71ste Jaar?an? MAANDAG 7 JULI 1930 No. 21565 Dit nummer bestaat alt DRIE Blade* EERSTE BLAD. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. AFSCHEID Dr. D. A. H. VAN ECK Het voornaamste nieuws van heden. EEN MODERNE BADINRICHTING TE KATWIJK ZEE. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Ofs. per re*d toot «drerientiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad lerestiid rijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. pet rejeL Kleine Adrertentiên uitsluitend bij rooniitbetalini Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden ran 30. Incasso rolgens postrecht Voor erentueele opzending Tan brieren 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers Toor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weekKO.JS Buiten Leiden, waar agenlen gevestigd zijn, per weel; 0.18 Franco per poet f. 2.35 portokosten. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door hen de beslissing op het verzoek van a. de Fa. B. Th. Smit om vergunning tot het uit breiden van de instrumentenfabriek in het perceel Hooge Rijndijk No. 58, kadastraal bekend Sectie M No. 3702; b. de N.V. American Petroleum Company om vergun ning tot het uitbreiden van de bewaarplaats voor petroleum op het perceel Zijlsingel No. 36, kadastraal bekend Sectie K No. 912 en c. de Sinclair Petroleum Company S. A. om vergunning tot het oprichten van een bewaarplaats voor benzine in het perceel Garenmarkt No. 46, kadastraal bekend Sectie E. No. 1453 is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 Juli 1930. SPEELTUINVEREENIGING „ZUIDERKWARTIER". Jaarlijksch tuinfeest. Door bovengenoemde vereeniging werd Zaterdagmiddag, begunstigd door zeer mooi weer, haar jaarlijksch tuinfeest gehouden in den tuin van „Oud-Hortuszicht. Om 2.30 uur was het opstellen in de Lindestraat. Al spoedig bleek dat dit geen gemakkelijke taak was daar ruim 300 kinderen aan het feest zouden deelnemen. Toch gelukte het aan be stuur, leidsters en leiders, dank zij de goede regeling welke men van te voren getroffen had, spoedig af te marcheeren, voorafgegaan door de Harmonievereeniging T. en D. Onder de tonen dér muziek werd gemar cheerd naar den speeltuin. Bij aankomst al daar werd spoedig een aanvang gemaakt met de verschillende spelen, als blokjesra- pen, balletjes loopen, ezeltjesteken, zakloo- pen en vroolijke-Dries-slaan. Had ieder spel óp zich zelf veel bekijks, wel het meest bleek dit bij het zakloopen en vroolijke- Dries-slaan. Menigeen brulde het dan ook uit van het lachen bij de looneelen, welke men hier te aanschouwen kreeg. Tijdens de spelen weerde het muziekgezel schap zich geducht. Na afloop der spelen, werd door de jeugd naar hartelust gerodeld, gedraaid, gewipt en geschommeld. Door al deze beweging dorstig geworden, Het de jeugd zich de vele versnaperingen goed smaken. Toen omstreeks 6.15 uur weer was opge steld ging het-met een omweg naar de Lin destraat. Nadat het Vereenigingslied nog eenige malen geblazen was, werd de stoet ontbonden. Na afloop bracht de voorzitter nog een woord van hartelijken dank aan hen die dezen middag behulpzaam waren geweest, en verzocht hij hun ook bij het aanstaande zomeruitstapje behulpzaam te willen zijn. De vereeniging kan dezen middag weer als een zeer geslaagde in haar dagboek aantee- kenen. HET AANSTAAND BEZOEK VAN PRINS DAMRONG. Over eenige dagen zullen wij in ons mid den hebben een oom van den tegenwoor- digen Koning van Siam, nl. Z. K. H. Soni- dech Krom Phya Damrong Rajanuchan, halfbroeder van Koning Chulalongkorn, die in 1896 Java bezocht. Zijne Koninklijke Hoogheid, kortweg Prins Damrong genoemd, is in zijn eigen land als buiten Siam algemeen geacht