Hm diuddht maarsmanssteeg t totale leegverkoop "wwht AGENDA. m. riLKKUl Telefoon 630 INMAAKGLAZEN 2L mL 1L BUITENLAND. KUNST EN LETTEREN. VRAGENRUBRIEK. HEDEN: Pieterskerk: Bach-concert L). Mens. 81/» uur. Leger des Heils: Huwelijksinzegening te 8 uur nam. Oud-Hortuszicht: Tuinconcert „Nieuw Leven", 8 uur nam. Noordwijk (Casino): Pianistenpaar Ethel Bartlett en Rac Robertson. Dinsdag. P ij n a c k e r Handicap-draverij te 2 uur nam. Woensdag. De Zijl: Volks- en onderlinge wedstrijden. 7 uur nam. Donderdag. De Zijl: Volks- en onderlinge wedstrijden. 7 uur nam. Evangelisatie Prinsenstr. 74: Samen komst te 71/» uur nam. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. De avond-, nadht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Juli tot eö met Zondag 3 Aug. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tele foon 652. op ruimere acheepvaartmogelijkheden ge baseerde verkavelingswij ze voor de ontwik keling van den polder kan opleveren. De kaveldiepte varieert tusschen 500 en 1500 M.ook in de breedte-afmetingen der kavels komen afwijkingen als proef voor. Bij het uitwerken van het plan is mede de ligging der centra van bewoning nader beschouwd. Doelmatig werd geacht, dat deze op onderlinge afstanden van ongeveer 4 K.M. over den polder verspreid zouden worden. In afwachting van hetgeen de Regeering te zijner tijd za-1 voorstellen in zake ver-- der afliggende maatregelen is het thans noodzakelijk een voorloopige organisatie in het leven te roepen, die leiding kan geven bij het nemen van maatregelen die onmid dellijk noodig zijn. In de eerste plaats valt daaronder werk van waterbouwkundigen aard tot het toegankelijk maken van de gronden door wegenaanleg en het droog- houden van de gronden en verder verzor ging van do afwatering door bemaling. Dit werk zal nog door de Directie der Zuiderzeewerken worden voorbereid. On middellijk daarop volgt het werk van land bouwkundigen aard tot bet geschikt maken van den bodem voor eerste cultuur, het werk van economischen aard tot het be schikbaar stellen van den grond en dat tot het aantrekken van werkkrachten. Een tijdelijke dienst zal worden samen gesteld uit drie Rijksambtenaren, thans werkzaam onder het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, die daartoe aan het Departement van Water staat worden gedetacheerd. RECLAME. 5651 Rectificatie wegens foutieve plaatsing: Nog steeds kunt TJ profiteeren van onze Steeds nieuwe koopjesProfiteerd nuThee- tafel- en ontbijtserviezen tegen spotpr. 32 29 27 24 22 Ringen gratis HET RADIO-REGLEMENT. ALGEMEENE VEREENIGING RADIO OMROEP. Jaarvöigaderuia te Amsterdam. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam hield de Avro eergisteren de druk bezochte laarvergadering onder leiding van den waarnemend voorzitter, dr. Molhuysen De jaarverslagen, die reeds zijn gepubli ceerd werden voor kennisgeving aange nomen. De begrooting over 1930 vermeldt aan geschatte inkomsten 1.060.000 gulden en aan uitgaven I. 860.000 Het vorige saldo wordt geschat op f. 200.000. Na een opwekking van den penningmees ter om voort te gaan met steunen werd de begrooting goedgekeurd. Aan het bestuur werd machtiging verleend tot eventueelen aankoop of bouw van kantoorgebouw of andere onroerende goederen (eventueel nieuwe zender). Tot voorzitter werd bij acclamatie ge kozen dr. H. Molhuysen in de plaats van den heer E. P. Westerveld, die zijn functie had neergelegd. De nieuwbenoemde voorzitter nam zijn benoeming aan en deed daarbij een beroep op den steun en den trouw van de leden om te komen tot Iherstel van rechten waar voor zonder ophouden blijvend zal worden gestreden. