UIT DE RIJNSTREEK. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. UIT DE OMSTREKEN. KATWIJKERS LEIDSCH DAGBLAD W. VAN BEELEN Cz. Radio-Apparaa W. A. GOUW DE GOEDKOOPE TREINEN r - OP ZONDAG. Ministerieel antwoord op de vragen van ds. Kersten. Door den heer Kersten waren aan den minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: Is het den minister bekend, dat goedkoope treinen op Zondag worden ingelegd, zoo b.v. van Roosendaal naar Amsterdam op Zondag 29 Juni 1930 en op 22 Juni 1.1. van Rotterdam naar Arnhem en Nijmegen? Is de minister bereid aan dit loopen van goedkoope treinen een einde te maken, ge lijk Zijn Excellentie toezegde te zullen be vorderen in zijn Kamerrede van 26 Novem ber 1929? Minister Reymer, beeft hierop als volgt geantwoord: I. De eerste vraag wordt bevestigend be antwoord: II. Ter beantwoording van deze vraag moge de ondergetekende er in de eerste plaats op wijzen, dat het hier niet geldt een speciale voorziening voor de Zondagen, tiet gaat hier over extra treinen tegen ver minderd tarief die met name in den zomer tijd naar in het bijzonder door het publiek gezochte plaatsen worden ingelegd, maar op werkdagen nog meer dan op Zondagen en met een voor werk- en Zondagen gelijk ta rief. Voorts moge de ondergeteekende er aan herinneren, dat zijn Kamerrede van 26 No vember 1929 moet worden gelezen in het licht van wat in de Memorie van Antwoord der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1930 fhoofdstuk IV) is gesteld, dat n.l. het laten loopen op Zondagen van treinen legen ver minderden prijs groote uitzondering moet blijven en slechts verantwoord is. indien verroer op andere wijze de Zondagsrust nog meer zou storen. In dit verband nu zij aan- geteekend, dat de extra treinen, waarover het hier gaaf, gemiddeld 760 reizigers ver voeren, terwijl hiervoor slechts door gemid deld 3 personen extra arbeid wordt verricht en het bewerkstelligen van een dergelijk ver voer bijV. per autobus wettelijk geheel v-rij den dienst van een veel grooter aan tal personen zou vorderen en bovendien voor de Zondagsrust in het algemeen veel slorender zou zijn dan de loop van een en kelen extra trein. 5— PROF. SCHMUTZER LID VAN DEN RADIORAAD. Een Indisch deskundige. Naar wij uit goede bron vernemen zal, op voordracht van mr. P. J. Reymer, minister van Waterstaat, in Ide vacature in den Radioraad, ontstaan door het ontslag-nemen van mr. A. Philips, spoedig worden voorzien door de benoeming van prof. dr. ir. J. Schmutzer, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, oud-voorzilteT van de In dische Katholieke Partij en van de Katho lieke Volksraad fractie. De Radio-raad krijgt hiermee een in In dische aangelegenheden bij uitstek goeden adviseur. Het aantal Katholieke leden van den Radioraad zal door deze benoeming van 2 op 3 worden gebracht. „Msbd." DE AANKOMST VAN VAN DITK OP SCHIPHOL. In aansluiting op het bericht betreffende de aankomst van den Oceaanvlieger Evert van Dijk wordt ons thans medegedeeld, dat deze zal plaats hebben op Maandag 28 Juli a.s. des namiddags te ongeveer vier uur op hel vliegveld Schiphol bij welke gelegenheid hem een grootsehe hulde zal worden ge bracht. Nadere bijzonderheden hieromtrent zullen nog bekend worden