AGENDA. BUITENLAND. VRAGENRUBRIEK. L0NDENSCHE BRIEVEN. VISSCHERIJBERICHTEN. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VA 13-20 AUG. DES AVONDS TE 10 UUR M.T. 11 UUR l 13 OeERSTE KW. ©VOUE MAAN 3 LAATSTE KWARTIER nieuwe MAAN HEDENI Priaiéjislr 74: Evangeliutiesamenkoniat te 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woenedag- en Zaterdagmiddag van 2 tot '4 uur kinder- en familie-matinée. „Luror-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Weendags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", BreestraatBioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woendags en Zaterdags familiematinée. „City-theater" Haarlemmeratr.: Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woen dags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Woensdag: Inat. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halféén tot 3 uur n.m. Donderdag: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde: Consultatiebureau voor Alcoho listen. 810 n.m. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Schlistraat 2. Geopend in November, De cember. Januari en Februari van 103 u.; in Maart, April en Mei van 104 uur, in Juni, Juli, Augustus en September van 105 uur, in October van 10l uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags koste loos, Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec1 Febr. van 108 uur. 1 Febr. tot 1 April van 104 uur, 1 April1 Oct. van 105 uur, 1 Oct.1 Dec. van 104 uur. Zondags van 1—4 uur. Entrée Maan dags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogiach Museum, Garen- markt lederen dag van 912 en van 1.30f uur. Zondagen gesloten. Kosteloos. Ethnographiach Museum, Rapenburg 67-69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Entrée Maandags f. 0.25, overige da gen f 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Historie, v. d. Wertf- park. Werkdagen 8.30—12, 1.305, Zater dags 8.3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksteeg 25. Tijdelijk gesloten. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 912.30 en 26 uur. Kosteloos. Hertne Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 9—6 uur, 1 October31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April80 Sept. 10i uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 11 lot en mal Zondag 17 Aug. a.e. waargenomen door de apotheek: W PELLE, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. M. van G. te II Vertrek per tram van Rotterdam (Rosoelraat): 1 u. 05 (niet op Zondag), aankomst Oud-Beyerland 2 u. 18; 2 u. S3 (niet op Zondag); aankomst 8 u. 26; 4 u. 36 (niet op Zondag) aankomst 6 u. 01 5 uur (niet op Zondag) aankomst 6 u. 01; 6 u. 17 (alleen op Zondag) aankomst 7 u. 35; 8 u. 42 (niet op Zondag) aankomst 10 uur. A. W. te O. Volgens ons van bevoegde zijde verstrekte informaties bestaat een zoo danige dienst niet; de treinverbinding is heel goed. P. N. S., te A. Waar u bet landschap in Limburg waarschijnlijk minder goed zult kennen dan liet Hollandsche. lijkt het ons in dit geval bet aardigste den trein te nemen tot Venlo en dan naar Valkenburg ■te fietsen De route luidt: Tegelen, BeWeld, Reuver, Swalmen, Roermond, Susteren, Sit- tard. Geleen, Beek, De Kruisberg. Meersen, Valkenburg. Totaal 70.3 K.M. Wilt u een grooteren tocht maken, dan kunt u in Nij megen beginnen. NijmegenVenlo is 61,6 Kilometer. G. E. R., te R. Rijnzaterwoude, Ouds- Iioorn. Alphen, Zwammerdam. Bodegra/ven, Woerden, Harmolen, De Meern, Utrecht, Bilislraat, De Bilt, Biltboven, driesprong, Lage Vuursche. Totaal 61 K.M. C. de V. te A. Arnhem, Velp, de