AGENDA. BUITENLAND. HEDEN: Jeruël: Bijbelbespreking 8 uur nam. Vrijdag. Breeslraat 19: Buitengew. ledenvergade ring Vereeniging lot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen. 5 uur n.m. Dagelijks. „Casino-bio9coop". Hoogewoerd: Voorstal- iingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 to! 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-thealer", Stationsweg: Bioscoop- •n Variëté-voorsleJlingen. Dagelijks te 8 uur. 't Woensdags en 's Zalerdags malinée te t uur. „Trianon-Thealer", Breeslraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Woensdags en Zaterdags familiematinée. „City-theater", Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woen- dags en Zalerdags matinée te 2 uur. Woensdag: Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halféén tot 3 uur n.m. Donderdag: Inst. v. Paacventieve Ge neeskunde: Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8—10 uur nam. Den Haag (Scala): Revue „Turf in je ransel". 8 uur nam. De avond-, nachtr en Zondagdiensfc rler apotheken wordt van Maandag 30 Juni tot en met Zondag 6 Juli a.s. waargenomen door de apotheek: W. Pelle, Kort Rapen burg 12, telef. 594. DE LICHTFABRIEKEN. Onder verwijzing naar een schrijven van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit geven B. en AV. in overweging, goed te keuren, dat over het jaur 1929 wegens normale uitbreidingen der Gasfabriek f. 54.000 en der Elcctrici- tcitsfabriek f. 237.000 is besteed. NOG EEN KINDERSPEELTUIN. 19 Mei j.l. werd besloten tot oprichting van een kinderspeeltuin nabij de Seringen, straat ten behoeve van de vereeniging „Zui derkwartier." Inmiddels werden ook onderhandelingen gevoerd met het bestuur van de speeltuin- vereeniging „Westerkwartier", inzake tin oprichting vaD een speeltuin voor die ver eeniging nabij den Haagweg. Deze onderhandelingen, waarbij B. en W. evenals ten aanzien van „Zuiderkwartier" het standpunt inna men, dat het terrein op kosten van de gemeente tot speeltuin zou worden inge richt, doch door de vereeniging voor eigen rekening, derhalve zonder subsidie van de gemeente, zou moeten worden geëxploi teerd. hebben tot overeenstemming geleid. Blijkens het plan, waarmede de Commis sie van Fabricage zich kan vereenigen, is deze tweede speeltuin ontworpen op een perceel land in den Boschhuizerpolder en zal hij een oppervlakte beslaan van plm. 4000 M2. Het terrein, dat is te bereiken langs een met koolasch verharden weg, die ongeveer 28 Meter moet worden verlengd, wordt aan drie zijden afgescheiden door een gaashek, terwijl de afschering langs de sloot aan de Oostzijde door de vereeniging zelf zal wor den aangebracht. Bij den ingang komt een gebouwtje te staan voor verblijf van den portier en voor berging van spelmateriaal, terwijl daarin tevens eenige W C.'s zullen worden aan gebracht. Nabij dit portiershuisje is een zandbak geprojecteerd. Het gebouwtje komt. wat de inrichting betreft, vrijwel overeen niet dat, hetwelk voor de vereeniging „Zuiderkwartier" is ontworpen. In verband met de omstandig heid, dat het onderhavige terrein op eeni- gen afstand van do bebouwde kom is gele gen, is echter gerekend op een grooter over dekt gedeelte naast het gebouwtje, zoodat meer kinderen bij regen een schuilplaats kunnen vinden. Het portiershuisjo zal wor den voorzien van een flauw hellende