gemaakt. Na afloop der huldiging zal Van Dijk in feeslelijken optocht naar Amsterdam worden gebracht, waar hem in het Carltonhotel een maaitijd wordl aangeboden door de K. L. ÉVL, de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek, de Kon. Ned. Vereenigin? voor Jjuchtvaart. de K N. I. L. M., de Ned Am"- rikaansche Kamer van Koophandel. Comité Vliegtocht Nederland-Indi6 en de N.V. Na tionale Luchtvaartschooi. RITWIELTREINEN BIT DE NED. SPOORWEGEN Niettegenstaande vele extra wagens voor Het vervoer van rijwielen in de treinen der Ned. Spoorwegen, ia het vervoer vaD rij wielen zóó groot, dat vamaf heden rijwiel- treinen" zullen loopen. Deze treinen be staan nit verschillende bagagewagens, spe ciaal ingericht voor het. vervoer van rij wielen. EERSTE KAMER. De Eersle Kamer deT Slaten-Generaa] Ts bijeengeroepen tegen Dinsdag 29 Juli a.s. des avonds half negen. DE RIJKSWERKVERSCHAF FING WEER OPEN. Naar de Voorw. meldt, hebben ook B. en W .van Rotterdam en van Utrecht verzocht, de Rijkswerkverschaffingen weer open te stellen voor hen, die er om vragen. De nv- uister heelt dit verzoek telegrafisch inge willigd. Uit Rotterdam vertrekken Maandag weer een 200 arbeiders. Het aantal van Utrecht is nog niet bekend. Uit Den Haag zullen ongeveer 350 man naar de rijkswerkschaffing vertrekken. LANDDAG „MOBILISATIEKRUIS". In de vergadering van het kringbestuur van den Nationalen Bond ,t Mobilisatie- kruis, kring Rijnland, werd besloten om op Zaterdag 27 September 1930 te Alphen een grooten Landdag te houden van Oud-Gemo- biliseerden, waarbij tevens als gasten zul len worden genoodigd zij, die aangesloten zijn bij den bijzonderen Vrijwilligen Land storm en de Burgerwachl-korpsen. Het doel van dezen Landdag is o.m. de saamhoorig- heid te bevorderen en liefde voor ons Vader land aan te kweeken. Deze landdag zal staan onder bescherming van een eere comité. waarvan als voorzitter zal worden gevraagd Minister dr. Deckers en als leden o.m. alle h.h. burgemeesters uit de Rijn streek. Onze burgemeester, dr. H. J. Lovink zegde reeds zijn volle medewerking toe. Het programma bevat o.a. schermdemonstratie, turnen, vliegdemonstraties, sprekers, een en ander opgeluisterd met muziek. Zeer waar schijnlijk zal er gelegenheid zijn vanuit Alphen een tochtje per vliegmachine te maken boven Alphen en de Rijnstreek en wel tegen laag tarief. Het is te verwachten dat hiervan een groot gebruik zal worden gemaakt. Als sprekers worden gevraagd generaal van Terwisga, prof. Slotemaker de Bruine en pater Borromeus de Greeve. De voorverkoop van toegangskaarten za! spoe dig aanvangen. Zoodra meerdere gegevens bekend zijn zullen wij deze verstrekken. ALPHEN. Aanrijding. Gisteravond werd de wielrijder K. met zijn rijwiel staande in de Julianastraal, aan gereden door een bestuurder van een vier wielig motorrijtuig uit Nieuwer-Amslel. Het rijwiel van K. werd beschadigd, terwijl hij er zelf met den schrik af kwam. De politie werd van een en ander in kennis gesteld en stelt een onderzoek in. Speldjeidag. Donderdag a.s. zal in onze gemeente de jaarlijksche speldjesverkoop plaats hebben van het „Groene Kruis", welke verkoop wij, gelet op het liefdewerk, bij de ingezetenen hartelijk aanbevelen. Voor het jappen-comité in de Rijnstreek werd ds. J. G. L. Brouwer alhier benoemd ais lid van het hoofdbestuur der Utrechtsche zendingsvereeniging. ALKEMADE. Te 's-Gravenhage ie geslaagd voor het M.U.L.O.