SPORT. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. SCHERMEN. MOSMAN NATIONAAL KAMPIOEN OP DEGEN. Onze stadgenoot Stapel op de vijlde plaats- Gisterochtend te -ongeveer elf uur, werd gunstig weer, op het terras van het Eurhaus te Scheveningen aangevangen met finale £>m het degenkampioenschap. Van Je 16 finalisten waren Burger (Giandomi- Icié on Ten Haeff (K.O.S.) niet opge- jmea. Van de drie aangezochte hoofd- cheidsrechterB was alléén de generaal „■heffer aanwezig, hetgeen natuurlijk van vloed wae op het tijdstip van aanvang en ivendien de leiding voor plotselinge be- aren stelde. De heer Brouwer was ech- r aanwezig en bleek bereid de functie n hoofdsecondant op zich te nemen, ierdoor kon thans op 2 loojpers geschermd :den. Er is goed schermen te zien ge- sst, w.o. verschillende mooie en span ende partijen. Op e helft der match stond Mosman S.C.) er het best voor met 2 veri. par- n. Van Wieringen eveneens 2 verl. par- n, waarop Stapel volgde met 3 verL tijen en Labouchère met 4 verl. p. Na rust werd het er voor verschillende de schermers niet beter op, terwijl La- ichère pech had door een zuiver gepas- erde arrêt© aan te krijgen, wat hem een •liespartij kostte. Ook Stapel overkwam Op het eind kwam de stand als volgt: Moeman 11 gew. part. 2. Van Wieringen gew. part. Hoosten, Stapel ën Labouchère hadden tik 6 gew. partijen. Zoodat barage tus- lon deze schermers noodig was voor den pT^8* \'a dezé barage welke <3oor .Toosten ge- imnen word, was de stand: 3. .Toosten, 8 partijen, en 5 Labouchère en Stapel. generaal Scheffer reikte na afloop partijen uit. VOETBAL. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. de demi-finale •won Argentinië met van de Vereenigde Staten en Uruguay 6—1 van Joego-Slavië, naar dc „Crt." Idt VREENDSCHAPPELITKE WEDSTRIJDEN. Wjten-adsp. B.—L.F.C. adsp. A 2—2. Allien adsp. A.L.F.C. V 22. 'iphen veteranenL.F.C. veteranen 0—6 DUIVENSPORT. „HET OOSTEN". hfrludht Vilvoorde (België). Afstand 137 IDe vogels zijn gelost met Zuidenwind 111 u. 30 min. en bereikten hun hokken tcigt: Wolters le, 2e, -ie; Stoeke 3e, 6e, t; Sirag 5e, 13e. 14e; Vecht 7e. 8e, 10e, - Eygensteyn 9e, 20e; Faber 11e; Mon- '16e: Degenaar 17e; de Haas 18e, 19e 58 eerste vogel werd geconstateerd om 5 14 min. 57 sec. en de 20e om 2 11. 22 ra. sec. >,DE TREKVOGEL". Fcdvlucht vanaf Lier (België). Afstand K M. In concours 147 duiven, welke om er in vrijheid werden gesteld, met Z.W.- )d. Aankomst als volgt: H. Smits le, 31e; W. Kaapaan 2e; C. thuizen 3e, 14e, 18e, 30; G. Bergman 4e, 22e, 32e; J. J G. Uitterdijk 5e; J. Selier P. Klootwijk 7e, 13e. 21e, 26e; R. Pel 8e; Wallaard 10e, 29e; C. de Roode 11e. 12e, I Rraxhoven 15e, 17e; A. v. Polanen A. N. Eradus 19e, 28e; A. C. v. Dorp 24e, 33e. 34e. 35e; J. v. d. Moolon 25e. Dorp 27e. 'e eerste vogel werd geconstateerd le ^1 m. 12 sec..; De laatste vogel -werd ge paleerd te 10 u. 18 min. 41 sec. E GEVLEUGELDE VRIENDEN (ALPHEN). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Vil- We (België), afstand 135 K.M. De duiven raen in vrijheid gesteld om 12 u. 30 min. bereikten als volgt hun hokken: l. H. Bauer 2 u. 12 min. 35 sec.; 2. A. rgshoef 2.12.52; 3. idem 2.12.57; 4. P. G. Wrs 2.14.50; 5. idem 2.17.18; 6. A Bergs- J 2-1748; 7. idem 2.19.31; 8. P. G. Borgers S-fö; 9. idem 2.21.12; 10. G. Ververs '1.28. B STRIJD EN VRIENDSCHAP (VOORSCHOTEN). Cancoursvlucht vanaf Lier (België) met duiven. Re duiven werden gelost te 8 uur 's mor- ■K. De eerste vogel kwam aan te 9 uur V eun. en 44 sec. De laatste vogel kwam R - 2.unr 52 min. en 13 sec. niswinners waren: Versteeg le, 24e, K Graat 2e, 17e; Scheffer 3e; Waas- 1» 5e> 10e- 23e' 25e- 34e; Smit 6e, jo f 28e, 32e; Adrichem 7e, 12e. 16e, 29»; Raaphorst 8e, 30e, 33e; Ooster- tee n Donders 14e. 15e; Oudshoorn le (e™rode 20e. 21e; Schrijvers 26e. 27e. HuY„ pioen lange afstand H. H. J van K.a,.en' 2e kampioen lange afstand A. - r«rn. Kampioensduif F. L. Smit; ■^'«msdoffer G. A. Adrichem. „DE BLAUWKRAS". I Wedvlucht vanaf lier, afstand hemel»- breedte 114 K.M. Eerste buitenlandsche vlucht jonge duiven, welke om 8 uur met Z.W. wind gelost werden en als volgt hun hokken bereikte: J. Schreuder le, 7e, 9e, 10e en 13e; J. Marijt 2e; P. Peetere 3e en 16e; A. v. Roozen 4e, 8e, 14e en 15e; P. v. d. Leek 5e, 11e en 22e; Chr. v. d. Pluim 6e, 12e. 18e en 19e; A. de Wit 17e en 30e; J. Spek 21e. De le duif werd geconstateerd om 9 uur 40 min. 15 sec. De 22e duif om 9 u. 55 min. 1 sec. De prijs beschikbaar gesteld door den heer A. Arbouw voor de eerste twee getoonde duiven werd gewonnen door J. Schreuder met No. 1 en No. 7. In deze vier vluchten (bui tenland jonge duivon) wordt een prijs dispo nibel gesteld voor de Kampioensduif welke dc meeste punten behaald. RECLAME. 5627 SCHAKEN. HET HAMBURGSCHE TOURNOOI. Nederland op de zevende plaats. Het Hamburgsche tournooi werd gisteren beëindigd en gewonnen door Polen met in totaal 48*/> punten. 2. Hongarije, 46 pun ten. 3. Duitschland 44punten. 4. Oosten rijk 43-/3 punten. 5. Tsjecho-Slowakije 42'/» punten. 6. Amerika 41'/' punten. 7. Neder land 41 punten. 8. Engeland 40-/3 punten. 9. Zweden 28'/' punten. 10. Frankrijk 28'/3 punt 10. Lithauen 22punten. 11. IJsland 22 punten. 12. Spanje 21'/3 punt. 13. Fin land 18 punten. 14. Noorwegen 16 punten. Nederland heeft nog een hangpartij te spelen tegen Hongarije. ALPHEN. Openlnchl-concert. Morgenavond om 8 uur zal de Chr. Mu- ziekver. „Arti en Religioni" in de tent aan de Stationsstraat een concert geven. Het programma luidt als volgt; Psalm 150. 1. „Sons of the Brave", marsch, I. Bid- good, 2. „Lentebloemen", fantasie, F. Verbeek. 3. „The Gladiators Farewell", marsch, <H. L. Blankenburg. 4„Marche Triorophale", R. H. Watt. 6a. „God1 i9 zijn licht"6b. „Lof zij den Heer". 6. „The Stars and Stripes Forever", marsch. Joh. Ph. Sousa. 7. Air de l'Opera „Le OHalet", solo voor Earyton, Ad. Adam. 8. Mosaique sur l'Opera „Martha", F. von Flotow. 