A ABATSCHARI UIT DE RIJNSTREEK. SLEIPNER CIGARETTEt RECLAME. 4199 LACOURONNE «24, MERCEDES <3 r r CORDON ROUGE eh> i KINDERVERLAMMING. Te Alkmaar is een geval van kinder verlamming geconstateerd. Eveneens is deze ziekte geconstateerd bij een kind in de gemeente Ouddorp. Beide patiëntjes zijn in het St Elisabeth's Gesticht te Alkmaar opgenomen. Te Noordwolde, Bayl en Hoeve (in West- stellingwerf) doen zich onderscheidene ge vallen van kinderverlamming voor. o PIANO NEERGESTORT. Gés termorgen is bij het verhuizen van teen piano in de Jyisciistraat te Rotterdam een stuk uit den gevel gevallen, waardoor de piano omlaag i9 gestort. Twee verhui- teers werden getroffen. De een is met gebro ken linkeiheen in het ziekenhuis aan don Bergweg opgenomen; do ander heeft enkele lidhte wonden aan hoofd en rug. De piano is geheel vernield. HOTELHOUDERS GEDUPEERD DOOR OPLICHTER? Een groot aantal, hotelhouders in verschil lende plaatsen van ons land dreigt gedu peerd te worden door een waarschijnlijk brutalen oplichter. Enkele jaren geleden vervoegde zich een net gekleed heer bij verschillende eigenaars van hotels en café's. Hij zeide namens den uitgever van een Middel-Europeeschen reisgids, die een groote oplaag heeft, te komen, en vroeg of de hotelhouders genegen waren daarin een advertentie te plaatsen. Velen hadden er wel ooren naar, en vooral de hotelhouders uit de badplaatsen, die een ruime clientèle in Mid den Europa hebben, waren bereid een adver tentie-contract af te sluiten, te meer daar de voorwaarden zeer aannemelijk leken. Was de zaak beklonken, dan legde de vreemde ling, die een zeer aangenaam causeur bleek te zijn, het contract op tafel en beide par tijen teekenden. De hotelhouders zouden wel nader hooren. Inderdaad, zij hebben nader gehoord. Dezer dagen is bij velen hunner een wissel gepresenteerd voor de adverten ties, die inderdaad in de te Boedapest ver schijnende reisgids hebben gestaan. Tot zoo ver is er niets vreemds aan de zaak. Echter het wisselbedrag deed de hotelhouders schrikken: dit varieerde n.l. van f. 100 tot f. 400. Het oude en reeds vergeten contract werd nog eens voor den dag gehaald, doch hieruit werden de meesten niet veel wijzer, daar het in het Hongaarsch gesteld was. Een beëedigd vertaler wist echter al spoedig le vertellen, dat de hotelhouders zich door het teekenen van dit contract zware verplichtin gen hebben opgelegd. Er staat n.l. in, dat zij verklaren een vrij belangrijk bedrag als plaatsingskosten voor advertenties te stor ten. Het spreekt van zelf, dat zij zich bij het teekenen van het contract daar niet bewust van zijn geweest, en dat de Hongaarsche tekst is gebruikt al9 middel om de hotelhou ders ten voordeele van den adverlentiecol- porteur te dupeeren. De hoteliers hebben, naar de „Tel." verneemt, hiel advies van den rechtskundigen adviseur van Horecaf over deze zaak ingewonnen. -o- BEROOVING. Een 73-jarige man reed te Rotterdam met twee chauileeurs in 'n auto naar huis, nadat zij enkele café's hadden bezocht. Onderweg werd een vrouw opgenomen en het heele gezelschap werd tenslotte door den gastheer geïnviteerd bij hem een glaasje te komen drinken. Dan kon meteen de autorit verre kend worden. De oude man gaf een briefje van f. 100 maar daar hadden de beide chauffeurs niet van terug. Samen kwamen zij tot een be drag van f. 70 dat nonchalant op de tatel werd uitgeteld. Dies werd besloten de ver