71«te Jaareran? DONDERDAG 17 JULI 1930 No. 21574 STADSNIEUWS. UIT DE PERS. Het voornaamste nieuws van heden. i LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. pet rejel voor «.dvertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 85 Cts. pet regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post I. 2 35 portokosten. ƒ018 .018 t nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. EEN ZELDZAAM JUBILEUM. Een halve eeuw vroedvrouw. HET EERSTE LEIDSCHE VACANTIE-KINDERFEEST. Mej. van der HoevenFraai. Een zeldzaam jubileum, zóó mogen we ongetwijfeld het gebeuren noemen, dat mej. 11. van der Hoeven, geboren Fraai aan spanden Zondag hoopt te herdenken, nl. den dag, waarop zij een halve eeuw geleden le Amsterdam het diploma voor verloskun dige behaalde. Nog in datzelfde jaar begaf zij zich in de practijk; eerst drie jaar te Abbene9, ver volgens drie jaar te Leiden, daarna ander- hall jaar te Rijnsburg en tenslotte weer in de Sleutelstad. In 1890 werd zij op aanhe- I Teling van prof. Treub, door B. en VV. onzer stad benoemd tot gemeentelijke ver loskundige. welke functie zij tot haar 659te jaar heeft bekleed. Mej. Van der Hoeven heeft de zeven kruisjes al eenige jaren achter den rug en leidt begrijpelijkerwijs bij lange niet meer hetzelfde drukke leven van vroeger. Trou wens. vroeger was het bij tijden ook wel al to bar. Dan gebeurde het meermalen, dat zij dagen en nachten achtereen in touw was. dat ze zich van het eene kraambed naar het andere must haasten en vaak te gen een geldelijke vergoeding, zóó laag. dat we het bedrag haast niet durven noemen. Dal de aanstaande jubilaresse in breeden hing. bij rijk en arm groote bekendheid ge niet. moge worden bewezen door het feit. dat ze in totaal niet minder dan negen dui zend kinderen bij hun intrede in de wereld heeft geholpen. En duizenden Leidsohe huismoeders gedenken in stille dankbaarheid de vriendelijke hulp. die zij van mej. Van der Hoeven hebben mogen ondervinden Tn de latere jaren, i9 haar praktijk allengs af genomen. waartoe vooral de omstandigheid, dat de 9emi-artsen der Universiteit zelf standig in de stad bevallingen gingen ver richten. het hare heeft bijgedragen en mo menteel verleent zij haar assistentie nog slechts in enkele gevallen op uitdrukkelijk verzoek. Wanneer mej. van der Hoeven eens van haar ervaringen ging vertellen, zou ze kun- nen verhalen van veel leed. maar van pooveel blijdschap Al was het alleen maar 'n de donkere distributiejaren, toen zij haar patiënten altoos wist te verrassen met klei- *p attenties in den vorm van een pakie geu. Tl?e thee en andere consumptie-artikelen, ^aar voor een ander haast geen aankomen aan was. Mej Van der Hoeven heeft zich in vele Lcidsche harten een monument van blij vende dankbaarheid opgericht en we twij felen er niet aan of talloos velen zullen de behoefte gevoelen om op den dag van haar gouden jubileum uiting aan die dankbaar heid te geven. Op veler verlangen is de kranige 72-jarige bereid gevonden, dezulken daartoe in de ?e eeenheid te stellen en wel aanstaanden Dinsdagmiddag van 35 uur in Huize Feen. stra. Rapenburg 13. Zij heeft ons verzocht er uitdrukkelijk op c willen wijzen dat zij Zondag te haren uize Langebrug 17 nief ontvangt, daar zij en dag uitstedig zal zijn. Een feestelijk programma. Een paar dagen nog en de scholen slui ten. De vacantie, waar leerlingen en leer krachten met verlangen naar uitzien, staat voor de deur. En als inzet van die vacantie op Maandag 21 Juli a.s. het vacantie-kinder- feestl Te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en meerdere groote plaatsen is het vacantie-kinderfeest reeds jaren ingebur gerd. Meerdere malen werd over de moge lijkheid van organisatie te ^Leiden in de Leidsche afdeeling van den „Bond van Ned. Onderwijzers" gesproken. Verleden jaar werd een zwakke poging gedaan, maar was de tijd van voorbereiding te kort. Nu werd tijdig begonnen. De commissie, be staande uit de heeren L. Boerstra, D. Bosma