KAMPEER-en STRANDTENT! J. BAALBERGEN LAND- EN TUINBOUW. UIT DE OMSTREKEN. DE HAAGSCHE „PLEZIERBOOT." Een notaris-rekening van i. 20.000. Men herinnert zich de mededeelingen aangaande het „amusements9chip", dat tij dens de zomermaanden voor Scheveningen zou ankeren, en voor het mondaine leven zioh zou onttrekken (an de Nederlandsche wetgeving. „Het Volk" verneemt thans nog, dat het zaakje do wereld nog niet uit ia Integendeel, het zal waarschijnlijk voor den Nederlandse hen rechter nog een na sleep hebben. De Nederlandsche organisator der mis lukte onderneming, zekere heer S., had zich bij den opzet zijner plannen in verbinding gesteld met Fransche zakenlieden, die hij financieel voor die plannen trachtte te in teresseeren. Zoo goed als reeds de Neder landsche banken, gelijk bijv. de Incasso Bank zich van den heer S. losmaakten, doen zulks thans ook do Fransche relaties, die er niet van gediend moeten zijn geweest, dat hun rekeningen gepresenteerd werden van tal door S. gemaakte onkosten, waaronder een. notarisrekening van f. 20.000. Erger, zij moeten zich te dezer zake in verbinding hebben gesteld met een Haagschen advo caat, mr. Becker, en het resultaat van het bezoek van een hunner aan Den Haag zou zijn geweest, dat bij de Nederlandsche jus titie tegen den heer S. een klacht wegens 'oplichting ia ingediend. VERDRONKEN. De 16-jarige leerling monteur J. van den Torn uit de Bloklandstraat te Rotterdam is toen hij in de Persoonshaven, van een schip naar den wal ging, misgestapt en tusschen twee schepen ingevallen. Na een kwartier heeft een schipper hem met een dreg opgehaald. Doch ofstoon 2 uur gepoogd is. de levens geesten! op te wekken, kon hij niet meer worden bijgebracht. EEN AUTO INEENGEDRUKT. Gistermorgen vond te Landsmeer een ernstig auto-ongeval plaats. De heer en me vrouw dr. Van den Berg uit Hoorn reden niet hun Fiatwagen op weg naar Amster dam in een slechten bocht even voor Buik sloot, waar de auto in botsing kwam met een vrachtauto, tengevolge waarvan het voorste gedeelte van dr. Van den Berg's auto geheel werd ingedrukt. De heer Van den Berg bekwam, behalve talrijke kwetsuren, een breuk aan het bo venbeen, terwijl mevrouw Van den Berg een tamelijk ernstige hoofdwonde opliep. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO's Gistermorgen werd te Vianen tijdens het passeeren op de schipbrug van twee auto's n.l. een autobus van de N.V. Tram- en Bargedienst en een vrachtauto van de firma W. van Twist uit Dordrecht de juist op die brug bevindende A. van Beest uit Vreeswijk ernstig aangereden, doordat de aanhangwa gen van de firma van Twist tijdens het uit wijken van het verhoogde brugdek afgleed cn hierdoor genoemde Van Beest bekneld raakte tusschen dezen wagen en de brug leuning. Ernstig gewond werd de ongeluk kige opgenomen, en op advies van dr. Buurman per autobus van den heer Ver vers naar de Rijksklinieken te Utrecht ver voerd. 5 TEGEN EEN TRAMWAGEN GEREDEN. Te Klazinaveen is een ernstig motoron geval gebeurd. De 21-jarige G. K„ aldaar, zou zich per motor op weg begeven naar Ter Apel, waar hij werkzaam is. Te Dordsche brug kwam hij in botsing met een tramwa gen van de Dedemvaartsche Stoomlramweg- maatsohappij. K. werd 50 meter ver meege sleurd alvorens de tram tot stilstand kon worden gebracht. Deerlijk gewond werd hij opgenomen en naar het R.K. Zusterhuis overgebracht, al waar hij spoedig aan de bekomen verwon dingen is overleden. o KINDERVERLAMMING. Te Roodeschool is een geval van kinder verlamming