AGENDA. BINNENLAND. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HEDEN: Vrije Evang. Gem.: Samenkomst Ie 8 uur namiddag. Vrijdag. Den Haag (Dierentuin): Rozententoonstel- ling 26 uur en 69 uur nam. De avond- nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Juli a.s. waargenomen dooi de apotheek C- B. Duyster, Nieuwe Rijn 18- telef. 623. DE OUD-GEPENSIONNEEEDEN. Nieuwe Stichtmgswet treedt 1 Sept. a.s. in werking. Bij inlichting te bevoegder plaatse heb ben wij zekerheid gekregen, dat de alge- in eene maatregel van bestuur inzake de nieuwe regeling van de uitkeeringen aan de oud-gepensionneerden hoogstwaarschijnlijk met 1 September a.s. in werking zal treden. („Msb.") Mr. T. P. HOFSTEd>E t Men meldt uit 'sGravemhage In den ouderdom van 69 jaar is gisteren te 's-Gravenhage overleden mr. J. B. Hof stede, oud-officier van Justitie bij de Rechtbank te Groningen. De begrafenis h^eeft plaats Zaterdagmiddag te half 3 op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage. De overledene was ridder in de orde van don Ned. Leeuw. J. WATERMAN t Gisteren is onverwacht overleden 'op te- jarigen leeftijd de heer J. P. C. E. Water man, directeur van de Assurantie-Maat schappij „De Nederlanden van 1845 te 's-Gravenhage." ALGEMEENE RADIO- PROGRAMMA'S Het „Hbld." meldt: Ons werd medegedeeld, dat de commissie, die de programma's voor een Alg. Program ma controleert (de ,,voogdij"-commi£sie) be zwaar heeft gemaakt tegen een programma, verzorgd door de A.V.R.O., waarop voor kwam: dansmuziek uit het Carltonhotel te 'Amsterdam. OVERTREDINGEN WEGENBELASTINGWET. Het dezer dagen in de pers gelanceerd? bericht, inhoudende dat de rijksambtena ren, belaat met do controle op de wegen belasting, bevoegd zijn bij ontdekking van overtredingen dadelijk boete te innen, is onjuist. De minister van financiën heoft slechts bij wijze van proef de bevoegdheid van het sluiten van een transactie (waar door rechtsvervolging wordt voorkomen) overgedragen van de directeurs op de ont vangers der directe belastingen (c.q. dear accijnzen) en dan nog enkel in het geval 'do overtreding bestaat in het niet kunnen vertoonen van een belastingkaart, terwijl de belasting wèl is betaald. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben in Juni opge leverd f. 39.728.000, of f. 59.000 minder dan verleden jaar. In het eerste semester van 1930 heeft de opbrengst f. 259.742.500 be dragen, wat nog f. 9.966.800 meer is dan een jaar geleden. DE LAATSTE PAARDENTRAM. Het laatste paardcntrammetje in ons land, aldus het „Hbld." is opgeheven. Het onderhield de verbinding tusschen Harke- zijl en Makkum, in Friesland. 32 jaar ge leden is het in dienst gesteld, gisteren werd het met veel plechtigheid opgeheven. De autobus zal thans voor een betere verbin ding zorgen. De oudste tramwagen zal af gestaan worden aan het Spoorwegmuseum te Utrecht. HAAR BETALINGEN GESTAAKT Wegens het niet goedkeuren door Ged. Staten van Zeeland van de begrooting deT gemeente 's-Gravenpolder voor het loopen- do dienstjaar heeft het dagelrjksch bestuur dier gemeente besloten, na 1 Juli alle be talingen, o.a. van de salarissen van ge- meentepersoneel, waaronder de onderwijzers, stop te zetten. UIT NED. OOST-INDIE. MOORD. BUITENZORG. 17 Juli (Aneta). Officieel wordt gemeld, dat oen telegram i? ontvan gen van den gouverneur van Atjohmel dende. dat op den 12den Juli j.l. te Blang- kedjeren in de onderafdeeling Gajo-Loecus, afdeebing Gajo- en Alas-landen een Gajo'er hel kampement is binnengedrongen en den schildwacht en een anderen man heelt verwond De aanvaller werd neergelegd De aanleiding tot den aanval moet worden ge zocht in het feil, dat de Gajo'er den dood zocht, nadat hij even voor het binnendrin gen in het kampement een kampong-genoot met wien hij een vete had, vermoordde. WEER EEN GROOTE BRAND. BUITENZORG, 16 Juli (Aneta). Officieel wordt gemeld, dat een telegram is ontvan gen van den resident van Timor en onder- hoorigheden, meldende, dat kampong Re- dang-Tjaniker, onderafdeeling Mangana, is afgebrand. Er kwamen daarbij geen persoon lijke ongelukken voor De oogst van het Jaar 1930 en een deel van het klein vee ging verloren HondeTd en drie personen zijn dakloos geworden. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Stahlhelm-affaiie wordt opgelost. Gisteren werd bij het Ministerie van Bin- nenlandsche zaken van Pruisen een verkla ring ontvangen, onderleekend door de beide Stahlhelmleiders Seldte en Duesterberg, waarin o. m. staat: Dat zij verklaren, dat in de toekomst geen handelingen zullen worden gepleegd, welke aanleiding hebben gegeven tot de ontbin ding in October 1929. terwijl ook de wapen handel en het gebruik van oorlogswapenen door den Stahlhelm niet geduld zal worden. Hierop antwoordde de minister van bin- nenlandsche zaken van Pruisen, dat er in dien de Stahlhelm zich verplicht deze eischen te vervullen, geen bezwaar bestaat tegen de nieuwe organisatie van den Stahl helm in de Rijnprovincies en in de provincie Weslfalen. De Pruisische regeering ver trouwt daarbij, dat de nieuw te organi9ceren Stahlhelm in de beide provincies in wezen een ander karakter zal hebben dan de inder tijd onlbondene. De Pruisische regeering acht het vanzelfsprekend, dat overigens de wederloelating van den Bond geen aanlei ding zal zijn tot nieuwe aanvallen tegen de regeering. Tegelijkertijd heelt het ministerie aan de autoriteiten in de betreffende provincies medegedeeld, dat er tegen eventueele nieuwe organisatie van den Stahlhelm geen bezwa ren bestaan. Daarmede was de rede voor president Hindenburg o^m niet naar de leesten in het bezette gebied te gaan vervallen en gaat deze reis nu weer door. De Duilsche democraten zagen van hun interpellatie in deze kwestie daarom reeds af. Dc sociaal-democratische „Rheinischo heelt,Zlg." publiceert echter thans een ma nifest van het socl-dem. partijbestuur van het district Boven-Rijn (Keulen, Aken, Coblenz, Trier) waarin het, naar aanlei ding van den brief van den rijkspresident heel, dat opheffing van het Slahlhelm-ver- bod de deelneming van de socialistische partij (afdeeting Boven-Rijn) aan de be vrijdingsfeesten onmogelijk zal maken. Te Londen is dc interparlementaire con ferentie geopend. Aanwezig zijn een 500 gedelegeerden uit 27 verschillende naties. DUITSCHLAND. De dekkingsvoorstellen in den Rijksdag verworpen. De amnestiewet. Crisis in Beieren. Gisteren hebben er opnieuw onderhande lingen'plaats gehad lusschen de regeering en de socialisten over de dekkingsvoorstel len, doch dit heeft niet tot resultaat geleid. Resultaat, dat gisteren in de Rijksdag art. 2 met 256 (die der Duitsch-Nationalcn, So ciaal-Democraten, Communisten, Nationaal- Socialisten, alsmede der beide leden van de Volksrechtpartij) tegen 193 stemmen werd verworpen, Hierna legde de Rijkskanselier dr. Brue- ning, de verklaring at ,dat de regeering geen waarde hecht aan de verdere behandeling van de dekkingsvoorstellen. De Rijksdag stemde vervolgens nog slechts over het voorstel der Economische Partij betreflendo ontbinding van den Rijksdag en over de Communistische motie van wan trouwen. Het voorstel der Economische Partij tot ontbinding van den Rijksdag werd verwor pen. Hel Communistische votum van wantrou wen werd verworpen met de stemmen der Communisten en Nalionaal-Socialisten te gen, terwijl de Sociaal-democralen zich van stemming onthielden. Voor de stemming legde Breitscheid na mens de socialisten volgende verkla ring af: Onze houding wordt niet zoozeer bepaald door de belastingonlwerpen zelf als door do politieke tendens van het voorstel. Onaan nemelijk is voor ons de hoofdelijke omslag, dien men beter kop- of negorbelasting zou kunnej noemen. Ofschoon er ook voor ons aannemelijke ondordeelen in de voorstellen zijn. verworpen wij ze als geheel, omdat zij een verslechting zijn do sociale politiek. Wij zijn ons bewust van de gevolgen van onze verwerping. De regeering Bruening is altijd een minderheidsregeering