Ushkjoudris Cage 7loi/i GEMEENTEZAKEN. Dl VERDWENEN DELORA Plannen voor woningbouw van gemeentewege met of zonder Rijkssubsidie. FEUILLETON. Zooa)s den Raad bekend is heeft het Ooi- lege ran B. en W. bij de Regeering aan vragen om rijksvoorschotten ingediend voor den bouw van een aantal arbeiders woningen. Deze aanvragen omvatten den bouw van 289 woningen, als volgt over de onderschei dene vereenigingen verdeeld: Eensgezindheid aantal normale woningen 18, aantal woningen voor groote gezinnen 9, totaal aantal woningen 27; Ons Doel 46, 5, 51 (aanvankelijk omvatte dit plan 50 woningen; Tuinstadwijk 25, 12, 37; Veree- niging tot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen 51, 24, 75, Ons Belang 16, 12, 28; De Goede Woning 39, 39; De Eendracht 16,16, 32, totaal 172, 117, 289 Voor het plan van de Vereeniging tot bevordering van den bouw van Werkmans woningen, hierna genoemd „Werkmanswo ningen", is bestemd de grond lusschen de Medusastraat en den Lagen Rijndijk, die het vorig jaar werd aangekocht. De woningen, aan de overige vereenigin gen toe te wijzen, worden gebouwd in aan sluiting aan reeds door die vereenigingen gestichte complexen. Teneinde niet in herhalingen te treden, gaan aan de hieronder volgende gegevens betreflende de geraamde bouw- en exploi tatiekosten en de indeeling van de wonin gen nog een drietal opmerkingen van alge- meenen aard vooral. Als bouwkosten der woningen is, met uit zondering van die van „Werkmanswonin gen", geraamd een prijs van 1.12.50 per M3.; voor de woningen van genoemde ver eeniging werd een bedrag van f. 12 per M3. voldoende geacht. De bouwkosten der nor male woningen bedragen gemiddeld 13366, die van de groote woningen gemiddeld gemiddeld f.3733 (exclusief grond); zij gaan dus uit boven het vroeger als maxi mum geldende bedrag van f. 2400, hetgeen alleszins verklaarbaar is, aangezien de woningen en vooral die voor de groote ge zinnen, over het algemeen een grooteren inhoud hebben. Voorts wordt, zooals tot nog toe gebrui kelijk was, als koopsom van den grond aan de vereenigingen in rekening gebracht de door de gemeente betaalde aankoopprijs, verhoogd met de eventueel door de gemeente gemaakte kosten van het bouwrijp maken van het terrein. In de gevallen, dat grond verkocht wordt, die nog niet bouwrijp is gemaakt, moet een omrekening van koop- RECLAME. 3611 prijs tot verkoopprijs plaats hebben, ver mits vergoed moet worden zoowel de voor straat bestemde grond, als het eigenlijke bouwterrein, en alleen het laatste in eigen dom wordt overgedragen. Aangezien ten slotte elke woning een woonkamer en een keuken heeft, wordt volstaan met alleen het aantal Slaapvertrek ken te vermelden. „Eensgezindheid". Het plan beoogt de stichting van 27 één gezinswoningen op een terrein a. d. Munni- kenstraat en de Oosterstraat, waarvan 9 voor groote gezinnen. Deze laatste tellen 4, de overige 3 slaapkamer®. Aangezien het terrein, waarop de wonin gen zullen worden gesticht, reeds bouwrijp is, kan de prijs van den over te dragen grond op f. 7.50 per M2. worden gesteld. „Ons Doel". Dit plan omvat 5 beneden- en 5boven woningen en 41 ééngezinswoningen op een terrein ten oosten van de Heerenstraat, waarvan 5 ééngezinswoningen voor groote gezinnen. De beneden- en bovenwoingen tellen resp. 2 en 3, de woningen voor groote gezinnen 3 of 4 en de overige 