71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 14 Juli 1930 Tweede Blad No. 21571 GEMENGD NIEUWS. I trambotsing te rotterdam. het eerste ongeluk op den weg ritswiik rotterdam. de kinderverlamming de wraak van den poelier. tusschen twee auto's bekneld. insluiping. onder een electrische lorrie gevaren van het baden in zee. .tjalkschip binnengesleept. TE 'S-GRAVENHAGE is een crick et-wedstrijd gespeeld, tus9chen de A. en B. elftallen, welke bedoeld was als proefwedstrijd voor het Nederlandsch elftaL, Een spelmoment tijdens het batten van den heer de Beus. SLECHTS WEINIGEN zijn aan een wissen'dood bij het ernstig mijnongeluk in Silezië ontsDapt. Meer dan 160 personen kwamen om tengevolge van de gasverstikking. Hierboven eenige van de weinigem die nog levend den beganen grond kon den bereiken. IIET BORSTBEELD VAN 'flNS TVVTMNEKKIflO DERS dat deze zelf in 19 19 kreeg en dat hij thans aan de Generale Staf heeft geschonken. Het borst beeld krijgt een plaats in de hal van het gebouw van de Generale Staf aan het Lange Voorbout te den Haag. J DE INTERNATIONALE TENNISWEDSTRIJDEN TE NOORDWTJKt zijn gisteren beëindigd. Een overzicht van den eindwedstrijd ■TildenPrenn tegen Trramer en Diemer Kool. De wedstrijden werden, dank zij het goede weer, door vele belangstellenden bijgewoond. TE ARNHEM is Zaterdag door den heer F. A. Hoefer uit Hat- tem, voorzitter der vereeniginr Openlucht-museum", de eerste steen gelegd voot het permanente museum gebouw op het terrein van het Openluchtmuseum. De heer Hoefer metselt den eersten steen. Stagnatie in bet verkeer Gistermorgen zijn op den Goudschen ingel te Rotterdam twee tramwagens met lkander in botsing gekomen. De eene, een ud model motorwagen van lijn 23, kwam uit de Jonker-Fransstraat en wilde links om Jen Goudschen Singel oprijden. De andere, en nieuw model motorwagen van lijn 4, op den Goudschen Singel en bleef niet, s voorschrift is, even stilstaan bij de aste halte op den hoek. Daardoor zijn beide wagens in de bocht op elkaar gereden. Het óórbalcon van lijn 4 werd in elkaar ge nikt. De veel lichtere motorwagen van Pijn 23 werd dwars over den rijweg gezet, terwijl het vóórbalcon werd ingedrukt an et onderstel werd vernield. De hevige schok, die gepaard ging met uid gekraak en gevolgd van een gil, veroor- aakte in de buurt veel consternatie. Het bleek echter, dat de gevolgen nogal eevielen. De bestuurder van de lijn 4, de 23-jarige van E. uit de Mauritsstraat, kreeg een loeduit9torting in het rechterbeen. De bestuurder van de lijn 23, de 36-jarige W. W. uit de Lischbloemstraat, kreeg onden aan zijn handen en gezipht. Zoowel de conducteur van de lijn 23 als 24-jarige caféhouder P. G. F. uit de ielstraat, die op het achterbalcon van de stonden, werden van den wagen geslin- erd. F. kreeg wonden aan zijn rechterhand Q hoofd. De conducteur kwam met den "brik vrij. Tenslotte kneusde eene dame uit Gouda, e m den wagen zat, haar neus ernstig gen het lusschenschot. Van E. en F. zijn naar het ziekenhuis aan n Coolsingel gebracht, waar zij verbon en zijn. Het tramverkeer heeft op dit knooppunt !van lijnen twee uur stagnatie ondervonden smoest al dien tijd worden omgelegd. De politie heeft foto's van het gebeurde won maken. o Op den nieuwen Rijksweg RijswijkRot- A*am heeft gisteren het eerste verkeers ongeval plaats gehad. De 26-jange mej. M. l»?011 ?l kreeg van een passeurunde l h openslaand portier tegen het aam, waardoor z'j. vooral aan het hoofd. ^,,ern9tie ^vord gewend. Zij is naar het «wttnua te Delft vervoert. Steeds nieuwe gevallen. Te Gouda is het aantal gevallen van kin derverlamming tot 30 gestegen. Thans i9 de ziekte geconstateerd bij een jongetje van drie jaar. De geheele afgeloopen week bedroeg het aantal nieuwe lijders drie, alien jongens resp. 7, 12 en 3 jaar oud. Te Arnhem hebben zich twee gevallen van kinderverlamming voorgedaan bij kin deren, die een der R K. Bewaarscholen rn Oost-Arnhem bezochten. Er i9 op advies van het geneeskundig schooltoezicht overgegaan tot sluiting van de school. Ook is er een g<*- val van kinderverlamming voorgekomen op