Het Openluchtspel De Vliegende Hollender Een interessant Experiment. 71*lé Jaareaiw WOENSDAG 25 JUNI 1930 No. 21555 Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per reeet toot advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn. Voor aile andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Adrertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens po9trecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ0.18 0.18 Dit nummer bestaat nlt DRIE Bladen EERSTE BLAD. Somberder, steeds somberder, werd de lucht tegen het tijdstip, dat het openluchtspel een der hoofdnummers van het lustrum, zou worden begonnen. Donkere wolkenmas sa's pakten zich samen, een onweer scheen op komstI Maar gelukkig dreef het ergste voorbij, ook al openden zich de hemelslui zen voor eenige malsche regenbuitjes, die echter ophielden, o wonder, toen alle booten met haar inhoud aan de Kaag ter plaatse waren gearriveerd en haar inhoud hadden geledigd. Hetgeen langer ophield dan gedacht was, daar een der beide aanlegsteigers spoe dig was beschadigd, zoodat er slechts een over bleef voor het gebruik. Het was alsof daarop door den regen was gewacht, want vanaf dat oogenblik bleef het droog 11 Acht Volharding-booten voerden haar last aan en tenslotte bracht een negende de ge- noodigden, de offcieele personen etc. waar onder wij opmerkten naast het collegium van het feestvierend corps, de Senaten der bevriende corpora en andere vooraanstaan den uit de Studentenwereld, leden van het college van Curatoren, B. en W. van Leiden den rector-magnificus en eenige hoogleer aren, den garnizoenscommandant e. a. Toen allen hun plaatsen hadden ingeno men, werd om kwart voor vieren een aan vang gemaakt met het spel, dat vlot achter elkaar in ruim l3/« uur werd afgespeeld zonder eenig hiaat of welke stoornis ook. Slechts hinderde nu en dan de bediening tijdens de opvoering van den „Vliegenden Hollander", de aandacht afleidend. o De dichte wolkenmassa's leverden een bovenscherm, dat in volkomen harmonie was met het echt HoLlandsche landschap, door onze schilders zoo gaarne uitgebeeld en met het echt Hollandsche spel, dat zou wor den vertoond. Jammer genoeg bleef de zon zich schuil houden en dat was de eenige leemte in het door Moeder Natuur zoo ruim schoots verstrekte decor; mooier was niet denkbaar geweest. Architect Wijdeveldt had daarnevens ge zorgd voor een kostelijke aanvulling voor zoover dat noodig was. In grijs dominee- rende kleur verhief zich daar de voormalige hoofdstad van Friesland, het stadje Sta voren, met de burcht en den uitkijktoren. Het dorp was ietwat primitief in verhouding doch als complex voldeed het uitnemend, vormend een in houw en aanzicht,kostelijk harmonieerend geheel, waardoor hem alle hulde toekomt. Waar waren echter de kin deren? M. NIJHOFF en M. VERMEULEN Het spel, we zeiden het reeds, mag echt vaderlandsch worden geroemd en geprezen, ook al dreigt de titel o.i. eenigszins op een dwaalspoor te voeren, daar de sage van den Vliegenden Hollander slechts uiterst vaag is verwerkt en niet is verantwoord. Hoofdzaak is de legende van het vrouwtje van Stavoren aangevuld met de komst van Bonifacius naar Friesland, waardoor de auteur boven dien alle gelegenheid kreeg om zijn gegeven te doen afspelen op de grens van twee we relden. de Heidensche en de Christelijke, waardoor een tegenstelling werd geschapen, die de actie alleen ten goede kon komen. Uit volgenden korten inhoud kan een en ander nader blijken: De proloog geeft een gesprek t-usschen den Hollander admiraal en stichter van de vloot van Stavoren en den torenwach ter. De Hollander vertelt den torenwach ter, die „voorbij den blauwen einder heen- blikt" en dus een soort waarzegger mag heeten. een droom, tevens uiting gevend aan zijn verlangen naar ruimte, de onbe grensde ruimte der wijde zee, waarnaar zijn hart smacht, beu van de kustvaart voor gewin. Natuurlijk geeft de ziener den uitleg van dezen droom, die als het war#» een poging is om den doem van den Hol lander te verklaren, die straks zijn deel zal worden. Middelerwijl ontwaakt het stadje uit den slaap en men ziet, hoe het werk van allen dag een aanvang neemt, naarstig en vlijtig, tot do zoon van burcht- vrouwe Edwarda het vrouwtje van Sta voren verrast met de boodschap van het groote plan, door zijn moeder gesmeed: (alle bezit te wagen voor een grootsche on- lderneming, die Stavoren voor goed een lei dende functie zal geven in het maatschap pelijk gestel. De eerste acte doet ons kennis maken inet vrouwe Edwa/rda in al haar trotschen hoogmoed. Zij ontvouwt het volk haar groote voornemens, haar bevelen uitdee- llend aan haar admiraal en hem toevertrou wend haar zoon, die deze reis zal mede- maken. Hooghartig weigert zij den honge renden bedelaar, die de rol van Godsbode is toebedeeld, een schamele beete broods, waarop deze haar de sombere voorspelling doet dat zij eens éven arm zal zijn als hij en dat haar stad zal verzinken in het niet. Ben schampere lach is ha-ar antwoord. Op den Paaschmorgen, want dan speelt zich dit af, wil de admiraal niet met zoo'n boos voorteeken zee kiezen en hij laat den bede laar een brok brood brengen! Ontslag va ziin loon en in haar verwatenheid werpt de vorstin haar rinc in zee Daar. bestempel onze zee! En waag het, voor ik arm word en mijn stad verzinkt. Niet weer te keeren. Hoor, ik daag d« goden uit! De tweede acte brengt de aankomst van Bonifacius, die het gestichte kerkje zal wijden. De oude torenwachter-ziener waar schuwt hem te vluchten, doch daarvan wil de brenger der „blijde boodschap" niet hooren. Als tusschenspel gaat dan het eerste der lithurgische spelen, het ,,quem qaeritis", waa/rop een processie volgt. De Hollander, die als belooning voor zijn vroe ger bewezen diensten zijn schip had mogen behouden, terwijl de vloot echter onder ander bevel zee heeft gekozen, zonder dea prins, weigert zijn schip door Bonifacius te doen zegenen en de prins, die toch bij hem aan boord is gegaan, weigert Bonifacius te volgen. Inmiddels is in den waterput een visch gevangen, die den ring der vorstin in zich heeft... De derde achte doet daarvan mededeë- ling. Vrouwe Edwarda. begrijpt, dat haar stad door het water ondermijnd moet zijn, daar de visch in den put is gevangen en belooft Bonifacius zijn geloof te aanvaar den, als hij de stad en haar weet te red den. Deze antwoordt haar, dat zij de be volking maar moet opnemen in haar kasteel veilig als dit is tegen alle gevaar, en af stand moet doen ten behoeve van haar zoon, maar de trotsche vrouwe wil in haar hoogmoed, die haar en Stavoren ten ver derf zal zijn, daarvan niet hooren en wei gert zelfs geloof te slaan aan het verhaal van den ondergang van haar vloot, door de Vikingers genomen, door den toTenwach ter van zijn hooge standplaats waarge nomen. BINNENLAND. Groote bouwplannen van B. en W. van Leiden voorbereid. (Gemeentezaken, 2e BI.) Kenringen van vee en vleesch over 1928 en 1929. (Binnenland, 3e Blad.) Botsing tusschen vrachtauto en stoom tram nabij Gennep; locomotief en vier wagons omgeslagen. (Gemengd, 3e Blad.) BUITENLAND. Nog geen oplossing der Duitsche crisis. (Buitenland, 3e Blad). Moeilijkheden met het Engelsche Hooger- huis. (Buitenland, 3e Blad.) De Engelsche conservatieven betnigen Baldwin hun vertrouwen. (Buitenland, 3e Blad). De Southern Cross nadert Amerika. (Buitenlandsch Gemengd, 3e Blad en Tel., Ie Blad.) Bonifacius verwijst zij als toovenaar naar dc vierschaar volgens oud-heidensch ge bruik, doch als het lot hem het leven laat, bant zij hem met al de zijnen uit! De Hol lander biedt aan haar vloot te achter halen Zend mij naar zee. De torenwachter op mijn voorplecht Zal -mij wel wijzen, waar ons beider vloot verzeild is Ik zoek voorbij den dood, ik achterhaal uw schepen, En, zij 't ten oordeelsdag, ik breng hen U terug. Via haar zoon aanvaardt zij dit aanbod en de Hollander kiest zee, terwijl het door ha-ar gerustgestelde volk het heidensch Pa-aschfeest gaat vieren. De exodus geeft den overval van het fees tende stadje door de Vikingers, die door Foto's Bleuzé. De toeschouwers vertrekken van de Oude Vest naar de Kaag Een kijkje op de tribunes aan de Kaag. Op den voorgrond v. 1. n. r.: mr. van de Sande Bakhuyzen, mevr. prof. Colenbrander de rector-magnificus, prof. van Wijk, jhr„ Roëll en de leden van het Collegium met hunne dames. Vlak achter den burge- meester, me. Nijhoff en Matthij6 VenmenteD, „De vliegende Hollander" is weggevaren en de toeschouwers gaan dit voorbeeld volgen. Het duurde evenwel geruimen tijd voordat allen een plaatsje op de Volhardingbootea hadden veroveid.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1