Hallo Vaeantiega Wat ook Uw plannen zijn—bij dagen vol gezonde ontspanning behoort Chief Whip de beste sigaret voor Uw gezondheid! AGENDA. i n 9 VIRGINIA Ook met kurk en goud. VISSCHERU-PFBIPHTEN. BUITENLAND. HEDEN: Ned. Leger des Heils (Lammermarkt) 8 u. Den Haag (Dierentuin): Rozententoonstel- ling van 10 uur voorm. tot 9 uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en half 7 uur n.m. Evangelisatie (Prinsenslr. 74) 71/* uur. Ned. Leger des Heils (Lammermarkt) 10, 3l/a en 71/» uur. Vrge Evang. Gem.: Samenkomsten des morgens en te 7 uur n.m. Den Haag (Dierentüin): Rozententoonstel- ling van 10 uur voorm. tot 9 uur nam. Maandag. Pieterskerk Zomerconcert L. Mens 81/* u. Noord wijk. Casino: Dansavond Reed en haar ballet, 8V' uur. De avond- nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Juli a.s. waargenomen door de apotheek C B. Duyster, Nieuwe Rijn 18- telef. 523. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren de Graaft, Niemer, Starck en Veidhuyzen. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390. De Oegslgees'.sche apotheek, de Kempe- naerslraat 4, tel. 274 is dag en nacht ge opend. ZWAMMERDAM. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. Boer, van Scheveningen, nam. 7 uur, dr. J. C. Looher. van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.Voorm. 10.15 uur, mej. ds. Günther. RECLAME. 5157 NED. HERV. KERK. Beroepen: Te SpanbToek-Opmeer (toez.): ds. F. J. Los te Zwarte waal; te Brummen (toez.): ds. Th. J. Mudde te Musselkanaal; te Groot Aramers (toez.): ds. J. J. Timmer, te Ermelo; te Renswoude (toez.): de heer L. Vrdegindewey, camd. te Middelharnis; te 's-Heerenhoek c.a., mr. A. Wagner, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt: Voor Klundert: N. Luyen- dijk te Hoek van Holland; voor Stevena- weert: J. de Vlieger te Holysloot. CHR. GEREF KERK. Beroepen: Te Hoogeveen (voor den missionairen arbeid op Celebes) de heer M. Geleinso, cand. te Apeldoorn; te Dord recht ds. P. de Smit te Utrecht. M /A A- yf CHIEF WHIP ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK III. De president herinnert bij de opening van deze zitting aan het verlies dat de kerk heelt geleden dour liet overlijden ten gevolge van een treurig ongeluk van de. M. Jongebreur, pred. te Veenendaal. Deze man neeft in een werkzaam leven belangrijke diensten bewezen aan de kerk. De grostallen werden opgemaakt voor de benoeming van eenige leden en secundi in de algemeene synodale Commissie, welke a.s. Maandag zal plaats hebben. Tot lid van het algemeen college van toezicht, op het beheer wordt herbenoemd dr. G. J. Weyland, en tot zijn secundus de heer D. Eilerts de Haan. Tot lid van den raad van beroep vooi de predikantstraktementen wordt herbenoemd de' heer H. J. M. Tyssena. Evenzoo tot lid van den pensioenraad mr. A. A. de Veer. Nadat de Quaestor-Generaal, mr. S. J. Hcgerzeil. ter vergadering is gekomen, be ginner. de linancieele. aangelegenheden. De president deelt hem mede. dat de synode zyne rekeningen heeft goedgekeurd en hem ontheft van zijne verantwoordelijkheid voo: liet beheer over 1929, terwijl hjj wordt uitgenoodigd zich opnieuw met het beheei te belasten. Hjj verklaart zich hiertoe bereid. Zijn secundus, mr. Y. A. Schuller tot Peur- sum wordt al; zoodanig bestendigd. Het fonds voor noodlijdende kerken en personen heeft f 34.570 beschikbaar voor grocle toelagen terwijl voor de z.g. kleine toeiagen f 10.630 kan worden bestemd (t.w. i 7815 aan personen, f 2715 aan gemeenten en f 100 aan de Waldenzen. De collecten voor dit fonds bedroegen (incl. nagekomen! ruin) f 23.644. Gewezen