en bemind. Hij ontving een militaire opleiding in de gelederen van het lijfgarderegiment en be kleedde later den rang van commandeerend luitenant-kolonel. Vervolgens werd hem de moeilijke taak opgedragen het onderwijs in Siam te georganiseeren. Aan zijne be moeiingen, aan zijne energie en aan het go- ven van zijne geheele persoonlijkheid is het dan ook te danken, dat de eerste steen ge legd werd van het huidige onderwijssyteem. Geklommen tot den rang van generaal- majoor in het leger, werd hij tevens belast met het toezicht op het onderwijs, totdat er een Ministerie van Onderwijs werd in gesteld. Door Koning Chulalongkorn werd Prins Damrong naar Europa, Egypte en ons Indië gebonden, teneinde de verschillende onder wijsmethoden in die landen te bcsludeeren. Bij zijn terugkomst werd hij benoemd tot Minister van Binnenlandsche Zaken. Koning Chulalongkorn belastte Prir.s Damrong met de regeling en voorbereiding zijner reizen ook was hij een der raadslie den van de Koningin-Moeder van Siam, toen deze tot Regenlesse werd aangewezen ge durende de afwezigheid en het verblijf van den Koning in EuTopa. Zijn overgaan van het Ministerschap tot de positie van President van den Raad der Vajiranana Nationale Bibliotheek en van den Archeologischen Dienst werd algemeen toegejuicht en de uitbreiding van beide in stellingen en de ver-kregen bekendheid in het buitenland is uitsluitend te danken aan zijn onvermoeid pogen: de litteraire voort brengselen van Siam vast te loggen en be langstelling op te wekken voor het verleden. Prins Damrong wordt beschouwd als de beste kenner van Siam's geschiedenis en vele van zijne voordrachten aan de Chula longkorn Universiteit, voor het Siameesch Onderwijzersgenootschap, voor het Siam-- Genootschap en voor de Rotarians zijn in druk verschenen en vormen interessante bijdragen tot de geschiedenis van dit Oos- tersche Koninkrijk. Prins Damrong reist in gezelschap van zijne beide dochters, de Prinsessen Poon Diskul en Pilai Diskul, Phya Vijitavongs, den gezant van Siam te Parijs en den gene- raal-majoor Phya Pejinlra. Het hooge gezelschap zal heden met de Etoile du Nord te 18 u. 57 te Amsterdam aankomen en wordt van het grensstation Esschen begeleid door den consul-generaai van Siam te Den Haag, den heer G. A. Sardeman. Naar wij vernemen, zal Z. K. H. ontvan gen worden door den Senaat der Hooge- school en door het Instituut Kern alhier, terwijl waarschijnlijk bezoeken zullen wor den gebracht aan de Zuiderzeewerken, de nieuwe sluizen te IJmuiden, het Koloniaal Instituut, het Rijksmuseum en de Diamant slijperij van de firma I. J Asscher te Am sterdam en het Frans Halsmuseum te Haarlem. ONTHULLING GEDENK- TEEKEN HARTOG IZAK COHEN. Een indrukwekkende plechtigheid. Op de Joodsche begraafplaats te Katwijk heeft gistermiddag de onthulling plaats ge had van een gedenkteeken, door de Joodsche gemeente alhier opgericht ter eere van de nagedachtenis van den heer H. I. Cohen, gedurende drie en dertig jaar leeraar- secretaris dezer gemeente. Behalve de familieleden waren o.a. aan wezig het kerkbestuur der Ned. Isr. Ge meente te Leiden, het schoolbestuur, afge vaardigden van tal van besturen op kerke lijk gebied en een groot aantal gemeente leden. Nadat in een der zalen van het hoofdgc- bouw de heer E. Loeb, voorzitter van den kerkeraad, den gedenksteen met een korte toespraak aan de familie had overgedragen, begaf men zich grafwaarts waar de sleed werd onthuld. Rabbijn J. van Gelder heeft vervolgens den overledëne in een gevoelvolle rede her dacht. waarin hij meer in het bijzonder den heer Cohen als echtgenoot, vader en vriend schilderde^ Spr. sprak ten slotte eenige woor den van troost tot de familieleden. Mr. H. Sanders uit Rotterdam sprak ver volgens namens de generatie Leidsche Stu denten van ongeveer, vijf en twintig jaar ge leden. Spr. schetste den grooten sleun, die de studenten, vaak uit de provincie komend, van den heer Cohen, in hun Strum- und Drangperiode hebben mogen ondervinden, hetgeen van invloed is geweest op veler ge heele leven. In de groep, waartoe spr. heeft behoord zijn mannen, die thans een eerste plaats in de wetenschap van ons land inne men, o.a ook prof. dr D. Cohen. Ten slotte sprak de wnd.