Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 Augustus 1930 Tweede Blad No. 21588 BINNENLAND. ULDIGÏNG VAN KINGSFORD SMITH. DE OPGRAVING-EN VOOR EEN OUD ROMEINSCH THEATER tc Verulanium (Enge land) zijn onder leiding van den -beroemden oudheidkundige Dr. R. E. Mortimer Wheeler begonnen. De eerste werkzaamheden. Ir. P. J. VAN VOORST VADER, hoofdingenieur van Rijks Water staat, de ontwerper van den thans geopenden Rijksweg Amsterdam Amersfoort door het Gooi. NA DE IIULiDdGUNG gingen de vliegeniers naar het Carlton Hotel. —4 Kingsford Smith neemt de geestdriftige ovatie van bet pufbliek in ontvangst Feestmaaltijd te Amsterdam. «EN ONDERHOUD MET DEN VLIEGENIER. Kingsford Smith en Stannage, de com- landant en de marconist van de Southern ross" zijn gisteren door een duizendkop- ige menigte op Schiphol geestdriftig ont ogen. In een deel onzer oplaag hebben win )g gemeld dat het woord werd gevoerd oor den heer Van Eeden van der Paltz, amens den minister van Waterstaat, en oor den Amsterdamschen wethouder Abra- ams. Er is vervolgens gesproken door den föerikaanschen gezant, den heer Diekema. ..Het een groote dag voor Holland, ffierika en Engeland, aldus deze spreker, a het was een goede gedachte een Hol- -ndsch vliegtuig en een Hollandscheu iloot uit te kiezen voor dezen uiterst ge- aarvollen en moeilijken tocht. Het is mij a ook een behoefte u, Kingsford Smit** Stannage, van mijn hulde en bewonde voor uw grootsche daad te spreken, i Amerikanen zijn blij, dat deze. wetcn- 'appelijk zoo uitstekend voorbereide 'ht van Oost naar West, zoo'n succes 'Ght hebben. )e heer Patijn, president-commissaris dor fokkerfabrieken, zeide in zijn rede, dar E de vlucht met belangstelling en bewon ing had gevolgd. ,,Het ia voor ona", los spreker, ,,een buitengewone eer dat ons fabrikaat hebt gekozen." L is voor ons een bewijs, dat ons pro- ■uct goe(j m?pr- hood hierop een krans aan aan de tjje luchthelden hierna sprak jhr Van den Bergh van pemstede namens de Koninkl. Nederland- e ereen. voor de Luchtvaart. Ook hij 10 enkele welgekozen woorden uiting zijn bewondering voor het welslagen oeze helfhaftige vlucht. De heer Ples- J *ees er op, dat Kingsford Smith zeer ^°or de aviatiek in Australië, het land e Roede vliegers, gedaan heeft. Spre ^onschte beiden luchthelden toe, dat ze eelp leven even populair zullen blijven 0^® ou zijn er p[ ^avcrend gejuich bood ook de lesman bloemen aan. Hierop complimenteerde overste De Jager de beide luchthelden. Ten slolto (de redevoeringen werden herhaaldelijk onderbroken door het geronk der motoren) nam v. Dijk het woord. ,,Het is mij een eer", zoo sprak onze populaire Oceaan vlieger, „u Kingsford Smith en Stannage te mogen voorstellen. De heer Kingsford Smith zou gaarne een oogenblikje uw aandacht vragen, om u allen te bedanken voor de grootsche wijze, waar op hij hier is ontvangen." Onder daverend gejuich verhief de heer Kingsford Smith zich van zijn zetel, om de Hollanders, die hem zoo enthousiast hadden gehuldigd, met een kort woord te danken. Hij zei blij te zijn een Nederland- «che machine te hebben gebruikt. ,,Dat is dus", riep hij uit, ,,de beste machine van de wereld" (aan het applaus kwam schier geen einde) ,,en", zoo vervolgde spreker, ,,nog meer genoegen heeft het me gedaan, dat ik een Hollandschen piloot heb meege nomen" (een nieuw applaus brak los). ,,Ik ben een slecht spreker", ging Kingsford Smith voort „maar ge kent misschien het Amerikaanscbe raadsel: „Wat is het ver- •chil tusschen een papegaai en een avia- teur V' Het antwoord is: een papegaai kan spreken en niet vliegen, maar een aviateur kan vliegen en niet spreken. (Langdurig gelach en toejuichingen). Ten slotte dankte Kingsford Smith allen ▼oor de groote hulde hem in Nederland gebracht. Het gezelschap daalde nu de trap van den daktuin af om plaats te nemen in de hiertoe uitverkoren Packard-auto's, ver sierd met bloemen en kransen en Holland- sche en Amerik. vlaggen. In de 1ste auto namen plaats Kingsford Smith, Van