Bezoek van prins Damrong aan Leiden. 71ste Jaargan? LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 10 Juli 1930 No. 21568 STADSNIEUWS. FAILLISSEMENTEN. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per retel tooi ad Terten tién uit Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Glad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Adrertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending Tan brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. cr o.is ..018 Dit nummer bestaat alt DRIE Bladen EERSTE BLAD. Dr. TORISSEN NAAR LENINGRAD. Het Physisch technisch Instituut van den Oppersten Economischen Raad te Lenin grad, heeft dr. W. P. Jorissen, lector aan de universiteit alhier, uitgenoodigd van 20 tot 25 September a.s. deel te nemen aan een conferentie aldaar, over homogene gasreacties, kettingreacties en explosieve reacties en de technische vragen, die zich daarbij voordoen, een gebied, waarop de laatste jaren in het Leidsch Chemisch labo ratorium uitvoerige onderzoekingen zijn verricht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Leidsche Manufacturenhandel van Vroom en Dreesmann, Aalmarkt 26, 27, 28, Leiden. Nieuwe DirecteurC. A. A. Kerckhoff, Wassenaar. American Petroleum Company (Ameri- kaansche Petroleum Maatschappij) (filiaal') Hooigracht 46, Leiden. Hoofdzetel Den Haag, Benoordenh.weg 7, gebouw ,,Petro- lea". De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam, thans: N.V. American Pe troleum Company (Am. Petr. Maatschappij) De Goedkoo.pe Schoenwinkel, Hooftstraat 67, Alphen a. d. Rijn. Vestiging filiaal: te Schoonhoven, Lopikerstraat 24. MUZIEK- EN ZANGCONCOURS LEIDSCH POLITIE-MUZIEK- GEZELSCHAP. Uit het officieel programma voor de muziek- en zangfeesten ter herdenking van het 10-jarig bestaan van het Leidsch Poli- tie-Muziekgezelschap op Dinsdag 22, Woensdag 23 en Donderdag 24 dezer, ver nemen wij, dat bet concours op den eer sten wedstrijddag 's morgens te kwaTt voor twaalf door den burgemeester, tevens voor zitter van het eere-comité officieel zal wor den geopend, waarna het concours aan vangt. Een zeer groot aantal koren, har monie- en fanfarecorpsen neemt aan het muzikale tournooi deel, zoodafc, wanneer het weer medewerkt, welslagen bij voor baat is verzekerd. EINDEXAMENS GEM. H.B.S. Voor het eindexamen der Gemeentelijke H.B.S. zijn geslaagd voor diploma B: J. H. Arends; H. van Beelen, mej. A. S. C. van Bockel, mej. A. A. Boezcman, mej. A. E. van den Brander, K. Brouwer, J. G- Crab- bendam, J. M. Demenint, mej. W. Dieben, M. A. J. Duindam, C. J. W. Hoogendoorn, J. C. Jonker, H. J. Lang, P. A. Lefeber, mej. S. M. Mennes, mej. T. van der Mc?, mej. Chr. Monhemius, D. J. Mooy, K Ouwehand, mej. P. C. Rademakea-, H. L. E. van der Reyden, mej. J. K. Sanders, L. Facee Schaeffer, mej. J. G. J. Schepers, J. G. Schuitemaker, J. W, Segaar, mej. E. S. van Sermondt, J. Teeuwen, A. J. Tref fers, G. J. Vermeulen, J. H. Versteeg en A. F. Vlag. Afgewezen 7. Rondgang door het Instituut Kern, het Ethnographisch Museum en de Universiteit. Prins Damrong van Siam met zijn beide dochters bezocht gisteren o. a. de Leidsche Hoogesehool. V. 1. n. r.: de rector-magnificus, prof. dr. N. van Wijk, de secretaris van den Academiechen Senaat, prof. dT. J. Ph. Vogel, Prins Damrong en zijn dochters. Achter hen staat de Siameesche gezant to Parijs, die den Prins vergezelt op zijn reis door Nederland. Gistermiddag om drie uur verschenen de auto's van Prins Damrong en zijn gevolg voor den ingang van het historische gebouw Gravensteinwaarin het Instituut Kern is gevestigd. Hier werd