UIT DE RUNSTREEK. NAGEKOMEN BERICHTEN, UIT DE OMSTREKEN. UIT DE OMSTREKEN. BINNENLAND. TAPANSCH VLIEGER NAAR BERLIJN. Naar uit Tokio gemeld wordt is de Ja- pansche vlieger Joshiwa-ra van Let vliegveld Tachikama naar Berlijn gestart. Hij is voor nemens op den terugweg het traject tpt Tcki» zonder tusschenlandingen af te leggen. ALPHEN. In de Torenstraat liep Zaterdagmiddag het dochtertje van de familie van déf Kant tegen het rijwiel van den heer S. Het meisje verwondde zieh Zoodanig dal het een sleu telbeen brak. Zij Werd. na dóór dr Groen behandeld te zijn onmiddellijk ter verdere behandeling naar het Ziekenhuis te Leiden overgebracht Toen Zaterdag twee auto's langs den Oudshoornschen weg elkaar passeerden werd het daar ter plaatse fietsend dochtertje van den heer G, door een der auto's aange reden Zij viel en werd aan haar been ver wond, dr r W. Verleende heelkundige hulp. Het rijwiel werd zwaar beschadigd De wielrijder v. G werd gisteren in de Emmalaan door een passeerende vrachtauto aangereden en tegen den grond geworpen waardoor zijn Costuum werd vernield en hij bovendien een verwonding aan zijn arm bekwam WASSENAAR. Auto-ongevallen. Óp den Rijkestraatweg is een auto welker bestuurder niet voldoende op zijn voertuig lette, tegen een' suto van de heer B alhier gebotst, met bet gevolg dat béide wagens werden beschadigd Óp den Katwrjksdhen weg is gietermid dag. vp" r-ctelijk deer kortsluiting, een auto in' brand gevlogen Met moeite Wist men na eenigen tijd het vuur te blusserhen. eD wagen was echter inmiddels onbruikbaar ie- 'en. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. TE VOORSCHOTEN. Hedenmiddag om één uör is ftabij de 8t. Nicolaaébrug te Voorschoten een eüu- tOrrijwiel mét eért snelheid vaö ófigeveêr 90 K.M. tcgcö een boor» gereden. De vrou welijke duo-passagier was op slag dood de bestuurder overleed spoedig daarna, zoodat dr. De Boer, die onmiddellijk teT plaatse was, geen hulp meeT koö verleenen. De namen van de slachtoffers waren bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekende BRANDEN. Farbiek te Roosendaal in de asch gelegd. In den nacht van Zaterdag op Zondag te omstreeks vier uur brak een zware .brand uit in de magazijnen, fabriek en opslagplaat sen van de Tabakskerverij en Koffiebran derij van de firma J. A. Laane, aan de Groote Mark-t te Roosendaal. De brand werd ontdekt door eenige spoor wegarbeiders, die onmiddellijk de directie waarschuwden Het bleek toen, dat de sor teerden), die in het achterste gedeelte van 'de fabriek js gevestigd, in lichter laaie stond Oogenblikkelijk is het eigen materiaal van 'de fabrieksbrand weer versehenen. terwijl de plaatselijke brandweer werd gealarmeerd, liet materiaal bleek echter niet al te best te zijn en het duurde geruimen tijd voor water kon worden gegeven. Het bleek n.l., dat de apparatuur der motorspuit niet- paste op de brandkranen. zoodat van de waterleiding geen gebruik kon worden gemaakt. De slan gen werden toen geleid naar een in de nabij heid liggende vijver. In het gebouw lagen enorme voorraden tabak, koffie en thee opgeslagen. De fabriek is een filiaal van de fabriek van de firma Laane, die in Esschen js gevestigd. Aange zien de weg naar Esschen wegens herstel werkzaamheden voor hel verkeer is gesloten warén alle voorraden te Roosendaal opge slagen. Er ontwikkelde zich een ontzettende hitte, die het bijna ónmogelijk maakte