Voor de Zomerwarmte Voor het Strand AGENDA. .zevenmijls" ENSCHEDE. ned. bijbelgenootschap. KUNST EN LETTEREN. nieuwe uitgaven. Kampeerdekens. Badartikelen BUITENLAND. TELEGRAMMEN. RECHTZAKEN. demonstraties te kairo. Zat*,dag. In den Vergulden Turk: Alg verg. v. aan deelhouders N.V. Electr. en Gasmij. v.h, de Vries en Stevens. 4 uur nam. Zondag. Ned. Leger des Heils (Lammermarkt) Samenkomsten te 10 uur voorm. en half- vier en halfacht Dam. De avond, nacht- en Zondagdienat der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Juni waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tele, foon 562. DE TE Ofitoieele opening der tentoonstelling. Gistermiddag is te Enschedé de „Zeven- ml]ls"-tentoonstelling officieel geopend. Aanwezig waren hierbij o.a. de Minister van Waterstaat. Mr. r. J. Reymer, de Com missaris der Koningin in de provincie Overijsel, Mr. Baron van Voorst tot Voorst, leden van Gedeputeerde Staten in.Overijsel, do gemeentebesturen van Enschede. Lonne- ker en Hengelo, de burgemeesters van ver schillende Twentsche en Westfaalscho ge meenten en velo anderen. liet eerst werd het woord gevoerd door den voorzitter van het Uitvoerend Comité, den heer Lodewijk Ch. Pabon. Spreker ving aan met een bijzonder woord van welkom tot den Minister van Waterstaat, waama spr. in hun landstaal de Duitsche gasten begroette. Vervolgens wees spreker er op dat electriciteitslenloonslellingen tot regelmatig tcrugkeerendo gebeurtenissen in ons land behooren, doch dezo hebben doorgaans een plaatselijk karakter én zijn meer als een demonstratie to beschouwen. De „Zeven- mijls" echter heeft een veel grooter gebied on is als vaktentoonstelling te beschouwen, welke den blik in algemeenen zin verruimt. Hierna sprak de burgemeester van En- echede. do heor Edo Bergsma, over de Dc- teekenis die de electriciteit in het leven van van den modernen monsch schiep. Do toe stand is voor ons. zeide spreker, niet gun stig. Concurrenten zonder tal, concurrenten die door slechte arbeidstoestanden,een on behoorlijke voorsprong hebben, belemmeren onzen handel, maar we zullen niet klagen doch trachten ons te verweeren door aan schaffing van belero werktuigen en het zoe ken naar nieuwe afzetgebieden. Daarbij zal de „Zevenmijls" ons helpen. Op alle moge lijke wijze zullen we'trachten de outillage van Twente zoo mogelijk nog te verbeteren. De volgende spreker was de heer Ir. Ger hard Jannink, voorzitter van de aldeeling Textiel, die de beteokenis van dezo afdee- ling schelste. Daarsa sprak de Minister van Water- slaat, Mr. P. J. Reymer, die het een ge lukkige gedachte noemde deze tentoonstel ling te organiseeren' welke spreker als een dergelijke gebeurtenis begroette. Spreker schetste vervolgens de beteekenis van de electriciteit in verband met vorhooging der productie om vervolgens onder het uitspre ken van zijn beste wenschen voor het sla gen van deze expositie, de „Zevenmijls" voor geopend te verklaren. Daarna word een typhoon in werking ge steld waarop de Hengelosche Kapel het „Wilhelmus" speelde dat door alle aanwe zigen slaande werd meegezongen. Vervol gens werd de tentoonstelling bezichtigd. Terwijl dezo rondgang geschiedde hield de Commissaris der Koningin in de Provincie Overijsel, een radio-telelonisch gesprek mot den heer J. C. de Voe, president ter beschik king van West-Java, die zich té Bandoeng bevond. UIT NED. OOST-INDIE. RADIO-MOEILIJKHEDEN IN INDIë? BATAVIA, 19 Juni. (Aneta). Het Bata- viaasch Nieuwsblad deelt mede, dat beslo ten werd de concessie-aanvraag van de Nederlandsch-lndische Radio-Omroepmaat- schappij „Niro" voorloopig te