Dijk, Stannage en mevr. Van Dijk. De stoet zette zich in beweging om eerst langs het pu bliek te rijden, dat wederom op enthou siaste wijze uiting gaf aan zijn bewonde ring. Hierop werd in tamelijk snelle vaart stadwaarts gereden. Overal stonden groep jes menschen, om de 3 luchthelden warm toe te iuichen In Amsterdam was de drukte overweldigend. Langs de geheele route waren duizenden menschen opgesteld. Er werd gereden door de Zeilstraat, Konin ginneweg, WiLlemsparkstraat, Paulus Pot terstraat Op het Nassauplein stond de somboyband opgesteld, die zich aan het hoofd van den stoet stelde en onder het Rijksmuseum door vervolgens langs Stad houderskade, Middenweteringplein, vairo- straat naar het Carltonhotel reed. Nadat het Carltonhotel bereikt was, waar een groote menschenmenigte zich had op gesteld, stapte de heer Kingsford Smith het eerst uit, en complimenteerde de band. Onder stormachtige toejuichingen verdwe nen de Oecaanvliegers in het Carltonhotel. In de groote receptiezaal verzamelden zich hierop de genoodigden. De zaalj was ver sierd met enkele motoren van de vliegtui gen, welke aan de zoldering waren opge hangen, benevens een tweetal propellers. Des avonds zijn Kingsford Smith en J. W. Stannage aan een maaltijd in het Carl- ton-hotel in meer intiemen kring gehuldigd. Bij dezen feestmaaltijd zaten aan de hooier- tafel de eeregasten Ch. E. Kingsford Smith en J. W. Stannage, geflankeerd door den heer en mevrouw Van Dijk, Z.Exc. G. J. Diekema, den gezant der Vereenigde Sta ten. Verder zaten aan deze tafel de heer D. W. Patijn, gedelegeerd commissaris der N.V. Ned. Vliegtuigenfabriek, de vertegen woordiger van den minister van Waterstaat de heer E. J. Abrahams, wethouder vai Amsterdam en de heer A. Plesman, direc teur der K.L.M De heer H. Wallaardt Sacré, secretaris der Kon. Ned. Vereeni- niging voor Luchtvaart fungeerde als tafel president. Onder de zestig gasten zagen we voorts wederom veel bekende personen uit lucht vaartkringen. Ook waren aanwezig com mander Corwin, marine-attaché van de Araerikaansche legatie, de heer Joh Bol, vertegenwoordiger van de Amsterdamsche K v. R. dr. 6L van Loou, de bekende pu blicist voor Amerika, dr. ir. G. B. Wolff, directeur van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, kolonel K. G. Oudendijk, chef van de 2e afdeeling van het departe ment van Defensie en de heer E. Smits, chef van de afdeeling Publiciteit der Fok kerfabrieken. De heer H. Wallaardt Sacré heette in zijn openingswoord de gasten welkom en stelde een dronk in op H. M. de Koningin, Z. M. den Koning van Engeland, Z.Exc. den Pre sident der Vereenigde Staten. Het or kestje speelde hierop de volksliederen van deze drie staten, welke door de aanwezigen staande werden meegezongen. De heer H. 'Ch. E. v. Eede v. d. Paltz, sprak namens den minister van Waterstaat huldigende woorden aan het adres van Kingsford Smith en Stannage. Dr. R. J. Abrahams voerde namens het gemeentebestuur van Amsterdam 't woord. Spreker wilde drinken op mr. Saul, den navigator van de Oceaanvlucht, die op het oogenblik in Ierland vertoeft, wegens het overlijden van zijn vader. Met dit sympa thieke voorstel van dr. Abrahams stemden de gasten van harte in. De heer H. Wallaardt Sacré voerde na mens de Kon. Ned. Vereeniging vootr de Luchtvaart het woord. In een geestige speech trok spreker een parallel tusschen Kingsford Smith's Oceaanvlucht en z'n voorgenomen huwelijk en eindigde met op het welzijn van den Oceaanvlieger te drinken. Onder luide toejuichingen kwam hierna Z.Exc. G. J. Diekema aan het woord, die Kingsford Smith huldigde in een origineclo rede. Hierna werd op voorstel van dr. Abra hams een telegram gezonden aan mr. Saul. Verder voerden nog het woord de heer A. Plesman namens de K.L.M. en de heer J. Bol, die de Amsterdamsche Kamer van Koophandel vertegenwoordigde. De heer D. Patijn overhandigde tenslotte aan Kings, ford Smith en Stannage den gouden eere penning der Fokkerfabrieken. Nog door verschillende aanzittenden o.a. door