SPORT. VRAGENRUBRIEK. VARIA. HET CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP. Luitenant Pahud de Mortanges wint het springconcours. Het weer liet zich des morgens wel drei gend aanzien, maar toch werd te Hoofddorp vrij algemeen verwacht, dat de lucht wel weer zou opklaren; hierin werd men echter teleurgesteld, want kort nadat men naar het terrein was gegaan om met de afwerking van het programma aan te vangen, begon het te regenen en wel zoo overvloedig, dat al spoedig niet ten onrechte werd gesproken van een verregend concours. Het terrein was weldra zoo drassig, dat het voor de talrijke deelnemers niet meeviel om met de vurige paarden behoorlijk op de been te blijven. De verschillende deelnemers hebben zich echter kranig gehouden en tot het einde toe met energie medegewerkt om af de nummers van het programma tot een goed einde te brengen. Hiervoor was meermalen moed noodig, want van sommige deelnemers was zelfs het gelaat geheel met modderspatten bedekt. Het ongunstige weder in aanmerking ge nomen was de publieke belangstelling be vredigend. De tribune was geheel met toe schouwers gevuld en ook van de staan plaatsen was een flink gedeelte bezet; onder de vele autobussen, die in Hoofddorp waren gearriveerd, werden er opgemerkt uit Alk maar, Hoorn, Ysselslein, Amersfoort, Schie dam, enz. Het aantal belangstellenden kan op ongeveer 5000 geschat worden. Wel een enorm verschil met voorgaande jaren, toen er 12.000 4 15.000 op het teirein waren. .Voor de vereeniging „Vooruit' zal deze concoursdag dan ook wel geen financieel voordeel opleveren, maar van een mislukten dag kan toch niet worden gesproken, omdat al de nummers van het programma zonder eenig incident konden worden tenuitvoer gebracht en zelfs de belangrijkste nummers zooals de quadrille, het springconcours en de hordenren, die het publiek in den regel het meeste belang inboezemen onder het genot van een zonnetje konden worden afgewerkt. De groole historische quadrille van 1630, uitgevoerd door 64 man, stond onder leiding van den heer W. Slob Jr. te Hoofddorp en J. H. Lysen te Bloemendaal. Hieraan werd deelgenomen door de bereden politie te Am sterdam en de landelijke rijvereenigingen Kapitein van der Wal te Hoofddorp, Kita Seneng te Nieuw-Vennep, Ritmeester de Kruyff te Halfweg en de Amstelruiters te Bovenkerk. Omstreeks vijf uur, juist op het oogenblik dat dit attractienummer ten uitvoer werd gebracht, begon het zonnetje door de wol ken te breken. Het publiek was niet karig met zijn bijvalsbetuigingen. De schilder achtige uniformen en de blinkende sabels schitterden in het zonnelicht en gaven aan het geheel een mooi effect. De voorzitter der vereeniging, de heer Noordam, trad de kra nige ruiters tegemoet om hun zijn dank en hulde te brengen voor de keurige uitvoering en schitterende prestaties bij dit nummer aan den dag gelegd. Hieronder volgen de volledige uitslagen: Eenspannen dekhengsten goedgekeurd landbouwtuigpaard: 1. David (G. van der Grift Houten); 2. Derenes (D. van Wie- ringen); 3. Griedel (D. van Wieringen); 4. Ienus (Vereeniging Ons Belang Haarlem mermeer). Eervolle vermelding Nosco (G. v. d. Grift Houten) en