de Prins ontvangen door professor J. Ph. Vogel en lector R. A. Kern, voorzitter en penningmeester van het Instituut. In de leeszaal werd het hooge gezelschap opgewacht door de overige bestuursleden waaronder de hooglec-raren C. C. Berg, A. W. Bij va nek, N. J. Krom alhier, J. Rahder uit Utrecht, de heer J. W. van Nouhuys uit Rotterdam en overste Th. van Erp. De jonge dames Pauline Krom en Cara Wensinck boden aan de beide prinsessen bloemen aan. De voorzitter begroette den Prins in het Engelsch en verwelkomde Z. K. H. als broe der van den hoogvereerden overleden vorst van Siam Ghulalongkorn (Rama V), als be schermer der wetenschap en als weten schappelijk beoefenaar der geschiedenis. Hij sprak er zijn vreugde, over uit, dat Prins Damrong, die reeds twee jaren geleden er toestemde donateur van het Instituut Kern te worden, thans persoonlijk deze in stelling kwam bezoeken. De steun ook van andere zijde uit Siam ondervonden, bewijst de groote belangstelling, die daar te lande bestaat voor wetenschappelijk onderzoek, opr. deelde vervolgens enkele bijzonder- eden mede over het historische gebouw Gravenstein, waarvan de oorsprong terug gaat lot de grafelijke tijden en dat genoemd wordt in één der gedichten van Vondel. Eenige verdere mededeelingen volgden omtrent den arbeid van het Instituut Kern op hel gebied der Indische archaeolog'.e waarbij prof. Vogel gelegenheid vond om een woord van bijzondere erkentelijkheid te uiten voor den steun der Regeering van Ne derlandsch Indië, die de uitgave der onder geleerden bijzonder gewaardeerde „Annual Bibliography of Indian Archaeology" heelt mogelijk gemaakt Ten slotte werd den Prins het eerelidmaatschap van het Instituut Kern aangeboden. Prins Damrong dankte den voorzitter voor de hem bewezen eer en voor de vriendelijke ontvangst, die hij zeide bijzonder op prijs te stellen. Hij wilde zelf geen aanspraak ma ken op den naam van geleerde, maar ver klaarde dat hij belang was gaan stellen in archaeologisch en historisch onderzoek, toen •hij het ambt van minister van onderwijs onder de regeering van zijn broeder had be kleed. Daarna werden nog eenige belangrijke boek- en plaatwerken bezichtigd en onder hield de Prins zich met verschillende der aanwezigen, waarbij hij uitstekend op de hoogte bleek te zijn van den stand van het oudheidkundig onderzoek ook in Neder landsch Indië. Te vier uur begaf het gezelschap zich naar het Ethnographisch Museum, waar Prins Damrong werd ontvangen door den waarne- mendèn directeur, den heer C. C. Krieger. Onder diens geleide bezichtigde hij de Ilindoe-Javaansche kunstverzameling, waar bij het beroemde beeld der Hoogste Wijsheid (Prajn£p£ramit&) in het bijzonder de aan dacht trok. Van het Museum begaven zich de Prins en zijn gevolg naar het oude Universiteits gebouw, aan welks ingang Z- K. II. werd verwelkomd door den rector-magni ficus prof. dr. N. van Wijk en den secretaris, prof. dr. J. Ph. Vogel. Binnengeleid in de Senaats kamer, waar een aantal professoren, lecto ren en docenten bijeen was, werd Prins Damrong door den rector begroet. Deze be gon zijn toespraak met de opmerking, dat de directie relaties onzer orientalistische we tenschap met die van Siam op geen wijze beter zouden kunnen worden bevorderd d.on door dit bezoek van dit lid van het Ko ninklijk Huis van Siam, die tevens zelf een wetenschappelijk werker is en deelde daarna verschillende feiten mede uit de geschicd- nis van Leiden en zijn Universiteit. In zijn antwoord betuigde Z. K. II. zijn erkentelijkheid voor de ontvangst die hem ten deel was gevallen aan de Leidsche Uni