m Buiten!. Weekoverzicht. IN DE AUGUSTUS-MAAND. Donkere wolken. Even stiefmoederlijk ale de natuur ons dezen zomer behandelt, even weinig be moedigend is hel aspect der wereld op het terrein der politiek en economie Letterlijk roowel als figuurlijk pakken de meest som bere wolken zich samen en bedreigen ons. aardsche stervelingen, met allerlei onheil. Een oud spreekwoord zegt: eigen schuld plaagt hol meest en lot onzen spijl moeten wij constateeren. dat dit volledig opgaat yoor zoover het de donkere wolken betreft in figuurlijken zinJaren lang is er reeds geklaagd, dat de leidende elementen der volkeren zoo weinig werkelijke leiding vermochten te geven en steeds meer blijkt de juistheid van deze klacht; zelfs zoodanig, dat men zich niet ten onrechte gaat afvra gen, of vele leiders niet ziendobünd en hoo- rende-doof zijnl Genoegzaam bekend mag worden verondersteld, hoe gevoelig de alge meen© politieke atmosfeer is, doch niette min 'bespelen leidende persoonlijkheden het klavier der politieke consciëntie, alsof deze atmosfeer van het grofste kaliber wasl Het voorbeeld hiervan is wel de rede van den Duitse/hen minister Treviranus, waarin hij fel opkwam voor het recht der Duitschers op herstel van veel bij de vredesverdragen gepleegd onrecht op een wijze, die niet alleen oogenblikkelijk wederwoord moest uitlokken, doch levens voedsel moest geven aan de gevoelens van argwaan, die nog zoo talrijk worden gekoesterd. Dit was zelfs van zoodanigen aard, dat de Duitsche mi nister het zelf noodig oordeelde, zijn woor den te verzachlen en te verklaren, dal hij natuurlijk I slechts bedoeld had her stel van onrecht door onderlinge overeen komst, in geen geval door middel van ge weld. Maar, zoo vraag men zich af, waarom dan zulke onduidelijke en lot misvatting aanleidende zinnen gebezigd? Intusschen is het kwaad geschied en is den onverzoenlijken in Frankrijk en in Polen nieuwe etof toegevoerd en den twij felaars nieuwe reden voor achterdocht! Verduidelijking noch inslikking zelfs kun nen dat meer ongedaan maken! Daarnevens lette men eens op het geen door de leiders der partijen in Duilschland wordt gezegd op de verkiezingsredevoeringen en op de actie, die deze redevoeringen ver gezel!! Het is de reinste demagogie in de slechtste beteekenis van het woord. Speciaal geldt dat voor de uiterste partijen, dus voor nationaal-socialisten en communisten, die tegenover elkaar een pak slaag blijkbaar het ovej-tuigingsargument oordeelen bij uitne mendheid, ofschoon zij ook anderen die „eer" waardig keuren, als het te pas koml. Het is gewoon ontstellend, dal op zulk een wijze een beroep kan en mag worden gedaan op de kiezers met leuzen, die, wanneer zij voor het tiende gedeelte moesten worden uitge voerd, zouden voeren tot 'n nieuwen oorlog en wat niet al meer. De brutaliteit, waarme. de de nationaal-socialisten optreden, toont tegelijk, dat zij er op vertrouwen, niet tb hard le zullen worden aangepakt en voor dat feit trouwens is, helaas, maar al te zeer reden. Al het oud zeer wordt kunstmatig in het leven behouden, zelfs gekoesterd! Zie b.v. 'hoe Lithauen weigert aan een landbouw- conferentie te Warschau deel te nemen om dat het onrecht van Wilna nog niet is le niet gedaan. Politiek en economie hopeloos dooreen gemengd, gelijk in zoovele andere gevallen; tot sohade van het direct belrok- gevallen; tol schade van de direct betrok - Uitgezonderd Frankrijk, zien alle landen de werkeloosheid onrustbarend groeien, tol Ame rika toe. en overal wordt thans erkend, dal dit een gevolg is van de malaise, die de wereld in haar geheel teistert, dal het niet n een plaag van landelijk karakter, doch niettemin blijft men naar verbetering zoeken ieder voor zichInderdaad, het is als of men met blindheid is geslagen. Ten gevolge van