\toJuxdoA OimmOvoucAiM HUN BEIDE WEG. V.-^sr! •v rjr<' DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. FAILLISSEMENTEN. r_FEUILLETON. BEROOVING BIJ ZAANDAM. De daden aangehouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Pieler Gijzenlaan te Zaandam de 19-jarige Fr. W., afkomstig uit den Groote- Ypilder, door een tweetal mannen, met wie hij den avond in verschillende café's te Zaandam had doorgebracht, overvallen en van zijn zakgeld beroofd. Na hem onder be dreiging met een browning bevolen te heb ben den volgenden dag met meer geld terug te komen ,nam het tweetal de vlucht Nog dienzelfden nacht is het de politie gelukt de daders te arresteeren. Eén hunner heeft bekend den overval met zijn kameraad gepleegd te hebben. DOOR EEN MOTOR AANGEREDEN. Eergisteravond is te Den Heelder een mo torongeluk geschied, waardoor twee perso nen ernstig gewond werden. Nabij den spoor wegovergang werd een oude man, die voor de gesloten boomen stond te wachten, door een motorrijwiel aangereden. De man werd tegen den grond gesmakt waar hij bewuste loos en bloedend bleef liggen. De motor rijder had zoo sterk geremd, dat hij van zijn motor sloeg en eveneens roerloos op den weg kwam te liggen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De oude man had een enkelbreuk, terwijl de twee slachtoffers heiden een zware hersenschudding hadden opgeloopen. Beide gewonden werden naar het ziekenhuis getransporteerd. BRAND. Gistermiddag te ongeveer halféén werd brand ontdekt in de Patentoliefabriek der fa. Molenberg en Dekker aan de Oostzijde te Zaandam. Toen de brandweer ter plaatse verscheen stegen dikke rookwolken naar druiten. Het vuur bleek te woeden in het voorste gedeelte van de 30 Meter diepe fa briek. Daar er een groote hoeveelheid em ballage lag opgeslagen was gevaar voor uit breiding zeer groot. Met veed materiaal werd 't vuur, dat allengs den olievoorraad naderde, bestreden. Reeds na een uur had de brandweer den brand, die zich aanvan kelijk ernstig Het aanzien, onder den knie. Het voorgedeelle dor fabriek kreeg belang rijke schade. Gebouw en inventaris zijn op 'beurspolis verzekerd. TRAGISCH ONGEVAL. Een tragisch verdrinkingsgeva! heeit zich gistermiddag nabij Den Bosch voorge daan. Een 16-jaxige jongen, die met zijn vader, J. van der Put, in een roeibootje op de rivier de Aa aan het visschen was, viol uit het bootje in het water. De vader sprong den jongen na, om te trachten hem te red den. Terwijl de jongen zich echter met veel moeite op het droge wist te brengen, ver dronk de vader. Pas een uur later s'aagde ir.cn erin, het lijk uit de rivier cp te vis schen. VERDRONKEN. Gistermiddag is de 17-jarige jongen H. Koöl, wonende te Holwieide (Gr.) bij het baden in het Scihildmeer builen de badin- richting, verdronken. Het slachtoffer, dat niet kon zwemmen on in de vaargeul kwam, werd later door dreggen levenloos opge haald. Hot lijk is naar de ouderlijke woning overgebracht. Dame (argwanend): „Maar de man die mijn heg zou komen knippen had een lange baard". Tuinman: ..Dat had ik ook mefrau, voor dat me baard in de heg verward raakte". (Passing Show) BUITENLANDSCH GEMENGD. DE MIJNRAMP IN SILEZIE. Begrafenis der ilachtoüers. De hemel was zwaar bewolkt- toen gis termorgen tegen zeven uur reeds de eerste deelnemers van de aan de begrafenisplech tigheid te Hausdorf deelnemende bewoners uit het district Neurode aankwamen. In den nacht hadden de kameraden der omgekomenen de drie gemeenschappelijke graven gedolven, waarin de dooden, die tot nu toe samen hun werk hadden ver richt, thans ook gemeenschappelijk ter aarde zouden worden besteld