Wat de vrouw draagt. HUN BEIDER WEG. 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 Juli 1930 Vierde V00B DE HUISVROUW. Blad No. 21576 FEUILLETON. EIGENAARDIGE KUSSENS. (Voor rustbank, divan en kamerboek). Al sedert eenige jaren speelt het divan kussen in de binnenarchitectuur een veel grootere rol dan vroeger het geval was-, toen werd dit beschouwd als iels wat „erbij" behoorde, tegenwoordig wordt echter aan ieder kussen afzonderlijk de uiterste zorg besteed, omdat het een voorwerp is dat aan bet geheel een bepaald cachet verleent. In tallooze variaties prijken ze in de moderno woning. Kunstnijverheid en binnenarchitectuur wedijveren op dit gebied met elkaar en zoo als dat bii dergelijke gelegenheden meestal ;33t. is ook ditmaal het succes van deze paralel-arbeid niet uitgebleven en steeds door ontslaan noviteiten, die zoo mooi zijn. dat ze de aandacht wel op zich moeten vestigen. Het is erg gezellig zelf kussens te ma ken en in de meeste gevallen ontbreekt het ook niet aan smaak en technische capaci teiten, maar de origineele ideeën om werke lijk weer iets nieuws te brengen, ontbreken. Omdat de vacantietijd graag besteed wordt om voor de vervolmaking van een gezellig ..home" te zorgen, i? het juist nu de tijd eenige interessante wenken ca richtlijnen te geven. Voor alles moet het moderne 6ofakussen via elke overdaad en elke opschik bevrijd worden, want alle garneeringen en wan gedrochten, die men hierin tegenkwam, kwamen voort uit een wansmaak, die maar al te vaak uit de geheele inrichting van het buis spreekt. Het is goed ook hierin, alhoewel niet in overdreven mate nieuwe zakelijkheid ie betrachten, temeer waar het om een mo dern interieur gaat, waarbij dit wensche- lijk is. In kamers, die niet absoluut modern zijn Ingericht is het gewenscht een gematigde stijl te volgen, daar hypermoderne kussens bier uit den toon zouden vallen. Het effect der kussens moet allereerst be- j rekend zijn op de kleur; dan is het de eigen aardige aparte manier van opmaken en ten slotte de goede combinatie van die twee, die voor een fraai exemplaar zorgen, dat afwijkt van het alledaagsche. Het moderne kussen is in den regel zeer bont, want de verschillende tusschenkleu- ren zouden niet passen in een interieur, dat juist zoo gezocht is om zijn schelle kleuren- vreugde. Heb je eenmaal een kleur in je hoofd, dan komt het er op aan hiervoor de geschikte vorm te vinden, 't Kan niet genoeg herhaald worden, dat het een van de belangrijkste dingen is niet te forceeren en het een uil het ander laten voortvloeien. Gewaagde en fantasierijke kussens zijn natuurlijk heel aardig en ook mooi. maar al te gecompli ceerde modellen zijn absoluut leelijk en be antwoorden niet aan het doel der kunst nijverheid. Allereerst moet je natuurlijk weten in welke kamer het betreffende kussen zal moeten prijken, daar voor een slaapkamer natuurlijk een heel ander model in aan merking komt als voor de woon- of eetka mer. terwijl het kussen voor de heerenkamer weer een op zichzelf-staand iels moet zijn. Daarom hebben wij geprobeerd in onze groep eenige richtlijnen te geven, die aller eerst toegeoast kunnen worden voor het kus sen dat op een divan onontbeerlijk is. e\en- als bij het gezellige hoekje onder de lamp. Links ziet u een plat kussen in bonte kleurschakeeringen, dat iedereen direct op vallen zal. Het oranjekleurige-zonmotief en de iels siennagetinte schaduwen daarom heen zijn toe te schrijven aan Oost-Azia tische invloeden, welke kenmerkend zijn