-examen (diploma A) G. Schuilen- hurg, alhier. s HAZERSWOUDE. De Kerkeraad der Geref. Kerk alhier heeft be6loten tot liet bouwen van een nieuwe kosterswoning en kerkeraadskamer en twee lokalen. De heer J. W. alhier had liet ongeluk zich met een mes zoodanig in zjjn arm te snjjden, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. - LEIDERDORP. Zilveren jubileum. Gisteren herdacht de lieer J. C. Huisman den dag waarop hij voor 25 jaar bij de N.V. Steenfabriek „Ouderzorg" in dienst trad. De jubilaris werd voor dit feit door de directie gehuldigd en hem werd een enveloppe met inhoud aangeboden. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente f. 9.opgebracht. Ds. H. Mondt alhier, heeft een beroep Ontvangen van de Ned. Herv. Kerk te Zclhem. 485. De hok pareerde flink en stevig:, de man duikelde weer om. Terwijl hij zat, riep hij tot Jokko: „Je krijgt je straf, wat ik je brom". Maar Jokko stoorde zich niets aan alles, want de bok rende alweer voort en toen zij al lang waren verdwenen, werd 's mans gemopper nog gehoord. 486. Terwijl 'hij nadacht over de gevaren, die een veld wachter loopen kan, ontmoette hij voor diens deur den bakker, met muts op en zijn muilen aan. Op zijn arm droeg hij een bak broodjes, broodjes van allerlei soort en hij vroeg dadelijk den veldwachter, of die van spoken had gehoord. AALSMEER. Paard overreden. Een paard van den aannemer A„ dat in den Slommeerpolder in de weide liep, wist in den nacht van Donderdag op Vrijdag over de sloot te komen op de spoorbaan Het arme dier werd door den trein naar Uithoorn aangereden en in de naast de spoorbaan lig. gende sloot geworpen. Politie en brandweer, inmiddesl gewaarschuwd hebben het paard uit het water gehaald, waarbij bleek, dat een zijner beenen was afgereden. Het dier moest dadelijk worden afgemaakt. Het kinderfeest. Het te organiseeren kinderfeest voor de openbare lagere en U.L.O.-scholc-n alhier, zal waarschijnlijk op 29 Augustus a.s. worden gehouden. Mede ligt het in het voornemen daaraan een optocht door het dorp te ver binden, waarvoor een aantal dames en heeTen reeds medewerking heeft toegezegd. Keuringsdienst. Over het tweede kwartaal van dit jaar zijn alhier geslacht: 93 koeien, 119 varkens, 8 kalveren, 13 schapen en 1 pink. Uit nood zijn geslacht: 1 koe, 1 varken en 1 schaap. NIEUWKOOP. Gisteren werd door de 35 leerlingen van de openbare schooi een uitstapje ge maakt naar Leiden en Wassenaar. Heerlijk hebben de kinderen genoten van de Juinen aan de Wassenaaredie Slag en van pootje baden in zee. Zeer voldaan keerden zij met den trein van 20 33 van Leiden naar Nieuwkoop terug. 