en J. G. van Schaik, trok aan het werk. De afdeeling Leiden van de „Vereeniging van hoofden van scholen in Nederland" besloot tot medewerking en wees haar lid J. C. B. Hüner aan om de commissie te versterken. Bij onderwijzers, particulieren en organisaties werd aangeklopt om finan- cieele hulp. Dit kloppen vond gehoor. Milde gevers en geefsters openden de beurs, op fabrieken en werkplaatsen circuleerden lijsten en dank zij aller hulp is de com missie nu in staat gesteld het feest te laten doorgaan. Het ideaal, dat de commissie zich stelt, n.l. om de leerlingen van het zesde leerjaar van alle lagere scholen ten minste één dag te brengen naar bosch en hei en duin en strand, wordt bij deze eerste poging natuurlijk nog niet bereikt. Vele scholen staan ten opzichte van de zaak ook nog wat vreemd en denken, dat het niet voor hen, maar voor een bepaald soort scholen is. Vandaar dat de aanvraag tot deelname niet algemeen was. Eigenlijk maar gelukkig, want ook nu heeft de com missie nog moeten schrappen. Voor geleide hebben zich een voldoend aantal onder wijzeressen en onderwijzers beschikbaar gesteld. Wij meldden reeds, dat hetschoone Bergen in N.-Hol land zal worden opgezocht en kunnen nu omtrent de organisatie het volgende meedeelen. Op de Kaasmarkt wordt Maandagmorgen kwart voor zeven aangetreden, de stoet opgesteld, in groepen verdeeld en worden vlaggen en strikjes aan de deelnemers uit gereikt. Even 7 uur wordt met de muziek van het politie-korps voorop afgemarcheerd naar het station Te volgen route: Kaas markt, Hooglandsche Kerksteeg, Haarlem merstraat, Steenstraat, Stationsweg. De trein vertrekt om 7.40 Te Alkmaar, waar men even lijd heeft, wordt langs de herten kamp gewandeld en in een lunchroom iets gebruikt. Dan gaat het naar Bergen waar bij „Duinvermaak" naar hartelust gespeeld kan worden in bosch en duin. Daar zullen ook de meegebrachte boterhammen worden „verwerkt". Vandaar gaat het dan met een trammetje naar Bergen aan Zee. waar men van de strandgenoegens hoopt te profiteeren tot 's middags 4 uur De kinderen worden dan verzameld en dan komt het hoogte punt van den dag: Gemeenschappelijke maaltijd in de uitspanning „Prins Mau- rits" Is dit afgeloopen, dan wordt de terugreis aanvaard en hoopt men om 7.52 weer te Leiden aan te komen. De muziek van „De Post" zal dan gereed staan om de feestgangers te brengen naar de Papen gracht. waar de stoet zal worden ontbon den. Te volgen route- Stationsplein, Stationsweg. Steenstraat. Prinsessekade, Kort Rapenburg. Rapenburg (westzijde), Kloksteeg. Papengiarht. Laten wij hopen, dat het weer meewerkt. I opdat vele kinderen een heerlijken dag beleven en de organisators met hun staf van helpers voldoening hebben van hun vele voorbereidende bemoeiingen LEIDSCHE VEREENIGING VAN l VERZEKERINGS-AGENTEN. Een protestactie. Bovengenoemde vereeniging had gister avond een vergadering belegd in „Den Burcht" naar aanleiding van het ontslag van den heer J. Bavelaar als incasseerder van de Rotterdamsche Verzekeringssocieteit. Er bleek voor deze vergadering groote be langstelling te bestaan. De heer H. Schaake, voorzitter van den Bond van Vereenigingen van Vertegenwoor digers van Verzekerings-Maatschappijen en Ziekenfondsen in Nederland had de leiding der vergadering en sprak een rede uit. waar in hij het ontslag Bavelaar duidelijk maakte. In den breede zette spr. de geschiedenis uiteen van het ontslag-Bavelaar en de po gingen tot bemiddeling die bij de directie zijn in het werk gesteld. Verkort komt dit hierop neer, dat in Mei aan den heer Bave laar, die 13V» jaar in dienst is geweest bij de R. V. S., ontslag werd gegeven, nadat hem eerst de gelegenheid was geboden zelf ontslag te vragen. Volgens spr. is als reden tot dit ontslag niet dan een samenstel van beuzelarijtjes opgegeven. De Bond der 6 V.'s zooals spr. zijn orga nisatie verder betitelde, had de zaak onder zocht en kon constateeren, dat de heer Ba-» velaar zijn plicht volgens het oordeel