UIT DE RIJNSTREEK. /vijire hartn nïsrf oeroen! GEVEILDE PERCEELEN. FAILLISSEMENTEN. AUTO TEGEN EEN BOOM. Op de St. Annastraat te Nijmegen ter hoogte van de van Pelllaan is gistermiddag een auto waarin vijf personen gezeten waren tegen een boom gereden; alle vijf inzitten den liepen verwondingen op. Deze auto werd bestuurd door de dochter van Dr. S. uit Gennep wier vader naast haar had plaats genomen. Achter in de auto bevonden zich do overige drie leden van het gezelschap. De auto reed met vrij groote snelheid aan de rechterzijde van den weg, toen de be stuurster mej. S. waarschijnlijk de macht over het stuur is kwijtgeraakt; hoe het ook Zij, de wagen schoot van rechts naar den. linkerkant van den weg, kwam daar in bot sing met een lantaarnpaal die tengevolge hiervan in 3 stukken brak, botste vervol gens tegen een boom om daarna in een grep pel terzijde van den weg neer te komen. Dr. S. en diens dochter bleken er hel ern stigst aan toe te zijn. Dr. Frenken was on middellijk ter plaatse en verleende de eerste hulp. Dr. S. en mej. S. werden hierna per ziekenauto naar het Wilhelmina-ziekenhuis overgebracht. De drie andere gewonden kon den na voorloopig verbonden te zijn hun weg vervolgen. De auto werd zwaar gehavend. i ERNSTIG MOTORONGELUK. De horlogemaker E. van der Veer, te Meppel is met zijn motorfiets lusschen Ha- velte en Papserveen bij het uitwijken voor een kind, over den kop geslagen. Van der Veer kreeg een ernstige hersenschudding en was deerlijk gewond. Zijn bediende, die op de duo zat, was eveneens bewusteloos. Zijn gelaat was onherkenbaar verminkt. Hij is onmiddellijk per auto naar een zie kenhuis te Zwolle vervoerd. Van der Veer mocht niet verder dan zijn woning worden vervoerd. J ERNSTIGE AUTOBOTSING BIJ LEEUWARDEN. Een doode en een zwaai gewonde. Gistermidd. 2 u. heeft op den Rijksstraat weg ter hoogte van den weg naar Weidum een ernstig auto-ongevaj plaats gehad. Omstreeks dien tijd reed daar de heer Bantuma, leeraar aan de Ambachtsschool te Leeuwarden, met zijn auto op weg naar de zeilwedstrijden te Grauw. Terzelfder lijd kwam de heer Dijkstra, caféhouder, wo nende fe Roordahuizen, met zijn motor, op de duo waarvan zijn vtouw had plaats ge nomen van den Weidumerweg gereden. Er had een botsing plaats, waarbij de motor rijder en diens vrouw over den weg werden geslingerd. De duo-passagierster, mevrouw Dijkstra, werd dood opgenomen. De heer Dijkstra werd in ernstigen toestand naar het Diakonessenziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Hem was de borstkas inge drukt. De burgemeester van Leeuwarderadeet, alsmede de gemeentepolitie waren onmid dellijk op het terrein van het ongeluk aan- wezig. De oorzaak en de omstandigheden van het ongeval konden nog niet worden vast gesteld, omdat de heer Bantuma in dusda nig nerveuzen toestand verkeerd, dat hij niet kon worden verhoord. De motor werd geheel vernield. De auto werd licht beschadigd. DOODELÏTK ONGELUK OP 'N KERMIS. Op de kermis te Woensel (gemeente Eind hoven) heeft gisteravond een doodelijk onge luk plaats gehad. De arbeider J. C. A. van de Riet, oud 23 jaar, wonende te Woensel kreee in het hip podrome een trap van een paard met het gevolg dat hij op slag dood bleef. Zijn lijk is naar het lijkenhuis overge bracht. Het ongeval verwekte hevige consternatie in het hippodroom, dat op last van de politie werd gesloten. De politie stelt een onderzoek in. „Stel je voor Berlus, die man moet zeker blind zijn. We hebben de