gebleven Om een meerderheid te bezitten behoeft zij don steun van rechts af links. De naar de rechterzijde ondernomen pogingen schijnen mislukt te zijn. Wij hebben met ondubbelzinnigheid onze bereidwilligheid verklaard om aan .de afhan deling van de dekkingsvoorstellen mede te werken. Niet ter wille van de regeering, maar van den Staat. De regeeringspartijen vreezen blijkbaar de redeD van hun afwij zing bekend Ie maken. De Rijkskanselier is voornemens gebruik te maken van art 48 om zijn voorstellen tol uitvoering te brengen. Wij achten dit ongrondwettig, want art 48 ie er om den staal te helpen en niet om een regeering uit de verlegenheid te helpen, waarin zij door eigen achuld geraakt is. Wij zullen onmid dellijk dc opheffing der noodverordening voorsteilen ?n zullen dan afwachten, ol de Duitsch-nationalen ons voorstel zullen bij vallen of weer hun oppositie zullen op geven. De Rijksdag zal nu eerst de behandeling, van de begrooting voortzetten. Het ligt in de bedoeling van het Huis Zaterdag met vacan- tie te gaan. De noodverordening zal morgen door de regeering officieel ter kennis van het Huis worden gebracht. Zaterdag zal daar op over het voorstel der sociaal-democraten tot opheffing van de verordening worden geslemd. In een officieele verklaring verdedigt de rageering haar houding. De beslissing over de bezwaren van den Rijksraad tegen de Amnestiewet is heden gevallen. Tegen dit bezwaar werden 296 stemmen uitgebracht, 146 voor. Tien afgevaardigden onthielden zich van stemming. Rijksdagpresident Loebe constateerde, dat de noodzakelijke meerderheid voor de ver werping van hel bezwaar 301 stemmen zou geweest zijn en dat daarom het bezwaar van den Rijksraad is ingewilligd. Het resultaat der stemming werd met geloei op de banken der rechterzijde ont vangen. De economische boerenbond heelt in ver band met constitutioneele meeningsverschil- len besloten uit de huidige regeeering van Beieren te treden. Dit beteekent het altreden van dr. Fehr, den minister van Landbouw, uit de regee ring. In Beieren dreigt dientengevolge een ern stige crisis! ENGELAND. Baldwin's motie verworpen. - De mijnwet gered. - Mc Donald over Egypte. Geen vronwen in het Hoogerhnis. Gisteren diende Baldwin in het Lager huis de motie van wantrouwen in tegen, de regeering. In de motie werd verklaard, dat het Huis, van oordeel dat een terugkeer van de wel vaart het beste kan woTden bevorderd door de safe-guarding van de binnenlandsohe markten tegen oneerlijke concurrentie en door uitbreiding van den exporthandel door wederzijdsche overeenkomsten tusschen het Rijk en het overzeesche gebied, betreurde dat de regcering de politiek va/n safeguar ding den rug had toegekeerd in plaats van deze uit te breiden. Baldwin zeide dat do motie in hoofdzaak was ingediend omdat het zoo goed als de laatste gelegenheid was voor de imperiale conferentie om te debatteeren, waarbij hij Snowden uifcnoodigde tè willen verklaren welke politiek de regeering zich voorstelt te volgen. In zijn antwoord zeide Snowden, dat de regeering niet voor belasting zou zijn op de levensmiddelen of op grondstoffen of van beschermende rechten. Snowden zeide. dat de oppositie geen enkele industrie zou kunnen noemen, waarin de invoering van beschermende rechten een verbetering van haar toestand had geschapen. Bij de voortgezette debatten richtte Lloyd George zich soherp tot Baldwin. Deze motie Van wantrouwen, aldus Lloyd George, is de merkwaardigste en onbegrijpelijkste, welke ooit in het Lagerhuis is ingediend. Bald win zelf heeft, steeds de belastingen op de levensmiddelen van de hand gewezen. Waarvoor en tegen wie Baldwin zich bij dc komende verkiezingen op de bres zal stellen, heeft Baldwin in het gehcol niet gezegd. Ter verbetering van den uitvoer van den landbouw, moet het handelssy steem en de ontwikkeling van de natuur lijke hulpbronnen van heb land worden be vorderd. Sir Oswald Mosley constateerde, dat de toenemende massaproductie in de Ooster- scho