OP BEZOEK BIJ DE PANDER VLIEGTUIGENFABRIEK. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. Geridderd! Het is mij dan ook een groot genoegen u namens de regeering te kunnen mede- deelen, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd u te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, met welke on derscheiding ik u van harte geluk wensch. Onder daverend gejuich van het publiek speldde minister Reymer van Dijk het eere- teeken op den borst. Vervolgens voerde wethouder Abrahams het woord namens het gemeentebestuur van Amsterdam. Het gemeentebestuur aldus spr. ziet in de proefneming, die gij hebt gedaan een kans om de volkeren nader tot elkaar te brengen en om de handelsbelan gen te bevorderen. De gemeente heeft uw daad met veel sympathie gevolgd. Ik hoop, aldus de heer Abrahams, dat de heer van Dijk nog zeer veel voor het vliegwezen za! doen. In breede lagen van het Nederland- sche volk wordt uw streven op hoogen prijs gesteld. Hierop overhandigde spr. van Dijk een groote krans, versierd met de Amster- damsche kleuren, als teeken van hoogach- tin en waardeering. (Applaus). Vervolgens sprak de heer Wurfbain, voor zitter van den Raad van Bestuur der K. L. M. Toen u, van Dijk, het verzoek deed om een buitengewoon verlof te krijgen tot het maken van uw transatlantische vlucht, heeft het bestuur daaTin gaarne toegestemc. De K.L.M. was er trotsch op, dat de keuzo voor dezen moeilijken en gevaarvol 1 en tocht op een harer piloten viel. Toch zijn er oogenblikken geweest, dat •wij angstig waren, wij toch kenden de groote gevaren en het groote risico aan een tocht van Oost naar West verbonden. Wij moesten ons realiseeren, dat wij u mis schien nooit terug zouden zien, wij kun nen toch u, noch een der andere piloten missen, straks immers wacht u weder de moeilijk© taak een werkzaam aandeel te nemen in de postvluchten naar Indië. U, aldus spr., bent een vlieger, die aan de allerhoogste eischen voldoet, zoowel wat de practisdhe als de wetenschappelijke zijde van uw vak betreft. Gij hebt wederom een parel gehecht aan de kroon van de K. L. M - vliegers. Wij mogen u als blijk van onze groote waardeering en dankbaarheid deze krans aanbieden. (Langdurig en stormachtig ap plaus). Ook de heer Smits bood met een koTt, 'doch hartelijk woord den Oceaanvlieger na mens de Fokkervliegtuigenfabriek een krans aan. Hierop sprak de heer jhr. van Remselaar Bowier, voorzitter van de Vereeniging voor Menschlievend Hulpbetoon, die de redding memoreerde, die van Dijk zoo kranig ver richtte ter gelegenheid van de schipbreuk van het Fransche stoomschip in de MiddeL landsche zee. Als blijk van waaTdeering bood spr. van Dijk een fraai bewerkte siga rendoos aan. Namens de Kon. NedeTlandsche Vereeni ging voor de Luchtvaart voerde kolonel Wallaerd Sacré het woord, spr. gaf uiting aan zijn bewondering voor de prestaties van onzen eersten Nederlandschen Oceaan- vlieger. Beekman, die Van Dijk in het nieuwste K.L.M.-vliegtuig veilig thuis had gebracht, sprak namens de K.L.M.-pilotenhij her innerde er aan, hoe blij hij was, Van Dijk 'een paar uur geleden weer gezond en wel te ontmoeten in Londen. Dank zij de radio, aldus Beekman, konden we je op je moei- j lijken en gevaarvollen tocht volgen. Wij verheugden ons over den goeden geest, die in weerwil van de vele moeilijkheden en gevaren aan boord van de „Southern Cross" heerschte. Wij hebben ons geen oogenblik ongerust gemaakt over den goeden uitslag van je onderneming. Wij wisten immers, wie het stuur in handen hadden. Als herinnering bood Beekman namens de K.L.M.