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. o OFFICIEREN-VLIEGER BIT DE ZEEMACHT. Moeten bonders van een ontvanginrichting ambtenaren ter onderzoek in bun woning toelaten 7 Hett Tweede Kamerlid de heer Suring, heeft den minister van Waterstaat de volgen- 1 de vragen gesteld: Is ingevolge het bepaalde bij art. 64, lid 3, onder c, van het Radio-reglement 1930, dat „de houder van een ontvanginrichting verplicht is de door den directeur-generaal aan te wijzen ambtenaren, voorzien van een legitimatie-bewjjs, in de gelegenheid te stel len de inrichting te onderzoeken en kennis te nemen van alles, wat daarmede verband houdt", de houder van een ontvanginrich ting verplicht, genoemde ambtenaren toe gang tot zijn woning te verleenen, als de inrichting in zjjn woning is opgesteld? Indien deze vraag ontkennend wordt be antwoord. welke is dan de strekking van art. 64, lid 3, onder c, van het Radio-regle ment in het aangegeven geval? Wordt de vraag bevestigend beantwoord en is dus de houder v3n een ontvanginrich ting in zijn woning, die aan de door den directeur-generaal aan te wij en ambtenaren, voorzien van een legit m tie-bewjjs, den toe gang tot die woning weigert, ingevolge het bepaalde bij art. 72 van het Radioreglement 1930 strafbaar „met hechtenis van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste I 1000", acht de minister art. 64, lid 3. onder c, van het Radio-reglement 1930 dan niet in strijd met art. 159 van de Grondwet, krachtens hetwelk het binnen treden in een woning tegen den wil van den bewoner alleen is geoorloofd in de ge vallen. bij de wet bepaald, en krachtens een bijzonderen of algemeenen last van een macht, door de wet aangewezen? Is de minister, indien hij dezen strijd niet aanwezig acht. bereid, mede te deelen waar op dit gevoelen steunt en. indien strijd wél aanwezig wordt geacht, is de minister dan bereid, de intrekking of wijziging van art. 64, lid 3, onder c, van het Radioreglement 1930 te bevorderen? LUIT-GENERAAL INSINGER VEERTIG TAAR OFFICIER. De commadant van het veldleger, luit.- generaal Insinger. heeft eergisteren het feit herdacht, dat hij vóór veertig jaren bevor derd werd tot officier. In het bureau van het veldleger aan het L. Voorhout te Den Haag was des ochtends gelegenheid, den generaal geluk te wen- schen. Hiervan hebben vele hooge militairen gebruik gemaakt. Minister Deckers, die in het buitenland vertoeft, had generaal Insin ger een schrijven van gelukwensch doen toekomen. Namens de officieren van het hoofdkwar tier veldleger bood kol. Winkelman, chef van den staf van dit hoofdkwartier, een boek werk aan. Wijziging van de bevordering. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de voorschriften betreffende de bevordering en het ontslag van officieren- vlieger bij de zeemacht. Heeft de bedoeling steeds voortgezeten om de vaste kern van officieren, waaraan bij den marineluchtvaartdienst behoefte be staat, te betrekken uit het korps zee-offi cieren, in den loop der jaren is gebleken dat het niet mogelijk was, uit dit korps op voldoende wijze te voorzien in die betrek kingen bij den marinelnchtvaartdienst. Als gevolg daarvan moesten zulke betrek kingen worden opgedragen aan officieren vlieger, die zich bereid verklaarden, na af loop van hun dienstverband bij den marine- lucntvaartdienst te b.jjven dienen. Om deze officieren aan den dienst te binden, en mede uit overwegingen van billijkheid, wordt voor gesteld, voor hen het bereiken van een hoogeren rang mogelijk te maken. De be doeling is, bevordering tot den rang van officier-vlieger eerste klasse mogelijk te maken. De officieren-vlieger, op wier aan blijven prijs wordt gesteld, zullen dan wor den weerhouden om ter wille van hun toe komst naar een betrekking buiten den mari ne-luchtvaartdienst om te zien. AFSCAFFING VAN IN- EN