De nieuwe Leger-reorganisatie. 71tte Jaarsrang DINSDAG 15 JULI 1930 No. 21572 STADSNIEUWS. DE VREDESORGANISATIE DER INFANTERIE. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per re get toor tdyertenfiên uit Leider en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad gevestigd rija Voor alle andere advertentiSn 36 Cts. peg regel. Kleine AdvertentiÊn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 rF portokoeten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. NED. NATUUR HIST. VEREEN. Escnrsie van de atdeeling Leiden. Zondag jl. heeft de Leiden van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging een excursie gehouden naar het landgoed ,'Meer en Bosch" bij Loosduinen. Per trein gingen de deelnemers naar den Haag en vandaar per tram en bus naar Kijkduin. Gelukkig werd de excursie door prachtig weer be gunstigd. Het landgoed bestaat uit een boschterrein, waarin een mooie vijver ligt en een duingedeelt,e. Dit laatste is jam mer genoeg door stratenaanleg van gemeen tewege totaal bedorven maar het boschge deelte is nog geheel ongerept; hier vonden de deelnemers tal van mooie planten, terwijl tusschen de afgevallen bladeren en lakken een groot aantal merkwaardige en vaak zeldzamere soorten gelededieren en slakjes werden aangetroffen. Om kwart voor 6 kwamen de deelnemers wel vol- I 'daan over den uitstekend geslaagden tocht weer in de stad aan. AANBESTEDING. B. en W. dezer gemeente hebben heden morgen aanbesteed het houwen van vier transformatorgebouwen met urinoirs aan Kort Galgewater, Jan van Houtkade, Witte j Singel en Maresingel. Er waren 11 biljetten ingeleverd, waarop I als volgt was ingeschreven: I Th. G. Barthen Jr., perc. 2 f. 4.093, perc. 1 3 f. 3.6-iO; fa. Jac. van Riet, perc. 1 f. 6.650, I perc. 2 f. 4.970, perc. 3 f. 4.150, perc. 4 f 4100; fa. wed. H. van Driel, Koudekerk, I perc. 1 f. 6895, perc. 2 f. 5100, perc. 3 f. 4550, I perc. 4 f.4420, in massa f. 20.965: I. Th. Cornet perc. 3 f. 3575, perc. 4 f. 3450; W. E. j Neuleboom, perc. 2 f. 4675, perc. 3 f. 3770, perc. 4 f.3699; fa. W. Ooudshoorn en Zn., perc. 1 f. 6000, perc. 2 f. 4288; fa. van der Lelie en Kantebeen, perc. 1 f. 5450, perc. 2 f.4928, perc. 3 f.3620, perc. 4 f.3290, in massa f. 17.000; fa. Marcelis en Heemskerk j rerc. 1 f: 7256, perc. 2 f. 4455, perc. 3 f3825, perc. 4 f. 3600; M. Kool, Warmond, perc. 1 f. 7190, perc. 2 f. 5190, perc. 3 I 1 4490, perc. 4 f.4090; M. de Jong en Zn., I voorheen Turion, Voorschoten, perc. 1 f 6665, perc. 2 f.4290, perc. 3 f.4020, perc. 4f. 3989- in massa f. 18.777? van der Vel den en de Jong, 0eg9lgeest, perc. 1 f.6777; I perc. 2 f. 4444. perc. 3 f. 4111, perc. 4 f. 4000 in massa f. 19.111. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leider. De gunning werd aangehouden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: C. F. van Luyn, Borneostraat 36 a, Leiden. Fabricatie voetballen en sportartikelen in leder. Eigenaar: G. F. van Luyn, Leiden. Ophefiing: W. Janssen, Haarl.str. no. 277, Leiden. Handel in kruidenierswaren en suikerwer ken. W. Janssen. Leiden. Wijziging: N.V. Nederlandsche Electrolasch Maat schappij, Zoeterwoudsche weg, Leiden. Uit tredend Directeur: G. J. Polman Tuin, Oegst- i geest. Nieuwe Directeur: J. E. Colin. Oegst- geest. De wethouder, de heer A. L. Reime- j linger, is, wegens uitstedigheid verhinderd cp de Woensdagen 16 en 23 Juli a.s. spreek- J uur te houden. De alhier tot arts bevorderde semi- artsen J. Engel, M. Hommes en W. van Krimpen zijn bestemd tot reserve officier van gezondheid 2e kl. bij het reserve-perso neel van het leger hier te lande. Geslaagd voor het examen Nederland sche Handelscorrespondentie Betsy Lam- hrechts, Marie Lamboo en