Hadocus (A. Biesheuvel, Haarlemmermeer). Eenspannen tuigpaard in Nederland ge boren: 1. Amarilla (R. K. Veldstra, Mars- sum); 2. Seducer (Mevr. Dentz van Schalk); 3. Correspondente (Gebr. v. d. Haar, Zeist). Eervolle vermelding: Tunney (D. Gelder- man, Oldenzaal); Paus (H. v. Rijn Jzn., te Cothen) en Juliaantje (N.V. Onderl. Rouw- stalhouderij, Amsterdam). Dressuurproef Klasse B: voor landelijke ruiters: 1. Anton (Chr. v. Wijk. Rijvereen. Kap. v. d. Wal, Hoofddorp); 2. Cora (G. Clay, idem); 3. Bertha (Adr. Nieuwenhui- zen, idem); 4. Black Bov (S Verdegaal, Amstelruiters); 5. Bleute (J. Gehrels, Rij vereen. Ritmeester de Kruiff). Voor bereden politieruiters: 1. Oscar, bri gadier v. Brauwen, A'dam); 2. Hans (A. v. Dam, idem); 3. N. N. (de Wit, A'dam). Springer met groepen (drie ruiters per groep): 1. L. R. de Hoeksche ruiters, Nu- inansdorp, 11 punten; 2. L. R. Beyaert, Al- blasserdam); 3 Kap. v. d. Wal, Hoofddorp, eerste groep S p.; 4. idem, 2de groep 6 p.; 5 L. R Kita Seneng, Nieuw-Vennep. Schoonste rijpaard. Licht gewicht: 1. Lady Aynsley (mej. Thea Stokvis, Scheveningen); Zwaargewicht: Adelstein (N. üytendaal, Breda). Kampioenschap gewonnen door Lady Aynsley. Springconcours: 1. Lt. Pahud de Mor tanges, Amersfoort, Marcroix (4 ft. 1.36.1); 2. K. Hensen, Poor Gunner (4 ft: 1 37 1/5) 3. Idem met Satan (4 ft. 1 37 4/5); 4. Lt. Portheine, Arnhem. Wildebras (4 ft. 1.42); 5. Res. Lt. Vlielander, MOcke (4 ft. 1.43 4/5) 6. Ritm. de Kruyff, Den Haag, Tommy (10 ft. 1.40.2; 7. N. Uytendaal. Breda. Nilouche (10 ft. 1.40.2); 8 Idem, Jack (12 ft. 1.28) Hordenren, snelheidsprijs. Afstand 3200 M. 1. C. S. Heerma de Vos, Amersfoort met Nerkrose; 2. Hoog te Arnhem, met Eagle; 3. G. L. Kepper, Den Haag met Billi: 4. D. Riem, Den Haag, met Silver Queen). ZEILEN. DE KAAGWEEK. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Ne derland heeft gedurende de Ka-agweek bij het gebouw van de Kaag sociëteit. een tent opgeslagen waarin een en ander zal worden getoond van het werk van dien Bond op het gebied van het Watertoerisme. Tevens zijn er van de Bondsuitgaven hierop be trekking hebbende te verkrijgen, en zul len er inlichtingen aan. belangstellenden gorden verstrekt* ZEILWEDSTRIJDEN TE SANDHAMN. Prins Hendrik te Stockholm. De feestelijke viering van het 100-jarig bestaan van de K. S. S. 8. (Van een bijzonderen berichtgever). Sandthanm, 16 Juli. Gisteren was hel terrein van de feestelijk heid van de juhileerende vereeniging ver plaatst naar Stockholm. Daar werd eerst in het Concertgebouw hel eeuwfeest plechtig herdacht en des avonds was er in de blauwe zaal van het stadhuis een feestmaaltijd, waaraan bijna duizend personen aanzaten. Die viering van het jubileum in het Con certgebouw was zonder eenigen twijfel in drukwekkend. Het begon al met koraalmu- ziek bij het binnenkomen en later was het een opeenvolging van ceremonieën en van herdenkingsmuziek, die van de voornaam heid van deze zeilvereeniging en van de plaats die zij in het leven in Zwedens hoofd stad inneemt een duidelijk beeld gaf. Een uitgelezen gezelschap woonde deze plechtigheid bij. Van de vorstelijke perso nen noemen wij dan in de eerste