UITVOERVERBODEN EN -BEPERKINGEN. De houding van Polen Het Tweede Kamerlid de heer Korten- horst heeft den minister van Binnenl. zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is de regeering bereid, naar aanleiding van hel leit dat Polen niet binnen den overeen gekomen termijn het Verdrag tot afschaf fing van in. en uitvoerverboden en -beper kingen heeft bekrachtigd, met gevolg dat België, Denemarken, Duitschland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Luxemburg, Oostenrijk, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Zuid-Savië en Zwitserland niet meer aan dat verdrag ge bonden zijn, mede (e deelen of en, zoo ]a, tot hoeverre Nederland nog aan dit verdag gebonden is. met name of door de meestbe- gunstiging Nederland tegenover de landen die het verdrag niet hebben bekrachtigd, des niettemin de vrijheid mist in- en uitvoerver boden en -beperkingen toe te passen. Indien Nederland deze vrijheid misl, is de Regeering dan niet van oordeel, dat het in de toekomst alle aanbeveling verdient, ten opzichte van de multilaterale overeen komsten de noodige reservses te maken, die kunnen voorkomen dat Nederland op een gegeven oogenblik eenzijdige verplichtigen op zich neemt zonder dat deze op andere landen drukken? Is de regeering bereid, de noodige stappen te doen, waardoor alsnog wordt bereikt, dat Nederland vóór 1 Juli 1931 zijn vijheid ten opzichte van in- en uitvoerverboden en -be perkingen terugontvangt? VEREENIGING VRIJDENKERS RADIO OMROEP. In de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Vereeniging Vrij denkers Radio Omroep werd, na ampele be sprekingen een motie, ingediend door de delegatie der Afd. Amsterdam, aangenomen. In deze motie werd afkeuring uitgesproken over Ihet beleid van het Algemeen Bestuur, inzake de samenwerking met de Vrijdenkers Vereeniging „De Dageraad". De voorzitter, de heer J. G. Götze, deelde hierop mede, dat het bestuur deze motie als een votum van wantrouwen beschouwde en zijn mandaat ter beschikking stelde. De afgevaardigde van de afdeeling Rotterdam verklaarde, dat zijn afdeeling naar aanleiding van deze motie ontbonden zou worden. Een commissie van beheer zal de loopende zaken tot het eerstvolgend congres afwikkelen. ONTHULLING VAN EEN GEDENKSTEEN OP JAN MAYEN-EILAND. Vrijdag is op Jan Mayen-eiland de gedenk steen onthuld, daar geplaatst ter herinne ring aan Outgert Jacobsz en de zes Hollan- des, die met hem op dit eiland zijn omge komen. Aan de plechtigheid nam de geheele be manning van dc „Nautius" deel. Voor het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap was daarbij tegenwoordig de heer J. Sibinga Mulder. De onthulling geschiedde hij schitterend weder. Toen allen verzameld waren om de plaats, waar de gedenksteen is gezet, hield de com mandant van de „Nautilus", kapt. luit. ter zee H. J. van der Stadt een toespraak, terwijl vervolgens de heer Sibinga 't woord voerde; VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd zijn tot notaris te Amsterdam: S. JVes (vacature J. Sanders) en B. Bolt, beiden cand. notaris, aldaar (vacature van Lottom): le Uden A. J. Spael, cand. not. te Nijmegen, te Drunen H. M. L. M. Scheurs, cand. not. te Haarlem. Ter gelegenheid van het 10-jarig be slaan heeft het Rotterdamsche arbeiders dagblad „Voorwaarts" een druk bezochte receptie gehouden. UIT NED. OOST-INDIE. TWEE NIEUWE. GOUVERNEURS. BUITENZORG. 26 Juli (Aneta) Tot gouverneur van het gouvernement Oostkust van Sumatra is benoemd de heer H. E. K. Ezerman. thans resident van Palembang; voorts is tot gouverneur van Atjch en Ondcr- hoorigheden benoemd de heer A. H. Philips, thans waarnemend gouverneur van dit gou- venement TEGEN EEN TELEFOONPAAL' GEREDEN. SEMARANG. 