8 OUDE. EN NIEUWE WETERING 40-jarig jubileum. Morgen hoopt ds. J. Brouwer het feit te herdenken, dat hij veertig jaar geleden zijn eersle intrede deed als predikant in zijn eersle gemeente, n.l. Naaldwijk. Sedert 1893 staat ds. Brouwer in onze gemeente, zoodat het hem zeer zeker niet aan blijken van be langstelling zal ontbreken. TER-AAR. Bij de gehouden veetelling in deze gemeente bleek dat de uitslag was als volgt: aantal paarden 149, runderen 2926, scha pen 513, geiten 380, varkens 2717, kippen 7434, eenden 638, bijen 20 korven. ZWAMMERDAM. Uitstapje. De leden der Geref. Knapenvereeaiging „Obadja" maakten dit jaar hun zomerraisje naar Nijmegen. Een bezoek werd gebracht aan het „Val kenhof" en de Belvedère werd beklommen vanwaar men een pracht-nitzioht over het omliggende landschap had. Ier tram werd vervolgens naar Berg en Dal gereden om aldaar volop te genieten van het schoone heuvellandschap. Bij de gehouden overgangs-examen aan het. stedelijk gymnasium te Gouda, werd onze plaatsgenoot M. M. van Beek bevorderd van de 3e naar de 4e klasse. H A ARLEMMERME ER. Opbrengst Bloempjesverkoop. De lijden* het -concours-hippique te Hoofddorp gehouden bloempjesverkoop ten bate van de tuberculosebestrijding in deze gemeente heeft bruto opgebracht de som van f. 248.01'/!. Ernstig ongeval. De 38-jarige arbeider L. G. wonende aan den Badhoevelaan alhier had het ongeluk met zijn onderlichaam op een ijzeren paal te vallen. De man werd hierdoor inwendig zóó ge kneusd, dat overbrenging naar een zieken huis in Amsterdam noodzakelijk was. Kort na zijn overbrenging is hij aldaar overleden. Zomerpaardenmarkt. De zomerpaardenmarkt zal te Hoofddorp worden gehouden op Vrijdag 25 Juli a.s. HILLEGOM. Schoolreisje. De hoogste klassen der Julianaschool maakten een reisje ndar het Gooi. Per trein ging het naar Hilversum, vandaar werd ge wandeld naar het Kievitsdal. een heerlijk rustig plekje temidden der bosschen, met goede speelgelegenheid. Drie keurige touring cars brachten het gezelschap langs de mooi ste plekken naar Oud-Valkeveen, de uit spanning met grooten speeltuin bij het on gevaarlijke Zuiderzeestrand. Onder bet spe len vielen weliswaar een paar flinke regen buien, waarvoor even gevlucht moest wor den; overigens was het gedurende de ge- heele reis heerlijk, zonnig weer. Om kwart voor 6 uur bracht de Gooische tram dp rei zigers naar den trein te Bussum en om kwart voor acht arriveerde men weer te Hil- legom. Het was een heel goed geslaagd school reisje waarin het nuttige en het aangename vereenigd waren en waarvan de kinderen ten zeerste genoten. Door een auto overreden en gedood. Het zes-jarig zoontje van v. d. P. wilde gisteren den weg voor de ouderlijke woning aan de Leidscheslraat oversteken, toen een vrachtauto gepasseerd was. Het ventje werd echter gegrepen door een andere auto. die op hetzelfde oogenblik passeerde. De kleine bekwam ernstige hoofdwonden, en werd door dr. Versluys verbonden. Daarna is de jongen per ziekenauto naar een ziekenhuis te Leiden gebracht alwaar hij spoedig na de opname is overleden. De cüauffeur heeft vermoedelijk geen schuld aan het ongeluk. De politie heeft een onderzoek ingesteld. GEMEENTERAAD. Besloten is tot het aangaan van een leening van f. 900.000. De gemeenteraad heeft gisteravond oen spoedeischende vergadering gehouden. De heeren Loerakker. Meskers en van der School waren afwezig. De heer Paase. lang ziek geweest zijnde, was weer aanwezig De voorzitter burgemeester Pont. zei Ier toelichting van het eenige punt „Geldlee- ning". dat het oogenblik thans gunstig is, om een groote leening aan te gaan, Ier af lossing van een kasgeldleening, ter conver sie van verschillende