landen den levensstandaard van het blanke ras dreigt te ondermijnen en de geldmarkt te vernietigen. Hij stelde voor de grondstoffen der Dominions en de pro ducten van den Engelschen landbouw tegen gegarandeerde prijteri te verkoopen. De motie werd verworpen met 312—241 stemmen. De Executieve van de Mijnwerkersbon den heeft het voorstel der regeering toe redding van de kolen voorstellen aangeno- men. Volgens dit voorstel zal de door het Hoogerhuis gewensohte 90-urige arbeidstijd in 14 dagen als maximum in een overeen komst worden vastgelegd. De Executieve heeft in verband met den weinig beschik baren tijd van de bijeenrocpmg van een nationale conferentie van mijnwerkers af gezien. De regeering zal nu Maandag een overeenkomstig amendement op de kolen- wetten aan het Lagerhuis voorstellen. Een sub-amendement van Cook, waarbij nog verklaard wordt, dat de bond het amen. dement aanvaardt, om de Mijnwet te red den, maar dat hij in beginsel tegen de 90 uren in 14 dage ngekant blijft, werd met algemeene stemmen aangenomen. Door den leider der oppositie werd den premier in het Lagerhuis gevraagd, of hij een verklaring zou kunnen afleggen betref fende den toestand in Egypte. Mac Donald zeide; Reeds den 4den Juni toen de huidige constitutioneele crisis in Egypte de eerste teekenen van ontwikkeling vertoonde, gaf de Engelsche regeering den Höógen Commissaris in Egypte opdracht een strikt neutrale houding aan te nemen, hoe wel hel aan zijn bescheidenheid werd over gelaten met beide partijen in contact te blijven, daar wij alles in het werk hebben gesteld om de goede atmosfeer, waarin de onderhandelingen voor het Anglo-Egyp- tische verdrag' waren gevoerd, te hand haven. Sir Percy Loraine legde in dezen geest verklaringen af. zoowel bij koning Foead als bij Nahas Pasha, die zijn dankbaarheid uitsprak Sinds de vorming van de huidige regee ring heeft Loraine duidelijk gemaakt, dat de regeering van plan was bij haar houding van neutraliteit te blijven en niet in een voor Egypte interne aangelegenheid te inter- venieeren. Er wa9 geen andere houding mogelijk als gevolg van de in 1922 ver klaarde bedoelingen van de Engelsche regee ring en wij zullen voortgaan, voor zoover het vereenigbaar is met onze internationale verantwoordelijkheid. Voor het betreurenswaardige gebeuren in Alexandrië te Londen bekend was, heeft de Hooge Commissaris in Egypte reeds instruc ties ontvangen het duidelijk te maken, dat de Engelsche regeering niet van plan was zich te laten gebruiken als een instrument om de Egyptische grondwet aan te tasten. In verband met deze gebeurtenissen heeft Loraine opdracht ontvangen Sidkey Pasha er van te verwittigen, dat de regeering hem verantwoordelijk moet stellen voor de be scherming van de buitenlanders en hun be zittingen in Egypte, terwijl ook opdracht was gegeven Nahas Pasha mede te deelen, dat de interne Egyptische problemen moe ten worden opgelost zonder daarbij de levens en bezittingen der buitenlanders in gevaar te brengen. Intusschen heeft de regeering voor de zekerheid twee schepen naar de haven van Alexandrië gedirigeerd „Queen Elisabeth' en ..Ramillies'. die de haven van Skiathos (Griekenland) hebben verlaten. Intusschen is het in Egypte niet tot nieuwe botsingen van beteckenis gekomen. In Alexandrië zijn de nationalistische leiders in verhoor genomen. Er is een Ita- liaansch jongetje van 12 jaar bij de onlus-, ten gedood. Het Hoogerhuis heeft met 53 stemmen tegen 49 een motie verworpen om aan de vrouwelijke pairs 't reeht te verleenen om in het Hoogerhuis zitting te nemen onder dezelfde voorwaarden als de mannelijke. De delegatie der Indische zelfstandige Staten naar de ronde tafel-conferentie te Londen zal beslaan uit 14 menschen, onder leiding van den maharadja van Palilalia. Wegens begunstiging der nationalistische beweging is de Amerik. zendeling William Strong uitgewezen. o' ZWITSERLAND. Een Italiaansche proleslnota. Uit Bern wordt gemeld, dat de Italiaan sche