versiteit welker verdiensten op het gebied der Oostersche studiën ook in Siam volko men worden erkend. Hij wees op het inter nationaal karakter der wetenschap en op de goede verstandhouding met Siam. Na deze rede werd thee aangeboden, waar bij de Prins zich met verscheidene der aan wezigen onderhield. LEIDSCHE WINKELWEEK 1930 Gisteravond had in een der zalen van de Harmonie alhier de installatie plaats Yan de Winkelweekcommissie 1930 door den heer Bergers, voorzitter van de Midden stand-centrale. De commissie bestaande uit leden der drie Middenstand-organisaties, is als volgt samengesteld: W. Bouchier, A. van Leeuwen, J. M. Meijers, J. Pontier, W. Roodenburg, M. Roos, J. Rijnbende, H. Simonis, T. F. Vlieland Jr., J. O. H. van Weeren, H. Zie- gelaar. Het plan is deze winkelweek te houden in de laatste helft van September. Onze stadgenoote mej. A. J. de Nijs slaagde te Den Haag voor het examen particulier-se oretaresse. Onze stadgenoote.mej. M. G. van Ingen is geslaagd voor het examen Nijverheids onderwijs der Nederlandsche Modevak- schoolvereeDiging diploma A. Aan de R.-K. Vakschool voor Meisjes alhier is geslaagd voor het Staatsexamen N VII, leeraren Huishoudkunde en Wasch- behandeling, mej. M. P. J. Andreoli. Zondag 20 dezer zal het 50 jaar ge leden zijn, dat onze stadgenoote mej. M. v. d. HoevenFraai, wonende Langebrug 17, het beroep van verloskundige aanving. Mej. v. d. Hoeven is hier ter stede reeds meer dan 45 jaar als zoodanig werkzaam en geniet derhalve een groote bekendheid. Het zal haar op dien dag aan blijken van belangstelling dan ook voorzeker niet ont breken. Een bataljon infanterie van het 4de regiment en een aantal manschappen van het 6de R.V.A alhier, hebben gisteren deelgenomen aan een gToote militaire oet?- ning te Rotterdam, hoofdzakelijk bedoeld als een oefening m het laden, vervoeren en lossen van troepen in Rijnschepen. De vervoersopbrengsten op de N.Z. H.T.M.-lijnen Scheveningen Leiden-Katwijk Noordwïjk (inclusief stadslijn Leiden) en Leiden-Heemstede, hebben in de afgeloo- pen maand resp. bedragen f. 159.330 en f. 8865. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier, stonden gisteren ingeschreven 420 werkloozen, tegen 255 werklnozen op dien datum in 1929. De politie alhier heeft aangehouden den glazenwasscber G. D., die nog 14 da- geü gevangenisstraf wegens oneerlijke con currentie te ondergaan had. Gisteravond is de 3%-jarige G. v. d. W., die op den Lage-Rijndijk wandelde, aan de bewaking van haar moeder ont- snapt en stak plotseling den weg over, waarbij zij door een auto werd aangereden. De kleine bekwam verschillende verwon dingen, o.a. aan het oog en moest dooT den E.H.D, naar het Academisch Zieken huis worden overgebracht. Uitgesproken: B Monster, handelaar in ijzerwaren, landbouwwerktuigen enz. en ver tegenwoordiger, Hoofddorp; cur. mr. J. H. J. Siinons, Haarlem. UITBREIDING VERPLICHTE ZIEKTEVERZEKERING. Voorontwerp bij den Hoogen Raad van Arbeid. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft bij den Hoogen Raad van Ar beid aanhangig gemaakt het volgende ont werpbesluit tot vaststelling van een alge- meenen 'maatregel van bestuur als bedoeld in art. 22, eerste lid, der Ziektewet. Artikel 1. Personen, niet werkzaam in een onderneming, die echter krachtens het eer ste lid van artikel 21 der Ziektewet verze kerd zouden zijn, indien zij in dienst waren van een onderneming, zijn verzekerd over eenkomstig de bepalingen der Ziektewet :n de navolgende gevallen a. indien zij in loondienst werkzaam zijn aan inrichtingen, staande onder beheer van een natuurlijk of een