Miskleur-Sigaren 10 stuks voor 50 cent Firma A. H. J.WIJTENBURG EXTRA AANBIEDING SIGAREN!! KING UIT DE OMSTREKEN. ir Kwaliteit bekend en beroemd Jjl Nieuwe Rijn 89-90, HaarLstraat 2 hoek Turfmarkt j VARIA. TWEE INBREKERS GEWOND. In den algeloopen nacht drongen twee Inbrekers in een huis te Dattenfeld bin nen. Toen zij zich inet den buit weer wilden verwijderen .werden zij ontdekt door buren, die poütiehulp inriepen. De inbrekers sloe gen op de vlucht en toen zij na eenige sommaties der politieagenten nog niet bleven staan .werd op hen geschoten. Beiden wer den zwaar gewond en moeeten naar een ziekenhuis worden overgebracht. EEN ONMENSCHELIJK KAPITEIN. De Belgische bladen maken melding van een geval van wreedheid, bedreven aan boord van een Grieksch s.s. dat op weg van een Spaansche haven naar Gent. De kapitein ontdekte in volle zee drie jonge Grieken, die zich als verstekelingen hadden ingescheept. Zonder aarzeling wierp hij ze m zee. De vrouw van den kapitein greep echter een revolver en met den loop op de borst van haar man, dwong zij hem de drie ongeluk- higen te redden. Een boot slaagde er in twee der jongelieden te bergen, de derde verdronk. NOODWEER. In de omgeving van Samara (Rusland) heelt een hevige storm gewoed, waardoor 90 huizen volkomen verwoest zijn en 160 beschadigd. Twee personen werden gedood, 10 zwaar gewond. Circa 1000 boeren zijn dakloos. o DE VLUCHT VAN KINGSFORD SMITH. Uit Dublin wordt gemeld, dat Kingsford Smith het gevaar voor brandstofgebrek op zijn reis over den Oceaan geheel wil ophef fen, door bij de Amerikaansche kust brand stof lo laten overnemen, terwijl hij in de lucht is. Dit zou moeten gebeuren ongeveer 600 mijl ten noorden van Maine. Indien hij brandstof kan inladen, behoeft I hij geen vrees te koesteren, dat bij een j tegenwind van meer dan 15 mijl, op welk gotal zijn berekening is, zijn brandstol ver bruikt zal zijn. GEVANGENE ONTVLUCHT. Bij een proces te Detmold zag de als ge tuige opgeroepen misdadiger Hofrath, die wegens zware misdrijven tot tien jaar tucht huisstraf was veroordeeld en onder politie- geleide uit de stralgevangenis van Münster in Westfaten naar Detmold was overge bracht om getuigenverklaringen af te leggen kans zich op het oogenblik, dat het grooto aantal getuigen de zaal verliet, tusschen de menigte uit de voeten te maken. Hoewel men onmiddellijk een achtervolging in stelde, kon men den man niet meer terug vinden. HAARLEMMERMEER. Afscheid Ds. Bos. Ds. B. A. Bos, predikant bij de Gerefor meerde Kerk, die het beroep naar Assen heeft aangenomen, hield in de Gereformeer de kerk aan den Aalsmeerderweg (Oostzijde) alhier zijn afscheidspredikatie. Het kerkgebouw was geheel bezet. Ds. Bos had welwillend voldaan aan het verzoek om bij dit afscheid dezelfde predikatie te houden die door hem met zooveel warmte werd voorgedragen bij zijn intrede in dit kerkge bouw in Juni '27 en wel naar aanleiding v. d. woorden van Paulus: „Wij hebben dezen schat in aarden vaten. Aan het einde van zijn rode gekomen zijnde, werd den scheidenden leeraar harte lijk toegesproken namens den Kerkeraad en de gemeenteleden en zijn ambtsbroeders in de classis Haarlem. Burgerlijke stand. Geboren: Magchelina, d. van A. C. van Dijk en L. S. van Loenen Christiaan, z. van P. van Damme en J. J. de Goeyer Adnana Andrijntje d. van J. C. Hobo en A. Meijer Cornelis) z. van G. Oostwouder en P. M. Norber Geertruida Maria, d. van A. F. Dam en M. C. G. v. d. Vetdt Maatje, d. van L. Buis en J. A. Groenendaal