-piloten een kaart aan van het afgelegde traject (Applaus). Tot slot bood mej. De Jonge bloemen aan namens het personeel van het hoofd kantoor van do Koninklijke Luchtvaart Maatschappij. Een triomftocht. Nadat de redevoeringen waren beëindigd nam een war© triomftocht een aanvang. Van Dijk en zijn echtgenoot© namen plaats in een open auto, versierd met bloe men en kransen; voorop wapperden de Hollandsche en de Amerikaansche vlaggen. Een onafzienbare rij auto's met autori teiten, genoodigden en andere belangstel lenden zetten zich onder het gejuich vaD de geweldige menschenmenigte in bewe- giug. Lachend knikte de glundere gebruinde kop van Van Dijk naar allo kanten, ont roerd door de vorstelijke huldiging. Overal langs den weg werd onze natio nale luchtheld haTtelijk toegejuicht. In Slo ten vlagden vele huizen, aan het gejuich kwam schier geen einde. Vooral in Amster dam zagen wij zelden zooveel belangstel ling. Via Amstelveenscheweg, Overtoom, Leid- eche Boschje, Stadhouderskade en Vijzel straat werd naar het Carltonhotel geTeden. Ook hier wachtten Van Dijk stormachtige ovaties. Het verkeer was geruimen ge stremd en nog lang nadat het echtpaaT Van Dijk zich binnen de muren van het gast vrij© Carltonhotel in veiligheid had gesteld bevond zich een groote menschenmenigte in do Vijzelstraat in de hoop nog een glimp van den luchtheld te aanschouwen. Zoo nu en dan ging ccn gejuich op: Van Dijk ver toonde zich aan het venster Het was een waardige ontvangst, die het 'Amsterdamscho publiek onzen eersten Transatlantischen vlieger bereidde 1 Feestmaaltijd. 'Aan den maaltijd, die daarna plaats vond heeft als eerst© spreker generaal Snij ders het woord gevoerd. Daarna spraken minister Reymer namens de regeering, de Amerikaansche gezant Diekoma, wethouder Abrahams, die mevrouw Van Dijk bloemen aanbood. De heer Plesman bood namens de K.L.M. een gouden K.L.M.-speldje aan. Namens de Fokkerfabrieken heeft de heer Patijn een gouden medaille aangeboden en namens de Kamer van Koophandel heeft do heer Bol gesproken. De heer Berch vaa Heemstede bracht de gelukwenschen over van de Koninklijke Vereeniging voor Lucht vaart. Mr. Baumhauer sprak namens de Amerikaansche Kamer van Koophandel en de heer v. d. Hoop namens de vliegers. Tenslotte heeft de heer Van Dijk, mede namens zijn echtgenbote dank gezegd voor de hem gebrachte hulde, er op wijzend dat deze hulde ook aan de andere K.L.M.-vlie gers toekomt omdat elk van hen tot de vlucht in staat zou zijn geweest. Er zaten vele autoriteiten op luchtvaart gebied aan tafel aan. Het burgerlijke vliegwezen in Nederland en zijn toekomst. De nieuwe tak: het zweefvliegen, Een ieder, die belang stelt in het vlieg wezen, kent die kleine, zilver-grijze sport vliegtuigjes, in de wandeling Pandertjes ge naamd. Enkele ingewijden uitgezonderd weet echter niemand precies waar, en hoe zij geproduceerd worden. Het simpele bericht, dat wij onlangs ont vingen en dat melding maakte van het feit, dat de „Eerste Nederlandsche Zweefclub" bij de firma Pander een nieuwen zwever had besteld, vestigde weer ten volle de aan dacht op deze inheemsche industrie. Even opgebeld en gistermiddag werden wij in het heilige der heiligen het Mekka der bur gerlijke sportvliegers ontvangen. Nie mand, die den Z. Binnensingel in 's-Gra- vanhage passeert en de groote meubel fabriek van de firma Pander opmerkt, zal vermoeden, dat daar in een gedeelte van dat gebouw vliegmachines vervaardigd worden. Via een groote binnenplaats verkregen wij toegang tot den vleugel, waarin de door ons gezochte afdeeling gevestigd was en op de allerhoogste verdieping vonden wij haar. De constructeur der fabriek, de heer T. E. Slot, ontving ons allervriendelijkst en noode ons in zijn privê-kantoor dat rondom be hangen was met foto's van diverse Pan dertjes, portretten van bekende vliegers en andere interessante op de aviatiek betrek king hebbende voorwerpen. Toen wij hem het doel van ons bezoek, het bezichtigen van de fabriek en het verkrijgen van inlich tingen omtrent het in aanbouw zijnde zweef vliegtuig mededeelden, werd de heer Slot enthousiast. Reeds een twintigtal jaren constructeur, werd in het begin van dit jaar zijn aan dacht getrokken door de Duitsche successen met zweefvliegtuigen. Bij zich zelf overwoog hij-toen de