Uehkaddi Toftffie. DE VERDWENEN DELORA 71,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 Juni 1930 Derde Blad No. 21551 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. VRAGENRURRIFK. DE VLUCHT UIT DE PO 'PENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. LAND- EN TUINBOUW. FEUILLETON. fcfcj PREDIKBEURTEN, j: VOOR ZONDAG 22 JUNI f BENTHUIZEN. Ned.-He<rv. Kerk: Voorm. halftien en Dam. 6 uur (o. t.), ds. Haring. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 2 bn 6 uur (o.t.), leesdienst. BODEGRAVEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Kruiskoop. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur (Voorb. H. A.), en nam. halfzeven, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Minderman van Lisse. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 mir, ds. Hamersen. BOSKOOP. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Haars van Nieuwe Niedorp. Rem. Geref. Gem.Voorm. 10 uur, ds. Van Nooten. Salvatori: Voorm. halftien, de heer De Jonge; nam. 6 uur, ds. Den Hertog van Rotterdam. Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. 6 uur, de heer J. E. Uitman van Zeist. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds Bijdemast. Geref. Kerk: Nam. 2 en 7 uur, ds. Peter sen. HOOGMADE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Toonon. DE KAAG. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Touw. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bruyn. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Meijering. KOUDEKERK. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Rutgers van Katwijk aan Zee; nam. half zeven, ds. Tonnon van Hoogmade. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Haspers. OUDE- EN NIEUWE-WETERING. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Broeyer. SASSEN HE IM Ned.-Herv Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Kr ij kamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. VALKENBURG. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Hermanides. WADDINXVEEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. De Looze; nam. halfzeven, leesdienst. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur; ds. Smidt. Ohr. Afg. Gem.Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Grisnigt. RECLAME. OoRïaf" zie ik geen andere pepermunt gebruiken dan dezelfde, die ik zoo bultend gewoon OPWEKKEND vind: VANSUDTCN »L*»hawjmcen 3221 WARMOND. Ned.-Herv. KerkVoorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. De Bel. WASSENAAR. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, as. E. J. van der Brugh van Tiel. ZOETERWOUDE. Ned.-Herv# Kerk: Voorm. halfelf, ds. Eijkman. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Nederhorst den Berg, ds. H. P Steyenga, te Assen; te Longweer c.a. (toez.), W. H. Kelder Jr., te Ellewoutsdijk. Bedankt: Voor ZettenAndelst, H. A. de Geus, te Huizen. GEREF. KERK. Beroepen: Te Amersfoort (vac.- F. A. den Boeft), G. C. Berkouwer, te Oudehorne (Fr.) Bedankt* Voor Retterdam (vac.- G. Els- hove), D. Scheele, te Middelburg. NED. BIJBELGENOOTSCHAP. In de voortgezette vergadering van het Ned. Bijbelgenootschap werd de uitslag bekend gemaakt van de verkiezing van vier leden van het hoofdbestuur. Herkozen werden de heeren H. W. van Marie en D. Crommelin, terwijl in de plaats van de heeren jhr. dr. A. F. de Sa- vornin Lohman en dr. L. M. de Jong Schou wenburg, die niet herkiesbaar waren, wer den gekozen de heeren J. C. H. Heldring, directeur Cur. Handel Maatschappij, en prof. dr. D. Plooy, hoogleeraar aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam. Hierna sprak ds. W. A. Hoek, voorzit ter der Stadszending to Amsterdam, over ,,De Bijbel eü de groote stad." „CHRISTELIJK HULPBETOON" De Protest Vereen. Christelijk Hulpbe toon" die in overwegend R. K. streken pro testanten wil bijstaan, heeft te Apeldoorn haar 87ste