AGENDA. BURGERL. STAND v. LEIDEN BINNENLAND. BUITENLAND. HEDEN: Leger des Heils: Bazaar, opening le 7 1/2 ■uur nam. Dinsdag. Jeruöl: Bijbelbesprekine te 8 uur nam. Leger des Heils: Bazaar 3—10 1/2 u. n.m. Alphen aan den Rijn: (Nutsgc- bouw): Protestvergadering zendlijdbesluit. 8 1/4 uur nam. De avond- nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Juli a.s. waargenomen door de apotheek C- B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. telef. 523. FEESTAVOND LEIDSCHE GEITENFOKKERSVEREEN. Ter gelegenheid van haar 121 2-jarig bestaan. Zaterdag vierde de Leidsche Geilenfok- kersvereeniging in de Concertzaal „Con cordia" haar 121/2-jarig bestaan. Reeds vóór de opening wist „The Havana Band", het welbekende gezelschap onder leiding van den heer P. Mazurel, er de ge- wenschte stemming in te brengen. Te circa halfnegen opende de voorzitter, de heer H. W. van Zijp dezen feestavond. Hij heette de talrijke aanwezigen, alsmede de genoodigden w.o. den heer H. Roest, hoofdbestuurslid van den Provincialen bond van geitenfok- vereenigingen in Zuid-Holland en den heer ir. P. Verhoeven, Rijksveeteeltconsulent, hartelijk welkom en schetste in korte trek ken het wel en wêe der vereeniging in de afgeloopen 12 1/2 jaar. Ook roemde spr. het werk van den secretaris J. M. v. d. Moolen, oprichter en sindsdien bestuurslid der ver eeniging en bood hem daarna namens bestuur en leden een fraai rookstel aan. Na verder alle aanwezigen een prettigen avond toege- wenscht te hebben, verklaarde de voorzitter den feestavond voor geopend. Hierna beklom de heer Nagtegaal. bestuurslid van de too- neelvereeniging O. B. ft., het podium en feli citeerde bestuur en vereeniging op geestige wijze met het koperen feest. Spr. overhan digde het bestuur een instrument voor on derzoek van dieren, wat door den voorzitter onder dank werd aanvaard. Na den heer Nagtegaal kreeg de heer H. Roest het woord, die namens het hoofdbestuur van den pro vincialen bond van geitenfokvereenigingen in Zuid-Holland, eveneens bestuur en leden feliciteerde met dit 121/2-jarig jubileum. Verder ging deze spreker in op de moeilijk heden, welke een geitenfokvereeniging in een stad heeft te doorstaan in vergelijking met een zelfde vereeniging op het platteland. Spr. prees tenzeerste het werk van dit be stuur met van der Moérten aan het hoofd en spoorde de leden aan haar wakkere be stuursleden in eere te houden. Op treffende wijze gaf deze spr. een uiteenzetting welk nut het heeft liefde voor de dieren te kwee ken. Wanneer men het innerlijke van een dier leert kennen, dan kan het niet anders of het respect voor een dier wordt hierdoor verhoogd en wreedheden jegens dieren zul len in mindere mate plaats hebben. Spr. besloot zijn rede met den wensch dat de L. G. V. ook' haar zilveren jubileum mocht vieren (luid applaus). Nadat de voorzitter en de heer v. d. Moolen de verschillende sprekers hadden bedankt, was de beurt aan de tooneelvereeniging O. B. K. Vóór de pauze volgden achtereenvolgens ..Hooge Romantiek" (duet) en „Hannes wordt ingekwartierd" door J. J. Rentmeester Beide stukjes werden goed en vlot over bet voetlicht gebracht en gaven aanleiding, dal de lachspieren danig in beweging kwamen. Na de pauze vond de uitreiking plaats van de behaalde prijzen der laatst gehouden stal- keurin? waarvoor door één der prijswinners mede namens de anderen, dank werd ge bracht. Alvorons werd overgegaan tot do opvoering, door O. B. K.. van „Een droge Min", klucht in één bedrijf door Jacobus, kreeg de voorzitter van de geitenfokvereeni ging „Katwijk" de heer H. D. Huisken het woord en ook deze spreker feliciteerde dc vereeniging met het koperen feest en bracht dank voor de vriendschap, steeds van de L. G. V. ondervonden. Daarna kregen we de opvoering van bovengenoemd stuk. waarom van begin tot eind onbedaarlijk is gelachen. Tot 9lot volgde nog een duet getiteld ..Een modern huwelijk" waarmede dit gedeelte van den avond werd besloten. Het is voor de L. G. V. een welgeslaagde avond geweest waarop zij met trots kan terug zien. Rest nog te vermelden dat zich elf dona teurs opgaven en dat een gezellig bal onder leiding van den heer J. P. v. d. Plas er toe bij heeft gedragen, dat hel reeds laat was ccr men huiswaarts ging met den wensch weer spoedig een feestavond van de L. G. V. te kunnen bijwonen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Coöperatieve Landbouwvereeniging „Samenwerking" G.A., Dorpsstraat 51a, Alphen aan den Rijn Voorzitter: H. J- Straathof, Alphen aan den Rijn; 2e Voor zitter: C. Verduin. Alphen aan den Rijn; Penningmeester: C. J. Kempenaar' Alphen aan den Rijn; Secretaris: J. A. Affourtit, Alphen aan den Rijn. Besturend Admini strateur: II. Ouderkerk. Alphen aan den Rijn. - Gisteren hield de afd. Leiden van de „Vereeniging tot BevordeTiDg der Gezond heid in de Grafische Vakken in Neder land" haar jaarlijkschen ..bloempjeedag." De opbrengst bedroeg de belangrijke som van f. 613.16. Zaterdagnacht omstreeks 2 uur werd op het perron van het station alhier eert man aangetroffen ract een gapende hoofd wonde, die bij onderzoek bleek te zijn een zekere A. J. v. d. S. uit Den Haag. Hij zeide in Amsterdam te zijn ingestapt, in den trein te hebben geslapen en vermoe delijk te zijn uitgestapt voordat de trera stilstond. De man is naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De politie heeft aangehouden den los- werkman C. v. d. L. alhier, die nog 3 maanden gevangenisstraf wegens verduis tering te ondergaan had. Gisteravond tegen halfelf bemerkte de heer De Cler, wonende aan den Rijnsbur- gerweg, dat een dakgoot van het tijdelijk onbewoonde perceel Itijnsburgerweg 123 :n brand stond. Met behulp van een ladder klauterde hij naar boven en bemerkte, dat de brandlucht werd veroorzaakt door een hoop behangselpapier, die vermoedelijk door baldadige jongens in brand was ge stoken. Hij slaagde er in het vuurtje f* blusschen, zoodat de brandweer, die even later met de motorspuib verscheen, geep dienst behoefde te doen. In de laatst verschenen „Vinculum Studiosoram", het orgaan van de Unita* Studioeorum Lugduno Batava lezen wrj, dat de opening van de sociëteit in het peTceel Rapenburg 6 is bepaald op Vrijdag 26 Sep tember. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen volwassen Datum personen kinderen tot. Maandag 7 Juli 21 24 Dinsdag 8 Juli 28 28 Woensdag 0 Juli 31 1 32 Donderdag 10 Juli 29 1 30 Vrijdag 11 Juli 28 1 27 Zaterdag 12 Juli 26 1 27 Wij herinneren er aan, dat morgen hier ter stede een collecte wordt gehouden ten bate van de Ver. ,-IIet Iloogeland" In de drie koloniën van deze vereeniging, waarin personen van alle gezindten en uit alle provinciën des lands worden opgeno men. wordt getracht hen tot een beter leven te brengen of zoo noodig hun een blijvende plaats in de stichtingen te geven ONDERTROUWD P. G. H. A. Grimmon jm.. en A. M. Kuijper jd.B. Erades jm. 23 