-leeraar-secre taris, de heer S. T Koppelman. die onder meer een vertalin-r gaf van het in Hebreeuw- sche letters uitgevoerde opschrift van den gedenksteen, een Hebreeuwsch vers, ontwor pen door den Opperrabbijn van het Ressort 's-Gravenhage, den heer I. Maarsen. Op een marmeren plaat, rus<end tegen de eigenlijke grafzerk, is in zouden letters het volgende opschrift aangebracht: Ter Herinnering aan onzen leeraar HARTOG IZAK COHEN Overleden 26 Ijar 5690 2-1 Mei die gedurende 33 jaren in trouwe ambts vervulling onze gemeente diende. De Ned Isr. Gemeente Leiden. Foto Bleuzé. Zaterdagmorgen heelt dr. D. A. H. van Eek, conrector en leeraar aan het Stedelijk Gymnasium afscheid genomen van zijn leer lingen. Hierboven v. L n. r. dr. N. J. Beverse, oud-rector, dr. D. E. Bosselaar, rector, ds. J. de Jong uit Scheveningen, mevr. van Eek, de heer van Eek. STICHTING „HET VRITZINNIG CHR. FEpERATIEHUIS". Doel en wezen. Men schrijft ons: Dezer dagen heeft de aanbesteding plaats gehad voor de verbouwing van ons Fede ratiehuis aan het Gerecht No. 10 en nu zien wij perspectief na de voorbereiding der laatste maanden. Een honderdtal Leidsche Vrijzinnigen van verschillende kerkgenootschappen verschaf ten ons bestuur de gevraagde som van f. 50.000 waarvoor 4 pCt. rentegevende obli gation werden verstrekt. Ons Federatiehuis zal in de toekomst dó woning zijn voor de Vrijzinnig Christelijke Studentenbond en de Vrijzinnig Chris telijke Jongeren Bond, die er elk hun eigen lokaliteit krijgen. Behalve deze ruimte zul len er nog een vergaderzaaltje en een grooter tooneel of lezingzaal beschikbaar ziin, de laatste voor ruim 100 personen. Tevens zal, vooral in het belang der ex ploitatie, een achttal zit- en slaapkamers worden verhuurd a-an studeerenden of an dere Vrijzinnigen, aanvragen daartoe kun nen nu reeds worden gericht tot den se- sccretaris van 't Stichtingsbestuur, den heer J. A. Riedel. Rembrandtstraat 17, te Leiden. Het doei der Stichting in art. 1 der stichtingsacte genoemd luidt: „Het doel der Stichting is het scheppen en instandhouden van 'n passende gelegen heid voor samenkomst van de Vrijzinnig Protestantsche Kerkgenootschappen, Ge meenten, Vereenigingen en groepen te Lei den, hetwelk zij zich voorstelt te bereiken door de exploitatie van oen gebouw. Het gebruik en beheer van het te stich ten „Frderatiehuis" zal zoodanig worden gevoerd, dat er in dit „Federat.iehuis" plaats is voor alle bijeenkomsten, die niet in strijd zijn met het streven der Vrijzinnig Protestantsche Groepen. Dit streven wordt gekenmerkt door den wil om, op grond vail oude traditie of onder invloed van nieuwe geestelijke stroomingen, de vrijheid van de godsdienstige persoonlijkheid in vragen van Kerk en Confessie te handhaven, oveTtuigd als deze groepen zijn, dat het Christendom slechts, als het door dezen vrijen protestant schen geest wordt gedragen, thans en in de toekomst zich zal kunnen doen gelden en gemeenschap van godsdienstig leven en godsdienstige arbeid zal kunnen bevorde ren." Het geheel hopen wij onder direct toe zicht te brengen van een beheerster of di rectrice, die zich voor de