plaats de koning van Zweden zelf en daarnevens Prins Hendrik der Nederlanden en Prins Olaf van Noorwegen. De aanwezigheid van Prins Hendrik werd, blijkens uitlatingen van verschillende hoogwaardigheidsbekle ders, zeer op prijs gesteld. Het aantal geschenken, dat voorzitter von Heidenslam, die in het Zweedsch een feest rede had uitgesproken en die daarna den koning in do gelegenheid gesteld had om eenige oudere leden van de K. S. S. S. een medaille van verdienste te overhandigen, was uiteraard legio. Meestal waren het me dailles (zooals ook de Koninklijke middels den heer de Vlaming deed aanbieden) of zil veren voorwerpen, groole en kleine; ook waren er wel herdenkingsboeken. Maar het meest typische was het geschenk van de Denen, die met een onmogelijk grooten ko peren koffiepot kwamen aanzeulen, hetgeen een homerisch gelach tengevolge had. Nadat de verschillende vreemde vertegen woordigers aan den koning waren voorge steld werd het feest besloten met het kra nige en zoo welluidende lied: „Svenska Flaggen". De feestmaaltijd, die in de blauwe zaal van het stadhuis werd gehouden, zal zeker iedereen, die er aan heeft meegedaan, in herinnering blijven als een prachtig georga niseerd en schitterend geslaagd feest. Er wa ren bijna duizend aanzillenden en hel was zonder eenigen twijfel heel moeilijk geweest om al die menschen behoorlijk te plaateen. Aan de hoofdlafel zat de kroonprins van Zweden, links en rechts geflankeerd door prinses Ingrid en prinses Ingeborg. Nevens de eerste zat prins Hendrik, terwijl Inge borg kroonprins Olaf als buur had. Voorts zaten nog aan prins Sigvard, hertog van Uppland, prins Wilhelm, hertog van Söder- manland en prins Carl, hertog van Vaster- götland. Kroonprins Guslaaf Adolf heeft aan tafel een zeer toegejuichte lange rede gehouden. De prins is een goed redenaar, die zijn hoor ders op de juiste wijze weet te treffen en die dat bij deze gelegenheid bij uitstek deed, toen hij herinnerde aan de Vikingers, van wie wij. gelijk hij terecht zeide, het zeilen hebben geleerd. Maar, zoo vroeg hij, hoe zou zoo'n Vikinger zich wel gevoeld hebben, als hij gezet werd aan boord van een modern racejacht: wat zou hij dan wel zeggen van een Genua-fok en van al die andere nieu wigheden die wij in den tegenwoordigen tijd kennen. De prins eindigde met een woord van heel groote waardeering ten opzichte van de zeilsport in het algemeen, die sport die zooveel goede hoedanigheden aankweekt en die wij derhalve hoog dienen te houden. Van de andere vorstelijke personen werd nog het woord gevoerd door den ook le onzent welbekenden kroonprins Olaf. Hel feest werd besloten met een bal in de tuinen van het stadhuis: in den zomerschen nacht zonder wind een waar genot. Het is hier le Sandhamn alwaer wat ver anderd, d.w.z er zijn weer veel nieuwe menschen bijgekomen, want de zeilwed strijden nemen vandaag een aanvang. Het groote s.s. Kungsholm ligt hier thans op de ree met een 900-tal gasten en ook op het eiland zelf is het aantal bezoekers weer grooter geworden. Nog even wil ik iets vertellen van een van die aardige traditioneele dingen, die er hier nog zoovele zijn. Een vlaggenceremonie des