j. en J. Schaap jd. 22 j,; F. J. M_ v. Hal jm. 23 j, en J. Blok jd. 17 j.; O. Ouwehand jm. 27 j. en H. Renes jd. 21 j.; W. v. Fruchten jm. 22 j. en A. K. Dam jd. 17 j.; J. 0. Ruiten jm. 24 j. en M. A. Vreeburg jd. 27 j.G. v. Brummelen jm. 26 j. en A. Kramera jd. 26 j.; W. Oosterom jm. 24 j. en J. Warn&ar jd. 24 j.; H. W. v. Oosten jm. 23 j. en W. Simonis jo. 19 j.; H. v. Brero jm. 24 j. en H. A. J. Njjssen jd. 23 j.W. Neuteboom jm. 26 j. en J. r. As jd. 25 j.V. Stokhuizen jm. 30 j. en J. Serliar jd. 26 j.; J. F. Laudesbergen jm. 30 j. en A. Stikkelornm jd. 24 j.P. de Boer jm. 29 j. en J. Kr.kler jd. 24 j.J. A. Brouwer jm. 22 j. en L. Sloos jd. 17 j.; H. Breedeveid jm. 29 j. en C. Warmond jd. 26 j.J. Faas jm. 24 j. en J. Nieuwenhuizen jd. 22 j.; A. Nieuwenburg jm. 25 j. em M. Slegten- horst jd. 21 j. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen van de Federatie roor Stenografie Groote slaagden voor het diploma Steno grafie de dames li. van der Plas te Katwjjk en C. M. Veltema, alhier, en voor het diploma Steno-type Mej. H. Remmelenkamp, alhier, aller, leerlingen van de Handelsavondschool „Kennis is Macht" alhier. A.N.W.B., TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND. 1JMÜIDEX, 14 Juli 19S0. VISCHPRItZEN. Tarbot per K.G. f. 1.250 90; Griet per kist van 50 K G. f.5530; Tongen per K.G. f. 3.10—2.-10. Middelschol per kist van 50 K.G. f. 17; Zetschol per kist van 50 K.G. f 4338; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 317; Schar per kist van 50 K.G. f. 12 10; Tongschar per kist van 50 K.G. f. 60 59. Roggen per 20 stuks f. -tl25; Vleeten per stuk f. 7.503.40; Pieterman en Poon tjes per kist van 50 K.G. f. 185; Groote Sehelvisch p. kist van 50 K.G. f. 3324; Middel Sehelvisch per kist van 50 K.G. f. 25 19; Klemmiddel Sehelvisch per kist van 50 K.G. r. 169. Kleine Sehelvisch per lust van 50 K.G. f.8 502.30; Kabeljauw p. kist van 125 K.G. f. 6645; Gullen per kist van 50 K.G. f. 13.503.70; Lengen per stuk f. 1.30—0.-49; Heilbot per K.G. f. 1.65—1.60, Wijting per kist van 50 K.G. f.61.80; Koolvisch per stuk f.4.230.40. Aangekomen d^ Stoomtrawlers; IJM. 175 met f. 1784; IJM. 482 met f. 2303; IJM. 112 met f.2533; IJM. 58 met f.3000. IJM. 48 j met f.2607. IJM. 119 met f.22; IJM. 59 I met f.29. IJM. -44 mot f.21- IJM. 126 met I f.21. IJM 180 met f.1364; IJM. 261 met f 1500; IJM. 8 met f.2697; IJM. 14 met f. 14-45; IJM 244 mot f. 1647; IJM 138 met f.2200; IJM. 130 met f 47. IJM 177 met f 2411: en in de Haringhaven de loggers: K.W. 163 met 495; K.W. 169 met 765: K W. 89 met 600; K.W. 167 met 585; K.W. 36 met 605; K.W. 95 met 495; K.W. 110 met 645- K.W. 20 met 540; K.W. 147 met 560; KW.. 14 mei 650; K.W. 68 met 370; K.W. 57 met 500; K.W. 38 met 620; K.W. 34 met 685. K.W. 56 met 600; de logger K.W. 85 mei 441 kantjes Pekelharing; ?n de logger K.W 121 binnengekomen met defecten motor en 140 kantjes Pekelharing Deze partijen werden in motorboot over geladen met beslemming Katwijk. De algemeene vergadering. Te Groningen heeft de A.N.W.B. zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehou den onder voorzitterschap van den heer Edo Bergenia. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, bracht de secretaris, de 'heer J. H. Slicher te 's Gravenhage, het jaarver slag uit. Hel verslag werd goedgekeurd, na dat enkele leden eenige opmerkingen had den gemaakt. Zoo betreurde de heer Rit meester (Leeuwarden) het dat thans ook een andere vereeniging waarschuwings- en andere borden plaatst en daarmede den bond concurrentie aandoet, die spr. onge- wenscht acht, omdat z.i, de waarschu wingsborden van den bond de eenige meu bileering van den weg moeten blijven. Spr. bracht voorts hulde aan den heer J. C. Re- delé voor de wijze, waarop hij meer dan 25 jaren het bureau der wegwijzers en bor den heeft beheerd, welk werk hij sedert half Maart heeft neergelegd. Ook de voorzitter bracht den heer Redelé hulde en dank. Aan den consul in de af- deeling Groningen, den heer R. Torringa. burgemeester van Muntendam, die geduren de 25 jaar dit consulaat heeft waargenomen werd als blijk van waardeering voor dezen langdurigen arbeid onder applaus der ver gadering een zilveren plaquette verleend Hierna werd aan de orde gesteld het voorstel tot wijziging van de grondregeleh en het huishoudelijk reglement. De hoofd zaak van de wijziging kwam neer op het volgende: 1. Het dagelijksch bestuur zal voortaan bestaan uit vijf onbezoldigde leden met een zitlingstijd van vijf jaren en jaarlijksche aftreding om de beurt. 2. De bondswerkzaamheden te verdeelen in drie diensten, aan het hoofd waarvan een bezoldigd hoofamhlenaar wordt aangesteld, met den titel van directeur; a: van algemeen beleid, algemeenen dienst en geldelijk beheer; b: hel toerisme; c: dienst van de wegen en van het ver keer. Ten einde de nieuwo werkwijze reeds zoo spoedig mogelijk te doen (unclioneeren heeft het bestuur tot directeuren benoemd resp. de beeren H. J. van Balen, mr. A. W. Stock en H. W. O. de Bruyn. 3. Het aantal leden van het algemeen be stuur te bepalen op 35 (tegenwoordig be staat dit uit 60) en dat van de stemgerech tigden ter algemeene vergadering op 70. Zonder discussie werden deze voorstelllen betreffende de grondregelen goedgekeurd, 't Concept-huishoudelijk reglement gaf echter aanleiding tot een langdurige gedachtenwls- seling. Toen de heer M. H, van Zapten van Rotterdam de wenscbelijkheid uitsprak voor het vaststellen van een overgangsperiode, opdat de leden van het algemeen bestuur, die eenmaal zijn gekozen, hun volle zitting*, lijd uitdienen tot 1933 en niet te dwingen tot aftreden in 1930, zooals artikel 79 van het concept huishoudelijk reglement voor schreef. Het denkbeeld van den heer Van Zan ten vond verdedigers en bestrijders, maar ten slotte werd het-aangenomen met 41 te gen 2? stemmen en één blanco. Hierna werd het aldu9 gewijzigde concept huishoudelijk reglement en bloc goedge keurd. Tot leden der balanscommissie voor 1930 werden herkozen de hoeren E. Kol, Amsterdam, H. Lamsvelt, Arnhem, mr. R. A. Benlhem Sypkens te Wassenaar en G. W. A. van Laer te Amsterdam. De voorzitter hield daarna een slotrede, waarin hij den nuttigen arbeid van den bond in de laatste jaren aantoonde en con stateerde dat de bond steviger dan ooit staat door de_ toegenegen liefde van zijn ambtenarencorps, zijn beleidvol besturende chefs van dienst en door de hulp van be- pToefde vrienden, officials en anderen en door zijn herboren geldelijke kracht en sterk bestuur. HET BORSTBEELD VAN GENERAAL SNIJDERS. Eergieterochtend is in tegenwoordigheid van den. Minister van Defensie de plech tige overdracht geschied door generaal C. J. Snijders, oud-opperbevelhebber vaal land- en zeemacht, van het hem in 1919 door een commissie van Nederlandsche staats burgers, onder voorzitterschap van jhr. mr. W. H. de Savornin Lobman aangeboden borstbeeld. Dit borstbeeld is thans