be kapping, welke aan het aestlietisch aspect ten goede zal komen. Ter voorziening in de behoefte aan ar:nk- water, kan, gelijk bij de zweminrichtingen aan het Rijn-Schiekanaal en de Zijl ge schiedt, gebruik worden gemaakt van een dagelijks vanwege de vereeniging to vullen waterton, aangezien, ook blijkens een nog nader ingesteld onderzoek, het aanleggen van een waterleiding te kostbaar zou worden. De voor rekening van de gemeente ko mende kosten voor het inrichten van hcv. terrein met de afscheidingen, portiershuisje en zandbak worden geraamd op f. 4100, en kunnen in dit geval eveneens worden be streden uit het „Fonds voor Stadsverbete ring, Werkverschaffing en andere Sociale doeleinden." Tegen de door het bestuur der vereeni ging laatstelijk aangeboden exploitatiebe grooting hebben B. en W. geen bedenking, zoodat thans de termijn van iugebruikge- ving van het terrein op 3 jaar kan worden bepaald Ook overigens stemt de ontwerp, overeenkomst overeen met die, welke met „Zuiderkwartier" werd gesloten. 1 BELASTINGRECLAME Tegen de aanslagen van een 4-tal perso nen in de plaatselijke inkomstenbelasting van andere gemeenteD als werkforens be staat, bij B. en W. bezwaar, omdat de be trokkenen naar hun meening in de bedoel de gemeenten niet als zoodanig belasting plichtig zijn. WATERPOLO. DE OEFENWEDSTRIJD VAN HET NED. ZEVENTAL. De samenstelling der ploegen. De opstelling van het Ned. 7-tal, hetwelk morgenavond in „De Zijl" om 8 uur tegen Amsterdam uitkomt is: A. v. 01st (Y) J. Elzinga F. Kuijper H. Schat CL. Z. C.) (Dolfijn) (N. Z. C.) J. Buys J. H de Haas Jac. Kohier (L.Z.C.) (Zian) j (Y) De opstelling van Amsterdam is: C. H. Mousse* (D.J.K.) G. F. Muller B. F. Carton J..1. Kohier (Dolfijn) (D.J.K.) (Y) P.v.d Velden J,H. Scholte J.v.OostromSoede (Dolfijn) (A. Z.) (Y) ZWEMMEN. WEDSTRIJDEN VOOR - GYMNASIASTEN. Hedenavond te 7 uur 30 organiseert de Leidsche Gymnasiasten Bond U.S.A. zwem wedstrijden voor Leidsche Gymnasiasten in de zweminrichting aan den Hooge Rijn dijk. De wedstrijden zijn voor alle belang stellenden gratis toegankelijk. VOETBAL. HET TOURNOOI TE GENEVE. Het internationaal voetbaltournooi te Genève is gisteravond voortgezet met den wedstrijd Ujper (Hongarije)-—Real ÜDion Irun (Spanje), welke door de Hongaren met 3—1 werd gewonnen (rust 1). Woensdagavond speelt Go Ahead tegeD de F. O. Bologna. KORFBAL. VITESSSE. LAWN-TENNIS DE KAMPIOENSCHAPPEN TE WIMBLEDON. Cochet door Allison in drie sets geslagen. Tegen alle verwachting in heeft Cocihet het niet verder gebracht dan de kwart-eind strijd. waarin hij gisteren door Allison is geslagen. En dal nog wel in drie sets! Zijn land genoot Borotra deed het beter en sloeg Lott met 2—6, 6—3, 6—3, 6—4. Tilden speelde meer een exhibition tegen Gregory, dan een wedstrijd. De Brit was volkomen machteloos tegen de superieure variatie van vliegend harde drives en prach tig gesneden slagen: 61, 62, 63. En Doeg is de vierde in de laatste vier. Door een overwinning op zijn landgenoot Mangin. De halve eindstrijden zijn dus Tilden Borotra,AllisonDoeg, Zoo er ooit een kans geweest is voor Tilden, dio in 1920 en 1921 Wimbledon won en sinds dien niet meer, dan is het nu. Doch Borotra is in schitte renden vorm. Wie weet of het niet 'n nieuwe A'enrassing wordt, dat de Franschman Tilden voor het eerst op open