Mien Lindhout, leerlingen der Mariaschooh Haarlemmerstr. Gistermiddag te circa 3 uur is op den Haagweg een groote meubeltransportauto tengevolge van de gladheid der straat geslipt en gekanteld, waardoor een lantaarnpaal werd vernield. Het duurde geruimen tijd voor men het zware gevaarte weer in den goeden stand had teruggebracht. I Persoonlijke ongevallen hadden niet Plaats. Op Donderdag 24 Juli rijdt er een goedkoope trein uitsluitend 2e en 3e klasse van Leiden naar Breda en Oisterwijk en terug- Inwerkingtreding van de wijzigingen op 1 October. De ..Maasbode" kan mededeelen, dat bij beschikking van den minister van Defensie van 16 Juni 1930, de samenstelling van den staf van een infanteriebrigade, met de bij zondere bepalingen, zal luiden als volgt: Stal Infanteriebrigade. Personeel Offi- Offi- Onder- ciers- cicrcn offl- paar- cicren den. Kolonel, brigadecommandant 1 1 Kapitein, toegevoegd 1) 1 1 Eerste-hiitenant-adjudant 2) 1 Majoors 3) Reserve-hoofdofficieren mem. Adj.-onderoff.-administrateur 1 1) Kan bij bevordering tot majoor in zijn functie worden gehandhaafd; wordt, indien hij behoort tot één der Regimenten Grena diers of Jagers, bij dat regiment boven de sterkte gevoerd. 2) Kan bij bevordering tot kapitein in zijn functie worden gehandhaafd; wordt, indien hij behoort tot één der regimenten Grena diers of Jagers, bij dat regiment hoven de sterkte gevoerd. 3) Bestemd voor indeelings-dislriclscom- mandant of voor groepscommandant bij het Vooroefeningsinstituut van den vrijwiiligen landstorm; de 12 indeelingsdistrictscomman- danten en de 6 groepscommandanten van het Vooroefeningsinstituut van den vrijwii ligen landstorm worden naar behoefte over de acht brigadestaven verdeeld door den Minister van Defensie. De als indeeling9- districts- of als groepscommandant optre dende majoor kan hij bevordering tot luite nant-kolonel in zijn functie worden gehand haafd; indien deze hoofdofficieren behooren tot één der Regimenten Grenadiers of Jagers worden zij bij hun regiment boven de sterkte gevoerd. Het Regiment en zijn onderdeelen. Een regiment infanterie zal bestaan uit den staf van het regiment (waarin opge nomen het mobilisatie-bureau) en de regi mentsschool. De regimentsschool zal bestaan uit den staf van de regimentsschool en drie compagnieën, onderscheidenlijk de tirailleur- de mitrailleur- en de specialistencompagnie. De samenstelling van de onderdeelen van een regiment infanterie de reorganisatie is doo rons gemarkeerd zal aldus zijn: Personeel Onder- Offi- Olli- offlc., ciers- cieren korp., paar- en sold. den. Ie. De staf van het regiment. 1) Luitenant-kolonel, regi mentscommandant 1 1 Kapitein-adjudant 1 Majoor, kapitein of luite nant der militaire admi nistratie 1 Luitenant of adjudant-on derofficier der militaire administratie 2) 2) Adjud.-onderoff.-administra- teur, vaandeldrager 1 1 Fourier 1 Muzikanten 3) 28 4) Elève-muzikanten 3) Majoor, hoofdofficier voor speciale diensten 5) 1 Mobilisatiebureau: 6 Kapitein 1 Luitenant 1 Serg.-majoor-administrateur 4 Sergeanten v. spec, diensten 4 2e. De staf van de regimentsschool. Majoor-hoofdinstructeur, commandant van de regi mentsschool 1 1 Adj.-onderoff.-adm. 1 Sergeant- of korporaal-tam. boer 7) 18) Luitenants 9) 6 Adj.-onderoff.-instr. 9) 2 Serg.-majoor-instructeur 9) 4 Sergeanten 9) 26 Tamboers der 1ste of der 2de klasse 9) 10) 2 11) 3e. Een compagnie 12): Kapitein, commandant 1 Serg.