loopende leeningen en tot dekking van uilgaven aan werken en ge bouwen die in den laatslen tijd worden uit gevoerd of gesticht. De offerten voor deze leening werden in een geheime zitting besproken. Na heropening der zitting besloot de Raad met algemeene stemmen tot het aangaan van een leening. groot f. 900.000.tegen een rente van 4'/, pCt. met de Bank-Asso- ciatie te Amsterdam. Daarna werd de vergadering gesloten. Eerste droge veiling. Door de Coöp Veilingsvereeniging „Hil- legom" is de eersle droge veiling van bloembollen gehouden; vele koopers wrean aanwezig. De volgende prijzen zijn besteed: Evt. Artus f. 2, Brill. Slar Z 11 f. 3. Le Malclos T f. 5. Witte Zwaan f. 2, Dvt. Mu- rillo 2 11 2. Mr. v. d. Hoefff Z 11'/) f. 4 Couronne d'Or f. 4.G0. Dwt. Farn. Sanders f. 2.20, Bartigon f. 3.30, Princes Elisabeth f. 2.40, Hyac. Dr. Lieber gepr. 16 cill. f. 11 Bismarck gepr. 13 f. 4.75; Nare. Sir Watkin 350 per mnd. f. 3,20, Dubb. von Sion f. 5. Gele Crocus f. 1 60—2. Mont Blanc f. 0.20 0.60, 0.80, 1.40. Enk. Galathus f. 1.40 Col- chicam f, 5.25. ADVERTEERT IN HET Het blad voor Katwijk en Omstreken. Geeft. Uw aclvertentiën en abonnementen op aan den agent die alle inlichtingen verstrekt. KATWIJK. Stand der werkloosheid. Bij het Correspondentschap der Arbeids bemiddeling zijn thans ingeschreven 11 werkzoekenden, zijnde: 4 grondwerkers, 1 metselaar, 2 opperlieden, 1 timmerman, 3 losse arbeiders. Burgerlijke Stand. |Geboren: Jacoba, D. van M. van der ÏHkrel en C. van der Bent Willem, Z. van P. Aandewiel en N. van der Bent Cornells, Z. van G. van Duijn en J. Vlieland Jannetje, D. van D. Jonker en L. Hoek Nicolaas, Z. van N. van der Bent en C. Wassenaar Marienus, Z. van P. Oliemans en M. van der Plas Gerrit, Z. van G. van der Plas en G. van Duijn Cornelia Gijsbertus, Z. van II. P Bloot en M. Haasnoot Befje. D. van H. de Wit en J. H. Nieuwenhuizen Maria. D. van W. van Duijn en M. van der Bent Hen drik, Z v. H. van Leeuwen en D. v. Duijn. Overleden: Jacoba Meijvoge! 72 j, echt- genoote van Pieler Blokker Alida Haas noot 79 jweduwe van Teunis v. Rijn Dirk van Rijn 65 j., echtgenoot van Bar bara v. d. Guglen Neeltje Ouwehand 52 j., gehuwd met Klaas Kleen. Onderlrouwd: Cornelis Duller en J. Ouwe- ihand A. Durieux en J. Schaap. Getrouwd J. Pluimgraaff en L. Meij- vogel. o KATWIJK-AAN-ZEE. Gevonden Voorwerpen. Een witte dameshoed, een damesporte- monnaie met inhoud, een hondje, zwart krullend haar, een rieten koffertje met in houd. een heerenrijwiel, een lipssleutel, een koffersleutellje. een zilveren horlogeketting, een ceintuur van regenmantel, een bruin dameshandtasohje, een sportkous, een beige pel. 'n witte strandschoen, een speldje, drie slrandschoppen, een plat sleuteltje met rin getje gemerkt Miller. Inlichtingen betreffende bovengemelde voorwerpen worden iederen werkdag van 10 lot 12 uur v m. aan het Politiebureau te Katwijk aan Zee verstrekt. Het ensemble Jan v. Riemsdijk. Gisteravond Irad in de Gemeenlezaal de Veluwsche dichter-zanger Jan v. Riemsdijk mei zijn gezelschap op. De zaal was zeer goed bezet en velen hebben genoten van de hoerenliedjes, Hollandsche zangen en Koopt NU een HEES t c Geheel compleet in luxe Is. m. aanleg en antenne f. lit Desgewenscht k f. 10 