de school van de Arnhemsch^ school veree- niging in de Brugstraat. Het geval, dat een leerling in Oosterbeek betrof is doodelijk afgeloopen. Het bestuur heeft deze school gesloten en ook zijn tweede school in de Korte Walstraat, omdat dc kinderen van beide scholen gezamenlijk gymnastiekles hadden. Ook te Schoonhoven is thans kinderver lamming geconstateerd, namelijk bij een 2- jarig meisje. -ö Een opeenstapeling van vreeselijke gebeurtenissen. Dezer dagen is de heer A. J. K., die te Rotterdam en in enkele andere plaatsen eigenaar is van verschillende afbetalings- magazijnen, het slachtoffer geworden van een even ongewone als hardnekkige wraak neming. Op een zijner Teizen maakte hij kennis met een jonge dame, die bij den poelier F. B. in Rotterdam in een woonschuit woonde. De behandeling die zij bij dezen man on dervond scheen nogal te wenschen over te laten en toen zij dit den heer K. mededeelde, stelde deze haar voor bij hem te komen. Hij zou haar wel helpen. De poelier bleek echter met dezen gang van zaken absoluut niet ingenomen te zijn en in een reeks van wraaknemingen uitte hij zijn misnoegen Op een avond trof hij het tweetal in een café in de Rechthuislaan. Er ontstond een hevige woordenwisseling, waarbij hij ten slotte het veld moest ruimen, niet echter dan nadat hij met een mes alle vier de banden van K.'s auto, die voor het café stond, had doorgesneden. Alleen voelde hij zich blijkbaar niet sterk genoeg in den strijd en zocht en vond hij hulp bij zijn vriend J. W. Zij zonden een dreigbrief naar K. en toen daarop antwoord uitbleef, openden zij het offensief door op een avond aJle ruiten van K.'s woning in te gooien. Den daarop vol genden avond werden de ruiten van,K.'s filiaal aan de Polderlaan vernield. De filiaalhouder K. die naar buiten was gegaan had een man weg zien loopen. Even later zag hij dezen weer terug en wees hem een agent aan. De man bleek echter een alibi te hebben en men moest hem weer loslaten. Toen, vlak nadat de ruiten van K.'s wo ning weer hersteld waren, een nieuwe aan slag daarop werd gepleegd, die evenals de eerste, volledig slaagde, werd het den heer K. toch te machtig, zegt de Msb. Het personeel kreeg opdracht 's nachts de wacht te houden. Hetgeen een niet overbo dige maatregel bleek, want den volgenden avond, omstreeks 11 uur, zag de houder van het filiaal aan de Polderlaan, die zich ver dekt had opgesteld, iemand naderen, dien hij onmiddellijk herkende als den man, dien hij de politie had aangewezen. Het bleek, dat het wel degelijk de bedrijver van de ruiten- vernielingen was geweest want ook nu legde de onbekende man. later bleek hij de helper van den poelier te zijn twee groote straatkeien gereed, met de onmis kenbare bedoeling deze straks, als alles vei lig was, als projectielen te gebruiken. De filiaalhouder deed het verstandigste wat hij kon doen: hij haalde beide steenen weg en waarschuwde zijn patroon, den heer K. Deze trok er direct met zijn auto op uit om den vernieler op te zoeken, waaiin hij al vrij spoedig slaagde. De helper van den poelier was juist bezig 'n straatklinker op te nemen, toen hij door den heer K. verrast werd. Er volgde een hevige worsteling, er werd zelfs „moord 1" geroepen. De filiaalhouder begreep, dat de vogel eindelijk gevangen was. Hij wapende zich met een flinken stoelpoot en schoot zijn patroon te hulp. Tn een minimum van tijd lag de ruitenverniel^r neergeknuppeld en kon hij aan de politie worden overgeleverd. Blijkbaar hebben de wraakplannen van het tweetal zich nog veel verder uitgestrekt Gebleken is, dat de poelier ook onderzoek heeft gedaan naar de plaats van de filialen van den heer K. in Delft en Gorcum. De po litie in deze plaatsen is gewaarschuwd om eventueel© aanslagen te verijdelen. Ondanks het ingrijpen van de politie schijnen de poelier en zijn helper nog niet van hun wraakneming te hebben afgezien. Eergisteravond om 7 uur werd de Beijer- landsche Laan plotseling in groote opschud ding gebracht doordat de helper daar met een hond verscheen, achtervolgd door K.. die een revolver in de hand droeg. De hond bleek