71^ Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 Juli 1930 Tweede Blad No. 21564 BINNENLAND. DE KONINGIN EN DE PRINSES IN NOORWEGEN. Blijkens een ontvangen telegram, hebben de Koningin en Prinses Juliana gisteren Finse verlaten met bestemming naar Bess- heim. o OVERGANG NAAR DE AANVULLINGSRESERVE De minister van Defensie heeft in zake den overgang naar de aanvullingsreserve een circulaire aan de burgemeesters ge- richt. Daarin wordt o.m. medegedeeld, dat be houdens onvoorziene omstandigheden, op 1 October a.s. naar de aanvullingsreserve zullen overgaan: a. de gewone dienst- plichtigen der landmacht behoorende tot de lichting 1916, met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd; b. de gewone dienstplichtigen der landmacht van andere lichtingen, die me de lichting 1915 de eer ste oefening hebben beëindigd met uitzon dering van hen, die reeds eerder naar de aanvullingsreserve zijn overgegaan. Van den overgang van deze categoriën zijn niet uitgezonderd de volgende dienst- plichtigen van de lichting 1915: a. zij, die j reeds in 1914: zijn ingelijfd en ook «in dat jaar de eerste oefening hebben aangevan- j gen; b. zij die eerst in 1916 zijn ingelijfd en tevens in dat jaar de eerste oefening hebben aangevangen, tenzij zij ils nala- tigen zijn ingelijfd. Op laatstgenoemden is j van toepassing de in den aanvang onder a gemaakte uitzondering. Deze uitzondering geldt eveneens voor I de onder bovengenoemde bepalingen val- lende dienstplichtigen, wanneer zij de eerste oefening niet onafgebroken hebben vol bracht en dientengevolge deze oefening hebben beëindigd met een andere lichting dan die van 1915 De tot de aanvullingsreserve behoorende dienstplichtigen zijn bestemd om in geval van mobilisatie eerst na de algemeene oproeping in werkelijken dienst te worden geroepen en om dan op te komen bij de depots. De aan de naar de aanvullingsreserve overgaande dienstplichtigen verstrekte rijksgoederen zullen met uitzondering van het zakboekje in October moeten worden ingeleverd. Nader zal worden bekend gemaakt, wan neer en waar de inlevering moet plaats hebben. NEDERL. SPAARBANKBOND. De 25e dag. Gisterochtend is onder voorzitterschap van mr. J. H. Andries te 's Gravenhage de algemeene vergadering gehouden van den „Nederlandsche Spaarbankbond" (de 25sle Spaarbankdag). De voorzitter noemde den bond een ideaal-vakvereeniging, welke in haar idea lisme geen hersenschimmige droombeelden najaagt en aan de gemeenschap ook niet haar belangen met geweld tracht op te dringen, doch welke, zich plaatsend op den bodem der werkelijkheid, streeft naar de hoogst bereikbare resultaten op Spaarbank- gebied. Blijkens het jaarverslag van den wnd. secretaris den heer G. H. Kolff, directeur van het Nederl. Spaarbankbureau, is het aantal leden gestegen tot 124 (aangesloten spaarbanken). Het obligo van de bondsle den steeg van 255 tot 279 millioen gulden. Verspreid werden in het afgeloopen jaar 81.500 kinderboekjes „Ribbetik en Potte- poot", als spaarbankpropaganda voor de schooljeugd; voorts zeer veel ander propa- ganda-materiaal. Aan het eind van het verslag wordt in herinnering gebracht de wijze, waarop in December van het afgeloopen jaar het ver zoek om steun, gericht tot een aantal onzer grootste spaarbanken, werd beantwoord, toen gebleken was, dat de spaarbank te Gorredïjk waarschijnlijk steun zou noodig hebben, wegens de ernstige malversaties, welke hadden plaats gegrepen. Hoewel het hier een spaarbank betrof, welke noch bij den bond, noch bij het bureau was aange sloten, waren op telefonisch verzoek in en kele uren garanties voor een aanzienlijk bedrag bijeengebracht. De volgende vergadering zal te Deventer worden gehouden. In de plaats van mr. .T. H. Lugt (afgetre den secretaris), die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd gekozen tot bestuurslid P. C. W. baron van der Feltz te Vlaardin- gen met 107 stemmen, tegen 79 stemmen op den heer J. D. D. Pruisen te Haarlem. Daarna was de statutenwijziging aan de orde. Na de pauze werd ,met onderbreking van de behandeling der statutenwijziging, aller eerst aan de orde gesteld de voordracht van mr. R. E. Kielstra, directeur van de Kasvereeniging N.V. te Amsterdam, over „Belegging van kasgelden in wissels". De heer A. C. van Oorschot (Hilversum) hield een voordracht over „het afbetalings- stelsel". De statutenwijziging werd niet verder afgehandeld. BROEDERSCHAP VAN CANDID A AT-NOTARISSEN. In de algemeene vergadering van de Broederschap van Candidaat-notarissen in Nederland en koloniën, welke gehouden wordt te Enschedé, heeft gisteren prof. mr. J. C. van Oven, hoogleeraar te Leiden, een lezing gehouden over: „Zekerheid op roe rend goed, dat bij den debiteur blijft." Na de pauze werd medegedeeld, dat bij meerderheid van stemmen in de vacature R. Reinders tot lid van het hoofdbestuur is benoemd de heer M. L. Wassenbergh te Kollum, gesteld door het hoofdbestuur, met 48 stemmen tegen 11 stemmen op den heer W. H. van Ballegoijen de Jong (gesteld door de afd. Friesland-Groningen). De rekening 1929 sluit met een bedrag van f. 34.436.19 in ontvangsten en uitga ven, met een winstsaldo van f. 5,884,77; die van het weduwenfonds met in ontvang en uitgaaf van f. 26.376,76 met een winst saldo van f 4786.42. De begrooting 1931 werd goedgekeurd. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten een bedrag van f. 4000 te storten in het weduwenfonds. Het jaarverslag 1929 werd goedgekeurd. Besloten is de volgende algemeene ver gadering te houden in den kring Noord- Brabant-Zeeland, waar ook de rekening 1930 zal worden nagezien. Hierna sluiting. NEDERLANDSCHE OUDHEIDKUNDIGE BOND. In hot Schuttershof te Goes is onder voor zitterschap van mr. dT. A. B. G. M. van Rijckevorsel de. algemeene vergadering van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond gehouden. De heer Van Rijckevorsel herdacht mr. dr. J. G. Overvoorde, een der oprichters en drijvende kracht in den bond, die zijn be langstelling had. Het' schoone Zeeland is zwaar getroffen door den grooten brand te Middelburg. Het is aan de Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg mogen gelukken, de voorlichting van een goed architect bij den wederopbouw van de verwoeste straat te doen aanvaar den in het belang van het stadsgezicht. Over den stadhuisbouw te Leiden zal nu spoedig worden beslist Moge Leidens raad dien schat van traditie, den nog staanden gevel, behouden. De rekening van den penningmeester, den heer J. Mees, werd goedgekeurd; er is een 9aldo van f. 327,16. De aftredende bestuurs leden, jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, prof. A. Bijvanck, de heeren Van Giffen en Mees en mr. dr. Van Rijckevorsel werden bij ac clamatie herkozen. In de vacature mr. dr. Overvoorde werd benoemd de heer J. Th. Boele, voorzitter van de Vereeniging Hen- drick de Keyser. Tot voorzitter werd we derom mr. dr. Van Rijckevorsel aange wezen. Als plaats voor de volgende vergadering werden Gorcum en Zaltbommel genoemd. De commissie van redactie van het oud heidkundig jaarboek werd bij acclamatie herkozen. In de vacature van mr. dr. Over voorde werd de heer G. C. Labouchère be noemd. BIOSCOOPBOND CONTRA FILMARCHIEF. Zooals onlangs gemeld is, heeft de Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw een rondzendbrief gericht tot de Ge meentebesturen met betrekking tot het af staan van cinematografische films aan het Nederlandsch Centraal Filmarchief. Van do zijde van den Nederlandschen Bioscoopbond zijn naar ons bericht wordt tegen dezen rondschrijfbrief ernstige be denkingen gerezen, omdat de minister, klaarblijkelijk daartoe gesuggereerd door door eenige bestuursleden van het Ned. Centraal Filmarchief aan de Gemeentebe sturen in zekeren zin voorschrijft, dat in den vervolge aan filmoperateurs geen ver gunning meer mag verleend worden tot het maken van cinematografische opnamen, zelfs op den openbaren weg, indien de- geen, die de opnamen doet, niet vooraf een verklaring onderteekend heeft, dat hij be reid is het negatief der op te nemen films, dat zijn eigendom is, ten geschenke te geven aan het Ned.Centraal Filmarchief. De Nederlandsche Bioscoopbond be schouwt dit voorschrift als een inbreuk op de vrijheid van het maken van filmopna men en verwacht er bovendien van een ernstige benadeeling van de Nederlandsche filmindustrie. Het hoofdbestuur heeft dan ook onmid dellijk een onderhoud bij den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan gevraagd, ten einde in de gelegenheid te worden gesteld zijn ernstige bezwaren tegen den rondzendbrief aan den Minister kenbaar te maken. Vervolgens heeft het den leden van dea Bond medegedeeld, dat van heden af geen enkele overeenkomst, met wie ook mag worden aangegaan, betreffende het maken van filmopnamen, wanneer als een der voorwaarden in die overeenkomst gesteld is, dat het negatief aan het Centraal Filmarchief moet worden afgestaan De voorzitteT van den Nederlandschen Bioscoopbond, de heer D. Hamburger Jr. te Utrecht die tot nu toe deel uitmaakte van het bestuur der Vereeniging ..Neder landsch Centraal Filmarchief" heeft als zoodanig bedankt. ,,HOOGE BELANGSTELLING". Een der bezoeksters, die dezer dagen in den Lon- TE DE HAAR BIJ ASSEN had gisteren hel keuren en wogen plaats van de machines voor de Nederlandsche T. T. Internationale denschen dierentuin eens een kijkje kw^m nemen en de verblijfplaats der giraffen motorraces op het circuit van Drente. Een kijkje bij het wegen der machines, dat met veel nauwkeurigheid geschied. in oogenschouw nam, had over booge" belangstelling niet te klagen. OOGSTTIJD. De velden staan rijp en de maaiers gaan aan het werk om den oogst binnen te halen. Sikkels blinken, sikkels 'klinkenrudscfhend valt 'het graan. Bijna geiheel versoholen tussehen de kostbare wuivende voorraadschuren doen de landlieden hun werk KINGS FORD SMITH EN VAN DIJK zijn bij hun behouden aankomst in Amerika te New York enthousiast gehuldigd na het volbrengen van hun Oceaanvlucht. In auto's ging de tocht door de straten. Hierboven de twee piloten, links Van Dijk, rechts Kingsford Smith pp weg naar het Stadihuis.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5