den heer Van Dijk werden toasten uit gebracht op de vliegers. Wij waren gisteravond in de gelegenhe'A een kort onderhoud te hebben met den heer Kingsford Smith. Deze deelde ons mede, dat zijn ontvangst in Nederland bui tengewoon was en alle andere heeft over troffen. Het publiek geleek wel een groote groep schooljongens, zóó enthousiast werd hij door allen toegejuicht. Hij sprak zijn bewondering uit over de prestaties van Van Dijk, die hem zeer veel werk uit de handen nam. Ongetwijfeld, zeide hij, is d© Fokker, machine de beste, vooral voor het afleggen van groote afstanden en voor zwaar werk. Over zijn tocht deelde de vlieger nog mede, dat het laatste- gedeelte wel net moeilijkst was, omdat zij erg te kampen hadden met mist. Er was nagenoeg niets te zien, zoodat zij alleen moesten vertrou wen op de motoren, het compas en de me dedeelingen van den marconist, wiens uit houdingsvermogen bovenmenschelijk was. I Het radiotoestel aan boord was samen ge- steld uit Amerikaansche, Engelsche en Ne- I derlandsche onderdeelen. Het doel van ae komst van den heer Smith in Nederland, is hoofdzakelijk om zijn persoonlijken dank j te betuigen aan de directie van de Fokker fabrieken en zijn velo vrienden in Holland want die heeft hij te begroeten. Hol land is voor hem een tweede „home". Na een verblijf van eenige dagen vertrekt Kingsford Smith, om met een kleine vlieg machine naar Australië te vliegen. Zijn be zoek aan Nederland zal hem ongetwijfeld zeer lang bijblijven. WEST-IN DIE EN HET VLIEGTUIG VERKEER. Plaatselijk onderzoek door de heeren Dellaert en De Vries, In verband met de toenemende beteekenis van Suriname en Coracao voor het inter nationaal luchtvaartverkeer in Midden- en Zuid-Amerika, is door den Minister van Koloniën aan de heeren M. F. M. Dellaert, havenmeester van de Amsterdamsche lucht haven Schiphol en D. J. de Vries, chef van de afdeeling buitenland der K.L.M. op dracht gegeven om na plaatselijk onderzoek den Gouverneurs van Suriname en Curacao van advies te dienen, omtrent hetgeen voor inrichting van landingsterreinen en voor het locaal en internationaal luchtverkeer in het algemeen ter plaatse te doen valt. Deze opdracht werd mogelijk dank zjj krachtige medewerking van het gemeente bestuur van Amsterdam, van de K.L.M. en van het Comité Vliegtocht West-Indië, wat het laatste betreft ook in den vorm van een gaarne door de Regeering aanvaarden financieelen steun voor dit doel. Twee bekende Amerikaansche luchtvaart maatschappijen, n.l. de Pan American Air ways en de New YorkRioBuenos Aires Line doen thans reeds op hare geregelde diensten vanaf Miami (Zuidpunt van Flori da) naar Zuid-Amerika, Curacao en Surina me aan. Ook de Fransche Maatschappij de Compagne Générale Réopostale overweegt binnenkort hare Zuid-Amerikaansche lijn, vanaf Natal tot Paramaribo, door te trekken. Plannen van de Duitsche Maatschappij „Scadta" en de Engelsche Maatschappij At lantic Airways tot het aandoen van Suri name en Curacao zijn in voorbereiding. Uit deze enkele gegevens blijkt reeds van welk belang de ligging van de beide Neder- landsche gebieddeelen is voor het interna tionaal luchtverkeer. Behalve de eischen, die uit dezen hoofde aan de plaatselijke grondorganisatie worden gesteld, zullen door de adviseurs ook de mogelijkheden worden nagegaan, welke voor de burgerlijke lucht vaart schuilen in het lokaal verkeer in de beide gewesten en in een onderlinge lucht- verbinding. De heeren Dellaert en de Vries vertrek ken in de tweede helft van September naar New York om zich vandaar per vliegtuig via Miami na een bezoek a3n de luchtha vens op de Antillen en in de Midden-Ame- rika en Columbia naar Curacao en vervol gens naar Suriname te begeven. Met de uitvoering van den opdracht zul len ongeveer vier maanden gemoeid zjjn. DE AANKOMST van Kingsford Smith en Stannage op Schiphol. Tijdens de autorit, v.l.n.r. op de auto Evert Va-n Dijk, Stannage, Kingsford Smith en mevr. v. Dijk.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5