2 of 3 slaap kamers. De verkoopprijs van den grond (niet bouw rijp) bedraagt f. 3.48 per M2. Het in dit plan opgenomen bestuurshuis is geheel buiten de begrooting van stich- tingskoslen gehouden; in de hiervoor be- noodigde gelden zal de vereeniging zethf voor zien. „Tuinstadwijk". Ontworpen zijn 7 beneden-, 7 bovenwo ningen en 23 ééngezinswoningen op een terrein ten oosten van de Heerenstraat, waarvan 12 woningen voor groote gezinnen. Laatstbedoelde woningen, t. w. 7 éénge zinswoningen en 5 bovenwoning, hebben 4 slaapkamers, terwijl verder' de benedenwo ningen 1 of 2, 2 bovenwoningen 2 en de overige ééngezinswoningen 4 slaapkamers bevatten. De tevens ontworpen bergplaats zal de vereeniging uit eigen middelen moeten bouwen. De verkoopprijs van den grond (niet bouw rijp) is op f. 4 per 512. gesteld. „Ons Belang". Dit plan omvat den bouw van 5 beneden-, 5 bovenwoningen en 18 ééngezinswoningen op een terrein benoorden den Maresingel, waarvan 12 ééngezinswoningen voor groote gezinnen. De benedenwoningen en 6 ééngezinswo ningen tellen 3, de bovenwoningen 4 en de woningen voor groote gezinnen 5 slaap kamers. De verkoopprijs van den grond (bouw rijp) is op f. 7.50 per M2 bepaald. Alleen de slraalaanleg moet nog door de gemeente plaats hebben; de kosten daarvan zijn echter reeds in den verkoopprijs verdisconteerd. „De Goede Woning". Gebouwd zullen worden 8 beneden-, 16 bovenwoningen en 15 ééngezinswoningen, alle voor groote gezinnen op een terrein be noorden den Maresingel, aansluitende aan het plan van do vereeniging „Ons Belang". De benedenwoningen tellen 3 en de boven woningen en ééngezinswoningen 4 of 5 slaapkamers. Ook dit terrein, als vormc-nd een geheel met dat bestemd voor „Ons Belang", is be houdens den aanleg van straten, reeds bouwrijp, in verband waarmede de verkoop prijs van den over te dragen grond eveneens op f. 7.50 per 512. is aangenomen. „De Eendracht". Ontworpen zijn 4 beneden-, 4 bovenwo ningen en 24 ééngezinswoningen x>p een ter rein ten oosten van de Sumatrastraat, waar van 10 ééngezinswoningen, 2 beneden- en 4 bovenwoningen voor groote gezinnen. De groote woningen bevatten elk 5 slaap kamers. terwijl van de 16 normale woningen er 14 elk 4 en 2 elk 2 slaapkamers hebben. Verkoopprijs van den grond (niet bouw rijp) f. 2.06 per 512. „Werkmanswoningen". Het plan dezer vereeniging, waarmede de Gezondheidscommissie zich kan vereenigen 1 en hetwelk is ontworpen op een terrein aan den Lagen Rijndijk, de Kooilaan en de Medusastraat, zal dienen om de verdere ont ruiming van woningen die voor onbewoon baarverklaring in aanmerking komen, te bevorderen. Voorstellen tot onbewoonbaar verklaring van woningen zijn in verband hiermede in voorbereiding: met de Gezond heidscommissie wordt te dezer zake thans overleg gepleegd. Een viertal types zijn geprojecteerd, t.w.: a. 17 ééngezinswoningen, als binnenhof opgezet, met een slaapkamer en een ruime, beschoten zolder; zij zijn bestemd voor al leen-wonende ongehuwden, echtparen zon der kinderen, of een klein gezin met kinde ren van dezelfde sexe; b. 17 beneden- en 17 bovenwoningen, hoofdzakelijk langs den buitenkant van het binnenhof; de benedenwoningen, bevatten de éénslaapkamer, zijn geschikt voor al leen-wonende ongehuwden, of echtparen zonder kinderen; de bovenwoningen, die een slaapkamer meer hebben en bovendien