Go- vert Cornelis, z. van G. C. Brussee en A. A. v. d. Splinter Hanna, d. van J. Spaar garen en C. Griekspoor Catharina Mar- garetha, d. van A. H. van Bentheim en M. J. Klein Jacob, z. van J. Pels en E. A. Vernet Cornelia Bernarda, d. van J. Lam mere en J. F. Leiten Maria Johanna, d. van J. M. Stokman en H. Goossens. Ondertrouwd: L. vaa Ginkel 21 j. en H. Rijken 21 j. D. J. Vastenhout 29 j. en A. Th. Schreurs 25 j. J. F. E. Drukker 28 j. en S. van Wilgenburg 26 j. Gehuwd: J. Wijnen 25 j. en H. C. Kautt- man 23 j. Th. Markus 22 j. en S. M. Ver meer 18 j. B. Kroeze 27 j. en N. W. van Iterson 20 j. G. Th. Wenzel 27 j. en A. Verhoeven 25 j. J. van Herwijnen 27 j. en N. Calandt 28 j. Overleden: Johannes van Oostveen 27 j., geh. met G. J. P. E. van Hilten Gergje Wassenburg 80 j., weduwe van J. Spaarga ren Willem Heima 10 mnd., z. van W. Heima en W. van Veen Cornelus van Groenigen 71 j., wedr. van A. J. Degenaars. Op de gisteren te Hoofddorp gehouden graanbeurs was de aanvoer als volgt: Tarwe (witte) f. 9.75 tol 10.25; Tarwe (roode f. 9.50—10.00; Gerst (chevalier) f. 6.50 7.Haver t. 5.506.00; Duivenboonen f. 14.15.Groene erwten f. 8.258.75; Karwij f. 33003i.Blauwmaanzaad f. 35.00—37.—. Alles per 100 K.G. HILLEGOM. VERGIFTIGINGSPROCES TE ERFURT. In het vergifligingsproces te Erturt tegen het 20-jarige dienstmeisje Martha Netkel, heeft de rechtbank, na 15 uur beraadslaging beklaagde tot 10 jaar tuchthuisstraf en 5 jaar eerverlies veroordeeld. Jn Januari 1930 heeft het meisje het bijna 2-jarig kind van den koopman Schippel met lysol vergiftigd, teneinde zich te wreken op mevrouw, door wie zij ontslagen was. MITN-ONGELUK IN ZUID- AFRIKA. Uit Krugersdorp wordt gemeld, dat zes i nboorlingen gedood en zeven zwaar gewond zijn door vallend mijngesteente, AARDVERZAKKING. Gisteravond ontstond in een straat in Es sen een aardverschuiving. Er vormde zich een trechter van ongeveer 3 M. in diameter met een diepte van 25 M. De 10-jarige Erich MosCebner verdween in de diepte. Een kolenwagen, die in de nabijheid slond 9tortle mede omlaag. Op deze plaats bleek een oude mijn zich Ie bevinden, die ingestort was. Het lijkje van het verongelukte knaapje is, doordat aan berging groot levensgevaar verbonden is. nog niet geborgen. RECLAME. PEPERMUNT is de moderne vorm van een overoud middel ter opwekking en verfris- sching. Onze plaatsgenoote, mej. S. J. Gran- neman is geslaagd voor het toelatings examen van de Da Costa Kweekschool te Haarlem. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het nienwe telefoontarief. Thans is bekend ,dat het nieuwe 2V> pts. telefoontarief voor lokaal telefoonverkeer, in Katwijk op 1 Juli a.s. in werking treedt. In de eerste 5 maanden van dit jaar is de bevolking reeds met 225 personen toe genomen. Het voorstel tot afbreken van „Callao" was van de agenda der laatste raadszit ting afgevoerd. Naar we vernemen is alsnog in onderzoek of restauratie van dit gebouw gewettigd en gewenscht is. 3220 NOORD WIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodoras Hcndrikus, z. van Th. H. Teunissen en A. G. Mozar Catha rina Maria, d. van L. Moene en E. W. Achterberg Johanna, d. van A. van Dui- venboden en J. Vink Adnana, d. van K. Verloop en D. van Duin Johannes, z. van P. Noppe en G. Lemson. Ondertrouwd: S. W. Heemskerk, 2i j. en J. Vliet Vlieland, 24 j. M. Dieben, 24 j. en M. Hoogeveen. 21 j. Getrouwd: J. Plug, 25 j. en A. M. van Sprang. 