Steeg, Ellecom, Dieren, Brummen, kasteel Voorston den Voorst, Appen, Gietel, Wilp, Deventer. Totaal 42.4 K.M. Deventer, Wesepe. Raalte, Lemelerveld, Lemele. Ommen, Heemse, Hardenberg, Gramsbergen, Coevorden, Nieuw-Amsterdam Zuid- en Noord-Barge, Emmen. Totaal 96.3 K.M. Emmen, Noord-Sleen, Zweeloo, Orvelte, Weslerbork, Lievinge, Beilen, Lheebroek, Noord-Lhee, Dwingelo. Totaal 30 K.M. Emmen, Noord-Sleen, Schoonoord, Schoonlo Grollo, Rolde. Assen, Kloosterveen, Smilde, Dieverbrug, Dwingelo. Totaal 64.6 K.M. Dwingelo, Dieverbrug, Wittelterbrug, Uffel" lerbrug. Havelterbrug. Steenwijk. Sleenwij- kerwold, Paaslo, Oldemarkt. Ossenzijl, Kuinre. Lemmer. Tacozijl, Sondel, Nijemir- dum, Oudemirdum, Huis Rijs. Hemelum, Warns, Stavoren. Totaal 99.2 K.M. Enkhuizen. Broekerliavcn, De Buurl, Den Hout, Blokdijk, Zuiderdragl, Hoorn. Totaal 20.6 K.M. Hoorn, Scharwoude, Oosthuizen, Purme- rend, Purmerland, Den lip. Landsmeer, Ka- doelen. Driesprong, Amsterdam, Leidsche- plein. Stadion, Amstelveen, Bovenkerk, de Kwakel, Vrouwenakker, Nieuwveen, Aardam' Gouwsche Sluis, Alphen. Totaal 72.4 K.M. DE ALGEMEENE TOESTAND. D* rechters van het Permanente Hot van Arbitrage. Zooals bekend is, zal de a.s. Assemblee van den Volkenbond de rechters van het permanente hof van internationale jU9litie voor een nieuwe periode van negen jaren kiezen. De lijst van candidaten, voorgedra gen door de nationale groepen, is bekend gemaakt. De Nederlandsche candidaten zijn: professor W. J. M. van Eysinga, voorgesteld door de Australische en Engelsche groepen, rar, J. Kosters, door de Abaansche en Neder landsche groepen, mr. J. Limburg, door de Zwe«lscho groep. In het geheel zijn er 55 candidaten, terwijl wanneer zooals waar schijnlijk is het herziene statuut in wer king treedt, 15 permanente rechters be noemd worden. De Zuid.Amerikaansche staten hebben meegedeeld dat het noodza kelijk is dat drie rechters afkomstig zijn uit Zuid-Amerika, terwijl er lotnutoe slechts twee zijn. Er zijn vijftien Z.-Amerikaansehe candidaten. Adalci (Japan) wordt onder steund door bet grootste aantal groepen, n.l. 19. DUITSCHLAND. Geen amnestie van veemgerichte- moordenaars. Op een briet van prof. dr. Grimm (Essen), die in verband met de ontruiming van het Rijnland voor amnestie had gepleit, heelt dr. Braun, de Pruisische eerste-mimster, geant woord, dat de Pruisische regeering geen amnestie wenschl te verleenen aan z g. veemgerichtsmoordenaars. FRANKRIJK. Uitwijzing van Agabakow. verloopt. De staking De uitwijzing uit Frankrijk van den voor- maligen agent der GePeOe Agabakow heeft, naar thans van goed ingelichte wordt verno men, een zeer belangwekkenden achter grond. Na zijn vlucht uit de Sovjet-Unie naar Turkije verscheen Agabakow bij den Chef der Parijsche politiek epolilie en deelde mede, dat hij berouw had over zijn vroegere functie bij de GePeOe en bereid was do Fransche auloiriteiten behulpzaam Ie zijn bij het opsporen van geheime agenten van Sov jet-Rusland in Frankrijk. In werkelijkheid hcett Agabakow geen enkelen naam prijs gegeven en ook geen bruikbare inlichtingen verstrekt over GePeOe-organisatie in Tur kije. Al zijn onthullingen hadden slechts be irekking op personen en zaken, die de po litie reeds langen tijd wist. Spoedig kwam aan liet licht, dat Agabokow in Parijs in verbinding stond met allerlei uilersl beden kelijke milieu's. Daar hierdoor het wan trouwen werd gaande gemaakt, „bescha duwde" de politieke politie hom gedurende eenigen tijd en kwam tot de conclusie, dat hij gelijk tevoren nog steeds met de GePeOe in verbinding scheen le slaan. Zijn