ochtends en des avonds. Om acht uur in den ochtend staat bij elke vlaggestok op den wal een padvinder gereed, op de sche pen slaan de schippers klaaren met het vallen van het mongenschot worden dan langzaam en plechtig al die vlaggen voor- geheschen. Des avonds bij het vlaggenstrij- !ken is het almee hetzelfde. Een elkeen, die deze ceremonie meemaakt, komt er van onder den indruk. Een bewijs ook alweer voor de stelling, dat wij loch in hemelsnaam moeien probeeren om de weinige tradities, die ons in den tegenwoordigen tijd nog res ten, te bewaren. Onze bijzondere berichtgever seint over den tweeden wedstrijd liet volgende: Er stond gisteren weinig wind, hoewel het weer zeer mooi was. De Nederlanders hadden weer geen succes. De uitslag van de race was: 1. Alibaba (Zweden) in 3 uur 5 min, 23 sec.; 2. Topp (Zweden), 3 uur, 6 min. 14 sec.; 3. May Be (Zweden), 3 uur 7 min. 41 sec.; 4. Rosita III (Cuba), 3 uur 7 min. 44 seconden. De „Lou" was 21ste in 3 uur 21 min. 26 sec.Kitty" de 27ste in 3 uur 35 min. 21 sec. De „Braassemermeer" heeft opgegeven. De Koning van Zweden volgde de races. WATERPOLO. L.Z.C. EN D.T.K SPELEN GELIJK L.Z.C. II op wep naar het kampioenschap. De wedstrijd tegen De Jonge Kampioen met zooveel belangstelling tegemoet ge zien heeft L.Z.C. niet het gewenschte resultaat gebracht! Na een misschien vrij spannenden, maar in iedeT geval laag- staanden wedstrijd zijn de punten gedeeld, waardoor de Leidsohe ploeg haar kans op het kampioenschap vermoedelijk heeft ver speeld. Het is waar dat Dolfijn nog twee wedstrijden moet spelen, waaronder nog tegen D. J. K., doch in haar huidigen vorm schijnt er voor haar weinig gevaar in die ontmoetingen een punt te zullen verliezen. Ook de Leidsche Zwemclub had gisteravond gemakkelijk kunnen zegevieren, indien zij slechts haar normalen vorm had kunnen vinden. Het lukte echter niet, vooral niet in de voorhoede, die hopeloos slecht schoot en het den doelman van ons nationale zevental, keeper Mousset, die bovendien uitstekend op dreef was, maar zelden lastig heeft gemaakt. De samen stelling der ploegen was als volgt: L.Z.C.: doel: Goekoop; achter: Van Hel- vert, Elsinga en Van Ingen Schenau; voor: De Reede, De la Court en Buys. D.J.K.doel: Mousset; achter: Carton, J. Zegger, en Ter Heege; voor: De Groot, Plantenga en Singerling. Scheidsrechter was mej. Truus Klapwijk. De gasten waren het eerst bij den bal, de linksvoor plaatste keurig bij- Plantenga en al direct na de naanvang kreeg Goekoop een stevig schot te verwerken. Hij wist den kogel echter te bedwingen, retour neerde het leder... en het volgend moment suisde een hard schot van Buvs tegen de latl Daarmede bleek L.Z.C. evenwel ook al haar kruit verschoten te hebben: D.J.K. was veel sneller, lag voortdurend vrij en was nadat Plantenga na een vrije worp aan zijn club de leiding had gegeven bij voortduring in de meerderheid. Af en toe deed de onsamenhangende Leidsche voorhoede een aanval, doch indien zij het bracht tot een schot dan was dit zoo slap, zoo slecht gericht bovendien, dat keeper Mousset, die waarlijk zijn plaats wel waard is, er niet de minste moeite mee had. In de tweede helft won het spel der thuisclub aan beweeglijkheid en daarmede won ook haar attaque, aan waarde. Elsinga zwom ver op, drong door de Amsterdaimsche de fensie en bracht de partijen op gelijken voet door een fraai scherp schot, dat Mous set die precies in den verkeerden hoek lag volkomen verraste. 