wordt op de belang rijke gift van f 2000 welke H.M. de Koningin aan het fonds heeft geschonken. De voor drachten voor groote toelagen aan 22 ge meenten worden goedgekeurd. Ook het fonds ter voorziening in de geeste lijke behoeften ontving weder eene gift (van f 7501 van H.M. de Koningin. Met behulp van een suppletie van f 1935 uit da generale kas kan aan 21 gemeenten een bedrag van f 7300 in totaal worden uit gekeerd. hvt fonds ter verbetering van de schraal st.1 predikantstraktemerteti mag thans I 32.500 ondvangen uit het fonds „Aanpak ken". Dit geeft den president aanleiding een woord van hulde en dank te richten tot den penningmeester der vereeriiging bovenge noemd. den heer W van Oeveren. die als afgevaardigd ouderling uit Zeeland de ver gadering bijwoont. Het minimum der laagste traktr-mei.tjp. kan thans op f 1700 worden gebracht,, met vrije woning en f 50 voer belasting (alzoo op f 1750.) Om echter aan de gemeenten de noodige toelagen -te kunnm verlenen, is nog eene suppletie van f 16.703 uit de generale Ir»? noedig. Maar dan kan ook cao 121 gemeen ten een bedrag van f 60.353 worden ver strekt. Naar aanleiding van de bespreking van dte voordrachten stelt dr. Niemeijer voor, aan de kerkeraden van die gemeenten, wel ker predikantstraktement door eene toelage uit het fonds is gebracht op meer aan f 1750, te berichten, dat, indien de gemeente vacant wordt nadat de toelage is verleend, deze toelage vervalt of wordt verminderd tot zoodanig bedrag, dat het traktement f 1750 wordt. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Algemeene Weduwen- en Weezenbeurs kan dit jaar een uitkeering geven van f 205, benevens een bijslag van f 145, zoo dat de geheele toelage f 350 bedraagt. In 1929 werd eene uitkeering gedaan nan 362 weduwen, 5 minderjarigen en 26 erven, tegenover 376 weduwen, 5 minderjarigen en 22 erven in 1928. Uil de baten van den Vervolgbundel kan f 750 op het „Studiefonds" en f 1000 op het fonds „Schraalste" worden overgeschreven. Bjj de behandeling van de aangelegenheden der Algemeene Kas trok het vrij aanzienlijk bedrag der achterstallige quota de can- dscht. Besloten wordt uit h' t fond3 noodl. kerken en personen en uit de Generale Kat geene uitkeeringen te verstrekken aan ge meenten, welke in het betalen der quota achterstallig zjjn gebleven. Ook uit het fonds „Schraalste" zullen geene uitkeeringen aan zoodanige gemeenten worden verbend, wan neer zij vacant zijn. Het hulppensioenfonds voor emeriti-pre dikanten kan in 1930 eene uitkeering ver strekken van f 170. In 1929 ontvingen 40 predikanten en 5 erven uit dit fonds steun. Het studiefonds, dat weder van admini. slrateuren van het fonds „Kacer Tak" f 400 ontving, kan f 1525 beschikbaar stellen voor 12 studenten. Op de behandeling van de aangelegen heden van "et Fonds voor Tiet Gebouw der Synode volgt die van de Generale Kas. Hier is voor uitkeering beschikbaar ruim f 73.232. Het bedrag der biidragen (incl. nagekomen) was ruim f 59 95S. De namen der. gemeenten aan welke, uit keeringen uit de verschillende fondsen wor den verleend, en het bedrag dier uitkee rineen hopen wjj binnenkort te kunnen ver melden. Na de behandeling van de londsc-n van verschillenden aard (voor Litthauen. Ass- weiler. Waldrazen »n landgenooten in hei buitenland) zjjn de financieel? aangelegen heden afgehandeld. De eres:dent dankt den quaeHor-generaal voor zijne adviezen en sluit de derde zitting. IJMUIDEN, 19 Juli. VISCHPRITZEN. Tal-bot per K.G. f. 2—1.20. Tongen f. 3.75 2.90. Griet per kist van 50 K.G. f. 6930. Zetschol f. 4939. Kleine Schol f. 337. Bot f 5. Schar f. 