71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 4 Juli 1930 Tweede Blad No. 21563 GEMENGD NIEUWS. GISTERMIDDAG OMSTREEKS HAiLFVIJF is een ernstige DE TOUR DE FRANCE de groote wielcrtooht door Frank- brand ui gebroken in een boerderij aan den Slolerstraat- rijk i9 deze week begonnen. Charles Pelissier, 'een der weg nabij Amsterdam. De materieele sclhade, welke werd F ran ach e deelnemers, heelt de eerste etappe, n.l. van aangericiht, was zeer groot. Èen kijkje op het blus9chings- Parijs naar Caen gewonnen, door deze in zes uur en elf werk, dat gerudrnen tijd in beslag nam. minuten af te leggen. LINDGERGH WENSCHT BYRD geluk na zijn terukeer in zijn EEN GLAS FRISCH WATER kan een heerlijke verkwikking zijn. Zoo dachten de jantjes van de Engelsche strijd- vaderland. krachten er deze week ook over, toen ze te Bisley manoeuvres moesten houden en na een zwaTen dag even een oogenblikje rust konden nemen. Een van hen had zelfs niet genoeg aan een glas en nam een emmer te baat. WEER EEN NATUURRAMP IN HET OOSTEN DES LANDS. VERWOESTINGEN TE WESEPE EN PLEEGSTE. Gisteravond zijn opnieuw twee gemeen ten in het Oosten des lands door een natuurramp ernstig geteisterd. Te circa half acht ontlastte zich boven de uitgebreide buurtschappen Wesepe (ge meente Olst), Pleegste (gemeente Raalte) een onweder van ontzettende hevigheid, gepaard gaande met feilen hagelslag, waar door in dit geheele gebied voor duizenden guldens schade is veroorzaakt. Tengevolge van den hagelslag had zich over de weiden een ijslaag verspreid ter diepte van 8 tot 10 c.M.van de velden met rogge, haver, voederbieten en aardap pelen is dan ook letterlijk niets gespaard gebleven, terwijl de oogstrijp staande ge wassen totaal verloren gingen en al het blad van de boomen werd weggeslagen. Op vele plaatsen lag het pluimvee dood langs den weg. blijkbaar door den hagel verrast. Daairbij komt het verloren gaan van twee boerderijen. De bliksem was geslagen in de kapitale boerenbehuizing Lentelo toe- behoorende aan de stichting ,.het Groote en Voorster Gasthuis" te Deventer. De be woners, de familie J. W. Nymeijer koudej zich ternauwernood door een overhaast': vlucht redden. Het vee bevond zich geluk kig in de weide. De brandweer uit Wesepe kon niets uit richten, zoodat slechts een kookhuis ge spaard bleef. Inboedel en behuizing waren verzekerd. Te Pleegste bleek de groote boerderij van J. Middeldorp eveneens door den blik sem te zijn getroffen. De bewoners hadden aanvankelijk geen brand bemerkt, doch ge heel onverwacht laaiden de vlammen hoog op. zoodat het te laat was, o<m nog iets van klein vee en inboedel te redden. Een 20-tal varkens kwamen jammerlijk in de vlammen om, terwijl talrijke andere met •'andworden overdekt, afgemaakt moestee •orden. Evenals te Wesepe zijn ook hier aanzienlijke hoeveelheden hooi verbrand. Omtrent de schade kan natuurlijk nog moeilijk een cijfer worden opgegeven, maar het staat vast, dat de zwaar getroffen be volking der buurtschappen haar werk van ren geheel jaar verloren heeft zien gaan. Een merkwaardig natuurverschijnsel deed zich na de ramp voor. Doordat de ijslaag op den gloeiend-heeten grond terecht kwam ontstond boven het landschap een zoo on doordringbare mist, dat de auto's die van alle zijden naar het gebied van de ramp waren gekomen de lichten moesten ontste ken om geen ongelukken te veroorzaken. FABRIEKSONGEVAL. De arbeider A. P., werkzaam op de papier fabriek ..De Maasmond" te Nieuwendijk. had het ongeluk met een der armen tusschen eën machine beklemd, te raken, met het ge volg. dat hij dit lichaamsdeel, dat verbrij zeld werd. zal moeten missen. Hij is in zorg- wekkenden toestand in het ziekenhuis te Raamsdonksoheveer opgenomen. ONWEER-SCHADE. Te Warns (Fr.) -is de boerderij bewoond door den heer H. A. Stegenga, door den bliksem getroffen en afgebrand. Te Hindeloopen werd