deponeeren. Vermoedelijk ten einde thans in overleg te treden met het opperbestuur over de ver deeling van den zendtijd in Nederlandsch- Indiö. Het blad is van meening, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat onder den druk der politieke ep godsdienstige belan gen ook Indië in het radio-gekrakeél wordt betrokken. Het Nederlandseh Bijbelgenootschap hield gisteren zijn jaarl. algemeene ver gadering te Amsterdam. Aan den vooravond van dezen dag had in Parkzicht een ont- moelingsbijpenkomst plaats, waar o.m. de oud-zendeling de heer H. Bielkc sprak over „De Bijbel in Suriname". Hedenmorgen werd de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend door den voor zitter Jhr. H. L. Quarle9 van Ufford. Wat de aflevering van bijbels betreft, blij ken volgens het jaarverslag de kleine goed- koope boekjeg veel minder verspreid, maar meer de grootere en duurdere boeken Het totaal cijfer i9 121.645. Het aantal Afdee- lingen steeg in het laatste jaar van 208 tot 225, waarin vooral N. Holl. en N. Brabant ditmaal een groot aandeel hadden, alsmede België, waar te Antwerpen, Brussel en Gent zich afd. vormden. Het aantal contribuanten steeg van ruim 18 tot 20 000. De Rekening en Verantwoording toont een eindcijfer van ruim 118.000 gulden met oen nadeelig saldo van ruim f. 8000, waar tegenover echter aan legaten dit jaar word onlvangpn f. 13000. Gunstig is ook het bedrag der jaarlijkscne bijdragen uit de Afdceling van ruim f. 35.000 (vorig jaar f. 32.000). VERSPREIDE BERICHTEN. Het Ned. Corr. Bureau hcolt bericht ontvangen dat H. M. do Koningin en H. K. H de Prjnsps gisteren te Finse (Noor- wegen) zijn aangekomen. Bij K. B is bepaald dat d© wet van 25 Juni 1929. houdende nadere voorzieningen betreffende de voorwaardelijke veroordee ling en de voorwaardelijke invrijheidstel ling, in werking treedt met ingang van 1 Sopt. 1930. Bij Kon. besluit js aan P. T. G. Aarts, op zijn verzoek, met ingang van 8 Juli, eer vol ontslag verleend als burgemeester van Bergevk. met dankhetuiging voor de lang durige diensten, door hem in die betrekking bewezen. het; tekort over 1930. BATAVIA, 19 Juni. (Aneta). Blijkens de financieele nota, gevoegd bij de ontwerp begroting 1031, zijn de verwachtingen be treffende de uitkomsten van het loopende jaar, dat de gewone dienst 31 millioen gul den beneden de begrootingsramingen zal blijven, zoodat in totaal het tekort over 1930 vermoedelijk 3i% millioen gulden zal bedragen. Verschenen is bij de lirina S. C, van Doesburgh, alhier de catalogus der aldee ling Weienschap in hel Néderlandsche Pa viljoen der Internationale Tentoonstelling te Luik, een boekdeel van 135 bladzijden, waarin in de Nederlandsche en Fransche taal omschreven wordt hetgeen aldaar ten toongesteld is. Wegens het zoo speciale karakter van een dergelijke atdeoling, waaruit duidelijk blijkt, hoe deze geplaatst is in een eere zaal, drie kamers en een groole zaal, welke laatste weder in drie ruimten is verdeeld. De portretten van verschillende groote geleerden uit de laatste 50 jaor zijn ln de eerezaal opgehangen, met daaronder een tentoonstelling hunner belangrijkste wer ken. De Luiksche tentoonstelling is o.a. ge wijd aan do groot-industrie dus toegepaste wetenschap en wanneer men ooit onder den indruk zal komen hoezeer deze beiden takken van wetenschap bij elkander hoo- ren dan is het in dit vertrek. Kamer I bevnl de inzending op het ge bied der Mikrobiologie o.a. van het Centraal, bureau voor Schimmelcultures te Baarn, hot Phylopathologisch laboratorium „Willio Commelin Scholten, icponziekte, de verza melde werken van Beyerinck en anderen. Het volgend