jaarvergadering gehouden, onder voorzitterschap van ds. A. J. A. Vermeer, em-predikant uit Doorn Ds. S. R. Hermanides uit Valkenburg aan den Rijn hield een causerie over het werk der Evangelische Maatschappij in Spanje. Het jaarverslag, dat werd uitgebracht door dr. W Meindersma uit 's-Hertogen- bosch meldde dat aan giften in 1929 totaal bij het Hoofdbestuur f 880 ingekomen is. Ingekomen waren 27 aanvragen om voor schot of hypotheek, waarvan drie zijn aan gehouden. zes afgewezen; 18 werden toege staan tot een gezamenlijk bedrag van f. 17.200. Op 1 Januari 1930 waren in omloop 59 obligaties k f.250: 23 k f.100 en 19 k f.50 te zamen f. 18.000. De vereeni^ing kan bo gen op de obligatieleening van f. 6840.381'* en is nog belast met het vruchtgebruik eener boerderij le Lithoijen en 'n bedrag aan effecten van ongeveer f.8000. Aan giften werd in 1929 ontvangen f. 6237. De volgende jaarvergadering zal gehou den worden te Amersfoort. Ds. M. Hefting te Eist werd als hoofdbestuurslid gekozen. Abonné M.. te Het is billijk, dat uw broers meer bijdragen. Een schikking zal getroffen moeten worden, waarbij ieder bijdraagt in evenredigheid van zijn inkom sten. Mej. v. L., te H Uw kinderen hebben recht op de nagelaten goederen. J. G. te L. Bij de afd. Militaire Zakegi Breestvaat kan men u inlichten. a 435. Ze namen afscheid van den dokier, die Duim zoo goed geholpen had en mei luid geroep en met wuiven, gingen zij opnieuw op '1 pad. Ook de dokter groette vriend'lijk, zei hun hartelijk goedendag, en, over 't hek gebogen, groette tot hij de drie lui niet meer zag. 136. Wat moe geworden door het loopen, zochten zij een piekje op 't gras, waar onder de schaduw der boomen. het heerlijk koel en rustig was. En terwijl zij daar rustic sliepen, zag hen, bijna door schrik verdoofd, een der auto dieven, de schavuit, die Piero's pakje had beroofd. BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUWZEER. Vragen van den heer Boon. De heer Boon heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de vol gende vragen gesteld: 1. Kan de minister inlichtingen verstrek ken omtrent de werking van het middel „Malaflo" bij vee lijdende aan of besmet met het virus van mond- en klauwzeer, dat volgens de jongste berichten in Spanje on der wetenschappelijk toezicht is toegepast? 2. Zoo neen, is de minister dan bereid met het oog op de groote belangen der Ne- derlandsche veehouders onmiddellijk daar omtrent inlichtingen te doen inwinnen en enkele onbevooroordeelde deskundigen naar Spanje te zenden, ten einde zich ter plaatse omtrent de werking van genoemd middel op de hoogte te stellen? 3. Mochten de inlichtingen uit Spanje hoopgevend zijn ten opzichte van genezing j of onvatbaarmaking van door mond- en klauwzeer aangetast vee, wil de minister alsdan bevorderen, dat ten spoedigste in Nederland pioeven worden genomen waar het vraagstuk weer urgenter is geworden, doordien in de onmiddellijke omgeving van 's-Gravemhage een ernstige mond- en klauwzeer-epidemie heerschende is? 4. Is de minister niet van meening, dat niets onbeproefd moet worden gelalen om deze zoo gevreesde zïekte, die den veehou ders honderdduizenden guldens schade be rokkent, zoo deugdelijk mogelijk te bestrij den? VRAGEN EN ANTWOORDEN Vraag. Wij hebben sedert eenigen tijd last van een mol in onzen tuin. Kunt U ook enkele aanwijzing geven van dit lastige dier bevrijd te worden. W. d B. te L. Antwoord Een mol is lastig door het graven van gangen en het opwerpen van boopen. Toch zijn de dieren nuttig door het verorberen van veel ongedierte. Zoek U de gangen op en stop daarin lapjes, gedrenkt in petroleum. Ook stukjes calcium carbid doet de mol verdwijnen. In den tuinbouw- handel zijn molJenklemmen te koop. waar mede deze dieren kunnen worden gevan gen. Jammer genoeg zijn ze dan meestal dood. Vraag De jonge blaadjes van mijn klimroos zitten vol met kleine