ttMöfi C. G. SMIT UIT DE OMSTREKEN. Houdt U Koel met Eau de Cologne O.J.M.SAGO Londensch Aanteekenboek. Alvorens een besluit te nemen wordt be sloten het resultaat dezer conferentie af te wachten. Verzoek van de Nationale Commissie tegen bet Alcoholisme, te Utrecht waarbij ver schillende organisaties zijn aangesloten, om, waar overeenkomstig art. 4 der Drankwet in het jaar 1930 weder gelegenheid wordt gegeven tot het nemen van maatregelen die bedoelen het aantal gelegenheden voor open baren drankverkoop te verminderen, van deze aangelegenheid ernstig nota te nemen. Na eenige besprekingen wordt besloten het getal op 4 te handhaven. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van Chr. Belangen, van welke veTeeniging de Chr. Nat. School uit gaat, om medewerking tot het aanschaffen van leermiddelen en schoolmen beien. Overeenkomstig art. 72 der Lager-Ondör- wijswet 1920, vraagt genoemd Schoolbestuur 'de noodige gelden t.e willen verstrekken i voor de aanschaffing van eenige natuur kundige instrumenten, een wereldkaart, een stel natuur-historische platen en een klasse- steel voor de onderwijzeres, een en ander tot een bedrag van f 316.80. Aangezien bedoeld verzoek steunt op d& Wet, wordt zonder hoofdelijke stemming tot inwilliging besloten. Verzoek van H. de Jong tot aankoop van plm. 1500 M2. grond nabij1 zijn woning aan de Spoorlaan. B. en W. hebben dit verzoek onder de -«ogen gezien, doch kunnen in verband met Iden door den heer de Jong geboden prijs geen ander voorstel doen dan afwijzend daarop te beschikken. Bij do verdere bespreking van dit punt blijkt tevens nog dat indien tegen een be- hoorlijken prijs tot verkoop werd overgegaan de gemeente grond zou verliezen welke voor de stichting van een nieuwe begraafplaats I is bestemd; de begraafplaats zou daD verder vooruit-gebracht moeten worden, hetgeen met het oog op de verschillende omstandigheden, als verlies van natuurlijke afscheidingen dooi bestaande slooten en verlies van grond welke J zeer geschikt als bouwgrond kan worden 5 verkocht, voor de gemeente meer na- dan voordeel zou opleveren. Besloten wordt dus afwijzend te beschikken itegen den geboden prijs en niet anders grond te verkoopen dan voor bouwgrond. Voorstel tot aanleg van een nieuwe be graafplaats. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen besluit komen B. en iW. thans met het voorstel hen machtiging verleenen om volgens het thans ter tafel komende plan met kostenraming, over te gaan tot de aanbesteding van het stichten Sener nieuwe begraafplaats met daarmede in verband staande werken. Tot bespreking hiervan gaat de Raad in geheime zitting over. P Na heropening der openbare vergadering wordt de gevraagde machtiging met alge meen? stemmen verleend. Wethouder Hoogendijk dringt op spoedige uitvoering aan. De voorzitter ze<gt dat de gemeente-op zichter heeft toegezegd dat bij een spoedige aanvang van het werk, de nieuwe begraaf plaats nog met 1 Jan. a.s. gereed zdt 'Kun nen zijn. Voorstel tot het mak eft van een brug en gedeelte straat op het bouwplan „Buiten dorp". B. en W. hebbeln door den gemeente opzichter doen opmaken een schetsteekening met kostenberekening voor het doortrekken van de Dwarstraat op het bouwplan „Buiten- dorp" en het verbinden van deze straat door middel van een brug of vasten dam met den Rijksstraatweg. Bedoeld plan is op drie verschillende w>en