banen slaat. Alle Nederlandsche spelers zijn nu uit geschakeld. Want mej. Canters en Timmer verloren het gemengd dubbelspel van mevr. Wh it tings tall en Gochet. Natuurlijk was die nederlaag te verwachten, doch dat dit met 06, 06 zou zijn en met zulk slecht en ondoordacht spel, dat hadden wij niet ver wacht. Het was een teleurstel lende debacle, zelfs al neemt men de sterkte van de ge duchte tegenpartij in aanmerking. De voornaamste uitslagen zijn: Hceren-enkelspel: kwart-beslissing: Alli son (Am.) slaat Cochet (Fr.) 64. 64, 63. Borotra (Fr.) slaat Lott (Am.) 26. 63, 63, 64 Mangin (Am.) slaat Doeg (Am.) 6—3 1—6„ 6—3 6—4. Tilden (Am.) slaat Gregory (Eng.) 61, 62, 63. Heeren-dubbelspel: Dcide ronde. Austin en Olliff (Engslaan Hillyard (Eng.) en Von Kehrling (Oostenrijk) 86, 60, 6—2. Dames-dubbelspel: Derde ronde- mrs. WillsMoody cn miss Ryan slaan mrs. Stocks en mrs. Owen (Eng.) 61, 63. Gemengd dubbelspel: derde ronde: Cochet (Fr.) en mrs. Whittingstall (Eng.) slaan Tim mer en mej. Canters (Nederland) 60. 60 Heden vertrekt naar Genua, met als ver dere bestemming Palembang. dr. P. J. Kai ser, voorzitter en speler van Vitesse. In de veertien jaren dat Kaiser lid van Vitesse was, heeft hij zijn club veel belangrijke diensten bewezen. Gedurende zes seizoenen maakte hij deel uit van Vitesse's eerste twaalftal, en daarin was hij steeds een van de meest volhardende en onvermoeide spe lers. Daarnaast heeft hij meer dan 5 jaar den voorzilershamer jn het Vitesse-besluur ge voerd. In deze kwaliteit deed Kaiser zich kennen als een tactvol bestuurslid met een helder oordeel. Mét dr. Kaiser vertrekt ook mej. B. H. Vermast, thans mevrouw Kaiser, naar Indië. In Vitesse's dameszeslal nam zij een der eerste plaatsen in, niet het minst door haar vlugge en doordachte manier van spelen. Beider vertrek beteekent een groot veiiie9 voor Vitesse, dat hun een souvenir en haar beste wenschen medegaf. BILJARTEN. HET WERELDKAMPIOEN SCHAP 7'/s. Het wereldkampioenschap cadre Th te Vichy werd gewonnen door Soussa. 6 over winningen, 2037 punt., h. s. 88, gem. 13.58; tweede werd Foersler; 3. Zaman: 4. Gas- parin; 5. Hommen ng met vier overwin- gen); 6. Alibert7. Baltus; 8. Agassiz. WIELRENNEN. LEIDSCHE REN- EN TOURISTVEREEN. SWIFT Hedenavond zal de 18.6 K.M recordrit ge reden worden. De start zal plaatshebben om precies 8 uur, waarbij de heer P. T. de Jong als tijdwaarnemer zal fungeeren. De juniores rijden 10 K.M.. SCHAKEN. HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. CRICKET. DE TWEEDE TOETSWEDSTRTTD. Australië sluit de eerste innings op 729 voor 6. De Australische batsmen hebben hun ge weldige score op dezelfde wijze voortgezet, zoodat, toen zes wickets neer waren, ge sloten werd op 729 voor 6. Daarvan had Bradman er 254 voor zijn rekening genomen en Wood full 155. Maar ook de anderen be reikten allen de dubbele cijfers. Bradmans 254 is het hoogste totaal, ooit door een speler in een toetswedstrijd in En geland gemaakt; hel hoogste door een Australiër in Engeland en liet hoogste totaal door eenige speler in een toelswedstrijd op Lords gemaakt. Het laatste record stond op naam van Hobbs, die in 1924 211 maakte tegen de Zuid-Afrikanen het eerste op naam van den Australiër Murdoch op den Oval m 1S84 gemaakt Er wordt onweer en regen verwacht, een slecht uitzicht