Wat de vrouw draagt. GENIUS HUN BEIDER WEG. jfjffc Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 Augustus 1930 Vierde Blad No. 21600 LEESBIBLIOTHEEK. Y00R DE HUISVROUW. FEUILLETON. STIEFKINDEREN DER MODE wel zeer merkwaardig en geheel ten echte niet die kleeren, welke men voor straat, woor des middags ot voor den ind gebruikt, maar de kleedingstukken, in hui9 gedragen worden (niet juist ima's of nachtjaponnen, waaraan wèl ige aandacht geschonken wordt). 'oor de dracht, die in de huishouding ge- gen wordt, heeft men in het algemeen ig over. Dit gaat zoo ver, dat het lang- lerhand gewoonte geworden is, hiervoor oud, afgedragen en eigenlijk niet meer ■ebruiken costuum aan te trekken, iel gevolg daarvan is, dat veel vrouwen huiselijke omgeving geenszins goed verrichten, daar zij iets dragen, dat [passend is voor het doel. oude kleeren zijn dikwijls (afgezien het feit, dat zij veel stof opvangen) zins geschikt om een indruk te vestigen netheid en eenvoud. anneer men er zich rekenschap van geven, met welke eenvoudige middelen japon voor het huis is te vervaardigen, men ook zeker niet meer de ergerlijke begaan, de huishoudelijke garderobe zoo- g te verwaarloozen, zooals zulks tegen- dig helaas nog zoo dikwijls het geval is. weinig middelen is zij zeer aanlrekke- maken. te garderobe moet niet beschouwd wor- uil een oogpunt van mode, maar geheel J] dient gedacht aan het nuttig effect. Zij RECLAME. week nieuwe romans, jongens- en meis- oeken, enz. Kenze uit meer dan 8200 en. Leesgeld 7V* cent p. deel en p. week. C. VAN LEEUWEN 5797 KH0RSTSTR., recht over de Pieterskerkgr. is niets anders dan de „arbeidskleeding", het uniform van de huisvrouw, die haar de mogelijkheid moet bieden, ondanks onafge broken gebruik, toch op uitstekende wijze haar werk te verrichten. Bij zulk een kleedingstuk mag het ook geen rol spelen wanneer er af en toe een vlek op komt, want de schade moet spoedig weer in orde zijn te maken, het moet dus onmid dellijk gereinigd kunnen worden. Daartoe is het noodig te zorgen voor materiaal zonder patronen of een weefsel te gebruiken, waar van de teekening absoluut kleurecht is, zoo dat deze bij het wasschen geen schade onder vindt. Da thier eenvoud van den vorm een eerste eisch moet zijn, spreekt van zelf. Dienover eenkomstig wordt ook iedere versiering ver meden. omdat het typisohe van het huis houdelijke kleed het ongecompliceerde is. Slechts door een paar bonte, waschechte doeken geeft men het een vlot karakter. De soort van de japon voor de huishou ding hangt natuurlijk-geheel af van het doel waarvoor zij gebruikt moet worden en men zal er goed aan doen. verschillende te be zitten, temeer daar zij uit eenvoudig mate riaal zijn gemaakt en dus niet veel kosten. Onze teekeningen houden zich bezig met voorbeelden, die met iedere behoefte reke ning dragen en alle mogelijkheden van de huiselijke kleeding illustreeren. In het centrum der belangstelling staat natuurlijk de kleedij die in de keuken wordt gebruikt. Het is hier wellicht een fout goed van één kleur te kiezen, daar dit zonder twijfel te besmettelijk zou zijn en reeds na korten tijd vlekken zou hebben. Daarom is het zelfs aan te bevelen tamelijk sterk ge ornamenteerd materiaal te kiezen, waarbij echter zooals gezegd er op gelet dient te worden, dat het gemakkelijk te was schen is. Vooral de vierkante patronen hebben veel aanhangsters