prijs geven van het bolsjewisme en zijn „vlucht" naar Parijs zijn slechts handige manoeuvres geweest. Behalve zijn valsche en len name van een Perzisch on derdaan staande pas werden op Agabo kow geen verdere documenten aangetroffen. In verband met een en ander heeft de Fran sche politieke politie beslotep Agabokow uit te wijzen. Hij bevindt zich thans te Luik en doet alle mogelijke moeite om Frankrijk weer binnen te komen. De staking in Noord-Frankrijk is aan het verloopen. De arbeiders wijten de misluk king aan de communistische aclie. ENGELAND. De besprekingen met Gandhi. De eerste conferentie tusschen Gandhi en do beide Nchroes in de gevangenis van Yeravdn duurde vijf uur, doch de uitslag is onbekend. Later had een nadere conferentie plaat* tusschen Gandhi, de beide Pandits Nehroc, Vailabhei Pabel, en mevrouw Naidoe, de opeenvolgende leiders van het Indische Congres, allen tegenwoordig in de gevan genis van Ycravda. POLEN. Splitsing der Logioensoldaten. Tegelijk met het congres der legioensol- daten van Pil9udski te Radom. waarvan de deelnemers een gelofte aflegden, krachten en bloed voor den maarschalk veil lo heb ben en de Poolsche grenzen tot den laalsten man te verdedigen, is te Warschau een sa menkomst der dissidenten van den legioe- nen-soldatenbond gehouden. De tweehon derd gedelegeerden die daar aanwezig wa ren. besloten na lang debat, oen nieuwe or ganisatie der legioensoldalen le stichten, onder den naam Bond der Democratische Legioensoldaten van Polen De oude bond, zoo wordt in een scherpe resolutie gezegd, heeft haar leden in dienst der regeering gesteld, van wier stelsel de democraten zieh moeten afkeeren. Ook van hun vroe- geren leider, maarschalk Pilsudski, scheiden de democraten, daar deze het oude legioen- soldalenhoginsel heef! verzaakl en liet land naar den afgrond brengt In liet bestuur der nieuwe organisatie zitten onder anderen de socialistische afgevaardigde en schrijver Strug en de gewezen minister Thugutt. LITHAUEN. 500 Gevangenen in hongerstaking. Uit IGowno wordt gemeld, dat 500 poli tieke gevangenen tot hongerstaking over gaan, om teprotesteeren tegen een nieuwe j verordening der Lathausche overheid, dat ook de politieke gevangenen tot dwangarbeid verplicht kunnen worden. De nieuwe verordening is nog wel niet van kracht, doch werd in de gevangenissen Teeds toegepast. ESTLAND. Een grensincident met de sovjets. Een Russische vliegtuig is eergisteren boven Estlandsch grondgebied verschenen, in de buurt van de Narwamond. Een Est landsch marinevaartuig opende het vuur op het vliegtuig dal de beschieting beantwoord, de. Vervolgens keerde het vliegtuig over de gren9 terug. Waarschijnlijk is het vliegtuig getroffen, daar men het kort achter de grens zag dalen. De Estlandsche minister van Buitenland- solie Zaken heeft bij den gezant der Sovjet- Unie tegen de herhaalde grensschendingen det Sovjet-Vliegtuigen geprotesteerd. PALESTINA. De eischen der Arabieren. Hel te Damascus verschijnende Arabische dagblad Alef Ba doet mededeelingen omtrent de besprekingen tusschen dim Britschen minister van Kolonifn, Lord Passfield, en de delegatie van Arabieren uit Palestina, van welke besprekingen nog slechts weinig in de pers is doorgedrongen Volgens Alef Ba heeft Lord Passfield de vorming van een Palestijnsch Parlement, zooals door ds Arabieren werd voorgesteld, afgewezen, maar stelde hij de stichting voor van een Arab Agency, dat op dezelfde wijze als de Jewish Angency zulks voor de Joden doet, de belangen der Arabische bevolking zou behartigen. Volgens de Arabieren zouden