rekening maar uit te stellen. De bankbiljet ten verhuisden weer naar de portefeuilles van de diverse eigenaars, met uitzondering van het briefje van f. 100, dat spoorloos ver dwenen bleek te zijn. Waarop een hevige ruzie ontstond lus- schen den royalen gastheer en zijn gasten. De politie kwam er aan te pas, die de beide chauffeurs en de vrouw meenam naar het politiebureau. Bii fouilleering werd hel bankbiljet van f. 100 echter niet op hen gevonden. Nochtans zijn zij opgesloten. (Msbde.) o LIJK GEVONDEN. Te Malkkum is drijvende aangetroffen het lijk van een 20-jarig meisje. Klaasje Koster genaamd, afkomstig uit Harlingen. In ver band hiermede heelt de politie een chauf feur gearresteerd, met wien het meisje be trekkingen had aangeknoopt. o AUTODIEF GEVAT. Op het stationsplein te Eindhoven werd, terwijl de eigenaar, de heer en mevrouw Nauta uit Groningen, zich in een hotel be vonden, hun auto ontvreemd, hetgeen door mevrouw Nauta werd opgemerkt. Zij waar schuwde eenige automobilisten en deze be gonnen een snelle achtervolging van den autodief, die over de Emmasingel verdwe nen was. Op het plein voor liet postkan toor slaagde men er in hem in le halen. Het bleek loen de 24-jarige chauffeur L. G.. afkomstig uit Maastricht te zijn. Hij had juist te voren aan eenige voorbijgangers den weg naar Maastricht gevraagd Hel pu bliek hield hem in den aulo gevangen, tot dat de politie gearriveerd was. De man is in arrest gesteld. kgken naar de vliegmachine, die in zijn korenveld is neergestreken); „Ik hep ge schreeuwd en mit me arreme gezwaaid me neer om hem te verschrikke. moar hij is toch noar beneje gekomme." (Passing Show) o BUITENLANDSCH GEMENGD. TER DOOD VEROORDEELD. Uit Sofia wordt gemeld, dat na een op windend proces het doodvonnis is uitge sproken (ogen een vrouw, Timewa genaamd en haar docht<^\ Zij zijn veroordeeld tot den dood door ophanging. Do veroordeelden hoorden de uitspraak van het von-nis met een ironisch lachje aan. Zij hadden twee maanden geleden hun bu ren vermoord en beroofd om zich geld te verschaffen voor het koopen van een piano. De belangstelling voor deze zaak was buitengewoon groot en een mepigle van on geveer 5000 vrouwen stond voor het ge rechtsgebouw op het bekend worden van hei vonnis tc wachten. Toen dit bekend werd, ging een geweldig applaus uit de menigte op. De wacht van het gerechtsgebouw wist 'n poging, om de schuldigen te lynchen, te verijdelen, doch eerst toen de bereden po litie aanrukte, gelukte het. de opgewonden menigte te doen uiteengaan. DE „SOUTHERN CROSS". De „Southern Cross' is, met Kingsford Smith en zijn metgezellen aan boord gister ochtend te 6.45 (Amerikaanschen lijd) van Chicago gestart naaT San Francisco. o HET SPOORWEGONGELUK IN ITALIË. Het aantal slachtoffers van het spoorweg ongeluk te Sasso aan den spoorweg Bologna- Florence, bedraagt 16 dooden en 50 gewon den. Onder deze gewonden bevinden zich 36 personen, die ernstig gekwetst zijn. Zij wer den voor het grootste deel onmiddellijk per trein naar het ziekenhuis te Bologna ver voerd, alwaar zij (ér verpleging zijn opge nomen. ERNSTIG MOTORONGELUK. Op den straatweg naar Weend bij Goet- tingen is een ernstig motorongeluk gebeiurd. De bestuurder van een motorrijwiel wilde een auto inhalen, toen plotseling een vrouw snel achter de auto den weg wilde ovér- steken. Zij werd door de motor gegrepen en gedood. De motorrijder, een 6tudent, kwam