en maken steeds een uitste kenden indruk. Het model ervan is zeer eenvoudig: een glad bovengedeelte, smal rond de heupen en een uitstaand rokje om de bewegingen niet te hinderen. Korte mouwen zijn natuurlijk buitengewoon practisch. Uit hetzelfde lichte materiaal is ook de te verwisselen jongens- kraag gemaakt, die dit jurkje een aantrek kelijk karakter geeft (teekening links). Het witte hoofddoekje is voor de keuken een conditio sine qua non en is voor de mo derne huisvrouw onontbeerlijk. Over het jurkje voor de keuken moet men een huishoudschort dragen; dit wordt gemaakt of uit een kleurig waschmateriaal óf uit volmaakt te wasschen Billrothbattist. Ook wel uit zeer dun waschdoek, dat voor dit doel ideaal is. Ongeveer gelijk aan dit jurkje is dat, wat voor de tuin of het week-end-huisje ge bruikt wordt. Veel dame3 prefereeren hier voor de Overall-werkpyama. die uit blauw linnen is vervaardigd en er als een smids- pak uitziet. Dit tuintenue vereenigt het practische met een zekere „chic" en wordt daarom steeds graag gezien. Wanneer het echter lichte tuinarbeid be treft, wordt de tuinjurk aanbevolen; zeer geliefd is hiervoor het bonte cretonne, dat op zichzelf reeds bijzondere attractie bezit. Het model hiervan is ongeveer hetzelfde als dat voor de keuken. Het schort voor de tuin heeft echter een geheel andere vorm als dat voor de keuken, Hier is de groote „werktasch" van belang. Deze bevindt zich in het midden en is be stemd voor schaar en bloemen enz. De breedgerande tuinhoed is in de felle zonneschijn buitengewoon practisch en heeft het voordeel, dat men haar ook af en toe a^n het strand kan gebruiken (teeke ning in het midden beneden). Voor de gewone huiselijke bezigheden, die graag door de huisvrouw zelve worden gedaan, gebruikt men de gebreide modellen, die overal tegen kunnen, er nooit gekreukt of onordelijk uitzien en met hun neutrale kleuren voor dit doel het beste zijn. Men kan deze modellen tevens goed dra gen voor een ochtendwandeling (teekening rechts). De werkmantel uit linnen is voor de mo derne huisvrouw van grooter belang ge worden. Zeer zorgvuldig dient men te zijn in de keuze voor de kinderkamer, want hier gelden de hygiënische wetten. Ook hier is een gebreid japonnetje op zijn plaats, het model is natuurlijk weer uiterst eenvoudig. Het beste doet men iets te kiezen als aan gegeven op de bovenste teekening. Ook in de kinderkamer moet men het zich tot een gewoonte maken, een hoofddoek te dragen. Zij die hieraan gewoon zijn, kunnen deze niet meer missen. WILLY UNGAR. KOFPER-LABELS om naam en adres van den bezitter aan te geven, bestonden tot nu toe steeds uit een visitekaartje in lederen omslag geschoven. Het bleek echter, dat zij altijd na korten tijd beschadigd waren, waardoor het visite kaartje bevuild werd. Daarom heeft men in den laatsten tijd naar een nouveauté gezocht, die dit nadeel zou kunnen opheffen. Nu worden reeds de metalen koffer-labels gezien, die niets anders zijn dan metalen plaatjes, welke ter eene zijde de initialen en den vollen naam van den bezitter, op de andere- echter het adres toonen. W. U. SNOEREN EN LEEREN RIEMEN worden gebruikt als modernste sluiting voor strand- en tennisschoen en deze wordt tege lijkertijd zoodanig gemaakt, dat zij als gar neering van het schoenmodel kan dienqp. Men tracht zelfs deze sluiting in een con- trasteerende kleur aan te brengen, om