14.50—6. Vleeten por stuk f. 3.50 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 18.50—4.30. Groote Seheivisch f. 42- 39. Middel Seheivisch f. 33—26. Klein- rniddei Schelv. f. 18.50—13.50. Kleine Schel visch f. 1)7. Kabeljauw p. kist van 12-5 K.G. f. 7161. Gullen per kist van 50 K.G. f. 195. Lengen per stuk f. 2. Heilbot per i K.G. f. 1.50 Wijting per kist van 50 K.G. f. 53.70. Koolvisch per stuk f. 0.640.19. Makreel per kist van 50 K.G. f. 2824. Aangekomen 6 Stoomtrawlers: IJM 125. met f. 2376; IJM 39, met f. 5053; IJM 238, met f 1536; IJM 117, met f. 5047: IJM 115, met f. 3683; IJM 432, met f. 2169 De kotter L 110. met f. 1242. De KW 17e met 527 kantjes pekelharing: KW 400 met 1 kantje haringen 8 loggers SCH 64, met f. 901KW 68. met f. 921 KW 95. met f.569; KW 110. met f.677; KW 24, met f.664; KW 178, met f.710; KW 20, met f. 788KW 147, met f664. DUITSCHLAND. Proclamatie der regeering. - De stembus- strijd reeds begonnen. Hindenburg naar het Bevrijde Gebied. - Thüringen in het ongelijk gesteld. Bij besluit van den Rijkspresidenl zijn op verlangen van den Rijksdag de noodveror deningen van 16 Juli buiten werking ge steld. Tegelijkertijd richt de regeering een procla matie aan het Duitsche volk. luidende: „De Rijksdag heelW.de middelen gewei gerd, welke hel rijk "hoodig heeft voor hel uitoefenen van zijn taak. De noodverorde ningen van den rijkspresident zijn verwor pen door een kleine meerderheid, welke zelf niet in slaat is de verantwoordelijkheid der regeering op zich te nemen. Het volk zal thans zelf over zijn toekomst moeten beslissen. Wil het Duitsche volk aan de rijksregeering de middelen ontzeggen, d»e noodig zijn voor het herstel der volkshuis houding en voor het naleven der sociale verbintenissen Dit is de vraag van 14 September. De rijksregeering zal er voor zorgen, dat rijk, landen en gemeenten in staat gesteld worden aan hunne verplichtingen te-vol doen Het stuk is onderteekend door den Rijks- president en al de ministers. Het ministerie is thans bezig een nieuwe noodverordening uit te werken. Hiertoe zullen alle maatregelen worden getroffen, voor zoover deze grondwettig en mogelijk zijn. In regeeringskringen is men van meening, dat de feitelijke grondwet van kracht blijft. A.s. Donderdag zul'en de Rijkskanselier en de minister van Financiën in de kabi netszitting de nieuwe voorstellen indienen. Het besluür van de Duitsche Gentrum- partij heeft tezamen met de Rijksdagfractie van het Centrum een proclamatie uitge vaardigd. waarin staat: De strijd om het tot stand komen van een verantwoordelijke en werkzame meerderheid in den Rijksdag is ten einde In een liid van ernstige econo mische crisis en met een dreigend gevaar heeft de Rijksdag zijn plicht verzaakt. On bekwaam zelf op te treden en niet bereid de verantwoordelijkheid voor een hande lende regeering te dragen, verviel hij tot ontbinding Bij de laatste verkiezingen voor den Rijksdag waren het de naarstige bemoeiin gen der Centrumfroctie het verval der Rijksfinanciën tegen te gaan en het daar mede in verband staande gevaar den nood toestand voor grootp volksdeel en te schep pen. tegen te gaan. Wat het kabinet Muller niet is gelukt, werd door de regeering Bruening krachtig en welbewust ter hand genomen. De par tijen rechts en links bleven verstokt in haar meeningen. Noch de Duitsch-Nationalen, noch de Sociaal-democraten vermochten hun partijbelangen op te geven en de mogelijk heden voor een parlementaire meerderheid te openen. Noch de groep-Hugenberg. noch de sociaal-democratie hebben ernstige en bruikbare voorstellen voor een parlemen taire