geconstateerd bij 'het drie-jarig zoontje van den heer J. T. p Makelaar; ,.Ert kijkt U eens wat een prachtig uitzicht, en hoe. ver het zich uit strekt. Aspirant huurder: „Ja. maar er is mii een beetje te veel van tusschen dit huis en het station". (Passing Show) S BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN VLIEGTUIG NEERGESTORT. Z« slachtoffers. Gistermiddag is bij Gravesend een Jun- ker-vliegtuig neergestort, dat dienst deed op den lucht-dienst tusschen Le Touguet en Croydon. De bestuurder en zijn helper en 4 passagiers, allen bekende leden van de society, zijn daarbij omgekomen. De passagiers waren de markies van Dufferin, Sir Edward Ward baronet, burg gravin Ednam cn mevrouw Loef fier. De bestuurder was kolonel Henderson, de hel per was Shearing genaamd. De beide laat- sten waren oud-officieren van de lucht vaart. Volgens ooggetuigen heeft cr, terwijl het vliegtuig boven Meopham dicht bij Gra- vesend was, een ontploffing plaats gehad. Het toestel werd gevonden in den tuin van een huis te Meopham. Eén der vleu gels lag 2 mijl veTder. Het Junkcrvliegtuig behoorde toe aan kolonel Henderson, die het gebruikte in dienst van de Walcott Air Lines te Croydon Heeds eerder op den dag was het naar Le Touguet geweest esn had het één pas sagier naar Croydon gebracht. Daarna wm het opnieuw vertrokken om Lord Dufferin te halen. Het ongeluk geschiedde op den terugweg. Lord Dufferin, die 55 jaar oud was, was de eerste spreker van den Senaat van Noord-Ierland, welken post hij sinds 1921 bekleedde. Zoowel Lord Dufferin als Sir Edward Ward hadden zich gedurende den oorlog als officier onderscheiden. DROEVIG EINDE VAN EEN BRUILOFT. Te Buxtehude, bij Hamburg, zijn giste ren 15 deelnemers aan een bruiloftsmaal na het eten van varkemsvleesch ziek ge worden. Negen personen, waaronder het bruidspaar, zijn gevaarlijk ziek. Het be treft hier waarschijnlijk trichinevergifti- giag. GEVECHT MET CHINEESCHE ROOVERS. In de buuirt van Kanton is het tot een lievig gevec/ht gekomen tusschen Ohineee- sché roovers en regeeringstroepen. De roovers waren van zeer moderne wa penen voorzien en hadden zich verschanst zoodat de troepen artillerie lieten aan rukken. Het gevecht duurde een geheelen dag, waarna de roovers op de vlucht gedreven werden. Meer dan 100 hunner zijn gedood dood of gewond. Talrijke gevangenen van de roovers wer den bevrijd. ZIJN VERLOOFDE VERMOORD. In de gemeente Strang zoo wordt uit Osnabruck gemeld, werd gisterochtend een 27-jarige vrouw opgehangen aangetroffen aan de tuinpoort van het huis, waar zij als dienstbode werkzaam was. Uit het onderzoek bleek, dat hier sprake was van moord. De dader een 17-jarige timmermansleer ling, werd spoedig gearresteerd. Het tweetal had des Zondags in een na burig boscli gewandeld, alwaar de jongeman het meisje om het leven schijnt te hebben gebracht. Vervolgens moet hij haar hebben opge hangen, om zelfmoord voor te wenden. HOUTZAGERIJ AFGEBRAND. De houtzagerij van Bürsch en Co is te Rüsselheim (Hessen) door een hevigen brand geheel in de asch gelegd. Het blus- schingswerk werd door explosies ernstig be lemmerd. Daar de vuurhaard nabij den spoorweg lag. moest het spoorwegverkeer geruimen tijd worden gestaakt. Door de hitte geraakten de telegraafpalen langs de spoor lijn in brand. Behalve groote hoeveelheden hout gingen met de fabriek ook alle machi nerieën verloren. De schade wordt op hon derduizenden Mark geschat, doch wordt door verzekering gedekt. EEN DOCHTER VAN MARCONI GEBOREN. De