te vallen en is eveneens gedood, terwijl zijn vriend, die was meegereden, er met lichte kwetsuren is af gekomen. EEN LEEUWENTEMMER AANGEVALLEN. Gisteren 'werd te Stuttgart in een circus een dierentemmer door een leeuwin, die voor de eerste maal moest optreden, aange vallen en zwaar gewond. Het dier brof hem in zijn rechterslaap en beet vervolgens zijn bovenarm door. Een tweede temmer sprong in de kooi en wist den getoonde te .bevrijden. Het slacht offer werd terstond naar het ziekenhuis gebracht. NOODWEER. Boven verschillende st/reken van Italië, voornamelijk de provincies Qenua en Fog. gia, hebben geweldige slagregens gewoed, gepaard met hagelslag en orkanen. In Fog- gia alleen zou voor vijftien millioen lire schade zijn aangericht. Bij Genua werden twee personen gedood. Bij Pescara werd een badinrichting door de kracht dor elementen verwoest, en door den stroom medegesleurd. Te Prescia en in do naaste omgeving moest de brandweer meermalen optreden om menscheD en die ren van den dood te redden. Bij Vicenca hebben aardstortingen plaats gehad, die het verkeer ontwrichtten. GROOTE DORPSBRAND. In Thiersheim (Ober Franken) brak gis termiddag een groote brand uit. Veertien woonhuizen en vier schuren werden een prooi der vlammen. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING IN EEN BADKAMER. Gisteren heeft in een badkamer in een huis in de Innsbrueckerstrasse te Berlijn een benzine-ontploffing plaats gehad. Vijf personen, o.w. twee kinderen, werden ern stig gewond. ALPHEN. Openlnchtconcerten. Concert op Woensdag 9 Juli 1930 des avonds to 8 ure in de muziektent aan de Stationsstraat door de R. K. Harmonie „Leo XIII' Programma: 1. Adolf van Nassau", marsch J. R. v. d. Glas. 2. „La Belle Yolande", Fantasie F. Mau- rique. 3. „Excelsior" marsch A. v. Kooten. •f*. „Donau-WeUen" wals J. lvanovici. 5. „De Rijn" marsch J. R. van der Glas. 6. .L'Autoto d'un Beau Jour" fantasie J. Martin. 7. „Souvenir de Nymegue" marsch F. J. Schweinsberg. 8. .Luslspiel-Ouverture" Kcler Bela. 9. „TirailleuTs-marsch J. Werkman. Concert op Donderdag 10 Juli 1930 des avonds le 8 ure in de muziektent aan de Stationsstraat door de gemengde zangver. „Zanglust".. Programma: 1. Zangersmarsch Tube. 2. „De heemlen zoemen v. Beethoven. 3. „Vertrouwen" Geerlings. 4. „Glimwormpjes-Ydylle" Lincke. 5. „Zacht zingt de zee" Zyderlaan. 6. „Groot Gloria" Bortniansky. 7. „Aan den schoonen blamven Dorrau" wals Johan Strauss. Prijsuitreiking. Gisteravond had in het verenigingsge bouw aan de Julianastraat de prijsuitreiking plaats van de door de bijz. vrijw. landstorm gehouden jubileum schietwedstrijden waar van wij de uitslag reeds verleden week heb ben medegedeeld. Vlet gezonken. In het Aarkanaal ter hoogte van de z.?. Galgmachine is gistermiddag een achter de motorboot van den schipper v. d. M. slee- pende vlet met sleenen door de zuiging van een Volhardingboot gezonken. De opvaren den konden zich bijtijds in veiligheid bren gen. Voor de scheepvaart is ter plaatse van het gezonken vaartuig de vaart met een rcode vlag afgebakend. Nekkramp geconstateerd. Gisteren werd bij een kind van 8 mnd. van den tuinder M. in de Nesse een geval van nekkramp geconstateerd. Het patientje werd op advies van dr. C. le Boskoop ter verpleging naar het Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand Juni 1930. Brieven binnenland: ambtenaar openbaar ministerie Den