den brand te naderen. Daar de brandende fa briek gevaar opleverde voor de daafacbter gelegen woon- en winkelhuizen aan de Zuidzijde van de grooie Markt, werden de bewoners gewaarschuwd, terwijl de daken van het warenhuis van de firma Braat en der firma Bischot werden nalgehouden. De spuitgasten moesten wegens de geweldige hitte ook zelf worden natgespoten. De inven taris van het aan de Groote Markt gelegen kantoorgebouw en van het bij de fabriek be- hoorende woonhuis werd in veiligheid ge- bradht. De eene voorraad na de andere werd door het vuur aangetast. Spoedig bereikte de vuurzee de machinekamer, de koffiebran derij. de machinale tabaksdrogerij en de ker- vérij. Te ongeveer vijf uur achtte men het gewenscht de brandweer uit Bergen--t»p- Zoom om assistentie te verzoeken. In 20 minuten was deze onder leiding van com mandant Asselberch en burgemeester Brom ter plaatse. Het ergste gevaar was toen ge weken. De Bergen-op-Zoomsche brandweer pakte het vuur krachtig aan. Aan de brand weer van Breda, die ook was gewaarschuwd werd bericht gezonden, dat verdere assis tentie niet meer noodig was. Te ongeveer zes uur stortten de groote machines met donderend geraas naar beneden. Gevaar voor uitbreiding was toen geweken, zoodat met de nablussching kon worden begonnen. De schade wordt gé9chat op f. 450.000. Alles was op beurspolis verzekerd. De teiB&kSkerverij zal bij een bevriende firrpft ter plaatse worden Voortgezet, terfrijl de rest 'van het bedrijf voor den duur der herstellingswerken naar de fabriek te Esschen wordt overgebracht. Gistermorgen te half elf brak brand uit in de Ihóulopslagplaals van de firma Laming te IJsselmonde. In den beginne liet de brand zich al ernstig .aanzien, doch reeds na een paar uren was men het vuur meester. Een groep padvinders Véfrichlte het eerste blus- schingsweïk. Gistermiddag tegen halfeen werd de brandweer gealarmeerd voor een brand, die uitgebroken was op de Geldersche Kade 8, te Amsterdam. Dit kleine perceel, dat staat op den hoek van de JVaalsteeg. brandde als een fakkel toeft de brandweer kwam. Zoowel van voren als op zij, sloegen de Vlatomen uit de tweede verdieping eo vliering. Óok op de eerste verdieping brandde het lustig. Met twee 6tralen op een motoTspuit werd het vuuf afthgetast en bedwongen. Het bleek, dat de bewoners, de familie Tiggets, niét thuis waren. Hoe de brand ontstaan i8, kan slechts vermoed worden. Het staat wel vast dat hij begonnen is in de keuken, gelegen op de tweede verdie ping. De brandweer vond daar alle toebe reidselen voor eéD maaltijd. Op een gas stel, waarvan de kraan geopend was, stond een potje met aardappelen. Waarschijnlijk werden dus aardappelen gekookt, terwijl 'do bewoners afwezig wareï). Do tweede verdieping en de vliering brandden geheel uit. De vlammen baanden zich ook een weg naar de beneden gelegen étage, waar aanzienlijke schade werd aan gericht. Het benedenhuis, waar vroeger een op slagplaats geweest is van chemicaliën 'en vetten der firma Tiggers, tnaar thans leeg staat, kreeg waterschade. Het tramverkeer langs de Geldersche Kade, was een half uur gestremd. VERDRONKEN. Gistermiddag heeft te Eindhoven een droevig verdrinkingsgeval plaats gehad. Een viertal jongelui maakte een roei tochtje op de rivier De Dommel. Zij roeiden stroomopwaarts. Ter hoogte van den Gen- nipschen watermolen geraakte de boot in een draaikolk, met het gevolg, dat zij wa ter schepte en zonk. Alle vier inzittenden, namelijk de ge broeders Öorn. én Joh. Jollë, J. van Amels- voort en Hub. Bongenaars raakten te wa ter. De 2l-jarige étaleur Corn. Jolie wist als goed zwemmer spoedig den wal te be reiken, daarbij zijn jongeren broer dén 13- jarigen Joh. Jolie mede reddend. Ook de 15-jarige Van Amelsvoort zwom naar den oever, doch de 18-jarige Hub. Bongenaars, leerling aan het St. Joriscol- lege, te Eindhoven verdween in de diepte én kon niet meer gered worden. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, aan gewend door twee geneesheeren, faalden. Gistermorgen is de 16-jarige Dijkstra uit Overdinkel in de Dinkel verdrenken. Hij was mét zijn broer en een zekere A. dé Leeuw aan het baden. De beide broer» konden niet zwemmen. Plotseling begaf een hunner zich te ver van den kant en kwam in levensgevaar te verkeeren. De Leeuw, een goed Zwemmer, wist hem te réddeti. De andere echter, die zi)B broer eveneens te hulp wa? geschoten, is verdronken. Een dokter, die spoedig ter plaatse was slaagde er niet in de levensgeesten óp te we-kkën. Te -Delft is het 7-jarig jongetje v. B hij de Scheepmakerij in het So'hio gevallen Na pl.min. een uur Ie hébben gedregd werd het lijkje door de politie opgehaald. o Hospita- „Dit is de badkamer". „Maar in Uw advertentie stond Slroo- mend heet water". Hospita: „Zeker, ik heb altijd een keté! op het vuur staan". (Passing Show) o— BUITENLANDSCH GEMENGD. GEVAARLITK HEERSCHAP. In het tot het Wintershallconcern bé- höorende \ve<rk Kaiserroda nabij Salzungen in de Rhön heeft een waker der ófidérne- ming twee der directeuren met revolver schoten zwaar gewond én een gendarme gedood. Enkëlé dagen geleden waé uit dé kas van de fabriek eén belangrijk bedrag ontvreemd. Onverwachts Werden nu alle bedienden verhoord ëfi ó.a. ook de waker der fabriek, dié Zeer goed stónd aange schreven en oveT alle sleutels beschikte. Tijdens het verhoor sprak de waker zien Voortdurend zélf tegen, zoodat een det aan wezige directeuren het vermoeden uitte, den dader te hebben Ontdekt. Óp hetzelfde oógenblik haalde de waker een revolver te voorschijn en vuurde verschillende schoten op de aanwezigen af. Hierna ging hij er vandoor; hij kon echter na een korte ach tervolging door een arbeider der onder neming worden gevat en aan de politie wor den uitgeleverd. FAMILIEDRAMA'S. Te Prenzlau heeft de 33-jarj'ge arbeider Gesto Schmidt zijn 32-jarige wouw, zijö 9- en 4-jarige dochtertjes en zijn 2-jarig zoóntje met een zakmes vermooTd. De 13- jarige zoon. die door het gegil van zijö moeder wakker was geworden, is er in ge slaagd te ontkomen, nadat zijn vader hem tót óp straat had vervolgd. Na zijn gruwelijke daad heeft de man de hand aan zichzelf geslagen. Hét motief vart de daad is jalouzié. Te Münchén heeft een werkbaas zijn vrouw en zijn twee zoons doodgeschoten ep daarna zichzelf een doOdelijk schot, toege bracht, NOODWEER. Zaterdagavond barstte boven den Taunus een hevig onweer loS. gepaard mét zwaren regenval en hagelbuien, die in kortefi tijd het gróótste gedeelte van den oogst en van de te veldé stft&ndé gewassen vernielden f In het Noorden der Vpt. Staten hebben wervelstormen gróóte schade aaflBéfióht. In één stad werden niet toifidcr datt 100 personen gewond, van wie vele ernstig. Ook uit Valparaiso komen berichten, dat heel Chili door zware stórmen geteisterd is. Ook de stad