een en ander gaal hel met hel prestige van het oude werelddeel Europa, dat immers zoo goed als alleen over koloniën beschikt, hetzij in Azië, hetzij in Afrika, steeds meer berg af en dit le eer. waar de ontwikkeling der z.g inlanders in stijgende lijn gaat en velen zelfs onze cul tuur hebben bereikt. Afgeloopen is het met hel geestelijk overwicht en de wrange vruchten daarvan worden geplukt! Ongetwijfeld is voor een deel daaraan ook toe te schrijven de last. die Engeland thans in Indië ondervind! Op het eerste gezicht lijkt cr weliswaar cenigo verbetering le zijn ingetreden, doch bepaald aan te geven is er, goed beschouwd, nog geen enkel feit. dal voor de toekomst hou vast geeft. Alles hangt af van de besprekin gen met de gearresteerde leiders, waarom trent men nog: in het duister tast. De Brit- sche onderkoning komt hun cischen zoovee! mogelijk tegemoet, maar zal het voldoende blijken? Azië heeft er overigens een gevaarlijke affaire bij-gekregen, nu de Koerden opnieuw in opstand zijn gekomen tegen het Turkschp gezag. Het is een oude kwestie: de strijd voor de onafhankelijkheid! Trols de erken ning van het .onafhankelijk Koerdistan bij het verdrag van Sevres, is daarvan niets ge komen. De Koerden zijn voor het grootste deel onder Turksche. voor het kleinste deel onder Perzisch bewind gebleven. Terwijl zij met het Perzisch gezag het wel kunnen vin den, staat het heel anders met het Turk sche en voor de zooveelste maal is men overgegaan tol gewapend verzet, daarbij hel Perzisch gebied gebruikend als soort springplank. Turkije heeft epnige nola's tol Perzië gericht om medewerking le vragen bij de bestrijding, doch van Perzische zijde voelde men blijkbaar niet veel voor ingrij pen. Gevolg was. dat de Turken weinig suc ces hadden bij hun pogingen om de Koer den tot rust le brengen. Nadat Turkije ech ter een soort ultimatum heeft gesteld, schijnt ook Perzië toch in beweging te ko men. De berichten, dat de Turken reed* over de Perzische grens waren opgerukt, schijnen voorbarig le zijn geweest, gelukkig! (Van onzen correspondent). Berlijn. 9 Augustus. Over de Justitie. Zoo nu en dan merkt men weer eens. in welk een kwaad gerucht niet by het buitenland, maar by de Duitschers zelf de inbeemsche justitie staat. Terecht? Uw briefschrijver Roland is niet de in stantie om dit te beoordeelen. Maar het ziet er toch naar uit. alsof zy die over een al te partijdige Duitsche justitie klagen, niet geheel en al ongelijk hebben. Dat men zulks als buitenstaander constateeren kan, is dunkt ray, reeds een veeg teeken. Dat de bekende ex-Ryks- kanselier dr. Marx, zelf vroeger rechter geweest en een goed rechter op den koop toe, eenige jaren geleden (toen hy nog kanselier was!) openlijk verklaard heeft: „ik wend me, als ik in het openbaar be- leedigd word, niet meer tot de justitie, omdat ik de ondervinding opgedaan heb, dat ik daar toch geen recht kan vinden" zooiets zou stellig de deur dicht doen. Indien het niet tóch nog een te eenzydi- gen kyk op de dingen geeft. De kranten schrijver moet voorzichtig zyn. waar tien duizend paren oogen zyn producten onder de loupe plegen te nemen en waar hy, dit vooral, nu eenmaal weet. dat vele andere lezers de gewoonte hebben, alles voor juist te aanvaarden, wat in de krant gestaan heeft. Neen ik mag zelfs met de getuigenis van een Duitschen Rijkskanselier en rechter ah rugdekking niet neerschrijven, dat men ia Duitscbland geen recht kan vinden. Maar ik mag dingen constateeren. die sinds 1919 dat zyn dus thans elf jaren, en een voldoend lange periode om een niet opper vlakkig oordeel te distilleeren onora- stootelyk vast zijn komen te staan. En ik doe dat naar aanleiding van twee gebeurte nissen van den allerlaatsten tijd. De eene is de behandeling in hooger beroep van een