voor de Engelsche bailsmen. White bowlde 3158; Tabe 1148; Ro bins 1172 en Hammond 182 Verder Allen 0115 en Wobley 035. Daarna gingen de Engelschen voor de tweede maal in. De scores bleven voorloopig vrij laag, zoodat de wedstrijd gestaakt werd met 98 voor twee. Tweede innings Engeland: Hobbs. b Grimmett 19 Woolley, h.w., b. Grimmett 28 Hammond, not out20 Duleepsinhji, not out 27 Extra's 4 Totaal (voor 2$98 Om den wisselprijs (Zilveren Koning) van het Leidsch Dagblad. De afgebroken partij BosschaVan Hoek is door eerstgenoemde gewonnen. In de tweede helft van den eindstrijd zijn reeds twee partijen -esperld. Dcmmendal won van Boot pn Van Hoek verloor van Bosscha, zoo- dat de stand thans i9 Demmendal 4 uit 4, Uorvha 3 uil 4, Van Hoek 0 uit 3 en 1 afge- breken nartij, Boot 0 uit 3 en één afgebroken j partij Demmendal heeft derhalve de beste kansen op de eerste plaats. Hedenavond wordt de wedstrijd voortgezet met de par tijen BosschaDemmendal en BootVan Hoek. De twee best gespeelde parlijen vol gen hier: Spaansche partij' Wit: G. Bosscha, zwart lr. J. J. G. v. Hoek 1. ei eb 2. Pf.3 Pc6: 3. Lb5 a6. 4. La4 Pf6; 5. 0—0 d6; 6 Tel Lg4; 7. c3 Le7; 8. d3 0—0; 9. Pbd2 Dc8; 10. Pfl Pd8; 11. h3 Lh5; 12 Pe3 Lgfv 13 g4 c6: 14. Pf5 Dc7; 15 Le3 dö16. l>4 Te8; 17. Lg5 de4: 18. de4: Pe6; 19 Lh3 20 Pgö h6; 21. Pf3 Tad8; 22 De2 Kh8; 23. Pf3 1)4 Ph7; 24. Ph4 f3 Pgö' 25. Kg2 PfS 26 Kf3 Lgó; 27. Tedl Tdl 28 Tdl Td8; 29. a4 Tdl 30. Ddl a5; 31. Dd3 ab4: 32. ab4 Lel. 33. Ph4 Lh7; 34. Dc4 Lg5; 35. Pg2 Dd7; 36 bó ab5: 37. ab5: b6; 38 Pel I.g8: 39 Pd3 De8. 40. DoR DbS; 41. Ldó Ld8. 42. Pb4 Dc7; 43. PaG De7-44. Dc8 16; 45. Lg8 Kg8 46. Pb8 Dc7; 47. De6t DI7 18. Dd5 Ddö; 49. cdö- Le7; 50. Pd7 Ld8. 51. Ke4 Kf7; 52. Pb8 g6; 53 Pc6 Lc7; 54. 1)4 LdG; 55. hö f5t; 56. gfö: gha: 57. Pe5:t Kf6; 58 f4 Lc7; 59. Pe4 1)4; 60. d6 Ld8; 61 Pe3 hö: 62. Kf3 Kf7. 63. Pdó Ke8. 61 ffi Kf7; 65.'f5 KeS; 66. Kg2 Kf767 Kh3 Ke8; 68 Khi; Kd7; 69. Khö- Kd6. 70. (7 Le7. 71 Pb6; Kc5; 72. Pd7t zwart geeft op. d4 opening. Wit: W. Demmendal, zwart G. Bosscha. 1 d4 d6, 2 c4 Pf6. 3. Pc3 g6; 4. e4 Pbd7; 5. Pf3 Lg76. Le2 0—0; 7. 0—0 c6, 8. h3 1)6; 9. Le3 Pe8- 10. Dd2 Kh7; 11. Tad 1 Dc7; 12 Ph2 05, 13 d5 Pdt6; 14. b4cd5- 15. cd5: Ld7; 16 Tol Bd8; 17. Tc2 a6; 18. Tfcl S8; 19. Dd3 h5: 20. PfS Tf8: 21. Pg5+ Kg8; 22. b5 Ph7; 23. Ph7 Kl)7: 2t. ba6: ba6: 25. Thl 15; 26. 13 ff; 27. Lf2 h4. 28. Tb6 a5; 29. Pb5 Tf6; 30. Dn3 Lf8. 31. Tb7 g5; 32- Lb6 De7; 33 Pc7 Tc8; 34. Pe8: De8: 35. Tc8' Dc8- 36 Tc7 De8; 37. Da5' Kg6; 38. Da7 Tf739 La6 La4; 40. Tf7; Df7: 41. Df7:f Kf7 42 Ld8 Le7; 43. Lc7 Ke8; 44. Lc8 Ld7, 45. Lb7 Kf7; 16. Lc6 Lc6: 47. bc6: Ke6; 48. Lb6 dö; 49 ed5- Kd6; 50. a4 Kd5: 51. c7 zwart geeft op. RECLAME. H. P. H.KEfREWEc, begrafeNossen Tei. eet AUTO-TRANSPORT A:,lmnrkl 16 CREMATIE 4762 DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontruiming van het bezette- gebied De reorganisaties van het Volkenbonds' secretariaat Engelsche steun voor de minderheden. De ontruiming vari het bezette gebied heelt zonder eenig incident plaats gehad. Overal zijn vannacht de Duilsche vlaggen uitgestoken, luidden de klokken etc. Op talrijke plaatsen zullen vreugdevuren worden ontstoken. Op 6 Juli zal te Mainz met een plechtigheid de eerste steen van 't Stresemann-monument worden gelegd. Daar de nationaal-socialislen van plan