71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 Juni 1930 Vierde Blad No. 21551 Prov. Staten v. Zuid-Holland DE NIEUWE MUZIEKTENT TE WARMOND. Zomersproeten ver dwijnen spoedig door 6611 pot RECHTZAKEN. RADIO-PROGRAMMA. Het Mariagesticht te Noordwijkerhont. Gister is de zomerzitting der Prov. Staten van Zuid-Holland voortgezet. Aan de orde zijn de mededeelingen be treffende den bouw van het St. Mariageslicht te Noordwijk-Noordwjjkerhout. De heer DE BRL IA (S.-D.) critiseert de wijze waarop het gesticht tot stand komt Er is 2 millioen gevraagd voor den bouw van een gesticht van 8 paviljoens in drie jaar Nu zijn die drie jaar om, het gesticht is nog lang niet klaar, maar het geld is op. t olgens spr. had men het geld moeten verstrekken in termijnen naar gelang van de vordering van den bouw en niet het ge- heele bedrag ineens, terwijl de helft nog niet klaar is. De heer DE KOK (R.-K.) betoogt, dat de zaak in orde js en dat de heer de Bruin beter had gedaan dat te erkennen. De heer WERKER (V.-D.) kan niet zien, dat er iets gebeurd is, dat niet in de haak is. Er is 2 milhoen in termijnen verstrekt en men wist, dat de rest van andere zijde zou worden bijgepast. De heer BORGHOLS (Ger. St.) betoogt, dat de heer de Bruin hem is tegengevallen. Hij had verwacht, dat de heer de Bruin het boetekleed zou aantrekken en erkend had, dat hij in de vorige Statenzitting was ge weest. Hij heeft toen n.l. verteld, dat er kwart van het werk gereed was, terwijl er in werkelijkheid driekwart gereed was. De algemeen overste in België dacht met 2 millioen te kunnen volstaan, maar dat is reeds aanstonds door deskundigen bestre den. Het ontbrekende geld is echter door een leening bijeengebracht. De inrichting is schitterend en het geld is safe. De heer DE BRUIN' ontkent beschuldi gingen te hebben geuit. Hij heeft, afgaande op mededeelingen van Ged. St. gecritiseerd. dat het heele bedrag reeds was verstrekt en dat slechts 2 van de 8 paviljoens gereed waren. Men heeft hier te doen met een vereeniging, die de ontbrekende lV« millioen zelf kon bijpassen, maar wat had er moeten gebeuren als Ged. SI. met een arme vereeni ging te maken hadden gehad? Spr. heeft de vereeniging dan ook niet gecritiseerd, doch Ged. St. die een verkeerd systeem volgden bij het verstrekken van geld. De heer DE KOK herinnert eraan, dat in de najaarszitting door den heer de Bruin allerlei mededeelingen zijn gedaan, die niet juist gebleken zijn. Dat had hij thans moeten erkennen. De heer BORGHOLS sluit zich hierbij aan. De heer TER LAAN (S.D.A.P.) corisla- teert dat de heer Borghols het punt. waarom het gaat .met geen enkel woord heeft aan geroerd. Over de inslelling als zoodanig die een voortreffelijken indruk maait, gaat het niet. Het gaat om de wijze van uitkee- ring der 2 millioen, die reeds betaald was toen slechts een gedeelte van de inrichting gereed was en toen bleek, dat de begroo ting niet twee maar een kleine vier mil lioen bedi-oeg. De heer Borghols had de Staten juist moeten voorlichten. De heer DE KOK betoogt, dat de heer de Bruin den indruk heeft gewekt in de vorige vergadering, lat ret geld zoek was. En dat is gebleken onjuist te zijn geweest. De heer BORGHOLS beaamt dit, in gaande op een artikel van den heer de Bruin in „Voorwaarts" kort na de vorige Statenvergadering. De mededeelingen van Ged. St. worden aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde is het voorstel tot wijziging der overeenkomst betreffende bel St. Maria gesticht te N'oordwijkerhout. De heer BEEKENKAMP (Lib.) wijst erop, dat wij nu achtereenvolgens een wij ziging van het verpleeggeld, en tijdelijke verhooging voor één jaar van het rouw geld en uitstel van de aflossing van den eersten termijn hebben gekregen en dat thans wordt voorgesteld de tijdelijke ver hooging van het rouwgeld permanent te maken. Het is juist, dat het daardoor ge lijk wordt aan het rouwgeld in andere ge stichten maar daarbij moet men niet ver geten. dat dit gesticht geen uitgaven voor salaris heeft, die elders zeer hoog zijn Als men nu een religieuse inrichting wil die zoo grooisch is opgezet, moet de Provincie, dat dan maar allemaal bekostigen, ook al blijkt, dat de nieuwe ruimte maar ten deele noodig is? De heer ALRLAS (H.G.S.) stelt voor de verhooging van bet rouwgeld wederom slechts voor één jaar toe te staan. De heer BORGHOLS (Ger. St.) merkt op, dat er niet alleen religieuzen werken, maar dat sleohts de helft van het personeel uit religieuzen bestaat. Men moet ook niet ver geten. dat het hier een nieuw gesticht geldt .dat grootere exploitatiekosten heeft dan de andere. Als het geheel bezet is zal het rouwgeld veel lager kunnen zijn. Het voorstel wordt aangenomen z.h.st. Tenslotte werd nog aangenomen het voorste! van Ged. Stalen tot subsidieering van het buitengewoon lager onderwijs. WATERPOLO. SUCCESDAG VOOR DE LEIDSCHE ZWEMCLUB. Twee overwinningen tegen Dolfijn. Nog één succesdag voor de L.Z.C. als gisteren en de zweminrichting aan den j Hoogen Rijndijk zal niet groot genoeg meer zijn om zelfs maar een simpel slaanplaatsje te verschaffen aan al degenen, die belang stellen in de competitie verrichtingen van het eerste en tweede zeventalDe fraaie overwinning op U.Z.C op den Utrechtschen polo-dag en het even gun stige succes van het eerste zevental in de competitie-ontmoeting tegen D.J.K., hebben reeds thans hoopvolle verwachtingen ge wekt bij den talrijken aanhang der L.Z.C. en dit teekende zich gisteravond bij den j wedstrijd tegen Dolfijn af in de buitenge- i wone groote interesse van het publiek, dat dicht opeen-gedrongen in de te kleine ruimte naast de bassins en op de tribune zijn fa vorieten op uitbundige wijze heeft aange moedigd. Toch heeft er voor den aanvang even een wat pessimistische stemming ge- heerscht in het Leidsche kamp, toen bekend werd dat de thuisclub het zou moeten stel len zonder den steun van den internationaal Elzinga, die op medisch advies naar wij hopen tijdelijk van het uitkomen in polo wedstrijden moet afzien. De Reede moge een goed plaatsvervanger zijnhij mist in ieder geval nog de tactiek zoowel als de techniek van Elzinga. die de groote kracht der Leidsche defensie moet worden genoemd. Vastbesloten de huid duur te ver- koopen gingen de L Z C.'ers echter desniet- temin in het lauwe water en zij zijn er-na spannenden strijd in geslaagd een even verdiende als kostbare overwinning in de wacht te sleepen. Onder leiding van den heer Blitz kwa men de ploegen in de volgende opstelling te water: L.Z.C. Goekoop v. Ingen Schenau v. Helvert Sraink Buys de la Court De Reede O Stender v.d. Velde Hottentot Muller Kuiper Pronk Rijken Dolfijn. ALPHENSCHE ZWEMCLUB. Evenals vorige jaren zal door de Alphen- sche zwemclub wederom worden deelge nomen aan de waterpolocompetitie 1930 van den Goudschen Zwembond. Volgens het voorloopig vastgestelde roos ter zal A. Z. C. op de navolgende data uit komen: 10 Juli: SchoonhovenA. Z. C.; 14 Juli: A. Z. C.de Gouwe, Waddinxveen; 17 Juli: G. Z. C. GoudaA. Z. C.; 22 Juli: De Gouwe. WaddinxveenA. Z. C.; 38 Juli: A. Z. C.G Z C. Gouda; 11 Augustus: A. Z. C.Schoonhoven. RECLAME. Spriltol. Bij alle Drogisten. 