21 j. G. Aten, 2G j. en W. L. Nen- schop 24 j. II. J. van Kampen, 24 j. en A. van den Berg, 23 j. Overleden: Cornelia Elisabeth Vermeulen, oud 89 j ongeh. Arnoldus Jan Tempel, 77 j., weduwnaar van M. C. Beaurieux. Ingekomen: J. Dirkson, van Limmen, St. Mariagesticht P. P. DierckxStockmans. van Rotterdam, idem M. Rijken, dienstb., van R'dam, idem .1. DooveChaudron, v. R'dam, idem C. Meiland, dienstb., van Ede, Beethovenweg 15 M. Schulte, dienst bode, van Den Haag, Beethovenweg 8 B. Pachulla. dienstbvan Wassenaar, Beetho venweg 8 A. Pieker, dienstb., van Den Haag, Beethovenweg 8 L. de Witte, van Amsterdma. Beethovenweg 11 A. Lubbu- ring, kleermaker, van Vreden (Did.), Hoofd straat 129a C. A. M. J. Dames, onderwij zeres, van Heemstede, Beeklaan 41 P. Jansen, agent v. pol., van Haarlem, Ketting- steeg 1 M. Jördens, van Amsterdam, Sta tionsplein 3 A. van den BergRietber gen, van Leiden. Bronckhorststraat 14 A. Varkevisser en fam., timmerman, van Voorhoui, Egb. de Grootslr. 38 C. Paats en fam., chauffeur, van Bennebroek, Egb. de Grootstraat 28 H. A. Bosch en tam., gé rant, van Rotterdam, N. Boulevard 2 J. van den Berg, dienstb.. van Hillegom, Of- lemweg 76 C. N. Oosterom, kofein, van Den Haag, Rembrandtweg 10 Th. ter Horst, bakker, van EssenBredeneij, (Did.), Hoofdstraat 70. Vertrokken: J. Blanchard, dienstb., naar Leidschendam-Veur H. van der Heiden en fam., arbeider, naar Sassenheim, Hein Baderstr. 23 J. M. J Mooyman. dienstb., naar Den Haag, v. Swinderenstr. 105 M. P. V. Costenmiller, verpleegster, naar Den Haag, Kockstraat 185 H. D. Behnken, bak" kersleerl., naar Hilversum, Kruissteeg 30 J C. U. van Hoogstraten en fam., predikant, naar Boxmeer, Ned. Herv. Pastorie H. Boeki. naar Rotterdam, Diergaardelaan 8 D Gussone, kantoorbed., naar Brunswijk (Did Auturstrasze 3 N. van Noort, 11.- verpleegster, naar Vlaardingen, Gem. Zieken huis G. Verweij, naar Beilen. OEGSTGEEST. VERGADERING RECLAME-COMMISSIE. Belangrijke besprekingen. In hotel „Het Witte Huis" is gisteravond een vergadering gehouden, uitgeschreven door de Reclame-Commissie 1930. Hoewel het warme drukkende weer niet bepaald tot vergaderen lokte, was toch een groot aantal zakenmenschen voor deze ver gadering opgekomen, waaruit dus te constateeren viel dat er iets bijzonders aan de hand was. De voorzitter, de heer M. C. v. d. Burg opende de vergadering met een woord van dank voor de groote opkomst namens de Reclame-Commissie. Zooal9 bekend geacht mag worden, is, evenals verleden jaar uit en door de leden van „de winkeliersvereendging Oegstgeest" voor 1930 een Reclame-Commis sie gekozen. Deze commissie beslaat thans uit de heeren P. Singeling, A. J. Duyverman, van der Wilk, Dirkse en M. C. v. d. Burg, deze laatste als voorzitter. Het vorig jaar is het werk van de com missie uitstekend geslaagd reden waarom ook nu bereids weer plannen zijn ontworpen In het kort saamgevat bestaan deze plan nen uit; Het houden van een Winkelweek van 39 September a.s. Deze wedstrijd zal verdeeld worden in 2 'groepen n.l. Ie de mooiste etalages: 2e de verkoopkrachfigste etalages. Ter beoordeeiing daarvan zal een jury benoemd moeten worden, welker uitspraak geheim zal worden gehouden, om het pu bliek in de gelegenheid te stellen ook een uitspraak le doen. Zij. die met de jury gelijkluidend of bijna gelijkluidende uitspra ken inleveren, zullen voor een prijs in aan merking komen. Tot zoover, aldus het ver richtte werk van de commissie. De gelegenheid (bt bespreking werd daar na opengesteld. De heer J. Kamsteeg merkte op dat de reclame-commissie uitgaat van de