-majoor-administrateur 1 Fourier 1 Korporaals en soldaten mem. Bijzondere bepalingen. De bijzondere bepalingen luiden als volgt: 1) Behalve het vermelde personeel behoo ren tot den regimentsstaf de met groot ver lof zijnde reserve-officieren, reserve- en dienstplichtigen beneden den rang van offi cier en vrijwilligers, wier verplichtingen in hoofdzaak overeenkomen met die, welke op een gewoon dienstplichtige rusten. Voorts bij den staf van: a. door den Minister van Defensie te be palen regimenten 1 kapitein en 1 adjudant onderofficier-administrateur, bestemd om te worden toegevoegd aan een indeelingsdis- t ric tsc om man d a n t b. R. Gr., 1, 5 en 6 R.I., 1 sergeant-majoor administrateur, bestemd voor administrateur van den regimentsstaf; c. R. Gr. 3 sergeanten, die bij bevordering tot sergeanl-majoor-administrateur in hun j functie kunnen worden gehandhaafd, be stemd om te worden werkzaam gesteld, onderscheidenlijk ten bureele van den Chef van den Generalen Staf, bij het Hoofdkwar tier van het Veldleger en ten bureele van den Inspecteur der infanterie; d. R.J. 3 sergeanten, bestemd voor garni zoensdiensten; e. 7. R.I. 1 sergeant-majoor-adminislraleur bestemd voor administrateur van het de tachement van dat regiment te Amsterdam, en 1 sergeant, bestemd om te worden toege voegd aan den officier van wapening in het garnizoen Amsterdam; f. 15 R.I. 1 adjudant-onderofficier-admini- slraleur, bestemd voor het Vaste detache ment in de Legerplaats bij Harskamp; g. 21 R.I. 1 adjudant-officier-instructeur, bestemd voor het geven van schermonder- richt in het garnizoen Amersfoort. 2) Bij door den Minister van Defensie te bepalen regimenten is een luitenant en/of een adjudant-onderofficier der militaire ad ministratie ingedeeld, bestemd om te wor den toegevoegd aan den regiments-ad- ministrateur. 2) Uitsluitend R.Gr1. 5 en 6 R.I. Vormen tezamen de Koninklijke Militaire Kapel van R.Gr. en het muziekcorps van 1, 5 en 6 R.I. De Koninklijke Militaire Kapel van R.Gr. staat onder leiding van een directeur. Bij 1. 5 en 6 R.I. wordt aan één der muzi kanten de betrekking van kapelmeester op gedragen: bij deze regimenten zoomede bij R.Gr. aan één der muzikanten die van onderkapelmeester. De muzikanten hebben den rang van: de kapelmeester: hoofdopzichter van forti ficatiën; de onderkapelmeester: sergeant-majoor; de muzikant: sergeant. De élève-muzikant heeft den rang van korporaal. Bij de Koninklijke Militaire Kapel zijn 49 muzikanten en élève-muzikanten. Hierbij en bij de andere muziekkorpsen kan boven dien een door den Minister van Defensie te benalen getal soldaten (vrijwilligers) als geëmployeerden worden werkzaam gesteld. 5) Is hoofd van het mobilisatie-bureau en voorts o m. belast met de leiding van afzon derlijke cursussen voor reserve-officieren. 6) Het mobilisatie-bureau is belast met de registratie van het met groot verlof pijnde personeel, de verdere mobilisatie-voorberei ding van het regiment, de wapening, het verdere materieel, de kazerneering, de muni tie, en met de overigedoor den regiments commandant te bepalen diensten. 7) Bij R.J.: sergeant- of korporaal-hoorn blazer. 8) Bij 9. 15. 16. 17. 19, 20, 21 en 22 R.I. is geen sergeant- of korporaal-tamboer inge deeld. 9) Dit personeel wordt door den comman dant van de regimentsschool ingedeeld bij de compagnieën-, wijziging van de indeeling ge schiedt slechts teneinde rekening te houden met de behoefte van ieder opleidingstijdperk. 10) Bij R.J hoornblazer der 1ste of der 2de klasse. 11) Eén hunner kan tot de 1ste klasse be hooren. 