voor de kunstnijverheid der laatste jaren waaruit steeds nieuwe ideeën gehaald wor den. De andere vlakken van dit kussen zal men in rustige kleuren houden om het hoofd ornament nog sterker te doen uitkomen. Als „voetensteun", dat er tegenwoordig weer inkomt, komen in hoofdzaak de ver schillende „rollen" in aanmerking, die voor de woonkamer van cretonne, of een dergelijk soort gebloemd materiaal gemaakt zijn. Voor een gekleedere kamer, dus voor het hoekje in de eet-, zit- of heeren kamer. wordt deze van brokaat ge maakt. (Links in het midden en rechts onderaan zijn twee van deze types afge beeld. Voor een lichte kamer, of een gestileerde Biedermeierkamer zal men graag een kus sen hebben in den vorm van een pop. waar van het bovenste gedeelte het hoofd voor stelt en het overige deel het ruischend pom- peuse gewaad van deze dame (rechts). Natuurlijk komen er allerlei eigenaardige effecten door deze nieuwe mode, die zich voor kussens uitstekend leent. Zoo werd b.v. in navolging der caclussenmode ook verschillende kussens de vorm van een cactus gegeven. Onze middelste afbeelding laat U dit idee practi9ch uitgevoerd zien. Het kussen heeft de vorm van een gekante ronde cactus, die met groen flanelachtig materiaal overtrokken wordt en waaraan lichte aangeknoopte einden bevestigd zijn, die de uitsteeksels vormen. Enkele vuurrooae bloemen doen het kussen voor ons leven. Het „gobelin"borduursel komt het beste uit als er een bollende rand omheengewerkt wordt, waarover metaalkoord gespannen is. Dit is de best denkbare omlijsting voor een kleurig fond als dit. Een oud stuk borduursel, wat wel bijna iedereen nog bezit kun je goed verwerken op een donker zijden fond, terwijl het borduur sel zelf wordt afgewerkt met een koord, dat aan een kant uitloopt in een paar kwasten. Hierdoor ontstaat een neutraal fond, waarop het borduursel voordeelig uitkomt en waar mee weer een aardig kussen gecreeerd is. (Onderste afbeelding). EEN PLAID is voor een bootreis altijd van groot belang, want zelfs de mooiste dagen zijn op het water en vooral op zee tamelijk koel en als er een licht briesje komt opzetten i9 het al tijd heerlijk en plaid bii de hand te hebben, afgezien nog van de avQjiduren. wanneer deze absoluut tot de onontbeerlijke nood zakelijkheden behoort. Het aardigst zijn de dubbelzijdige origi neele Sehotsche dekens, die aan een kant groote ruiten vertoont, terwijl de andere kant donkerder en effen is Rondom is er een aan geknoopte franje aan deze deken. Vaak ook wordt er van betzelfde materiaal een kussen bijgemaakt, waardoor een aller aardigst geheei verkregen wordt, dat een groot comfort biedt tijdens de rusttijd in de heerlijk luie ligstoel. Voor het vervoer van de plaid is het ge- schikst een leeren rol. daar dit beslist mak kelijker is dan wanneer de plaid in de koffer geborgen zou moeten worden, waar ze niet alleen bar veel plaats in zou nemen, doch ook telkens weer bij het in- en uitpakken veel last zou veroorzaken. SCHOENEN EN HANDTASCH STEMMEN OVEREEN en hieraan wordt zeer veel aandacht ge schonken nu men er langzamerhand achter gekomen is, dat het juist de details en de uiterste zorg, die er aan besteed wordt, zijn, die de vrouw er elegant en „goed-gekleed" doen uilzien. Vooral de allerlaatste mode besteedt hieraan veel zorg en zoowel voor den ochtend, den middag als avond worden de mooiste combinaties gebracht. Voor 's ochtends is de „stoffen" schoen en vogue. Het achterste deel van de schoen (dat meestal het kleedzame 