vertrek is geheel gewijd aan de slerrekunde en geodosie. De sterrokundige inrichtingen van de 4 groote Nederlandsche Universiteiten stellen hier allen eon deel van hun werk ten toon, hetgeen in de Catalogus uitvoerig omschre ven wordt. Diep korpt men hior onder den indruk van do groote vlucht, die de stens- kunde in Nederland gonomen heeft en van de voorname plaate, welke zij in de wereld, inneemt. Kamer III is geheel ingenomon door het Nederlandseh boek op natuurwetenschap pelijk gebiek. De uitgever H. E. Slentert Kroese bracht voor den Nederlandschon Uitgeversbond bier een 100-tal door Nederlanders geschre ven boeken bijeen. Men weet niet wat meer te bewonderen, den arbeid van de Nederlandsche mannen van wetenschap of den ondernemingsgeest van den Nederlandschen uitgever. Do groote zaal bestaat uit drie gedeelten De eerste afdeoling is gewijd aan de Na tuurkunde (f). De inzending van het Natuur kundig Laboratorium dor Rijks-Universiteit alhier beslaat uit cryosalen voor susceptibi- Iiteit9metingen en voor magneto-oplische on- derzockingon, toekeningen van hot verloop van den eleclrischen weerstand van enkele typen van de suprageleiders tusschen 0"C, en - 273I,C; teekeningen van het verloop van den eleclrischen weerstand van de alhier onldekte suprageleiders heneden 10° K., leekening van de magnetische verstoring van do suprageleiders van tin. van de mag netische drempelwaarde van verschillende suprageleiders in afhankelijkheid van do tempcraluur. cryostaat ten dienste van on derzoekingen bij de temperatuur van vloei bare waterslof, een drietal hoogo-druk kra nen, een walerstofbol, teokeningen van de cryosalen van temperaturen beneden 1° K. en van do dampspanningskromme van he lium; benovens fotografieën voorstellende drie inslrumentmakers-workplaaleen, een glasblazerij en de glassli)perij en een groot aant-tl stereoscopische opnamen van het laboratorium en het bedrijf. In de tweede geeft de inzending van liet Natuurkundig Laboratorium dor N.V, Phi lips' Gloeilampenlabriek te Eindhoven, een mooi voorbeeld van hot samengaan der zuivere en toegepnsle wetenschap. Do tweede aldeeling is verder gevuld door een Inzending vnn het Laboratorium voor Plantenphviologisch onderzoek der Landbouw-Hoogesrhool te Wageningon. In do lnnlste afdeeling zijn inzendingen op verschillend gebied blleengebrachl Men heeft hier snanrgalvannmeters van Elntho- ven. ook de vacuumsnaargalvanomtr waar mede voor de eerste maal lelogratlsche ge meenschap lusochen Java en Holland tot stand gebracht werden Tenslotte bevinden zich hier inzendingen van de Eclipscommissie en op meteorolo gisch gebied van het Koninklijk Magnetisch en Meteorologisch Observatorium te Bata via en hel Koninklijk Npderlnndsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt zoowel wat betreft Oceanografie als Aerologie. RECLAME. DAMES PULLOVERS x. mouwen, mooie moderne "kleurschakeeringen •vanaf 1.95 SKISOKJES voor dames en kinderen. HALVE KOUSJES OA - lenke, pittige klenren vonnt C Haart.straat hosk Donkorstocg 2 4-6 Voor KAMPEERDERS groote kenze TENTLINNEN vanaf 39 c Enz. Enz. 8809 DE ALGEMEENE TOESTAND. De kolencommissie vaslgeloopen. De besprekingen in de Kolencommissie van de Internationale Arbeidsconferentie betreffende een uniforme overeenkomst in. zake den werktijd in de kolenmijnon, zijn mislukt. De commissie heeft alle voorstel len verworpen. Terwijl de commissie gisteren de voor stellen inzake een 6Vij-urigen en eon 7-uri- gen werkdag verwierp, onderging het voor- stel der Duitsche regeering betreffende in- j voering van den 7 3/4-urigen werkdag het zelfde lot. Men is