schijnen te zijn de feestvreugde te verstoren zijn door de politie uitgebreide maatregelen in het belang van de orde en rust getroffen. Tegen het einde der zitting van den Rijks dag had een plechtige betooging plaats naar aanleiding der ontruiming van het Rijnland. President Loebe gaf in een korte toespraak uiting aan het gevoel van vreugde over het feit, dat thans het laatste symbool van vreemde souvereiniteit van den Duitschen Rijn verdwenen is. Proclamaties van njkspresidenl en regee ring zijn uitgegeven. De Duitsche premier sprak reeds te Wiesbaden. Overal zijn feest- bijeenkomsten georganiseerd in het gansche Duitsche Rijk Te Tier namen tusschen 30.000 en 35.000 menschen deel aan de middernachtelijke herdenking van de ontruiming van het Rijn land. Nadat op de markt een zangvereeni- ging eenige liederen ten gehoore had ge bracht en gemeenschappelijk een aantal Duitsche liederen was gezongen sprak de Rijksminister voor Verkeerswezen. Von Guerard een feestrede uit, waarna de Prui sische minister van Handel, dr. Schreiber, nog 't woord voerde. In de stralen heerschle nog lang na middernacht een feeststemming die aan den carnavalstijd deed denken. De pers, zoowel in Frankrijk als in Duitschland, houdt zich ingetogen. Jn Frank rijk wijst men nog op de financieel? moei lijkheden, waarin Duitschland zich thans bevindt, ter tempering van de vreugde. De Commissie van 13 deskundigen, die opdracht had gekregen van de jongste Vol kenbondsvergadering oin voorstellen op te maken omtrent de reorganisatie van het Volkenbondssecrelariaat, het internationale arbeidsbureau en het internationale hof is Zondag met haar werk gereed gekomen. Zij heeft één meerderheids- en verschillende minderheidsverslagen uitgebracht, die over 14 dagen gepubliceerd zullen worden. Tusschen de verschillende rapporten be staat overeenstemming over de kwestie der ouderdomsverzorging van de Volkenbonds ambtenaren. Het recht op pensioen treedt in na 15 jaren dienst Voor de kwestie der leiding van het Vol kenbondssecrelariaat stelt de meerderheid voor. het aantal onder-secretarissen-gene raal van 5 tot 10 uit te breiden. Van de 5 nieuwe posten zal er één dadelijk door den juridischen adviseur van den secretaris-ge neraal Buero (Uruguay) bezet worden, ter wijl de 4 andere open gelaten zullen wor den om bezet te worden door de kleine Sta ten, o.a. Polen. Duitschland en Italië hebben zich in een gemeenschappelijk rapport voor een hervor ming uitgesproken in dien zin, dat aan alle verantwoordelijke secretarissen-generaal een adviseerend orgaan za.l worden toegevoegd in de gedaante van de vier onder-secreta rissen-generaal met den juridischen advi seur en den voor elk geval bevoegden af- deelinps-directeur en dat de directeursposlen bezet zullen worden door de landen, die niet door ondersecretarissen vertegenwoor digd zijn. De functie van plaatsvervangend secretaris-generaal zal waargenomen wor den door den oudsten onder-secretaris. De minderheid wil de levenslange aan stelling. welke de meerderheid tot het ge- heele korps der ambtenaren wil uitstrek ken. beperken tot de zoogenaamde middel bare en technische ambtenaren, terwijl de uitgesproken politieke leidende ambtenaren aangesteld zouden worden met contracten voor zeven jaar. De meerderheid en minderheid zijn het er over eens dat