DE LUSTRUMFEESTEN 71ste Jaargang VRIJDAG 27 JUNI 1930 No. 21557 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. DE KRANSLEGGING BIJ HET BORSTBEELD VAN REMBRANDT DOQR DE LEIDSCHE STUDENTEN-TOONEELVEREENIGING. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regei toot adTertentiën uil Leiden en plaatsen waar aeentschappen Tan ons Blad jereslijd rijn. Voor alle andere adrertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. r/0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. OPENLUCHT-SAMENKOMST VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Met verwijzing naar de advertentie in dit blad, welke nadere bijzonderheden geeft over de a.s. Zondagmiddag op „Groot- Leeuwenhorst" te Noordwijk te houden Openlucht-bijeenkomst, worde deze met een enkel woord ingeleid. Samenkomsten als deze werden reeds eer der gehouden, doch verschillende vrijzinnig- godsdienstige groepen maakten bezwaar tegen de plaats, welke vaak te ver van hun woonplaats was gelegen of moeilijk te be reiken was. Het comité, dat zich hier ter slede vormde uit de groepen der Vrijzinnig-Christelijke- Federatie, was zoo gelukkig de beschikking te krijgen over een deel van de prachtige buitenplaats „Groot-Leeuwenhorst", welke gemakkelijk per tram naar Noordwijk-Bin nen te-bereiken is. Het comité hoopt van harte, lat deze eerste poging door Leiden gedaan, m?t wel slagen zal worden bekroond. Ten opzi:hte van het programma en van de plaats van samenkomst is het volkomen gerust. 'Mogen velen zich geroepen gevoelen a s. Zondagmiddag op „Groot-Lesuwenhorst" le (komen. EEN INDIAANSCH OPPER HOOFD IN DE SLEUTELSTAD. Hedenmorgen heeft Big Chief White Horse Eagle zijn aangekondigd bezoek aan het bedrijf van A. W. Sijthoff's Uitgevers maatschappij gebracht. Hij werd met zijn echtgenoote Queen Wa Tae Na per auto door den directeur, den heer S. G. van Looii van Amsterdam gehaald en arriveer de even over twaalven aan de Doezastraat, waar eenige honderden nieuwsgierigen reeds een halfuur lang in den regen zijn komst» met ongeduld verbeidden. Vanzelfsprekend viel zijn exotisch costuum met den vreemden hoofdtooi vooral bij de jeugd zeer in den smaak. In de ontvangkamer werden mevr. Van Looij, de president-commissaris, de heer Van Waalwijk, de beide procuratiehouders, de heeren H. P. van Dam en du Croix en de afdeelingschefs aan de bezoekers voor gesteld. Nadat kofie was gepresenteerd, werd een korte rondwandeling door het bedrijf gemaakt, waarbij de heer Van Looij de noodige toelichtingen gaf. Tenslotte werd op de binnenplaats een foto van het geheele personeel rondom de gasten geno men, waarna zij, wederom uitgeleide ge daan door den heer Van Looij, naar Den Haag vertrokken, nagestaard door honder den stadgenoot-en. LANGZAAM NAAR HET EINDE. Tweede spelopvcering op de Kaag. De volgens sommige critici onontbeerlijke regenlucht was ook bij de tweede opvoe ring van het walerfeestspel „De vliegende Hollander" op de Kaag weer aanwezig. We vermoeden, dat de toeschouwers bij de be paling van hun appreciatie wel een tegen gesteld standpunt zullen innemen, temeer, waar het gistermiddag niet bij dreigende wolken bleef, maar het gedurende de gehee. le opvoering gestadig regende Er waren maar al te veel, die gerekend hadden op meerdere standvastigheid van ons Hol- land9ch klimaat en dientengevolge zonder eenige beschuling drie uur achtereen in den regen zaten. Dat zulks er niet toe mede werkte om met onverdeelde aandacht van het kleurige schouwspel le genieten en da! het geluid van den neervallenden regen in hel' water en op de paraplu's niet bevorder lijk was aan een ideale overbrenging van de gesproken tekst en de muziek spreekt vanzelf. Tot overmant van ramp stond er nog tegenwind en cirkelde tot driemaal toe een vliegmachine boven hel terrein, waar door een deel van de tekst ten eencnmalc onverstaanbaar werd. En alsof Pluvius dc toeschouwers nog eens extra wilde plagen, staakte hij juist op het oogenblik, dat de Hollander lang» het verzonken dorp zeilde en he[ spel dus ten einde was, den regenval Het hartelijk applaus, dat na afloop uit de overvolle tribunes opklalerde. bewees, dat hij er allerminst in was geslaagd, het geboden kunstgenot te vergallen. Het was een uitvoering, waaraan we nog lang een aangename herinnering zullen .be waren... In volmaakte orde en in vlot tempo, zooals ook de heenreis