uitgewerkt B. en W. geven met het oog op het groote verschil in prij9 de voorkeur aan het een voudigste plan, n.l. een houten brug op ijzeren liggers. De heer Linschoten voelt er meer voor, om nu de gelegenheid daarvoor is, een flin- ken verkeersweg te maken en geeft de voor keur aan het plan met een vaste steenen brug. Wethouder Hoogendijk gelooft dat de heer Linschoten de zaak niet goed beziet. De hoofdingang voor het bouwplan „Buiten dorp" blijft toch altijd over den Stationsweg. Spr. acht de zooveel grootere uitgaaf voor een steenen brug niet gerechtvaardigd te meer daar toch voor oen brug zal worden gezorgd waarover met wagens kan wordeD gereden. De heer Linschoten wijst nog op de mo egelijke doortrekking van de Dwarsstraat tot aan de nieuwe begraafplaats en zou daarom rt met het oog op de toekomst de zaak maar ^gflink willen aanpakken. I Wethouder Hoogendijk antwoordt dat bij :-*een brugbreedte van 4 M. de straat toch ozeker een goede verkeersweg kan worden yzonder overbodige luxe. 8 Bij de verdere bespreking van dit punt wordt door Weihouder van Muiswinkel nog het plan naar voren gebracht de verbinding door een betonnen brug tot stand te bren gen. welk idee bij meerdere leden instem ming vindt en waartoe ten slotte wordt be sloten. 6. Wijziging Begrooting 1929 en 1930. Na toelichting door den Voorzitter aange nomen Besloten wordt nog aan den gemeente opzichter een extra belooning van f. 100 toe te kennen voor het houden van toezicht en controle van gemeentewege op den bouw van de nieuwe R.K. Meisjesschool voor M. U, L. O. Na een onbelangrijke rondvraag wordt de ry vergadering gesloten. RECLAME. AALSMEER. A.V.R.O.-protestvergaderüig. Alhier is gisteren een uitstekend geslaag de protestvergadeTing in hotel ,,De Ilf Kolommen'" gehouden, belegd door een daartoe opgericht comité. Als sprekers voerden het woord de heeren G. de Clereq en dr. I. H. J. Vos, terwijl de avond ge opend en gesloten werd door den heer G. W. Comello. Muziek van de „Columbia Three" luisterde den avond op. De volgen de vergadering heeft in September plaats. Mcj. J. van der Meer Jd., Oosteinder- weg, is door den kerkeraad der Ned.Herv Gemeente tijdelijk aangesteld als zuster, in de plaats van zuster Adri Jansen, aan wie verlof is verleend tot 28 Juli a.s. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Johannes, z. v. M. Visser en R. Hagen. Johannes, z. v. M. v. d. Stelt en M. de Graaf. Johanna Wilhelmina, d. v. B. A. Pouw en J. P. Borst. Willem, z. v. G. Café en A. Noordhoek. Jantje, d. v. C. Bulk en A. Westerdijk Cornelis Seraphinus, z. v. E. M. Spreeuw en W. Stroomer. Lodewijk. z. v. P. G. van Al- phe nen A. Markus. Adrianus Cornelis z. v. J. Touw en C. M. Jonker. Gesina Elisabeth, d. v. M de Jong en G. CoJijn. Haartje Hendrika, d. v. A. Metzei aar en J. C. Koch. Elisabeth Corniera. d. v. H. J. de Ree en A. v. d. Velk. Petrus Jo hannes, z. v. C. .van der Vlugt ee C. War merdam. Anna Paulina, d. v J. van Leemput en M. Hermans. Ahlrieh Coen- raad, z. v. F. Bolt en H. C. Herfst. Ondertrouwd: E. A. van Roode 26 j. cn M. G. Huiskens 23 j. Gehuwd: L. van Ginke! 