geplaatst in de vestibule van het gebouw van don Gene- ralen Staf te 's-Gravenhage. DE ZUIDERZEEWERKEN. En dc Ncdeilandsche schipperij. Het Tweede Kamerlid de heer Kersten heeft den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld Is den minister bekend, dat Hollandsche schippers klagen over passeering en achter stelling bij Duitsche en Belgische schip pers in zake het varen van bazalt voor de Zuiderzeewerken Is de minister bereid, het aantal vrach ten, door schippers van verschillende natio naliteit verricht, to publiceeren 1 Indien de Hollandsche schipper in dezen wordt achtergesteld, wil de minister dan bevorderen, dat voor dit Hollandsche werk aan Nederlandsche schippers het vervoer wordt opgedragen, of, zoo dit niet geheel mogelijk is, deze schippers bij voorkeur worden gekozen 1 TAPANSCH PRINSENPAAR NAAR NEDERLAND. Prins en prinses Takamatsoe van Japan zijn eergistermorgen uit Londen naar Parijs vertrokken. Na een veertiendaagsch ver blijf aldaar zullen zij bezoeken brengen aan Nederland, Duitschland, België en Scandinavië. HERDENKING GULDEN SPORENSLAG. Op initiatief van de Vlaamsch-Holland- sche Vereeniging „Guido Gezelle", te Am sterdam, is eergisteren in het wandelbosch „Groeocndaal" te Heemstede een bijeen komst gehouden ter herdenking van den Gul den sporen slag. De bijeenkomst werd geleid door mr. P. W. de Koning, te Amsterdam. Besloten werd eerst een bezoek te brengen aan de- gedenknaald, die ter eere van Witte van Haemstede. bij het Manpad, op den hoek van den Heerenweg, is opgericht. De heer De Koning sprak daar enkele woorden ter herinnering aan den strijd door Witte van Haemstede tegen de Vlamingen gevoerd. In het restaurant in „Groenendaal" teruggekeerd, gaf mr. De Koning het wootö aan mr. Fl. Heuvelmajis, die een korte schets gaf van de Vlaamsche beweging, j Daarna sprak mr. W. J. L. van Eb, die in het bijzonder de beteekenis van den i Guldensporenslag in het licht stelde. Spr. meende, dat 1302 in het licht van heden weinig troost biedt, want alle factoren van toen, zijn ook nu in gewijzigden vorm aan wezig. Slechts een krachtige wil tot een heid kan het Dietschc volk in de toekomst sterk doen staan. Vervolgens voerde dr. J. de Decker het woord. Hij sprak na-ar aanleiding van den jongsten herderlijken brief, dien de Bel gische bisschoppen naar aanleiding van het Belgische eeuwfeest hebben uitgevaardigd. Na deze redevoeringen ging men over tob het meer feestelijke deel van het pro gramma, Er werden voordrachten gehouden en liederen gezongen; o.a. droeg Renó de Clercq gedichten voor van Vlaamsche eö Nederlandschy dichteis. ONTHULLING MONUMENT VAN WIJLEN DEN HEER VAN SPANKEREN. Op Zaterdag 19 Juli a.s. te 5 uur zal in den tuin van het Herstellingsoord Vereeni ging voor Spoor- en Tramwegpersoneel, te Vorden, de plechtige onthulling plaats hebben van een monument van den oprich ter van het Herstellingsoord, wijlen den heer Van Spankerep. Behalve verschillen de spoorwegautoriteiten en familieleden, zijn ook de burgemeester en wethouders van Vorden uitgenoodigd, de plechtige ont hulling bij te wonen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij de firma Blom, confectiefabriek te Enschedé, is een directe actiestaking ont staan. Ongeveer 100 meisjes eischten het directe ontslag van een leidster van een der afdeelingen met wie ze oneenigheid hadden gekregon. De directie willigde een dergelijken eisch niet zonder meer in, waar op de