echtgenoote van den beroemden Itali- aan9chen uitvinder Marconi is gisteren be vallen van een dochter. Moeder en kind ver- kceren in uitstekenden welstand De Italiaan- sche koningin zal als meter het kind ten doop houden. BESTRIJDING VAN RUPSEN. Bebond en uitbreiding van den vogelstand. De heer Polak, lid der Eerste Kamer, heeft de volgende vragen gesteld aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. I. Is het den Minister bekend, dal in verschillende deelen des lands en over be langrijke uitgestrektheden rupsenplagen heerschen, die groote schade aanrichten en ernstige gevaren opleveren II. Zoo ja, acht de Minister het dan niet noodig, alles te bevorderen, dat uitbreiding en herhaling van deze plagen kan voorko men? III. Zoo ja, achl dan de Minister niet be houd en uitbreiding van den vogelstand te zijn een van de middelen tot het bereiken van dit doel? IV. Zoo ja, acht de Minister dan niet den tijd gekomen, om het vangen, vervoeren en verhandelen van zoogenaamde kooivogels le verbieden en de zoogenaamde „zwarte lijst" aan eene grondige herziening te on derwerpen? BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. 6117 gevallen van mond- en klauwxeer in Jnni. Uit den in Staatscrt. No. 139 opgenomen staat van gevallen van besmettelijke vee ziekten, in Nederland geconstateerd gedu rende de maand Juni 1930 blijkt o.m., dat er in het Rijk 6117 gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen, waarvan 3930 in de provincie Zuid-Holland en 1448 in de provincie Ulrecht Zoo werden (e Alphen aan den Rijn 185 gevallen geconstateerd, te Bodegraven 115, teStolwijk 128, te Pijnacker 116, te Zocterwoude 105. le Maasland 111. le Stompwijk 121, te Kamerik 120 en te Weesperkarspel 100. DE ECONOMISCHE VOORLICHTINGSDIENST. De heer Van Rappard heelt aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid, alvorens een be slissing le nemen in dit voor onzen land en tuinbouw zoo belangrijk vraagstuk, het oordeel in te winnen van den reorganiseer den landbouw over het rapport van de com missie van voorbereiding eener organisatie van den economischen voorlichtingsdienst? AALSMEER. Onze plaatsgenoot, de heer G. J. Lutje Schipholt, is met lof geslaagd voor het eind diploma der M.T.S. te Dordrecht in de af- deeling Suikertechniek. o BENTHUIZEN. Schietwedstrijden. De uitslag van de gehouden eerste serie schietwedstrijd der Vrijwillige Landstorm al hier, wélke zooals gemeld uit 4 series zal bestsan. (Maximum aantal punten 100) luidt*. 1. M. Havenaar 95 punten; 2. P. Franoken 93 punten; 3. W. Mets 91 punten; 4. C. v. Galen 90 punten: 5. P. de Vrü Johz. 90 punten; en D. Havenaar 83 punten. Burgerlijke stand. Geboren: Dirk, z. van Dirk Havenaar en Cornelia Vermeulen. Ondertrouwd: Andries Nicolaas van Tol, Az. 35 j. te Boskoop en Cornelia Eiisabe-tii van de Velde, Md. 24 j. HAARLEMMERMEER. Spooroverweg Hoofddorp. Door de directie van de Nederlandsche Spoorwegen zal voor de veiligheid van het verkeer bij den overweg aan de Oostzijde van den Hoofdweg te Hoofddorp een waar schuwingstoestel worden geplaatst. Wanneer de overwegboomen worden ge sloten zal dit toestel overdag een rood bord laten zien, waarop met witte letters staat geschreven: ,,Stop voor den overweg" en 's nachts geeft dit te lezen met. rood ver lichte letters het woord- ,,Stop". Koningin neleest. Het bestuur van de Oranjevereeniging te Nieuw-Vennep heeft besloten om evenals in vorige jaren, ook nu wed^r kindeT- en volksfeesten te organisecren. De datum werd voorloopig