een groote water molen van de heeren Burggraaf en Terp stra getroffen. Hij brandde geheel af. Gistermiddag ontlastte zich boven de omgeving van Vleuten bij Utrecht een ge weldig onweer, dat gepaard gi.ng met een ware wolkbreuk en hagelbuien, die veeJ schade aanbrachten in de vele warenhuizen die te Vleuten zijn. In Brabant zijn vele koeien doodgesla gen door het hemelvuur. o BRANDEN. Te Budel nabij Weert is de kapitale en pas gerestaureerde boerderij van M. Soors tot den grond toe afgebrand De inboedel ging grootendeels verloren, terwijl ook eenig vee, waaronder enkel? varkens, is omgekomen. De schade, die geschat wordt op ongeveer 15 a 16.000 gulden, wordt slechts laag door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is tot heden onbekend. Door een gebrek aan de stookplaats is gisteren de boerenwoning van den heer Wiggers te Langereis, gemeente Hoogwoud in brand geraakt Het juist binnenge haalde hooi gaf aan bet vuur overvloedig voedsel. Alles is verbrand. Verzel^ering dekt de schade. Te Siegerswoude is tengevolge van hooi- broei de boerderij van B. Bergsma afge brand. Vijf-en-veertig voer hooi, gereed schappen en een deel van den inboedel ging verloren. Gistermiddag ontstond brand in den meubelwinkel van G. Dr in de Drienerstr. te Hengelo. Het perceel brandde geheel uit. Slechts een deel van den winkelvoor raad en het meubilair van het gezin ble ven behouden. Een en ander was verze kerd. Gistermorgen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de garage van den autohandelaar v. d. Berg nabij het station te Ede. De garage brandde geheel af. Een auto, drie motorrijwielen en een veertiental fietsen gingen verloren. Verzekering dekt de schade wat het gebouw betreft; de in ventaris was niet verzekerd. De militairen hielpen krachtig mede aan het blusschings- werk. Een groote boerderij aan den Sloterstraat- weg te Amsterdam, bewoond door den vee houder R. Verbeek, is gistermiddag een prooi der vlammen geworden. Door onbe kende oorzaak is de brand aangekomen in een hooiberg, waarin eenige duizenden kilo's hooi lagen opgestapeld. Deze hooiberg wa9 weldra een groote toorts, die het aangren zende woonhuis aanstak, zoomede een twee. de hooischelf en de steenen stalling, waar 's winters het vee een onderdak vindt. Dit alles was reeds brandende toen de eer9te motorspuit arriveerde. D^ eerste aanval van de brandweer was op het vuur in het woonhuis, maar een scherpe dichte rook van het brandende hooi bemoeilijkte het blusschingswerk. Spoedig was meer materiaal verschenen en door twee motorspuiten en een waterleiding kraan werd met acht stralen het vuur be streden. De brand in het woonhuis en in de stalling was betrekkelijk spoedig gebluscht, maar het hooi brandde, ondanks het vele water, door. Van het woonhuis brandden enkele vertrekken uit en ook het dak werd vernield. De overige vertrekken, als de keu ken en een slaapkamer, leden door het wa ter. Ook de stal brandde goeddeels af. Met z.g. ramei stralen werd beproefd het vuur in het hooi meester te woiden. Deze ijzeren buizen werden diep in het hooi ge bracht en daarna werd door deze buizen in den berg water gegeven. Tenslotte moes ten de beide schelven uit elkaar gehaald worden Deze brand had groote slagnatie in het verkeer gebracht langs den druk be reden Sloterstraatweg. De politie had den weg afgezet waardoor aan beide zijden van de afzetting een lange rij van allerlei voer tuigen zich ophoopte. Ook het busverkeer met Sloten moest worden stopgezet. Later heeft men de buspassagiers laten overstap pen. Toen de brand zoo ongeveer gebluscht was heeft de politie het verkeer langzaam hersteld. De veehouder Verbeek was verzekerd. De boerderij is eigendom van het Burger-Wees huis. VERDRONKEN. Te Koedijk is in het Noordhollandsch Kanaal zekere C. Bo#l verdronken.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5