DE LUSTRUMFEESTEN 71fte Jaargang DONDERDAG 26 JUNI 1930 No. 21556 Officieele Kennisgevingen. Enorme belangstelling in de stad STADSNIEUWS. ONTHULLING BORSTBEELD HIPPOCRATES Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per refet toot idTertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad rereetifd rijn. Voor alle andere advertentiêD 35 Cts. per regel Kleine Adrertentién uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per weet Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokoeten. 70.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand om vergunning tot het oprichten van een verplaatsbare be waarplaats voor benzine op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie O. Nis. 931 en 1054, gelegen nabij den Zoe- terwoudscheweg en b. de Commanditaire Vennootschap „Liga" om vergunning tot het oprichten van een instrumentmakerij in het perceel Hartesteeg No. 5, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I. No. 1546 hebben verdaagd. 3690 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris, j Leiden, 26 Juni 1930. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat: a. S. G. Lares, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof yoor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Langebrug 109, alhier. b. W. Neuteboom, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor ge bruik ter plaaise van verkoop, in het perceel Sint-Jorissteeg 16, alhier. 3691 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. - Leiden, 26 Juni 1930. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Verleden jaar hebben aan den toclrl on geveer 200 oudjes deelgenomen. Het Comi té zou gaarne dit jaar aan heizelfde aan tal oude menschen, als het kan, zelfs aan méér - het genoegen van een pretti- gen dag willen verschaffen. Maartot nu toe heeft zich nog maar de helft van het aantal auto's van verleden jaar aangemeld, faarom richt het Comité een dringend ver zoek tot de autobezitters, om hun auto ter beschikking te willen stellen op Donderdag 3 Juli en zich zoo spoedig mogelijk te wil len opgeven: Breeslraat 91, Tel. 1472 of Ra penburg 82, Tel. 2605. Ook de giften vloeien nog maar matig binnen. Doet de feestvreugde u de oudjes vergeten? Denk aan giro 78364, van Mej. M. S. Ysselsleyn, Rapenburg 82, die ook graag giften in natura in ontvangst neemt. De optocht. Hoevelen hadden niet reeds over Vrouwe Edwarda van Stavoren, den Hollander, den Torenwachter, Tijs of Bonifacius hooren spreken, van wie ons slechts nog een flauwe herinnering uit den tijd der jaartallenboek jes was bijgebleven, 'oen we trouw leerden van de invallen der Noormannen en andere barbaarschheden? Zij gingen in deze lus trumweek langzaam aan weer voor ons le ven! Vooral sinds den dag, waarop zij zoo daadwerkelijk op den Brink van Stavoren temidden van de onvergelijkelijke Kaag- natuur als uit den dood herrezen waren. Maar duizenden en nog eens duizenden, die niet in de gelegenheid geweest waren dit schouwspel te volgen, wenschten toch ook wel eens te zien, hoe de studenten zich voor het Lustrum 1930 hadden uitgedost. Af en toe was weliswaar een vervaarlijke Viking, in 't wit gehuld en met een wonder lijk getande helm op het hoofd in de Bree- straat opgedoken, jakkerend hoog te fiets naar een of andere repetitie, men had een glimp van een matroos, monnik of soldaat opgevangen, maar de samenwerking kon niemand vatten 't Was een tasten in 't duister, de hoof den werden geschud: dit waren vreemde schimmen, die zich door de straten spoed den vreemd, onbegrijpelijk. Tot de dag van gisteren kwam: de gróóte feestdag voor alle stadgenooten. Toen werd het alles anders: toen kwam, met bohuip van het programma, tenminste eenige klaar heid! Optochten heeft de Leidenaar er vele ge zien Op 3 October, om niet te spreken van de tallooze maskerades. Toen ging het alleen om de optocht zelve! Wil dit voer oogen