een ruimen zolder, kunnen worden bewoond door middel-groote gezinnen met kinderen van beiderlei kunne, mits in een der sexen slechts één kind aanwezig is; c. 22 ééngezinswoningen voor groote ge zinnen met 5 slaapkamers; d. 2 ééngezinswoningen voor groote ge zinnen als die sub c., doch bovendien nog bevattende een zilder. De verkoopprijs van den grond (niet bouw rijp) bedraagt f. 4.63 per M2. Aangezien de bebouwing langs de Me- dusastraal is ontworpen aansluitend aan de bestaande huizen aldaar, moet ook worden beschikt over de oostelijke sloothelft ter plaatse, welke nog geen gemeente-eigendom is. Hoewel de eigenaar voor deze gedeelten sloot, Sectie K nis 2522 en 2526, ter grootte van plm. 50 M2., een prijs van f. 500 vraagt, kan, ook naar het oordeel van de Commis sie van Fabricage, in de gegeven omstandig heden met dien prijs, welke door de ge meente weder van de vereeniging wordt te rugontvangen, genoegen worden genomen. Uiteraard verdient het aanbeveling ook het overige gedeelte van deze sloot in zuidelijke richting te dempen. De eigenaren van de oostelijke helft (de westelijke is eigendom van de gemeente) hebben zich bereid ver klaard tot demping van de sloot mede te werken en de daaraan verbonden kosten (berekend 4 f. 9.75 per Ml. sloothelft) in de gemeentekas te storten, onder voorwaarde, dat op de gedempte sloot een afschering zal worden geplaatst. Tegen deze voorwaarde bestaat geen bezwaar. De kosten van de demping van de westelijke sloothelft en van het plaatsen van een betonschutting komen voor reke ning van „Werkmanswoningen". In den post voor het uitvoeren van de grond- en be- stratingswerken door de gemeente zijn der halve de kosten van de demping van de ge- heele sloot, met inbegrip van het maken van do schutting, begrepen. Voorts is het gewenscht, om ook de sloot langs de Kooilaan te dempen en om die laan te verbreeden tot 10 51. Deze sloot is voor de oostelijke helft en langs het perceel Sectie K nr. 3731 ook voor de westelijke helft, eigendom van de gemeente. De overige ge deelten sloot met de daarlangs gelegen ge deelten Kooilaan zijn particulier eigendom De betrokken eigenaren verklaarden zich wel bereid, om de gedeelten sloot en laan kosteloos aan de gemeente in eigendom over te dragen, doch zij bleken niet genegen, om in de kosten van demping, rioleering en be strating bij te dragen. Overeenkomstig het gevoelen van de Commissie van Fabricage, achten B. en W. evenals vroeger in soort gelijke gevallen geschiedde, ook in casu wel termen aanwezig, om van het vorderen van een bijdrage af te zien. De kosten van de demping van de oostelijke sloothelft waren reeds opgenomen in de raming vap de grond- kosten. komende ten laste van het bouw plan. De kosten van demping van de weste lijke helft en van verbetering en verbTee- ding van de Kooilaan tot 10 M„ die op f. 3925 zijn uitgetrokken, zullen voor rekening van de gemeente komen. Zij kunnen worden af geschreven van den post voor onvoorziene uitgaven, waarop thans nog f. 17.245.85 be schikbaar is. De bouwkosten, met inbegrip van de kos ten van aankoop en in gereedheid brengen van den grond, worden als volgt geraamd: Eensgezindheid: grondvoorschot f. 26.000 bouwvoorschot 93.700 f. 119.700 Ons Doel: grondvoorschot f. 37.100 bouwvoorschot 164.600 191.700 Tuinstadwijk: grondvoorschot f. 42.150 