9andaalmodel heeft) is van leer en het voorste deel is meestal van een gestreepte modestof of van gekleurd linnen. De tasch is ook zoo samen gesteld. De omlijsting of een streep over het midden bestaat'uit leer, terwijl het overige van de tasch vervaardigd is uit den stof, waarvan ook de schoenen, welker erbij ge dragen worden, gemaakt zijn. (eerste afbeel ding). De avondmode kan zich beroemen op „garnituur effecten" en 'l is werkelijk won derlijk, wat hierin bereikt wordt. Tot de mooiste creaties behoort de zwart zijden tasch met bloemenranken van strasz, welk embleem zich herhaalt op de gesp van het zwart zijden avondschoentje. R. H. Een lezeres zendt mij een pluim over de slobkousjes, waarvan ik in mijn vorigen brief het patroon op gaf en vraagt nu of ik haar kan helpen aan baby-schoentjes, omdat zij die lange kousen voor het najaar te warm vindt. Hier heeft u een goed model: noodig 28 gram Baldwin en Walker's Ladysh p Sheen-ella wol, 2 stalen breinaalden no. 18 en 2 kleine knoopjes. Zet 16 steken op en brei recht heen en recht terug, terwijl u om den anderen toer 1 steek meerdert aan weerszijden van de naald, tot er 32 steken zijn; brei daarna 12 toeren zonder meerderen. Nu om den ande ren toer 1 steek minderen aan weerszijden van de naald tot er weer 16 steken op do naald staan. Dan is het ééne zooltje af. Zet aan het eind van den laatsten toer 12 steken op; dat is voor de hiel; en brei nu op deze 28 stoken steeds recht heen en recht terug, om den anderen loer 1 steek meerderende aan den kant naar den teen, doch houd het hieleind heelemaal recht; blijf meerderen tot er 36 steken zijn. Dan moet u, beginnende aan het hieleind, de eerste 22 steken afkanten en op de over blijvende 14 steken 16 toeren breien. Dit vormt de wreef. Zet nu aan de hielzijde 22 steken op in overeenstemming met de an dere zijde en ga met deze 36 steken door om den anderen loer 1 steek minderende aan den kant van den teen, tot er nog 28 steken over zijnkant losjes af. Nu moet eerst het schoentje in elkaar genaaid wordendaarna breit u het bandje op 20 steken; 10 aan eiken kant van de ach ternaad. Zet vervolgens aan weerskanten van die 20 steken 14 steken op en brei op de aldus verkregen 48 steken twee toeren recht heen en recht weer terug. Maak daar na het knoopsgat aldus: 1 toer: 2 recht, vol gende 2 steken afkanten en verder recht tot het einde van den toer. Volgende toer recht tot op 2 steken na, dan 2 steken opzetten over de 2 afgekante steken van den vorigen toer en de laatste 2 steken recht. Nu nog 2 steken recht breien en dan afkanten. Klaar zijn ze. IJS. Geeft u ons alsjeblieft iels frisch Ic drin ken!" „Mag ik ijs of koude lim?" ,,Ik ben zoo warm. Moeder, maakt u mij eens frisch!" Het is d e vraag, d e klacht van alle kinde ren als het in de vacanlie erg warm is. Maar niet alle jonge maagjes kunnen die koude dranken en ijsjes verdragon. Daarom schrijf ik u hier een paar recepten voor, om zelf na te maken, fk wil wedden, dat dit de kinderen wèl goed bekomt. Aardbeien sorbet: V» pond kleine geurige aardbeitjes, 1*/» L. waler, het sap van 1 cilroèn, wat suiker en wat ijs. Wrijf de aardbeien door een haarzeef lot purée. doe er het water en cilroensap bij, laat dal mengsel zoo een paar uur staan, voeg er wat suiker naar smaak aan toe en giet het dan nog eens door een fijne haar zeef. Doe onder in het glas wat geklopt ijs en vul het verder met de aardbeidrank. Chocolade sorbet: liter water, 2 ons cacaopoeder, 2'/j ons suiker, V. liter