Ook waren reeds de lijkkisten naar de nieuwe katho lieke begraafplaats overgebracht- waar in een graf 2-1, in een tweede 22 en in het derde 6 mijnwerkers zouden worden bij gezet. Reeds lang voor den vastgestelden lijd was de kleine tegen de helling van den berg gelegen dorpsbegraafplaats geheel met belangstellenden gevuld. Een groot deel van de 15 tot 20 duizend zielen tellende zwaargelroffen gemeente, had zich tegen de helling opgesteld. Tegen acht versche nen de officieele vertegenwoordigers der autoriteiten en corporaties- in het bijzonder de vertegenwoordiger van den rijkspresi dent en de rijksregeering, staatssecretaris Dr. Geib van het Rijksministerie van Ar beid, de vertegenwoordiger van de afdee- ling voor mijnwezen, de rijksdagpresident Loebe. De plechtigheid nam een aanvang met een treurmarsch welke werd uitgevoerd door een muziekcorps uit Neurode. Daarna celebreerde de aartsbisschoppelijke vicaris- generaal Diltert, die vergezeld was van een groot aantal Katholieke geestelijken, een mis, waarna een plechtig Requiem werd gehouden. Pastoor Schroefel van de parochie Haus dorf hield vervolgens oen lijkrede- waarin hij nog eens het vreeselijke gebeurde in herinnering bracht. Droefenis heerseht niet alleen in Hausdorf, maar over geheel Duitschland Pastoor Schoefel zeide. dat hij bijzon dere opdracht had den heldenmoed der reddingcolonnes te prijzen. Helaas, ook deze heldenmoed mocht niet meer balen. Men kent de moeilijke omstandigheden, waaronder de mijnwerkers leven en daar om is men verplicht, alles in het werk te stellen, deze omstandigheden tc verbeteren. Ten slotte wendde de geestelijke zich in het bijzonder tot de achtergelaten betrek kingen. Voor de prolestantsche slachtoffers werd voorgegaan in het gebed door Dr. Boeltcher •475. „Dal kan gebeuren," zei de knecht weder en zoltc hem toen op 't paard. „Houd je goed vast, Piero, aan zijn manen, want we gaan in snelle vaart." Toen kwam de meid een lasso brengen, „hier," zei ze, „neem het touwtje mee. Hiermee kun je den dief wel vangen, zooals je vangt los loopend vee". 476. „Vooruit, knol," riep de knecht het paard toe en hel dier sprong over '1 hek, Piero kwam met zijn neus, door den schok legen den harden paardennek. De knecht hield het paard bij de leidsels, sloeg zijn klompen in zijn zij. ,,'k Geloof, dit ik ze zie," zei Piero, „ja die richting moe ten wij." die eveneens de achtergeblevenen woorden van troost toesprak. De plechtigheid werd beëindigd met hel zingen van Bergman's Grabgesang". Daarna werden de uil de omgeving af komstige dooden naar hun respectieve plaatselijke kerkhoven overgebracht. In het begin van den namiddag had in die plaat sen de bijzetting der overige slachtoffers plaats. Tijdens de treurige plechtigheid welke meer dan anderhalf uur duurde, vielen vele vrouwen en kinderen en ook mannen als gevolg van hun hevige aandoening in on macht. DE OVERSTROOMINGEN OP KOREA. ERNSTIG TRAMONGEVAL IN ARGENTINIë. 67 slachtoffers. To Buenos Aires is een tramwagen met 70 passagiers verongelukt. Het ongeluk ge schiedde 's morgens om 6 uur. De meesle elachloffers zijn werklieden, die op weg waren naar hun werk. De (ram ging over een ophaalbrug, die uit twee deelen bestaat. Men denkl dal de be stuurder door den dikken mist niet gezien heeft, dal één van beide deelen was opge haald, zoodat de tram van de, brug af in het riviertje, de Riache. reed, da( Buenos Aires van Avellanoda scheidt Alle passagiers, die in den tram zaten, zijn omgekomen. Slechts een drietal, dat zich op het achterbaicon bevond, wist zich te redden. Er zijn in den loop van den dag 53 lij ken gevonden, waarbij 5 vrouwen Politie en brandweer zijn met ploegen aan het werk om de slachtoffers te zoeken. De tram ligt geheel onder water. Alle werkgevers in den omlrek hebben hun arbeiders naar huis lalen gaan, want overal verkeerden de menschen in groote opgewondenheid, uit ang9t. dal hun familio- leden bij het ongeluk betrokken waren. Er speelden zich hij het identiticeeren der slachtoffers hartroerende iooneeien af. Er is een publieke inschrijving geopend voor steun aan de nagelalen betrekkingen. RECLAME. 