de juridische adviseur van den secretaris-generaal den rang en titel van een onder-secretaris-generaal moet krijgen. De Japansche vertegenwoordiger heeft een eigen rapport ingediend, dat. wal den inhoud betreft, ongeveer overeenstemt met het Duitsch-Ilaliaansche voorstel. Japan is tegen de vermeerdering van het aantal on der-secretarissen. De vermeerdering van het aantal leidende posten is een begrootings-aangelegenheid. waarvoor eenparigheid van stemmen ver- eischt is. 68 Leden van het Engelsche Lagerhuis hebben aan Mc Donald het verzoek ge richt. de kwestie der nationale minderhe den in September voor de Volkenbondsver gadering ter sprake te brengen, omdat de minderheidsverdragen niet op bevredigende wijze werken. Mac Donald wordt verzocht, de benoeming van een commissie voor Ie stellen, die onderzoeken moet, welke resul taten de verdragen en de methodes tol be handeling van klachten van minderheden opleveren. De onderteekenaars van het ver zoek wijzen er op, dat de minderheidsver dragen de voorwaarde zijn geweest voor de erkenning van Polen en andere staten door de groole mogendheden en verklaren, dat de verdragen in de groote meerderheid der ge vallen een doode letter zijn gebleven. Verder zegt het verzoek: Berichten uit alle landen, wier minderheden van den Volkenbond en daardoor ook van Engeland een garantie gekregen hebben, bewijzen, dat de toestand gespannen is. De behandeling, die de petities van minderheden te Genève ondergaan, bewijst, dat de Volkenbond als horg van de minderheidsrechten, zijn laak niet nakomt en wekl de bezorgdheid, dat le petities vaak niet behandeld worden, zoo- ils zij verdienen Uil de berichten blijkt, dat talrijke minderheden verhinderd wor den haar petities aan den Volkenbond te zenden. DUITSCHLAND. Thfljingen en het Rijk, In het geschil tusschen het Rijk en Thü- ringen over het grondwettig karakter van Art. 3 van de ThüriDgsche machtigingswet heeft het Rijksgerechlshof zich ten gunste van het Rijk verklaard en erkend, dat Art. 3, par. 1 der Thüringsche machtigingswet onvereenigbaar is met het Rijksrecht. Het Rijksgerechtshof heeft zich in alle opzichten bij het standpunt van den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken aangesloten. ENGELAND. Het Kanaaltunnelplan Uit Britsch-Indië. Het. Lagerhuis heeft gisteren gedebat teerd over den Kanaaltunnel. Mc. Donald zeide, dat de vraag niet enkel is of de tunnel rendeeren zou. in finanti eel opzicht, maar of hij gebouwd moet worden van het standpunt der nationale belangen. Mac Do nald, die voorts zeide dat Baldwin en Lloyd George het besluit der regeering tegen den. tunnel goedgekeurd' hebben, voegde er bij, dat de politieke en diplomatieke gevolgen van de tunnelkwestie voor het eeret over wogen zijn en dat zij, die verantwoordelijk zijn voor het buitenlandsche beleid, het er over eens waren, dat het bestaan van den. tunnel de leiding der Britsche buiteulaiicLohe aangelegenheden nie-t zou bevorderen en dat de tegenwoordige situatie dé voorkeur ver dient voor een vreedzame politiek. De motie ten gunste van den tunnel werd verworpen met 179 tegen 172 stemmen. In Bombay begint vandaag de zoogenaamde boycott-week". Talrijke b6toogingen tegen buitenlandsche, met name Engelsche, goe deren zullen gehouden worden. Op de enveloppes zullen „boycoLt-zegds" worden