regeering den Zwitserschen gezant te Rome een nota heeft overhandigd, waarin in scherpe bewoordingen geprotesteerd wordt legen het feit, dat de vlieger Basanei in het kanton Tessino gelegenheid heeft kunnen vinden op te stijgen en door gebrek aan waakzaamheid der Zwitsersche politie een anti-fascistische propagandavlucht heeft kunnen maken. De Libera Stampa, een der Zwitsersche dagbladen, die in Tessino verschijnen doet de mcdedeeling, dat Italiaansche geheime agenten uit Rome in Tessiho zijn aange komen om op eigen hand op Zwitsersch ge bied een onderzoek naar het geval Basanei in te stellen. Van do zijde der Bortdsregoering-wordt me degedeeld. dat tegen een dergelijk onerzoek niels kan worden gedaan, zoolang de agen ten geen politieke handelingen plegen HINDENBURG's REIS NAAR HET ONTRUIMDE GEBIED. BERLIJN, 17 Juli (V.D.) Naar gemeld wordt, hebben de rijkskanselier en de Prui sische minister-president Braun hedenmor gen een bezoek gebracht bij den rijkspresi dent teneinde de spanning, die weder zijdsch is ontstaan over het verbod van de Stahlhelm-affaire uit den weg te ruimen. Na dit bezoek staat niets meer de reis van den rijks-president naar het ontruimde ge bied in den weg. TEGEN HET KABINET BRüNING. BERLIJN, 17 Juli (V.D.) De Sociaal democratische rijksdagfractie heelt thans ook een motie van wantrouwen tegen de Rijksregeering ingediend. o DE AFKONDIGING VAN ART. 48. BERLIJN. 17 Juli (V.D.) De Berlijnsche bladen bespreken uitvoerig de gebeurte nissen in den Rijksdag, die geleid hebben tot de afkondiging van art. 48. De „Germania" betoogt, dat de Rijksdag gebrek aan moed en verantwoordelijkheids gevoel geloond heeft eD daardoor het kabi net Ier vermijding van de ernstigste geva ren voor de staatshuishouding en het volk het noodrecht opgedrongen heeft. Het blad wijst er verder op, dat de Woensdag met een groot succes van het kabinet geëin digd is, daar hem het vertrouwen van den Rijksdag in den vorm van het verwerpen van een motie van wantrouwen opnieuw bevestigd is. De „Tag" betoogt in tegenstelling hier mede, dat het verwerpen van de motie van wantrouwen niet zooveel beteekenis heeft, omdat de sociaal-democraten zich van stemming hebben onthouden en de Duitsch- Nationale fractie principieel niet voor een motie van wantrouwen der communisten stemt. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" con stateert voor het oogenblik een sterke toe neming van het prestige der regeering en een verlies aan aanzien van het parlement. De „Boersenzeitung" betreurt, dat art. 48 moest worden toegepast en dat het onge twijfeld beter geweest zou zijn. wanneer men gebruik had gemaakt van de hand- teekening van den overwinnaar van Tan- nenberg. De „Vorwaerts" zegt, dat Bruening veel haast gemaakt heeft met het toepassen van art. 48. De sociaal-democraten wenschen den verkiezingsstrijd. Wanneer de burger lijke partijen er ook in slagen den strijd uit te stellen, de afrekening zal niet lang op zich laten wachten. Zij komt waarschip "lijk reeds in dezen herfst. De „Vossische Zeitung" verwacht niet, dat er een meerderheid te vinden zal zijn voor het voorstel der sociaal-democrate tot opheffing der noodverordening. Het blad verwacht niet, dat de Rijksdag zal worden ontbonden en meent eerder. Jji het parlement Zaterdag a.s. tot den laten herfst met vacantie zal gaan. De „Deutsche Tageszeitung" hoopt, dat de Duitsch-nationale Rijksdagfractie bij de machtproef tusschen de regeering en de sociaal-democraten aan de zijde van de regeering te vinden zal zijn en wijst er op dat bij nieuwe verkiezingen zeker geen nieuwe rechlsche regeering tot stand zal komen. Ook de „Lokal Anzeiger" constateert, dal de beslissing thans bij de Duitsch-Natioru- len ligt, daar gander hen geen meerde: heid voor de opheffing der noodverorde ning is te vinden. De „Boersenkurier" schrijft, dat over deze ontwikkeling van den gang van zaken zich niemand kan verheugen, het minst de Rijkskanselier en het kabinet. BERLIJN, 17 Juli (V.D.) Hedenmorgen is de tekst verschenen van de verordenini van den rijkspresident op grond van art. 48 van de grondwet betreflende maatregelen tot dekking van de begrooting en invoering van de drankbelasting. 