11. Hoe de thuisclub daarna evenwel ook zwoegde, de voorhoede bleef tot het einde toe volkomen schotloos en bracht de imooiste kansen om hals. Met een verdeeling der punten kwam het einde". Het tweede zevental der L.Z.C. kwam in de volgende samenstelling tegen D.J.K. II te water: doel :F1 eerkamp; achter: C. Wa lenkamp, F. Hofsteenge en Smink; voor: Munting, H. Walenkamp en Van Leeuwen. Nauwelijks was de strijd begonnen of H. [Walenkamp had den bal al achter den Am- sterdamsohen keeper gedeponeerd. 10. Even ging do kaanp gelijk op, doch spoe dig bleek de thuisclub veel gevaarlijker te zijn. Zij combineerde uitstekend, was zeer beweeglijk en schoot dat het een lust was. Munting scoorde 30 en voerde wel dra den stand tot 30 op. Een vierde doel punt werd gescoord, bijna op hetzelfde mo ment dat er voor rust werd gefloten en bij gevolg niet meer toegekend. Na de her vatting heeft D. J. K. zich wel iets beter geweerd dan daarvoor, en zij maakte toen ook één doelpunt, doch haar voorhoede was over het algemeen toch veel te zwak voor de sterke Leidsche verdediging, waar in vooral Hofsteenge uitstekend werk heeft gedaan. De L.Z.C.-aanval nam het gedu rende de tweede helft wat heel gemakkelijk op. Tegen het slot spande zij zich nog oven wat meer in en H. Walenkamp bracht toen den eindstand op 41. L.Z.C. II staat er nu uitstekend voor. Dolfijn II moet al haar wedstrijden win nen om met onze stadgenooten gelijk te komen. Slaagt zij daarin dan is een beslis singswedstrijd noodzakelijk! De stand der eerste klasse B luidt: gsp.gew.gel.verl. v.—t. pnt. L. Z. C. 6 4 11 19—14 9 Dolfijn 4 3 1 30— 5 6 D. J. K. 5 2 1 2 20—12 5 G. Z. C.- 5 6 9—37 DE VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCHEN. H. Z. EN P. C. Ill—L. Z. C. III o—3 Onze stadgenooten promoveeren. L.Z.C. heeft gisterenavond in „De Re gentes" te 's-Gravenhage haar laakten com petitiewedstrijd gespeeld en gewonnen. Het begon met een aanval van de Hage naars, die evenwel afgeslagen werd. Eenige L.Z.C.-aanvallen hadden meer resultaat 1). In het veld ontliepen de partijen elkander niet zooveel, maar de Hagenaars faalden voor het doel of vonden in v. Driesum een te groot struikelblok. De L.Z.S. daarentegen kon door Lepelaar, na een vrije worp met een ver schot den voorsprong vergrooten. Na de rust eerst nog een paar gevaarlijke situaties voor het Leidsche doel maar lang zamerhand kwam meer en meer 'n Leidsch overwicht, v. d. Reyden zwom een paar maal met den bal weg, waarbij hij uit een van deze ontsnappingen den voorsprong vergrootte en den eindstand op 30 bracht. Het derde zevental van de L.Z.C. is hier mede afdeelingskampioen en promoveert naar de reserve tweede klasse. De eindstand in deze afdeeling is: gesp. gew. gel. Verl. v.