12) Behalve het vermelde personeel be hooren tot de compagnie het overeenkomstig het bepaalde in noot (9), daarbij ingedeelde personeel, zoomede de bij de compagnie in werkelijken dienst zijnde reserve-officieren, reserve- en dienstplichtigen beneden den rang van officieren en vrijwilligers, wier verplichtingen in hoofdzaak overeenkomen met die, welke op een gewoon dienstplich tige rusten. De bij deze regeling vastgestelde wijzigin gen zullen, in werking treden op 1 Oct. a.s. HET NEDERLANDSCHE ANTWOORD OP DE NOTA VAN BRIAND. Frankrijk was te ving. Op de wagen van den heer SSchaepman 1. Heeft de Minister kennis genomen de publicatie door het Fransche-Ministerie van Buitenlandsche Zaken van het ant woord der Nederlandsche Regeling op het Pan-Europa-memorandum van Minister Briand 1 2. Vindt de Minister 't een juisten gang van zaken, dat de Nederlandsche pers en dus ook het Nederlandsche volk via het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken wordt ingelicht over daden van de eigen Regeering, te meer, waar het niet is aan te nemen, dat het Fransche Ministerie tot publicatie is overgegaan, zonder over leg te hebben gepleegd met. do Nederland sche Regeering en zonder van deze toe stemming te hebben ontvangen 1 3. Is de Minister bereid maatregelen te nemen, opdat in gevallen, waarbij een vreemde Regeering overgaat tot publicatie van een nota of brief der Nederlandsche Regeering, ten minste gelijktijdige publica tie in de Nedcilardsche pers verzekerd zij 1 luidt het antwoord van den heer Beelaerts van Blokland, Minister van Buyfenlandsche Zaken 1. Ondergeteekende heeft kennis geno men van de publicatie in de Fransche dag bladen van het antwoord der Regeering op het Memorandum der Fransche Regeering inzake een Europeesche Federale Unie. 2. Ondergeteekende is van oordeel, dat omtrent dit antwoord de pers gelijktijdig door de Nederlandsche en Fransche Regee ringen had behooTen te worden ingelicht. Te dien einde had hij bij de toezending van het antwoord aan de Fransche Regee ring verzocht, hem tijdig in te lichten om trent haar voornemens te dien aanzien. De voorbereidingen tot gelijktijdige publi catie waren dezerzijds getroffen. De Fran sche Regeering is evenwel, ten gevolge van een administratief verzuim, dat zij betreurt, tot publicatie overgegaan zonder vooraf daarvan de Nederlandsche regeering in kennis te stellen. 3. Deze vraag vindt in het bovenstaande haar beantwoording. DRUK VREEMDELINGEN VERKEER NAAR ONS LAND. De treinen moeten versterkt worden. Dit jaar is het vreemdelingenverkeer naar ons land zeer groot, zoodat alle buiten landsche treinen versterkt afkomen, of in ons land versterkt moeten .worden. Vooral uit Engeland (Londen, Harwich) is het be zoek zeer groot, en hedenmorgen was te Hoek van Holland de toevloed van Engel- sche reizigers zoo groot, dat trein 271, die te 6.40 uur uit Hoek van Holland verstrekt, en die anders uit 5 rijtuigen bestaat, met 10 extra rijtuigen versterkt moest worden en ook nog een restauratie ingezet moest wor den daar één wagen onvoldoende was. Vanaf Gouda liep de trein gesplitst en werd het eerste gedeelte als voortrein door gevoerd. Dit druk reizigersvervoer komt vooral door de goedkoope uitstapbiljetten naar ons land waarvan door de Engel- schen een druk gebruik wordt gemaakt. R.K. HANDELAREN IN HEERENMODE. Een nationale bond opgericht. Vanwege het onlangs opgerichte comité tot organisatie der R.K. handelaren in heerenmode-artikelen is dezer dagen te Utrecht een vergadering bijeen geroepen van R.K handelaren in heerenmode-arti kelen uit geheel Nederland tenendei te ko men tot stichting van een Ned. R.K. Bond van genoemde handelaren. Vele, uit alle deelen van het land, had den aan den oproep gevolg gegeven. De vergadering welke werd geleid door den directeur van het Nationaal Handels bureau, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar. leidrie tot het besluit, een nationa- len R.K. Bond in genoemd bedrijf op te richten. Staande de vergadering werd een voor- loopig bestuur gekozen, bestaande uit de zelfde heeren, die het organisatie-comité hadden