room en 8 eiwitten. Roer de cacao en de suiker dooreen, maak er met het water een gelijk mengsel van, kook dat even op tot de suiker opgelost is en laat het daarna koud worden. Klop nu de room met de eiwitlen. roer er het koude chocolademengsel door. doe alles in de ijsbus met rondom een koud makend mengsel van ijs en zout en blijf roeren of kloppen tot de vloeistof dik wordt. Deze sor bet moet in hooge, smalle glazen worden op gediend met een vanille wafeltje er bij. Groote menschen zijn dol op i c e cream sod al Het lijkt zoo'n fantastisch brouwsel en het i9 zoo simpel als u maar wilt: bovendien kunt u er zelf tal van varia ties in bedenken. Leg in een groot. Hoog limonadeglas een bodem van vruchtenstukjes in een stroopje en daarop een schep roomijs, wat bij iedere banketbakker te krijgen is tegenwoordig;' vul het glas verder bij met spuitwater;' steek er een langstelige lepel en eenige rietjes in en hang een paar kersjes over den rand van het glas of leg een druifje bovenop. De variaties krijgt u door de verschillende vruchlenstroopjes, die u gebruikt: aard beien. kersen, druiven, frambozen, sinaas appel, ananas, aalbessen, meloen of een mengsel van allerlei soorten dooreen. Nu lot slot nog een heerlijk vruchten- slaatje: 4 rijpe bananen. pond aard beien, litersblikje peren, het sap van 'h citroen, 1 theelepel oranjebloesemwater, 1 lepel poedersuiker. Hou van de schoon gemaakte aardbeien een paar van de mooi ste achter om als garneering dienst te doen en werp de rest in een kristallen compote- schaal met de in schijfjes geserden bananen en de in partjes gesneden peren. Druppel er het cilroensap over, strooi er de suiker op en Iaat alles een half uur slaan. Breng on- dertusschen het perensap aan de kook, laat dit bekoelen, roer er het oranjebloesemwater door en giet deze saus voorzichtig over de „sla", liefst nog onder toevoeging van een lepelvol fijngehakt ijs. Leg er nu de overgebleven frissche aard beien als versiering hier en daar tusschen en dien de sla dadelijk voor. RECLAME. H. P. H. KEEREWEIR BEGRAFENISSEN Tel. 661 AUTO-TRANSPORT Aalmorkl 16. CREMATIE 4762 Vrij naar het Engelsch - H. ANTONSEN (Nadruk verboden). 16) XI. De kalender verloor zijp. blaadjes met de snelheid van een boom in den herfst. De lentebloemen waren reed9 lang vergeten. Het koren stond op manshoogte en de zon bakerde de aarde weer met verzengende «racht. Alleen voor Dick had de natuur al nare aantrekkelijkheid verloren. Op een morgen na het ontbijt, toen de zon al stralend naar binnen scheen schoof hij mei een ruk zijn stoel achteruit en stond op. Joyce had juist een schoteltje melk voor de kat neergezet, die er nu geluidloos aan zal te drinken. Heb je soms wat olie? vroeg hij. Voor je fiets? vroeg Joyce. Nee. petroleum. Ik wou vanmorgen ^en brandje stoken. Ik ga mijn schepen ach ter me verbranden. Joyce kwam bij hem aan het venster slaan. Wal bedoel je daarmee, Dick? vroeg ze bezorgd. Wel net wat ik zei. Denk jij dan soms dat ik een geboren schrijver ben. Ik fiiPt meer Ik heb voorgoed afgedaan mei pen. Kom mee en help me om mijn ^sierwerken *e verbranden. Het kan een aardig vuurtje worden, Jo! Joyce keek hem eens aan. Ze zei geen "oord Tegenspreken gaf toch niets. Het was midden Juli. Dat wilde zeggen, dat hij nu jna een jaar lang zijn best gedaan, had. "worde? moest on<3er de °°Sen gezien j TT wa-t ben je van plan te gaan Jendaarna? Kom, laten we eerst het brandoffer maar brengen, dan zal ik het je zeggen. Ze gingen naar