va-stgesteld op 28 Augus tus a.s. Verlichtingsproef. Vanwege de provinciale regelingscommis sie voor de paardenfokkerij in Noord-Hol land, zal op Zaterdag 26 Juli a.s. op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddoi-p een verrichtingsproef voor warmbloedpaarden worden gehouden. Oranjevereeniging. De Oranjevereeniging te Hoofddorp hield in hotel ,,De Landbouw" haar algemeene ledenvergadering. Het aftredende bestuur werd bij accla matie herkozen. In de vacature J. Mole naar werd gekozen de heer S. Thuis Jr. Het bestuur is thans samengesteld als volgt I. D. Smits, voorzitter,^!. W. Zuidam, vice- voorzitter, B. Asjes, penningmeester, S. Thuis Jr. en P. Heilker, secretaris. Besloten werd het Oranjefeest te doen houden op Dinsdag 2 September a.s. Het program van het vorige jaar zal ot>k nu behoudens enkele wijzigingen in groote lijnen worden gevolgd. - Getracht zal worden om wederom een gemengd koor te formeeren, dat onder de zelfde leiding als het vorig jaar op den feestdag des morgens en ook 's avonds tijdens het concert zal optreden, terwijl aan de bestaande vereenigingen om mede werking zal gevraagd worden. Ook de schoolkinderen zullen op dien dag op de gewone wijze feestvieren. In het begin van Augustus zal een col lecte langs de huizen der ingezetenen voor dit doel worden gehouden. „Ons Genoegen." De oranjevereeniging ,,Ons Genoegen", le Abbenes houdt op Woensdag 30 Juli a.s. haar feest. 's Morgens om 9 uur zal een optocht met muziek plaats hebben door de kinderen vanaf de Sassenheimerpont tot aan het veer naar de Kaag, en om 10 uur een ringrijderij met fietsen op den ringdijk aldaar, terwijl 's middags om half twee een ringrijderij met auto's wordt gehouden. Op Dinsdagavond 29 Juli a.s. zal een optocht plaats vinden van de rijvereeniging ,,Kita Seneng", voorafgegaan door muziek. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia, d. v. C. Haakmeester en A. van Waveren. Aldert, z. v. J. Maarse en A. Eekhoff. Antonius Maria Gerardus, z. v. S. M. Garthoff en A. A. E. M. Baede. Hendrikus Nicolaas, z. v. B. M. van Rijn en K. Stalman. Mietje Lu- cretia, d. v. P. J, Kramer en M. Braam. Theodores Bernardus, z. v. J. Beemster- boer en A. Th. Lamers. Trijntje, d. v. H. A. van GeldeTen en T. Boon. Hen drik, z. v. H. Guldemeester en B. H. v&a. Rijswijk. Johanna Maria Geertruida, d. v. J. Verwer en J. A. A. Veldhoven. Overleden: Geertje van der Va-art 59 j. geh. m. P. Hoekstra. Lambertus Groene- woud 38 j. geh. m. H. de Jong. o HILLEGOM. „Herwonnen Levenskracht". De collecte met speldjes voor Herwon nen Levenskracht" heeft f. 336.40 opge bracht, ruim f. 36 meer dan verleden jaar. o KATWIJK. Raadsagenda. De raad dezer gemeente houdt Woensdag te 7.37 een openbare raadsvergadering. Punten van behandeling zijn: Mededeeling van ingekomen stukken: a. Verzoek van den heer L. Kruyt om ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, b. Verzoek van het bestuur van de Christ. H.B.S. te Leiden om een subsidie, c. Voor stel op het adres van den Katwijkschen Chr. Besturenbond inzake de regeling van den wachttijd der visschers. 2. Voorstel tot benoeming van een lid in de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. 3. Voor stellen tot verkoop van grond. 4. Voorstel len tot het beschikbaar stellen van gelden krachtens art. 72 der Lager Onderwijswet 1920. 5. Voorstel tot het geven van een crediet in verband met de reorganisatie van den Dienst van Openbare werken. 