-t. pnt. L.Z.C. IH 4 3 10 10-2 7 G.Z.C. III 2 0 11 2-4 11 HJZ.P.C. III 2 0 0 2 0-6 0 Maas IH teruggetrokken. In totaal 30 uitvallers. Men meldt ons uit Nijmegen: Gisteren, de tweede dag van de Interna tionale Afstandsmarschen, was het een ware regendag. Van 10 uur af heeft het voortdu rend geregend, waardoor de zware wegen in Maas en Waal moeilijk bewandelbaar waren Nochtans is het aantal uitvallers betrekke lijk gering gebleven en werd tegen het slechte weer in, goed gemarcheerd, al kwa men de meeste deelnemers,wat later binnen dan eergisteren. Gisterochtend vertrokken er 1466 deelnemers. Met de uitvallers van Dinsdag, ten getale van 7, zijn er nog 3 weg gebleven De eersten vertrokken om vijf uur en zij die de 30 K.M. afleggen, waren tegen 12 uur weer terug. In totaal zijn er gasteren 20 personen uitgevallen, waaronder eenige dames. De buitenlandsche gasten hebben het er allen weer goed afge bracht In totaal zijn er nu 30 deelnemers uitgevallen. Heden gaat de tocht door het land van Cuyck en het Rijk van Nijmegen. De geest onder de deelnemers is uitstekend en de organisatie en verzorging wordt alge meen schitterend gevonden. Allen zijn vol lof over de houding der bevolking, zoowel in Nijmegen als op het platteland. VOETBAL. DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN. Verrassende nitslagen. In den strijd om het wereldkampioenschap sloeg Roemenië Peru met 31, terwijl tot groote verrassing Yougo Slavië met 21 won van Brazilië. Frankrijk verloor slechts met 10 van Argentinië. 8 EXTRA WEDSTRIJD BELGIë— NEDERLAND. Op 14 Sept. te Binssel. Naar wij vernemen zal op Zondag 14 September a s. te Brussel een afzonderlijke interland-wedstrijd BelgiëNederland wor den gespeeld. Zooals men weet, wordt op genoemden datum het nieuwe Stadion te Brussel offi cieel geopend. Dit nu is voor den Kom. Bel gischen Voetbalbond aanleiding geweest, den K. N. V. B uit le noodigen tot het spelen van een eerewedslnjd BelgiëNederland, welke uitnoodiging door het Bondsbesluur in zijn onlangs gehouden vergadering is geac cepteerd. Hoewel hier wel degelijk sprake is van een officieelen interlandwedstrijd, besloot het K. N. V. B.-bestuur dezen wedstrijd Diet op le nemen in de officieele lijst. „Tel." WIELRENNEN. „SWIFT". De gisteravond gehouden wedstrijd over pl.m. 35 .4 40 K.M. had tot resultaat: 1. D. Ramp; 2. J. Verschoor; 3. W. Graaf- mans; 4. J. Riethoven; 5, J. van Wezel. Tijd. 1 uur, 3 min. 20 sec. DE TOUR DE FRANCE. De 13de etappe MarseilleCannes (181 K.M.) werd gewonnen door Guerra vóór Pe- iissier in 6 uren 21 min.; op een uur en 47 min. volgde een peleton van 39 renners. Het algemeen klassement is onveranderd. Aerts (België) heeft opgegeven. SCHERMEN. OM DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Gisteren is te Ostende het tournooi voort gezet met de personeele wedstrijden op degen. De uitslagen luiden: 1. luit. Fristeau (Frankrijk) mei 6 gewonnen part en 8 ge geven treffers; 2. kapt. Darrien (België); 3 luit Herman (Frankrijk) 4. luit. Granl- felt (Zwitserland). SCHAKEN. HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTR. Om den wisselprijs van het Leidsch Dagblad De beide laatste partijen zijn thans ook uitgespeeld. Bosscha won vrij gemakkelijk van Bool, die in dezen eindstrijd slecht op dreef