niet bepaald een schoot- diertje te zijn. want hij droeg een stevigen muilkorf. Toen de helper van den poelier den muilkorf afdeed, aarzelde K. niet lang maar schoot óp den hond. I Het gevolg was natuurlijk, dat het publiek in angst geraakte en om de politie riep. Twee agenten hebben den helper, die met een ijzeren roe gewapend was, toen over mand en naar het politiebureau gebracht. Hopelijk heeft de wraakneming, die van een melo-drama nog wel eens een tragedie had kunnen worden, daarmee haar einde gekregen. Het werd in ieder geval wel tijd! o Eén doode en één zwaar gewonde. Op den Rotterdamsche-weg bij Delft heeft gistermiddag een ernstig ongeval plaats ge had. Uit de richting Rotterdam kwam een personen-auto, die plotseling moest stoppen. Achter deze auto reed de 18-jarige motorrij der H. de Goede met als duo-passagier de 19-jarige J Horstman uit Rotterdam. De bestuurder van den motor kon niet tijdig de voor hem rijdende auto ontwijken, waardoor de beide motorrijders over den weg vielen. Op dat moment passeerde mr. Hellemond uit Delft met zijn auto ter plaatse van het ongeval en om een aanrijding te vermijden week hij naar links uit. Daarna kwam hij echter in botsing met de auto van den heer Visser uit Rotterdam. De beide motorrijders geraakten tusschen beide voertuigen be kneld. Vooral Horstman werd ern stig gewond, terwijl De Goede eveneens een zware wonde bekwam. Beide personen zijn per politie-auto naar 'het gast huis te Delft vervoerd, waar kort na aan komst Horstman is overleden. De ander is ter verpleging opgenomen. In het gasthuis te Delft zijn gistere-n voorts nog 6 personen behandeld, die per politie-auto erheen zijn vervoerd en langs den weg ongevallen hadden bekomen. Order hen bevonden zich vier motorrijders. Drie hunner zijn in hef gasthuis teT verpleging opgenomen, omdat hun verwondingen van vrij ernstigen aard waren. Eveneens was in het gasthuis opgenomen een vierjarig jon getje J., dat op den Spoorsingel door een auto was overreden en ernstig verwond. Te Lonneker heeft men zich door inslui ping toegang verschaft tot een woniqg. Een aantal bankbiljetten, ter waaide van f. 415 werd ontvreemd, evenals een staatsschuld- 1 boekje van f. 1800, i Aan de gevolgen overleden. Eergistermorgen is de 37-jarige C. Ste- chelhoven aan de Spangensche kade te Rotterdam bij Swartow aan de Lekhaven onder een electriscbe lorrie gekomen, die tijdens een reparatie plotseling vooruit schoot. De man is met zware inwendige kneuzingen opgenomen en naar het zie kenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij gisteren aan de gevolgen is overleden. Twee meisjes met moeite gered. De zee heeft te Scheveningen ter hoogte van het Groene Huisje bijna weer twee slachtoffers geëischt. Een 20-jarige Duitsche dienstbode, was daar met een vriendin aan het zwemmen en veel te ver zee in gegaan. Geen van beiden kon het strand meer bereiken. Een 16-jarige jongen begaf zich aan een lijn, maar kon de meisjes niet be-* reiken. Hierop probeerde een 22-jarige Am sterdammer het aan de lijn. Deze smaakte het genoegen twee menschenlevens te red den. Een agent van politie, die ook bij de redding behulpzaam was, paste op het eene meisje dat bewusteloos aan land kwam, kunstmatige ademhaling toe, het geen niet baatte. Zij werd door den Geneesk. Dienst naar het ziekenhuis gebracht, waar zij laat in den avond bij kwam. Haar vriendin had rechtstreeks naar huis kunnen gaan. 5 Eergisteravond te ongeveer zeven uur hebben vijf Lemster visschers te Lemmer binnengesleept het ijzeren tjalkschip Eer steling", schipper H. Sohoeten van Hoogc- veen, op reis van Gorinchem naar Wol- vega. Een hevige rukwind deed voor Lemster- haven het zeil over booTd sla-an, Het schip dreef eerst hulpeloos rond, doch kon later voor anker komen. De Lemster reddingsboot voer onmiddel lijk uit om te midden van een hol staande zee de vrouw en vier kinderen, waarvan het jongste zeven weken oud, over te nemen Met veel moeite zijn vijf schippers er later in geslaagd ook het tjalkschip binnen te sleepen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5