afhandeling der dekkingsvoorstellen ingediend. De verordeningen der regeering zijn verordeningen geboren uit den nood toestand. Zij geven land en volk de noodige zekerheid Een parlement dat zelf niet den moed heeft de noodzakelijke werkzaam heden te scheppen en uit te voeren is een onrecht. Een dergelijk parlement mag niet terugkomen. Het Duitsche Volk in al zijn schakeeringen, zal het bewijs hebben bij te brengen, dat het den wil en de kracht heeft, een samenstelling van den Rijksdag te be zorgen, waardoor de moeilijkheden van dezen tijd een gezonde volksontwikkeling kunnen worden overwonnen en gediend. De strijd moet worden aangebonden tegen de krachten die wanorde scheppen, tegen het radicalisme van rechts en links. Er zij geen parlementsrecht, maar een parlements- plicht. Het volk komt tot rust met veilig heid, orde en opbouw, energie en plichts vervulling. Dat zij onze verkiezingsleus voor waarheid, recht en vrijheid Ook de Duitsche Volkspartij heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin er op ge wezen wordt dat de partij een zwaren strijd heeft gevoerd voor een groot hervormings plan, ter wederopbouw van den landbouw, tot redding van millioenen van de werk loosheid en ellende en saneering der Rijks-, lands- en gemeentelijke financiën. Hierin, aldus de proclamatie, is de partij niet ge slaagd. Het volk zal thans moeten beslissen of het de verwoestende krachten van on verantwoordelijke en verblinde partijpolitici meer vertrouwen wenscht te schenken dan den ten allen tijde voorbeeldig plichtsge trouwen vaderlander Hindenburg De Democratische partij heeft een pro clamatie tot het volk gericht, waarin even eens gewezen wordt op de verantwoordelijk heid welke thans op het volk komt te rusten nu het een nieuwen rijksdag zal hebben samen te stellen bestaande uit mannen, die niet bizondere belangen nastreven, doch wenschen te handelen in het belang van den Staat en het geheele Duitsche Volk. Men ziet. dat de stembusstrijd onverwijld wordt ingezet. De tegenpartij zal het ant woord wel niet schuldig blijven! Graaf Westarp en de andere Duitsch- Nationale afgevaardigden die in tegenstel ling met de partijleiding voor de Noodveror deningen der regeering hebben gestemd, heb ben gedurende eenige uren in het Rijksdag- gebouw vergaderd zonder daarbij tot eenig tastbaar resultaat te komen Het doel der beraadslagingen was te komen lot een nieuwe partijformatie op conservatieven grondslag. Tusschen Graaf Westarp en de groep Treviranus heeft reeds het eerste contact plaats gehad. Ook hierbij is men nog niet verder gekomen dan de voorbereidende be sprekingen. Pogingen worden aangewend de organi satie van den Rijkslandbond in dienst !e stellen van de nieuw voorgenomen partij- formatie. Naar uit goedingeliehte bron wordt ge meld, zal het hoofdbestuur van den Rijks landbond Dinsdag a.s. bijeenkomen ter be spreking van zijn standpunt ter bespreking van den politieken toestand. Van den afloop dezer beraadslagingen zal afhangen of en in welken omvang genoemde plannen zullen kunnen worden verwezenlijkt. Men ziet, de scheuring in de Duitsch- nationale partij voltrekt zich. Von Richt- hofen is reeds uitgetreden evenals dr. Wallraff, lid van het partijbestuur. Hugenberg en de zijnen verzekeren daar tegenover, dat thans de partij zuiver zal komen te slaan 9 Rijkspresident von Hindenburg is gister avond met den trein van 8 uür 50 van het slation te Potsdam, in gezelschap van staatssecretaris dr. Meissner en zijn zoon voor de reis naar de Bevrijde Gebieden ver trokken. Hedenmorgen ongeveer 9 uur arri veerde hij te Spiers en