is. Demendal moest nu ook winnen van Van Hoek, om met Bosscha gelijk te komen. De partij was bijzonder interessant en- ondervond aller belangstelling. Twee avonden moesten er aan besteed worden. Het slot was, dat Demmendal de partij won. hoewel Van Hoek een paar keeren remise had kunnen maken. Bosscha en Demmendal zijn nu gelijk uitgekomen, elk 5 uit 6 en zul len nu een match spelen om 4 winstpunten. De winnaar zal dan kampioen voor het jaar 1930 worden. Hieronder volgt bovenge noemde partij, wit: W. Demmendal, zwart Ir. J. J. G- van Hoek, d4 opening. (Indische verdediging). 1. d4 Pf6; 2. c4 g6; 3. Pc3 Lg7; 4. e4 d6: 5. PI3 0—0; 6. Le2 b6; 7. 0—0 Lb7; 8. Dc2 Pbd7; 9, h3 e5; 10. d5 c6; 11. Da4 cd5: 12. cd5: Pcó, 13. Dc2 Tc8; 14. Pd2 Lh6; 15. Dbl Kh8: 16 b4 Pcd7; 17. Pb5 Tel: 18. Del: Pef: 19. 14 Pd2: 20. Dd2: Lf4: 21. Dd3 Pf6. 22. Lf3 La6- 23. ai Te8; 24. Tael Dd7; 25. Le4 Ph5; 26. Dc3 Tc8: 27. Db2 KgS; 28. g4 Pg3; 29. TI2 h5; 30. Lf3 hg4: 31. Lg-l: (5; 32. Ldl Lb5: 33. ab5: Db5: 34. Tf4: ef4: 35. Df6 Dd5: 36. Dg6:f Kh8: 37. Df6t Kg8-, 38. Dg6t Kh8; 39. Df6f Kg8; 40. Lf3 Df7; 41. Dd6: Te8; 42. Tel Dg7; 4-3. Kh2 Kh8; 4-4. Df-i: Tg8; 45. Ld.5 Db2f; 46. Lg2 Dg2:f; 47. Kg2: Pe2f; -48. Kf3 Pf4: 49. Kf-i: T(8; hier gaf a5 in plaats van Tf8 remise; 50. b5 Tf7; 61. Tgl Tc7; 52. Kf5: Tcöf; 53. Kg6 Td5; 54. Tfl KgS- 55. Tf5 Td6j-; 56. Tf6 Td7; 57. h4 Tg7t; 58. Kf5 Th7; 59. Kg5 Tg7t? 60. Tg6 zw. geeft op. Ook bij den 46en zet had zwart waarschijnlijk remise gehad door 46 Pflt; 47. D'fl: Tg2:f; 48. Dg2: Del: enz. K. M. te L. Leiden, Alphen, Zwammer dam, Bodegraven, Woerden, Utrecht, D Bilt. Huis ter Heide, Soesterberg, Amere foort, Nijkerk, Putten Ermelo, Harderwijk Hierden, Hulshorst, Nunspeet, Doornspijt Elburg, Oldebroek, Duivedans, Wezep, Kj terveer, Zwolle, De Liahtmis, Rouveet Staphorst Meppel, Steenwijk, Wolvegi Oudeschoot, Heerenveen, Akkrum, Irnsum Leeuwarden. Totaal 244.4 K.M. A. J. M. te L Leiden. Amersfoort, jj boven en vervolgens Hoevelaken, halt Terschuur, links af naar Appel Tc hu 88.7 K.M. J. H. te L. Het beste kunt u Zierikze bereiken per trein tot Goes, vandaar pi Autobus naar Katscheveer en overvarei naar Zierikzee. U'kunt 's morgens van hie vertrekken om 8.24 uur. aank. R'dam 9.0 uur, vertrek R'dam 9.08. aank. Roosendaa 10.11: vertrek Roosendaal 11.01 uur; aan komst Goes 11.52 uur. De autobus wach u op het stationsplein en brengt u naa Kalscheveer vanwaar de boot om 12.45 uu vertrekt. Duur van den overtocht een uoa Wanneer u geen bezwaar hebt toeslag te be talen voor den D-trein, dan kunt u een ha! uur later uit Leiden vertrekken. E. te L. Op een dag heen en tern naar Antwerpen en dan nog de tentoon stelling bezoeken is wel heel kort. U kun hoogstens een vluchtigen indruk van he geheel krijgen. De eerste trein vertrekt vai Leiden naar Antwerpen om 7.16 uur; aan komst te Antwerpen om 10.15 uur; teru| uit Antwerpen 's avonds om 8.46, aankomst te Leiden 10.12 nur. De reiskosten bedragen enkele reds 8e M f. 3.50. Een bewijs van Nederlandereoha; is voldoende. M. B. te II. Leiden, Hoóge Rijndijk Benthuizen, Zegwaard, de Kruisweg, Bias wjjk, Bergschenhoek, Hilligersberg, Rotter