Haag. P. Klooster, Ebenes. Briefkaarten binnenjaag: J. v. d. Linden, Alphen a. d. Rijn; A. Kamperman, Den Haag. Brieven buitenland. Liezie Reiser. o BODEGRAVEN. Brandweer-demonstratie. Dezer dagen werd door de brandweer een werkelijk grootsche demonstratie der brandblu9chmiddelen gegeven in de omge ving van het plantsoen. Op het denkbeeldig signaal van een grooten brand in de fabriek der N.V. Hero de Groot rukte de brandweer met groot materiaal uit. In minder dan geen tijd waren de man schappen bijeen en bevond men zich bij den veronderstelden brand. De groote autospuil en de babyspuit werden aangekoppeld op de bij het plantsoen aangeboorde brandput en binnen enkele oogenblikken werd met 4 zware stralen het uit den bodem opgezogen water omhoog gespoten. Daarnaast koppelde men nog een viertal slangen aan op de wa terleiding. Na deze gelukte demonstratie werd noe geruimen lijd gespolen in de om geving van het Julianaplantsoen. De ver schillende motoren bewezen bij deze lang durige beproeving hun kwaliteit. Opmerke lijk is het zeker, dat de prestaties van de babyspuit, een eenvoudige spuit, die achter een voertuig kan worden aangehaakt, niet minder zijn dan die, van de zooveel gmotere autospuit. De stralen op de waterleiding blijven bij beide ver achter. Natuurlijk bestond er voor deze groote demonstraties veel belangstelling. Menig jong menschenkind had er een nat pak voor over om alles toch maar van dichtbij te kun nen zien. Het was dan ook een imposanten aanblik, twee zwaar werkende motoren. Acht stevige brandweermannen met lederen pakken en blinkende helmen, dan acht zware waterstralen, die omhooggespoten werden, 't Was meer dan grootsteedsch. Chr. Zangver. „Halleluja". De Chr. Zangvereen. „Halleluja" boekte een schitterend succes. Zij nam deel aan het concours te Soesterberg. Onder leiding van den heer J. M. Keuwen hoven werd ge zongen in de afdeeling Superieur, waarin met 330 punten en eersten prijs werd be haald. Hierna werd nog een eere-wedstrijd gehouden, waarbij Halleluja weer het hoogst aantal punten won en alzoo den eereprij9, den grootste van het geheele concours be haalde. De jury gaf bij de prijsuitreiking van haar bijzondere tevredenheid uiting. Burgerlijke stand. Geboren: Felix Emiel Cor, z. van J. G. Spaas en A. C. M. Okkerse Aaltje en Cor- nelis, kinderen van A. Verboom en A. II. v. d. Laan Gijsbert, z. van W. J. Zaal en A. v. d. Lagemaat Jan, z. van C. Beijemau en G. Oosterwijk. Overleden: Dirkje Beijen, 48 jaar, gehuwd met M. G. Middelman. Ondertrouwd: C. Kalkman, 24 j. en J. G. Spierenburg, 23 j. Getrouwd: H. J. Huisman, 28 j. en II. Ba lelaan 23 j. Gevestigd: II. J. Uiermark kapster, van Culemborg A. Smit en echtgenoote, win kelier van Tienhoven F. van Katwijk en gezin, groentenhandelaar naar Zwammer- dam F. de Haan en gezin, molenaar van Zwammerdam D. Smit, bakker van Am sterdam C. C. Cirkel, zonder beroep van Utrecht M. D. Fock, tandarts van de Bilt W. C. Leinwebcr. zonder beroep van Rijsenburg J. M. Rijlaarsdam, veehouder van Rietveld A. W. v. d. Kleijn, tandarts van Utrecht. Vertrokken: F. C. A. Zebregs, inspecteur Levensverzekering naar Hilversum L. v. d. Sar, boerenknecht naar Nieuwkoop H. Vegter. tuinman naar 's-Gravenhage N. van Velzen, los werkman, naar Bar- woudswaarder. Gevonden voorwerpen: een kinder- portemonnaie, een kompas van een horloge ketting, een portefeuille met geld, een spat- lap van een rijwiel. Inlichtingen ter secre tarie. De heer J. Poot alhier slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor hel propa- deutsch examen in de Godgeeerdheid. Mej. W. Agterof alhier, is te 's-Her- togenbosch geslaagd voor het eindexamen van de R.