op deze wijze de schoen met de bad- of strand- kleeding in overeenstemming te brengen. Het is dan af en toe mogelijk de tennis schoen in een strandschoen te veranderen en men spaart daarmee een paar, dat men anders zeker noodig zou gehad hebben. Op onze eerste teekening ziet U een ten nisschoen met chroomleeren zool. De veters kunnen voor het badpak of voor do pyjama omgewisseld worden voor die, welke er bij passen. Hetzelfde geldt voor de wandel schoen uit linnen en in sandaalvorm, die met kleurige leeren veters versierd kan wor den, waardoor zij een apart cachet ver krijgt. W. U. Ik zou u nog iels vertellen over het weg maken van vlekken uit zijden en andere stoften. De menschen hebben de verkeerde ge woonte om, in den eersten, schrik bij het zien van een vlek, deze grooter te maken, door er een scheut water, benzine of wat ook op te gieten. Het is wel waar, dat de vlek hier door lichter wordt, doch tevens wordt dp oppervlakte veel grooter! Zorg er daarom voor, als u vlekken wilt verwijderen, dat u héél voorzichtig alléén de vlek zelf behan delt en niet buiten de grenzen hiervan gaat. Het beste is hierbij gebruik te maken van een watje of een afgescheurd lapje netel doek; zorg vooral, dat 't lapje geheel schoon is; anders wrijft u het vuil van het lapje nog bovendien in de vlekl Wanneer u het geluk heelt op 't moment van morsen meteen de vlek te kunnen be handelen, dan moet u eerst met het dróóge watje het vocht afvloeien; daardoor ver dwijnt reeds de helft van de vlekt En de gevlekte stol krijgt veel minder van het wegpinken te lijden. De gewone vlekken verdwijnen meestal wel na toepassing van lauw water en zeep. Wanneer u een vlek onder handen neemt, moet u niet heen en weer wrijven over de vlek, maar steeds van binnen uit naar den buitenrand; en u moet het watje of lapje flanel, dat u gebruikt, geregeld verwisselen tegen een nieuw, schoon lapie. Maak het lapje niet te vochtig, want ook daardoor zoudt u de vlek vergrooten. Is de vlek ver wijderd, wrijf do plek dan zoo snel en goed mogelijk droog. Dikwijls kunt u daarna door het goed even op te strijken de laatste moe ten van de vlek doen verdwijnen. De meeste chemische reinigingsmiddelen zijn gevaarlijk bij vuur en licht, benzine en tetra b.v. Doch ook terpentijn, alcohol (zoo als brandewijn, jenever, spiritus) e.d mogen nóóit op een kachel of glasvlam ver warmd worden. Moeten zij warm worden toegepast, dan giet u er wat van in een bakje of kopje en zet dit in een pannetje met kokend water. Dan wordt het dadelijk zelf ook heet. Om mij nu speciaal aan de oorspronkelijk besproken stollen le houden: zijde kunt u van vetvlekken bevrijden met zeepsop, ben zine of tetra. Bij zijde moet u dan goed in de rondte wrijven, want de draden schuiven op. Bij teere zijde doet u beter eerst de vlek van boven en van onderen met magnesia te bestrooien en in (het midden daarvan ben zine te druppelen; zoodra de benzine ver dampt is, klopt u de magnesia er at en de vlek zal verdwenen zijn! Heeft u een vetvlek op satijn, dan moet u deze net ale op zijde behandelen, doch alléén aan de achterzijde, want satijn wordt dof. Ontdekt u in zijde of satijn een onde, ingedroogde wagensmeer- of olieverivlek, maak deze dan eerst met slaolie zacht en week, en behandel haar daarna, zooals ik hierboven voor vetvlekken aangaf. Koffie-, thee- en chocolade vlekken zullen, vooral in den vacantietijd, wel het meest van alle voorkomen. Het beste is altijd om eerst voorzichtig, zonder de gemorste hoe-, veelheid te verspreiden, af te betten wat nog niet in de stof trok. 