was geweest keerden de Volharding-booten. waarop plaat-s te kort kwam, naar dc Sleutelstad terug, waar om kwart over zes de eerste boot aan de Oude Vest meerde. Het Kinderfeest. Onder groote belangstelling, ook van de ziide .dor ouders, hebben gislc-r^n op hot terrein nabij de Wilhelminabrug de kimler- sportfeesten plaats gehad. De hoof'l: i':ng der feesten berustte bij mevr. M G. B Die- ben— Kcnings. Kapitein E .1. Bruins cn den heer A. Metz, terwijl onderwijzeressen en onderwijzers voor de goede orde bij de spe len zorg droegen-. De jeugdige deelnemers hebben met groote animo gekampt om de prijzen, welke voor de diverse groepen waren uitgeloofd Ter verfrissebing werden versnaperingen ver strekt, terwijl een goochelaar mot zijn kunstgrepen de kinderen ter afwisseling aangenaam bezighield. Om vier uur ongeveer werd een stoet ge vormd voor een rondgang door de stad. Een tweetal leden van de lustrum-commissie met hunne dames en de burgemeester, mr. Van dc Sande Bakhuizen woonden de spe len geheel of ten deele bij. In de middaguren reden rijtuigen en equipages weer af en aan naar ..Den Burcht" en „Central", waar de Delft9che en Amsterdamsche Senaat recepieerden. Gisteravond werd op verschillende plaatsen geconcerteerd. De Leidsche Christelijke Har- monie-Vereeniging hield de goede stemming er in bij de bewoners van den Zijlsingel en omgeving, nadat zij eerst ^en marsch door de stad had gemaakt. In het Noordeinde was ditmaal het muziekcorps van het 6e regiment veldartillerie op bezoek, terwijl in het van der Werffpark „Orpheus" zich liet hooren. Ondanks dc onderlinge concurrentie en 't minder fraaie weer dan de voorgaande avonden, was het overal gezellig druk. Over de Schouwburg-uitvoering van het Leidsche Sludententooneel schrijft onze tooneelrecensent hieronder meer: Avonds kwam de afdeeling Tooneel van het L S.C. aan het woord in ..Rembrandt's zoon" van den Zweed Tor Hedberg, die door een schilderij van Rembrandt han gende te Stockholm in het Museum is be zield tot een spel over onzen grootstcn schilder, waaraan de naam Leiden zoo nauw is verbonden, ITel is de „Claudius Civil is" die dpn Zweodschen auteur hier toe bracht. Qezien Rembrandt's betrekking lot onze Sleutelstad, vermoeden wij dat dit de aan leiding is geweest voor de keuze van dit lustrumspel, rakende een motief, door geen van onze eigen dramaturgen nog beroerd. Of het daarom echter een gelukkige greep is geweest, betwijfelen we. gezien de wijze waarop de Zweed het gegeven heeft uit gewerkt: zwaar dramatisch'! En dan boven dien nog van een dramatiek, die voor ons, Hollanders, slecht aanspreekt en niet ern stig stemt door dat bekende teveel dat doodelijk is! De zoon van Rembrandt is genomen als spil voor de dramatische ontwikkeling van Rembrandt's vereenzaming die a! meer en meer om zich heengrijpt. tot hij alleen blijft met Hendrikje Stoffels. Doch al is de zoon de verwekker van het dramatisch ge beuren. toch bliift de figuur van Rembrandt het geheel volkomen domineeren Daarin ligt een tweeslachtigheid die storend aan doet. Gelukkig is de keuze van het stuk dus niet geweest, maar de diverse excutanten hebben zich vol toewijding gegeven aan de uitbeelding. Vooral de Rembrandt van den lieer P. F. J. de Kok was keurig in toon gehouden en ook Hendrikje mocht er zijn. Overigens waren er minder goede en niet ge slaagde figuren, doch toch voelde men aan hoe ieder trachtte te geven het beste, wat hij presteeren kon. Daarnevens had de heer J. A. van Blom gezorgd voor een uiterst subtiel verzorgd decor, dat volkomen Rem- brandttiek mocht heetcn en deden de cos tumes het schillerend. De entourage bood een fleurig beeld. Onder de tonen van het oude Io-Yivat betra den collegium, Scnnten, de bevriende cor pora de zaal. waar verder o. m. waren de president-curator mr. A v d. Sande Bak- huyzen, de rector-magnificus, prof. van Wijk, de garnizoensemmandant etc., allen vergezeld van hun dames Zij werden door den praeses, mr. J. G. Kist. welkom geheelen. Tijdens de pauze was er gelegenheid om den regisseur, den heer Louis van Gasteren geluk te wenschen met zijn koperen jubi leum. waarvan druk gebruik werd gemaakt, terwijl bovendien het Bestuur van het Leidsch Sludenlen-tooneel recipieerde. Na afloop, toen luid applaus had weer klonken. werden den dames bouquellen aan geboden en werd de regisseur door den