bijzondere leiding welke hier gevraagd wordt geschikt zal moeten toonen. Builen het nuttige werk der eigen ge meenten en groepen Doopsgezinden, Ro- monstranten. Vrijzinnig Hervormden, Vrij zinnig Lutherschen, Protestantenbond. V.C. J.B., V.C.S.B., die zich op zoo gelukkige wijze in onze Federatie verecnigd hebben, waardodr een voor vrijzinnigen ietwat stout plan, als deze stichting ongetwijfeld genoemd mag worden, tot werkelijkheid zal komen, richten het Moderamen der V. C. F. en het Stichtingsbestuur toch hun bijzondere aandacht op het Jeugdwerk. Wij hopen op een krachtig leven in ons Federatiehuis van V.C.S.B. en V.C.J.B. Wij hopen op de Jeugdkerk en op vele andere jeugdgroepen. En wanneer wij den ken aan de Kampkinderen en het plan, zooals ds. J. A. de Koning, alg. secretaris dor V. C. Jeugdcentrale zich dit voorstelt, om in dc steden te streven naar de vorming van Jeugdgenootschappen voor de jeugd BINNENLAND. Het Koninklijk Bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen (Binnenland, 3de Blad). Gisteren hadden eenige ernstige verkeers ongevallen plaats (Gemengd Nieuws, 2de Blad). De uitvaart van Nap de la Mar. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Rondom de ontruiming van het bezette gebied (Buitenland en Tel., 1ste Blad). De Australische minister van financiën is afgetreden (Buitenlartd, 1ste Blad). Moeilijkheden aan de Turksch-Perzische grens (Tel. 1ste Blad). De Finsche actie tegen het communisme. (Buitenland en Tel., lste Blad). van 1218 jaar, en de centraliseering van Jongerenarbeid (1830 jaar) dan, ja, dan liggen er nog tal van mogelijkheden e>n ook moeilijkheden voor ons. In de school van de laatste zijn wij reeds min of meer thuis geraakt; zij die er wel eens mee te doen hebben gehad, weten wat het zeggen wil, federatief te werken met vrijzinnige groepen welke er toch op staan haar eigen karakter te handhaven. Toch is er met deze vaak lastige elemen ten, wel wat te bereiken, getuige hetgeen hier tot stand gebracht wordt met een ge meenschapszin, welke moetd geeft voor dö toekomst. Voor deze toekomst zij dan ook de rs*?ge lijkheid weggelegd voor een grootere zaal, welke tevens als kerkzaal gebruikt zou kun nen worden; zoover konden wij nu nog niet' gaan. Onze begrooting toont ^p het oogenblit nog verschillende posten welke „onder steld" zijn en dié met de werkelijkheid misschien wel op gespannen voet zouden blijken te staan. De meest tot fantastische beschouwingen voor ons Stichtingsbestuur aanleiding gevende post heet „Donation". Wie zullen ons helpen met ons V.C. Pio niershuis, zeker niet alleen Leidenaars of daaromtrent, doch alle Vrijzinnige Neder landers, die toch al zooveel contributie be talen, doch dit Federatiehuis nu eens een speciale gezindheid toedragen 1 Hoe kan het ook anders, waar de Jeugd van Vrijzinnig Nederland, te een of anderer tijd in Leiden toevend, deze deur steeds voor haar open vindt. Genoeg dus hierover en tot de daad. Buiten het adres van den secretaris hier voor genoemd, vermelden wij het adres van de voorzitster onzer Propagandacom- missie mej. J. C. van Manen, Tfforschsin gel 5, giro 54675 te Leiden. De minimum contributie is f. 1 pér jaar. Giften ineens worden met vreugde aan genomen eh belegd. Als aanstonds Leiden's Ontzet wordt Her dacht, hopen wij ons Vrijzinnig Christelijk" Federatiehuis te openen. Zooals wij in ons vorig nummer reeds uitvoerig berichtten, is Katwijk aan Zee een moderne badinrichting met 60 cabines, douches etc. rijk geworden. Hierboven een algemeen overzicht van de nieuwe exploitatie, die zeker veel zwemmers trekken zal. Foto VOOYS, Katwijk Zee.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1