21 j. en H "Kij ken 21 j. J F. E. Drukker 25 j. én S. van Wilgenburg 26 j. OverledenGcrrit den Hartog 73 j., wedr. van A. J. van Wijk. Nicolaas Anhtonius 5 m., z. v. N. A .de Heij en G. Scheun- hage. Antonia Gijsberta Maria, 3 m., d. v. P. Timmer en G. M. Hoogervorst. Antje Ligthart 66 j., geh. met G. Hasveld. Cornelis v. Tol, 76 j., wedr. v. G. Balder. Jacob Hendrik 22 m., z. v. H. Timraers en G. Enthoven. Elizabeth van Wijn- gaarden SO j., wede. van M. Sandifort. Rijwiel gevonden. Op den Ringdijk nabij Aalsmeer alhier is weder een rijwiel gevonden, waarvan de eigenaar niet bekend is. Aangifte werd ge daan bij de politie, die nu een onderzoek instelt of de fiets misschien van diefstal afkomstig kan zijn. Toen mej. J. R. uit de Adrianastraat per fiets over den Sluisweg reed i9 zij van de fiets afgeworpen door P. O Het rijwiel werd beschadigd. HILLEGOM. Bestuur „Onderling Belang". In de bestuursvergadering van de Coöp, Verbruiksvereeniging „Onderling,. Belang" heeft de functie-verdeeling als volgt plaats gehad; le voorzitter de heer D. v. Velzen; j le secretaris F. C. van Lierop Jzn.2e voorzitter J. Kaufmann2e secretaris j C. van der Berg. In de overige functies is geen wijziging gekomen. NOORDWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Johannes, z. v. P. A. L. Droog cn A. van den Bogerd. Engelmun- dus Petrus Hendrikus, z. v. P. J. J. Lan- gendijk en A. Vink. Petrus Franciscus, z v. P. Hoogervorst en M. J. van der Ha«ra. Jacobus, z. v. J. P. Passchier en J. van der Niet. Agnes, d. v. J. W. Mid- derham en A. J. Rooijakkers. OndertrouwdL. Diemcl 25 j. en M. A. M. Zoctendaal 26 j. J. Pijlman 30 j. en J. M. Tabois 26 j. J. de Jong, 24 j. en T. de Jong, 23 j. S. W. Heemskerk 24 j. en J. Vliet Vlie land 25 j. OverledenGeeske Maria Ros 35 j. GevestigdC. M. Ouwehand. verpleeg ster, v. Londen, De Ruyterstr. 30. Fr. W. Vooren, bakkerskn. v. Amsterdam, Lin- denplein 2. J. C. A. Geerts, kappersbed., v. Lisse, Hoofdstraat 95. A. Vriends, id., v. Zevenbergen, Hoofdstraat 99. Th. Beurse, slagerskn., v. Leiden, Hoofdstr. ■JOb. E. H. v. Stevering, v. Wassenaar, St.-Mariagcsticht. Wed. M. C. Schur- man geb. De Bio, v. Den B$ag, id. 7. van der Veldt geb. Smit. v. Bloemendacl, id. M. S. van den* Zalm geb. v. Cau- wenberg, v. Leeuwarden, id. H. Meijer, dienstb., v. Den Haag, Zuid-Boulev. 5. R. Nerath, kellner, v. Den Haag, id. J. de Boer, v. Den Haag, Dr Mr. W. v. d. Berghstr. H. C. Schon, v. Den Haag, id. C. H. v. Rooden, v Wassenaar, Voor straat 79. P. A. van der Lans, bakkers knecht, v. Den Haag, Kerkstraat 79. W. Oosterom, id. v. Lisse, Lindenplein 2. Vertrokken: L. G. Brugman, schoenma ker, n. Amsterdam, Albachdorperweg 25. Fr. M. D. Bosman,, dienstb., n. Amster dam. 2e Kostverlorenkade 155 huis. J. Ruighaver, onderwijzeres, n. Amersfoort-, W. v. Mechelenstr. 7, E. Hazenoot, ver pleegster, Rotterdam, Banierstraat 97b. L. van den Berg, n. Heemstede, Raadhuis straat 26. W. C. van Eek, n. Doorr, Dorpsstraat 55. G. Bakkenhoven en fam. kruidenier, n. Noordwijkerhout, Zilkerduin- weg 121. Tijdeas het verrichten van werkzaam heden op he-t dak van de woning van den heer G. alhier, is de 23-ja.rige radiomonteur^ de heer K. woonachtig te Sassenheim. van het dak gevallen. Dr, Niekerk alhier verleende d'e eerste geneeskundige hulp. waarbij bleek, dat de betrokkene zijn linker onderbeen en beide polsen gebroken had. Op dokters advies is hij naar het St. Elisabeth Gasthuis te Leiden overgebracht. De politie stelt een onder zoek in. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende bijkantoren werd ge durende de maand Juni 1930 op de div. rekeningen gestori een bedrag van 1 252.251.87 en uitbetaald f 53007.33. Het aantal stortingen bedroeg 1322 het aantal uitbetalingen 309. RECLAME. 