3266 De thuisclub was het eerste bij den bal en bijkans direct daarna suisde reeds een schot van Buys over het vijandelijk doel. Aan de andere zijde zocht van der Velde het net te hoog bij een doorslagbal uit een door Pronk genomen vrije worp, waarna de bal naar de Leidsche voorhoede verhuisde en de la Court met een zeer snel schot aan zijn club de leiding verschafte. 10. Onder daverenden jubel trok L. Z. C. thaus opnieuw ten aanval: een schillerende combinatie tusscben de la Court en Buys werd onderbroken het leer kw3m te rugen toen keeper Rijken talmde bij een verren bal van de la Court had Buys weinig moeite om van dichtbij den stand op 2—0 te brengen. Veel krachtsverschil was er voot de rust verder niet, doch een tekort aan beweeglijkheid en schotvaardig heid deed de gasten maar zelden gevaarlijk zijn, minder althans dan de Leidsche ploeg, die het Amsterdamsche doel nog eenige ma len ernstig in gevaar bracht. Even voor de pauze scheen Hottentot den achterstand te zullen verkleinen, doch zijn schot werd door de lat gekeerd De tweede helft bezon met een offensief der Amsterdammers. Een schot van Slender werd door Goekoop gestopt, maar de gasten kwamen terug en waren nu eenige oogen- blikken sterk in de meerderheid L. Z. C beging daarbij de tactische fout Van Ingen en De la Court van plaats te doen verwis selen. waardoor zoowel voor als achter de eenheid gebroken was en Dolfijn dus op minder tegenstand dan voor de pauze stuitte Een doelpunt van Van der Velde was er het resultaat van (21). doch de Leidsche aanvoerder zag thans het gevaar in. herstelde de oorspronkelijke opstelling en bracht als met één slag weer gang in de L. Z C -ploeg, die met groote felheid ten aan val trok en al heel sooedig door de la Court den voorsprong tot 31 vergrootte. De thuisclub was hiermede in veilige haven. Wel scoorde van der Velde nog eenmaal te gen. doch hoe de gasten verder ook zwoeg den en L. Z. C. zelfs terugdrongen hun voorhoede kreeg tegen de vinnige verdedi ging der Leidenaars geen kans tot schieten en slaagde er niet in het Goekoop nog werke lijk lastig te maken Onder groot" enthou siasme kwam het einde met een verdiende 32 zege der L. Z. C.-ploeg. die zoowel in beweeglijkheid als in combinatie de Amster dammers de baas is geweest. Eveneens spannend, maar heel wat min der fraai was de strijd tusschen de tweede zeventallen van beide vereenigingen. Voor L. Z. C. kwamen uit: doel - Fleerkamp; achter: C. Walemkamp, Hofstcenge en Van Leeu wen; voor: Munting, H Walemkamp en van der Revden Voor de rust was Dolfijn onbetwist de baas. zonder haar overwicht echter in doelpunten te kunnen uitdrukken. Gedurende de tweede helft werd de thuis club actiever Terwij! Fleerkamp zijn doel op uitstekende wijze verdedigde tegen den nu goeden Amsterdamschen aanval, ging de voorhoede der L. Z C. beter combineeren en het was Munting, die na keurig samenspel met de gebroeders