van velen bijzonder correct had uitgevoerd, zoo- dat er andere oorzaken voor dit ontslag moesten zijn In den breede zette spr. den loop der onderhandelingen door den heer Ba velaar en door den Bond met de directie der R. V. S. gevoerd. Den ontslagene was wel aangeboden, dat hij behalve 14 dagen vol loon ook nog 20 weken f. 34 kon trek ken, maar moest zich in die periode ont houden eiken invloed uit te oefenen of da den te verrichten, waardoor de R. V. S, schade zou ondervinden, terwijl hij ook niet bij een andere verzekeringsmaatschappij te recht kon komen volgens contract. Na een uitvoerige correspondentie tus- schen het bestuur van den Bond der 6 V.'s en de vertegenwoordigers van de. directie der R V. S. had eindelijk een onderhoud plaats tusschen deze beide instanties, waar bij men ook op grond van de eigen inlich tingen der R V S. tot de conclusie kwam. dat als reden voor ontslag slecht? enkel futi liteiten werden opgegeven maar dat dit geen roden mocht zijn om iemand met 13 dienstjaren op korten- termijn te ontslaan Er werd door don Bond geen conflict ge zocht. maar men mocht toch in dit onrecht vaardig ontslag niet berusten. Collega's van den heer B stuurden een schrijven, waarin zij verklaarden vol lof te zijn voor den ar beid van den heer B en voor zijn kameraad schap (het gebrek waarvan hem door de directie werd verweten) en verzocht den ontslagene te handhaven. De directeur was buitenslands, de verte genwoordigers der directie verklaarden le zullen voorstellen het ontslag te handhaven, zoodat er 99 pet kan9 was. dat dit ook zou geschieden Er is. aldus spr dus nog 1 pet kans over Bavelaar te handhaven en dat is, dat we het laatste middel gebruiken: voeling te houden met de verzekerden. Wij vragen u thans: hoe is uw oordeel over de capaci teiten van Bavelaar. wilt uw ondervindin gen. ten kwade zoowel als ten goede vrijuit spreken. Spr. zegt nog dat de Bond alleen optreedt voor die meifsciien. die in het be drijf nassen. die rechtvaardig handelen Was de heer B. ontslagen wegens een daad van importantie men zou er niet aan gedacht hebben hem te verdedigen, maar nu is dit ontslag verleend om futiliteiten, het is een onrechtvaardig ontslag en we moeten alles doen om het ongedaan te maken. (Lang durig applaus). Spr. zet dan in het slot van zijn rede nog uiteen, hoe het z i. mogelijk zou zijn, dat een commissie werd gevormd, die nog eens met de directie van de R. V S voeling kon houden om te trachten het ontslag in te trekken Die commissie zou volkomen neu traal de zaken moeten onderzoeken en o---k geheel zelfstandig moeten werken. Er bleek in de vergadering groote veront waardiging over het ontslag te bestaan cn van verschillende zijden riep men door elkaar over de mogelijkheden tot herstel Een der verzekerden stelde onder grooten bijval voor een motie aan te nemen, waarin de directie van de R V. S. verzocht wordt het ontslag ongedaan te maken, daar de ver gadering van oordeel is. dat Bavelaar een goed en vertrouwd agent is. (luid applaus). Besloten werd op deze motie handteekenin- gen le verzamelen. Terwijl men hiermee bezig was werd voorgesteld ook de niet aan wezige verzekerden te laten teekenen. Een ander verzekerde stelde voor niet al leen te verzoeken, maar te eischen, dat het ontslag zou worden ingetrokken en anders als een man te bedanken als verzekerde bij de R. V. S (langdurig applaus en toejui chingen). Spr. zeide, dat de heer Bavelaar alle agen ten van levensverzekeringen tot een voor beeld kon worden gesteld wegens de correcte en humane bediening van zijn cliënten), (stormachtig applaus). De voorzitter vroeg of iemand in debat wilde treden, doch alle aanwezigen, voor zoover zij zich uitten, warep het eens met het bestuur. Met algemeen© stemmen werd bij zitten en opslaan daarna de volgende motie aan genomen: De vergadering van verzekerden der R. V. S le Leiden, hoofdzakelijk uit het agent schap Bavelaar, gehoord de toelichting van de zijd© van het hoofdbestuur