26 Juli. (Aneta). Een auto, bestuurd door den heer Riekerk, adjunct- administrateur van de afdeelingsbank te Blitar, botste bij Bojolati tegen een tele foonpaal. De heer Riekerk werd op slag ge dood, de cornet werd zwaar gewond. MAANDBLADEN. Het kleurige jeugdtijdschrift „Zonne schijn" brengt wederom een keur van ver halen van Van Hichturn, Marie Koenen, Maryanne, E. van Buren, Jan Kraan en anderen. Leuke illustraties van Pol Dom en Chr. G. KnoL aardige versjes van J. Cats Jr. en Jan. H. de Groot zorgen met de talrijke raadsels voor de afwisseling. NIEUWE UITGAVEN. Uitgave van N.V. van Holkema en Wa- rendoTf's Uitg. Mij. te Amsterdam Oranje boven". Een boek voor jong en oud, door E. Molt, uitgegeven ter gelegen heid van den öOsten verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina. Geïllustreerd met 24 platen. Prijs ing. f. 1.75, geb. f. 2.50. Andries Blitz, Amsterdam Rembrandt, Holland, Vrouwen, Kunst," door Kees van Dongen, vertaald door A. de Rosa. J. K. te L. Wasch de bessen goed schoon. Kook ze met een heel klein beetje water even op (stelen kunt u er aan laten zitten) en pers ze vervolgens door een nelel- doeksch lapje tot al het sap er uitgeperst is. Zwavel de flesschen, die U wilt gebruiken, goed uit, vul ze met hot koudgeworden sap en Iaat ze twee dagen zonder kurk staan, tot de gisting er uit is. Lak er dan de kur ken op. BELGIE. De arbeidskrachten in de Congo. Nederlaag der Franskiljons. In de jongste vergadering van de com missie van het vraagstuk der arbeidskrach ten in de Congo is door minister Jaspar voorgesteld een delegatie, bestaande uit le ien der commissie, naar Afrika te zenden, ten einde aldaar contact te nemen met de commissie voor bescherming der Inlandsche bevolking en samen het vraagstuk der wer ving van arbeidskrachten, ter plaatse, te be- studeeren. Het voorstel van den minister werd aangenomen met dien verstande dat bij het zoeken naar een oplossing, de vrij heid van den inboorling zooveel mogelijk moet worden geëerbiedigd. Vijf leden der commissie voor de arbeidskrachten zullen binnenkort met dit doel naar de kolonie ver trekken. Enkele maanden geleden werd door den raad van beheer van de Brouwerijschool te Gent bij meerderheid van stemmen ^besloten deze onderwijsinstelling naar Brussel le ver plaatsen, ten einde aan de vernederland- sching van dezen tak van onderwijs te kun nen ontsnappen. Deze vernederlandsching was onvermijdelijk geworden ten gevolge van een door den provincieraad van Oost- Vlaanderen, op Katholiek Vlaamsch initia tief, aangenomen voorstel, bepalende dal do provincie voortaan alleen nog subsidie zou verleenen aan de hoogere vak- en beroeps- scholen, waar het Nederlandsch de alge meene onderwijstaal is. De zaak werd voor de rechtbank gebracht, welke nu uitspraak heelt gedaan en de meer derheid van den raad van beheer in het ongelijk heeft gesteld op grond van de statuten zelf van de Brouwerijschool, waarin wel degelijk geschreven staat dat het doel der stichters, in 1887 geformuleerd, was te Gent een brouwerijschool op te richten, al dus het „Vad." Het gebouw, door de Brou werijschool betrokken, werd haar ter be schikking gesteld door de stad Gent. Het vonnis luidt dan ook dat het besluit der al gemeene vergadering van den raad van be heer, van 23 Februari 1930, als nietig dient beschouwd .en de Brouwerijschool le Gent moet blijven. Voor de Gentsche franskiljons, die hun anti-Vlaamsche macht dag aan dag zien Slinken, is dit een gevoelige nederlaag. DUITSCHLAND. De nieuwe noodrerordering Begrafenis der slachtoffers te Koblenz Een nienwe Partij. Zaterdag is de nieuwe door rijkspresident Von Hindenburg uitgevaardigde noodveror dening in het staatsblad gepubliceerd. De verordening is behalve door den rijkspresi