klacht, door een Duitscher tegen een Franschman ingediend de "zaak- Cuvelier". die zich in Zuid-Duitschland af gespeeld heeft. Men kent waarschijnlijk de bijzonderheden. Fransche zwemmers komen in Duitschland uit en gaan na afloop met Duitsche meisjes „een straatje om". Duit sche radicale nationalisten winden zich daarover op. schelden, trachten de meisjes uit dit „slechte gezelschap" weg te krijgen. Een outsider krygt een, overigens onge vaarlijker steek met een mes. De Duitsche rowdy's beschuldigen een der Fransche zwemmers. Cuvelier; en deze wordt door den Duitschen rechter zonder een schijn van bewijs tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Franschman, een openhar tige jongeman, idie in het minst niet haatdragend is en dat zelfs na het tweede vonnis niet zal blyken, gaat in hooger beroep, omdat hy zich volkomen onschuldig voelt. De lioogere instantie vindt wederom geen schyn van bewijs en bevestigd het vonnis, ofschoon het O.M. ditmaal slechts een geringe geldboete gevraagd had. Maar. bij de behandeling blyken nog de wonder lijkste dingen. Een schrijver, bij' de Duitsche rechtbank aangesteld speelt den verklikker tusschen zitting en rowdy's op den gang. wordt ontdekt en uit de gang gezet. Het ..opperhoofd" der radicale „nationale socia listen" blijkt door verschillende officieele instanties van den gang van het proces op de hoogte gehouden te zijn. En het is verdacht genoeg, dat onder zulke omstan digheden een jury tot een veroordeeling komt. Een nur na dit tweede, hoogst wonder lijke vonnis begint in Duitschland. en bij Duitsch-Fransche conflicten, ook in Frankrijk onvermijdelijk de hooge poli tiek zich opnieuw met de "zaak Cuvelier" te bemoeien. En ofschoon de Fransche cor rect genoeg is om niet aan een officieele interventie te denken, wordt zij toch in de zaak gemengd, omdat de organisatie der Fransche sportclubs er over vergaderen wil, of nu tot nader order Fransch-Duitsche sportontmoetingen zullen uitblijven. De Fransehen hebben, en dat was van goede sportslui niet anders te verwachten, het be sluit genomen, toch weer in deze maand naar zwemwedstrijden in Neurenberg te gaan. en verstandige kringeu in Duitsch land. dn'e de groote meerderheid van liet Duitsche volk uitmaken, verheugen zich na tuurlijk over dit besluit. Slechts de radicale politici in heide lan den en.de Duitsche justitie zyn door dit besluit in het verdiende licht gesteld. Wij sportmenschen aldus verklaarden de Fransclien hebben met dat vonnis, juist of onjuist, rechtvaardig of onverdiend niets te maken Wij hebben uiterst vriendschappe lijke betrekkingen met onze Duitsche sport- collega's en die laten we door politiek en en justitie niet bederven! Het is een verfrisscbend stortbad! Een wonder ook, als watersportlui er mee ge moeid zyn. De politici, met wie ik my in deze brie ven (gelukkig!) niet te bemoeien heb. mogen er het hunne van denken. Verstandiger zul len ze er waarschijnlijk niet door worden. De justitie echter mag gerust weer even achter het beeld van Vrouwe Justitia. wier blinddoek in Duitschland bedenkelijk scheef is komen te zitten, wegschuilen. Want haar vonnis in de zaak-Cuvelier is tweemaal op vallend partijdig geweest en is zeker niet minder afstootend dan soortgelijke „vonnis sen"; die in de jaren der vreemde bezetting al te vaak door Fransche militaire rechters geveld zyn in het Rijnland en in het Ruhrgebied! De pot. die den ketel een verwijt maakt? Stellig. Al kan er in Frankryks voordeel vastgesteld worden, dat veel van de partij dige vonnissen., die op Fransch conto komen. zyn uitgesproken drnor militaire rechters, die onder deze omstandigheden wat al te zeer onder den invloed van klasse-menta liteit en als juridische halve leeken hun ondankbare werk deden. In Duitschland leven