tenslotte in de commissie niet tot overeenstemming kunnen komen betref fende do kwestie van den werktijd in do kolenmijnen. De voorzitter der commissie, de voorma lige Duitsche Rijksminister van Arbeid Braun, heeft het voorstel gedaan om niet tegenstaande alles toch voort te gaan met de pogingen om tot een overeenkomst to geraken. DUITSCHLAND. De crisis Moldenhanar - Weer een grensincident. Naar wij vernemen, heeft de Rijkskanse lier nog niet besloten, wanneer hij naar Neudeek zal reizen om rapport uit te bren gen aan den Rijkspresident over dc ont slagaanvrage van den rijksminister van Financiën Moldenhauor, die intusschen do- finitief is. Waarschijnlijk zal de reis ech ter. doze week niet meer plaats hebben, -omdat Briining voornemens is. Zaterdag do landenconferentie te openen. Ondertussohcn is staatssecretaris Meiss- per te ïsTeiidcck gearriveerd. Hij heeft nog deelgenomen ftan de kabinetszitting van gisteren en is in den loop van den nacht op^ eigen initiatief tot inlichting van den Riikspresident naar Neudeek vertrokken. Tot de Rijkskanselier zijn rapport heeft uitgebracht, worden de werkzaamheden aan het ontwerp-middelenwet voortgezet. Zoolang nog geen beslissing gevallen is over de aanneming of afwiizine van het verzoek om ontslag, zijn alle speculaties omtrent den opvolger van Moldenhauor ijdel. Van bevoegde ziide wordt ondertusschen ontkend, dat do Kanselier gisteren de por- I tcfeuille van Financiën aan den minister i van economische zaken (Dietrich) zou heb ben aangeboden. Wel heeft er een bespre king tusschen beide heer en plaats gehad, doch deze gold enkel den alsremeenen po- litlèken toestand, zonder dat den minister voor economische taken eenig aanbod werd gedaan. In de omgeving van Lyck, op de Duitsch. Poolsohe grens, heeft zioh oen nieuw inci dent voorgedaan. Een Poolsche douanebe ambte werd door een Duitschen grensbe waker uit noodweer neergeschoten. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. FRANKRIJK. Tegen de Amerikaansche tariefwet. Dc douanecommissie van de Kamer heelt oen motie aangenomen legen de nieuwo Amerikaansche tarieven, waarin onmiddel lijke interventie bij Hoover gevraagd wordt, om een vermindering van invoerrechten te verkrijgen, die noodzakelijk is om den Franschen uitvoerhandel in sland le hou den en voorgesteld wordl, om, in geval men geen resullaat kan bereiken, de bepaling dor meest begunstigde natie in te trekken, die aan de Verecnigde Stalen verleend is. Do motie beloogi dat een aanpassing van dc Fransche invoerrechten aan het Ame rikaansche regime noodzakelijk is ENGELAND. Bethlen huiswaarts Waarom Baldwin weigerde. De Hongaarsche premier Bethlen is weer vertrokken naar Budapest. Opvallend ls on getwijfeld. dat over de reden van zijn be zoek totaal niets wordt gemeld. Baldwin, de conservatieve leider, heeft gisteren een brief aan MacDonald geschre ven, waarin hij uiteenzet, waarom de con servatieve partij weigert deel te nemen aan een conferentie der drie partijen tot over weging van de maatregelen ter bestrijding van de werkeloosheid. Er is geen olficipele verklaring over de zen brief gepubliceerd, maar naar ver luidt noemt Baldwin als één van de voor naamste redenen, waarom hij MacDonalds uitnoodiging heelt afgeslagen, dat de re geering de beveiliging van de industrie niet als middel ter bestrijding wil overwegen. HONGARIJE. Het recht der Habsbmgers. In verband met de verklaring van den Roemecnschon minister-president Maniu, dat het vredesverdrag van Trianon de troonsbestijging vnn een HabsbOrger in Hongarije verbood en dat Roemenie zich in verband daarmede met alle kracht