41S3 <f\ mooiste korrel, PU smelt. alS Snaeuu) VOORHOUT. Van den veehouder G. L zijn nu reeds drie koeien aan mond- en klauwzeer be zweken. WARMOND. Onze plaatsgenoot, ds. J. Schoneveld, beroepen predikant bij de Ned -Herv. Gem te Kethel, zal aldaar a.s. Zondag zijn intrede doen dos namiddags te 2 uur, na des morgens te halftien bevestigd te zijn. 4210 KATWIJK AAN DEN RIJN. De Tninbouw. Het verloop van den handel op de veiling was deze week gewooi). Kleine schomme lingen; waarbij vooral uitkwam, dat goede kwaliteit in den regel goed betaald wordt. Dit was vooral merkbaar bij de vroege aard appelen. waarbij de goede kwaliteit een re delijken prijs opbracht. Van de verlaging der vrachttarieven bij de Spoorwegmaatschappij zal meer geprofiteerd worden bij de export veilingen. Hier gaat alles nog voor binnen land. Bloemkool ging, zooals verwacht, in prijs naar boven. Het is thans zeer druk in den tuinbouw. Want ook de bloembollen- bedrijven vragen thans alle krachten. Alles kan gerooid worden. De bollen vallen, nadat ze er voor stonden in het algemeen niet mee. Althans niet om bij groote partijen te kunnen verkoopen Ze zijn n.l. te veel ,,ver- moerd". Een uitplaJiten der bollenkramen zal hiervan het onvermijdelijk gevolg zijn. Het rooien geschiedt minstens 10 dagen vroeger dan vorig jaar. Liturgie. Sinds enkele jaren bestaat er een stre ven in de Katholieke Kerk om de koorzan gers tijdens de H. Mis de plaats te doen innemen, waar zij behooren, niet in een verscholen hoekje achter in de kerk op het koor, doch bij het Priesterkerk, waar beiden dan als 't ware een geheel uitmaken. Ook in onze parochie bestonden plannen om er toe te kunnen komen, dat aan den wensch der Kerkelijke Overheid zou kunnen worden voldaan. Deze plannen zullen spoedig werkelijkheid worden. Zondag a.s. zullen de zangers in toga en koorkleed, met den Priester en assistenten, opgaan naar het altaar voor de groote Liturgische plechtigheid. Spoedig zal zulks als regel in de Hoogmis kunnen plaats hebben. Gedurende de maand Juni werd op het Hulppostkantoor alhier bij de Rijkspost spaarbank ingelegd de som van f. 2889.11 terwijl werd terugbetaald f. 1895.24. KATWIJK-AAN-ZEE. Bureau gemeentewerken. Het bureau van gemeentewerken dat voorheen was ondergebracht in het politie bureau. is thans verplaatst naar de Voor straat, in het huis van den heer D. Bakker, die van hier is vertrokken. De directeur de heer de Bruin is op le bel len onder no. 75 Het telefoonnummer van bovengenoemd bureau is no. 31. RIJNSBURG. De Tninbouw. Het seizoen der veilingen is begonnen. Gisteren had de eeirste veiling plaats. De aanvoer was trouwens nog van geringe be- teekenis en bestaat alleen uit vroege aard appelen. Deze gingen van f 2.10 tot f 2.70 per 100 K.G. Meer en meer blrjkt dat dit product hier ongeveer heeft afgedaan. Men geeft de voorkeur aan den bloemen- of bloembollenteelt of den teelt van koolsoorten. Echter ook de teelt van bloemkool geeft meer en meer moeilijkheden door het, voor namelijk in de kleigronden, optreden van de bekende draai har ten ziekte, 't Zal ook wel een van de redenen zijn, dat de eigen lijke tuinbouw inkrimpt. Beroepen. Door den kerkeraad der Chr. Geref. Kerk alhier is beroepen ds. J. Hovius te Nieuwe- Pekela. SASSENHEIM. „Bloemlust". Naar men