Walenkamp het eenige doelpunt van dezen wedstrijd scoorde! Met Dolfijn in de meerderheid kwam hel slot. ZEILEN. DE ZEILWEEK TE KIEL. Kr. Carp met de Dana alt den strijd. De uitslagen van den derden dag van de zeilweek te Kiel zijn: Eerste wedstrijd, 12-voetsjollen, Busley- prijs. tevens Hollandsche Molen-prijs: 1. Hella, stuurman Obst in 1 uur 49 min. 40 sec.; 2. Jan .Maas 1 u. 40 min. 4-1 sec.; Ton- ny Hin werde zesde in 1 uur 50 min. 16 sec. Böhre met Hunter had den heelen tijd geleid, maar in het laatste stuk. in den wind, dacht hij nog voor Tonnv Bin heen te kunnen, maar dat mislukte en hij werd door Bealrys aangevaren. Bchró gat toen te recht op. 6 Meierklasse: gewonnen door Dana, na dat Kitty in de eerste rpnde geleid had. Dana in 2 uur 14 n>in. 25 sec. Braasse- mermeer in 2 uur 15 min. 10 sec.; Kitty 2 uur 17 min. 10 sec.; Lou 2 uur 19 min. 12 sec., Pan 2 ">ur 19 min. 51 ai\ onder protest van Kittv tegen Dana. De uilslag van de protesten is; protest Braassemermeer van Dinsdag is ingetrok ken Dat van gisteren van Kitty tegen Dana is door Kitty gewonnen. Dana is derhalve uitgesloten. De Deensche eigenaar was ten zeerste ontstemd en heeft de Dana terugge trokken. Hij is meteen- vertrokken Alge meen wordt dit beschouwd als een zeer onsportieve daad. VOETBAL. SERIE- EN NEDERLAAG- WEDSTRIJDEN VAN S.V.O. De uitslagen van de tot heden gespeelde seriewedstrijden zijn: Q. Boys I—R.F.C. I 3—0: A R C. I-D.V. V. I l-O, S.V.O. I-V.O.G. I 1-4. Nog te spelen zijn de wedstrijden Q. Boys IFides Pacta I, A.R.C. IV.O.G. 1, welke wedstrijden gespeeld worden a.s. Zaterdag om 3 en 5 uur. De uitslagen der gespeelde nederlaagwedstrijden luidenS V.O. 2—V.O.G 2 3—1, S.V.O. 2—D.V.V. 2 51, S.V.O. 2—A.R.C. 2 13; nog te spe len de wedstrijden S.V.O. 2Pantas, S.V. O 2- U.V.S. 4, welke gespeeld worden a.s. Maandag halfa-chfc en Donderdag halfacht. Het bestuur van S.V.O. deelt verde.r mede dat vanaf Zaterdag de prijzen der uit geschreven wedstrijden ter bezichtiging lig gen in de étalage van den heer Lubach, Sigarenhandel Kempenaerstra-at te Oegst- geest. De nieuwe Muziektent te .Warmond, welke morgenavond door den Burgemeester in tegenwoordigheid van het bestuur der Gemeente, officieel zal worden geopend, is dezer dagen gereed gekomen. De officieele aanbieding door het Gemeentebestuur aan de gemeente vindt te 8 uur plaats. Warmond's fanfare en de R.-K. Harmonie zullen daarna ieder een 4-tal nummers ten gehoore brengen, terwijl door de R.-K. en Christelijke Zangvereenigingen zangnummers zullen worden uitgevoerd. RECLAME. 3218 BAKM E EL eenvoudige?meefipyien BILJARTEN. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN TE ALPHEN. De uitslagen van de in het café De Prins van Oranje te Alphen voortgezette nederlaag wedstrijd en 3de klasse zijn pnt. tort. h.s. gem. C. J. Pauw (T.O.G. I) 100 35 17 2.85 D. Randera-at. (A.D.O. II) 57 34 7 1.67 100 49 9 2.02 58 48 4 1.90 L.F.C.-SPART A-COMBINATIE. Overmorgen speelt L. F C alhier tegen een Sparta-combinatie uit Rotterdam. De Leidsche ploeg zal als volgt zijn samengesteld: doel: Duffels; achter: Hey- mans en de Vos; midden: Nieuwen burg, Segaar en v. d. Blom; voor: v. Leeuwen. Siebert, L. Nachlegeller, Monfils en A. J. Nachtegeller. S.L.F.