verdergaande concessies door de Engelsche regeering slechts uit vrees voor de Zionisten geweigerd zijn. PERZIE. Gevecht met Koerden. De Perzische grenswacht heeft een ont moeting gehad met Koerden van den berg Ararat. Onder de gedooden bevonden zich iweo Koerdische hoofden. Aan Perzische zijde werden 22 man gedood en 11 gewond. VEREENIGDE STATEN. Een gekochte rechtersport? Inzake de affaire van den Ncw-YotJy- sclien rechter Geor^pFs Ewald, tegen wien een proces wegens corruptie en omkooping is aanhangig geraaakjt, heeft burgemeester Walker een langdurig onderhoud gehad met den officier van justitie Crain. Walker, die zelf democraat is, informeerde naar de tegen Ewald ingebrachte beschuldiging dat deze voor zijn benoeming tot stedelijk rechter een bedrag van 10.000 dollar in de democratische partijkas zou hebben ge stort. De burgemeester bestreed deze op vatting en verklaarde, dat hij Ewald be noemd heeft op voorstel van achtenswaar dige lieden. Hij zelf heeft nimmer, van wie ook, gelden in ontvangst genomen, die door Ewald voor zijn benoeming werden gestort. (Van onzen Londenschen Correspondent) LAWAAI, RECLAME EN VERGRIJP. JONDEN. 29 Juli 1930 'Mis9 Bondfield. de vrouweijke minister in Groot-Brillannië, heeft gezegd dat er iets moet worden gedaan tegen den vloek van het geraas dat ons omgeeft. Dit is niet de eerste maal dat het lawaai van de stad wordt gekenschetst als een vloek. Men heeft het ook andere misprijzende namen gegeven Het is een verdelger van zenuwen en ver-' sloorder van vrede. Het belemmert den ar beid. Miss Bondfield heeft zich geplaatst aan de zijde der medische deskundigen, die den strijd tegen dezen „vloek" van ons leven willen aanbinden. Er is een ander verschijnsel, dat het ge raas onafscheidelijk vergezelt, het ver schijnsel van de snelheid en den haast. Dat had de ministrieele dame ook wel een vloek mogen noemen. Maar als voorvrouw in de meest vooruitstrevende partij des lands meende zij wellicht, dat haar gebrek aan „voortvarendheid" zou worden verweten, indien zij ook haar stem had laten hooren tegen de snelheid, die nu in de steden van dit land en op de wegen buiten evenals bij u. stel ik mij voor voor negentig per cent ganschelijk nutteloos is. Er. dan is er het lawaai in drukletters of lichtletter? en dat van de „schreeuwende" kleuren, die de reclame dienen. Zij had ook op de ontzenuwende inwerking en op den voor de rede zoo funesten invloed van deze, reclame dienende, zaken kunnen wijzen. Misschien heeft zij het geraas uitgepikt voor haar krachtige kritiek omdat het zelfs in beginsel niet deugt, omdat het gansche lijk verstoken is van nut en voordeel. Dat kan van snelheid en reclame niet definitief worden gezegd. Het een en het ander is nuttig, of liever was nuttig. Hetis het po sitief niet meer. niet meer in Londen b.v. maar erger dan nutteloos. Wijs inzicht heeft door de eeuwen heen al gedecreteerd dat overdrijving het doel voorbijstreeft. Het is merkwaardig dat dit inzicht geheel ver loren is gegaan Eenige dagen geleden werd mijn oog jammerlijk getroffen door een zilverkleurig luchtschip, dat hoog in de lucht boven Westminster verscheen. Dit schip was niet verwacht. Het was niet de R 100, die zich juist gereed maakte voor den tocht naar Canada. Het was niet de R 101, die in haar loods te rusten hing. Toen het schip naderbij kwam bleek het een reclame schip te zijn. dat voor het eerst lucht had gekozen en dat wilde demonstreeren voor hen, die ..reclamevlakte" willen huren, dat het zich voor dit doel beschikbaar stelt. Want op de zilveren flanken 6tonden groote