gevormd, zoodat het voorloopig bestuur is samengesteld als volgt: Th. Grimmells.Bussem; G. J. Peters, Amsterdam B. v. d. Putten, Dordrecht; J. Witteveen, Leeuwarden. Aan het voorloopig bestuur werd opge dragen onderling de functies te verdeelen, alsmede statuten en huishoudelijk regle ment voor den bond te ontwerpen en die ter goedkeuring voor te leggen aan een in September te houden algemeene vergade ring. BINNENLAND. De nieuwe leger-reorganisatie; inwerking treding op 1 October (le Blad). Druk vreemdelingenverke^ naar ons land; de treinen moeten versteekt worden. (Bin nenland, le Blad). De publicatie van het Nederlandsche ant woord op de nota van Briand; Frankrijk was te vlug (Binnenland, le Blad). Bij Soesterbeig is een vliegtuig neerge stort; de reserve-sergantvlieger El out uit Wassenaar, gedood (Laatste Berichten le Blad). BUITENLAND. Nog eenige antwoorden op het memoran dum van Briand (Buitenland en Telegram men le Blad). Een circulaire van ex-keizerin Zita aan alle Habsbnrgers (Buitenland le Blad). De Britsch-Indische vorsten bereid deel te nemen aan de conferentia (Buitenl. le Blad). WAAROM GEEN NEDERLANDSCH FABRIKAAT? Het paviljoen te Antwerpen. Op de vragen van den heer Braat betref fende het voor het Nederlandsche paviljoen op de tentoonstelling te Antwerpen gebruik te bouwmateriaal: Is de Minister bereid aan de Kamer mede te deelen, waarom voor bouw materiaal voor het Nederlandsche pa viljoen op de tentoonstelling te Antwer pen op den dag der aanbesteding nog besloten werd om in plaats van het Ne- landsche fabrikaat „Steengaas" het Oostenrijksche fabrikaat „Heraklith" te gebruiken? 2. Is de Minister niet van meening, dat hierdoor de Nederlandsche industrie gevoelig getroffen werd en dat buiten dien het idee om vreemdelingen te laten zien wat men hier in Nederland pres- teeren kan, ter zijde gesteld is? luidt het antwoord van den heer Verschuur Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid. 1. Als bekleedingsmateriaal voor het Nederland9ch paviljoen op de tentoonstel ling te Antwerpen kwamen verschillende in den handel zijnde bouwstoffen in aanmer king, waaronder, in verband met de wijze, waarop het paviljoen werd gebouwd, één Nederlandscb fabrikaat, n.l. „Steengaas", Na onderlinge vergelijking is de keuze op „he- racliet" gevallen, aangezien dit materiaal onder de omstandigheden, waaronder ge werkt zou moeten worden, de te verwachten weersomstandigheden in den winter den meesten waarborg gaf. dat doorgewerkt zou kunnen worden, terwijl tevens het buiten landsche materiaal niel onbelangrijk goed- kooper was dan het Nederlandsche product. 2. In verband met het bovenstaande moet het antwoord op de tweede vraag ontken nend luiden. TERAARDEBESTELLING VAN I. H. MARINUS. Gisteren vond op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats fe Hilversum de bijzetting plaats van het stoffelijk overschot van J. H. Marinus, op 24 Mei j.l. te Buitenzorg over leden. De belangstelling vooral uit planterskrin gen was zeer groot. Een schat van bloemen en kransen w.c. een van den Ondernemersraad, het N. I. Landsyndicaat. van de kleindochters van wijlen generaal van Ileutz. van de Maat schappij Nederland, dekte de kist. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op oud-minister H. Colijn, den oud-burgemees ter van Hilversum, minister van Water staat mr. P. Reymer, den burgemeester van Hilversum ,oud-minister J. M. J. H. Lam- booy. prof. V. II Rutgers, prof. de Louter, en H. Tegelberg, directeur der Maatschappij Nederland. Aan de groeve is het woord gevoerd door de heeren II. Colijn ,prof de Louter. Lam- booy, Sanders, Groenenberg en Van Os. Een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1