mogelijkheid om deze tak van vliegen ook in Nederland te gaan beoefenen. Overleg werd gepleegd met den heer W. von Hemert en beide heeren slaagden er in te komen tot de oprichting van de Eerste Nederlandsche Zweefclub, welke zich ten doel stelt op eenvoudige wijze het zweef vliegen te gaan beoefenen. Een twintigtal heeren werd gevonden, dat zich bereid ver klaarde per jaar f. 200.te storten en even tueel in de tekorten der vereeniging volgens hoofdelijken omslag bij te dragen. Eigenlijk dus meer een gezellig „onderonsje", dan een serieuze vereeniging. Door de firma Pander werd toen een lestoestel volgens Duitsche principes vervaardigd en in April van dit jaar werd een aanvang gemaakt met de oefeningen Tot oefenterrein werden de Noordwijksche duinen gekozen, alwaar een hangar werd opgesteld; ten einde bij eventueele ongeval len het vliegtuig ter plaatse te kunnen her stellen. Reeds den eersten dag bleef de heer van Tyen met den zwever drie minuten in de lucht; waarmede de mogelijkheid om van onze duinen af te zweven, werd bewezen. Weliswaar had men na dien datum nog eenige ongelukjes, doch deze zullen ten deele toegeschreven moeten worden aan de ongeoefendheid van de startploeg en de onbekendheid der vliegers met de lucht- stroomingen aan onze kust. Dat gedurende de volgende 200 vluchten geen enkel voor val plaats had, is te danken aan het feit, dat onder leiding van de leden-instructeurs dr. ir. W. van der Maas en den heer J. van Tyen iederen Zaterdag- en Zondagmiddag, bij gunstig getijde en voldoenden wind, ern stig werd geoefend. En onlangs werd dit onomstootelijk bewezen door de prestatie van den heer van der Maas om met het les toestel 4 minuten en 15 seconden in de lucht te blijven waarbij een hoogte van 40 Meter werd bereikt en 2V» K.M. werd afgelegd. Een prestatie, welke in het buiten land een ieder van bewondering vervulde. Hiermede was tevens het bewijs geleverd, dat onze Hollandsche duinen bij uitstek ge schikt zijn voor het zweefvliegen. Een 5-tal leden der vereeniging droeg nu aan de firma Pander den bouw op van een nieuwen zwever. Eerlijk gezegd viel het toestel ons ontzettend tegen. In plaats van den romp, zooals wij ons dien hadden voorgesteld, zagen wij een torpedo-vormig voorstuk, be staande uit een groot aantal door binten, 501. Jan met zijn grooten kijker gewapend, doorzocht met Piero 't terrein, keken of zij ook Jokko zagen en den Lange op zijn zwijn. Ze zagen eerst torens, huizen, boomen een weiland, een sloot, een beek. En op den weg zagen ze iets bewegen. Duim op een varken naar 't leek. 502. Ja, waarlijk, dat was hun vriend Duimstok, nog steeds zijn zwijn bereed. Ja, Piero herkende Du«® daad'lijk, in t dieven jasje gekleed. Neen, ze konden niet vergissen Ze zagen het ook aan zijn hoed. Ik blijer, dan ik kan zeggen, zei Trijn, nu ik Duimstok *eeT ontmoet. 9*S Het in aanbouw zijnde zweeftoestel, waarbij de lichte bouw van de ribben in den vleugel en in den staart van den romp opvalk: Het geheele toestel weegt zonder vleugel die een lengte van 15 M. krijgt 19 K.G. vastliggers en andere door technische namen aangeduide latjes. Tevens echter vervult het zien hiervan een ieder met trots, omdat er in ons land nog menschen zijn, die hun leven willen wagen aan zulk een proef neming. Het feit, dat de firma Pander den bouw van dit toestel werd opgedragen, be wijst de groote populariteit van en het groote vertrouwen in het door deze fabriek gele verde product. Dat er in de gegeven tijdsruimte van twee maanden geen eigen ontwerp kon worden gemaakt is begrijpelijk, weshalve de licentie van een gerenommeerd deskundige dipl. ir. Mayer uit Achen werd overgenomen. De snelle afwerking van de order naast overige bezigheden, toont de groote produc tiviteit van de afdeeling. Op onze vraag of de 'heer Slot vertrouwen had in de toekomst van het zweefvliegen, antwoordde hij met een volmondig: „Ja". Iedere knutselaar toch zal over