dent ook door den rijkskanselier en alle rijksministers onderteekend. In de eerste plaats zijn de dekkingsmaat regelen ten behoeve der rijksbegrooting 1930 omschreven w.o. een van heffing 2.6 pCt, op te brengen door personen, die zich in open baren dienst bevinden (het z.g. noodoffer). Vrijgesteld van deze bijdrage zijn zij, wier inkomen minder dan Mk. 2000 per jaar be draagt en zij, die in het rijksverzekerings- fonds storlcn. Voorts zal een toeslag van 5 pCt. worden geheven op de inkomstenbe lasting, en wel op inkomens boven Mk. 2000 per jaar. Vrijgezellen moeten een toeslag van 10 pCt. op hun inkomstenbelasting be talen. Vervolgens wordt den gemeenten het heffen van een hoofdelijken omslag toege staan. Daarna volgen de bepalingen in zake de sleunverleening aan Oost-Pruisen speciaal de landbouw. De bijdrage voor de werkloosheidsverze kering wordt verhoogd tot 4.5 pCt., terwijl het rijk een bedrag van 184 millioen Mark zal storlen. Ten slotte wordt de rijksbegrooting 1930 die door de thans ontbonden Rijksdag niet was afgehandeld, van kracht verklaard. Naar in de Noodverordening wordt bepaald, zal op de begrooling een bedrag van 100 millioen Mark worden geschrapt. De stad Koblenz heeft Zaterdagmiddag hen die het slachtoffer zijn geworden van het noodlottig ongeluk met de pontonbrug, de laatste eer bewezen. Na af loop van de plechtigheden, die in de ochtend uren onder leiding van Bisschop Bornewas- ser in de kerk plaats hadden, begaven de nagelaten betrekkingen der slachtoffers zich naar de kazerne waar in een groote hall de lijken lagenopgebaard. De wanden waren ge, heel met zwart gedrappeerd; voor den in gang was een groot cuicifix aangebracht. De kaarsen van een grooten luchter gaven de chapelle ardente een sinisteren aanblik. De lijkkisten waren met dennegroen, kransen en bloemen bedekt In het midden van de doo- denhall lagen de kransen, aangeboden door de Rijksregeering, den Rijkskanselier, den President der Republiek, verschillende autori teiten ran stad en land en vele particulie ren uit Koblenz en omgeving. Reeds uren tevoren had een groote menigte zich opgesteld in de straten waardoor de stoet zou trekken. De stoet werd geopend door het muziek corps van de brandweer, dat treurmarschen speelde. Dan volgde 500 man van het Roode Kruis en leden van den Koningin-Louise-bond. Vervolgens kwamen de vertegenwoordigers der vereenigingen van de stad Koblenz en omgeving, die in het geheel 154 met rouw floers bedekte vaandels meevoerden. Dan volgde de geestelijkheid en terstond daarop de tien wagens met de lijkkisten der slachtoffers. Ter weerszijden van de wagens liepen le den van de brandweer en van de politie, die brandende fakkels droegen. Terstond na de lijkwagens gingen de faui lieleden der verongelukten. Het aantal kransen was ontzaglijk groot I Zij werden in de stoet meegedragen drv I leden van het brandweercorps en van de jv, I li tie. Het voorbijtrekken v. den stoet weid dr il o ontzaglijke menigte in diep stilzwijgt gade geslagen. De ontroering was zoo groot, dat verschel dene personen flauw vielen en door de rei dingscolonnes van het Roode Kruis wegge, dragen moesten worden. Op het kerkhof hadden slechts de familie, leden en personen met kaarten toegang, be. nevens de autoriteiten. Rijksverkeersmini9ter von Guerard en minister voor het bezette gebied, Treviranui. vertegenwoordigden den rijkspresident en dt rijksregeering. Voorts waren aanwezig vertegenwoordigen van de Pruisische regeering, de opper-pre- sident van de Rijnprovincie, de opper-burg». meester van Koblenz en tal van andert autoriteiten. De bijzettingsplechtigheid werd ingeze; met het gezang van een koraal. Nadat <y aarde door een katholiek en 'n proteslantsct