geplakt en de nationale vlag zal overal worden uitgestoken. Aanstaanden Zondag zal de week besloten, worden met een historischen optocht, waarin de waaide van de Indische kunst en van dei Indische inheemsche goederen zal worden getoond. Nehru, die aangehouden is, gelijk gemeld» heeft Vallabhai Patel, een broeder van den vroegeren voorzitter der Wetgevende Ver gadering, als zijn opvolger aangewezen. De Indische centrale regeering heeft den provincialen regeeringscollegea verzocht het rapport van de commissie-Sim on zoo spoedig mogelijk te behandelen en hunne meening onverwijld aan de centrale regeering mede te deelen, die dan de verschillende rap porten tezamen met hare eigen opinie aan de Engelsche regeering nog voor 13 Sep tember zal doen toekomen. Acht jonge lieden zijn aangehouden ondei1 de beschuldiging in het district Munshiganj telegraafdraden doorgesneden te hebben. Zij bekenden te behooren tot een onlangs op gerichte bende met het oogmerk de post kantoren in brand te steken als protest tegen het rapport van Simon. De leden der organisatie, waarvan Congres-vrijwilligers deel uitmaakten, hadden zich verbonden om, voor het geval,, dat Swaraj niet te verkrijgen was door niet-geweldadige middelen, tot ge weld hun toevlucht te nemen. Ten gevolge van deze bekentenis zijn in ongeveer alle Cor.gres-afdeelingen in het district huiszoe kingen verricht door de politie. Verscheidene personen zjjn aangehouden. DE VATICAANSCHE STAAT. Allocutie van den Pans. Z. H. de Paus heeft een allocutie ge houden. Hij begon met het uitspreken van zijn erkentelijkheid voor de ontelbare bedevaart gangers, die uit alle deelen der wereld in zijn Jubileumjaar naar Rome zijn gekomen en voor het slagen van het Eucharistisch Congres te Carthago, dat naar hij hoopte het begin en een goede inwijding zou zijn van een bloeiperiode van de Kerk in Afrika die zulk een glorierijk verleden heeft. Na de geestelijken te hebben herdacht, dien zijn heengegaan, sprak Z. H. over de Protestantsche propaganda in Rome. De Paus zeide, dat de Protestantsche drijvers van 1870, het jaar, waarin de Italiaansche troepen Rome van den Heiligen Stoel na men niet opgehouden hebben met hun ver nielingswerk en verovering met steeds toe- nemenden drang. De Paus meende in dit verband, dat eenige wetten, die gedurende den laatsten tijd zijn afgekondigd, in sterk contrast zijn met den geest en de letter van de plech tige verdragen van het Lateraan. De Paus sprak vervolgens met dankbaar heid over het mooie werk van het Insti tuut tot behoud van het geloof. Ten opzichte van de vervolging van de geestelijken in Rusland, herinnerde de Paus aan hetgeen hij hieromtrent op 19 Maart in de Sint Pieter heeft gezegd en dat nog geen verandering van houding der geeste lijkheid mogelijk is. De kwestie, die op Malta is ontstaan, noemde Z. H. zeer ernstig in verband met het feit, dat zij betrekking heeft op een volk, dat zoo ernstig Katholiek is als dat op Malta. POLEN. Korianty in gevecht. Te Kattowitz heeft een vechtpartij gehad tusschen Korfanty en de Kujawski wiens echtgenoole lid van het parlement is en aanhangster der regeering. Korfanty had haar scherp aangevallen. Een en ander leidde tot betoogingpn voor Korfanty' waar aan de politie te pas kwam. 2-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2