nam na een tocht door de stad aan de lunch in het Gemeente huis deel. De feesten in het Rijnland zullen geheel volgens het program plaats hebben en een zeer eenvoudig karakter dragen. De rijks kanselier, die aanvankelijk van plan was geweest den president op zijn reis te verge zellen, acht het in de huidige omstandig heden geschikter te Berlijn te blijven. Het staatsgerechsthof heeft den eisrh van den staat Thüringen op uitbetaling door het rijk van het subsidie voor de staatspolitie afgewezen. Thüringen heeft dus het geding verloren. ENGELAND. De werkeloosheid. "Vijf conservatieven hebben in het Lager huis een motie ingediend, voorstellend? Beckett (die met Brockway is geschorst1 tot het eind der zitting uit te 9luiten. Het Lagerhuis heeft gisteren het voors!?! goedgekeurd om nogmaals 10 millioen p>xd te leenen voor uitkeeringen uit het werie- loozenfonds, dat nu tot 60 millioen pondje- stegen is. Toen de regeering aan het bewind kwam, was het fond9 40 millioen groot en zelf9 tijdens de groote staking in 1926 i? men daarmee uitgekomen. In den afgeloopen winter moest het op 50 en nu op 60 millioen gebracht worden. Mi nister Bondlield gaf tevens de volgende in lichtingen: Het totaal aantal werkeloozen bedroeg wel is waar 1.900.000, maar hier van waren slechts 125.000 man langer dae een jaar werkeloos. De anderen hadden ge middeld nog 3 maanden in dit jaar gewerkt zij het op ongeregelde tijden. Van de werke loozen woonden 65 procent in de Midland?. Lancashire en het Noord-Oosten des land?, waar de steenkool-, staal- en textielnijver heid het ergst getroffen waren. Te Londec was de werkeloosheid 7 pet. tegen 4 pel normaal en in het Zuiden was de werke loosheid 6 pet. tegen 3 pet. normaal. Ook in Wales en Schotland was de toestand be!?f dan in de genoemde Engelsche gebieden, maar de steenkoolnijverheid in Wales teld? ook 15 pet. werkeloozen. In de twee takken van nijverheid, steenkool en katoen, te- droeg het aantal werkeloozen 400.000 ci ruim 20 pet. van het geheel. SPANJE. Verklaring van Romanones. Uit Madrid wordt gemeld, dat de leider der Spaansohe Liberale Partij, graaf R* manones, zijn reeds lang van tevoren aan' gekondigde rede heeft gehouden over huidigen toestand in Spanje. Hij keerde zich scherp tegen de huidig? regeering, die hij verweet, haar gegetei beloften niet te hebben vervuld. Bij der aanvang van de regeeringsperiode van kabinet-Berenguer heeft dit het Spaanse volk beloofd, dat de regeering alles doen om den normalen toestand te stellen. Sedert dien zijn maanden veT pen en men heeft zoo langzamerhand indruk gekregen, dat in Spanje alles ma lijk is behalve een normale toestand Sprekende over de betrekkingen tusscht de Liberale Partij en den Koning veTk de Romanones, dat de Liberalen on get* feld vrienden van den Koning zouden doch dat zij daartegenover verlangen de Koning onvoorwaardelijk zich een vrietf van parlement en grondwet toont. ZUID-SLA VIE. De nationale defensie. De regeering heeft een wet op de lands- verdediging afgekondigd, waarin de mo®" lisatie van de geheele natie en van al materieele hulpmiddelen voor de defend wordt geregeld. Reeds in tijd van vrede zullen de noodk* toebereidselen worden getroffen voor mobilisatie der gewapende macht, van verkeer, de financiën, de industrie, landbouw en de werkkrachten. De mobilisatie wordt afgekondigd koninklijk besluit, op voorstel van den nister van oorlog en in overleg met minister-president. Er wordt een raad van nationale def sie onder voorzitterschap van den m ter-president ingesteld. 2-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2