van den Bond van de 6 V.'s. spreekt hare veront waardiging uit, dat Bavelaar om slechts en kele luttele feiten, welke nog niet bewezeQ zijn, ontslagen is eischt. dat dit ontslag ongedaan gemaakt zal worden; en besluit, indien Bavelaar niet op zijn plaats hersteld wordt, zij hunne verzekerin gen bij de R. V S zullen opzeggen en Ba velaar te steunen door die verzekeringen" over te sluiten bij die instelling, waar Ba velaar aangesteld zal worden. Tevens keurt de vergadering het ten sterk ste af. dat de directie der R. V. S alhoewel genoodigd, afwezig was. Ter wille van het algemeen belang besluit de vergadering voorts de vorming van een commissie uit de verzekerden, welke alsnog contact met de directie zal zoeken om als nog alle pogingen in het werk te stellen, dat Bavelaar op zijn plaats hersteld worde. Na de aanneming van deze motie barstte opnieuw een stormachtig applaus los. Hierna werd de vergadering gesloten, i GERUCHTEN-VERSPREIDING. Waar vele bladen voortgaan met het op nemen van allerlei geruchten, schrijft „Het Vaderland" en wij kunnen daarmee onze volkomen instemming betuigen: Il-y-a des rumeurs on dit., on dit.. Wat men elkaar niet te vertellen weetl Of 't wAAr is? Dat wordt van niet half zoo veel belang geacht, als 't nieuwtje zélf. En 't nieuwtje zelf wondt weer in de schaduw gesteld door de commentaren. On dit on dit Er wordt gefluisterd en gekletst: onbe scheidenheid. onkieschheid, grofheid. Ten onzent gaat het nog van mond tot mond, doorgegeven met haaslige lispeltong. Als een klein addertje kruipt het voort. Maar in het buitenland is men openlijker. Duitsche en Engelsche kranten bazuinen hun nieuws uit. zonder zich te bekommeren om het recht, den grond en de waarheid van het bericht, zonder zich af te vragen, of de publicatie behoorlijk is. On dit on dit. Dwaasheden worden beweerd, die hun berichtgever zélf den ezelskap opzetten. Onderstellingen worden geuit, die soms heel best wA&r kunnen zijn Ook heel best pure fantasie Maar die in elk geval voor vol dongen feiten willen gelden, terwijl zij op mogelijke gebeurtenissen vooruitsnellen Om maar „gauw" en „actueel" te kunnen zijn, komen hijgende hardloopers datgene be weren wat zij niet weten. En waar feiten kennis ontbreekt, wordt gefantaseerd. Met welk recht? Zonder recht, maar om de sensatie. En de sensatie is thans een onzer internatio nale godheden. Nieuwsbericht! Versnapering voor den niet kieschkeurigen lezer. Engelsche en Duitsche bladen, met hun welbekende pre cieze oriëntatie nopens Nederland zullen wel eens even vertellen, wal er bij ons op handen is Wij willen onzen lezer niet nieuwsgierig maken. Maar wij kunnen niet aanduiden, waarover de onkiesche berichten in buiten- landsche bladen met betrekking tot ons land berichten Als zij gelijk krijgen (maar daaromtrent kan niemand inlichten), dan zijn zij voorbarig geweest, daar waar dit volstrekt niet geoorloofd is. Dat wij dus met den grootsten tegenzin dit teere onderwerp aanroeren, is louter en alleen om oi ze minachting uit te spreken voor die buitenlandsche bladen, welke ten pleziere van hun grofst besnaarde lezers nieuws uitkramen, dat zonder bron van herkomst is. Wij wenschen in het minst niet mee te werken aan de verspreiding van geruchten, die indien zij later door feiten zouden worden geschraagd onbetamelijke voor- speil-ngo" zijn, voorgesteld als reeds ge schied en die indien zij later onjuist blijken grievende leugens zijn. In ons blad is één motto altijd hoog ge houden en geldt hier als ons laatste woord: Ne, fouchez pas la Reine! Daarin ligt voor óns voldoende bericht geving ZILVEREN TUBILEUM. Vandaag herdacht de heer M. Bonte den dag. waarop hij 25 jaar geleden als kruide niersbediende in betrekking kwam in het filiaal van de firma L. C. Affourtit. Steen straat 45 Per auto met zijn vrouw van zijn woning gehaald, werd de jubilaris heden morgen toegesproken door den heer Affour tit, die hern onder hartelijke woorden van gelukwensch een gouden