rechtspersoon en zij niet ingevolge Ons besluit van 11 October 1929. Staatsblad no. 4-56, van de verplichte verzekering zijn uitgezonderd; b. indien zij in loondienst werkzaam zijn van personen, die een vrij beroep uitoefe nen, als dat van advocaat, procureur, nota ris, architect, accountant, ten behoeve van de uiloefening van dat beroep; c. indien zij in loondienst werkzaam zijn van rechtspersoonlijkheid bezittende ver eenigingen of van stichtingen; d. indien zij in loondienst werkzaam zijn als chauffeur, koetsier, tuinman of in een soortgelijke betrekking; e. indien zij in loondienst werkzaam zijn bij in aanbouw, aanleg, herstelling of sloo ping zijnde bouwwerken, uitgevoerd in eigen beheer. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking met ingang van een nader door ons te bepa len datum. Aan de toelichting onlleenen wij het vol gende, zegt de ,,Msb.". Het eerste lid van artikel 22 der Ziekte wet geeft aan de Regeering de bevoegdheid om bij algemeenen maatregel van bestuurde verplichte ziekteverzekering uit te breiden lot groepen van loonarbeiders, die niet in een onderneming werkzaam zijn en daarom in verband met het bepaalde onder artikel 1, lid 1, der Ziektewet, niet zijn arbeider in den zin der Ziektewet en mitsdien niet zijn verzekerd ingevolge die wet. Deze uitbrei ding van de verplichte verzekering mag zich echter, naar het tweede lid van artikel 22 der Ziektewet bepaalt, niet uitstrekken 'ot personen, uitsluitend belast met het verrich ten van huishoudelijke of persoonlijke diensten. Het onderhavige onhverp-besluit strekt tot uitvoering van het in vorenaangehaald wetsvoorschrift bepaalde. Letter a van artikel 1 brengt onder de verplichte verzekering de personen, in loon dienst werkzaam aan inrichtingen, staande onder beheer van een natuurlijk of een rechtspersoon. Het begrip „inrichting" wordt hier in de beteekenis gebezigd, waarin het wordt gebezigd in artikel 1, derde lid, letter b. der Arbeidswet 1919. Onder „inrichting" vallen derhalve niet met het oog op het be halen van winst geëxploiteerde ziekenhui zen, sanatoria, musea, diergaarden, onder wijsinstellingen, opvoedingsgestichten, win kel van coöperatieve vereenigingen. welke haar werkkring niet uitstrekken lot niet- leden der vereeniging enz. Het Koninklijk besluit van 11 October 1929 (Staatsblad no. 456), waarvan aan het slot van letter a wordt gesproken, zondert van' de verplichte ziekteverzekering uit de genen. die ingevolge het bepaald bij artikel 3 der Pensioenwet 1922 onder ambtenaar worden verstaan, en hen, die ingevolge het bepaalde in artikel i. eerste lid, onder h, i, j, k. 1. en n Pensioenwet 1922 als ambtenaar worden beschouwd. De verwijzing naar dat Koninklijk besluit houdt verband met de voorgestelde uitbreiding der verzekering lot onderwijsinstellingen. De bepaling onder letter c brengt onder de verzekering het personeel in dienst van de vereenigingen van onderscheiden aard, als vak vereenigingen van werkgevers en werk nemers. vereenigingen ten behoeve van be vordering van het verkeer, liefdadigheids- vereen igingen, enz. PERSONENVERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Gisteren zijn op het Departement van Buitenlandsche Zaken besprekingen aange vangen tusscben Nederlandsche en Duitsche ambtenaren, ten doel hebbende na te gaan, welke maatregelen zouden kunnen worden getroffen tot vergemakkelijking van het per sonenverkeer tusschen Nederland en Duitschland. Aan deze besprekingen nemen van Duit sche zijde deel de heeren Krause. Wolff en Larale, van Nederlandsche zijde de heeren Folmer, v. d. Minne, Van