bouwvoorschot 151.200 „193.350 Vereeniging tot bevordering van den bouw van Werkmanswo ningen, grondvoorschot bouwvoorschot Ons Belang: grondvoorschot bouwvoorschot f. 37.200 „205.700 242.900 25.200 88.600 de Goede Woning: grondvoorschot f. 28.700 bouwvoorschot 139.000 113.800 167.700 de Eendracht: grondvoorschot f. 20.600 bouwvoorschot 125.260 145.850 Totaal f. 1.175.000. Eensgezindheid 9 ééngezinswoningen (type D) voor groote gezinnen f. 7; 18 hormale ééngezinswonin gen (type E) f. 5.66. Ons Doel. 3 ééngezinswoningen (type C en D) voor groote gezinnen f72 ééngezinswoningen (type E) voor groote gezinnen f. 6.505 nor male beneden- en 5 normale bovenwoningen (type A) f. 4.50; 36 normale ééngezinswo ningen (type B) f. 5.35. Tuinstadwijk. 7 ééngezinswoningen (type C en Ej voor groote gezinnen f. 9.5 bovenbowingen (type G en H) voor groote gezinnen f. 5.70, 16 normale ééngezinswoningen (type D en F) f. 7.60, 5 normale benedenwoningen (type G en H) f. 4.60, 2 normale benedenwoningen (type G en H) f. 4.25, 2 normale bovenwo ningen (type Q en H) f. 5. Ons Belang. 12 ééngezinswoningen type G) voor groote gezinnen f. 5.80, 5 normale beneden woningen (type B) f. 5.36, 5 normale bo venwoningen (type B) f. 5.10, 1 normale ééngezinswoning (type C) 1.6.55, 1 normaile ééngezinswoning (type D) f. 6.30, 2 normale ééngezinswoningen (type E) f. 6.30, 2 nor male ééngezinswoningen (type F) f. 5.80. De Goede Woning. 15 ééngezinswoningen (type B) f. 7.20, 8 beneden- en 14 bovenwoningen (type A) f. 5.25, 2 bovenwoningen (type A1) f. 6.25, alle voor groote gezinnen. De Eendracht. 10 ééngezinswoningen voor groote gezin nen f. 6.85, 4 bovenwoningen voor groote gezinnen f. 6.50, 2 benedenwoningen voor groote gezinnen f. 5.10, 14 normale'^éénge zinswoningen f. 6.2 nogmale beneden woningen f. 5.10. Werkmanswoningen. 22 ééngezinswoningen (type C) voor groote gezinnen f. 5.65, 2 ééngezinswoningen (type D) voor groote gezinnen f. 6.55, 17 normale ééngezinswoningen (type A) f. 4.25, 17 nor male benedenwoningen (type B) f. 3 55, 17 normale bovenwoningen (type B) f. 5.20. Vermits, gelijk werd opgemerkt, het plan van „Werkmanswoningen" is bestemd ter ontruiming van z.g. krotwoningen en der halve rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat niet alle bewoners de kostprijshuur kunnen betalen, is ten be hoeve van dit bouwplan bij het Rijk tevens aangevraagd de gebruikelijke bijdrage in het exploitatietekort van max. pl.m. f. 1. per week en per woning, waarvan de ge meente de helft draagt. Overigens zullen de verschillende plan nen zich zelf moeten bedruipen, behoudens dat ook voor de groote woningen een bij zondere maatregel zal moeten worden ge troffen, om die daadwerkelijk binnen het be reik vpn de candidaat-huurders te brengen Voor het verleenen van huurtoeslagên aan de daarvoor in aanmerking komende bewo ners van woningen voor groote gezinnen, zouden B. en W. nl., overeenkomstig de ge dachte neergelegd in het voorstel van den heer Wilbrink, willen beschikken over een gedeelte van het „Fonds voor Stadsver betering, Werkverschaffing en andere So ciale doeleinden" en wel in dien vorm, dat van dat Fonds wordt afgezonderd een ka pitaal, hetwelk, door overboeking naar het desbetreffend hoofdstuk van den kapitaal- dienst der gemeente-begrooting, zelf weer wordt gevormd tot een fonds met de spe