horloge met inscriptie aanbood. De kinderen van den patroon voegden hierbij een gouden ketting, terwijl aan mej. Bonte bloemen werden overhandigd. De oudste knecht G. Nieuwen- burg offreerde den jubilaris een kistje sigaren. Na afloop bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. OPLICHTER AAN HET WERK. W. v. d. B. en G. S. hebben bij de politie aangifte gedaan van oplichting Tijdens hun afwezigheid vervoegde zich n.l. aan hun respectievelijke woningen een onbekend persoon, die beweerde de koopsom te komen incasseeren van door de aangevers ge kochte waren Tn beide gevallen werd het bedrag, resp. f. 10 en f. 9 door de huisgenoo- ten betaald terwijl bij thuiskomst van het gezinshoofd bleek, dat deze in het geheel niet9 had gekocht Men zij op z'n hoede voor dergelijke prak tijken. BINNENLAND. De nienwe regeling van de nitkeering aan ond-gepensionneerden, treedt hoogst waarschijnlijk 1 September in werking (Binnenland, le Blad). Verschenen is het rapport van de com missie, belast met het ontwerpen van een regeling voor het onderwijs aan schippers en kramerskinderen (Kerk en School 2e BI.) De algemeene Synode der Ned. Herv. Gemeente begonnen (Kerk en School 2e BI.) Bij een anto-ongelnk bij Doorn zijn de predikanten, ds. Jongebrenr en ds. Snoek, beiden nit Veenendaal, zwaar gewond; ds. Jongebrenr is later overleden (Gemengd 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Het conconrs-hippiqne te Hoofddorp; luitenant Pahnd de Mortanges winnaar van het springconcours (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Het Stahlhelm-conflict in het ontruimde gebied is bijgelegd (Buitenl., le Blad). De Duitsche Rijksdag heeft de dekkings- voorstellen verworpen. Toepassing van art. 48 om ze wet te doen worden (Buitenland, le Blad). Ook een crisis in Beieren (Buitenland, le Blad). De conservatieve motie van wantrouwen in de Engelsche regeering is verworpen (Buitenland, le Blad). Een verklaring van Mc Donald over Egypte (Buitenl., le Blad). ADRES AAN DEN RAAD. Verzoek om subsidie. Volgend adres is tot den Raad gericht: 1 Het mannenkoor „De Vereenigde Zan gers". opgericht 29 April 1926, hoopt in April 1931 zijn eerste lustrum te vieren, o.a. met het geven van een mooi concert, waarvan de hoofdschotel een „oratorium" zal vormen met medewerking van de Haarlemsche Orkestvereniging (H. O. V.) Vanzelfsprekend zullen voor deze plannen door onze vereeniging tamelijk hooge kosten, moeten worden begroot, en hoewel onze leden (85 personen) ook van hunne offer vaardigheid zullen blijk geven, zou het een zeer groote voldoening zijn voor onze ver eeniging, welke een goeden naam heeft in de Leidsche zangerswereld, indien van ge meentewege een kleine subsidie in ons zoo genaamd „lustrumfonds" zou worden ge stort. Bovengenoemde vereeniging, welke door het geven van volk9- en liefdadigheidscon certen een klein steentje bijdraagt aan het algemeen belang en welzijn, doet dan ook met dezen een beroep op Uw welwillendheid en neemt beleefd de vrijheid UEdelachtbare Heeren te verzoeken ons voor het „lustrum- fonds" eene subsidie voor ééns toe te staan van f. 150. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Boekhandel en drukkerij G. Kolff Co., (filiaal). Heerengracht 31, Leiden. Hoofdzetel Nederl. Oost-Indië, Batavia-Wel tevreden. Noordwijk-Kali Besar. Nieuwe Procuratiehouder: J. Gunkel, den Haag. Onderlinge Steunverleening. Koestraat 33, Rijnsburg. Uittredende Secretaris: H. J. de Mooy, Rijnsburg. Nieuwe Secretaris: O. van Egmond Dzn., Rijnsburg. Heden slaagden voor Engelsche han delscorrespondentie (L. I. T. E. H.) Mej. A. Laven (Oegstgeest) en de heer Joh. van Zan ten (Leiden), beiden leerlingen van den heer N. Spijker, alhier. Op 16 Juli 1930 stonden 466 werkzoe kenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 211 op 16 Juli 1929. Ten nadeele van W. van A. is uit een schuurtje in de Johan de Wittstraat een rijwiel ontvreemd.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1