ons mededeelt, zal het tentoon stellingsgebouw „Bloemlust" dezen winter nog in gebruik blijven. De bouwplannen zijn uitgesteld tot het volgend jaar. Fanfarecorps „Crescendo". Het Fanfarecorps „Crescendo" gaf in de tent aan de Charbonlaan een uitvoering Het talrijk opgekomen publiek heeft van de zeer goed uitgevoerde nummers genoten en toon de dit door een luid applaus. Hoewel er reeds veel verbetering is geko men in het gejoel der jongens, zou meer stilte en geen gerij van fietsen gewenscht zijn. Door een auto aangereden. De volontair, de J., werkzaam bij den heer N alhier werd door een vrachtauto aangereden. Het jengmensch weid tegen den grond geslingerd, terwijl de vrachtwa gen doorreed. Met groote moeite en onder veel pijn wist hij de bollenschuur te be reiken. alwaar geneeskundige hulp ingeroe pen werd. Het bleek dat een sleutelbeen op twee plaatsen gebroken was. Na verbonden te zijn, is het jongmensch naar de ouderlijke woning te Nieuw-Ven- nep overgebracht Aan het postkantoor alhier zijn in de 2e helft der maand Juni als onbestelbaar terugontvangen, de volgende brieven: H. Pot, Groningen; Rijksverzekeringsbank Amsterdam; 0. v. d. Voort, Paris; een brief kaart zonder adres. ZOETERWOUDE. Toestand Rijksstraatweg. De toestand van den Rijksstraatweg cn het daarlangs gelegen voetpad aan den Hooge-Rijndijk is dermate slecht dat er herhaaldelijk kleine ongevallen plaats heb ben. Het is te hopen dat er spoedige v<* betering wordt aangebracht voordat er er gere aanrijdingen en ongevallen gebeuren. Uiikeering per inwoner. Blijkens mededeeling van de Ministers van Financiën en Binnenlandsche Zaken en Landbouw, is de voorloopige berekening van de uitkeering per inwoner, bedoeld in art. 3, onder b, der Wet van 15 Juli 1929 Stbl. 388, regelende de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de Gemeenten, voor deze gemeente geraamd op f. 7.6706 per inwoner. Gedurende het tweede kwartaal van dit jaar werd aan keurloonen ontvangen ingevolge dc Vleeschkeuringswet f. 276.25. RECLAME. 4245 STEENSTRAAT 49 - TEL. 485 üw huis voor Fijne Vleeschwaren Warme Cröquetten en Salades. Van onzen Londenschen Correspondent- Eeo verhaal van Tipperary. 26 Juni 1930. Het oude lied van Tipperary verklaart dat het ver uit de buurt is, „a long way". Hel is werkelijk niet zoo ver weg. Ierland ligt wel binnen ons bereik. Maar nu ik het verhaal van Tipperary heb gehoord Ijjkt het te liggeln aan den anderen kant van de wereld', verder dan New-York dat dichter en dichter bij ons komt te liggen. Evert van Dgk zal het u bevestigen. Het verhaal van Tipperary verplaatst dit door heit lied beroemde Iersche stadje naar een droom land in da verre verte en in een grijs verleden. Dezer dagen kwam er een rechter op bezoek voor heit behandelen van ge dingen. Processen zijn menschelijke en alle- daagsche zaken. Maar dit bijzijn dir.1 proces in Tipperary was noch alledaagsch noch menschelgk. De boeren en de burgers, die er in betrokken waren, hadden veel meer beset van slechte feeën en echte betoovering (in den vroegen ochtend) dan van verkla ringen onder eede of van feiten-van be schuldiging. Het was don toch wel waar. Ierland was en bleef een land van toovenarij. van spoken, van heksen. Zoo op het eerste gezicht was het een gewone zaak, een geval van aanranding. Een boerin en een vriendin waren op den eersten dag van Mei, bij het eerste ochtend