p. Vraagt nog heden Catalog No. 3 aan bij 515 Voorstraat 6466 - Katwijk a. Zee soldatenliedjes van den. vroo'lijken coitf rencier. Mevr. van Riemsdijk ibegeleidde altijd zeer verdienstelijk de gezon^ liedjes op de piano. Mejirf'fr. Rie de Rovaa, !had een voordraclit en een charme, dadelijk inpalmden. De heer Hans Snel. vroeger deel uitmaakte van het ge-ze lschi Pisuasse, had veel succes met zijn cabatf liedjes. Hij kwaim nu weer voor het voe licht, iia een jaar niet op de planken hebben gestaan. De heer Van Riemsdijk zong op zijn k kende manier een groot aantal, vooral tuwsdhe liedjes. •Het ensemble heeft dezen avond v. grooten bijval ondervonden, dat het dit» zoen nog eens zal terugkeeren, waarschijn dijk in de eerste helft van Augustus. Vermeld zij nog, dat de piano was \n het magazijn van den heer W. A. Gow alhier. Ben trap van een paard gekregen. Gistermiddag om 1 uur moest J. K., cc. knecht van K v. D., een paard halen ui de Klei. Hij kreeg van het paard zoo': klap, dat een dijbeen werd stuk geslagec Dr. Lodder verleende de eerste hulp. Pt ziekenauto werd de man naar het Diaw nessenhuis te Leiden vervoerd. Nienwe zaken. Heden hebben de heeren Maan en Frans een nieuwe garage „Zuiderkwartier" geo pend in de Secr. Vaxkevisserstraat 19. De:: garage voorziet in dit nieuwe dorpsgedeeri vlak bij het strand gelegen in een lang p voelde behoefte. De garage heeft ook ingang in de daarachter gelegen Dr. Sc:.- relstraat. Zij biedt plaats aan ongeveer auto's; ook kunnen hier zeer veel auto's V- stald worden. Zij is geheel naar den ei?:: des tijds ingericht, de nieuwste werktuig zijn aanwezig om alle Teparaties te verrich ten. Aan de garage is een Showroom ver bonden, waar het publiek eenige nieutf auto's en motorfietsen in oogenschouw hl nemen. Naast deze autogarage is vandaag ook ees lunchroom geopend. Vlak bij het stille Zin- derstrand gelegen, voorziet ook deze in ce: dringende behoefte. Zeer gerieflijk ingericU en met moderne meubelen gestoffeerd raaaü deze lunchroom een aangenamen indrut Hier is alles te verkrijgen wat in een eersö klas zaak in de stad te bekomen is, het bui- fel is rijkelijk voorzien; een kamer met W.u en toilet is voor het publiek aanwezig. Bo vendien kan men op een afgeschoten de« van het trottoir zijn consumptie geniete! Voor verdeie bijzonderheden verwijzen v; naar de desbetreffende advertenties. Tijdeus het badseizoen zal in er voor Prot. Chr. Belangen in de Voorsta des Zondagsochtends om 10 uur godsdienst oefeningen gehouden worden. Zondag 20 Juli treedt op; ds. B. J. C Rijnders, Zendingsdirector te Rotterdam. NOORDWIJK. Aan de gevolgen overleden. De 66-jarige v. Z., die Woensdag door etf auto uit Leiden werd overreden is zonder to bewustzijn te zijn gekomen in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden overleden. Arbeidsbemiddeling. Bij het alhier gevestigd corresponded schap voor arbeidsbemiddeling, zijn te* week als werkzoekenden ingeschreven, personen tw. 7 timmerlieden, 4 metselaars, 1 visscl^- 1 opperman, 1 losse arbeider, 2 stucadco."* en 1 kantoorbediende. Door den heer V. alhier is bij de P0^' aangifte gedaan van vermissing vaD w rijwiel. Onderzoek wordt ingesteld. 2-2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6