DE OPENING VAN HET DERDE VEILINGSGEBOUW TE LISSE KERK- EN SCH00LNIEUWS. rv. RADIOPROGRAMMA. o Een symbool van de welvaart in de Bloembollenstreken. Eenige interessante cijfers uit de geschiedenis van de coöperatie. De directie en een groep belangstellenden in het nieuwe gebouw. Gistermiddag had te Lisse de officieele opening plaats van het derde veilingsge bouw van de Coöperatieve Vereeniging H. B. G,, in tegenwoordigheid van tal van vooraanstaande personen uit de bloembol lenstreek en de bloembollenkweekers en -handelaren-organisaties. Alvorens de voorzitter en directeur der coöperatie, de heer J. Warmerdam, tot de opening overging, gaf hij een kort overzicht over de ontwikkeling en het ontstaan der coöperatie. Als voorlooper van de vereeni ging is te beschouwen de te Lisse gevestigde en door het hoofdbestuur opgerichte vei lingkring van de H. B. G. (Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap), welke zijn veilingen hield in het gebouw van den R.-K. Volksbond. De gestadige groei van de veiling maakte een volgens de eischen des tijds ingerichte veilingzaal, vaste kantoor gebouwen, een groote bergplaats voor aan gevoerde bollen en een ruimen voorraad emballage noodzakelijk. Den 21sten November 1924 werd toen be sloten tot opheffing van den veilingkring en de oprichting van een coöperatieve vereeniging. Tevens werd toen besloten tot aankoop van terreinen aan den Grachtweg, teneinde daar de benoodigde gebouwen te stichten. De oude veilingmeesters van den kring werden met algemeene stemmen tot bestuursleden verkozen, zoodat de vereeni ging direct onder bekwame leiding kwam te staan. Een halt jaar later werden de gebouwen feestelijk geopend en meende nien voor ge- ruimen tijd veilig te zijn tegen uitbreiding; doch nauwelijks een jaar later bleek de bergruimte reeds te klein te zijn en in den loop van het jaar 1927 werd de tweede vei ling geopend. Maar ternauwernood twee jaar later moest de openbare weg reeds als opslagruimte voor de aangevoerde bollen dienst doen; het surplus was niet gering, doch meer dan 50 dekkleeden moesten voor beschutting worden aangewend. En thans, zes jaren na de opening van het eerste gebouw, zal het derde gebouw in gebruik worden genomen. Geeft dit reeds een beeld van den gesta- digen groei van de veiling, nog beter illustreeren de omzetten van de verschil lende jaren dezen vooruitgang. Ongeveer 12 jaaT geleden werd door den veilingkring per jaar in totaal voor f. 25.000 geveild, welk bedrag 5 jaren later reeds tot f. 583.000 was aangegroeid. Het eerste jaar van het bestaan der coöperatieve vereeniging werd voor een bedrag van f. 1.300.000 omgezet, om vijf jaar later dus het jaar 1929 1930 met precies twee millioen gulden te zijn vermeerderd! Wel een bewijs van den groei van het veilingwezen. De hiermede gepaard gaande vermeerdering van embal lage en bergruimte bedraagt resp. 10 en 20 maal het oorspronkelijke. Dat een der gelijke vooruitgang in het bedrijf een uit breiding van de werkzaamheden en de ver antwoordelijkheid met zich mede brengt, dat is volkomen begrijpelijk. Een zoodanige verdeeling der werkzaamheden, dat ieder bestuurslid de controle over een tak van het bedrijf uitoefent en het aanstellen van prima krachten voor het financieele beheer, voert dit bezwaar echter tot een minimum terug. „Vragen wij ons echter af", aldus de heer Warmerdam, „of uitbreidnig de eenige drijf veer was bij de omzetting van den veiling kring in een coöperatie, dan moet het ant woord volmondig néén luiden". Het streven naar medezeggenschap der belanghebbenden en restitutie na behoorlijke afschrijving bij een