wonderlijke, reac- tionnaire, achterlijke, niet met hun tijd meegekomen, in sommige gevallen bijna sa- distisch-verworden rechters, die de repu tatie van „opgemelde Justitia" al heel wat kwaad gedaan hebben. Daar woont zulk een type in Lubben, niet ver van Berlijn, in het beroemde Spreewald. Meneer en mevrouw hebben een achttienjarig dienst meisje uit de buurt. Kind met eerlijk ge zicht, eerlijken oogopslag, brave oppassende ouders. Zoo was het nog verleden week. Zoo is het hoogstwaarschijnlijk nog heden. Met die beperking, dat het dienstmeisje niet meer onder de levenden is. De zaak/ zit zoo: Mevrouw merkt de vorige week, dat een bankje van honderd mark zoek is. Zij ver telt het aan meneer, die rechter is. En die weet niets beters te doen dan het dienstmeisje te verdenken alweer zon der een spoor van (bewijs en het arme kind te laten arrestee ren. Maar hoel Hij geeft haar een paar agenten mee, die op dracht hebben, het kind met een grooten omweg door de meest bevolkte straten van het stadje te voeren, waar bovendien nog marktdag i6. Volgens de middeleeuwsche methode, toen misdadigers op een kar rono gereden werden of in een ijzeren kooi of aan den schandpaal wfrden tentoonge steld. Natuuriijk kan men het kind niets be wijzen en men laat het meisje weer in vrijheid. Maar in zulke jaren i6 het eer gevoel vaak in hooge mate overontwikkeld. Het arme schaap schrijft een afscheids brief aan haar moeder, dat ze zulk een schande, door de politie langs alle beken den gevoerd te zijn, niet overleven kan. werpt zich onder den trein en 16 morsdood. Niet alleen de bevolking va.n Liibben is in opwinding. Opnieuw richt zich de volks woede tegen de justitie, die hier door zulke wonderlijke exemplaren vertegen woord i cd wordt. Sinds jaren wordt, hier të lande van een „Vertrauenskrise der ,Tustiz" gesproken en geschreven. Dat zou niet gebeurd zijn, a'-ls or niet ovtrvloed van materiaal aanwezig ware, dat bewijst, dafr. ondpr de Duitsche rechters en ambtenaren van het Openbaar Ministerie a.l te veel kaf onder het koren schuilt. Men vraagt, zich af. ho"e dit mogelijk is. Het is een overblijfsel van den „ouden tijd" en 'een gevolg van den „nieuwen." Een groot deel van de Duitsche Techters behoort tot die kla-ssen in Duitscbland. die der republiek een pnsterf el ijken baat ge zworen hebben en die hun kinderen, dip voor de rechterlijke macht bestemd zijn, in dezen geestppYbeden. Al te veel Duit sche universiteiten ^jaUpen met. nllle macht, mede, om zulke iplaiQSien^tbt een goed einde te brengen De Teelster voor zoover bij niet of werkelijk neutraal en oppartijdic, dan wel tevens (of uitsluitend) republi- keinech of zclfs socialistisch georiënteerd is voelt zich, heymst of onbewust, mc- destrijdcT in-de machtige worsteling van bet vooruitstrevende--deel van het-T)örtsche volk met de andere groepen, die terug wii- len naar monarchie en klassenstaat. Daar bij hoort.' dat hij antisemiet is en in Frank rijk den erfvijand" riet. hyper-nationa listisch denkt en voelt, en eiken „Auslan- der" (en hier heb ik helaas ook bitter persoonlüVe ervaringen moeten opdopn) bij voorbaat met andere ooccn aanziet dam den .treu-neiltscben" man, dien hij voor zich krijgt. We hebben dezen misstand vast te stel len. ook al gaat. zij ons ten slotte niet al te veel aan. Maar in deze schetsen van het leven onzer oostelijke buren hoort het beeld van een justitie, die niet meer be antwoordt aan de zeer hooce eischen. welke men in andere beschaafde Europee sche landen gewoon is Ie stellen aan rechters, die onder de geblinddoekte Jnsti- tia zitten. De strijd tegen partijdige rechtspraak in Duitschland jn de Duitsche openhaar heid is vinnior. en niet van vandaag of gis teren. Die strijd beperkt zich niet tot subalterne rechters, die wellicht onder den