'Daarna kunt u de vlek behandelen met verwarmde Eau de Cologne, spiritus, jenever o[ brandewijn. Blijft er daarna nog een vlek van room of melk ach. ter, dan kunt u deze verwijderen met ben zine of tetra. Vruchten- en wijnvlekken zijn ook altijd trouwe vacantiegenooten. Meestal krijgt u deze met spiritus, Eau de Cologne, jene ver, brandewijn of absoluten alcohol weg; u moet dan dadelijk nawasschen met schoon koud water; pas op, dat u er geen zeep in doet, want dèt veroorzaakt vlekken, 't Bekende huismiddeltje om onmiddellijk na wijn morsen de vlek met zout te be strooien, dient om vast een gedeelte van de gestorte wijn in het zout te doen opnemen, Heeft u een vruehtenvlek in een witte, stof, dan moet u deze even vochtig maken en boven zwaveldamp houden; vervolgens spoelt u de zwaveldamp met koud water er uit. Zwaveldamp maakt u door een stukje zwavel in een leeg jampotje te houden en het zwavellje aan te steken; het ie do be. kende methode om flesschen voor den in. maak uit te zwavelen. Roestvlekken zijn uit .gekleurde sloften ge. woonlijk niet meer weg te krijgen. Soms lukt het met wat zeepsop, waarin borax is opgelost of een weinig citroensap, doch dat heelt nóóit succes als de plek al oud is. Uit wit goed gaan Tcestvlekken echter met zuringzout weg. Het is een zéér gevaarlijk, bijtend vergift, dus wees op uw hoedel Maak de vlek vochtig door haar B.v. boven do stoom van de ketel te spannen en strooi er een mèspunt van zuringzout op; wrijl dit voorzichtig uit met een wit vouwbeenlje of zoo iels en wasch onmiddellijk na met schoon warm water, Dit mag u niet probeeren. bij teere weef sels, want zuringzout bijt dadelijk een gaf in de slof. RECLAME. 5538 UW HUID GEWEEST VlUGVEUfWET naar het Engelsch - H. ANTONSEN (Nadruk verboden). liep juffrouw Bliggs voorbij en de al. Haar jammerklachten klonken hem na, totdat hij de deur achter zich dicht- riien had. Hij ging naar Piccadilly en 'zich naar het station van den onder af schen spoorweg, stopte twee stuivers gleuf van het toestel en belde drey op Hallomet Harborough House? Jawel, mijnheer, antwoordde aan de tee zijde de stem van een huisknecht. - Ik zou graag lady Audrey willen feken. Wie kan ik zeggen, dat er is, mijnheer? ""Ohhm.... zeg maar dat ik uit 1111 van miss Gresham kom. Goed, mijnheer. Wilt u even wachten? «fk legde den hoorn neer en wachtte, tey was nog op haar kamer. Ze kwam 1: beneden gehold en rukte den hoorn net toestel. Ben jij 't? begon ze. Ja, zei Dick. -Ob, Dick 1 Heb je vanmorgen de kran- tezien? heb ,,de Sketch" gezien. Dat is me Jan genoeg! „De Sketch? vroeg e met gejaagde adie^ wijdt een heele bladzijde ''1 en aan "den man met wien je "™i bent Ik vind, dat het portret nog lijkt Gat mormel! Ik zou hem met geen jlwillen aanraken, Ze liet haar stem feu gefluister dalen. Ik heb net je 1 ïelezen, Dick.... je bent een schat en ik heb heel erg spijt, over wat ik gisteren gezegd heb. Je moet. Nee, dat behoel je niet te zeggen. Ik was een ondier.maar het kwam alle maal zoo onverwacht, dat ik heelemaal overstuur was. Ben je niet meer kwaad op me? Kwaad?.... Maar Dickje had immers groot gelijk en ik was een vreese- lijke kat! Ik had een pak slaag moeten hebben. Laten we de heele zaak vergeten, zei Dick, en net doen of er niets gebeurd is. Hoe moet het nu met dien kerelmet dien Jocelyn? Waar woont hij ergens? 