71ste Jaargang DONDERDAG 3 JULI 1930 No. 21562 STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Oto. per Kfei root «drertentiên uit Leiden en plaatsen waar afentscbappen ram ons Blad perestifd zija Voor alle andere adrerbentiên 86 Cto. per refeL Kleine Adrertentiên uitsluitend bij Toomitbetalinf Woensdap en Zaterdats 60 Cts. bij een maximum aantal woorden ran 80. Incasso rolgens postrecht Voor erentueele opzending ran brieren 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein *- Telefoonnummer* vooï Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS! Voor Lelden per 3 maanden 2.86, per weekÜfO.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd lijn, per weelt „0.18 Franco per post f. 2.36 H-' portokoeten. 0ft sommtf bMtast uit VIER Mtfto EERSTE BLAD. OP BEZOEK BIT EEN RIDDER IN DE M. W. O. De heer C. Verstraaten, Sen simpel berichtje in de dagbladen, dat onze stadgenoot C. Verstraaten had deelge nomen aan den tweejaarlijkschen „Ridder dag", de traditioneel© bijeenkomst van Rid ders in de Militaire Willemsorde vestigde weer de aandacht op den man, die 35 jaar geleden hier ter stede in het middelpunt der belangstelling stond en aan wien onder grootsch huldebetoon ten aanschouwe van 'het geheele garnizoen op het Schuttersveld 'het eere-metaal op de boTst werd gesteld. Ridder in de Militaire Willemsorde 4de klasse.... de welverdiende belooning voor betoonden heldenmoed, maar in dit geval helaas tevens het afscheid van de Maat schappij, waarin, wreed genoeg, geen plaats is voor invaliden De Maatschappij die alleen volwaardige arbeidskrachten noodig heeft en zich om de overigen niet bekommert, hen aanwijst op een schamel pensioentje of, wat nog veel erger is.op de openbare liefdadigheid. Onze Leidsche Ridder behoort gelukkig tot de eerstgenoemde „bevoorrechte" cate gorie en zoo leeft hij al meer dan 35 jaar sedert zijn pensioneering weer in de Sleu telstad. Maar al moet hij zich bij het loopen be dienen van een paar krukken en zich bui tenshuis Voortbewegen in een wagentje, zijn opgewekte natuur heeft hem niet verlaten en toen wij dezer dagen aanbelden aan het keurige huisje in de Seringenstraat met het koperen naamplaatje „C. Verstraaten, Rid der M. W. O. 4de kl." en den 67-jarige ver zochten ons eens het een en ander te ver tellen omtrent de wijze, waarop hij in het ■bezit was gekomen van die hooge onder scheiding, vonden wij hem onmiddellijk be reid aan ons verzoek te voldoen. Wij geven hem dus thans het woord: „Op den 25sten Augustus 1894 bevond onze expeditie-afdeeling onder bevel van generaal-majoor van Ham en den bataljons commandant, overste Bijleveldt zich in de streek Tjakra Negara op Lombok, waar de inlandsche bevolking, grootendeels uit Bali- neezen bestaande, ons schijnbaar vriend schappelijk tegemoet trad. Dienzelfden dag hadden wij gedefileerd voor den radjah en zijn gevolg, die zich heel minzaam met onzen commandant had onderhouden. *s Avonds hadden wij ons bivak opgesla gen op ongeveer 25 Meter afstand van het vorstenverblijf, de zgn. „poeri" en ons vei lig te slapen gelegd, overtuigd, dat er geen gevaar dreigde en in het andere geval, de schildwacht ons wel zou wekken. Het zal tegen twaalven geweest zijn, toen wij plotseling werden gewekt door een hevig geweervuur en voordat ik goed en wei wist wat er gebeurde, vielen de makkers rondom me al neer. Het bleek, dat de inlan ders door gaten in den muur ons van boven af bestookten en ons als beesten wilden af slachten. Toen we van den eersten schrik waren bekomen, snelden we naar buiten, vormden een carré en boden tegenweer. De overmacht was echter te groot; onze gelede ren werden steeds dunner en na een ver woeden strijd van vele uren. werden we ge dwongen terug te trekken in de richting van Mataram, waar het 7de bataljon infanterie was gelegerd. Dat was echter niet gemak kelijk, want in het. donker