gezonden financieelen toestand dwong naar een coöperatie. Dat ook hierin ge slaagd is bewijst het feil, dat in de laatste algemeene vergadering besloten werd een bedrag van f. 29.775 af te schrijven en evenals het jaar tevoren hoewel tegen verlaagde veilingkosten werd geveild een half procent van de normaal berekende vei lingkosten te restitueeren. Door strenge keu ring van de aangevoerde bollen wordt ver trouwen van de afnemers in het veiling wezen aangekweekt. Nedat de heer Warmerdam zijn inleiding had uitgesproken, werden de aanwezigen, waaronder wij wethouder Tromp en den ge meente-secretaris van de gemeente Lisse; afgevaardigden van de Hillegomsche en Haarlemsche veilingen en van de diverse vakorganisaties opmerkten in de gele genheid gesteld het nieuwe gebouw in oogenschouw te nemen. Zoowel in- als uit wendig kan het gebouw een aanwinst voor de gemeente Lisse worden genoemd. In strakke lijnen opgetrokken biedt hel met de talrijke ramen en het gewelfde dak een im- posanten aanblik. Inwendig is door het ge bruiken van een houten dakconstructie, het aanbrengen van vele matglazen bovenlich ten en groote ramen in voor- en achtergevel een rustige sfeer geschapen; terwijl tallooze electrische lampen bij avond een zee'van licht verzekeren/"' VervoJgens was weder in de veiling zaal teruggekeeril het plechtige oogenblik I van de opening aangebroken. Hierbij bracht de heer Warmerdam dank aan allen die aan de totstandkoming hadden medegewerkt de architecten. Kees Barnhoorn en Theo van Errden, de Leidsche aannemersfirma De Later en Meyers, het gemeentebestuur en den gemeente-opzichter, den heer Suikerland en vanzelfsprekend den Raad van Commis sarissen. Nadat ververschingen waren rondgediend voerde de heer J. P. Segers namens de com missarissen van de coöperatieve vereeniging het woord. Spr. wees op de degelijke grond vesten van het nieuwe gebouw en hoopte, dat dit een symbool zou mogen zijn van de hechtheid der vereeniging. Namens het gemeentebestuur de bur gemeester was verhinderd aanwezig te zijn sprak hierna de gemeente-secretaris, de heer J. C. de Haan. Spr. wees op het poststempel der gemeente Lisse, met de woorden: „Centrum der Bloembollencul tuur" en uitte den wensch, dat het nooit noodig zou blijken deze woorden, welke met groote moeite waren aangebracht, uit het stempel terug te nemen. Vervolgens werd de vereeniging nog gelukgewenscht met het nieuwe gebouw door den heer Raaphorst, secretaris van het Hollandsch Bloembollen- kweekers Genootschap en mede-oprichter van de coöperatie, den heer Kuiper, namens de Coöperatieve Haarlemsche Groente- en Bloembollenveiling, den heer J. P. Segers, namens de Coöperatieve Boerenleenbank, den accountant Paul van Deursen, den heer Jan van der Mey, Vereeniging van Bloem bollenhandelaren, den heer H .T. Voors, Algemeene Vereeniging van Bloembollen cultuur; J. Brabé Jznr, secretaris van de afd. Lisse van deze vereeniging; terwijl de heer TI. van der Eerden namens het comité „Lisse Vooruit" sprak.' Een kijkje op het nieuwe gebouw. De prachtige voorgevel en de gewelfde dakconstructie komen hierbij zeer goed tot uiting. NED HERV KERK. Beroepén: Te 's Heerenhoek, mr. A. Wag ner, cand. te VGravenhaige-, te Nieuw- Beijerland de heer L. Vroegindewey, cand. te Middelharnis; te Marssum ds. J. K. v. d. Brink te Westzaan. Aangenomen: Naar Overdinkel (loez.) de heer G F. Voorhoeve, cand. te Nijmegen. Bedankt: Voor Op'heusden ds. E. V. J. Japdhen te Maartensdijk; voor Colijnsplaat ds. J. Koopmans te Eikerzeevoor Wage- ningen, J. W. Swaan, te Domburg; voor Ierseke P. N. Tinsbeek, te Kamperland. BAPTISTEN