6. Mededeelingen met betrekking tot het Raadsbesluit inzake aankoop Groot Bad hotel, Paviljoen, met bijbehoorende gron den. 7. Voorstel tot het sluiten van een gedeelte van de Kerksteeg voor het ver keer van Motorrijtuigen. 8. Voorstel tot wijziging van de verordening betreffende de straat politie. 9. Voorstel tot het geven van een crediet ten behoeve van de Poli tic voor het volgen van een cursus. 16. Sta ten oninbare posten en belastmgreclames. II. Voorstel tot vaststelling eener verorde ning, houdende verbod tot bouw en ver bouw op grond gelegen langs het Oostpad en het Westpad te Katwijk aan Zee. Be noeming van een wethouder. Rondvraag. Kostelooze rijwielplaatjes. De ontvanger der directe belastingen en accijnzen brengt ter algemeene kennis, dat aanvragen tot het verkrijgen van koste looze rijwiel-belastingmerken, te zijnen kan tore (Baljuwstraat) kunnen worden gedaan, dagelijks op de gewone kantooruren en bo vendien op Donderdag 24 Juli, Vrijdag 25 Juli, Maandag 28 Juli, Donderdag 31 Juli, Vrijdag 1 Augustus, Maandag 4 Augustus, des avonds van 79 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in het algemeen alleen verstrekking zal ge schieden aan gezinshoofden, die niet in de Rijksinkomstenbelasting zullen worden aan geslagen en een rijwiel voor hun beroep noodig hebben. o KATWIJK-AAN-ZEE. Stormschade. Gisteravond is door den storm, die langs de kust waait, de grootste consumptietent op het strand, totaal in elkaar gedrukt. De haringprijzen. De prijzen van de haring zijn de laatste week niet onbelangrijk verbeterd. De kwali teit van de haring is beter geworden, het weder is kouder geworden en er is meer vraag naar haring gekomen. Deze factoren hebben te zamen gewerkt om de prijzen in de hoogte te doen gaan. De prijs van de Noordmaatje* varieert reed9 van 13 tot 14 gld. en die van de Volleharing is ook al goed te noemen. De besommingen van de schepen worden daardoor hooger. Van het nieuwe kampeerterrein wordt reeds druk gebruik gemaakt. Gisteren ston den er \4 kampeertentjes Ware het schit terend zomerweer, dan zou er zeker nog meer gebruik van worden gemaakt. Maar met het stormweer en de regenvlagen ligt men allicht prettiger in eigen huis tc bed dan onder tenten in de zuidduinen. o OEGSTGEEST. Dr. TIMMERMANS GAAT HEEN. Dr. D. Timmermans. Dr. D. Timmermans zal op 1 Augustus a.s. zijn practijk als geneesheer in onze ge meente neerleggen. Dit besluit zal zeer ve- zoowel te huur als te koop. Geheel Compleet f. 15.— Minimum gewicht Maximum soliditeit VOORSTRAAT 4} - KATWIJK AAN ZEE. Ook in onze Bedden- en Tapijtafd. zeer scherpe prijzen. 4442 len een gevoel van teleurstelling gevea Immers, dr. Timmermans was algemeens?, acht en bemind in vele opzichten. Wij denken daarbij terug aan den dag dat dr, Timmermans zijn 2ö-jarig jubileum mocht herdenken, toen hem een spontane huldi ging is gebracht door een commissie namens bonderden dankbare patiënten en oud-pa tiënten en vrienden uit heel de gemeente, voor hetgeen hij is geweest als medicus, vriend en voortreffelijk mensch, wien hei nooit te veel was om hulp en steun te ver- leenen of troost te schenken. Van eenijs rust was dan ook nooit sprake. Doch er is nu eenmaal een tijd van komen en gaan en de tijd van gaan acht dr. Timmermans thans aangebroken. Velen zullen hem gaarne een langen tijd van welverdiende rust toewenschen. Hel ligt in de bedoeling in onze gemeente le blijven wonen, zoodat het toch nog moge lijk is, dr. Timmermans te behouden als medebestuurder van verschillende vereeni gingen. Dirk Timmermans