praeses in een geestig speechje warm ge huldigd. welke hulde gepaard ging mot h*t aanbieden van een krans, den titel Leide- naar en een enveloppe met inhoud. De heer van Gasteren dankte met eenige warme woorden van erkentelijkheid. Tot slot werd het Sludententooneel gehul digd door het Collegium, de Senaten der be vriende corpora ctc. Een niet le lellen aan tal kransen werd opgedragen, waardoor het tooneel in een bloemengalerij werd her schapen. Onder leiding van den heer Koeberg werd voor het eerste en vierde bedrijf muziek van Sweelinck ten gehoore gebracht, waarvoor dc belangstelling echter al heel gering was. Na afloop bood het Collegium van het Leidsch Studentencorps den senalen der erkende Corpora een souper aan op socië- teil .jVmicilia", waar eveneens soupers'wer den gegeven door „Virtus Concordia Fides", „Arnhemia" en „Harlemia". Dc animo voor het Lunapark, dat voor deze gelegenheid fiet was de gala-avond lot 2 uur geopend bleef was niet bijzon- dor groot I Ook de café's waren tot dat tijd stip geopend, zoodat 't op straat nog lang rumoerig bleef. Hedenavond wordt het muziekfestival be ëindigd met een concert van het Harmonie orkest T en D. in hel Van der Werffpark, voorafgegaan door een opmarsch. Naar men ons meldt, wordt hedenavond van 9 uur lot pl m. 11 uur in de Oude Vest een concert gegeven door hot volledig muziekcorps „Wcrkmans Wilskracht" op 't stoomjacht „Pauline", onder auspiciën van d'j buurteommissie Oude VestOude Singel. Er zal langzaam gevaren worden vanaf de Beestenmarkt tot aan de Haven en terug. Omstreeks half elf wordt het stoomjacht luisterrijk verlicht. Morgen wordt de lustrumweek besloten met een derde opvoering van het spel ,.De vliegende Hollander" op dc Kaag en des avonds lot slot der feestelijkheden een groolseh vuurwerk op het Schuttersveld. BINNENLAND. De samenstelling voor de commissie, be last met het kenren der algemeene radio programma's. (Binnenland, 3e Blad.) Vanaf 1 Juli kan men van nit ieder tele" fonisch aangesloten perceel spreken met Indië. (Binnenland, 3e Blad.) Is het algemeen Vara-programma afge keurd? (Binnenland, 3e Blad.) Het tekort in het spoorwegpensioenfonds; het wetsontwerp aangenomen. (Uit het Parlement, 2e Blad.) BUITENLAND. De Southern Cross is te New-York ge arriveerd. (Builenl. Gem., 2e Blad en Tel. le Blad.) De Kleine Entente te Praag bijeen. (Buitenland, le Blad.) Overwinning van Tardieu in de Fransche Kamer. (Buitenland, le Blad.) Dietrich benoemd tot Dnitsch minister v&n financiën. (Buitenland, lsle Blad). EEN 25-JARIG JUBILEUM. Hoofdconductenr P. Brandenburg. Heden was het 25 jaar geleden, dat de 'lioofdconducteur P. Brandenburg als leer ling-conducteur bij de Holl. IJz. Spoorweg- Maatschappij in dienst trad. Van die 25 jaar is de jubileerende hoofd-conducteur 15 jaar in Leiden geweest en heeft in die jaren vele vrienden en bekenden, vooral onder het reizend publiek gekregen. Om half elf was hij hedenmorgen aan het Inspectiebureau der Ned. Spoorwegen te Amsterdam ontboden, waar de Inspecteur dezer maatschappij de heer Ente, hem na mens de directie der Ned. Spoorwegen met zijn jubileum hartelijk gelukwen9chte. op zijn goeden staat van dienst wees en hem daarna het gebruikelijke geschenk onder couvert aanbood vergezeld met een oor konde voor 2ö-jarigen trouwen dienst. Bij zijn terugkeer uit Amsterdam werd hij op het bureau van den Stationschef, den heer van Gijn, geroepen, waar deze onder harte lijke bewoordingen en gelukwenschen hoofd conducteur Brandenburg namens trein- en slationspersoneel een fraaie bronzen Elec- trischen kamerlamp aanbood. Het cadeau ging vergezeld van een mooi album met de namen der schenkers, benevens eenige fraaie teekeningen, uit het Spoorwegleven. Dit album was vervaardigd door een colle ga. den heer W. Metselaar. Getroffen door zooveel blijken van belangstelling dankte de heer Brandenburg voor de gelukwenschen cn cadeaux. Te zijnen huize hield de heer Brandenburg een drukbezochte receptie en ontving hij behalve van het stations, en treinpersoneel ook nog andere mooie ca deaux. o.a. ook een mooi bloemstuk van de R K. Spoor, cn Tramwegvereeniging „St. Raphael". Foto Bleuzé. Een groep.van spelers met in het midden de regisseur, Loui9 van Gasteren. y-, 'V; De beide hoofdpersonen leggen een krans aan het voetstuk.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1