boven, naar Dick's kamer en daai gooide hij al zijn papieren op zijn bed. bij hoopjes, waarvan sommige nog netjes, andere al erg beduimeld waren. Maar mislukkingen waren het zonder uitzonde ring. Daar gaat een jaar van mijn leven in rook op! Ze raaplen ze bijeen en gingen er mee naar den verslen hoek van den tuin. Er wa3 geen wirid. Hij begoot ze met petroleum r-n schikte ze zoo, dat ze goed konden vlam vatten. Daar gaat het zaakje! zei hij. een luci fer aanstekend. Joyces' lip trilde gevaarlijk. Ze had moeite om zich goed te houden. De vlam pakte en breidde zich uit, totdat het één vuur al vuur was. Dick nam een stok en porde erin rond. zoodat het vuur meer lucht kreeg en zijn werk sneller doen kon. Joyce stond er stokstijf, doodstil c-n trillend bij. Het was niet alleen een verlo ren jaar. Het was Dick zelf. Hel beteekende Canadal Dick gromde van nijdigheid. Branden jullie maar. prullen 1 Nuttelooze producten van een stel leege hersenen! Werk van een verloopen genie! Brandt maar! Naast elkaar bleven ze er bij staan, tot dat de laatste vlammen waien uitgestorven. Dat doet de deur dicht, zei Dick ein delijk. Mijn schrijversloopbaan is afge- loopen! Joyce, meid. ik heb er meer dan ge- n.ceg van. Ik moet hier vandaan, zoo gauw ik maar weet! Het zit me tot mijn keel toe! En wat ga je uitvoeren? Het land uit, zei Dick. Bij de bere den politie in Zuid-Afrika. Daar hebben ze lui noodig. Ze kunnen mij krijgen. Zoo. zei Joyce. Daar kan ik rijden, een geweer dragen en onder commando staan. En nu en dan wat herrie met de inboorlingen. Joyce knikte. Wel iets voor jou, Dick. Heel wat van die kerels hebben gestu deerd. Dat zal leuk zijn, zei Joyce, zonder bijna te weten, dat ze het zei. In den rook van het smeulende vuur zag ze Dick op een paard midden op een onmeetbare vlakte. Toen piepte het tuinhek. Een telegram besteller kwam het pad oploopen met zijn pet op één oor. Nu ik mijn geesteskinderen verbrand heb. zou ik willen wedden, dat een of ander uitgever mij een plaatsje aan zijn krant aanbiedt! Geef maar hier, jog! De jongen grinnikte. Morgen, mijnheer l Morgen juffrouw71 zei hij, het telegram overreikend. Antwoord betaald, mijnheer! voegde hij er aan toe. Dick maakte het open. las het door en be gon te lachen. Nou, wat zeg jij daarvan, Jo? vroeg hij. hel aan haar overhandigend. Joyce las: Kun je vandaag om 3.45 Vic- toTia-slation komen? Zoolang mogelijk blij ven Geen gekleed costuum. Breng golfstok- ken en banjo Leuk zoodje. De Bungalow, Seabridge, Winkles. Is dat niet meer dan toevallig? riep Dick. Op den dag zelf. dat ik besluit er tusschen uit ie breken, geeft Winkles me de gelegenheid. Wat een goeie kerel! De kans is gekeerd! Ga je, vroeg Joyce. Dick keek haar stom verbaasd aan. Of ik ga? Wat denk je anders? Die goede Wink'es. toch een fideele vent! Hier, heb je een potlood bij je? De telegrambesteller zocht in zijn lascli. Dick legde het antwoordformulier tegen den tuinmuur en krabbelde: John Winkley Smith, Bungalow, Seabridge. Kom om 3.