luisjes. Wat hiertegen te doen? Hoe de plant verder op te kweeken? Abonné te L. Antwoord Maak een mengsel van 2 ons groene zeep en 1 maatje brandspiritus in 10 Liter water en bespuit of begiet daar mee de rozenstruik. Doe dit een paar maal per week. Ook een geregeld bespuiten met koud water, vooral 's avonds, wil vaak helpen. Geef de plant bij donker weeT ver dunde koemest, aangebracht in een geultje rondom den voet. Vraag Mijn Ficus heeft een stek. Wanneer kan ik die afsnijden en stekken. J. H. W. te O. „Antwoord De jonge scheuten van Uw Ficus elastica kunnen in het voorjaar ge stekt, liefst op een warm broeibed in bak of kas. De stengels rotten anders gemak makkelijk. U kunt het nu probeeren door de stek vlak onder een blad schuin af te snijden en. na het blad met steel te heb ben afgesneden de stek te plaatsen in een bloempot met vochtige, zanderige grond, waarover een glazen stolp dient geplaatst U houdt een en ander in huis, niet in de volle zon. eZt de pit in een kuipje of kistje met aarde. Vraag Op de bladeren van mijn peere boom zitten luizen en mieren. Wat te doen tegen de eerste en doen de mieren ook kwaad? P. P. de Br. te L. Antwoord. De luizen verwijdert U dooT de boom 's avonds te bespuiten met boven genoemd zeep-spiritus-mengsel, liefst een paar maal per week. De mieren doen zich te goed aan het zoete, kleverige vocht, het- welk door de luizen wordt afgescheiden. De mieren verslepen daarom de luizen naar alle deelen van den boom en zetten daar hun .melkkoetjes" aan het werk. Aan den boom zelf doen de mieren geen nadeel. Vraag In mijn pruimenboom heb ik kleine rupsjes ontdekt. Hoe bestrijd ik deze. P. P. de Br. te L. Antwoord Zoek het ongedierte zooveel mogelijk af. Is dit ondoenlijk dan kunt U de boom bespuiten met 1 ons geblusohte kalk in 10 liter water, aan welk mengsel 10 gr. Parij9ch groen word toegevoegd. Spuit hier mede den boom, de rupsjes gaan dan dood. Parijsc'h groen is een voor mensch en dier zwaar vergif en mag alleen gebruikt wor den op vruchboomen minstens 5 weken vóór het rijpen (oogsten) van de vruchten. Let ook op eventueel bijstaande gewassen als aardbeien, sla enz. welke spoedig worden gegeten. Vraag Mijn Amaryllai is uitgebloeid. Heb ik daar een volgend jaar nog wat aan? Hoe verder te handelen? P. P. de Br. te O. Antwoord Giet Uw plant na den bloei matig en wanneer de bladeren tee kenen geven van af le sterven giet dan niet meer. De bol gaat dan in rust. Over winter de bol in den pot in rust, vorstvrij 1 en geef haar in Februari versche aarde en ontdoe haar van de droge bladdeelen. Geef de plant regelmatig vocht en houdt haar in een matig gestookt vertrek. Vraag De perkroos Fischer of Holmes Holmes. Is dit niet een soort roos? Ik heb er in geen 2 jaar bloemen aan gezien. Vraagt de plant 'een aparte behandeling? P. P. de Br. te O. Antwoord: De perkroos Fischa of Holmes vraagt geen aparte behandeling. Hetste vige hout wordt, evenals bij alle doorbloe- iende rozen in het voorjaar flink ingekort. Evenals alle rozen moet de plant jaarlijks gemest, liefst met stalmest. Ze staat toch goed in de zon, niet in de schaduw of in den drup van opgaand hout? Vraag Hoe te handelen met twee zaai ling kastanjes, waavan teekening en be schrijving hierbij gaan? O. M. te L. Antwoord Uw kastanjes doen het goed en U moet er niets afsnijden. Laat den groei aan de natuur over. Geef bij regenachtig weer eens wat verdunde mest. Vraag Hoe heet het siergras, waarvan ik een blad hier bij doen? O M. te L. Antwoord Uw plant behoort tot een rietsoort met bont blad. De plant wil vooral een zonnige, niet te droge grond. Vraag Is het geraden geld te beleggen in een kippenfokkerij? Antwoord Hierop is zeer moeilijk een antwoord te geven. Niet alleen moet de bedrijfsleider een ervaren man zijn, maar dan nog is de kippenfokkerij vaak zeer riskant. Wendt U in dezen tot een ervaren kippenfokker, eveneens met Uw tweede vraag. J. 5. Vragen op tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". RECLAME. 