invloed staa.n van de bedompte atmosfeer van kleine gemeenten, maar maakt niet halt zelfs voor het „Reichgerioht" in Leip zig. dat een?; de reputatie had van een der meest voortreffelijke rechtbanken ter we reld. Is dit alles een gevolg -van abnor male tijdsomstandigheden 1 7eer zeker. Want voor den oorlog waren klachten over frappant-parlïjdigp vonnissen uitzon deringen, terwijl 7e nu helaas regel zün Het wantrouwen van het Duitsche volk in de eigen justitie past bii de veront waardiging over nmbteliikc corruptie en ©ver politieke partijen, die het eigen be lang hooger stellen dan het heil van den staat. Onze vlijtige, dappêrp en veelbeproefde Duitsche buren maken moeibike inren door! ROLAND. /r ijze ha eert niet oetven! ENTRUPAL- hMr«t«rklr»9#water, gedeponeerd, M verwijdert op gehoel natuurlijke wijze grljte /W heren, doordat het de haarwortel» tot nieuwe f pigment-vorming on ofiettlng hiérvan In het O' heermerg eenzet. Daarom hol eenvoudigste on gemakkelijkste middel. Miskleuren uitgesloten I Ultsto- kond tegen heerultval en rooe.Fl.f3,05.Prospektue gratia. Hoofd-dópOt: don Sole Vareen. Apoth. RozengrJO - Amsterdam - R. H»rt»tr.74 Leiden, Firma REYST »t KRAK. Sirpneiraet 41. B697 Parijs, 10 Aug. 1930. Augustus is een maand van groote kalmte in Parijs. In de eerste dagen van die maand was er een overhaast vertrek van alle vacantie-gangers. die tot nog toe in Parijs achtergebleven waren, en die nu als 't ware hals over kop naar buiten vlucht ten, aUof ze bang waren, dat wanneer ze nu niet dadelijk gingen, er heelemaal niets meer van vacantie komen zou, en ze na hun jaar van hard werken en een leven tusschen straat-muren en woning-wanden geen kans meer zouden krijgen op het genot van wat wijdere horizonten en wat fris6cher, zui verder lucht. In Augustus lijkt Parijs altijd een beetje provinciaalsch, niettegenstaande de drukte in de strateD vrijwel hetzelfde blijft, en het aantal toeristen, dat Parijs komt foe. zoeken, zelfs veel grooter is dan in ander» maanden. Aan evenementen, dié wat belangrijke? zijn dan een meer of min sensationeel „ge mengd berichtje", is er op het oogenblik dan ook niet veel anders te beleven dan eenige tentoonstellingen (waaronder die van het drie-eeuw-feest van het Palais Royal) en het nieuwe programma van het Grand-Guignol-theater. Maar voor vandaag willen wö óns nog eens mengen gaan onder de eenvoudige ..groote menigte", die in Parijs gebleven is, zonder op eenige vacantie te kunnen hopen, en misschien zohder zelfs daarvan te durven droomen en die volgen in haar Augustus-genoegens. Eerst, naar dep Jardin des Plantes, de voornaamste Pa-rijsche dieren- en planten tuin. Sinds eenige jaren is de Jardin des Plan- fes door middel van hekwerk in verschil lende afdeelingen verdeeld. Eén afdeeling is steeds open voor het publiek, dat daar zonder er entree voor te betalen, vrij *nag rondloopen en er kan uitrusten op de ge meentelijke banken of op een gehuurd stoeltje. .Andere afdeelingen zijn voorzien van een bordje met het opschrift: „Verbo den toegang voor het publiek". Hatelijke bordjes! want achter het hekwerk daarom heen riet men ook een massa interessante planten groeien, die men graag eens wat van dichterbij zou gaan bekijken. En ein delijk is er de afdeeling. die toegankelijk is tegen een entree van 2 francs. Menschen ziet men in alle afdeelingen. Zelfs in die, waarvan de toegang verboden is, ziet men eenige begunstigden rondwan delen. Maar waar het publiek het dichtst is, waar men elkaar letterlijk verduwt en verdringt, dat is natuurlijk voor de hokken der wilde dieTen. En wat voor een publiek! Een echt volks- publiek, dat „uit" is, plezier heeft, geniet. Hetzelfde soort publiek, dat op Zon- en feestdagen in de hosschen van Vincennes en Boulogne ^krijgertje" speelt