daar tegen moest verzetten, schrijft de Pester Lloyd, dat het vredesverdrag omtrent het troonverlios van het Huis Habdburg geen syllabe bevat. Do geallieerde en geassocieer de mogendhedeh hebben onder elkander 'n dergelijke overeenkomst gesloten, schrijft hol blad, de tekst van het vtredosverdrag bevat daaromtrent cthter niets Weliswaar heeft het Hongaarsche parlement onder be dreiging met oorlog het huis Habsburg van den troon vervallen verklaard, doch zich' echter, wat de definitieve oplossing van het koningsvraasstuk betreft, geheel de vrije hand voorbehouden. SPANJE. Verklaringen van den premier. Generaal Berenguer heeft aan de verte genwoordigers van de pers medegedeeld, dat de koning een decreet ondertcekend heeft over de vaststelling van graanlastcn. Bij deze gelegenheid heeft dc generaal zich ook uitgelaten over de constitutioneele kwestie. Hij noemde het parlement een voortreffelijk instrumont voor de oplossing van zekero vragen, doch in dit land, zoo als in andere, hoeft 't vaak niot de macht om zekere problemen naar vereisclite te onderzoeken. Berenguer wenscht levendig het herstel van het parlement. Wat de ver kiezingen betreft, zal hij, zoodra de lijsten gereed zijn, het decreet onderteekenen, waardoor de lijsten goedgekeurd worden. BOLIVIA. De opstandelingen-leider gearresteerd. Naar officieel uit Buenos Ayrcs gemeld wordt, is het den regeeiingsttoepen van Bolivia mogen gelukken den leider der re volutionairen Roberto Hinojosa gevangen te oernen. RECLAME. 3246 DE DUITSCHE CRISIS. BERLIJN, 20 Juni (V. D.). Officieel wordt meegedeeld, dat president von Hindenburg op voorstel van den rijkskanselier den mi nister van financiën prof. dr. Moldenhauer heeft ontslagen en den rijkskanselier tot nadere regeling hel waarnemen van dit ambt heeft opgedragen. In een persoonlijk schrijven heeft Von Hipdenburg dr. Moldenhauer voor de bewe zen diensten als minister van economische zaken en van financiën bedankt. DE ENGELSCHE WERKELOOSHEID. LONDEN, 20 Juni. (Reuter). Naar ver luidt heeft Henderson op de heden gehou den .bijeenkomst der parlementaire fractie der- Labourpartij verklaard dat de regee ring waarschijnlijk voor de zomervacantie een spoedontwerp inzake de regeling der werkeloosheid zal indienen. ONDERZOEK HEROPEND. De 4de Kamer van de Amslerdamsche Rechtbank, welke heden uitspraak zou doen in do zaak tegen de drie opzichters der gemeente Amsterdam en de belde leiders der Neuchatel Astalt-Compaiiy, verdacht van pogingen lot corruptie ten nadeele van de gemeente Amsterdam, heeft het onderzoek heropond, daar dit onvolledig 19 geweest. DE VERVALSCHING DER POR- TUGEESCHE BANKBILJETTEN. „De Tel." meldt uit Lissabon: In het proces van de Bank van Angola is uitspraax gedaan. Hennies, Alvez Reis en José andeira werden veroordeeld tot 25 jaar deportatie, de oud-gezant te 's-Gra venhage Antonio Bandeira, Ferreira en Silva tot 90 jaar deportatie. De overige verdachten werden tot lich tere straffen veroordeeld. HET RAPPORT DER SIMON- COMMISSIE. LONDEN, 20 Juni. (V.D.) De Engelsche pers weet eenige der belangrijkste aanbe velingen van het tweede deel van het rap port der, SImon-Commi9sie, dat in pijn ge heel nog streng geheim gehouden wordt, te publiceeren. Volgens deze publicaties zou den do aanbevelingen dor Simon-Commissie strekken tot een ingrijpende verandering van 'hel regime in Indie. Uit de conclusie in het eerste deel, dat Burma zich in sociaal, economisch en cul tureel opzicht volkomen onderscheidt van de rest van Indië, wordl de conclusie ge trokken, dat Burma van hel overige deel van Indié gescheiden dient te worden en