4740 Minstens 300 personen verdronken. Naar uit Tokio wordt gemeld, is volgens ('üicieele berichten de overstrooming van 7 Juli jl in Korea de ergste catastrophe, die Korea in de laatste decennia heeft getrof fen. Vooral liet district Ugata-Ken weid zwaar geteisterd en het staal wel vast, dat min- slens 300 mensehen verdronken zijn. Sommige plaatsen zijn geheel verwoest. De ganschc oogst in Noord-Korea in vernie tigd. DE TUNNEL BIJ GIBRALTAR. De bladen melden, dat de voorbereidende werkzaamheden voor het graven van een tunnel onder de straat van Gibraltar wel dra aan de Afrikaansche zijde zullen begin, nen. Te Tarifa heeft men peilingen gedaan en een diepie van 250 M. bereikt. De om standigheden zijn gunstig. BOSCHBRAND in Z.-FRANKRIJK In het departement Var, tusschen St. Ra fael en Toulon is een ernstige bo9chbrand uitgebroken, die door den mistral groote uit breiding heelt gekregen. Reeds zijn 300 hectaren aangetast. Tal van huizen in de vuurzone zijn oen prooi der vlammen ge worden. Ook de epoorweglijnen, "die door co streek 'ioopen, zijn zwaar beschadigd. Een hoogspanningsleiding word eveneons vernield. DAK INGESTORT. Volgens een bericht uit Luik is tengevol ge van den hevigen regenval het dak van liet Zwitsersche paviljoen op de tentoon stelling Zaterdagochtend ingestort over een oppervlakte van 120 vierkante Meter. Ge lukkig werd niemand gewond en bepaalt alles zich tot stoffelijke schade, maar deze is zeer aanzienlijk, daar de meeste stands ernstig blijken te hebben geleden VLIEGONGEVALLEN. Matthews een der vliegers, dio op weg waren van Engeland naar Australië, is te Prome aangekomen. Zijn makker Hook is achtergeblevenhij lag op st-ifven. Verdere bijzonderheden ontbreken Matthews en Hook werden vermisl »è?.ert 3 Juli. toen zij uil Akyab vertrokken zijr naar Rangoon. e De Zwitsersche vlieger Bovloz is lnj een val gedood. Bij den St. Gothard is een Finscll viieg- iuig neergestort. Men vermoed! dat hst van Milaan kwam, na aldaar antifascistische slrooibiljetlen te hebben neergeworpen. Het vliegtuig is verbrijzeld De oiloal, Giovanm Bassanesi, is gewond. Volgens een nader bcrichl lieefl men in derdaad exemplaren van hel bewuste slruoi- biljel in het vliegtuig gevonden BRAND IN EEN PETROLEUM- BRON. Drie jongens en een man werden ver koold bij een brand in een petroleumbron bij Haynesville in Kentucky. Drie andere mannen liepen zware brandwonden op. ZWAAR WEER IN ITALIë. In de omgeving van Potenza heeft een zwaar onweder vier menschonlevens ge- ei9cht. Een vader had met zijn drie zoons in een grot beschutting gezocht. Door liet noodweer wend de ingang van de grot ver sperd, waardoor allen den dood vonden. PREDIKBEURT BENTHUIZEN. Geref. Ge'm.: Dinsdag nam 7 uur (o.t.) ds. Lamain van Leiden. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Wijngaarden Drs- L. Vroege indewey cand. te Middelharnis Te Oot- marsum, J. J- C. Visscher, te Jukwerd. GEREF. KERK. Bedankt voor Metslawier c.a, ds. H. H van Kapel te Kooten Voor Haarlem (3e prod. plaats): W- H. v. d. Vegt te Bergura. BAPTISTEN-GEMEENTEN. Beroepen: Te Heerlen-Treebeek: L. de Haan, te Stadskanaal. Ui gesproken: J. G. Grönloh, muziekhandelaar. Te I den, Hooigracht 56; rechler-comm. mr. F. h A. Hijink. curator mej. mr. A. W. Labohm Leiden. Opgeheven het faillissement van H. Tuyn- rr.an te Warmond. Vrij naar het Engelsch - H. ANTONSBN (Nadruk verboden). 