zwarte letters die de aankondiging „THIS SPACE TO LET" vormden De men9chen zijn bij wijze van spreken blauw gebeukt door de meppen der „publicity"-mcnschen. Luttele burgers hebben zich indertijd verzet tegen de onhebbelijkheid der vliegende cn aldus schrijvende piloten, die VIM of BASS in gelukkig snel verwaaiende wolken- lellers plaatsen op een azuren uitspansel. Dat krachtelooze verzet is gauw opgegeven. Het publiek in zijn geheel kan eenvoudig niet op tegen de niots en niemand ontziende reclame-vandalen. Dit luchtschip was slechts een voorbode van de ergere dingen, die ons te wachten staan. Straks zal het in de mooiste lucht vd. maand (de schen- ners kiezen altijd de mooiste luchten) ver schijnen met de mededeeiing dat het blauw van de lucht heerlijk en verrukkelijk is. maar dat het toch niet kan wedijveren met bet „van ouds bekende zakjesblauw". Men mag voorzien dat de „space to let" binnen kort zal zijn gehuurd door een fabrikant van elcctri9che lampen, die het schip in de avondlucht zal 9luren en het firmament za! opluisteren met de glorie van zijn fa brikaat opdat men zal leeren inzien dat de „heilig onsterfelijke -sterren" het niet kun nen opnemen tegen zijn lampen en dat Orion en de Groote Beer niet in de schaduw kunnen 9laan van de producten uit zijn aardsche fabriek. Dit vandalisme kan niet straffeloos voort gang hebben. Het brengt de men9chen in de war. Men dringt hun averechtsche waar- d-ceringen op, die zij niet kunnen verwer ken. Zij beginnen te malen, als de „round abouts" van bet verkeer. De stelling dat overdrijving schaadt beeft nog niets van haar waarde en juistheid verloren. Met buitensporig lawaai, met reclame die zich nog slechts van superlatieven en ontplof fingen bedient, met de jacht op de hoogst bereikbare snelheid 9teeds om ons heen, ra ken onze zenuwen deerlijk in de war. De symptomen zijn talrijk en indrukwekkend. Daar waar men voorbeeldigheid van gedrag zoekt, in het Lagerhuis, is zelfbeheersching zoek. Op het voorbeeld van de hevige ver schijnselen die hem omringen, verleent de heer Beckett „publicileitswaarde" aan zijn persoon en opvattingen door zich aan den Staf van het Lagerhuis, symbool van de parlementaire waardigheid te vergrijpen, 'n Andere sensatielustige volksvertegenwoordi ger treedt alle gematigdheid en beradenheid, noodzakelijk voor een verantwoordelijk man met voeten en beschuldigt in bet openbaar zijn collega's van .^tomdronkenschap" en corruptie. Alleen met teugelloosheid, mate loosheid en drastische overdrijving kan hij hopen de aandacht op zich te vestigen. Hij volgls slechts het vooibeeld van den geesten der moderne publiciteit. En dan zijn er de twee voorbeelden der eens vreedzame ordelievende burgers, dié naar men vrijelijk raag aannemen door den invloed van het geweld in allerlei vormen, dat hen omringt, geheel overstuur zijn geraakt De eene miste op 't nippertje den trein. Het geeft te denken dat men in dezen tijd van haastigen spoed, die noch* tans even zelden als vroeger goed is. en met al die snelheidsmiddelen die ons ten dienste staan, veel vaker op het nippertje of te laat komt dan vroeger. De man zag zijn trein wegglijden en rende met kracht, die zijn beenen cn spieren verschaften, achter den laatsten wages in de hoop hem nog te kunnen paft» Toen zijn pogen faalde stak de toom ■■-. gebreideld in zijn gemoed op. niets kwaads vermoedende perronbe^, kreeg van den would be-reiziger een stro op den neus. Indien het geval op zelf stond zou men er niet te veel aan kunnen toekennen, zou men het als oen symptoom van geestelijke vtrt>. ding