9. „Marche des SaWymBanques", E. Ergot. Gezang 180. Ter hoogte van het Nutsgebouw ge raakte Zaterdag een knechtje van den groen- tekoopman v. E. met handwagen en al in een nabij genoemd gebouw gelegen sloot. De jongen wist zich al zwemmende te redden, terwijl de wagen, die gelukkig leeg was, door toegeschoten omstanders op het droge werd gebracht. -o- BENTHUIZEN. Alej. K. C. Keiler alhier is te Rotter dam geslaagd voor het examen nuttige handwerken. BODEGRAVEN. Met ingang van 1 Augustus a.s. wordt de commies der Ned. Spoorwegen W. Zweiën overgeplaatst van Utrecht naar het station alhier. BOSKOOP. Bad- en Zweminrichting. In de afgeloopen week werden aan de bad- en zweminrichting alhier, 46 heeren-, 32 dames- en 36 volksbaden genomen. Burgerlijke Stand. Geboren: Petronella. d. van L. M. v. d. Nieuwendijk en P. M. v. Kersbergen Jo hannes, z. van M. Koster en L. J. Stolp Klazina, d. van A. J. Vurens en M. M. v. Eijk Johanna Cornelia, d. van P. J. Cou- vêe en J. C. Koster. Ondertrouwd: M. v. Koulèl en C. M. Nieu- wenhuizen. Getrouwd; H. Hemelop -49 j. en C. E. Alout 44 j. Overleden: Wilhelmina Johanna Aunaars, wed. van C. Hoogeveen 67 j. KOUDEKERK. Burgerlijke Stand. Getouwd: Pieter Willemijndert van Bu- rik, oud 22 jaar en Klaasje van Veen, oud 21 jaar; Barend van Harskamp, oud 25 jaar en Antje Hoge nes, oud 20 jaar-, Johan van Brake], oud 28 jaar en Cornelia Bonink, oud 35 jaar. LEIDERDORP. Met toestemming van B. en W. dezer gemeente zal morgen een Bloempjes-ver- koopdag worden gehouden voor den arbeid der Vereeniging „Het Hoogeland", onder ont slagen gevangenen, zwervers, bedelaars, drankzuchtigen en maatschappelijk onge- schikten. in hare drie koloniehuizen, waar personen uit alle plaatsen en van alle ge- kindten worden opgenomen. LEIMUIDEN. GEMEENTERAAD. Rekening 1929 vastgesteld. De raad dezer gemeente is onder leiding van den burgemeester bijeengekomen; af wezig waren de heeren W. Koot en J. van Dam. Na de opening met gebed werden de notulen der vorige vergaderingen voorgele zen, goedgekeurd en geteekend. De Voorzitter doet o'.m. mededeeling van de navolgende ingekomen stukken: 1. Schrijven van den Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, waarbij aan den burgemeester verlof wordt verleend om zich van 26 Juli tot en met 18 Augustus 1930 met verlof huiten de ge meente op te houden. De lieer J. A. Bernard is gedurende dien tijd met de waarneming belast. 2. Rapport betreffende de laatste opne ming van kas en boeken bij den gemeente ontvanger. De Voorzitter leest het rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Ver. van Ned. Gemeqnten, dat alleszins gunstig luidt. 3. Schrijven van den directeur-scheikun dige van den Keuringsdienst van Waren in het district Leiden waarbij wordt toege zonden een staat vermeldende het over zicht van de werkzaamheden gedurende het tijdvak 2 Jan.30 Juni 1930. 4. Schrijven van B. en W. van Leiden waarbij wordt toegezonden de balans- en verlies- en winstrekening van den keu ringsdienst van Waren in het district Lei den over 1929. 5. Schrijven van de Gezondheidscommis sie te Alphen aan den Rijn waarbij wordt toegezonden de rekening en verantwoor ding over het jaar 1929. De raad besluit deze rekening goed te keuren. 