heele middag voor hem gezete en we staan er niet eens op." (Passing Show). LAFFE OVERVAL. Een laffe overval heeft Zaterdagavond aan den Valkenburgerweg te Weiten plaats gehad. Aan de politie werd telefonisch mede gedeeld, dat men op genoemden weg een zwaar gewonden man had aangetroffen. De plaatsvervangende commissaris van polilie, de heer Van den Dolder nam onmiddellijk de noodige maatregelen. Een tweetal recher cheurs, die zich naar den Valkenburgerweg begaven, trof in de Geleenstraat een vracht auto aan, waarop men den getroffene, den te Heerlen wonenden A. Brands, naar het hospitaal vervoerde. Daar bleek, dat men hem me' eeD mes een diepen steek in den hals had toegebracht, waardoor hij levens gevaarlijk gewond was. Op de plaats van het onheil vonden de rechercheurs een pet en een door midden gesneden sjaal, die aan den gewonde toebehoorden. Inmiddels was een onderzoek ingesteld in het kosthuis van den mishandelde, met het resultaat, dat de inspecteur-rechercheur Weyma en de rechercheur Halmans, te mid dernacht. den vermoedelijken dader J. H. die te Klimmen woonachtig is in een café te Voorendaal konden arresleeren. Naar wij vernemen, aldus „de Crt. het N. v. d. D." bestond er reeds eenigen tijd een veete tus- schen de beide personen over hun werk. H. heeft den ander vermoedelijk naar den Valkenburgerweg gelokt, waar hii hem plot seling met een mes aangevallen heeft. De toestand van den gewonde was gister avond in hooge mate zorgwekkend. BUITENLANDSCH GEMENGD. BRANDEN. In liet Roemeensche dorp Borsa-Mara- moeresch js brand uitgebroken, die zich ten gevolge van den hevigen wind met razende snelheid uitbreidde. De brandweer stond machteloos tegenover deze vuurzee. Niet minder dan 250 huizen werden ver woest. Vier kerken en vier synagogen zijn in de asch gelegd. Groote graanvoorraden zijn in de vlam men opgegaan. Meer dan 3000 personen zijn tengevolge van deze katastrophe dakloos. Men vreest, dal talrijke personen den dood in de vlammen gevonden hebben. In het dorpje Gerlachov in Tsjecho-Slo- wakije zijn 40 huizen met bijgebouwen, du9 bijna het heele dorp, door brand vernield. Er zouden drie persopen zijn omgekomen, negen hebben zware brandwonden opgeloo- pen. Bijna al het vee is in de stallen ver brand. Bij een brand te Turijn zijn achttien hui zen verwoest. Geen persoonlijke ongelukken. EEN GEDENKTEEKEN VOOR NAPOLEON. Op het slagveld van Austerlitz is Zaterdag een gedenkteeken onthuld voor Napoleon, De onthullingsrede werd gehouden door den Tsjechq-Slowakschen minister van nationale verdediging, Viskovskv, die de nagedachte nis van Napoleon huldigde. De Fransche re geering was vertegenwoordigd door generaal Mittelhausen. VUURWERKFABRIEK IN DE LUCHT GEVLOGEN. In de stad Asbury-Port (New Jersey) heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Door tot nu toe onopgehelderde wijze vloog een vuurwerkfabriek in de lucht, waarbij een groot aantal personen werd gedood en vele anderengewond. Tot nu toe konden vier lijken worden geborgen. SCHEEPSBOTSING. In den nacht van Zaterdag op Zondag is hel Italiaansche motorschip „Francisco Morofini" in de nabijheid van Cara in aan varing met het Zuid-Slavische schip de „Carageorgiwilsch" geraakt. Het Zuid-Sla vische schip slrandde. Van de 400 passagiers zijn vijf gedood en 17 gewond. De overige opvarenden zijn door het Italiaansche motorschip aan boord genomen. WEER EEN WAAGHALS OMGEKOMEN. Een waaghals, Stalhabis, heeft een poging gedaan om de