10) De oude beer leunde achterover in zijn sloel en vouwde de handen samen. Goedl Goedl En nu verder.wat ben je van plan te gaan doen .Richard? Ben je soms van plan mij op te volgen? Nee, vader, ik heb nog geen besluit ge maakt. Ik.ik moet nog eens naden ken.. Ik wist tot nog toe niet precies, hoe ik er voor stond. Daar heb je gelijk aan, beste jongen. Neem geen overhaast besluit. Daar is de zaak te gewichtig voor. Maar ik zou het heerlijk vinden te weten, dat ik mijn werk aan mijn zoon kon overgeven. Dick huiverde. Dank u, vader.ik zal er over denken Hij ging vlug naar de deur en sloot die zachtjes achter zich. Twee honderd.'... per jaar! mompel de hij. Dick stond eenige oogenblikken voor de deur van zijn vaders kamer en krabde zich achter de ooren. In plaats van een eigen inkomen van drie duizend gulden per jaar, had hij riets dan een boterham en een dak boven zijn hoold. Brrrl Ellendig! Maar op eens grinnikte hij weer van verholen pret en toen hij den tuin inging was hij al wear in een onbezorgde, jolige stemming. Joyce gaf hem er een standje over. Waar heb je zoo'n pret over? vroeg ze. Gek, die je bent! Dick hield zich wal in. Heb je wel eens van onze goede tante Julia gehoord? Tante Julia? Waar heb je het nou over? Dick legde zijn vinger op den mond. Sst, kind! Ssl! Je dierbare tante Julia is niet meer onder de levenden. Ze heelt ons echter duizend pond nagelaten. Wie was het, weet je dat soms? ik heb vroeger nooit een woord over haar gehoord, jij wel Joyce schudde ontkennend het hoold. Nee, nooit. Maar ga door. Waar zijn die duizend pond gebleven? Dick wuifde met de hand in het wijde weg. Die zijn van dit on^ermaansche ver dwenen, net als die goeie tante Julia. D:e hebben mijn studie in Oxford mogelijk ge maakt Ze zijn er aan opgegaanmet bovendien nog twintig pond aan klcinighs- den. Zoo zit 'tl En vader hoopt, dal ik hem zal opvolgen! Stel je voor, Joyce! Joyce keek hem aan en ze moesl lachen. Ze kon hem zich niet voorstellen als -pre dikant Maar Dick! Dan heb je geen rooien cent! Wat een pech! Och. als ik er goed over nadenk, dan is het toch ook weer grappig, zei hij, zijn pijp stoppend Hier sta ik nu, na vier jaar studie aan de universuleit, niets anders verwach tend dan dat mijn toelage door zou gaan... en ik krijg niets, niemendal! Ik heb de klee- ren. die ik aan mijn lijf heb, dat is mijn heele bezit! Nee, dat is niet zoo! bemerkte Joyce. Je hebt hersens en werkkracht en je bent een man, Je kunt er op uitgaan en werken. Het zal heusch zoo lang niet duren of je verdient drie duizend pond per jaar. Dank je, meid, dat is erg aardig gozegd van je. Het moet op een ol ander manier voor elkaar komen! Maar ik weet op geen stukken na, hoe het zal moeten. Joyce keek hem aan. Hij zag er zoo heel anders dan anders uil, vond ze. Maar, Dick, begon ze, zenuwachtig het gras uittrekkend, er zijn toch.zoovoel din gen, die je doen kunt Het parlement.... bijvoorbeeld Dick schudde het hoofd. Ik weet geen steek af van politiek. en ik heb geen kruiwagen. Nou.wat denk je dan om advocaat te worden? Daar zou ik wel zin in hebben, ant woordde Dick- Maar daarvoor moet je. naar het schijnt, altijd eng duur dineeren, Zoodat het je op een duizend pond komt, eer je het bent. Zie je, al die dingen kosten geld. ik zit a! dadelijk vast. Het eenige, wat ik er op