enkele jaren in staat zijn onder vakkundige leiding zijn eigen toestel te bouwen, waartoe zich thans reeds een commissie van de Kon. Neder landsche Vereeniging van Luchtvaart heeft gevormd. Op het oogenblik dus in het pionierstadium rust de zweefsport in handen van menschen, die ambitieus en ka pitaalkrachtig genoeg zijn om hun eenmaal opgegeven taak tot het einde toe te vol brengen. Hierbij maakten wij nog een wandeling door de geheele fabriek. Welk een verschil, dat triplex-kastje bij de zweefvliegtuigen of die stalen spanten afgedekt met stalen pla ten bij de gewone toestellen! Doch ook in de burgerlijke aviatiek zit een schitterende toekomst. De prijs van een Pandertje is nu f. 8500 en de mogelijkheid is lang niet uit gesloten, dat deze in de naaste toekomst nog zal dalen. Wil de amateur-vlieger dan even naar Parijs, in 21/* uur brengt zijn Pander hem derwaarts, hetgeen alleen met zich mee brengt aan kosten een benzineverbruik van ongeveer 58 liter. Het feit, dat een Duitsch industrieel aan zijn Pander in een jaar tijds voor f. 60 reparatiekosten had, toont ten slotte aan dat het goedkooper is een Pan- derje te houden dan een auto. Vanzelfsprekend fabriceert de Pander-fa briek ook sterkere toestellen zoowel wat het aantal paardekrachten van de motor als de constructie van den romp betreft, welke evenwel in zuinig benzineverbruik voor de lichtere machines niet onderdoen. De sterke opbloei van het particuliere vliegwezen wordt wel gedemonstreerd door het feit, dat de heer Slot 3 jaar geleden na een bedrijfsreorganisatie met drie werklie den overbleef; terwijl thans reeds een 50 man des zomers in de afdeeling werk vin den en dan in den slappen tijd in de andere afdeelingen te werk worden gesteld; zoodat hetzelfde geschoolde personeel het volgende seizoen weer in de afdeeling terugkeert. Interessant is het te vernemen, wie er in ons kleine landje zooal eep eigen vliegtuig bezitten. Dit nu is het geval met de vol gende heeren: Vlaming (Ierseke), v. Beek (Melissant), Lammertz (Vaals), van Tol (den Haag, twee stuks), Hindriks (Groningen), terwijl voor de volgende heeren een toestel in aanbouw is: In 't Veen (Schiedam), van Tijen (Bussum), van der Leeuw (Rotterdam) Buitendien bezit de Rotterdamsche Aero- club reeds vier toestellen, terwijl een vijfde in bestelling is; de heer Koolhoven hei naar van vier door hem zelf geconstrod toestellen. Doch ook in Indië neemtl burgerlijke vliegwezen toe; de BandJ sche Aeroclub althans is in besprekinf een eigen toestel. Maar zal men zich afvragen, waj het vliegen door burgers dan zoo toeuéJ waar moeten ze dan landen; altijd opSJ hol of Waalhaven? Weineen, zoo zijtJ de burgerlijke vliegeniers op de mrl landingsplaatsen altijd van harte weüj terwijl de militaire vliegvelden voor n landingsplaatsen gebruikt mogen wed Doch buitendien zijn er in ons land vliegvelden in Vlissingen, Roermond, I hoven, Hengelo, Vaals en op Goere| Overflakkee; waar óf hard gewerkt s aan het onderhoud van het bestaande r| aanleg van het nieuwe veld in r| gang is. Hierbij dient echter de aandacht te vel gevestigd op de medewerking van alle fl derlandsche autoriteiten en het harde sf ken der Rotterdamsche Aeroclub. Wm men echter het lijstje' van plaatsen beil dan valt direct het gemis van vliegsport oefenende particulieren te Amsterdasl In scherpe tegenstelling met Delft, f ijverig gewerkt wordt aan een eigen'1 wezen met een eigen vliegterrein, is hij in het, zeer zeker niet minder gunslil legen, Leiden tot nog toe absoluut nij bemerken. Over het zweefvliegen zelf, dus ot4 starten, het zweven en het landen l| wij Maandag a.s. terug te komen, n*| bruik gemaakt te hebben van de zoo" deKjke uitnoodiging, deze vhichlel komen gadeslaan. Een deel van den vleugel, waarbij duidelijk de zware langsliggers met de ijzeren bevestigingsstukken en daartegenover de uiF lichte ribben uitkomen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10