gloren, naar „ee-n heilige bron" gegaan. Zrj hadden er zich overgegeven aan een vroom ritueel, dat naar zij geloofden haar zou zegenen met gezondheid. Maar een garagehouder, die nabij de bron woonde en er ztjn bedrijf had en er water aan onttrok voor zijn onderneming zoowel als voor zgn huishouding, was uit' zijn huis ge komen en had de vredige ochtends ilte ver stoord door op de vrouwen aan te vallen onder den uitroepNu is de betoovering gebroken! Zoo verklaarden tenminste dc vrouwelijke getuigen. Klaarblijkelijk had de- garagehouder zijn eigen opvatting van den betooverendeti invloed van de bron. Er waren twee variaties van toovermacht ver bonden aan den eersten Mei, de bron en den vroegen ochtend. Daar was de witte magie, die de boerin behoefde voor haai gezondheid. En daar was de zwarte magie, die blijkbaar den garagehouder had ge kweld en waarin hij de boerenvrouw een werktuig waande. Een fer onder mijn ken nissen heeft mij verteld dat er menschen in Tipperary, het stadje of het graafschap, wonen die gelooven dat de menschen, die in den prillen ochtend bij bronnen verschij nen, er kwade feetjes in brengen. En voor den rechter wilden de vrouwen het gelooi ingang doen vinden dit die geweldadige garagehouder had' gemeend dat zij de bron met die kwade feetjes hadden besmet. Daar om, had hij zijn humeur verloren en had hg er op los geslagen. Dat bggeloovige boerinnen zulk een voor stelling even i" best aan de nemen; ook dat zij aan haar voorstelling gelooven. Maar dat een garagehouder even steTk zou ge looven in de macht van kwade feeën als b.v. in de macht van benzine is moeilijk aan te nemen. Dat gaat zelfs te ver voor Tipperary. De man van het moderne bedrrji ontkende dan ook dat hij onder den invloed var. vrees voor zwarte magie had gehandeld. Hij zeide eenvoudig dat de boerin alledaagsch vergif in den bron had geworpen. Toch besliste de rechter in zijn nadeel. Hg moest in de toekomst niet meer zoo vlug met zijn handen zijn. Hij mocht bezoekers aan heiliga bronnen niet aanranden, niet in den vroegen, ochteoïd en niet op den laten avond of op wolk oogenblik ook van een etmaal. Het verhaal moet den indruk geven dat een garage houder in Tipperary ganschelgk misplaatst i;. Zijn bedrijf is te materialistisch .voor zulk een romantische streek. Hg moet er magische tapijten honden in plaats van auto's en hjj moet er bronzen vazen vullen met geesten in plan 1 van blikken bussen met benzine. Schrikbarend toonccl. De Londenaars kunnen thans genieten van Japaii9ch tooneel. Zg hebben_ pas Fransen en Duitsch tooneel gehad. Dit alles dankt zij den nimmer verslappenden ondernemings zin van Charles B. Cochran, die „the grea test showman of England" wordt genoemd, maar die veel meer is dan een „showman" en aan wien de liefhebbers van het beste tooneel hier veel te danken hebben. „Ge nieten van" Japaosch tooneel, zeiie ik. Maar om er van te genieten moet een Westerling het vooral verstandelijk tegemoettredm, sta len zenuwen hebben en zin voor decora.ieva effecten. Do Japapsche tcneelkunst is sou gansch anders dan de moderne Weistersche. In de eerste plaats neemt actie, waarlijk geweldige actie, bji de Japanners vaak da plaats in van onze li 'logen of samenspraken. Zij voegen de daad bij het woord of laten het woord eenvoudig achterwege om zich even energiek als realistisch aan de daad over te geven. Men hoort