£5, Dick. De jongen nam het van hem aan. likte legen zijn pet en liep fluitend het pad af. Wie is Winkles? vroeg Joyce. Dick las het telegram nog eens over en stak het in zijn zak. Hij was verleden jaar met ons in Henley. Weet geen raad met zijn geld; heeft nog nooit een examen afgelegd; was de beste roeier van onze boot; een drommels aardige kerel, Kom, help me even met in pakken. wil je? Hoe laat gaat er hier een trein.weet je dat soms? Ik zal even het spoorboekje halen. Ze zocht een trein voor hem op. Dan ging ze naar haar kamer en haalde er een klein blikken doosje voor den dag. Ze deed het open met een sleuteltje, dat in een kistje op haar kaptafel lag. Er waren drie goudstuk ken in het doosje. Ze nam ze er uit, sloot het doosje weer en stopte het weg. Dan ging ze naar Dick's kamer waar ze hem bezig vond zijn overhemden en dassen in een koffertje te pakken. Zal het lukken? vroeg hij. Er gaat een trein om twee uur, die je om drie uur in Paddington brengt. Prachtig, riep Dick uit. Dan kan ik net met een taxi naar het Victoria-station komen. Joyce hield hem haar hand voor met al wat ze aan geld bezat. Je zult wel wat geld noodig hebben, Dick, zei ze eenvoudig. Goeie genadel Da's waar ook! O. heb jij wat? Prachtig! Wil je het me leenen? Hij nam de goudstukken en liet ze in zijn vest zak glijden Dank je wel, meid. Ik wou, dat je mee kon komen! Ze keek op haar polshorloge. Je zult moeten voortmaken, zei zc, zonder op zijn opmerking in te gaan. Je golfsstokken zijn nog boven op den heuvel, denk daarom! Groote hemel, dat is waar ook. En ik ben nog niet half klaaT met pakkenI Ik moest ze maar op de fiets gaan ha len. anders mis je je trein nog. Wil je dat doen? Erg graag, hoor! Zoo holde Joyce dan de trap af en sprong op haar fiets en trapte tegen een heuvel op, die steil genoeg was om iemand een hartver lamming te bezorgen, om het mogelijk te maken, dat haar broer een trein zou kun nen halen, die hem van haar weg zou bren gen naar de zeekust, ver weg van het saaie dorp en het sombere predikantshuis, tus schen een troep jongelui, waaronder zij zelf ook zoo dol graag zou geweest zijn. En Dick ging door met pakken, veel te blij, dat hij er eens tusschen uit kon, om er lang over na1 te denken, hoe jammer het voor zijn zuster was. dat ze niet mee kon. Hij was in Oxford geweestvier jaar lang. Joyce had nooit wat gehad. En nu zou hij dit pretje weer hebben; maar zonder haar geld zou hij het nooit ge had hebben. Broers en zusters zijn soms vreemde schepselsl XII. De zilte zeelucht woei door de portieren naar binnen. Dick keek op zijn horloge. Het leek hem jaren geleden, dat hij uit White- leaf vertrok. Nog tien minuten... en dan... natuurlijk eerst die goede knul van 'n Winkles en dan de Bungalow en de lui daar en lachen en pret en sport. Hij haalde eens diep adem en zuchtte, omdat de trein met zoo'n slakkengangetje voortkroop. stond op, stak zijn hoofd buiten het raampje en keek met samen geknepen oogen langs de loco motief heen naar de daken van Seabridge boven op de kalksteenheuvels. Daarachter lag de onmetelijke zee. Hij trok zijn hoofd terug en haalde zingend zijn koffer uit het nel en zijn banjo en zijn golfclub. Zijn oog<m glinsterden. Hij was er eindelijk eens uit, blij als een kind. De taxi van het eene sta tion naar het andere was een heele gebeur tenis voor hem geweest. Het Londensche ru moer had hem in de ooien geklonken als een vrijheidszang. De drukte had zijn bloed sneller doen stroomen. Het was toch wel goed in het leven Ten laatste begon de trein te knarsen en te rommelen, schoof het per ron langs onder veel lawaai en hield stil in een wolk van gierenden stoom. Hallo, Diokl Hallo, Winkle9l Hoe gaat het? Hij rolde het perron op, bijna in de armen van den ander en greep diens hand. Winkles was geheel verbrand. Onder de lange gummijas, die hij droeg, kwamen zijn bloote voeten en witte strandschoenen te voorschijn. (Word! vervolgd?.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13