konden we den weg niet vinden en de vijand zat ons vlak op de hielen. Plotseling zagen we generaal van Ham vallen; hij had een schot in den buik ge kregen en kon niet meer loopen Tezamen met een kameraad Cornelis Westhroek uit Culemborg heb ik hem toen verder naar Ma taram gedragen. Onderweg suisden de kogels ons gedurig om het hoofd; drie doorboorden m'n helm en een vierde m'n rechterbeen met het gevolg, dat ook ik vlak bij Mataram neerviel. Een collega-fuselier, zekere Stevens heeft zich toen verder over mij ontfermd en me naar het hospitaal laten vervoeren. Van ons 600-man-sterke 6de bataljon was niet veel meer over. Generaal van Ham is koTt na aankomst gestorven; hij is vlak achter de Dewa- ■4empel te Mataram begraven Ikzelf, aldus besloot onze zegsman zijn onopgesmukt verhaal, werd met spoed-certi- ficaat naar Holland gezonden en kort daar na benoemd tot ridder in de Militaire Wil lemsorde 4de klasse en heb sindsdien al vele Ridderdagen meegemaakt Moge het hem gegeven zijn, deze bijeen komsten. die ongetwijfeld glanspunten in zijn leven zullen zijn, nog menigmaal te kunnen bezoeken. NOORD-ZUID- HOLLANDSGHE TRAMWEG-MAATSCHAPPIJ. Naar aanleiding van het door de drie organisaties Ned. Vereeniging, St. Raphael en P.C.B. gemeenschappelijk gedaan ver zoek, om in verband met de in behandeling zijnde wijzigingen van het Reglement Pen sioenfonds, de gepensionneerden reeds thans b.v. bij wijze van voorschot aan hoogere inkomsten te helpen, heeft de directie geantwoord: De wijzigingen in het Pensioenreglement Zijn in eerste lezing vastgesteld. Gebleken is daarbij, dat niet alle in uitzicht gestelde wijzigingen ten volle zullen kunnen worden ingevoerd, zoodat aan den wiskundigen ad viseur alsnog eenige nieuwe berekeningen zullen moeten worden gevraagd. Daarna zal de vaststelling iD tweede lezing, ge schieden, waarna wij ons voorstellen a. de in te voeren wijzigingen aan u to zenden; b. te overwegen, in hoeverre de gepen sionneerden, die daarvoor in aanmerking komen, aanstonds zoo noodig bij wijza van voorschot in het genot van de in gevoerde verhoogingen kunnen worden ge steld." NED. PROTESTANTENBOND. Een goed bericht voor de Leidsche afdeeling. Ai gedurende een reeks van jaren heeft het bestuur der afd Leiden en O van den P. B. een proef genomen met het geven van vrijzinnig godsdienstonderwijs op enkele O. L. Scholen. Het ondervond daarbij in de eerste jaren de belanglooze medewerking van de toen m functie zijnde vrijzinnig- godsdienstïge predikanten, later van één predikant en twee afdeelingsleden. Omdat de proef slaagde en het bestuur zich be zwaard gevoelde steeds te blijven profitee- ren van de vriendelijkheid dezer drie, heeft het in de maanden Mei en Juni een actie gevoerd' tot het verkrijgen van jaarlijksöhe bijdragen voor dit hoogst belangrijk werk. Ofschoon deze nog niet als geëindigd mag worden beschouwd, er moeten nog bil jetten binnenkomen van enkelen, die in zending hebben toegezegd kunnen toch reeds twee belangrijke aanwinsten als vast staand worden vermeld: niet alleen kan in het vervolg deze arbeid behoorlijk worden beloond, maar er kan ook nog uitbreiding aan worden gegeven. Het bestuur vertrouwt, dat geschikte leerkrachten wel zullen wor den gevonden. Wie nog helpen wil om de uitbreiding te vergrooten, kan dat alsnog berichten aan den secretaris der afdeeling, Witte-Singel 75. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: N.Y. Gantvoort's Meelagentuur, Fagel- straat 55. Leiden. Directeur: J. van Deven ter. Leiden. Maatschappelijk kapitaal f.2000 geheel geplaatst en gestort. K. Oudshoorn en Zoon (Beperkende Be palingen). Jacoba van Beierenlaan 6, Sas senheim. Het kweeken van en den handel in bloembollen en aanverwante gewassen en al wat in den ruimslen zin kan geacht worden daartoe te behooren. Vennooten: K. Oudshoorn, Sassenheim en A. Oudshoorn. Sassenheim. Wijziging: Coöper Boerenleenbank, Burgersdijkstraat 3c. Uittredend Bestuurslid: P. Parlevliet, Katwijk aan Zee. Uittredende kassier; P. de Best, Katwijk aan Zee. ONGEVAARLIJKE KARNEMELK Dr. Horst, directeur van den Gem. Ge neeskundigen Dienst verzoekt ons nog mede te deelen. dat hpt gebruik van gepasteu riseerde karnemelk in deze periode van mond- en klauwzeer volkomen ongevaar lijk is. o CHRISTELIJKE VERPLEEGSTERS. Dezer dagen had het bestuur der afdee ling Leiden van den Alg. Ned. Christelijken Ambtenaarsbond een bijeenkomst uitge schreven voor de verpleegsters, werkzaam in het Academisch ziekenhuis. Een groot aantal verpleegsters had aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Nadat de voorzitter der afdeeling, de heer Slegtenhorst. met gebed geopend had, en de zusters, benevens den bondssecretaris, den heer Vermeulen, een welkom had toege roepen, kwamen de tongen los. Een stroom van vragen, wenschen, ver langens, en ook van grieven brak los bij de bespreking van de rechtspositie der ver pleegsters. De heer Vermeulen kon lal van vragen onmiddellijk beantwoorden. Voor tal van wenschen zal hij nadere inlichtingen in winnen, en een bespreking aanvragen bij den Directeur van "het Academisch Zieken huis. De voorzitter stelde voor binnenkort op nieuw een vergadering te beleggen. Dit voorstel verwierf algemeene instemming. Nadat de voorzitter ernstig bad aange drongen leden te winnen voorden Bond sloot hij deze geanimeerde bijeenkomst met dankgebed. Er traden 11 nieuwe leden toe. ZESDE R. V. A. Kapitein A. G. van der Hout. van het 6de reg. veldartillerie alhier, is benoemd tot adjudant van het korps. Eerste-luitenant P. G. C. A. van der Speek Obreen, van het 6de reg. veldartillerie, is, van zijn detacheering te Ede, bij zijn korps teruggekeerd. Reserve-lste-luilenants G. A. Janssen, mr. G. W. Bannier. F. W. J. Hupkens van der Eist, mr. M. M. Schim van der Loeff, H. .1. Broekveldt, jhr. L. G. Ju9t de la Paisières en G. van Zelin, zoomede reserve-2de-luitenant F. J. J. Moerel, van het 6de reg. veldartille rie alhier, komen van 14 t/m. 19 dezer bi) hun korps onder de wapenen tot het volgen van een gecomprimeerden cursus. KANTOOR INVOERRECHTEN EN ACCIJNZEN. Het kantoor dér invoerrechten en accijn- zen, Langebrug 20, zal speciaal voor het aanvragen van kostelooze rijwielbelasting- merken in het tijdvak van 14 Juli tot *2 Aug. 1930 zijn opengesteld als volgt: alie werkdagen, behalve des Zaterdags, van 1718 uur, bovendien iederen Woensdag van 1819 uur. In de buitengemeenten Oegstgeest, War mond en Voorschoten zal gedurende de ge wone zitdagen in de maand Juli hiertoe gelegenheid worden gegeven. o NED. VER. van CHR. TECHNICI. Oprichting eener Leidsche afdeeling. Teneinde weder tot de oprichting van een Leidsche afdeeling te geraken had do Ned. Ver. van Chr. Technici gisteravond in het gebouw „Prediker" een vergadering belegd. Moest de vorige vergadering we gens gebrek aan belangstelling worden uit gesteld, ditmaal waren na een kwartier wachtens een 5-tal Leidsche technici bijeen. De leiding berustte bij het hoofdbe stuurslid ir. Dijkshoorn, die de vergade ring met het lezen van Prediker XIT1 er. gebed opende. Na allen welkom te heb ben geheeten, deelde hij mede, dat de bondsvoorzitter, de heer Bounpan, plotse ling verhinderd was te komen en de heer R. Meyer in zijn plaats als propagandist van de vereeniging het een en ander over het doel en streven zou mededeelen. Spr wekte allen op mede te werken aan de wederoprichting der Leidsche afdeeling door zitting te nemen in het voorloopig be stuur en daarin met volle energie werk zaam te zijn. Na eenige bespveking werd overgegaan tot de verkiezing van drie leden van het voorloopig bestuur. Gekozen werden de heeren D. Hendriks, P. A. Kouwenhoven en C. Stpenwijk, doch d'" heer P. A Kouwpnhoven kon deze benoe ming niet aanvaarden In zijn