en „boompje-wisselt", en danst op de „bals" van de dorpje© in de omstreken ha&.rf hier nu zijn hart op voor de apen-kooien en beren-kuilen. Gewapend met broodjes, bananen (waar van natuurlik alleen de schillen voor de dieren hestemd zijn), bonbons, apenootjes, klontjes suiker, geniet de Parijsche volks menigte van het reeds zoo vaak geziene en toch altijd even nieuwe en onbegrijpe lijke schouwspel van dierlijke gulzigheid, onderworpenheid of list- Ze lachen, schertsen, roepen elkaar grap pen toe, gekscherende opmerkingen. De allergrootste belangstelling genieten de apen. Een bijzonder gulle toeschouwer deelt kwistig bananenschillen, brood en bonbons uit. Een van de apen zou wel alles voor zich alleen in beslag willen nemen. In een van zijn voorpooten heeft hij een stuk brood, dat hij bezig is op te eten; in een achterpoot klemt hij een bananen schil, en met een derden poot probeert hij een bonbon te grijpen door het. hek heen. en duwt zijn makker opzij, vonr wie die bonbon eigenlijk hestemd was. Wat pen gemeenerd! Moet je zien. Alles voor hem, en niets voor zijn vrouw! Ze zijn misschien gescheiden Doet er niet toe.. Hij kon haar toch nog wel iets gunnen! Que voulez-vous, madame... een mis lukte opvoeding!.. Zooals onder ieder Parijsch publiek, sfjn ook hier natuurlijk eenige vreemdelingen. Een jochie van een jaar of acht vraagt in een half-Fransch, half-Russisch taaltje aan zijn vader: En bij ons, vader, in Petrograd. waren daar óók apen Zeker, vent. Fn wat is daar nu van geworden 1 Bolsjewieken. Twee Algerijnen staan op een afstandje het Fransche publiek te bekijken, wisselen enkele woorden met elkaar in hun eigei? taal en beginnen dan ironisch te lachen, zonder dat men begrijpen kan waarom. Voor het bassin met het nijlpaard een andere dichte menigte. Wat een kolos! Er moet een Amerikaan geweest zijn, die zoo'n nijlpaard in conserven-blikjes verpakt heeft, tn millionnair is geworden. Brrr... die conserves zullen wel naar levertraan gesmaakt hebben. Om een stukje brood te pakken, plonst het nijlpaard het bassin in. Jongejongo waf. een gratie Nou maar, in elk geval heeft hij dit voor. dat hij er geen aanstellerige en co quette maniertjes op na houdt!... Rond de olifanten-kooi staan vooral ouders met kinderen, die hun best doen bananen-schillen en stukjes brood in den muil der dikhuiden te mikken. De kinderen juichen. Ischen, de ouders moedigen hen aan in huo pogingen. Kijk nu eens, ventje, zegt een vader, die van de gelegenheid gebruik wil maken om zijn jongen een lesje te geven kijk nu eens goeddat was nou een jongetje, dat niet gehoorzamen wou, en die tot straf zóó geworden is. Mïi h Hif is heelemaal zoo leelijk j troeft het kereltje. Neen, maar je ziet, hij krijgt nietc stukjes droog brood te eten, en schillen-* bananen. Nooit een bonbon, nooit iet«'. kers als dessert na. Dan wil ik geen olifant worden. Dan moet js maar altijd héél gel/., zaam zijn Er is een ander publiek in Parijs, dit plaats van de dierentuinen te bezoeken de tuinen met kermis-vermakelijkhcden, voorkeur geeft aan de stadsparken en nen. waar op bepaalde dagen van de op vastgestelde uren openbare concert# gegeven worden door de militaire moritl 's Morgens al begint de atoeltjei-Yro» haar stoelen rond de estrade te rangtchii ken, en tegen dat het concert begint, ze „haar" terrein af met een stevig toni er omheen. Langzamerhand komen .de dames en ren aanwandelen. Gewoonlijk zijn meest oudere mejischen, .kalm en waarè van uiterlijk en manieren. Ernstig, plechtig, zoeken ze rich een plaats uit, in afwachting van liet eerste nummer ten ze zich deti tijd met naar het voort gaande publiek te kijken. Er is in hun ken iets van ijdelheid, een gevoel superioriteit. Het kleine kruideniertje, zich uit de zaken teruggetrokken