's heb veel zin om naar hem toe te gaan en hem een flink pak slaag te geven. Audrey onderdrukte een kreet van vrees. Nee, nee. Ze mochten je eens naar de gevangenis brengen. Hij heeft er heelemaal geen schuld aan. Het is enkel en alleen het werk van vader. Hij weigerde het te ont kennen en Ivo is met de Kerstdagen hier uit genood igd. Dick knerste op zijn tanden. Noumaar als ik Ivo een flinke aframmeling geef, dan kan hij allicht niet komen. Ik krijg al gelukwenschen van alle kanten. Wat een afschuwelijk Kerstfeest moet (jat worden 1 Ik kan hier niet blijven! Ik doe het nietl Jij kunt me helpen, Dick! Hoe dan? Audrey fluisterde nu heel zachtjes; Er zit maar één ding op. We moeten de zaak zeil in handen nemen. Je moet met me wegloopen. Ik heb mijn zaakjes gepakt en wachtte nog alleen op jouw telefoontje. Wil je dat doen, Diek? Ik kan hier onmo gelijk blijven met voortdurende ruzie. Ik kan er niet legen. Je weet niet, hoe afschu welijk het is! Met haar wegloopen? Maar dat ging immers niet. als hij haar niet trouwde? Dick wist niet dadelijk wat te antwoorden. Hallo! riep Audrey angstig. Hallo! antwoordde Dick opgewonden. Zeg. Audrey, je bent de kranigste meid, die ik ooit ontmoet heb! .We doen hetl We zul len ze leerenl Waar kan ik je treffen? Ik ben heelemaal klaar, nu meteent Oh, Dick! Luister eens, neem een taxi en rijd met je koffers naar Little James Street. Daar wacht ik op je. Kun je dat doen? Ja hoorik ga meteen.ik zal stiekum weg zien le komenWaar gaan we dan heen? Laat dat maar aan mij over, antwoord de Dick. We zullen de mooiste Kerstmis van ons leven vieren. Als je er niet in twin tig minuten bent. dan kom ik naar jou toe en zal jullie voordeur intrappen. XXX. Audrey ging naar haar kamer en schelde. Toen haar kamermeisje kwam, was ze a! bezig haar hoed op te zetten. Och, Prichard, zou je even een taxi voor me willen laten komen? En dan deze koffer er in zetten. Prichard keek van Audrey naar den kof fer en van den koffer naar Audrey. U gaat toch niet weg, mylady? Haar stem klonk verbaasd en verdrietig. Al3 er koffers te pakken waren, dan was zij er immers om het te doen? Stel je voor, dat Audrey zeil gepakt had. Wat zouden haar japonnen er gekreukeld uitkomen! Ik denk niet, dat ik voor de lunch terug zal wezen, zei Audrey bedaard. Maar je kunt mijn witte japon wel voor het diner klaar leggen. De meid wist niet goed, hoe ze het had, maar nam toch den koffer op en yond hem vrij zwaar. Uitstekend, mylady, zei ze. Het was haar niet opgevallen, dat Audreys' haarborstels verdwenen waren en haar kap tafel leeg was. Buiten de deur probeerde ze den koffer open te maken. Hel was op slot. Ze trok tiaar wenkbrauwen op, riep den huisknecht, gaf hem order een taxi te bestel len en den koffer er dadelijk in te zetten. Audrey was aan haar bureautje gaan zit ten en doopte haar pen in den inkt. „üef moedertje", schreef ze, en'bleef dan lang onbeweeglijk zitten denken. Ze beet op haar penhouder, alsof ze daardoor op een of ander idee zou komen. Eindelijk schreef ze vliegensvlug: „Ik wensch u een zalig Kerstfeest. Ik kan niet thuis blijven nu vader zoo is en daarom ben ik naar kennissen toegegaan, in de hoop zeil nog een prettige KeTslmis te heb ben. Maak u niet ongerust over