dam, Kralingen, Kralingsche veer, Krimps a. d. IJssel, Krimpen a. dl. Lek, Elshout Kinderdijk, Alblesserdijk, Papendrecht, Slis drechty Giassendam, Haidinrveld, Gorichen Sleeuwijk, Woudrichem, Rijswijk, Giessen Neer- en Op AndeL Veen, Wijk, Aaibnig Hersden, Herpt, Haarsteeg. Vlijmen, Da Bosch, Moergestel, de Hondsberg, OiBterwijt Totaal 136.5 K.M. Oisterwjjk, Deo Bosch, Orthen, Hedei Zaltbommei, Tuil, Waardënhurg, Geldermal sen, Buurmalsen, Gul emborg, Sohalkwp Houten, Utrecht, Harmeien, Woerden, Boos graven, Zwammerdani, Alphen, Koodekert Leiden, Totaal 113 K3L K. te D. Rosendaaü, Wouwschie Ril Nieuwedorp, Huijbergen, Hoogerheide Woensdredht, Rilland, Krabbendijke, Krui ningen, Schore, Biezelinge, Kapelle, Kloe tinge, Goes, 's Heer Hendrikskinderen, 's Heer Arendskerke, Sloedam, Nieuwland Middelburg, Westsouburg, Vlissingen. Totaal 89.4 K.M. z Overzetveer naar Breökena. Vertrek var Vlissingen 10 uur (alleen Zondags), 11 u. 3( (werkdagen), 1 u. 20 (dagelijks), 2 u. Gó (werkdagen), 5 uur (werkd.), 6 u. 10 (Zon dags), 7 u. 10 (werkd.) WAAR DE DUITSCHE WIJN GROEIT. Met een paar woorden kan worden aan geduid, waar in Duitschland wijn groeit. Het zijn de warmste en fraaiste 6treken van het land. Maar niet alleen in deze streken, niet alleen aan Rijn, Moezel, Ahr Nahe, Lahn en Neckar, niet alleen in de Palts, Baden, Franken en aan het Meer van Konstanz ook in Midden-Duitsch- land (aan de Unstrut nabij Freiburg en Naumburg) zelfs nog in Saksen (Meis sen), Silezië (GrCLneberg) en in de vro? gere provincie Posen groeien wijndruiven. Iedereen zal wel op zijn tochten door Duitschland bier en daar onverwachts wijnbergen hebben ontdekt. Twee of drie eeuwen geleden was de wijnbouw in Duitschland veel meer ver breid dan heden. Zelfs in den Harz, bij voorbeeld in de oude brandewijnstad b'ora- h'ausen, werd vroeger wijn verbouwd. Eer.ct nadat de wijnbouw was uitgestorven, werd de productie van echten brandewijn vervan gen door die van korenbrandewijn. De hoogste wijnbergen van Midden- Europa strekken zich uit in het Zuidelijke Schwarzwald, in het „Glottertal", tot op een hoogte van 500 M. boven den water spiegel. De „Glottertuler" is een wijn, die door Viktor von Scheffel, samen met hel prachtige dal, werd bezongen, Het warmste punt van Duitschland het vulkanische wijngebergte Kaiserstuhl aan den Rovenrijn, tusschen Breisach en Freiburg. Ihringen, het groote wijncentrum, heeft een gemiddelde jaartemperatuur van 10.8 graden (volgens Hann's „Handbuch der Klimatologie"). Ter vergelijking moge er op worden gewezen, dat de gemiddelde tem peratuur van Genève 9.5 en die van Mon- treux 10.1 graden is. De grootste wijnbouw-gemeente v.in Duitschland is Bad Dürkhoim in de Palts- Binnen de grenzen der stad liggen 3500 morgen wijnbergen met een bebouwde op pervlakte van 845 H.A. De wijn wordt hier zooals trouwens overal in de Palts, op vel den verbouwd. De oudste wijn wordt bewaard in hc- Historische Museum te Spiers, de hoofdstad van de Palts. In de wijn-afdeeling van dit Museum bevinden zich nog wijnen uit den tijd der Romeinen. Te drinken zijn deze wijnen niet. 2-5

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10