6. Schrijven van de Gezondheidscommis sie te Alphen a. d. Rijn waarbij wordt toe gezonden de begrooting voor het jaar 1931. Het bedrag dat de gemeente zal moeten betalen bedraagt f. 35.67. Schrijven van Ged. Staten in de provincie Zuid-Holland, waarbij wordt toegezonden een afschrift van een tot B. en W. van Alkemade gericht schrijven. In verband met den inhoud van dit schrijven houden Ged. Staten de beslissing op het verzoek om machtiging tot het stich ten van een waterleidingbedrijt voor de gemeente Alkemade, Leimuiden en Rijn- zaterwoude aan. Ged. Staten willen eerst nog meerdere gegevens hebben o.a. een raming van de aanlegkosten en de exploitatie-rekening, opdat zij een volledig inzicht hebben in de financieele mogelijkheden en vooruitzichten van het te stichten bedrijf. De Burgemeester zegt, dat de gegevens verstrekt zullen wor den en spreekt den wensch uit, dat Ged. Staten, als zij de gegevens hebben, spoedig de machtiging zullen verleenen. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de vergoeding der bijzondere scholen over het jaar 1927 tevens verrekening over het driejarig tijdvak 1925 l.m. 1927. De vergoeding per leerling wordt vastge steld op f. 17.83. Volgens bewijsstukken heb ben de uitgaven der R.-K. School gedurende dit tijdvak f. 6555.19'/» bedragen. Volgens de vergoeding per leerling zou de school over het tijdvak recht gehad hebben op f. 10.491.76. Voor vergoeding komt echter in dit geval in aanmerking het bedrag der werkelijk gemaakte kosten ad f. 6555.19'/'. De R.-K. School heeft ontvangen over het tijdvak 1925—1927 f. 8943.59, zoodat zij f. 2388.39'/3 zal moeten terug betalen. Dit bedrag zal op het voorschot 1930 en 1931 worden ingehouden. De Raad besluit de verrekening aldus vast te stellen. De school met den Bijbel heeft over het zelfde tijdvak f. 3925.77 1/2 uitgegeven. Zij zou mogen ontvangen volgens de ver goeding per leerling f. 5041.8-4. Het laagste bedrag dus het bedrag der werkelijke uit komt voor vergoeding in aanmerking. De school heeft over de drie jaren genoten f. 3222.28. Zoodat alsnog zal moeten worden uitbetaald een bedrag van f. 703.49 1/2. De raad'besluit de vergoeding aldus vast te stellen. Het bedrag zal op den dienst 1930 worden uitbetaald. Op voorstel van de Commissie belast met het onderzoek van de rekening van den ge meente-dienst 1929 wordt die rekening als volgt vastgesteld. Gewone diesnt. Inkomsten f. 71810.97. Uit gaven f. 60986.89. Batig slot f. 10824.08. Kapitaaldienst. Inkomsten f. 2611.55. Uit gaven i. 5570.92. Nadeelig slot f. 2959.37. De rekening wordt aldus door den Raad vastgesteld. Vervolgens wordt door den Raad nog conform het voorstel van B. en W. vast gesteld een Raadsbesluit tot wijziging der begrooting dienst i930 tot een bedrag van f. 1280 Op voorstel van B. en W. wordt dewijze van borgstelling door den heer van Poel geest door den Raad aanvaard. Op een reclame van den heer A. J. van Diemen inzake aanslag schoolgeld wordt door den Raad op voorstel van B. en W. goedgunstig beschikt. iDaar niemand hierna nog het woord ver langd en niets meer aap de orde was, sloot de voorzitter hierna de vergadering. NIEUWKOOP. Vergezicht. Onze dorpstoren is in de vorige week voorzien geworden van een bordje waarop de woorden zijn geschilderd „Geniet van de mooie vergezichten! Sleutel bij den veld wachter". De toegangsprijs is bepaald op 25 cents per persoon, allereerst om daarvoor het geld op le sparen tot het aar.»'hallen van een verrekijker. Dit is een mooi idee om het toch reeds schitterend uitzicht mooier en een tochtje naar den top nog aangenamer te maken. Aanbesteding. De