VACANTIE-PHOTO's. 718te Jaargang ZATERDAG 12 JULI 1930 No. 21570 OFFICiEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel toot advertentiêii uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd tijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voot eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -f-' portokosten. Olt nummer beitaot uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Nu de vacanties of reeds zijn begonnen of voor de deur staan, ontvangen wij gaarne van onze abonné's z.g. „Vacantie-kiekjes", zoowel ernst als luim. Voor iedere geplaatste photo zullen wij f. 2.50 vergoeden. Ingezonden photo's geplaatst of niet (hetgeen aan onze beoordeeling moet worden overge laten), kunnen niet worden terug gegeven. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de N.V. Leidsdhe Manufacturenhandel van Vroom en Drees- mann om vergunning tot het opriclhten van een autogarage waarin een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine in hel perceel Boommarkt No. 3, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie G. No. 17; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Zaterdag den 26slen Juli e.k., des voormiddags te halfeli uren in het perceel Breesfcraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek ip te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden. 12 Juli 1930. 4S33 Dr. OORT BEDANKT VOOR PROFESSORAAT. Eenige maanden geleden werd dr. Oort, lector en conservator aan de Sterrewacht alhier, het professoraat in de astronomie aan de Columbia University te New-York aangeboden, waarmede gepaard zou gaan een reorganisatie van het onderwijs en wetenschappelijk werk in de sterrenkunde aan die Universiteit. Dr. OoTt heeft dit buitengewoon verleide lijke aanbod eenigen tijd in beraad gehou den, doch heeft ten slotte besloten het niet te aanvaarden. Het is een voor de Nederlandsche weten schap zeer verblijdend feit. dat deze jonge geleerde het werk aan de Leidsche Sterre wacht heeft gekozen boven dat aan een der eerste Amerikaansche Universiteiten en dus voor ons land behouden blijft. GENOOTSCHAP „KENNIS IS MACHT" Ds. GROOT ENZERINK BIJ EEN AUTO-ONGEVAL GEWOND. Naar wij vernemen is ds. J. W. Groot Enzerink deze week een auto-ongeluk over komen. Met ds. H. Schokking uit 's Gra- venhage keerde hij per huur-auto van de begrafenis van dr. Oving uit Wezep terug. Tengevolge van het springen van een ach terband nabij Oldebroek raakte de be stuurder de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto tusschen de tramrails peraakte en over den kop sloeg. De auto werd zwaar beschadigd. Van de inzitten den kwamen ds. Schokking en de bestuur der er met lichte ontvellingen af, doch ds. Groot Enzerink bekwam vrij ernstige ver wondingen, zijn arm was om. ontwricht. Na een kort verblijf in het ziekenhuis te Zwolle, waar de arm werd gezet, konden beiden zich wederom huiswaarts begeven. Naar wij vernemen is de toestand vAn onzen stadgenoot niet ongunstig. LEIDSCH A.V.R.O-LUISTER- VINKEN-COMITé. a'v'b vergadering van het Leidsch A.\ .R O.-comité werd besloten om voor opgave deelname aan den Landdag op den en September 1930 een circulaire rond te zenden. Ook werd besloten om .het vervoer zooveel mogelijk per blauwe tram te doen paats hebben. Nadere bekendmakingen «uilen nog yolgen. Jaarverslag over 1929. In het bij de firma P. J. Mulder en Zn. in druk verschenen jaarverslag oveT 1929 van de Middelbare Handelsavondschool van het Genootschap „Kennis is Macht brengt de secretaris van het Genootschap, de heer A. W. Vink hulde aan de nagedach. tenis van het gedelegeerd lid, den heer K. D. Sijtsma. De handelsavondschool blijft zich nog steeds in gestadigen bloei verheugen. De opbrengst aan schoolgelden heeft f. 10 200.45 bedragen. Bij vergelijking van deze opbrengst met die over het jaar 1923 blijkt dat er een vooruitgang is waar te nemen van f. 610.65. In verband hier mede wordt aan den directeur en aan de leeraren van de school een woord van har- telijken dank gebracht voor de door hen in het afgeloopen jaar