plaats werd benoemd de heer F. de Zwart, terwijl ais voorzitter de heer Hendriks werd aange wezen. Het secretariaat is gevestigd Emma- laan 59, Oegstgeest. De heer Meijer, de propagandist der vereeniging gaf vervolgens in het kort een overzicht van de reeds gevoerde en nog te voeren propaganda. Tevpns gaf spr. het doel en streven der vereeniging in het kort weer. In aansluiting hiermede las de heer Dijkshoorn het werkprogramma der ver eeniging voor, waarna de vergadering op 'dé gebruikelijke wijze werd gesloten. VOORTZETTING VAN HET RUITERFEEST OP MAALDRIFT Hedenmorgen ia het ruiterfeest, dat vori ge week wegens regen moest worden uitge steld, vervolgd. In tegenwoordigheid van den waarnemend regimentscommandant ma joor Haitsma Muiier en echtgenoote, als mede vele burgers werd het springcon cours onder leiding van kapitein Mante en adjudant Patje gehouden. In totaal werd deelgenomen door 11 on derofficieren, die achtereenvolgens een ne gental hindernissen moesten nemen, met een maximum hoogte van 1.05 c.M. Deze bestonden uit matten, double-bar, hek, korf, balen, stroobank, waschlijn, geblokte muur, driesprong en een triple-bar. Hoewel het. oorspronkelijk in de bedoeling had ge legen met behulp van een aantal, door de firma Vroom en Dreesman gratis ter be schikking gestelde luchtballonnetjes eet) hindernis te vormen, moest hiervan in ver band met de tropische warmte van afgezien worden. Mie deelnemers namen vrij vlot de hin dernissen, waarbij weigeringen heel weinig voorkwamen. Dat de heeren elkaar weinig toegaven, blijkt wel uit het feit, dat ten slotte 5 deelnemers over moesten rijden ten einde de 4 prijswinnaars te bepalen. De uitslag luidt: 1. Wachtmeeste.r Treffer, met 0 fouten in 45 4/5 sec. (zilveren beker); 2. wachtmees ter Van der Boon met O fouten in 48 2/5 sec. (reistasch); 3. opper-wachtmeester Van Opstal met 0 fouten in 49 1/5 sec.opper wachtmeester D. Kampman, met 4 fouten in 46 sec. Namens den praeses van het Collegium en dc Lustrum-commissie, reikte de waaf- nemend-regiments-commandant., maj. Haits ma Muiier. de prijzen uit. Spreker bracht namens de hooge militaire autoriteiten, die Vrijdag j.l. het militaire feest hadden bij gewoond hun volle tevredenhcidsbetuigin- een over het, verrichtte over. aan de be trokken leiders. Doch ook uit het oogptmt van den opzet, de bestendiging der goede verhoudine tusschen de Leidsche studenten en het garnizoen kan het feest als volko men geslaagd wordenbeschouwd. AUTOTOCHT VAN DE OUDEN VAN DAGEN. Hedenmiddag om half twee ongeveer zijn van den Burggravenlaan alhier 98 auto's met .ongeveer 300 deelnemers aan den auto tocht voor de ouden van dagen vertrokken. Als eerste doel wordt gereden naar hel Haagsohe Bosch, waar van buiten het Huis ter. Bosch zal worden bezichtigd. Vervolgens wordt ge-reden naar Meyen daal, waar de thee zal worden gebruikt, om tenslotte om ongeveer 6 uur weer op de Kaasmarkt alhier te arriveeren. Morgen komen wij op het een en ander uitvoerig terug. Naar wij vernemen is prof. M. W. F. Treub zoover hersteld, dat hij het Diacones- senhuis heeft kunnen verlaten. De Commissaris van politie alhier brengt in herinnering de Verordening, rege lende het toezicht op in Leiden vertoevende Vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrich ting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan ge noemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 9—12 uur. van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Be volking en den Raad van Arbeid, vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. Zaterdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer S. Linscbooten als schil der in dienst trad bij het Néd.