Niagara waterval over te ste ken. Hij had gebruik gemaakt van een vat, waarvan de wand met matrasbedekking was voorzien, teneinde de schokken te bre ken. Het vat werd in den stroom geworpen, doch is sedert niet meer (e voorschijn ge komen, hoewel men berekend had, dat het na verloop van drie uren zou aandrijven. Waarschijnlijk is het tusschen de rotsen beklemd geraakt. Hoop op redding is opge geven. NOODWEER. DE ONTSNAPTE GEVANGENE. Turner, de man die dezer dagen uit de ge vangenis Wandswordth bij Londen wist te ontsnappen met behulp van een touwladder, is in een woning le Pcckham (Londen) ge pakt. Toen de politie binnentrad sprong hij tweehoog uit een raam, waardoor hij ern stige kwetsuren kreeg. Hij werd door ander? agenten, die het huis omsingeld hadden, ge grepen en onder hevig verzet gearresteerd. Een man en een vrouw, die in het huis ver toefden, werden eveneens aangehouden. Hel Noorden en midden van Spanje is Zaterdagavond en Zaterdagnacht door een hevig onweer verontrust. Tien personen zijn gedood. Te Burgos zijn 2 personen door den bliksem getroffen. Op vele plaatsen zijn de oogsten vernield. Bij San Sebasliaan werd een autobus mee gesleurd, doordat de rivier buiten haar oevers was getreden, Zes van de inzittenden zijn verdronken. Ook in de Noordelijke provincies van Por tugal lieeft het noodweer veel 9chade aan gericht, oogsten vernield en personen ge troffen. Boven Dresden en omgeving heeft een hevig onweder gewoed. Een groot aantal personen hebben ver wondingen opgeloopen. Een hunner is daar aan overleden. Duizenden daken zijn afgerukt. Ook de hygiënische tentoonstelling heeft veel scha de opgeloopen. Op een kermis-terrerin in de omgeving werden talrijke tenten omver ge worpen. VLIEGONGELUK. To Villacoublay, bij Parijs is een parlicu lier vliegtuig neergestort. Do drie inzittenden zijn verbrand. EEN DAG VAN ONGELUKKEN. Zooals gewoonlijk heeft de Amerikaansche onafhankelijkheidsdag ook dit jaar weer tal rijke slaehtofffers geëischt, zoowel door bet ontploffen van vuurwerk als door auto-onge lukken, terwijl ook velen bij het baden ver dronken zijn. Te New York alleen zijn 20 slachtoffers te betreuren, terwijl het totale aantal slacht offers voor de gehoele V. S. ruim 200 be draagt. Het juiste aantal gewonden is niet bekend. VERDUISTERING BIT EEN BANKINSTELLING. Bij de controle der boeken van de Giro- kasse te Pul9nilz in Saksen zijn groote ver duisteringen aan het licht gekomen, die reeds van het jaar 1924 dateeren. In totaal bedragen deze onreguldheden 513 000 mark De hoofdschuldigen zijn reeds gearresteerd. AUTOBUS-ONGELUK. Nabij het Felixbad bij Gross-Wardein is een autobus tegen een telegraafpaal gereden en omgeslagen. Daarbij kwamen vier rnen- schen om het leven en werden er acht zwaar gewond. NOODLOTTIGE ZWEEFVLUCHT. Bij een vlucht met een zweefvliegtuig is de vlieger Boensch in het Reuzengebergte van een hoogte van 150 m. omlaaggestort. Hij werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Manbeim vervoerd. Het vliegtuig werd geheel vernield. BLANK EN ZWART. Te Emelle in Alabama heeft een twist tus schen een neger en een blanke geleid tot een relletje, waarbij een blanke door een revol verschot is afgemaakt. Drie negers, die aan net relletje hadden meegedaan, vluchtten het huis van een anderen neger binnen, dat daarop door een menigte blanken werd aan gevallen. Er ontstond een vuurgevecht, waarin een blanke en een neger sneuvel den. Daarop bestormden de woedende blan