verrichte werkzaam heden. Over de school zelve merkt de directeur, de heer A. J. J. Verbrugge o.m. op: Het jaar 1929 begon met een totaal aan tal leerlingen van 392. waarbij 108 vrouwe lijke en op 1 Januari 1930 waren die cijfers resp. 414 en 114. Alweer dus een vermeer dering. terwijl nog steeds groote vraag be staat naar joneste en aankomende kan toorbedienden. Meerdere malen kwam op een aanvrage geen enkele sollicitant. V.oo- dat met genoegen geconstateerd kon wor den dat alle leerlingen een betrekking hadden. Aan het eindexamen namen deel 125 van de 132 leerlingen uit de verschillende examenklassen pd daarvan slaafden 88 jon gens en meisjes dus ruim 70 pCt. AlgemeeD klaagden de leeraren over vermindering van vlijt en van lust in wer ken bij de leerlingen, vooral gold deze klacht voor de klassen, waarin het eind onderwijs gegeven wordt. We zullen hopen, dat de ijver der leeraren een terusrslag moge vinden hij de leerlingen, zoodat rlir- klacht spoedig tot het verleden moge be- hooren. NED. VER. ..SCHOONHEID IN OPVOEDING EN ONDERWITS" Het nieuwe bestuur der Afdeeling'Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Ver- eeniging „Schoonheid in Opvoeding en On derwijs" bestaande uit den heer A. .T. M. v in Dijk Azn.. voorzitter, mej. M. II. Neder- burgh, secretaresse, mevr J. van Rijnhach- van Gelder. 2e secretaresse, mej. L. Warn- sinck, penningmeesteresse. mei. M Kamer- lingh Onnes en de heeren G. II. Dirkzwager en L. Westerman leden, heeft heden in het Wijkgebouw aan de Oranjegracht een hoe veelheid klei uitgedeeld aan oen 250-tal kinderen, leprlingen van openbare en bij zondere scholen, voor L. O. te dezer stede. Deze kinderen, daartoe aangezocht, on verzoek der Vereeniging, door de betrokken hoofden van genoemde scholen, worden op deze wijze in de gelegenheid gesteld, in Sep tember deel te nemen aan een prijskamp van in de vacantie vervaardigden klei- arbeid. In onze adverlentierubriek zal ter gele gener tijd nader hierover worden bericht BAZAAR „LEGER DES HEILS". De afdeeling Leiden van het Leger des Heils, gevestigd Hooigracht 30. deelt ons mede dat zij ten bate van haren arbeid hier ter stede een bazaar georganiseerd heeft, welke a s Maandag des avopds te 7.30 uur zal worden geopend door de Plaat selijke Officieren Het bestuur noodigt hare stadgenooten vriendelijk uil. dezen bazaar met een bezoek te komen vereeren. Men zie ook de advertentie in dit Blad. HOOISCHELF UITGEBRAND. In den afgeloopen nacht te 3 uur ib brand ontstaan in een hooischelf, staande op het erf van den heer L. P. de G. aan den Zoeter- woudsche-weg Hoewei de brandweer met de motorspuit spoedig ter plaatse was en met 4 stralen hel vuur bestreed, kon zij niet verhinderen, dat de geheele hoeveelheid hooi, circa 35.000 K.G verloren ging De oorzaak is te wijlen aan hooibroei; de schade wordt door verzekering gedekt. De commandant en onder-commandant van de brandweer waren beiden ter plaatse. WEGING VAN MOTOR RIJTUIGEN. De minister van Waterstaat heeft bekend gemaakt dat met de weging van motorrijtui gen op den openbaren weg zal worden voort gegaan Teneinde het ononthoud, dat daaraan verbonden is, te vermijden, wordt men tot vrijwillige weging in staat gesteld ten kan tore van den inspecteur der directe belas tingen. DE LEIDSCHE SCHOUWBURG- VEREENIGING. Gistermiddag had in den Schouwburg de algemeene ledenvergadering plaats van de Leidsche Schouwburgvereeniging. De opkomst van de leden was zeer gering. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, werden de notulen door den se cretaris voorgelezen en ongewijzigd goed gekeurd. Het jaarverslag "dat krachtens de statuten reeds in de vergadering van de Commissie tot nazien van de boekhouding van den penningmeester was goedgekeurd, werd door den Secretaris voorgelezen. Daaraan ontleenen wij het volgende: De Leidsche Schouwburgvereen. heeft een veelbewogen jaar achter den rug. Aansluitende namelijk aan het vorig jaarverslag- waarin de Secretaris de hoop uitsprak, dat het zou mogen gelukken een subsidie van het Gemeentebestuur te krij gen voor Centrale verwarming en een nieuwe electrische installatie in den Schouwburg, kan thans met vreugde wor den geconstateerd, dat deze beide instal laties zijn aangebracht. De Raad van de Gemeente Leiden heeft een subsidie van f 10.000 toegestaan en een particulier in Leiden heeft een bedrag van f. 8000.ter leen verstrekt op hypo theek, tegen een zeer billijke rente van 3 pCt. per jaar. Zoowel de Gemeente Leiden als den particulier brengen wie hier gaarne onzen welgemeenden dank. Vele verbeteringen zouden nog kunnen worden aangebracht, zoóals o.a. de zit plaatsen der bovenverdieping. Daarmede is het bestuur nog doende, om te trachten daarvoor de noodige geldmiddelen te vinden Andere belangrijke verbeteringen of ver anderingen in het gebouw hadden niet plaats. Het aantal voorstellingen- dat is gegeven bedroeg 81, verdeeld als volgt: 76 Holland- sche voorstellingen en 5 vreemd0 voorstel lingen. Van tte Hollandsere'voorstellingen zijn er gegeven: 16 door het Ver. Rolterd. Hofstadtooneel6 door het Schouwtooneel, 30 door dilettanten. 4 door het ensemble Sluyters, 6 door hel gezelschap Braaken- siek. 3 door het Rotterdamsch Tooneelge- zelschap, 1 door het Rotterdamsch Operette Gezelschap- 3 door de Vereenigde Schouw spelers, 1 door het Amslerdamsche Ope rette- en Revuegezelscbap, 1 door het Ned. Indisch Tooneel, 1 door het Nederlandsche Operette-Gezelschap, 1 door het Heyer- mans-ensemble, 1 door het Hollandsch Tooneel en 2 door het Amsterdamsch Too- neelgezelschap Van de vreemde voorstel lingen zijn er gegeven: 1 door de Ekke- hard-Spiele, één door het gezelschap Fritz Hirsch en 3 door de Italiaansehe Opera. Het Sappho-ensemble liet zich bij vele voorstellingen weer hooren- waarvoor wij grooten dank verschulidgd zijn. De finantieele resultaten waren als'volgt De ontvangsten bedroegen van Loge f. 2175.95 (v.j. 2789.52); Baignoire f. 3892.29 (v.j. 5521 09); Parterre f. 7881.17 (v.j. 10360.71) overige rangen f. 5139.78 v j. 5800.vestiaire f. 1167.(v.j. 1218 90); programma's f. 324.30 (v.j. 457.30, pacht bufetten evenals vorige jaren f. 550. De uitgaven waren aan gezelschappen uitgekeerd f. 19276 15 (v.j. 24730.31); too- neelmeester en bureaulist f. 3119.46, sup poosten en stoker f. 1466 85; salarissen f- 1324.05; electrisch verbruik f. 943.02; onderhoud en reparatie f. 1866.60; gasver bruik f. 112.64, belastingen f. 849.64. duin water f. 134.30; brandstoffen f. 449.09; al gemeene onkosten f. 724 92, gevende een voordeelig saldo van f. 69.49, met saldo 1928-1929 ad f. 110.695, in totaal f. 180.185 De nieuwbenoemde concergie voldeed in het eerste jaar in het algemeen goed. Van de Commissie tot nazien van de boekhouding van den penningmeester was bericht ontvangen dat zij de boekhouding in volmaakte orde hadden bevonden en dientengevolge namens de leden den pen ningmeester voor het accuraat beheer had gedechargeerd. Daarna had de benoeming plaats van de Kas-commissie voor het seizoen 1930-'31. Van den rondvraag werd door niemand gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de vergadering sloot. DE BIOSCOPEN. Casino-theater Het programma van bovengenoemd theater bestaat deze week uit het traditioneele Journaal en twee hoofd films. welke beide min of meer aan den ernstigen kant zijn. De eerste, ..Huwelijksleed" met in de hoofdrollen Werner Kraus en Maria Corda, geeft op boeiende wijze de tragedie te zien tusschen twee menschen. die elkaar toch innig lief hebben. Prof. Gordon, een beroemd astronoom gaat zoo volkomen in zijn studie op, dat hij zijn jonge vrouw Stella wel wat te veel alleen laat. Een zekere Ceylon, een rijke Don Juan, maakt daarvan misbruik en wanneer hij er niet goedschiks in slaagt Stella tot zich te trekken, gebruikt hij een gemeene list, waarmede hij Stella in groote verdenking brengt. Stella is niet bij machte haar onschuld te bewijzen en een lange moeilijke tijd volgt voor haar wanneer ze de echtelijke woning heeft moeten verlaten en de scheiding tusschen haar en haar echtge noot uitgesproken is. Hoe