Lier en Boer, BINNENLAND. Fransch vliegtuig bij Aalsmeer neerga* stort; één doode en één zwaar gewonde. (lste Blad). Uitbreiding van de verplichte ziektever zekering (Binnenland, lste Blad). De jtweede dag van het Noordwijksche tennistournooi (Sport, 3de Blad). De inschrijvingen voor de Kaagweek. (Sport, 3de Blad). Te 's-Gravenhage heeft een vronw in een vlaag van waanzin haar pleegdochtertje ge dood. (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND. Fransche uitingen over de schorsing der besprekingen over het Saargebied. (Buiten land, lste Blad). De regeering McDonald op het nippertje gered voor een nederlaag (Buitenland, lste Blad). Toch bereidheid in Britsch-Indië om deel te nemen aan de nround-table"-conferentie? (Tel., lste Blad). Ernstige mijnramp in Silezië. Men vreest, dat 150 menschen zijn gedood. (Buitenl. Gemengd 2de Blad en Tel., lste Blad). NEDERLANDSCH FABRIKAAT* Een nieuwe regeling der technische filmafdeeling. De vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" heeft de jaarvergadering gehouden te Am sterdam. De periodiek aftredende secretaris-pen ningmeester, de heer 'H. F. R. Snoek, werd bij acclamatie herkozen. Betreffende de technische filmafdeeling deelde de voorzit ter mede, dat het hoofdbestuur besloten heeft een nieuwe regeling te doen ingaan, waarbij wordt bepaald, dat ook films van Nederlandsche induslrieele bedrijven niet door de vereeniging vervaardigd, en aan de vereeniging aangeboden, ter vertooning zullen worden aangenomen, nadat zij door het dagelijksch bestuur der vereeniging zijn goedgekeurd in hoogste instantie. Eén der leden stelde voor dat de goedkeu ring in hoogste instantie zou worden onder worpen aan een commissie, die volkomen onafhankelijk is ,om de keuring niet afhan kelijk te doen zijn van den secretaris-pen ningmeester of het bestuur. De voorzitter gaf in overweging de keu ring op te dragen aan den secretaris-pen ningmeester en in hoogste instantie aan het bestuur. Spreker zou deze regeling voor een jaar geprobeerd willen zien. De vorige spreker handhaafde zijn voorstel. Een tweede lid, de heer Wouda, stelde voor een arbitrage-commissie naast het hoofdbestuur in te stellen. Na uitvoerige discussies werd besloten een arbitrage-commissie in te stellen. De wijze, waarop deze commissie zal worden benoemd zal nader door het hoofdbestuur in oogenschouw worden genomen. Een der aanwezigen betreurde het. dat voor het Nederlandsch paviljoen te Antwer pen buitenlandsch fabrikaat is gebruikt. EEN NIEUWE UITVINDING OP DE LOCOMOTIEVEN DER NED. SPOORWEGEN. Ter voorkoming van rook- en stoomneerslag Op de locomotieven der Ned. Spoorwegen zal een nieuwe ui hunding toegepast wor den. Aan de beide voorzijden der locomotie ven zullen groote ijzeren platen aangebracht worden. Deze platen voorkomen rook- en stoomneerslag, waardoor dikwijls het uit zicht van den machinist belemmerd wordt. Nu gaat de stoom en rook loodrecht naar boven. Ook bij hevigen wind of storm vol doet deze vinding zeer goed, daar zij de winddruk en tegenwind belangrijk vermin dert. De nieuwe locomotieven, die door de ma chinefabriek „Hensel" te Kassei en ..Werk spoor" afgeleverd worden, zijn reeds van deze inrichting voorzien. Op de Duitsche spoorwegen voldoet deze nieuwe uitvinding uitstekend. MARINE-OEFENINGEN 1930. Het ligt in het voornemen van het Ma- rinebestuur om onder leiding van den vice- admiraal L. J. Quant in het tijdvak van 1520 September a.s. groote marine-oefe ningen te houden nabij de monden van de Maas en het Haringvliet.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1