5 DE TOESTAND EN EGYPTE LONDEN, 17 Juli (V.D.) Gistermiddag kwam het voor het ziekenhuis te Alexandra wederom tot een groole demonstratie en on lusten. De menigte bombardeerde het gs bouw met steenen omdat de justitie gewei gerd had de lijken van de slachtctlers van de onlusten van Dinsdag beschikbaar 9tellen voor een gerechtelijk onderzoek plaat: vond. Slechts met moeite kon de politie d: orde weer herstellen. Eerst laat in don avond werden de lijken ter beschikking ge steld. In verband met den dood van e»: Italiaansch onderdaan heeft de Italiaansch' consul een scherp protest bij de Egyptisch regeering ingediend. Hoewel de toesta») momenteel rustig is, zal het corps diploma tique vergaderen over het treffen van vei ligheidsmaatregelen, aangezien men bij d# aankomst der Engelsche oorlogsbodems mei nieuwe onlusten rekening houdt. 8 UIT BRITSCH-ENDIE. MIJMEMSING (Bengalen), 17 Juli. (Beu ter). Tengevolge van onlusten word en persoon gedood en tien personen geu resteerd. De politie betrapte Muzelmannen bij het in brand steken van huizen van Hindoep, en waa genoodzaakt te vuren. LONDEN. 17 Juli. (V.D.) De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" ver klaart, dat' Mac Donald bereid zou zijn de eischen der oppositie tot deelneming vat liberalen en conservatieven aan de Engelse! Indische conferentie in te willigen. Volgens de „Daily Herald" zullen waar schijnlijk Baldwin en Sir Austen Cham berlain de conservatieven, lord Reading ei Lloyd George de liberalen op de conferenli: vertegenwoordigen, SIMLA, 17 Juli. (Reuter). In antwoord op een vraag in de Wetgevende Vergadering, verklaarde de minister van financien, Sir George Schuster, dat de douane-inkomslea gedurende het trimester eindigende in Juni, 802.500 pond sterling minder waren, dat was verwacht. Het is niet onwaarschijnlijk, aldus de mi nister, dat dit een gevolg is van de burger lijke ongehoorzaamheidsbeweging, ofschoon het geheele effect van deze beweging nW voor einde Juni bekend kan zijn. „Tot de ernstigste gevolgen van deze be weging", aldus de minister, „behoort bei verwoesten van het vertrouwen in den binenlandschen handel en volgens mijn it- liohtingen, zijn de gevolgen op het Indische zakenleven veel rampspoediger dan die vo<s de inkomsten der regeering". LONDEN, 17 Juli. (V.D.) De diploma tieke correspondent van de Daily Tele graph" verklaart van een hooggeplaabl Engelsch ambtenaar te bobben vernomen dat men in Britsehe kringen a-lgemeen aao- neemt, dat Gandhi binnenkort bevel «e geven, de thans in Indië gevoerde Onef' hankelijkheidsactie tee staken. Wannen zulks zou geschieden, zou Gandhi door dï Indische regeering uitgenoodigd worden October a.s. aam de Engelsch-Indische er®- ferentie deel te nemen. Reeds zouden we derzijds niet-officieelo besprekingen zi® gevoerd, die echter tot nog toe geheim zon den zijn gehouden. S NIEUWE BOTSINGEN IN INDO-CHINA. PARIJS, 17 Juli (V.D.). Hit Saigo" wordt gemeld, dat het op verschillend' plaatsen in Indo-China ter gelegenheid W de viering van den Franschen National'1 Feestdag op 14 Juli wederom tot botsing'11 is gekomen lusschen de bevolking en Fran sche troepen. Reeds eenige dagen voor drt 14den Juli waren manifesten verspre'1 waarin de bevolking werd opgewekt, nie- deel le nemen aan de gearrangeerde feelW" lijkheden. Op den avond van den 14den Juli werd'1 de Fransche autoriteiten ervan op de hooff gesteld, dat buiten de stad een vergadering van inboorlingen werd gehouden Er bega- ven zich troepen naar de plaats der verf' dering. en men gelastte de deelnemers tiiteett le gaan. Toen hieraan geen gevolg werd ge geven, werd op de menigte gescholen Hierbij werden drie Annamieten gedood eJ talrijke personen gewond.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2