GEMEENTE. Aangenomen: Naar Nieuwe-Pekela de •heer L. de Haan, hulpprediker te Stads kanaal. Bedankt: Voor Treebeek (L.) L. de Haan, hulpprediker te Stadskanaal. REM. GEREP. KERK. Aangenomen: Naar Alkmaar meej. da. Rappold te Dokkum. GEREF. GEMEENTE. Beroepen: Te Zoetermeer ds. A. Verhagen te Middelburg. GEREF. KERK. Aangenomen: Naar Oud-Loosdrecht de heer E T. van der Born, cand. te Renkum; naar Sohilwolde ds. J. van Dijk te Duurs- woude. BeroepenTe Ede (hulppredikant) de heer J. Kremer, cand. te Heerenveen. Bedankt: Voor Giessen, Oud-en Nieuw- kerk, Sleen, 'Oosfcburg en Schiermonnikoog G. P. v. den Borm, cand. te Renkum. DE ONDERWIJZERS- SALARISSEN. Het Tweede Kamerlid Van Zadelhof f heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat de Bij zondere Commissie van Onderwijszaken nu reeds geruimen tijd geleden met algemeene stemmen besloot, Uw Excellentie te ver zoeken maatregelen te nemen, waardoor de jaren, door onderwijzers als assistent met akte doorgebracht, zullen meetellen voor periodieke verhoogingen bij vaste aanstel ling als onderwijzer? 2. Is de minister niet van oordeel, dat deze diensten, die bijna steeds in wezen niets anders waren dan diensten als onder wijzer zonder vergoeding, of met een zeer geringe toelage, naar billijkheid voor perio dieke verhoogingen dienen mee te tellen? 3. Is de minister bereid spoedig een Ko ninklijk besluit uit te lokken in den geest van het verzoek der Bijzondere Commissie?. TER-AARDE-BESTELLING VAN Ds. TONGEBREUR. Op de Nieuwe Begraafplaats te Veenen- daal werd gistermiddag onder enorme be langstelling het stoffelijk overschot van den zoo noodlottig om het leven gekomen ds. Jongebreur ter aarde besteld. Om twee uur werd een extra-rouwdienst gehouden in de Ned. Herv. Kerk op de Markt, onder leiding van ds. S. van Wijn gaarden, die het woord voerde namens den Kerkeraad. Namens hel Prov. Kerkbestuur werd ge sproken door ds. Wijs uit Breukelen, verder door ds. Couvee van Amerongen, namens het classicaal bestuur van Wijk en den ring Rhenen. Ds. Deur van Schoonhoven dankte na mens de familie. Ten slotte sprak ds. Van Grieken uit Rot terdam. Op de begraafplaats werden o.m. opge merkt oud-minister Bijleveld, het dage- lijksc'h bestuur der gemeente en vele an deren. Diep onder den indruk verlieten de duizenden gemeentenaren den dooden-akker ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERVORMDE KERK. In deze zitting deelt de president mede, dat in den loop van dit jaar een vierde uit gaaf van de „Reglementen der Nederland- sche Hervormde Kerk" noodig zal zijn. Aan de bewerkers wordt dc verzorging van dien arbeid weder opgedragen. De Vereeniging „Nederl. Hervormde Stichting voor zenuw- en geesteszieken" heeft aan de synode verzocht een lid aan te wijzen in het algemeen bestuur dier ver eeniging. Na eenige bespreking wordt be sloten den secretaris der synode, den heer D. den Breems, af te vaardigen. Prof. dr. Knappert dient een voorstel in, om art. 1 van het reglement op 't examen aldus te doen luiden, dat ook vrouwelijke cacndidalen tot 'het proponentsexamen kun nen worden toegelaten. De 'heeren dr. Niemeijer, dr. Van der Meene en prof. dr. Brouwer bieden een schriftelijk voorstel aan om een commissie te benoemen, welke zal hebben te over wegen het vredig samenwonen der ver schillende richtingen in de kerk en even tueel in te dienen voorstellen tot bereiking van dat doel. Aan de orde komt het verslag over den arbeid onder de Protestantsche landgenoo- ten, bepaaldelijk in Duitsohland. De mede- deelingen over dit werk zijn aan alle ker keraden toegezonden en wij hebben in het verslag van