winke- liers-vereeniging en vroeg daarom, gezien de vele aanwezige niet-leden voor deze cate gorie deelneming aan de wedstrijden moge tijk te maken. De voorzitter zeide daarop ö*i alle win keliers in Oegstgeest aan de Winkelweek kunnen deelnemen. Gaarne zou hij hen ech ter ais lid zien toetreden. Uit de verdere I discussies vermelden wij het volgende: Na de oprichting van „de Winkeliersver- eeniging Oegstgeest" is een algemeene sa menwerking van winkeliers niet tot sland gekomen doordat geen overeenstemming werd verkregen met het bestuur van de R.K. Middenstandsvcreenigmg „de Hanze". Wij zullen de leiten waarover men het niet eens was niet meer beschrijven, maar meer en meer bleek een eendrachtig sa menwerken aan de Winkeliersbelangen ge wenscht. Megrdere woordvoerders achtten dit zelfs noodzakelijk. De winkeliersvereeni- ging stelde zich uitsluitend ten doel: behar tiging van de winkeliersbelangen; de R.K. Middenst. vereeniging „de Hanze" legt zich toe op de behartiging van de Middenslands belangen. De heer Kamsteeg, zich tusschen beide partijen plaatsend, trachtte op overbrug ging aan te sturen en is daarin bij uitstek geslaagd. Na langdurige discussie, gevolgd door een tijdelijke schorsing van de vergadering, is op het gebied van reclame voor de Oegst- geester winkeliers overeenstemming bereikt. Na heropening verscheen een deputatie van „de Hanze" ter vergadering en verkreeg de heer W. F. do Rooy (voorzitter van de Hanze) het woord. Deze verheugde zich bij zonder, dat overeenstemming is bereikt en hoopte, dat dit jaar de belangen van de winkeliers in gunsligen zin zouden behar tigd worden. De heeren L. W. Nouwens en Hienkens werden aangewezen om zitting te nemen in de Reclamecommissie 1930. De voorgestelde plannen werden daarna besproken. Besproken werd om winkelweek te houden van 27 Augustus tot aan den avond vóór het Oranjefeest dat waarschijnlijk op 3 September zal plaats hebben. Het voorstel de Bruijn, om de commis sie machtiging te verleenen tot uitwerking van de plannen, werd met algemeene stem men aangenomen. De heer de Rooy gat na mens het bestuur van „de Hanze" het sym pathieke voorbeeld door toetreding als Dona teur. Aan het einde der vergadering bracht de heer Kamsteeg zijn oprechten dank uit voor de verkregen overeenstemming en zeide daardoor een hechto behartiging van de win keliers le verwachten. Tijdens de vergade ring werd door alle aanwezigen tot deel name geteekend. De voorzitter sloot daarna de vergadering met een opwekkend woord tot medewerking en welslagen van de Reclameweek 1930. RECLAME. Wij hebben momenteel een Schitterende partij Origineel 8 cent - (Bekend als „sigaren uit het mandje") welke wij in verband met de Feestweek als extra reclame aanbieden: o - co W==\1 if=N=ini=ir=iP== IC=@ Dezer dagen zijn alhier oefeningen ge houden met de motorspuit en het brand- weermateneel, mede als oefening van de bedienende manschappen. Het materieel bleek volkomen in orde, terwijl ook het personeel voldoende geoefend bleek, om er in lijd van nood op te kunnen vertrouwen. De leiding berustte'bij den commandant van de brandweer, den heer G. Vos Aan den Sandtlaan, hoek Langevaart had een aanrijding plaats tusschen een personenauto en een vrachtauto van H. alhier. Vun de vrachtauto weid een wiel versplinterd, terwijl de andere wagen licht beschadigd werd. Do schade werd onderling geregeld. SASSENHEIM. RIJNSBURG. De Tuinbouw. Oprichting „Sassenheimsche Zwemvereen." Gisteravond kwamen in het K.S.A. gebouw