ken het huis, namen het in en staken hst in brand. Later vond men in de smeulende puinhoopen de verkoolde lijken van twee negers. Een andere neger viel den blanken ip handen, die hem ophingen aan een boom. BOOTONGELUK OP DE SOENGARI. Naar uit Moekden wordt gemeld, is op de Soengari-rivier (China) een groote boot met 29 personen omgeslagen. Slechts acht Chineezen konden, worden gered. De meeste slachtoffers zijn emigranten. OCEAANVLIEGER ZWAAR GEWOND. Het De Havilland-vliegluig, waarmee ka pitein Wynne Eyton voornemens was een solo-vlucht over den Oceaan te maken, i9 hij een poging om te starten bij St. Johns op New Foundland brandend omlaag gestort en groolendeels vernield. De vlieger werd zwaar gewond. RECLAME. mS ^MTRUPAL-twarolerklnotwator. gedeponeerd. wwljttert M op e#b»<H notuvrb|k» wijre grijze haren doordel het de /O hoerworlH» tol nteuwe pigmsnt-vormlng en afzetting hlsr- i W o» k! het hoermerg eonzot Daarom hal eenvoudig jls en Ëp gemokkeSJIret» middel Miskleuren uitgesloten! Uilatekend tegen Kaanrttvpt e« roos. Fl I 3.0IL Proepefctu* groBa Depot: De Volkea-potheek, Iïozenjjracht 20, Amsterdam. 4-4 Gehouden verkooping in het „Notaris huis" te Leiden, op Vrijdag 4 Juli 1930, ten overstaan van M. G. Bon, Notaris te Leiden Woonhuis met tuin en pakhuis, Lage Rijn dijk 98, kooper H. J. Steur qq. voor f. 7700 Uiterstegracht 178 en 180, P. de Jongh, qq voor f. 1210; Bouwelouwesteeg 21. L. H. de Bruijn voor f. 350; Voldersgracht 41 is niet gegund. Uitgesproken: H. Naber, schilder te Al phen a. d. Rijn, Hortensiusstraat 2. Rech- ter-comm. Jhr. mr. Th. W. C. Calkoen; curator mr. J. A. Ris9eeuw le Alphen. D. Koren, handelsreiziger te Boskoop, Bieze 30. Rechler-comm. mr. F. J. A. Hijink; curator mr. J. P. Chardon te Delft. ALPHEN. Begin van brand, Gistermiddag omstreeks halfdrie ontstond een begin van brand in een schuur, ge vuld met hooi en stroo van M. v. D. in de Raadhuisstraat. Omwonenden werden op merkzaam gemaakt door rookwolken, welke reed6 uit het dak opstegen. In aller ijl werd getracht met emmers water het vuur te blnsschen en gelukte het daardoor uitbreiding te voorkomen. De oorzaak wordt gezocht in het vuurtje stoken nabij de schuur door eenige jongens. Do heer S. de Vries onderwijzer aan de Oranjeschool alhier, werd als zoodanig benoemd aan de Breukelaarschool te Utrecht. Op het gisteren gehouden Nat, Zang- concours te Gouda in de zaal der sociëteit aldaar, behaalde de R.-K. zangvereeniging Oefening baart kunst" in de af deeling uitmuntendheid een tweeden prijs met 268 punten. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: G er ar dus Petrus, z. v. O. Hogenboom en B. J. de Koning. Petrus Gevardus, z. v. G- J. van der Meer en O. M. van Zeil. Johanna Maria, d. v. J. A. van Amsterdam en G. van Opzeeland. Maria Johanna, d. v. Th. Otto en O. H. Warmerdam. Jacoba Columba, d. v. Th. W. Schrama en C. A. Borst. GevestigdJ. H. Leus, v. Ouder-Amstel. J. M. Ha-ssing, van Mijdrecht, -- B. Betf- ker, van De Lier. Th, C, Bakker, va?f Rotterdam. A. C. Witte man, van War mond. W. P, Akerboom, van Leiden. L. M. Hoogervovst, van Lisse. J. A. van der Zwet, van Nieuwkoop. J. C. Okei er. echtgenoote van Leiden. L. G. O. de Jong, van Oudenbosch. Th. H. H. de Mari, van Den Helder. M. C. Heems kerk, van Noordwijkerbout. Vertrokken: J. van der Spek, naar Wassenaar. J. W. Roeloffs, naar Haar lemmermeer. Th- J. Wesselman en echt genoote, naar Uithoorn. W. C, van Vel- zen, naar