kunnen beschouwen. Maar het st* niet op zichzelf De politierechter h nauwelijks met dit opgewonden standje i gerekend of hij kreeg een gelijksoortig j val te behandelen. Hier gold het een nu. die evonals de eerste delinquent, tot t toe onbesproken van levenswandel was g weest. Hij was oen persoon van nette] stand, een dieT duizenden die eiken van hun werkzaam leven s' ochtends n_ het station van hun voorstad loopen <i den trein naar de City of het "West E'. te nemen. Sinds jaar en dag had hij dien eersten tocht van den dag een bakh ontmoet, die zijn waar afleverde in straat. Maar op een ongelukkigen oehtea had de heer, die in de City werkte, onbedwingbare aanvechting geln-egen i_ onschuldigen bakker te lijf te gaan. Tm de politierechter hem vroeg hoe hij t zulk een zonderlinge en klaarblijkelijk re-i Jooze geweldpleging was gekomen, volei het absurde antwoord dat dit bakker-r zicht hem aJ jaren lang had verveeld dat hij niet langer weerstand had kunn bieden aan den lust het te betrommefec. Is het verband tusschen deze symptoe van civiele ontaarding en de zinsvcrbijii rende verkeers- en reclameherrie te ver 5 zocht? Misschion. Maar men zoekt onwiü keurig in zulk een verband de vcrklari voor veel buitensporigheid en onbeheerd heid. die thans in de samenleving hier hoofd opsteken. IJMUIDEN. 14 AuguS VISCHPRIJZEN. Tarbot por KG. f. 2.20—1.65; Griel, kist van 50 K.G. f 8546; Tongen perl f3.252.70Zetscliol per kist van 501 f. 3927.50; Kleine Schol per kist vu K.G. f. 19604.40; Roggen per 20 f. 2816; Vleelen pier stuk f. 2.78—1. Pieterman en Poontjes per kist van 60 S f 282,50; Groote Sdhelvisch per kist 60 K.G. f. 4640; Middel Schelven kist van 50 K.G. f. 3639; Kleinmü Schelvisoh per kist van 50 K.G. f. 23- Ivleine Schelvisch per kist van 50 f. 12.503.20; Kabeljauw per kist vu K.G. f. 5842; Gullen jier kist van 601 f. 165 90: Lengen per sluh f. 1.50-4 ■Heilbot per K.G. f. 1.95; Wijting per van 50 K.G. i. 4.801.90; IOoolvisch stuk i. 0.600.08; Makreel jier kist 50 K.G. f. 16.50—13.50. Aangokomen do Stoomtrawlers: IJS met 1842 kisten versohe haring. Pr f. 7.80-6.80; HC. 113 met f. 6380; IJK met f. 3949; IJM 165 met f. 2300; HM met f. 1461; IJM 152 met f. 2332; IJM met-f. 2059; IJM 122 met f. 1803; IJM met f. 1730; IJM 20 met f. 1894; IIM met f. 1759; IJM. 140 met f 1675; IJM met f. 2000; IJM 132 met f. 2000; IJM met f 3400; IJM. 183 met t. 4000, IJM met f. 2161; IJM. 177 met f. 1684; IJM met f. 1673; IJM. 15 met f. 3652, IJM. 406 met 25 last pekelharing ZUID VENUS MARS JUPITER SATURNUS Het L. K. van de Maan treft roen den 13en in de Visschen aan, den 16en tusschen Ram en Stier. De Schorpioen verdwijnt nu onder den W.-lijken horizont. Men dient er rekening mede te honden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en Westen links van den toeschouwer is, wan neer deze met den rug naar 't Zuiden en he- gelaat naar 't Noorden gewend staat; men pleegt echter bij sterrekaarten dit om te keeren, om geeD spiegelbeeld van den hemel te krjjgen. Wil men nu b.v. de sterrebeelden aan den Oostheme) op»^ dan neme men dat deel van den kaarlij- waar OOST staat, vóór zich, zm. Poolster (aan het einde van den Klei»"1' van den beschouwer is afgewend: dan voor het NO-ljjke vierdepart a' kaart de sterrenbeelden zien, juist i* zjj aan den hemel staan. De sterren in bovenstaand kaart]' een gekaTtelden rand hebben. zijD le grootte of helderder: de dikk' stijpen zijn sterren van de 2e s?00';^ de andere, kleinere, stippen zrjD van de 3e of van een lagere s100, O

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2