X V. 71«te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 Juli 1930 Tweede Blad No. 21582 BINNENLAND. /jrV W ^JÉÉ DE BOUW VAN EEN GASKAMER TE UTRECHT. Ministerieel antwoord aan den heer Van der Waerden. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Van der Waerden, betref fende den voorgenomen bouw van een gas kamer te Utrecht, heeft de minister van defensie geantwoord: Het is aan ondergeteekende uit persbe richten bekend, dat onder de omwonenden van het z.g. suikerterrein te Utrecht eenige onrust heerscht ojd grond van den voorge nomen bouw van een gaskamer op dat terrein. Die onrust spruit, blijkens die berichten, uitsluitend daaruit voort, dat men zich onjuiste voorstellingen omtrent de bestem ming van die gaskamer maakt. Zooals reeds werd medegedeeld in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer der Staten-i Generaal betreffende de ontwerp-defensie- begrooting 1930 wordt ten behoeve van ieder garnizoen een dergelijke gaskamer ingericht. Van een nadere plaatsing te Utrecht van de aanvankelijk te Leiden ont worpen gaskamer is dan ook geen sprake. In aansluiting met de betreffende de te Leiden ontworpen gaskamer reeds op 19 Juni j.l., naar aanleiding van de door het lid van genoemde Kamer den heer Ter Laan gestelde vragen, verstrekte inlichtingen moge nogmaals worden medegedeeld, dat in de gaskamer slechts traangassen worden ge bruikt, en wel in zoodanige concentratie dat zij geheel onschadelijk zijn. Het toetsen op gasdichtheid van de gas maskers kan met de thans gebruikte traan gassen afdoende geschieden. Dat aan die gasdichtheid in de toekomst, in verband met den voortgang der militaire techniek, hoogere eischen gesteld zouden moeten worden, ten gevolge waarvan zich de be hoefte aan nieuwe hulpmiddelen bij be doelde toetsing zou kunnen doen gevoelen, is niet aan te nemen. Daarentegen is het niet uitgesloten, dat voortgang van de tech niek er toe zou kunnen leiden, dat voor evenbedoelde toetsing een nóg onschadelijker DEZE WEEK hebben weer eenige nieuwe bewoners hun intrek in „Artis" te Amsterdam genomen en wel o.m. twee Giraffen, uit Afrika afkomstig. >E FEESTEN IN DEN PRIEL. Opvoering van het historisch openluchtspel. De heer Joh. Been. I Gisteren, op den eigenlijken herdenkings- gS van het 600-jarig bezit der stadsrechten Den Briel, is als hoofdmoment der |ST'®r;nS het historisch openluchtspel En van Voorne" op de oude vesting- PUen opgevoerd. lekp ?Ver. van ^it historisch stuk is de flk e Brielsche archivaris Joh. H. Been, J voor de stof had teruggegrepen in de KAe geschiedenis van den Briel: de ver- Ëpr Van den schenker der stadsrechten :n<? Van ^oorne, tot Graaf Floris V en aandeel in den strijd tegen de edelen, 'aaghartigen moord hebben be- Artislick leider van de opvoering was de acteur Kommer Kleyn, terwijl Lucas Wen sing de decors ontwierp en uitvoerde. Cos tumes waren van de fa. Helsloot uit Am sterdam, en het kapwerk was verzorgd door de fa. Michels uit Amsterdam. In de bijzondere decoratieve omlijsting van de groene bastrions met den grijzen Catharijnetoren op den achtergrond is het spel een bonte wemeling geweest van kleur en leven. Ofschoon eenvoudig van opzet en handeling, werd het een boeiende hande ling welke door de honderden en honderden belangstellenden niet slechts met spanning werd gevolgd, maar werkelijk ook meege leefd. Dit effect werd voornamelijk bereikt door het vlot, natuurlijk verloop der han deling. Na afloop van het spel trok de kleuren rijke middeleeuwsche stoet van ridders, jonkvrouwen, poorters en wapenknechten door de straten van den Briel naar de woning van den schrijver, den grijzen archivaris Joh. Been, waar hem namens het feestcomité door den hoofdspeler ir. Vol kers een lauwerkrans als hulde voor zijn werken voor den Briel's historie werd aan geboden. Ook Kommer Kleyn ontving een lauwer krans, welke hem door mr. H. P. Hermans werd overhandigd. Hedenavond en Maandagavond zal een reprise van het openluchtspel worden ge geven. „Msb." o ECONOMISCHE VOORLICHTINGSDIENST. Op een vraag van het lid der Tweede Kamer, den heer Van Rappard, betreffende het inwinnen van het oordeel van den geor- ganiseerden landbouw over het rapport van de commissie van voorbereiding van een organisatie van den economisphen voorlich tingsdienst heeft de minister van binnen- landsche zaken en landbouw geantwoord, dat hij op 22 dezer een exemplaar van het bedoelde rapport aan de centrale landbouw organisaties heeft toegezonden, met verzoek haar oordeel