houden, lezer wanneer ge wellicht dacht: wat duurde deze kort! De stoffen waren ditmaal niet van zijde of satijn. Geen verguldsel blonk op tuigen, kaïren, schilden. Eenvoudige, aan het leven gewaagde, door arbeid gespierde stoere mid deleeuwers, bescheiden vrouwen, gewend aan het bakken van brood en het brouwen van dranken, uit dezen werd de stoet ge vormd. Ruig de kleeren, malgetinte verven, ver weerd door wind en stormen van 't ruw klimaat der lage landen, zwaar het schoei sel voor drassige weiden en moerassen Beschuttende kappen rond hoofd en borst, lange pijen èn mantels, saamgehouden on gesloten door lecren banden met hechte gesp. Volk van kracht, bebaard en behaard, ge hard en verbrand door de wisseling der tijden Primitieve wagens vervoerden deze groe pen van mannen en vrouwen. De wielen be slaand uit ronden schijven hout. aan weers zijden gestut door ongeschaafde planken, hossend en bolderend ovfer de Leidsche pla vuizen. Hoog hoven allen uit troonde Edwarda. Een gouden hand door de korenblonde vlech ten gevlochten. Eerst in het schip met Tijs en den Hol lander voor op de plecht, later op het brie- schende ros. Aan de spits de soldaten, be schermers van Stavoren's Vrouwe, van Stavorens heil, met hun ronde schilden, ge strengeld van kleurige rielstrengels, hun hooge lansen verloopend in massief ijzeren punten. Kleurige hovelingen, daarachter 'l grauwe volk, ivoorgetinte monnikken, witte Vikin gen, symbolen van vrede en geweld, blauw- geboezeroende matrozen, heidensche pries ters met hun carnavals-praalwagen: dal alles trok voorbij, door de overvolle straten, lïmgs de gisteren reeds vermelde route. De toeschouwers wenschten eigenlijk hen in het spel te zien, voelden toch zeer veel vreemds in het feit, dat deze gecostumeer- den uit hun rollen waren gerukt en door de stralen van zooveel eeuwen later trokken, langs auto's, trams, bussen, verkeers agenten. De watertocht der schilderachtige Viking schepen, de grijnzende drakenkoppen met opengesperde muil voorop, was wel een hoogtepunt van den middag! Welk avontuurlijk jongenshart begon niet wild te bonzen bij 't zien van deze forsche roeiers met hun lange riemen, die hun uiterste best deden zonder kleerscheu ren door de nauwe bochten en onder de bruggen door te laveeren te manoeuvreeren? Imposant was de aankomst van Vorstin Edwarda op de Kaasmarkt, waar het aan de overzijde van het water zWart zag van de menschen. Hier vond zij al haar onderda nen weer. temidden van wie zij de tocht Ie paard vervolgde. Der lieflijke vrouwe werden hier door 't gezelschap „Fri9ia" bloemen aangeboden, later herhaalde zich deze hoffe lijke attentie op 't Rapenburg voor het huis van den Burgemeester, wiens jongste doch tertje een bouquet lila orchideeën overhan digde. De eerewijn verfrischte op de Brecslraat Stavoren's dorstige bewoners, die uilgetrok ken waren om zich aan de Leidenaars voor te stellen. Zonder stoornis werd de lange route vol bracht: overal stonden de nieuwsgierigen samengedrongen, stroomden na afloop in wirwar dooreen. - In den stoet reden möde hereden politie, de heeren Meyer en Eskens, resp. commis saris en hoofdinspecteur van politie, muziek van het zesde rcgimeDt -veldartillerie, de Postharmonie onder leiding van den heer Bolderdijk en Ullrich's Beiersche kapel. Groote belangstelling trok vooral een echte .Vliegende Hollander", bereden door een achttal studenten in ouderwetsche costuums. De drukte op straat. Hel uitgelezen zomerweer en vooral de omstandigheid, dat de deelnemers aan het waterfeestspcl „De vliegende Holander" in Foto Bleu zé. optocht door de stad zouden trekken, had gisteren duizenden en nog eens duizenden uit hun woning gelokt. En niet alleen Lei denaars, maar ook uit de omgeving en uit Den Haag kwamen de menschen bij drom men opzetten om van dit kleurrijk schouw spel getuige te zijn. Gf het in alle opzich ten aan de verwachtingen