bioscoop-bezoekers wel eens bewonderend over het vermogen in gezichtsexpressie, dat hun film-stars" ten toon spreiden. Maar wat de bioscoop mij op dit gebied' heeft laten zien is on- noozel of tam vergeleken bij de gezichtsuit drukkingen van Japansche tooneelspelers. dia ons op hun gelaat de stormen in hun bin nenste openbaren. Zij gaan wat dat betreft tot het uiterste. Zij zorgen er voor dat in hun intriges de hevigste lichamelijke en geestelijke folteringen haar deel hebben. En zij laten niets ongedaan om den toeschouwer de ontzettende realiteit van de gevallen bij te brengen. Een Japanseh tooncelspeler in doodstrijd levert eien angstwekkend schouwspel op. Hij snakt zeer realistisch naar adem, rochelt overtuigend, laat zgn oogballen beurtelings achter zgn voorhoofd of achter zijn wangen verdwijnen, buitelt over denvloelr, ligt er te stuiptrekken! en vertrekt zijn gezicht op een wijze dia geen twijfel laat aan de vernietigende hevig heid van zijn nood. Een „drama der zwaarden" het voornaamste stuk in de serie tooneielvoar1 tellingen dezer Japanners eindigt in een bloedbad. Hef tooneel ligt met lijken overdekt. Hef begin is weinig! minder verbijsterend. De held van het ge val een tooneelfiguur dien men, na hem in actie te heibben gezien, niet licht kan vergeten moet den d-ood van zijn vader wreken. Hij bespringt letterlijk zijn tegen standers, die op eien terras verzameld zgn. Hij maakt met vein prachtig zwaard gewa pend, zijn intrede door een raaim (met een papieren ruit). Dei sprong door het raami wordt onmiddellijk gevolgd door eien sublieme! salto mortale over dei terra-'-balustrade. Dait men voelt hef is hjj er „ia". In een oogenblik heeft hg het gros van zijn tegenstanders, een twaalftal, geveld. Zg lig gen in de bereids geschetste laatste stuip trekkingen en gezichtsverdraaiingen over het podium verspreid. Dit realisme wordt tel kens 'afgewisseld door oogenbhkken van op geschorte actiet waarin de figuren in indruk wekkende houdingen staan en een harmonisch geheel vormen met dc- tooneelschikking, zoo wel in kleur als in lijn; het decoratiewë effect maakt diepe bewondering gaande. Vreemdsoortige muziek, die voor We tcrsohe ooren niet als muziek klinkt maar die on getwijfeld voor Japanners en voor hen, flie het voorrecht hebben Japanseh tooneel te kennen, even noodzakelijk en beteekenisvol is als de verschrikkelijke vechtpartijen of do korte intermezzo's der tableaux vivacits, begeleidt het spel. Dit zwaardgevecht wordt zoo voortreffelijk gespeeld, dit schijngevecht is zoo realistisch dat alleen de „schijn" van het ..gevecht" niet overeen „schgnt" te komen met de werkelijkheid. Het is duidelijk dat van een Japanseh acteur zeer veel wordt gevergd. Als hij in mimiek de hoogste volmaaktheid heeft bereikt, is hg er nog lang niet. Hij moet ook een acrobaat zgn van de hoogste orde en een zwaard kunnen hanteeren met oroo'e kracht on bijzondere vaardigheid. Sterk ontwikkeld gevoel voor evenwicht werd' van h m gevergd, voor het aannemen van de prachtige standen. En tenslotte mag hij geen spraakgebreken hebben. In hoe verre de eerste acteur van deze Japanese Players in dictie op hef veretischte peil kwam, kan ik natuurlijk niet beoordeelem. Maar voor mijn gehoor had hij een zear mooie stem en stelde hij Westersche acteurs als declamator in de schaduw. RECLAME.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 7