meisjes de fabriek hebben verlaten. UIT NED. OOST-INDIE. AANVAL OP EEN PLANTER. BATAVIA, 12 Juli (Anela) Wij vernemen dat op <Je nibberondfrnenmig „Kabawelan" van de Amslerdamsche N.V. Cultuur Maat schappij Kola Boemi, geleseu op 5 K.M, af- sland van Kopahiang in de residentie Benj- koelen een aanval is gepield op den planter P. Bakker, die een paranghouw in rijn nek heefl op?eloopen. De heer Bakker verkeert echter niet in levensgevaar. TOT REORGANISATIE BESLOTEN. Op de ledenvergadering van het Hei stellingsoord Vereeniging voor Spoor- er Tramwegpersoneel eergisteren gehouden U Amsterdam, is met algemeene stemmen he' woorstel van den heer D. J. Mulder en 21 andere leden der vereeniging um tot reu ganisatie der Vereeniging over te gaan, aangenomen. OMKOOPING VAN POLITIE-A GENTEN MDDAN, 11 Juli (Aneia). De hoofdcom missaris van politie alhier heeft den F.uro- peesohen hoofdagent Jusl geschorst, daar hij wordt verdacht betrokken le zijn bij om- koopgevallen. voor welke een Inlandschc agenl van politie bereids tol 18 maanden ge vangenisstraf was veroordeeld. De volgende passagiersschepen zijn Dins dag 15 Juli in radio-telegrafische verbin ding met de daarnaast vermelde kust-stations en via de stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld dcor de N.T.M. Radio-Hol land. Algurab Rugby Radio Flandria Sche- veningen Radio Indrapoera idem In- sulindo idem J- P. Coen idem Joh. de Witt idem Joh. v. Oldenb. M;m Klipfontein Rugby Radio Kon. der Naderl. Scheveningen Radio Nicktrie idem Nw. Amsterdam Louisburg Radio Vas Orania Scheveningen Radio Oranje Nas sau Rugby Radio Pr. der Nederl. Sohs- veningen Radio Rotterdam idem Simon Bolivar idem Slamat idem Spring fontein Rugby Radio Tjerimai Scheve ningen Radio Venezuela idem Zee- iandj.v Kio de Janeiro Radio. B;; verzending van een radiotelegram vin Scheve rongen-Radio bedragen de totale kos ten 44 cents per woord. DE ALGEMEENE TOESTAND. Drie antwoorden aan Briand. Een drietal antwoorden Op het memo randum van Briand dienen vermeld te worden, n.l. van Oostenrijk, Roemenië en Lithauen. Dc Oostenrijk$che regeering wenscht in haar antwoord Rrmnd geluk met de geluk kige wijze, waarop hij het probleem der Ver. Staten van Europa- ontwikkeld heeft en voegt er aan toe, dat nergens de poli tieke en economische toestand van Europa beter gevoeld wordt dan in Midden-Europa Dc toekomstige unie van Europa moet zien van den beginne af tot taak stellen, de bezorgdheid, welke de federatieve orgaai- satie van Europa ontmoet, op te heffen en ze tot een zoo bruikbaar mogelijk instru- raenC van den vrede en het economische loven te maken. Dc kring der bij de Euro- peesche samenwerking te betrekken mo gendheden moet zoo ruim mogelijk getrok. ken worden. Ook aan de buiten dezen kring gelegen Staten, die economisch en politiek met de leden der unie verbonden zijn, moet de mogelijkheid van duurzame samenwer king ingeruimd worden. De unie kan zich organisch bij den Vol kenbond aansluiten. Het Volkenbondssecre tariaat kan de werkzaamheden, die des* groep van Staten gelden, overnemen. Of een politieke commissie van de unin vereischt is, kan nog niet gezegd worden. De Europeesche Conferentie zou het bert haar maatregelen kunnen afleiden uit een besluit van de Volkenbondsvergadering. Dit, zou een waarborg opleveren, dat de poging, om te komen tot een nauwere Europeesche samenwerking van de Europe esche Volken bondsleden als gewe-nscht woTdt beschouwd