heeft, rentenierende kroegjes-bazin ze hehb» bijna het gevoel intellectueelen te omdat zij betalen voor hun plaats om ru de muziek te luisteren. O. en wót voor een muziek! Win concerten niet gehoord heeft, heeft gehoord I Stukken van beroemde compoi ten uitgevoerd met een kunstzin zooal* zich gemakkelijk voorstellen kan, wordi afgewisseld met stukken van onbekeni grootheden. Wat een aandoenlijke flnj partijen in die stukken, wat een trilli Wat een amoroso's, wat een a.ffetuoso'i een pianissimo's!.. Het auditoriu-m geniet, bezwijmt biji van zaligheid. Wat. is dat móói, madame Duraïid. Prachtig, meneer Dupont Van de verrukking der toehoorders scït nen sympathische stroomen uit tc pai naar den dirigent. Men voelt, dat hij g?i spireerd is. Zie hem geanimeerd gesticuli ren om de fluit-partij aan te wakkeren, trillers tot hun recht te doen komen, amoroso's tè doen kwcelen, de affetun; tot diepe innigheid te brengen, en pianissimo's in schoonheid te deen ti sterven. O. madame Barbier, waf ëcn l;ry toeh> die dirigent van de Dinsdagsehe ca corten Onvergelijkelijk, monsieur Bichön! En enthousiast foairst. aan alle kante het handgeklap los. Voor het slot-nummer Heeft de diriei natuurlijk het een óf andere bravöurc-ri bewaard, dat een succes-nummer wa? sinds van 'eenige tientallen jaren vóór i Oorlog van '*70. Een langdurig applaus bYtuigf van tevredenheid van het publiek, dat hd voldaan nu van zijn stoeltjen ópstaat, heengaat met- hetzelfde air van waarj beid en gereserveerdheid, als het cl men is. Over dé retrospectieve tentoonst^i' tër eerë van het drie-eeuw-feest van Palais-Royal en over het nieuwe program van het Grand-Guiomol-theater hopen ïn eï?n volgenden brief te vertellen. M .DE ROVANXO. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Het was gisleren een R.K. feestdag v zelfsprekend mekbaar op het veemari leven. Rundvee was er minder aangeboz en ook waren er minder koopers; doch i dien het een normaJe marktdag jrew« ware. zou de handel niet vlug zijn gewee? Zulks te oordeelen naar hetgeen we te h" Tén krijgen van de Veehouders, die in d weilanden lasl beginnen te krijgen met h overvloedige water. De hoofdzaak is eer wel de duurte van het melkvee en zooi' we vorige week reeds schreven de da* naar slechte verhouding van de zuivel melkprijzen. 132 Melk. of kalikoeten en 89 vare koeie stonden er gister op onze „Leidsche Mark! Melkvee lui mei iets teruggaande prij» Vare koeien vrij goeden handel, nog prijshoudend Bes leed werd voor de eerste f 240- f. Jö.per stuk; vare koeien f.190.- f. 375.per sluk. Een goede magere rar koe is opfoeden in verhouding duurder t- een dilo versche koe! Te Leeuwarden bedroeg gister de aanvr* van gebruiksvee 456 stuks. Te Zwolle en ook daar konden de prijzen bii lrafê 'handel niel geheel gehandhaafd blijven. Veile koeien alhier le Leiden 105 en Leeuwarden 218 sinks aangeboden De handel was sleepend en nauwfli:» prijshoudend heigeen ook op de afdeeÜ' slieren het gevolg was. Nuchtere gras. vette kalveren. aanbiedingen Alles goed op oude prijzen1' handhaven. De vette varkensprijzen zijn nog in r"'t gaande lijn. Voor de goede kwaliteit reeds 34341 cent besteed I^oeuw v-_' noleerde gister ook hooger als vorige Zouters waren wal minder, ook hier. Prijzen 2931 cent per pond De handel in magere varkens gisler'v meen. wat si it Ier, mei flauwere Pr",T'3 Mestvarkens deden van f. 30.f Biggen f. 15f 23.per stuk. Op de afdeeling wol vee gister een ?n'>f aanvoer 1240 sluks, Te Leeuwarden Zwolle slechts 105 stuks De handel alhier redelijk goed, en prijshoudend. lammeren waren wat hooger in prij? schapen brachten van f. 34f. en veile lammeren f. 27.f 32 p('r:'^i Te liOeuwarden en Zwolle stille fa''"! prijshoudend. VAN PEP jjl

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10