vernieuwing van dc Teuntjeshrug met bijkomstige onderhoudswerken in den Pol der Nieuwkoop en Noorden is thans gegund aan de laagste inschrijvers, voor het timmer en metselwerk aan N. Vink en voor het smeedwerk aan Jac. Pieterse, beiden 1e Noorden. NOORDEN. Inschrijving. Na onderhandsche inschrijving is het ge heel opnieuw verven van den Hercules molen van de gecombineerde Noordsche- buurter en Voordijksche Polders, door het Bestuur opgedragen aan W. N. BongenaaT te Nieuwkoop voor de som van f. 420. TER-AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieler, z. van Chr. van Leeu wen en A den Brave; Johannes Comelis, z. van Adr, de Jong en J. G. Veelenturf; Johanna Maria, d. van P. C. Holscher en M. A. Turk; Barend, z. van J. Kroon en G. de Bruijn: Gerrit Willem, z. van M. J. van den Broek en J. M. Gredewert. Overleden: Marijtje van der Meer, wedu we van J. Pieterse, 89 jaar. Tot onderwijzer aan de Bijzondere School te Deventer is benoemd de heer S. Anholtz, alhier. Mej. J. C. A. Kroon alhier is geslaagd voor het examen nuttige handwerken, to Rotterdam afgenomen. WADDINXVEEN. Bloedvergiftiging. Een zoon van den heer v. D. alhier kreeg bij zijn werk een splinter in de rechterhand, waardoor bloedvergiftiging ontstond. Er moest onmiddellijk medische hulp worden ingeroepen. Rechts honden. Dc wielrijder B. reed aan do Zuidkade aan den verkeerden kant van den weg. Daardoor botste hij bij een bocht tegen den wielrijder C. op, die gekwetst en wiens rijwiel ernstig beschadigd werd. Door een maaimacbine gegrepen. De veehouder K. B. had hel ongeluk ern stig verwond te worden aan de heide voeten door een maaimachine. Hevig bloedende is hij zijn woning ingebracht en later naar Leiden vervoerd voor heelkundige behan deling. Hersteld. Van de twee patiëntjes die, lijdende aan kinderverlamming, verpleegd worden in het Acad. ziekenhuis te Leiden is één hersteld ontslagen en in de ouderlijke woning terug gekeerd. Door hel bestuur der dhr. School aan de Oranjelaan, is aanbesteed het bouwen van een 7e leslokaal met bergplaats. Laagste inschrijver was de heer J. Bontenbal te Ze venhuizen voor f. 11695; daarop volgende is de heer D. Koster alhier voor f. 11730. De gunning is aangehouden. Het zoontje van den heer W. aan de Oranjelaan trok in een onbewaakt oogenblik den theepot om en brandde daardoor zijn beentje zoo ernstig, dat hulp van doctor Paul moest worden ingeroepen. Onze plaalsgenooten H. van Nielen en O. K. van Dam slaagden voor hot examen Mulq-A. In de week van 28 Juh2 Augustus wordt ten postkantore wederom ouderdoms rente uitbetaald. De Landelijke Rijvereeniging alhier, verleent haar medewerking op 27 Aug. a.s. in den grooten allegorischen optocht op den. Landhouwdag le Reeuwijk. Voor het examen boekhouden is ge slaagd de heer J. Bevelander alhier. De bloempjesdag gehouden ten Bate van „-Herwonnen Levenskracht" (T. B. C. bestrijding) bracht f. 88£3'lt op. W OUBRUGGEL Burgerlijke Stand. Geboren: Wijbren, z. van D. van der Zeo en A. Apperloo; Wilhelmus Petrus, z. van L. C. van der Geest en P. M. de Vette; Maria Johanna Theresia, d. van B. van Leeuwen en M. H. Baak. Gehuwd: J. de Vries en C. Meirik; P. vaal Khijn en M. G. van der