daaromtrent te willen mede- deelen. ONDERMIJNING VAN EEN HANDELSVERDRAG? Een kaasovoreenkomst tnsschen Buitschland en Finland. De heer Blomjous heeft als lid der Eerste Kamer de volgende vragen gesteld aan den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voor zitter van den Raad van Ministers: 1. Heeft Uw Excellentie kennis geno men van een overeenkomst, welke tus- schen Duitschland en Finland zoude ge sloten zijn, en waarbij Duitschland zich zoude verplichten jaarlijks 8 millioen K.G. boter en 3 millioen K.G. kaas van Finland af te nemen, met de bepaling, dat voor elke 100 K.G. boter, die minder dan deze hoeveelheid door Duitschland wordt afge nomen, f. 18 en voor elke ÏOO K.G. kaas, die Duitschland van Finland minder koopt, f. 3.60 door Duitschland aan Finland be taald WOTdt 2. Moet Uw Excellentie op redelijke gronden aannemen, dat deze overeen komst werkelijk gesloten is 3. Indien deze overeenkomst werkelijk gesloten is, acht dan Uw Excellentie, met steller dezer vragen, dit verdrag niet lijn recht indruischend tegen geest, tegen be doeling en zelfs tegen de letter van het door Nederland met Duitschland afgeslo ten handelsverdrag, omdat daardoor de clausule der meestbegunstiging niet de minste of geringste beteekenis meer heeft 1 4. Acht Uw Excellentie de verontwaar diging, welke door dergelijke ondermijning van ons handelsverdrag in breede kringen van het Nederlandsche volk gewekt is, met steller dezer vragen niet alleszins verklaarbaar en gerechtvaardigd 1 5. Meent Uw Excellentie niet, Wét steller dezer vragen, dat de maatregelen, door particulieren en organisaties, o.a. door den Algemeen Nederlandschen Zuivejbond, uit verontwaardiging tegens Duitschlands handelspolitiek tegen Nederland genomen, onvoldoende werking zullen hebben 6. Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat het belangrijke inyöersurplus van Duitschland, welke ;n onze handelsbalans met dit land tot uitdrukking komt, ons voldoenden steun geeft om een verweer onzerzijds nut te doen sorteeren 1 7. Is Uwe Excellentie bereid, om, indien door Duitschland aan Nederland niet de zelfde faciliteiten als aan Finland verleend worden, met spoed wetgevende maatrege len aan de Volksvertegenwoordiging voor te leggen, ten einde de Nederlandsche re geering voldoenden steun te bieden om van de Duitsche regeering een redelijke han delspolitiek tegenover Nederland te ver zoeken 1 DE HULDIGING VAN EVERT VAN DITK. Omtrent de huldiging van den oceaan- vlieger Evert van Dijk, op Maandag 28 dezer, vernemen wij nog, dat voor zijn aankomst op het vliegveld Schiphol, van ongeveer drie uur af verschillende demon straties gegeven zullen worden door een escadrille der luchtvaartafd. uit Soester- berg, de vliegtuigen der Nationale Lucht- vaartschool, een vliegtuig van den heer Koolhoven en wellicht eenige watervlieg tuigen uit ,,De Mok". Daarnaast gaat het internationale luchtverkeer op de gewone wijze door en bestaat tevens gelegenheid tot het maken van pleiziervluchten. De verschillende demonstraties w. o. kunstvliegen van de Nationale Luchtvaart- school, zullen worden toegelicht door mid del van een op het vliegveld opgestelde luidsprekers-installatie, welke tusschen de programmanummers in, muziek zal rond zenden. To ongeveer 4 uur zal Van Dijk doo-v verschillende autoriteiten ontvangen worden. De Minister v. Waterstaat, mr. Reymèr, zal de huldiging bijwonen. De Minister zal tevens aanzitten aan den maaltijd, welke den avond van dien dag in het Carlton- Hotel te Amsterdam zal plaats hebben. Q DE ONLUSTEN IN EGYPTE in verband met de houding der Wafd-parlij, hebben in 'den-laat ste n tijd een ernstig karakter aangenomen. Meermalen hadden botsingen tusschen de demonstranten en de politie plaats, waarbij verschillende personen min of meer ernstig gewond werden. Een treffen in een der straten van Cairo. De politie poogt do afzetting te behouden. Links: OP DE NOORD WIJKSCHE TENNISBANEN worden thails interessante tenniswedstrijden gespeeld tegen de bekende Japansche spelers Ifarada, Ohta en Abe. Deze wedstrijden vingen gisteren aan. De Japanner Harada in actie. TE HOOFDDORP werd gisteren de jaarlijk- sdhe groote paardenmarkt gehouden. Een ponny moet voor de koopers draven. DE INTERNATIONALE BRANDWEERTENTOONSTELLING TE ROTTERDAM is gisteren door den burgemeester, mr. Drbog leever Fortyn, geopend. Eén overzicht van de openingsplechtigheid, terw ijl de burgemeester 't woord voert.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5