en met zorgzame sympathie ondersteund wordt. De Europeesche unie zou in volle har monie met den Volkenbond in het Geneef- sche mechanisme ingeschakeld moeten worden. Ongetwijfeld zal het begrip van een plaatselijk rationeelc organisatie van do economische levenskrachten van Europa! eeTst kunnen plaats hebben, wanneer de mogelijkheid van een Europecschen oorlog definitief uitgesloten is. Er bestaan nog politieke problemen, die van uit het stand punt van de volle gelijkheid en rechten aller leden der Europeesche Staten en volksfamilies opgelost moeten worden vóór de vrede in Europa tegen elke mogelijk# inbreuk als verzekerd kan worden be schouwd. De samenwerking met den Volkenbond is de voornaamste taak der unie. Do werk zaamheden van allerlei aard moeten niet overgelaten worden aan de deskundigen die al te zeer door hun eigen belangen beheerscht worden, doch in handen gesteld van de politieke exponenten der regee ringen. De Oostenrijksche regeering is bereid mee te werken aan de in het memorandum uit eengezette persoonlijke solidariteit aan hot groote werk der organisatie van Europa. Roemenië keurt de Fransche plannen in beginsel goed. Roemenië's medewerking voor de verwezenlijking er van wordt in het vooruitzicht gesteld. Slechts door krachtige en gestadige sa menwerking der volken op politiek en eco nomisch gebied kunnen vrede en welvaart der volken worden verzekerd, vervolgt bet antwoord. Het federatieplan dient in het kader vari den volkenbond te worden ingelijfdslechts dan zal de voorgestelde organisatie op een door alle leden van den bond erkenden grondslag rusten, n.l. op de eerbiediging der verdragen, op de territoriale integriteit der staten, op hun onafhankelijkheid en gelijkheid. Een zeer soepele politieke entente zal voldoende zijn, om een definitieve samen werking op economisch gebied mogelijk te maken. Het zal voldoende zijn, naast de' periodiek bijeenkomende Europeesche con ferentie een permanent secretariaat in të stellen, dat do in het memorandum opge somde en de door de verschillende staten verdcT aangewezen problemen tot klaar heid te brengen. Het resultaat dezer studiën zou aan dé in het volgend jaar bijeengekomen Euro' peesche conferentie moeten woTden voor gelegd. De Roemeensche regeering is bereid, deel te nemen aan de in September a.s. te Ge neve vergaderende conferentie. Lithauen zegt, dat het het eens is mét de leidende gedachte van het plan en be reid is zijn medewerking te verleenen. De" Lithausche regeering geeft verder de mee ning te kennen, dat een Europeesche unie onmogelijk is. zoolang tusschen haar toe komstige leden diepe tegenstellingen blijven voortbestaan Een gunstige atmosfeer kan eerst ontstaan op den grondslag van eer biediging der wederzijdsehe rechten. Be langrijk is ook, dat dc unie zooveel leden mogelijk telt. Bovendien moet zij in het kader van den Volkenbond georganiseerd worden. Dc Lithausche regeering verklaart zich ten slotte voor een Europeesche conferen tie, maar tegen een permanent secreta riaat. VEREENIGDE STATEN. Verhocgino briefport. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaansche minister voor de Posterijen voornemens is, het Congres te verzoekeü. te willen besluiten tot verhooging van het brieventarief voor het .binnenjandseh vpr- ke<?r van 2 tot V-/% dollarcent, tor dekkin? van het tekort van 50 millioen dollar op de post-begrooting. 2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2