Valparaiso zelf werd ern stig getroffen. Voor zóóver tot nu toe békend, zijn 8 personen om het leven gekomen. Bij de wervelstormen die de steden Wis consin en Minnesota hebben geteiatéTd, zijn minstens vijf personen gedood. Het stoomschip Lagunas is bij Puerto Constitucion met man en muis vergaan. m Te Berlijn zijn gisteren 2 personen aan de gevolgen van de groote hitte Over leden. Boven Frankfort a. d. M. ontlastte zich een hevig ontvedér, dat van eert wolkbreuk vergezeld ging. Binnen enkele minuten etonden de straten blank. In BachsonhaueeU stond het water zód hoog, dat trams en auto's niet meéf ver der konden. De brandweer werd In den tijd van Vé uur niet minder dan ruim 500 maal te hulp geroepen. Op verscheidene plaatsen in de stad sloeg de bliksem in, zonder eöhtef brand te veroorzaken. Aan de tuinderijen te Sachsenhkusén Is veel Schade toegebracht. Ook bovèft Mecklenburg heeft het zwaar geonweerd, wat mot hagelslag én hevige regens gepaard ging. Op vele plaatsen ont- stond brand ddor het inslaan van den blik sem en er ie vee) oogstschade anngerleht. 0 DE BRANB BIJ RATIBOR. Omtrent den ontzetlenden brand in de wo ning van den mijnwerker Kischka te Sta- nitz, bij Ratibor, waarbij vier kinderen den dood vonden, wordt nader gemeld, dat ook de moeder aan de bekomen verwondingen ia hei ziekenhuis is overleden. Volgens de mefledeeithgen valt de politie moet de brand een wraakneming vin den broer van Kischka zijn, die rioh over de verdwling van »n erlenis benadeeld voelde. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. De vergadering van don gemeenteraad is uitgesteld on nader bopaald op Dinsdag 21 Juni a.i. De Pinkstercollecte voor do Zending, gohouden in de Ned Herv Kork hooit op gebracht f 366.01 Bij onderhandsche aanbesteding Is door den architect 1. A Knetemann alhier de bouw van een landhui» aan den nieu wen Zeeweg te N'Oordwijk Zee gegund aan de aannemers gebr. C en J Verloop aldaar. SASSENHEIM. Met het rooien dar bollen is een aan vang gemaakt, althans van het z.g, zaad- goed Over het algemeen valt het gewrti niet inee. In de lg belft der mitaml. Juni zijn als onbestelbaar terugontvangen do vol- gendo briefkaarten 1 A F. W Stuyndain, Rotterdam; 2. Hanz Lenzen, Wersten. DE CRISIS IN DEN LANDBOUW. 0 .1 BOND VAN TECHNISCHE AMBTENAREN IN OVERHEIDS- EN SEMI-OVERHEIDSDIENST. De Bond van Technische Ambtenaren in overhelde- en seml-overheidsdienst hield zijn 11e jaarvergadering in „Parkzicht" te Amsterdam. Reeds den avond tevoren bad in Maison Boer een reünie plaats in verband met <le herdenking van het tienjarig bestaan van de Boodsgroep „Gemeente Technici Am sterdam", welke op feestelijke wijze werti gevierd. De jaarvergadering werd geopend door den heer H. C. Eugborts, bondsvoorzitter, Spr getuigde van de groeiende belang stelling tn de vakbeweging, ook van ds zijde der overheid Het netto ledental Is in 1029 gestegen van 1006 op 1-201, een toen. ming van ongeveoi 20 pCttegenover oen toeneming van pCt over 10-28. En op he' oogenblik is het ledental reeds ge stegen tot 1310. Intusschen ligt voor den Bond nog een groot terrein braak in de gemeenten, bij de provincies en bij de wa. terscha-ppen. De heeren H. C. Engberts en P. Duii verden herkozen sis voorzitter en penning, meester. De oud-voorzitter de heer L. Zui- derhoek, werd benoemd tot eereiid. In het bondsprogram werd een punt op. genomen tot te ijveren