alles zich later I weer ten goede keert, laat de film U zien en willen wij niet vertellen. Ook de tweede film „Anna Christie" heeft een goeden inhoud en geeft een goeden kijk op het zeemans-bestaan en meer nog op de groote eenzaamheid der altijd wachtende I zeemansvrouwen. „Anna Christie" is een zeemansdochter, wier vader immer op zee zwierf en niet omkeek naar haar en haar I moeder .In haar jeugd ontbrak haar zoo- i doende de goede leiding en reeds vroeg heeft zij de ellende ondervonden om zooals men dat noemt „op het gladde pad" te gaan. Dat belet haar later dan ook nog bijna den man te trouwen, dien ze innig liefheeft. Doch de I ware liefde heeft een ander mensch van haar gemaakt en het slot van de film is dan ook bevredigend.. Het City-theater biedt deze week een zeer afwisselend voorprogramma. Allereerst een aantal mooie natuuropname en stadsgezich ten van de Havenplaats Halifax in Canada. Vervolgens een klucht in twee acten, geti teld „Danskgorts", gevolgd door „Water- vermaak" eveneens een twee-acter, welke bijna uitsluitend gespeeld wordt door jeug dige acteurs. Na de pauze de hoofdfilm, het zingende en musiceerende werk van de „First National" „Het Hoogste Recht" met in den hoofdrol Corinne Griffith, die als cabaretdanseres optreedt. Door omstandig heden gedreven, vlucht zij echter naar een klein dorp, waar zij zich bij een waard ver huurt. Na verloop van eenigen tijd wordt zij verliefd op zekeren Nicholas Gathy een ad vocaat. Waneer zij dan een uitnoodiging ontvangen heeft om een opvoering van ..Eeri midzomernacht" bij te wonen ontmoet zij hem op een der repetities met een dame die zijn verloofde blijkt te zijn. Om zijn liefde te veroveren steelt zij geld om een japon te 1 koopen. Den volgenden dag wordt de diefstal echter ontdekt, zij wordt naar de gevangenis I overgebracht. Als Nicholas haar dan als advocaat bezoekt, vertelt zij hem de reden. Trianon-theater Voorafgegaan door het buitenlandsch nieuws en een alleraardigste teeken-reclamefilm, worden in het theater aan de Breestraat twee groote films ver toond, welke beide van uitstekende kwali- I teit zijn. Voor de pauze draait de film „Londensche Nachten" met als hoofdper- I soon, den Franschman Gaston Glass. Na aan het bekende Sarah Bernard theater te i Parijs verbonden te zijn geweest, ging Glass i na den oorlog naar Hollywood, waar hij spoedig naam maakte en reeds in verschil lende groote films heeft meegespeeld. De film geeft een beeld van het leven in Lon den bij nacht, met eenerzijda de groote, overdadig weelderige theaters, met de met kostbare edelgesteenten getooide dames en anderzijds het armoedige bestaan en de ruwe vermaken der inwoners van „White Chapei". Hiertusschen door is een liefdes geschiedenis gevlochten, welks afwikkeling, met het bekende goede resultaat, toch een ieder in spanning houdt. Na de pauze draait „Wolf Song", spelende omsteeks het jaar 1840 in het woeste Rots gebergte in West-Amerika. Ontroerend ge zang der pelsjagers in de indrukwekkende bergen en specifiek Mexicaansche serenades illustreeren deze film. De Mexicaansche Lupe Velez en Carry Cooper spelen op voor treffelijke wijze de beide hoofdrollen in deze film. waarin de liefde den hoofdtoon voert. BINNENLAND. Te Leiden is de algemeene vergadering gehouden van het Pilgrim-Fathers Genoot schap. (3e Blad). Vanaf 16 Jnli zijn de nienwe rijwielbe- lastingmerken verkrijgbaar. (Binnenland, 2e Blad). De Zeppelin was gistermiddag weer boven ons land. (Binnenland* 2e Blad.) Drama te Rotterdam; een vader doodt zijn dochtertje en zijn zoontje. (Gemengd, 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De vierde dag van het Tennistonrnooi te Noordwijk. (Sport. 4e Blad). Fabrieksbrand te Schiedam. (Laatste Be richten, le Blad). BUITENLAND. Thnringen verliest tegen het Rijk inzake de schoolgebeden. (Buitenl., le Blad) Het Fransche parlement op rece9. (Buiten land, le Blad). Groote branden te Boedapest en Parijs. (Tel. le Blad). OUDERAVOND. PARKCONCERT. Het programma voor het Parkconcert op Dinsdag 15 Juli, 8 uur luidt: No. 1. „Seminole", marsch, Alstijne. No. 2. Ouverture „Mannschaft an Bord", Suppé. No. 3. Kusz Walzer, Strauss. No 4 Fantaisie „Frühlingsluft". Rciterer. No. 5a. Gavotte, 5b. Mazurka. Kockzoiski- Geijp No 6. „Valse Enchantee". Berger. No. 7. Luctor et Emergo", marsch. Geijp. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal-examen in de wijsbegeerte de heer dr. K. H. Boer- sema (Leiden! voor het taalkundig candi- daats-cxamen Indologie de heeren R. M. v. Rhee (Den Haag) eD J. C. Noorlander (Rotterdam)voor het econ. doctoraal examen Indologie de heer F. W. P. Roes- sel, (Den Haag). Hiermede zijn de examens van dezen academdschen cursus beëindigd. Opl. school voor U L.O., Heerenstraat Onder leiding van het schoolhoofd, den heer C. W. Huiibregtsen, werd de zomer- ouderavond, die zeer druk bezocht was, ge houden in één der lokalen van de school. Nadat door de secretaresse de notulen van de vorige bijeenkomst waren gelezen en de kashouder van het Schoolfonds rekening en verantwoording had gedaan werd door den heer Huibregtsen een onderwerp inge leid, luidende: „Kinderpoëzie vroeger en nu". De poëzie voor kinderen is een kunst, die slechts weinigen verstaan. Hoe weinig men in vroegere eeuwen die kunst verstond, blijkt uit de oude gedichten, waarvan er door spr. eenige werden voorgelezen. Ver zen absoluut waardeloos en die nochtans, naast den bijbel, de eenige leesstof was, die men op de scholen gebruikte. De kinderrij men uit alle tijden, zonder jaartal en ano niem, als „Torentje, torentje bussekruid", ,,0ude Jan en innge Jan" en nog meer van dat genre werden op geestige toon door spr. gedeclameerd Deze gedichtjes, voor de tegenwoordige kinderen zonder inhoud, blijven wanneer men ze eenmaal kent, in het geheugen ge grift Spr. schrijft dit alleen toe aan het rhythme. Niet het rijm heeft succes, maar het rhythme doet wonderen. In het laatst der 18e eeuw was er een streven naar beier onderwijs en zocht men ook naar meer ontspannings-lectuur voor kinderen. Het was Hieronymus van Alphen, die door zijn kindergedichten, waarvan door spr. eenige werden voorgelezen, een betere rich ting insloeg. De verzen van dezen dichter zijn echter onnatuurlijk; de kinderen, die er in voorkomen, zijn eigenwijze, oude man netjes. Steeds^ komt de moraal achteraan. De Genestet heeft op van A.'s gedichten sterke critiek uitgeoefend. Later kwam naar voren de dichter P. van 't Hoen; ofschoon iets beter, stond hij niet veel hooger dan felle andere navolgers van Van Alphen. In de 19e cpuw maakten Ileye en Gou verneur aan de oudemannetjes-poëzie een einde en lieten kindergedichten van beter gehalte bet licht zien. Toch stonden ook zij nog te ver van de kinderen af. Heye miste ten eenenmale zin voor humor: Gouverneur begreep beter, dat de kinderen van het oolijke genre houden. Het waren Louwerse, Lovendaal. Leopold, Jan Ligthart én anderen die de kinderziel beter begrepen en meer blijheid brachten en bezieling gaven aan de kinderpoëzie der 19e eeuw. Doch het meest hebben hier toe bij gedragen de moderne dichters als: Rie Cra mer. Anna Sutorius, mevr. Maathuys Ilcken, S. Abramsz en lal van anderen. Ook in dit opzicht leeft hel kind van he den in heel wat betere condities dan het kind van vroeger. In de pauze werd thee gepresenteerd „met wat er bij", terwijl vooral door de Moeders veel belangstelling werd getoond in de tentoonstelling van de handwerken der schoolmeisjes. De oorzaken, de gevolgen en het voorko men van „zitten blijven" werden daarna door den heer Huibregtsen uiteengezet. Vele der aanwezige ouders zullen daaruit een goede les hebben meegekregen en be schouwen wellicht het „zitten blijven" van een heel wat beteren kant dan vroeger. De commissie-voorzitter, de heer Nijholt bedankte, mede uit naam van de ouders, den heer II. voor de mooie, leerzame lezing en voor de wijze lessen. Toen niemand meer iets voor „de rond vraag" had, werd door den leider de bijeen komst gesloten. Het was een mooie avond.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1