de voorjaarsvergadering der algemeene synodale commissie daarover reeds gehandeld. Het bleek toen, dat in 1929 een tekort van plm. f. 2000 op dezen arbeid drukte. En vooral is gewezen op de noodzakelijkheid, dat in de gemeenten der Ned. Hervormde Kerk voor dit belangrijk doel geldelijke bijdragen worden verzameld. De president der synode, d-ie zelf in Maart dezes jaars te Duisburg en in dc na bijheid van Oberhausen diensten heeft ver vuld, spreekt in 't hijzonder over de pogin gen, om ook voor do Nederl a ndsche gezin nen, welke onder de hoede staan van de Nederland9c'he arbeidsbeurs te Oberhausen (directeur dr. Kapma), geestelijke verzor ging te erlangen. Hij gewaagt van de mede werking, welke de Nederlandsche consul, de heer A. van Lifch, aan den arbeid in Duis burg en omgeving verleent. Ook elders, te Emmerik, te Gronau, te Cleve en te Ham burg verleent de alg. synodale commissie- steun voor de geestelijke verzorging van onze landgenooten. Bij de behandeling van dit onderwerp biedt prof. Knappert een brief aan van het hoofdbestuur der Ned. Gustaaf-Adolf-Ver- eeniging, waarin wordt verzocht de geeste lijke verzorging ook van onze landgenooten in België en Noord-Frankrijk ter hand te nemen. Het hoofdbestuur stelt daarvoor een zeker bedrag beschikbaar. Hij zelf licht de bedoeling van dit ver zoek uitvoerig toe en wijst er op, dat o.a. een beroep zou kunnen worden gedaan op de hulp van Hollandsche predikanten, die in de Belgische Zendingskerk en in de Belgische Staatskerk werkzaam zijn. De uitvoerige bespreking van deze be langrijke aangelegenheid zal in een eerst volgende zitting worden voortgezet. y. De president opent de zittingen der nieuwe week met de voorlezing van I Thes. 5, 4—23. Aan de orde is de benoeming van eenige leden en secundi der Algemeene Synodale Commissie. De grostallen, welke j.l. Vrijdag zijn opgemaakt, worden nogj met enkele namen aangevuld. In de plaats van het afgetreden predi kant-lid A. M. Bloem wordt 'benoemd de heer C. J. van Paassen, predikant te Haar lem. Tot zijn secundus wordt benoemmd ds. K. H. E. Gravemeyer, pred. te 's-Graven- hage. Aangezien echter de heer Gravemeyer reeds secundus is van ds. G. van Dijk zal na de beslissing door hem te nemen, moe ten blijken, welke secundus-benoeming nog moet volgen. In de plaats van het afgetreden lid ouderling mr. X. E. Cost Budde wordt be noemd prof. dr. W. J. Aalders te Groningen en tot zijn secundus prof. dr. Th. L.Haitjema te Groningen. Aangezien ds. A. B. te Winkel, die secun dus was van het lid F. Tammens als vice- president is opgetreden, wordt als secundus (van den heer Tammens) benoemd de heer J. Boonstra, pred. te Gieten Wegens het bedanken van den heer H M. Tromp als lid-ouderling is zijn secundus mr. H. J. M. Tipsens als primus opgetreden. Tot secundus-lid-ouderling wordt thans be noemd mr. J. A. Hingst, o.-ouderling in Den Haag. Aan de leden der Alg. Synode is het jaarverslag van den raad van voor de predikantstraktementen ore:l boekjaar 1929. Ook hebben zij ontrj een gedrukt verslag betreffende dep lijke kerkvisitatie, gehouden in 195*1 1930. In den namiddag worden commi?;;^ gaderingen gehouden. POSTKANTOOR LEIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en 1 kaaiten, van welke de afzendeisj onbekend zijn. Terugontvangen In de eerste helft 1 maand Juli 1930: BRIEVEN BINNENLAND. Mevr. Blokzeijl-Lemmbrugge, Den j Mej. Boers, Den Haag J. W. I Fjjnacker Mej. M. Broos, Roosendp D. Je Bruin, Schiedam Directeur I meente belastingen, Den Haag E. B.