110 Door E PHILIPS OPPENHEIM Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER (Nadruk verboden.) 54) „Als u lot overmorgen wacht mei iets te doen, kapitein Rotherby, dan kunt u haar trouwen en krijgt u een huwelijksgift van vijftig duizend pond mede naast wal oom Nicholas haar wil schenken". „U overstelpt mijl" riep ik, terwijl ik naar de deur toeging. Hij maakte geen enkel gebaar dat er op doelde dat hij mij tegen wilde houden. Plot seling keerde ik mij tot hem. Waarom zou ik hem nog niet' een enkele kans geven? „Mijnheer Delora", zeide ik, „van het oogenblik af, dat u op het Charing Cross Station verdween, heb ik de vaste overtui ging verkregen, dat u betrokken is bij een schandelijke, zoo niet misdadige onderne ming. Ik ben op dit oogenblik nog die mee ning toegedaan Daartegenover slaat de mogelijkheid, dat u betrokken is volgens uw zeggen bij een onderneming van polilieken of anderen aard. welke uw geheimzinnig gedoe onvermijdelijk met zich brengt. Ik wensch volstrekt niet tot uw vijanden te be- hooren of u te dwarsboomen bij een of andere wettige handeling Zoo u bereid is mij in uw vertrouwen te nemen, zal u blij ken, dat ik volstrekt niet onredelijk ben". Delora maakte een buiging. Ik zag hoe zijn witte tanden onder zijn zwarte snor blonken en ik begreep, dat hij voornemens .was den strijd niet op te geven. „Kapitein", zeide hij, „ik ben u zeer dank baar voor uw aanbod, maar ik heb geen be hoefte aan nog meer bondgenooten. Zend uw telegram weg, zoo gauw u wilt, u zult daar mede enkel onheil stichteji waarover u zich spoedig zult hebben te schamen. Ik haalde de schouders op en vertrok. Nie mand verscheen om mij uit te laten, maar ik ontgrendelde de deur zelf en stapte in mijn taxi met een zucht van verlichting. Ik gevoelde onwillekeurig, dat ik aan een ge vaar was' ontkomen, dat ik niet zou kunnen omschrijven, maar dat ongetwijfeld in dat vochtige, onherbergzame hui9 als een zwaard van Damocies boven mijn hoofd heeft gehangen. HOOFDSTUK XXXVI. Zoodra ik in het hotel van mijn broeder was teruggekeerd, belde ik den portier van het Milan Hotel op en deelde hem mede, waar ik mij bevond. Hierna stelden mijn broeder en ik een telegram op aan het adres van Dicky, dat ik dankbaar was niet uit mijn zak te hoeven betalen. Ik had Ralph nu geheel in mijn vertrouwen genomen en ik bemerkte met genoegen, dat hij vrij wel dezelfde opvatting omtrent Delora's houding huldigde als .k. Het telegram luidde als volgt: „Heb Delora gesproken Zijn houding zeer geheimzinnig. Verbergt zich zon der nicht. Heb hem herhaaldelijk ge zien met Chineeschen gezant. Trachtte mij om té koopen met groot bedrag als ik niet voor Donderdag seinde. Vrees iets niet in den haak." „Zou het niet mogelijk zijn, Ralph, dat ik hier vannacht bleef slapen?" vroeg ik, na dat te hebben afgehandeld. „Natuurlijk, beste kerel", antwoordde mijn broeder. „Om je de waarheid te zeggen, acht ik het hier veiliger voor je dan in het Milan Hotel Het was een vermoeiende dag voor mij ge weest en ik viel in slaap zoodra mijn hootd op het kussen lag. Ik werd echter wakker gemaakt door de schel van de telefoon, die vlak bij mijn hoofdeinde stond. Ik had geen idee van den tijd, maar uit de alom heer schende stilte leidde ik af, dat ik eenige uren had geslapen. Ik nam den hoorn en zette dezen tegen mijn oor Het bleek de portier van het Milan Hotel te zijn, die mij vroeg, of ik mijn kamer in zijn hotel Voor dezen nacht ook had afgestaan aan een ander. „Neen, natuurlijk niet", antwoordde ik. „Maar waarom vraag je dat?" ,,'t Is een zonderlinge geschiedenis, mijn heer. Er kwam hier een uur geleden een heer met een valiesje in de hand. Hij liet mij een kaartje van u zien en verklaarde dat hij van u verlof had gekregen