—D.V.V. De uitslag van den gisteren gehouden wedstrijd S.LF.D.V.V. (Leiderdorp) luidt £-0. KORFBAL. VITESSE-D.D.V. UITGESTELD. In verband met de temperatuur, die op 't ©ogenblik weinig geschikt is voor korf bal, heeft D.D.V. verzocht den wedstrijd VitesseD.D.V. in' den aanvang van het nieuwe seizoen te spelen. Vitesse heeft dit verzoek ingewilligd, zoo dat morgenavond niet wordt gespeeld. LUCHTVAART. BALLONWEDSTRIJDEN TE MUNSTER. Holiandia den tweeden prijs. Het \HbId." meldt: Gisterochtend ontvingen wij den voor- loopigen uitslag van den langen afstand- wedstrijd voor vrije ballons, die jl. Zondag van Münster (Westfalen) uit is gehouden. Van de 29 ballons die aan den wedstrijd hebben deelgenomen is thans reeds van 24 het „Bordbuch" binnen gekomen. Aan nemende dat de vijf nog ontbrekende ..Bord- bücher" de volgorde niet zullen wijzigen, kan de winnaarslijst als volgt worden opge steld. waarbij er op gelet dient te worden, dat de nummers 1 en 2 in ieder geval reeds definitief zijn. Eerste prijs Köln, tweede prijs Holiandia, derde of vierde Drory of Hannover (deze ballons liggen slechts 20 meter van elkander verwijderd), 5. Lübeck, 6. Mannheim- 7. of 8. Belgica of Dortmund. 9. Essen. 10. Ville de Tours. 11. Velbert. 12. Bochum, 13. en 14. Munster VII of Hackstetter. Tot en met den dertienden ballon krijgt een prijs. Voor de Holiandia is de tweede prijs thans dus in ieder geval verzekerd. C. Fuks W. van AJphen Joh. Bouman J. Schuurmans 100 45 11 2.22 74 44 7 1.65 J. J. Mulder 100 51 10 1.96 C. Randeraat 81 50 9 2. Totaal T.O.G. I 400 carb. A.D.O. II 270 carb. RECLAME. „KRUSCHEN IS EEN DIEF!" VERKLAART HU, „MAAR EEN FIDEELE". Hij stal mijn corpnlentie. Hier is een eenvoudige manier om Uw corpulentie kwijt te raken en weer volop van het leven te kunnen genieten. En het is een veilige weg ook, want zoolang U deze gemakkelijke methode volgt om onge- wenscht en onnoodig vet te verdrijven, zult U winnen aan energie, kracht en weer standsvermogen. In negen van de tien ge vallen beteekent corpulentie inactiviteit het beteekent, dat Uw bloed hunkert naar de zes onmisbare zouten, die Uw inwen dige organen noodig hebben om U jong, ac tief- vol werklust en frisch van gee9t te houden Wanneer U iederen morgen voor het ontbijt een halven theelepel Kruschen Salts op een glas warm water neemt, krijgt U deze zes onmisbare zouten binnen, die door het moderne voedsel en zijn berei dingswijze niet toegevoerd worden. Neem iederen morgen Kruschen Sall9. Hel sterkt lever, nieren en ingewanden en wan neer U dit eenvoudige middel twee weken geprobeerd hebt, zult U verheugd zijn over den verjongenden invloed, dien dit heeft. De drang* naar activiteit zal zoo sterk zijn zelfs aan het einde van een dag hard wer ken, dat U pleizier zult hebben in elke soort ontspanning. En na twee weken zal die overtollige corpulentie beginnen te verdwij nen. U zult het voelen en zien de weeg schaal zal het bevestigen.. Kruschen Salt9 is geen purgatief of rei nigingsmiddel, maar het is een werkelijke lichaamsversterker. Voor hen, die lijden aan constipatie of andere stoornissen beteekent de kleine, dagelijksche dosis weldra een ge zegende uitkomst. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a F1.0 90 per fla con. De groote flesch a Fl. 1.60 bevat bijna 3 maal den inhoud van den kleinen flacon. Importeur: N.V. Rowntree Handels-Mij., Keizersgracht 124, Amsterdam-C. 3223 DE MOORD TE LEEUWARDEN. In hooger beroep bevestigino van het vonnis geëischt. Het Gerechtshof te Leeuwarden behan delde in hooger beroep de zaak tegen den 46-jarigen koopman H. N. die door de Rechtbank aldaar wegens moord op zijn vrouw, die hij door revolverschoten om het leven had gebracht veroordeeld was tot 18 jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal vroeg bevestiging van het vonnis der Rechtbani. Uitspraak over 14 dagen. VOOR ZATERDAG 21 JUNI Hilversum. Na 1 uur: 1071 M. 10.00 10.16: Morgenwijding 12.002.00: Concert. AVRO-Kwintel 2.002.30: Mo depraatje door MevT. de Leeuwvan Rees 2.30—3.30: Aansl. van het Tuschinski- Theater te A'dam 3.304.30: Gramo- foonplaten 4.305.00: Sportpraatje door H. Hollander 5.006.30: Concert door hel Omroeporkest. Het Solo-kwartet .Apol lo" 6.156.30: Intermezzo: H. Robbers bespreekt „Siegfried" van Rich. Wagner 6,308.00: Aansl. van den Stadsschouwb. te A'dam: uitz. van de le acte van de ope ra „Siegfried" van Rich. Wagner 8.00: VARA-Varia 8.05: VARA. Rondgang over de „Zevenmijls'-tenloonstelling te Enschedé 8.45: VARA. Publieke receptie van dc VARA. Medewerking van de geheele VARA- slaf 10.00: ca. Persberichten 1100: VARA. Bij de pomp 11.15: VABA. Gra- mofoonplalen. Huizen 1875 M. Uilsluilend KRO-Uilzen- dingen 8.159.30:: Gramofoonplaten 11.30r—12.00: Godsdienstig halfuurtje 12.0112.15: Politieberichten 12.15 2.15: Concert door KRO-orkest 2.15 315: Kinderuurtje 4.405.00: KRO- Zwemles 5.006.00: Gramofoonplaten 6.016.15: Praatje over toerisme in Bel gië 6.156.30: S. P. J. Borsten: Hoe wordt waterpolo gespeeld? 6.306.55: Gramofoonplaten 6.557.15: Journal, weekoverzicht door Paul de Waart 7.15 7.45: F. M. GescheT: „De beschaving der Maleiers" 8.00: Politieberichten 8.01 9.30: Concert. KRO-Salon-orkest 9.30; Nieuwsberichten 9.4011.00: Radio-re vue „Leve de Kilankfilm" van J. Cats Jr. Roosje Kohier. Piet Kohier, en J Kohier. Het KRO-Salon-orkest 11.0012.00: Gramo foonplaten 12.00: Sluiting. Davenlty. 1554.4 M. 10.35: Morgen wijding 11.0511.20: Lezing. 1.20 2.20: Orkestconcert 3.50: Concert. M. Wilkinson (sopraan), Victor Olof Sextet 5.05: Orgelspel door R. New 5 35 Kin deruurtje - 6.35: Nieuwsberichten 7.00: Sportberichten 7.05: Het Brosa Strijk kwartet 7.20: Literaire prijsvraag 7.50 Piano-Recital door Vera Towsey 8.05: Concert. Het Halle-Orkesl - 9.20: Nieuws berichten 9.45: „Behind the Screen" De tective verhaal. 10,00: Dansmuziek 11.0012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.501 2.20: Gramofoonplaten 4.05: Kinderuur tje 4.50: Dansmuziek 9.05: Solisten' concert. Langenherg, 473 M. 7.257.50: Gra mofoonplaten 7.508.50; Orkestconcert 10.3511.35: Gramofoonplaten 12 30: Gramofoonplaten 1.252.50: Concert. Orkest en tenor 5.506.50: Concert door Mandoline-orkest 9.20: Vrooiijke avond. Daarna tot 1.20: Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 1.051.35: Gra mofoonplaten 3 20: Kinderuurtje 3.5Ö 5.50: Orkestconcert en voorlezing 8209 20: Orkestconcert 9.5010.20; Guitaar-duetten 10.3511.20: Orkest- concert. Brussel, 508.5 M. 5.20: Gramofoon platen 6.50: Gramofoonplaten 8 35: Concert. Zeesen, 1635 M. 6.1012.20: Lezin gen 12.201.10: Concert. Knapen- en Blazers Koor 1.102.20: Berichten 2.20320: Gramofoonplaten 3 204.20; Lezingen 4.205.50: Concert 5.50: 8.20: Lezingen 8.20: Concert 9.20: Vrooiijke avond. Daarna Dansmuziek, j

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13