bijeen om tot de oprichting van een zwem- vereeniging te geraken. Hoewel gesproken werd over een reddingsbrigade .werd be sloten dit laler aan de orde te stellen en zich voorloopig 1e bepalen tot het beoefenen van de zwemsport. Do vereeniging werd ongericht en ge noemd „Sassenheimsche Zwemvereeniging" Het voorloopig bestuur bestaat uit de hee ren A. J. C. van Breda, G. van der Wilden, Th. Bader, Louis Bisschops en N. de Groot die een reglement zulien ontwerpen en spoedig met nadere voorstellen zullen komen Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit, z. van G. van Tol en W. van Wieringen Hendrika Anna CorneLia, d. van Q. J. E. Eikhuizen en C. G. Bader Robert, z. van L. Slikkerveer en M. Evers. Gehuwd: Arte Dwarswaard 24 j. en Maartje Vos 22 j. Gevestigd: B. Bakker en gezin, Charbon- straat 14 van Amerika E. M. van Leeu wen. Hoofdstraat 130 van Amersfoort. Th. van Heek en gezin. Florisschoutenstraat 25 van Alkemade Mej. T. van Dijk. Hoofd straat 114 van Staphorst J. B. Hoogland, Warmonderdam 25 van Heer Hugowaard H. Sten9tra en gezin. Zuiderstraat 30 van Leeuwarderadeel. Vertrokken: IC. Noorbergen van Floris schoutenstraat 35 naar Groningen M°j. H. M W. Otten van Hoofdstraat 119 maar Zevenbergen Mej. J H. Prins van Wil- helminalaan naar Soest P. Moolenaar en gezin van Zandsiootkade 1 naar Anna Pauwlowna Gistermiddag liet iemand uit Lisse op een a0-tal liefhebbers van de zwemsport de Rusthofflann, meisjes door een kijker naar den brand te Warmond kijken. Ten slotte trachtte hij een 8-jarig meisje met zich mede te nemen. Door het optreden der omwonenden werd hij hierin echter ver hinderd. Hij nam de vlucht doch het mocht de politic gelukken hem later te vatten. VALKENBURG. De opbrengst van de maandelijksche collecte langs de huizen voor de Herv.'Kerk heeft voor 192919Q0 f. 273.36 opgebracht WARMOND. Er is nog stilte in de tuinbouwbedrijven en mitsdien weinig te vermelden. Niet alleen, dat de prijzen van alle producten laag zijn en dus niet lokken tot opschieten, doch meer en meer blijkt, dat de tuinbouw zich gaat inkrimpen eD uitbreiding van bloementeelt plaats heeft. Mot het veilen van vroege aardappelen of/en groenten is men nog niet begonnen en ook is nog niet vastgesteld, wanneer zal worden aangevan gen. Verschillende bollenkweekers zijn aan het bollenrooien begonnen. De gewassen moeten zeer goed zijn, naar algemeen be weerd wordt. I Hevige brand in een boerderij. Gistermiddag omstreeks half vier woodde onder deze gemeente een hevige brand. De boerderij van J. Warmerdam, liggende aan de Kaag, stond in lichte laaie. Het vuur was ontstaan in een hooiberg en greep zoo snel om zich heen, dat ook spoedig de boerderij met het aangrenzende perceel in lichte laaie stond. Terstond werd de Warmondsche brandweer gealarmeerd, doch het was voor deze voorwaar geen gemakkelijke taak het terrein van den ramp te bereiken, daar dit moest geschieden over Sassenheim. Ter plaatse aangekomen zag men weldra dal aan blusschen niet meer te denken viel. Een groote vuurzee was alles wat men zag. Ook de brandweer uil Sassenheim was spoedig Ier plaatse en verleende assistentie en zoo j werd met Iwee spuiten het vuur in bedwang gehouden en alleen toegezien, dat de beien- dende perceelen door den wind niet in ge vaar zouden komen. Na enkele uren kon de Sassenheimsche brandweer inrukken en werd het verdere gedeelte overgelaten aan de Warmondsche brandweer, die den gehee- len nacht op de plaats des onheils bleef, ten einde, zoo