| leiden Gastro 11 Mej. Giljanil Haag H. de Haan. Groningen H.tJ Heemstede J. J. Hopman, Leid^l de Kindercourant, Den Haag P. Ru Rotterdam Mej. A. Koppenschaar, Ld Propaganda afd. Unitas, Alhier J van Areid 11 Rijks verzekering Am.-terdsm Mej. D. v.'Zeist, RotteJ BRIEFKAARTEN BINNENLAND. .T. Brand, Wassenaar Mej. KorsJ Goes v. d. Meer, Roelofarendsva J. Mes, Schiedam J. Overduijn, Hoi dam Mei. F. Procé, Rotterdam JJ la Rie, Eindhoven J. Rieraens, OegsiJ C. Jansen, 11 E. Stafleu, Leide?! O. de Vries, Leiden Mej. Wintq Lelden. BRIEVEN BUITENLAND. Hotel Mille Colonnes, Anvers - C. G. A. v. d. Vcet, Boppard. BRIEFKAARTEN BUITENLAND Selma Herbst Wuppertal Mr. Remscheid M. Volmers, Hamburg! H. Wanke. Oostzee. Eén briefkaart zonder adres. Hieronder hehooren ook postsluil welke niet of onvoldoende zij-n gefranbf VOOR WOENSDAG 23 JULI. Hilversum, 1875 M. VARA-UitzendioS 10.00: Morgenwijding (VPRO.) 121 Politieber. 12.15: Gramofoonpl. 21 Voordracht door Willem van Gappel/eo 2 30: Kindermatmée vanuit het Kurisusl Scheveningen 3.30: „Maak-het-allP-J 4.45: Orgelconcert door Joh. Jong-óf Vraaghalfuurtje voor kinderen 5.45: Ckl eert door het VARA.-Orkest afgew/doorrf mofoonpl. 7.15: Een praatje voor vaj tiegangers over grensvisitaties 7.45: Pfl tieber. 8.00: Inl. tot het KurhauscotJ te Scheveningen door Hugo de Groot 81 Solistenconcert uit het Kurhaus te SchJ ningen 0.1. v. Carl Schuricht. In de pr| Gramofoonpl. Na afloop: Persber. en j mofoonpl. Huizen, 298 M. Na G uur: 1071 M. Tl NCRV.-Uitz. 8 159.00: Concert I 10.00: Harmoniumbespeling door M.I Jurjaanz 10.0011.30: Uitz. Nat. VcJ dag-Samenkomsten van het Leger des E op het landgoed van II.M. de Koningin )l der te Soestdijk 11.301.15: Concert| .T. Richters (viool), P. de Vries (fluit), f E. Sandow (piano en orgel) 1.15— Voortz. Velddag-Uitz. Leger des Heils. H ziek en zang 3.004.30: Concert. Mf I MulderBelser (alt-mezzo). H. H. pen (fluit), Bethe (viool), P. Halsema (d en piano) 4.305.00: Lezen van (9 Lectuur 5.00G.00: Kinderuurtje *1 6.30: Gramofoonpl. 6.306.40: Kof sen6.40-7.40: Chr. Liederenuurtje 8.00: Gramofoonpl. 8.0010.30: Zï en muziekuitvoering vanuit de Parkkerï A'dam 10.3010.40: Persber. 10.! 11.00- Zang door Chr. Gem. Koor „SurS Corda" te Halfweg., Daventry, 1554.4 M. 10.35: Mori? wijding 11.05: Lezing 12.20: Grafl foonpl. 1.20. Orkestconcert 2.20—'25 Concert. L. Duff (sopraan). B. Harper ton) 4.20: Concert P. Manchester (ter-ï J. Ungerson (viool), R. B. Wilson (piano)- 5.05: Orgelconcert door R. New 5j Kinderuurtje 6.20: Berichten Nieuwsber. 6.55: Zang door Helen schel 7.20—7.40: Lezing 7.50 Vaö ville 9.20: Nieuwsber. 9.45: ..Plotting Detective Story" 10.35: Concert Kwjr' J. Coxon (sopraan) 11.2012.20: muziek. Parijs „Radio Paris", 1725 M. 12üö 2.20: Gramofoonpl. 4.05: Concert d! Kwintet 8 20: „Rigoletto". Opera Verdi 10.20: Orkestconcert. Langenberg, 473 M. 7.25—7.50: G: mofoonpl. 7.508.50: Orkestconcert; 1.252.50: Orkestconcert 6.05—15J Gramofoonpl. 8.20: Concert. Orkest pianist. Daarna tot 12.20: Concert. Kalnndboig, 1153 M. 12 20—2.20: kestconcert 8.209.20: „Slaegtning#* Vaudeville in 1 bedrijf van Henriette M- sen 9.209.50: Cello-soli door SchwengerJensen 10.1011.10: kestconcert 11.2012 50: Dansmuziek Brussel, 508.5 M. 5.20: Dansmuziek' 6.50 Trio-concert 8.35: Gramofoonpl' 8.40Concert. Orkest en zangeres. Zeesen, 1635 M. 6.10—7.20: Lezing 7.207.50: Gramofoonpl. ÏO-^J 12.20- Berichten 12.20—1.15: Gra£ foonpl. 1.151.50: Berichten 3.20- Gramofoonpl. 3 20f.20- Lezing 4.20—5.50- Concert 5.50—8 20: W gen 8 20- Viool-recital door W. Beerwald (piano) 8.50. Der gutsitz^ Frack" Blijspel van G. Dregely. Da2r" Dansmuziek. 4—.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 8