dat het, evenals Ceylon, een kroonkolonie moet worden. Het huidige systeem van het dub bele regiem in Indië, waarbij verscheidene ministers verantwoordelijk zijn aan een wetgevendo vergadering, terwijl anderen weer rechlstreeks onder den gouverneur- generaal staan, dient afgeschaft te worden. De provinciale regeeringen dienen recht streeks onder een wetgevende vergadering te komen slaan. De provinciale landraden moeten voortaan evenals tot nog toe hel ge val wa9. door directe verkiezingen, de cen trale raden, die de algemeene vertegenwoor diging van de indische bevolking vormen, door indirecte verkiezingen worden ge kozen. De defensie kwestie wordt door de com missie met groole omzichtigheid behandeld. De commissie slaat een splitsing der mili taire macht voor. De controle over het handhaven van de orde In Indié dient aan het Indische leger te worden overgelaten, terwijl de verdediging van Indië naar bui- iefl toe door Bri(9che strijdkrachten dient ile geschieden. Voor de provincies aan de Noordwestgrens van Indië wordt in ver band met hun bijzondere positie voorgesteld zelf-regeering in te voeren. Voor de Indische vorslen, stelt het rapport voor. dat zij het direct contact met de Britsche regeering zullen handhaven doch tegelijkertijd nau were voeling zullen houden met de overige Indische regeering°n. terwijl de hoop wordt uitgesproken dat de vorsten zich béreid zullen verklaren voor het vormen van een Al-Indische Federatie, die alle Indische sta ten zat omvatten. LONDEN, 20 Juni. (V.D.) Do „Times" meldt uit Alexandriö, dat in hot nieüwé Egyptische kabinet waarschijnlijk twee leden van de Waidpartij zitting zullen heb ben, doch dat de nieuwe regeering in hoofd za-ak zal bestaan uit liberalen en leden van de Itthadist-partij. De politie geeft gisteren te Kaïro ver scheidene betoogingen uiteen moeten drij ven. De Wafelpartij heeft voor morgen een groote demonstratie voor het koninklijk: paleis aangekondigd. Vijf-honderd soldaten onder leiding van zestien officieren en een sterke politiemacht worden op de been ge houden. Alle toegangen tot het paleis van den koning worden door de politie en mili tairen bewaakt. In de Wafdpartij heerscht groote opwinding omdat, men daar de oor zaak van de crisis aan Engelschen invloed toeschrijft Men rekent er op, dat het nieuwe kabinet reeds bij de eerste parlc- mentszitting door do overweldigende meer derheid van de Wafd reeds dadelijk tot af treden gedwongen zal worden. Dit zou tot groote moeilijkheden leiden, aangezien op parlementsontbinding binnen dertig dagen nieuwe verkiezingen moeten volgen, die Ud- getwijfeld cle Wafdpartij wederom met een; sterke meerderheid in het parlement terug brengen. Volgens de ,,Times"-correspondent ligt do oorzaak van het aftreden der Egyptische regeering in het mislukken van de Anglo Ëgyptisohe onderhandelingen en in de groote economische orisis, die het gevolg is van de crisis in dc katoenindustrie. Do Minister van Financiën heeft echter ver klaard, dat de Egyptische regeering over de noodige middeleD beschikt om de nieuwe katoenoogst op te koopen. OVERSTROOMINGEN. LONDEN* 20 Juni. (V.D.) Uit Victoria wordt gemeld, dat Nieuw-Zuid Wales door overstroom in gen wordt geteisterd. Sedert jaren heeft men zulke overstroomingen ni*t meer mede gemaakt. Duizenden perser en zijn dakloos en door hpt onderloopen der mijnen in het Noorden zijn negendu'zend mijnwerkers werkeloos geworden. Het spoor wegverkeer is gestremd. In 9ommige rivie ren staat het water nog een voet hooger dan bij de beruchte overetroomingen in 1893 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2