-K. kweekschool Mariënburg. BOSKOOP. Afwezigheid van den burgemeester. De heer P. A. Colijn, burgemeester dezer gemeente zal gedurende de maand Juli m°t verlof ofwezig zijn. De heer E. Guidemond, oudste wethouder zal gedurende dien tijd de functie waar nemen. Verkooping. Op de gehouden verkooping ten overstaan van notaris Houtzagers alhier, is het huis aan de Nieuwstraat no. 74 toegewezen aan den heer W. Boom, te Waddinxveen voor f.4550. Het weiland van de erven van wijlen mej. Koster werd gegund aan de firma Sliedrecht vcor f.21900. Tooneelavond .Amicitia". De looneelciub „Amicitia" gaf in hotel „Klaassen" een tooneelavond, die zooals ge woonlijk, uitstekend is geslaagd. Opgevoerd werd, het,blijspel in 3 bedrij ven „In andermans schoenen" door Doni de Gruyler. Zooals wij dat van deze tooneelclub ge wend zijn, was het spel wederom schitte rend. De rollen bleken weder uitstekend ie zijn verdeeld. 1-Iet daverend applaus van de stampvolle zaal na elk bedrijf, was dan ook ten volle verdiend. De gehouden bloempjesverkoop, ten bate van de vereeniging tot bestrijding der tuber culose heeft alhier circa 340 gulden opge bracht. HAZERSWOUDE. Rijwiel-belasting. Op 1 Augustus a.s. moeten de rijwielen zijn voorzien van een nieuw belastingmerk voor het jaar 1930—1931. Voor hen die aan. spraak maken kunnen op een gratis rijwiel- bela8tmgmerk zal op de door den ontvan ger te Boskoop in de maanden Juli en Augustus te houden zitdagen in deze ge meente en den omtrek ook gelegenheid bestaan persoonlijk een aanvrage te doen. Inlichtingen worden behalve op de zitda gen ook verttrekt ten kantore te Boskoop, en door de assistent-dienstgeleidevs op het dorp en aan den Rijndijk. Anto-tocht van onden van dagen. Het comité in onze gemeente dat zich het vorige jaar zoo bereidwillig toonde aan de ouden van dagen in onze gemeente door een autorit, een genotvollen dag te ver schaffen, is voornemens het ook weer dit jaar te doen. Voor dit doel zullen gaven worden ingezameld, en het comité verwacht dat de ingezetenen ook nu weer bereid zullen worden gevonden, hiertoe mede te werken, door een bijdrage voor dit doel willen geven. Met ingang van 15 Juli a.s. is de lieer E. X. van Niekerk alhier aangesteld bij de Gem. Politie te 's-Gravenhage. LEIDERDORP. Loop der bevolking. Gevestigd: A. de Langeden Ouden, Hoofdstraat 196 D. van ElkKastelein, Jaagpad 63 L van Vliet. Hoofdstraat 99 L. Scheele en gezin, Zijlweg 22 W. Zuijderduvn en gezin, Hoofdstraat 128 Chr. Wassink en gezin. Hoofdstraat 116 H. J. Dauven, Jaagpad 68 H. H. Blokpoel, Doeswerf 1 Wed. L. Roden burg en gezin, Achthovcnerweg 17 E. CortsFoth, Hoofdstraat 43 A. P. Bru- nes, Jaagpad 28 M. de Nie, v. Valk- Boumanweg 16 M. Colijn, v. d. Does straat 51. Vertrokken: C. Tuit, naar Havelte G. van Vliet naar Wilnis, Kerkstraat W. J. de Bruin naar Leiden, Breestraat .36 G. Keereweer naar Leiden, Rijndijkstraat 86 J. M. Noppen naar Sassenbeim. Char- bonlaan 12 W. v. d. Laan en gezin naar Zeist, Bothalaan 66 E. D. Vlasveld naar Leiden, Levendaal 97 F. H. Kriek naar Leiden, Leliestraat 49 D. Rietveld én gezin naar Leiden, Janvossensleeg 18a. In de vorige maand zijn ter