het vuur weer mocht oplaaien, van dienst te kunnen zijn. Het vee werd met zeer veel moeite gered, doch de geheele in boedel werd een prooi der vlammen. Ver zekering dekt de schade. WAT BEKENDE AUTEURS VERDIENDEN. Omstreeks 1880 kon men de bekende Franucne auteurs in vjjt klassen verdeelen, wat populariteit en hun geldeijjke verdien sten betrof. Twee romanschrijvers slechts behoorden tot de loriuin.gkstenVictor Hu- go en... Paul de Koek. Hun boeken had den een jaarlijksche oplage van ongeveer 5000 exemplaren, wat hun een 4000 trancs opbracht. Op hen volgden Balzac, Souiié, Eugène Sue en Jules Janin, wier gemiddel de oplage 1500 exemplaren bedroeg. De auteur van „De wandelende Jood" en die van de „Comédie Humaine" stonden dus on geveer geljjk in de gunst van het lezend publiek, evenals Hugo en De Koek. Tot de mindere goden behoorde o.a. Alphonse Karr, met een 1200-tal exemplaren en met een auteursrecht van een franc per boek. Alfred de Musset, van wien tusschen 700 en 900 exemplaren verkocht werden (500 trancs per boek) en de arme Théophile Gautier, galeislaaf van het feuilleton, zooals hjj zich zelf betitelde, die een oplage van minder dan 500 had en tusschen 100 en 300 francs voor een boek kreeg. Men moet echter niet vergeten, dat een boek in dien tjjd trouwer lezers had en dat een succes langer duurde dan een sei zoen: de oplagen bleven jaar na jaar op geljjke hoogte. En zoo kon dan b.v. Hugo ook een aanzienlijk fortuin bijeenschnjven en Dumas alleen aan „Sapho" enkele ton nen verdienen. Maar wat beteekent zelfs dat neg tegenover de inkomsten in onzen tijd; die Rostand, naar men zegt, een paar mill, gulden auteursrecht deden verdienen, al leen aan uitvoeringen en uitgaven van „Cy rano". Een Engelsche essayist, B. Penton verzekert, dat Charles Dickens 90.000 pond naliet, Ridder Haggard 60.000, Marie Co- relli 24.000. Thomas Hardy 90.000. Wat moderne Engelsche auteurs betreft, schat hij, dat D. H. Lawrence, na vele moeilijke jaren, thans een inkomen maakt van ÏO.'JOO pond (vergeleken met Wallace is dat een aalmoes), en dat b.v. Aldous Huxley van L 18.000 tot f. 24.000 per jaar verdient, met een slordige 7000 pond extra voor journalistiek werk. De meeste Engelsche auteurs, vertelt Fonton, sluiten tegenwoordig een ander con tract met hun uitgevers: zjj verplichten zich tegen een maandeljjksch inkomen van b.v. f.1200 twee of drie boeken per jaar te leveren. Joseph Conrad heeft zulk een in komen zeker niet altijd bezeten: zijn groo te populariteit kwam) laat in zjjn leven, en wat Engelsche populariteit beteekent, blijkt wel Heruit, dat hg, na vele jaren waarin hjj van zijn pen leefde en niet meer dan dat, ten slotte toch nog f. 240.000 naliet. Israël Zangwill liet f.36.000 na (zeer wei nig vond men in Engeland); Barry Pain f. 12.000. Stevenson verdiende juist genoeg om een rustig bestaan te leiden, en George Gissing leed honger: zijn groote roem kwam eerst na zjjn dood. En Nederland? Men gist niet ver mis ais men tusschen Gisssing en Stevenson in gist. Er zijn bij een paar zeer bekende en zeer veel gele zen romans uit de laatste jaren bedragen van f. 30.000 en f. 40.000 genoemd, (bedra gen die niet zijn te controleeren). Ben ro man met ietwat succes zal. kan naar schat ting, een f. 1200 tot f 2400 opbrengen. En wat nalatenschappen betreft, daarin te „Cy rano" vermoedelijk opgewassen tegen onze gezamenlijke literatuur van haar oorsprong af tot het jaar 2000 toe. oo

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6