-Herv. Kerkgenootschap. Gisteren 9tonden 420 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 271 op 2 Juli 1929. DE BEGROOTING 1929. B. en W. stellen den raad voor de be grooting dienst 1929 te verhoogen met ver schillende bedragen tot een totaal van f 162,719,7772. Hierin kan worden voorzien door hoogere ontvangsten tot een bedrag van f. 103.228,4*4 door overschotten op uit gaafposten voor een bedrag van f43,548.16 en door afschrijving van den post „onvoor ziene uilgaven" van f. 15,943,177a. Verder stellen B. en W. den raad voor de begrooting 1929 alsnog te veihoogen met e>en bedrag van f. 1.648.277,507» in ont vangst en uitgaaf, waaronder een boekpost BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het Suikerwetje aangenomen. (Uit het Pariement, 3e Blad) Nog eenige jaarvergaderingen van veree- nigingen. (Binnenland, le Blad). Een comité van doopsgezinden contra de actie tot dienstweigering. (Kerk en School, 3e Blad). Hevige branden in Ned. Oost-Indië. (Bin nenland, le Blad.). Tilden slaat na harden strijd te Wimble don Borotra. (Sport, 2e Blad.). Oefenwedstrijd in de Zijl van 't Ned. Polo zevental tegen 'n Amsterd. Combinatie. Twee Leidenaren in de nationale ploeg. (Sport, 2e Blad.). Onweer eischte slachtoffers en richt schade aan in Gelderland. (Laatste Be richten, le Blad.) BUITENLAND. Het aftreden der Finsche regeering. (BuL ten land, le Blad.). Oneenigheid in Znid-Afrika in de partij van Hertzog. (Buitenland, le Blad.). Een avontuur van A. Fokker in Amerika. (Buiten)andsch Gemengd, 2e Blad.). Actie om prins Otto von Habsburg uit te roepen tot koning van Hongarije. (Tel. le Blad). Treinrampen in Frankrijk en Italië. (Tel. le Blad.). van f. 1.600.000 inzake tijdelijk belegd kas geld. Bij de verantwoording van de te verhoo- gen ontvang- en uitgaafposten der begrooting 1929 komt het volgende voor in verband met den Stadhuisbrand: Op de begrooting was uitgetrokken ten laste van het fonds voor het treffen van voorzieningen in verband met den brand van het Stadhuis en voor den bouw van een nieuw stadhuis een bedrag van f. 191.000. Deze uitgaven hebben echter bedragen f. 199.109,4672 of f. 8109 meer. De oorzaken van deze overschrijding zijn de volgende: de kosten van inrichting van h£t gebouw Wallon, welke waren geTaamd op f. 40,122 blijken ten slotte te hebben be dragen f. 41,885,31 of f. 1763,31 meer, die van de inrichting van het kantoor van den gemeente-ontvanger overtreffen de geraamde som van f. 3026 met f. 1084,76, terwijl de inrichting van de bovenlokalen van de so ciëteit „Amicitia" tot bureau voor de afdee ling Burgerlijke Stand en Bevolking, waar voor een bedrag van f. 1490 was geraamd, een hoogere uilgaaf vereischte van f 999,39. Voorts bedroegen de kosten van beveili ging en opruiming van het terrein van den brand over 1929 f. 14.732,88 of f 961,68 meer dan geraamd was. Het stadihuisfonds, dat aanvankelijk kon worden uitgetrokken op f. 1.237.640,34 werd wegens nog op den dienst 1929 geboekte ontvangsten tot een totaal bedrag van f. 47,079,62 gebracht op f. 1.284,719,96 Hier van gaan af de ter zake van den stadhuis brand gedane uitgaven van f 199,109, zoo dat op het dienstjaar 1930 moet worden overgeboekt een bedrag van f 1.085.610,5072. Het oorspronkelijk uitgetrokken bedrag dient over 1929 verhoogd te worden met f. 38,970,167». De verhoogde ontvangsten van dit fonds ad f. 47,079,62 zijn de voegende: de door de gemeente over 1929 betaalde rente voor het gebruik van de gelden van het fonds f. 36.997,11. dc van het rijk ontvangen bij drage in de kosten van de gehouden volks telling f 1700; de bespaarde kosten op on derhoud van het voormalig raadhuis f. 7383,82. In de kas van den gemeente-ontvanger is een bedrag van f. 4570,347» aanwezig, waar van-de specificatie onmogelijk is aan te geven. Aangezien echter het onderzoek naar het administratief verschil tusschen kas en boe ken nog steeds wordt voortgezet, is het geenszins uitgesloten, dal dit verschil geheel of gedeeltelijk nog wordt opgelost.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1