secretarie aangegeven als bedrijfsslachting 10 run deren en 14 varkens, als noodslachting 8 runderen (afgekeurd 6) 14 schapen (afge keurd 13) 5 nuchtere kalveren (afgekeurd 2), 3 lammeren (allen afgekeurd). OUDE-WETERING. Bedankt. IDs. R. J. van der Meulen uit IJmuiden heeft bedankt voor het beroep der Geref. Kerk alhier. WOUBRUGGE. Loop der bevolking. Gedurende de maand Juni zijn geboren 1 m. en 6 vr. en hebben zich gevestigd 11 m. en 15 vt.; totale vermeerdering 33. Overle den 1 vt. en vertrokken 6 m. en 4 vr. Op 1 Juli bedroeg het aantal inwoners 2504, ver meerderd met 22, in totaal 2526 inwoners. Het mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer onder het vee alhier heeft haar hoogtepunt bereikt. APe veestapels zijn door de ziekte aangetast, en kele dieren zijn weer als hersteld verklaard. Het sterftecijfer onder het vee neemt af. De colledte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht f. 21.09. ZWAMMERDAM. GEMEENTERAAD. Wet financieele verhouding Afwijzing verkoop van grond Aanleg nienwe begraafplaats Aanleg brug en straat in „Buitendorp". De Raad dezer gemeente kwam in open bar? vergadering bjjeen. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering word.n voorgel:zen, weke daarop onveranderd worden vastgesteld. Eenige in gekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van verschillende ingekomen bescheiden betref fende de Wet, regelende de finantieele ver houding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Daarbij is o.m. een besluit, van Ged. Staten, waarbij het bedrag in aft. 9 van liet K.B. van 4 Nov. 1929, Stbl. 476, door de letten U voorgesteld, voor deze gemeente wordt vastgesteld op f 47078.54 in plaats van i 49013.98V2. zooals was opgegeven aan do hand van uitgaven en inkomsten betreffende politie, lager onderwjjs en armenzorg volgens de gemeente-rekeningen over 1926, 1927. en 1928. B. en W. kunnen zich na de gegeven toe lichtingen met het gewijzigde bedrag ver- eonigen, zoodat besloten wordt niet in beroep te gaan. Van de Ministeries van Financiën en Bin nen la pdsche Zaken en Landbouw is bericht ingekomen dat aan de hand eener voor- loopige berekening de uitkeering per in woner, bedoeld in art. 3, onder b, der Wet van 15 Juli 1929 (Stbl. 388) voor deze ge meente wordt geraamd op f 696.93. De voorzitter geeft nog enkele bereke ningen omtrent de wijziging die bovenge noemde Wet voor de gemeente-financiën brengen' zal. Teneinde aan elk der leden gelegenheid' te geven om hiervan een nadere studie te maken met het oog op binnenkort nog vast te stellen verordeningen wordt besloten ge bruik le maken van een door de firma Samsom te Alphen a. d. Rijn over dezel aangelegenheid uitgegeven boekwerkje. Schreven van den Geneeskundig Inspec teur van de Volksgezondheid Dr. D. J. Hulshoff Pol te 's-Gravenhage, betreffende barakken voor besmettelijke ziekten en waar in wordt aangedrongen op samenwerking van kleinere gemeenten om met een groote, nabij gelegen gemeente (i.q. Gouda) ver binding te zoeken ten einde de kosten voor de oprichting van dergelijke barakken ge zamenlijk te dragen. Het Gemeentebestuur van Gouda dal bereid is mei de omliggende gemeenten tot den houw van een barak over te gaan heeft tot bespreking van een en ander bet Gemeente bestuur tot een op 7 Juli a.s. te Gouda te' houden conferentie uitgenoodigd. 2—2 i

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6