ciale bestemming, om uit de rente van dat kapitaal de huurtoeslagen te bestrijden. Met de Commissie van Fabricage achten B. en W. het gewenscht, dat slechts de hoofdlij nen der regeling van deze aangelegenheid in het raadsbesluit worden bepaald, opdat bij de toepassing daarvan in de practijk de noodige soepelheid kan worden betracht. Om dit doel te bereiken, stellen B. en W. voor hun te machtigen a d woningbouwvereni gingen bijdragen toe te kennen voor het ver leenen van huurtoeslagen aan huurders van woningen voor groote gezinnen, die daar voor op grond van hunne financieele om standigheden in aanmerking komen, zulks naar door ons te stellen regelen en tot door ons te bepalen bedragen. In elk voorkomend geval zal bij de vaststelling van den toe slag rekening moeten worden gehouden met de gebleken behoefte in verband met het gezinsinkomen, de gezinsgroote en andere factoren. Deze toeslag zal zich ook moeten kunnen uitstrekken tot de 24 groote woningen van het plan van „Werkmanswoningen". Wel is, zooals bleek, ten aanzien van alle wo ningen van dit plan de gewone exploitatie bijdrage van max pl.m. f. 1.per week bij het Rijk aangevraagd (die eveneens naar gelang van de behoefte der gezinnen zal worden aangewend), doch het is niet ón waarschijnlijk, dat de huurders van de groote woningen van dit plan hiermede nog niet voldoende zijn geholpen. Het voor dit doel uit het genoemde „Fonds" te putten bedrag kan (hans nog niet worden bepaald; dit bedrag is in de eerste plaats afhankelijk van de werkelijke bouwkosten, maar vooral ook is het nu nog niet mogelijk een eenigszins juiste raming van het gemiddeld bedrag der toe te kennen huurtoeslagen te maken, B. en W. zullen derhalve eerst later een voorstel kunnen doen met betrekking tot het van dit Fonds af te zonderen kapitaal, nochtans hebben zij wel behoefte gevoeld aan een, zij het ook zeer globale, raming van de huurtoeslagen, vooralsnog alleen gebaseerd op den aard der woningen en de kostprijshuren, om althans eenigszins de gedachten te kunnen bepalen omtrent de grootte van de benoodigde som. Een andere beteekenis mag dus aan het hieronder volgende niet worden toegekend. Zij kwamen op deze wijze tot een jaar- lijksch bedrag van f. 3512.60, gespecificeerd als volgt: Vereeniging: Eensgezindheid, aantal wonin gen 9 type D, kostprijs-huur f. 7, toeslag per woning f. 1, totaal p. jaar f. 468; Ons Doel, aant. won. 3 type C en D, kostprijs- RECLAME. 5501 Door E PHILIPS 0PPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER (Nadruk verboden.) 58) „Uw scherpzinnigheid laat u in den steek", merkte Lamartine met een glim lachje op. „Maar heb nog maar even ge duld I Be ben benieuwd naar wat er nu staat te gebeuren!" Delora was opgestaan. Hij zag er uit alsof hem iels ontzettends was overkomen. Hij duwde een paar menschen, die zich naar hun tafel begaven, op zijde zonder zelfs een woord van verontschuldiging te uiten. Hij kwam langs onze tafel, zonder zich zelts be wust te zijn, dat wij daar zaten. Hij liep recht op de tafel toe, waaraan de dame met de turkooizen met haar metgezel had plaats genomen, en ik zag, hoe hij een hand legde op den schouder van den heer. „Ferdinandl" hoorde ik hem zeggen. De dame boog zich naar voren alsof zij Louis terug wilde duwen en op een paar passen afstand stond Louis zijn oogen uit te