me. Ik zal u later nog wel meer schrijven. Ik trouw in geen geval met Ivo Jocelyn. Heel veel liefs en een stevige pakkerd van Audrey". Ziezoo! zei ze, den brie! in een enve loppe stoppend. Daarna trok ze haar mantel aan en ging naar beneden. De hertog waa niet thuis, de hertogin was op haar kamer, zoodat het niets geen moeilijkheid gaf om ongemerkt weg te komen. Maar toch bonsde Audrey's hart van opwinding. De voordeur stond open en de huisknecht hield het por tier van de taxi voor haar geopend. Audrey liep den stoep af. Waarheen, mylady? Ohzeg maar, dal hij me naar Het postkantoor in Regent Street brengt. En geef dit briefje alsjeblieft aan moeder. Uitstekend, mylady. Hij nam den brief aan, sloot het portier en zei tegen den chauffeur, waar hij heen moest. Audrey moest lachen, toen de taxi wegreed. De volgende briel, dien haar moe der van haar ontving, zou haar vertellen, dat ze Dick's vrouw was. Zijn vrouw I En gisteren nog had hij ge zworen, dat hij het niet zou doen! Ze moes( de kTanten toch eigenlijk dankbaar zijn. Ze kon ze niet langer haten om dat afschuwe lijke bericht. Ze hadden haar deze over winning op slot van zaken toch maar be zorgd I Dit huwelijk in het geheim was een waar dige bekroning van hun buitengewone ken nismaking bij die lieve mevrouw Winkles. Toch een snoezig menschl Audrey maakte het plan, om haar vóór iemand andera het heugelijk nieuws te seinen. AI9 zij er niet ge weest was, dan had ze Dick nooit gekregen I Waar zou hij haar mee naar toenemen? Ze wist er niets van. Wat grappig toch? Ze kwam overeind, slak Haar Hoofd door het portiersraampje en zei tegen den chauffeur, dat hij naar Little Jame3 Street moest rijden. Dan leunde ze achterover en deed haar beuraje open. Tien ponddat was wel genoeg voor reiskosten. En in ieder hotel, waar ze kwamen, zouden ze Haar chèque wel accepteeren. Maar zouden ze bij den Burgerlijken Stand wel een chèque aanne men? Enfin, dat moest Dick maar weten, omdat zoo iemand op alle gebeurlijkheden behoorde voorbereid te zijn. Daar was Dick all Ze leunde uit het por tier en wuifde met haar hand. Dick stond op den stoep met zijn koffer naast zich en keek de straat naar beide zijden af. Hij zwaaide met zijn hoed. Toen de taxi stilhield, gaf hij zijn kofier met een zwaaj aan den chauf feur, die hem naast zich neerzette. Naar Paddington Station, zoo hard je maar kunt! riep hij, instappend. De chauffeur grinnikte en maakte aan stalten om eens te laten zien wat hij doen konmisschien wel in de Hoop, dat Dick dat van zijn kant ook zou doen bij het afre kenen. Het leek, alsof de spanning van die twee min ol meer op hem oversloeg. Audrey I Dickl Ze hadden elkaar dan ook in bijna vier en twintig uur niet gezien en dat was meer dan lang genoeg voor twee verliefden menschen, die kwaad van elkaar gegaan waren en al dien tijd, die eerder vier en twintig jaar leek dan zooveel uur, smartelijÊ gevoeld hadden, dat hun levensgeluk op het spel stond. De harde woorden, die ze elkander den vorigen dag hadden toegevoegd werden geheel weg- gevraagd door den blik uit hun beiden oogen en den druk hu-nner handen. Opgemarcheerd met Ivol riep Dicck, zijn arm om haar heenslaande Marsch er mee! antwoordde Audrey. Weet je nog dat je me gisteren gevraagd hebt, mijn kantoor er aan te geven? Audrey knikte van ja. (Wórdt vervolgd)'.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13