om in uw kamer te slapen. Maar ik gevoelde me toch niet gerust over de zaak en daarom nam ik de vrijheid om het Claridge Hotel op te bel len en te vragen of u daar ook was. Ik dacht zoo. dat als u van plan was geweest uw kamer tijdelijk aan een ander al te staan, u ons dat wel zou hebben mede gedeeld." „Daar heb je gelijk in, Ashley. Ik heb de kamer aan niemand geleend. Ga liever da delijk zelf eens informeeren wie het is. Wil je misschien, dat ik zelf kom kijken." „Neen, ik zal u straks nog eens opschel len, nadat ik boven ben geweest." „Maar als ik je vragen mag. zag die man er misschien als een Franschman uit?" „Ik zou het u niet kunnen zeggen", ant woordde de portier. „Maar over een paar mi nuten bel ik u nog even op. Ik ga naar bo ven om zelf de zaak le onderzoeken." Ik bleef op den rand van mijn bed zitten wachten. Er waren nog geen tien minuten verloopen of de telefoon ging over en het was Ashley weder. „Ik bel u van uw zitkamer uit op, mijn heer. Er is hier geen sterveling, maar er is wel iemand geweest, want de kamerdeur was geopend. Voor zoover ik kan nagaan is er niets weggenomen, maar men heeft een flesch met chloroform laten vallen en die is gebroken, zoodat de vloeistof over den vloer van uw slaapkamer is gevloeid. Ik heb bo vendien den sterken indruk gekregen, dat iemand door de eene deur de kamer heeft verlaten, toen ik uw zitkamer, binnen kwam." „Dan kom ik maar dadelijk zelf eens kij ken Ik zal me zoo spoedig mogelijk aan- kleeden." „Ik vroeg mezelven juist af, mijnheer, of ik u wel zou raden dat te doen. Het uiter lijk van dien man stond mij niet aan, en ik vrees dat hij niet veel goeds in den zin had. Hij moet nu ergens in het hotel zitten." „En je zegt. dat er niets overhoop is ge haald?" „Volstrekt niets, mijnheer. Neen. hij kwam niet om te stelen!" „Neen, dan kan ik wel begrijpen, wat hij in het schild voerde. Misschien heb je wei gelijk. Ik zal niet vóór morgenochtend komen." „Nu. als er nog wat gebeurt, mijnheer, zal ik het u dadelijk laten weten. Wel te rusten, mijnheer." Ik kroop weer onder de wol, maar kon niet dadelijk den slaap vatten. Er viel geen oogenblik aan te twijfelen, of mijn onbe kende bezoeker had gehandeld op instigatie van Delora, terwijl het doel van zijn be zoek was geweest te voorkomen, dat ik het telegram verzond, dat intusschen al weg was. Ik stond op om te controleeren, of mijn deur wel goed was gesloten. Ik moet tot mijn schande bekennen, dat ik op dat oogen blik een huivering van vrees door mijn ie- den voelde gaan. Ik twijfelde er ook geen oogenblik meer aan. of die Delora was zoo niet een bedrieger, dan toch deelnemer aan een of andere ernstige misdaad En Felicia! Ik bekeek de zaak van alle kanten. Het was niet aan te nemen, dat Delora niets meer zou zijn dan een gewone bedrieger Felicia had er geen bezwaar tegen om met hem te reizen. Zij kende hem als haar oom en hij moest ook wel haar oom zijn. tenzij ze mij ook had bedrogen. Ik voelde het bloed in mijn aderen stollen bij die gedachte en ik wierp haar dan ook verre van mij. Felicia was onwrikbaar boven alle verdenking ver heven! Misschien was Delora door Louis en zijn vrienden medegesleept in de onderne ming. welke deze dan ook mochl zijn In ieder geval zou de dag van morgen de waar heid brengen Ik was daarvan te meer overtuigd, omdat Delora mij slechts één dag uitstel had verzocht. Kort daarop viel ik weer in slaap en ik werd eerst wakker, toen de knecht van mijn broeder mij kwam waar schuwen. dat mijn bad klaar was Om half tien begaf ik mij. na met mijn broeder krijgsraad te hebben gehouden naar het Braziliaansche gezantschap. Ik gaf er mijn kaartje af en verzocht den heer Lamartine te spreken Na enkele oogenblikken ver scheen deze en mij de hand toestekend riep hij: „Zoo kapitein Rotherby, komt u wat nieuws brengen?" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9