kijken naar het schouwspel. „Ferdinandl" hoorde ik Delora nog eens zeggen, „wat kom jij hier doen? Wie is die vrouw? Je weet toch ook wel. dat je gezond heid je verbiedt te reizen De bejaarde heer keek hem met een blik aan alsof bij niet recht begreep wat de an der tegen hem zeide. Er sprak een zekere geestesafwezigheid uit zijn blik, welke moeilijk was te verklaren. „Jijl" zeide hij zacht, alsof hij ontsteld was. „Maar we zijn hier toch niet te Parijs, Maurice?" Louis was Vat dichterbij gekomen. Do dame met de turkooizen was half opgestaan. Haar oogen schoten vuur en zij keek alsof zij Delora zou vermoorden. „Je neemt hem niet mee!" sprak zij. „Spreek geen woord met hen!" liet zij er op volgen, zich tot haar geleider keerend. „Je bent je leven niet zeker, behalve bij mij!" Delora keerde zich vertoornd tot haar met de woorden: „Mevrouw .deze heer is een bloedverwant van mij en ik weet dat hij ziek is. In ieder geval is hij met in staat te reizen, zeker niet met u." Zij begon haar zelfbeheersching te verlie zen en ging hem met schelle stem te lijf. De gasten aan de naburige tafels begonnen be langstelling te krijgen voor het twistgesprek. „Wat blief?" riep zij. „Is hij niet veiliger bij mij dan bij jou? Hoe is het Henri ver gaan? Henri was uit Parijs hierheen gegaan, omdat hij en ik om den tuin waren geleid, en de arme Henri is vermoord." „En dit is dan zeker je WTaakt" bromde Delora. „Ja, dit is mijn wraak en ik verzeker je, dat ik me haar niet ontsnappen laat!" ant woordde zij. „Je zult het dezen middag wel ervaren 1" Louis trad op de tafel toe en maakte een buiging voor den ouden heer. die nog steeds wezenloos naar Delora zat te kijken „Zal ik de lunch opdienen, mijnheer?" vroeg hij. Een kort oogenblik zei niemand een woord en ik meende te zien, hoe Louis sn Delora een blik wisselden. Laatstgenoemde keerde zich schouderophalend om en zeide: „Ja, zoo aanstonds kunnen we, vóór je heengaat, met ons drieën de zaken bepra ten." De dame sloeg evenwel met de hand op de tafel en riep uit: „Er valt niets te bepraten. Het is mislukt, dat mooie plannetje van jou! Zie, hij is zelf overgekomen en vanmiddag zullen we hen waarschuwen, die je hadt willen oplichten I" Nogmaals wisselden Louis en Delora een blik met elkander en nu was het mij duide lijk wat die blik inhield. Delora keerde naar zijn tafel terug en zette zich tegenover Fe licia. Ik boog mij voorover naar Lamartine en zeide: „Lamartine. er kwam hier eens een heer, een vriend van die vrouw. Bartot geheeten, dineeren. Hij kreeg ongenoegen met Louis en het bleef bij dien eenen keer. Hij heeft nooit weer ergens op aarde gedineerd. Lamartine was zeer ernstig gestemd en vroeg met gedempte stem: „Zou Louis het wagen zoover te gaan?" „Waarom niet? Zie. Louis heeft zijn oogen niet van ons af." Lamartine wiide opstaan, maar ik ver hinderde hem daarin, zeggende: „Neen! Dat is uw taak niet. Ik zal dat zaakje wel opknappen." Ik ging naar de tafel waar het tweetal was gezeten. Ik zag, hoe Delora vork en mes nederlegde en onafgebroken zijn blik op mij gevestigd hield. Ik zag ook. hoe Louis zijn lippen vertrok tot een grijns en hij schoof onhoorbaar naar de tafel, terwijl ik nader de. Ik stak mijn hand naar de dame uit, ter wijl ik vroeg: „Ik hoop toch niet. dat u mij vergeten is? Het doet mij groot genoegen u te Londen te zien." Zij