Aalsmeer. J. P. Ganzevles, n, Woubrugge, Th. van Heek en gezin, naar Sassenheim E. M. Dongelmane, naar Woubrugge. H. Wynands en gezin, naar Haarlem. C. van der Tuin, naar Leiden. J. Katsburg, naar Oegstgeest, G. Zandbergen, paar Hoorn. P. van Segge- len, naar Voorhout, Wed. J. van der Meer en gezin, naar Haarlemmermeer. -- D. G. M. van der Ploeg, naar Leimuiden, J. Zwaan en gezin naar Nieuwer-Amstel. C. van Veen en gezin, naar Sassenheim. BODEGRAVEN. Uit het jaaroverzicht van de eieren- veiling van de B.P.K.V. vernemen wij dat in het afgeloopen veilingjaar zijp aange voerd totaal 85541 stuks kipeierep, legen vorig jaar 736701. De totale opbrengst steeg eveneens beduidend n,k van 48189.31 tot 52256.8. Aan pluimvee werd ontvangen f. 121 50 tegen verleden jaar 103.07. De naaivereeniging „Neerbosch" die thans uit 23 leden beslaat, vervaardigde in het afgeloopen vereenigingsjaar voor de stichtingen te „Neerbosch" 80 kleeding- stukken. Bij het onweer van gisteren werd in een weiland onder deze gemeente een koe gedood. Overigens hebben de verschillende zware buien der laatste weker, geen schade aangericht. De heer Goudriaan, ambtenaar bij de Nederlandsche Spoorwegen alhier is be noemd tot stationschef te Hedel. BOSKOOP. Meisjesvereeniging Tabitha. Dinsdag 8 Juli, a.s. -des namiddags van 2 tot 8 uur, zal er voor begunstigers ea belangstellenden gelegenheid "zijn, om in het gebouw „Salvatori" te komen bezichti gen, de vervaardigde kleedingstukken van de meisjesvereeniging Tabitha." Burgerlijke Stand. OndertrouwdP. v. Houwelingen en J Stam, A, Vrijenhoef en J. M. Contant H. N. Booi] en D. W. Oosterom. S. Slappende] en M. Keizer. Geboren Antje, d. v. J. Heeg en G, Hoen. A.s. Woensdag 9 Juli, des namiddags 2V& uur, bestaat er in het gymnastieklo kaal der openbare school gelegenheid tot kosteiooze inenting. Aan het politiebureau zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Vulpen, rijwiel, knipmes, por- temonnaie met inhoud en een loopplank. Dinsdag 8 Juli, des avonds 8 uur, zal de Chr. muziekvereeniging „Concordia" in haar tent aan de Burg. Colijnstraat een concert geven. De opbrengst van de gehouden knoop jesverkoop, ten bate van de feestcommissie voor het a.s Koninginnefecst heeft circa f. 170 opgebracht. Gedurende de afgeloopen week, wer den aan de bad- en zweminrichting 964 heeren-, 1145 dames en 195 volksbaden genomen. LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand. Overleden: G. Bernard wednr. 84 j. NIEUWKOOP. Schouw. Door het bestuur van de Gecombineerde Noordschebuurter en Voordijksche Pol ders, zal op 15 Juli a.s. de schouw in die' polders gedreven worden. De Christelijke Zangvcreeniging „De Lofstem'7 alhier, behaalde op het Con cours te Soesterborg in de 3e afdeeling een 2en prijs met 277 punten. RIJNZATERWOUDE. GEMEENTERAAD. De Waterleiding. De Raad dezer gemeente kwam in spoed- eischende vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heet J, A. Bakhuizen, burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen van de vorige vergade ring worden tot de volgende vergadering aangehouden. De voorzitter zegt dat hij de Raad in zake de Drinkwaterleiding in een spoed- eischende vergadering bijeen heeft ge-» roepen. De voorzitter hoopt, dat thans na de me-» dedeelingen die nu volgen, ieder lid voor den vorm eener stichting is. In de bijeenkomst van de drie gemeenten is volle overeenstemming bereikt. Iedere gemeente is garant voor een zeker bedrag der kosten van renten en aflossing even redig