geestelijke gewijd was, hield de Docapitin ris dr. Fuchs als vertegenwoordiger ran dei Bisschop van Trier een lijkrede. Voor i> protestantsche kerk Sprak de Superintenda»! generaal Stoltenhofl. Hierna werd door den Mittetrheinischei Sangerbund gezongen. De Rijksminister van verkeerswegen legde aan de geopende groeve als vertegenwooidi. ger van den President der Republiek, dea Rijkskanselier en de Rijksregeering kransen neder, waarna hij met een kort woord ac zijn deelneming uiting gaf. Voor de Pruisische Staatsregeering wed het woord gevoerd door Minister Dietrich De Eerste burgemeester van Koblenz Di. Russell bracht tenslotte een laatste grot aan de slachtoffers van de noodlottige Tamp Hij deelde nog mede, dat te hunner naje- dachtenis een gedenksteen zal worden up gericht. Met koraalgezang werd de plechtigheid be sloten. Naar de „Montagspost" bericht, hebbel vertegenwoordigers der Duitsche demoeri- tische partij, leidende persoonlijkheden de: D.V.P. en andere jonge politieke groepen ii een streng geheime vergadering de „Duit sche Staatspartij" opgericht. De nieuwe partij zal hedenmiddag met een oproep,dï door bekende politici zal worden onderte kend in de openbaarheid treden. De „Duit sche Staatspartij" zal met eigen lijsten sai den verkiezingsstrijd, deelnemen. Naar verluidt zullen onder de onderte kenaars o.a. zijn de eere-voorzitter van Democratische partij, dr. Petersen, de tok- zitter der dem. partij, Kochweser, de rijb minister van financiën, dr. Dietrich, oud-minister Koell, de vakvereenigingslé der Schneider e.a. Van de D. V. Partij zullen deelnemi o.a. de eigenaar van de „Kólnische Ze tung", eenige bekende groot-industriecli e.a. De oprichtings-proclamatie zal in eerste plaats een uiteenzetting omtrent i houding der partij tot den staat geven, ft partij stelt zich vooral ten doel jongere p litici in het parlement te brengen. FRANKRIJK. De oude geest. De stakingen in Nood- Frankrijk. - Treflen in Marokko. Enkele patriottische vereenigingen va oud-officieren en oud-strijders, die doof Coty, de eigenaar van de Figaro financial gesteund worden, hebben overal in Parijï biljetten aangeplakt, waarin geprotesteeri wordt tegen de ontruiming van het Riju- land. Zij voorspellen een spoedigen nieuws overval van den erfvijand en verlang», dat Briand voor een staatsgerechtshof ia verantwording zal worden geroepen. De oude geest is dus nog niet dood! Naar uit Rijssel gemeld wordt, breidt do stakingsbeweging zich zeer uit. De textiel industrie ligt volkomen stil. Er staken Rijssel 12380 arbeiders. In de metaal-i dustrie zijn in de streek rond Rijst 20.000 arbeiders mede in staking gegaan Men zal waarschijnlijk rekening moeto houden met een volkomen algemeene s'J king. De conducteurs van de tram M1 reeds in staking gegaan. In Marokko is het tot ernstige botsings tusschen Fransche troepen en opstandig inboorlingen gekomen, waarbij de opsta» delingen zware verliezen geleden moe'S hebben. Aan Fransche zijde werden twee officio- ren en 20 manschappen gedood. ROEMENIE. Spionnage? Aan den Roemeenschen oever van dei Dnjestr. heeft de grenswacht enkele daf'! geleden drie menschen verrast, die zoo i---* uil een bootje gestapt waren. De een bits een Roemeenschen boer te zijn, die sedan 1917 in Rusland vertoefde en sedert dis lid is van den spionagedienst van de sovP' unie, de tweede bekende in verbinding staan met de Roemeensche communist de derde persoon was een vrouw, van T! de beide anderen zeiden, dat zij zich ondtt weg bij hen had aangesloten. Bij hare e' voudige kleeding wekten hare goed verzot handen en hare groote intelligentie slew verdenking. Bij alle gevangenen werden!* volvers en bommen gevonden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2