drukte mijn hand, terwijl haar lippen den vriendelijksten glimlach lieten zien. Ik draaide mij een eindje om en keek Louis strak aan. Hem restte niet veel anders als een paar schreden achteruit te gaan. „Mevrouw", zei ik, mij tot haar wen dend, „hier heeft de heer Bartot zijn laatste middagmaal gebruikt. Ik heb hooren fluis teren, dal het niet geraden is hier te komen dineeren, wanneer men geen goede maatjps met Louis is!" Even begreep zij de bedoeling van' mijn woorden niet. Daarop verdween de kleur van haar wangen en haar gelaat whs kis dat van een bejaarde vrouw. Vol vrees keek zij mij met verwilderde oogen aan, .terwijl zij vroeg: „Zou hij dat durven, denkt u?" „Het zou hem geen moeite kosten. Meer dan een dozijn van de kellners hier zijn handlangers van hem. Naar wat ik bij ge ruchte heb gehoord, vermoed ik dat uw be zoek aan dit restaurant in gezelschap van dezen heer een doel heeft in strijd met een of ander plan, door Louis met Delora ge smeed. Ik waarschuw u, dat indien zulks inderdaad het geval mocht zijn, het raad zaam zou wezen uw lunch ergens anders te gebruiken." „Wij gaan onmiddellijk wegl" verklaarde zij. „Ik vind het zeer vriendelijk van u, dat u me waarschuwt. Ik ben hierheen gegaan omdat ik Louis wilde eonfronteeren met dezen heer, die mij vergezelt", ging zij voort, terwijl zij knikte in de richting van den ouden heer, die tegenover haar zat. „Ik wilde ze doen weten, wie hun plannen in de war heeft gestuurd, omdat zij gebruik hebben gemaakt van mij Bartot en mij en on3 hebben weggeworpen als een paar uitge knepen citroenen, toen zij meenden ons niet meer noodig te hebben Maar dat was een dwaasheid en ik zie dat thans wel zeer goed in. Ik blijf u intusschen zeer dankbaar voor uw waarschuwing, mijnheer." Zij raapte bijeen wat zij op de tafel had gelegd, ten einde weer heen te gaan en zij wendde zich tot haar metgezel. Maar wat zij zeide kon ik niet verstaan, daar ik intus schen weer naar mijn plaats terugkeerde. „Zij blijven hier niet eten", fluisterde ik Lamartine toe. „Maar zeg, wie is de heer in haar gezelschap?" „Ssstl" zeide hij. „Kijk eens naar wat er nu gaat gebeurenl" Blijkbaar waren er toornige woorden ge wisseld tusschen Felicia en Delora. Zij was opgestaan, hoewel hij moeite deed om haar op haar plaats te houden, schoof langs onze tafel zonder op ens te letten en begaf zich naar de tafel waar de anderen waren gezeten. Zij boog zich naar den bejaarden heer over en sprak eenigen tijd ernstig met hem. Daarbij keek hij haar aan met den vagen blik van een kind, die onderhouden wordt over iets dat boven zijn bevatting gaat. Delora was nu cok opgestaan en ver frommelde zenuwachtig zijn servet. Louis snelde naar hem toe en zij spraken een oogenblik met elkander. ,,'t Koste wat het wil", hoorde ik Louis zeggen, „maar we moeten beginnen haar daar vandaan te halen. Zij blijven niet eten, Rolherby heeft ze gewaarschuwd. Kijk eens, hoe hij haar aanstaartl Neen, dat is niet te vertrouwen." Zij zeiden nog het een en ander tot elkaar, maar zon zacht dat ik het niet kon verstaan. Delora keek op zijn horloge »n vervolgens naar de klok in de zaal. Ten slotte ging hij naar de tafel waar zijn nicht stond te praten, en legde een hand op den schouder van den bejaarden heer. (Wordt vervolgd). 2—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6