aan het in elke gemeente aansluit- bare perceelen. Voorts kan de voorzitter töt zijn genoegen raededeelen dat èn Vrie- zenweg en Leidsche Vaart nog in het platf zijn opgenomen. De voorzitter gaat daarna over tot het voorlezen van de Concept overeenkomst met de gemeente Boskoop. Deze overeenkomst is opgemaakt door den adviseur van Boskoop en door den adviseur der drie gemeenten. Het concept is door den deskundige van' de Ver. van Ned. Gemeenten opgemaakt en is geheel in den vorm gegoten zooals Ged. Staten m Zuid-Holland die wenschen. De burgemeester brengt daarna het voorstel van B. en W, in stemming om in gevolge art. 121 der gemeentewet machti- ging te vragen aan God. Staten van Zuid- Holland tot gemeenschappelijke samenwer king met de gemeenten Leimuiden en Al kemade iDzake het stichten van een drink waterleiding in den vorm eener stichting.- Het voorstel wordt thans zonder hoofdej lijke stemming aangenomen. De heer Disseldorp die in een vorige vër« gadering nog tegen stichting was, heeft zich in dien tusschentijd blijkbaar met de werkwijze eener stichting op de hoogte ge steld. De voorzitter deelt nog mede, dat in het plan is opgenomen de clausule dat alle latere netuitbreidingen voor rekening van iedere gemeente zelfstandig en niet vootr rekening der stichting komen. De heeïen Van Tol, Disseldorp, Visser en Compeer zwaaien den voorzitter lof toe voor het vele dat hij tot nog toe in het belang van een goede drinkwatervoorzie ning gedaan heeft. De voorzitter dankt deze leden voor hun- hartelijke woorden, hij spreekt den wensch' uit dat Rijnzaterwoude nu spoedig iD het bezit zal zijn van een goede drinkwater-» voorziening. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter deze korte maar zoö 'belangrijke vergadering. ROELOFARENDSVEEN. Voor de akte Lager Onderlijs is ge slaagd de heer N. C. Zwairtelé, leerling der Bisschoppelijke Kweekschool te Roermond.- TER-AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmus Huibertus, Z. van H. F. Heemskerk en J. Ubink Theresia Geer- truida Maria, D. van D. C. van Kints en R. A. Hogervorst Elisabeth Cornelia. D. van C. D. Bos en C. van der Jagt Theo- dorus Joannes Apolonia, Z. van C. J. Koele- man en. C. J. Hoogervorst Johannes Pe-» tru9, Z. van P. II. van der Laan en A. C. van Rossenberg. Overleden: Mac h iel Adr. Egberts onge huwd 28 j. Pieler van Spronsen, echt genoot van Wijntje van Es 85 j. Gehuwd: J. Th. Leliveld jra. 27 j. en C. Th. Vjnk jd. 24 j. In de afgeloopen maand werden voor de vleeschkeuring aangegeven voor bedrijf- slachting- 5 koeien, 12 varkens; noodslach tingen: 7 koeien, 5 graskalveren, 1 varken en 1 geit. WADDINXVEEN. Wegverbetering. Naar wij vernemen is tusschen het ge meente-bestuur en het bestuur van den Zuidplaspolder een regeling getroffen over het onderhoud van den Kanaaldijk vanaf het Zwembad tot aan de Burgemeester Trooststraat. De gemeente zal dit onderhoud overnemen en het wegdek stofvrij maken. Het polderbestuur zal daarvoor een ver goeding geven, berekend tegen f. 550 per kilometer. Wij vernamen, dat de raadsleden bij voorbaat reeds schriftelijk hun instem ming hebben betuigd met deze regeling, die een groote verbetering beteekent. De wegen zijn in deze omgeving de laatste jaren zeer verbeterd, daar zij alle stofvrij zijn gemaakt met teer van de eigen gasfa briek, voor welk doel de gemeente een eigen teerspToeimachine en motorwals heeft aan geschaft. 2—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6