heeft beant woord? We moeten het, gehoord ook de uit latingen van vele zijden, sterk betwijfelen. Men had algemeen blijkbaar hoewel ten onrechte verwacht iets van den luister van vroegere Maskerades te zullen zien en dan behoeft het geen verwondering te wek ken. dat het gebodene tegenviel. De costumes mogen in het décor op de Kaag volkomen passen en uitstekend vol doen, voor een gecostumeerden optocht worden andere eischen gesteld en in dat opzicht zijn wij, Leidenaars dubbel ver wend. In de eerste plaats door de, vaak weiiswaar overdreven verhalen van de praal en pracht der vroegere Maskerades en in de tweede plaats door de 3-October-oploch- ten der laatste jaren, die een stoet als van gisteren in luister en monleering zeker verre overtreffen. Toch ware het verkeerd en grof onbillijk den studenten hiervan eenig verwijt te ma ken; hun optocht pretendeerde ook niet te zijn een optocht in den zin, zooals wij er die aan geven, dus van volledig kijkspel, doch enkel en alleen een rondgang door de stad teneinde de groote massa ook eenigs- zins een denkbeeld te geven van het spel op de Kaag, wat niet een ieder zal kunnen gaan zien. Doch of dit doel bereikt is, neen, wij ge- looven zelfs niet dat dit benaderd is. Beter ware het geweest indien deze ommegang achterwege ware gebleven of in ieder ge val 's avonds was gehquden bij fakkellicht. Dan toch was het o. i. niet zulk een fiasco geworden I In één opzicht mag de optocht uitstekend f "Ti 't-n. Bracht zij niet leven in de brouwerij. Hcerschte niet overal een gezel lige drukte? De terrassen voor de calé's waren al in de vroege middaguren dicht be zet; uit de zaal klonk het slemmengeroes, het gerinkel der glazen en de feestklanken van de radio, gramofoon, draaiorgel of strijkje naar buiten in de zon me-warme straten, waar de menschendrom voetje voor voetje voortschuifekfe. Ook daar overal feestklanken, ontlokt aan velerlei muziek instrumenten, doch waarvan de „trekhar- monica" sterk domineerde. Bavelooze BINNENLAND. Jaarvergadering van de Chr. Midden standsvereeniging. (Binnenland, 2e Blad). Indianen-opperhoofd te Amsterdam aan gekomen. (Binnenland, 2e Blad). De moord te Bennekom; verdachte Hoel in hooger beroep. (Rechtzaken, 3e Blad). Het conflict in de Nederlandsche Rei» veieeniginghet rapportDe Visser oefeni scherpe critiek nit op mr. Van der Flier, (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Southern Cross is gisteren te Harboni Grace op New-Fonndland gedaald en heden morgen naar New York vertrokken. (3e BI. en Tel. le Blad). Rede van dr. Cnrtius in den Dnitschen Rijksdag. (Buitenl. le Blad). Amnestie voor de door de Franschen ver oordeelde Dnitschers in het bezette gebied. (Buitenl. le Blad), schooiertjes met brutale oogen, de pet op één oor, duwden iederen voorbijganger het centenbakje onder den neus; waagden zich ook i n de café's, waar ze doorgaans in een minimum van tijd weer uitgegooid werden om het dan één café verderop opnieuw te probeeren. Een enkele boeienkoning oefende ook u zijn edel ambacht uit; feeststokken werden bij tientallen te koop aangeboden; kortom, 't was net 3 October. 't Eenige verschil vormden de gala-rijtui gen der verschillende studenten-corpora, die zich stapvoets een weg door de menschen- zee baanden op hun tocht naar Huize Nij- dam aan den Nieuwe Rijn of hotel „Den Burcht", waar respectievelijk de Utrecht- sche en Gröningsche Senaat recepieerden. Uit den aard der zaak concentreerde de grootste drukte zich ook nu weer op de Breestraat en in het bijzonder de omgevÏDg Foto Bleuzé. Op het terrein van-het Nieuw Academisch Ziekenhuis is gistermiddag een borstbeeld van Hippocrates onthuld. Een groep reu- nisten en leden poseert voor onzen fotograaf. Tot de jaarlijks wederkeerende gebeurlijkheden op feestdagen behoort ook het springen van de fontein op de Vischmarkt.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1