Nagel. Ondertrouwd: J. P. van den Berg en E. Windhorst. HILLEGOM. Buurt- en speeltuin ver. „Patrimonium" De heer W. Klaren, voérzitter van deal Bond van Kennemer Speeltuinvereenigin- gen te Haarlem heeft voor de buurt en 8peeltuinvereeniging „Patrimonium" alhier oen voordracht gehouden ever het speer- tuinwerk. De niet talrijke toehoorders, waaronder wij burgemeester Pont en wethouder Klaver bemerkten, werden voorge licht in hét wezen van het speeltuinwerk de heer Klaren wees op de noodzakelijk heid van speeltuinen door hot drukke ver keer, de woningtoestanden en sociale ver houdingen. Nadruk lag hij öp het paedagö- gische werk, dat karakters vormt. Naast een terrein en eenig© hulpmidde len zijn vooral bekwame spelleiders ge- wenscht, omdat het gezamelijke spel voor op moet staati. De invloed van den speeltuin öp dé kin deren in de buurt „Patrimonium" blijkt# nu al na het kortstondig bestaan. De kinde ren houden van de vereeniging; terwijl on derwijzers en politie hun voldoening over de verbetering hebben uitgesproken. Een speoltuin-vereeniging moet zich zelf zoo veel mogelijk helpen, de gemeente ver leen© eerst steun, waar de vereeniging fi nancieel te kort schiet. Na de rede van den spreker voerde bur gemeester Pont het woord om er nadruk op te leggen, dat de ouders hun kinderen' moeten leiden en desnoods tuchtigen t>m baldadigheid te verhinderen, wat te ver kiezen is boven Optreden der politie. Spr.» was verheugd over het weTk der buurtver- ëeniging cn het gemeentebestuur heeft gaarne geholpen met het gevolg, dat toestanden er vooruit gegaan zijn. Ook hij voelde veel voor de opvoedende waard© van het speoltuinwerk. Als de ouders liefde er voor toonen en als uit de burgerij stem men opgaan, zal de gemeente haar steun niet onthouden. Ten slotte gaf hij zijn mccning te kennen oveir karaktervormine bij do jeugd, hetgeen gemist wordt bij het onderwijs, dat te veel ingesteld i9 op bij brenging van veel kennis. In dé pauze van den nuttigen avond wer den eenige liederen gezongen door het Mannenkoor én de Gemengde Zangvereeni- ging van den heor S. P. Visser. De toe hoorders applaudisseerden dankbaar voor het gesprokon woord en voor de gezongen liederen. Handhaving Politie-verordening. De politic zal ér streng op gaan letten 'of de bepalingen van artikel 157 der Poli tieverordening wel door de ingezetenen na geleefd worden. In dat artikel wordt do burgerij de verplichting opgelegd om do voetpaden en trottoirs voor dê huizen in de bebouwde kom der gemeente rein te houden door éénmaal per week en wel des Vrijdags voor 12 uur het trottoir of het voetpad voor zoover bestraat, te reinigen» Vuilnis, puin, gruis zand of aarde, ach tergebleven van werkzaamheden moeten eiken dag binnen één uur na afloop der werkzaamheden verwijderd woTden. Geen kinderarbeid. Gedurende de bollencampagne wérden dikwijls kinderen gebezigd om bollen ie pellen. Dat werk is verboden voor leer plichtige kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar. Artikel 44 der Leerplichtwet ver biedt het. De politie zal stipt toezien of overtredingen plaats hebben. Een waar schuwing is wel op haar plaats. 3-3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 7