is geboren te Oegst- geest den 19en September 1868, heeft, m het Gymnasium te Doetinchem te hebben afgeloopen, zijn studie voltooid aan de uni versiteit te Amsterdam. Hij heeft zich als geneesheer gevestigd le Oegstgeest den 27en Mei 1899 en als zoo- danig in 1924 zijn 25-jarig jubileum her dacht en zal dus na een 32-jarige practijk een welverdiende rust nemen. o SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Financieele verhouding van Rijk- en Ge meente, alle voorstellen van B. en W. aangenomen De schoolarts komt er Langdurige disenxsies over het aanleggen van een weg. Na opening der vergadering komen de notulen aan de orde. Deze worden na een kleine opmerking van den heer Verklei) goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was o.a. een schrijven van de schoonmaakster der openbare school, nu er weer een lokaal meer in gebruik is, zal haar loon verhoogd wor den. 3. Verzoek der H.B.S. te Leiden om over 1928 een bijdrage van f. 231,57 te mogen ontvangen. Toegestaan. 4, Voorstellen tot nadere regeling der ge meentelijke belastingheffing in verband met de financieele verhoudingen tusschen Rijk en gemeente. B. en W. deelen mede. dat door deze re geling de gemeente aan inkomsten derft een bedrag van f. 105 000. Hiertegenover staat een uitkeering van f. 10.50 per inwoner in tolaal een bedrag van f. 54.600, bijdrage jaarwedden Burgemeester en Secretarie f. 3000.75 pCt. der grondbelasting f. 6800. 20 opcenten op deze belasting f. 2250, en de opbrengt der personeele belasting f. 21.350 zoodat er f. 18.000 minder ontvangen wordt. Bij deze f. 18.000 moet worden geteld verschillende uitgaven, die in de toekomst noodig zijn, zooals de leening van f. 270.000 die jaarlijks aan rente en aflossing f. 21.000 vraagt Voorts vraagt de uitbreiding der ge meente verschillende andere uitgaven, zoo als politie, rente en aflossing van leeningea voor belangrijke werken die B. en W. wil len vinden in de post onvoorziene uilgaven ad. f. 16.000. Totaal dus f. 55.000. Er zijn ook meerdere ontvangsten toename der be volking geraamd op f 1500 per jaar en daar. door een grootere belastingopbrengst ge raamd op f. 500. Vermindering van de kwade posten f. 2500. rentevermindering door aflossing der leeningen f. 1000. meer der opbrengst dividendbelasting f. 30 000, tolaal 1. 9000. Er blijft dus een tekort van f. 46.000. Bi' moet gevonden worden in een opcenten- hcffing op de Gemeentefondsbelasling en op de Personeele belasting. Op de Personeele belasting zijn momen teel nog 100 opcenten (Gemeente. Provincie en Rijk) die komen te vervallen. P. en V" stellen voor 100 opcenten te heffen, dat geef' een bate van f. 10.500. B. en W. stellen voor zich in de Gemeen- lefondsbelasling te plaalsen in de 3e klasse, omdat deze het meest nabij komt bij de thans geldende belastingheffing bierdoor is een opbrengst le wachlen van f. 6000. Het resteerende bedrag wordt gevonden door het heffen van 25 opcenten op de fond. senbelasting. De heer Speelman merkt op dat hel voorstel van B. en W noor niemand is Ie verdedigen. Het is een slag in de lucht. welen niets zekers. Al? er nu een grool bedrag over blijkt Ie zijn, wat moeten we dan doen? De voorzitter: „Wij besluiten slecht- voor een jaar. Mocht u gelijk hebben, dan hun' r.en wij de opcenten verlagen" De heer Schrama durft zich niet bij de voorstellen van B en W neerleggen We kunnen verschillende opcenten bf'- fcn. In de derde klasse moeten de lagere 2-2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6