weet, is naar Canada te gaan. Joyce werd doodsbleek. Dick vervolgde kalmweg. Het eenige, wat Oxford voor me gedaan heeft, is dat ik er een sterke kerel geworden ben. Ze zouden me daar wel kunnen gebrui ken op een of andere farm. Canada! Canada was duizenden mijlen ver wegl Ze keek naar Dick, zooals hij daar op het gras zijn pijp lag te rooken. Ze kon de gedachte, dat hij van haar weg zou gaan, r.iet verdragen. Geloof je ook niet, dal dat plan over Canada nog het beste zou zijn? vervolgde Dick. Nee. zei Joyce, geen denken aan! Toe, Dick, ga nu niet naar Canada! Hoe kun je daarover ook maar denken? Je weet er geen steek van af en hel is zoowat aan het andere eind van de wereld en veronderstel eens, dat je er niet kunt aarden. Je hebt nog geen enkele poging in Engeland zelf ge waard. In J-onden kan (och altijd wel ge.d yerdiend worden. Je hebt toch een graad van Oxford? Dat heb je lach voor op heel wat anderen? Waarom sturen de menschen hun zoons anders naar Oxtord? Dick kwam overeind zitten en keek haar aan. Jaik weet wel niet veel van Ca nada at maar het is toch geen kwaad idee en ik moest er toch eens over denken. Kijk eens. Jo. ik moet toch ietg gaan doen, niet waar beste meid, en gauw*ook. Ik kan toch maar niet op kosten van den ouden heer hier den hoel Wijven opeten? Twee honderd jxind in het jaar voor ons vieren!! Het js meer dan dwaas. en toch, als ik er over denk, hoe ik dal bedrag hij elkaar zou moe ien verdienen, dan weel Ik er heusch nog geen weg op. VII. Geld is een ellendig ding, omdat je niets kunt doen als je het niet hebt, omdat het moderne leven van je vordert, dat je dag aan dag al je vermogens zuil gebruiken, of je wilt of niet, om he! bi) elkaar te krijgen en omdat je er een walg van krijgt, als je het cc-nmaal in overvloed hebt. Dit was de korte samenvatting van Djck's overpeinzingen in de lange, zwoele zomer dagen. die volgden. De geldduivel scheen hom overal te kwellen. Als hij een brief wilde poelen moest hij Joyce om een post zegel vragen. Hij had golfballen noodlg, dan moeBt hij trachten ze op eredirl te krijgen. Zijn tabalk was op... alweer naar Joyce! Hij moest zijn haaT lalen knippenlaat maar groeien! Hij was een man vol gezond heid en kracht, met een goed verstand en een groote werklust. Waarom kon hij nu geen geld verdienen. zooai6. om er mair een te nemen. Parsons, die sloomo sul rod zijn grooten bril, die zoo stijl ais een stok was en zoo maar begonbegon I- - met vijl honderd pond per jaar in de zeep fabriek van zijn vader? Het zou me geen steek kunnen sche len .waarmee ik begonals ik maar beginnen kon! Ik zou tevreden zijn mei twintig shilling in de week, als er mail eenig vooruitzicht was! Maar wat tan u doen, zoolang ik hier in deze negerij opge borgen zit. De belrekkjngsbureaux schrijven me, dat er een te veel is aan leeraren en schoolmeesters en zoo leef ik maar op kos ten van den ouden heer en ben nutteloorer dan een gewone daglooner. Ik moet eens vragen ot Turnbull me geen plaatsje op die boerderij bezorgen kan. Hij ging regelrecht naar hem toe. Jou een baantje bezorgen? lachte Turnbull. Maar beste kerel, wat voor een baantje? Dick spreidde wanhopig zijn handen voor zich uit. Wat je maar wilt. Toen ik hierheen kwam, stond er een man langs den weg schoffelen, of zoo Iets. Kan ik daar niet ee paar pond in de weck mee verdienen? Turnbull floot eens tusschen zijn Undffj Een paar pond? Kerel, hier in heel streek wordt hoogstens zestien shilling week verdiend. Nou. dan zestien shillingl Turnbull hield op met lachen. I (Wordt vervolg").I 2-2 I

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6