voor bet vjjf-rangen- stelsel voof de middelbare technici in dienst van gemeenten tA. Behandeld weirden vervolgens de actie tot herziening der pensioenwet die tot her. zietiing van bet reisbesluit voor de Rijks, ambtenaren, het eonoentratievraagstuk en de samerwerking met andere organisaties. Na de pauze hield de voorzitter, de heer H. L. Engberts, een tweetal referaten. ARBEIDSCONFLICT VOORKOMEN. Het dreigend conflict aan dc fabriek van firma Scbilte te IJsselstem heeft een einde genomen na. eenige conferenties tnsachen den werkgever en de werknemers, onder leading van den Brjksbrmiddelaar H. A. van Lfsselsteyn, waarbij in hoofdzaak uarloonsverhooging van 1 cent is toege staan. -o ■- HET VREDESPALEIS. Het Vredespaleis, voor zoover niet in gebruik, is tot nadere aankondiging voor publieke bezichtiging opengesteld: alle werkdagen van 1 tot 2.30 uur n.m. en den eersten en derden Zondag van de maand van 2 tot 4 ttur n.m. TE VER IN ZEE GEGAAN. Nauwelijks is het seizoen begonnen of wij moeten alweer melding maJcen van het feit, dat zich te Scheveningen iemand bij het zwemmen te ver in zee had gewaagd: slechts op het nippertje kon de betrokkene worden gered. Het was de 21-jarige mej. Van G. nit de Wagenstraat, die bij het zwemmen in zee aan het Noordelijk strandgedeelle gistermid dag zoo ver was afgedreven, dat zij in le vensgevaar verkeerde. Twee zwemmers, de heeren W. Schimmel uit de Binckhorststr. en C. J. van Daatselaar van het Cantelou- penburg te Den Haag, slaagden er met ge vaar voor eigen leven in, de drenkelinge aan wal te brengen. Daar mej. van G. reeds bewusteloos was, moesten de redders kunst matige adem,haling toepassen, waardoor het na eenigen tijd gelukte, mej. Van G. weer bij te brengen. Via den Centraien Post is zii vervolgens naar het Gemeentelijk Zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd, om her stel te vinden van de doorgestane emoties. o UIT NED. OOST-INDIE. VLIEGTOCHTEN. BATAVIA, 14 Juni (Aneta). Vanmorgen z^n drie Dornier Wall vliegbooten uit Soe- rabaja vertrokken voor oefeningen en vluch- ten. De toestellen zgn volledig belast en elk bemand met twee officier-vliegers, een waarnemer en twee mecaniciens. o VERVALSCHER VAN PLAK- ZEGELS GEARRESTEERD. BANDOENG, 14 Juni (Aneta). Volgens het alg. ind. dagblad „De Preangerbode" meldde zich haii Mei een Japanner bjj bet kantoor van de Ned.-Ind. Handelsbank te Tokio, met de mededeeling, dat door ver schillende omstandigheden een Hoeveelheid plakzegels van Nedériandsch-lndië tot een gizamelgk bedrag van 6 ton, in zijn bezit was geraakt. D( man verzocht de Bank deze hoeveel heid van hem te willen aankoopen. Door de bank werden toen telegraphisch inlich tingen gevraagd uit Ned.-lndie, welker ont vangst net vermoeden bevestigden, dat de parti piakzegels valsch was, waaruit men opmaakte, dat men te doen had met een poging om de bank voor eerder genoemd bedrag op te lichten. Een politioneel onderzoek bracht de ver- valsching aan het licht, waarbjj het der politie mocht gelukken den verdaente te arresteeren. VORSTELIJK HUWELIJK. MKDAN, 14 Juni (Aneta). De dochter van den sultan van Deli is in het huwelijk etreden met een zoon van de zuster van en sultan. De huwelijksvoltrekking droeg een intiem karakter. DE BEGROOTING VOOR iggi BATAVIA, 16 Juni (Aneta). De begroe ting voor het jaar 1931 is bij den Volks raad ingediend. De regeering verklaart, dat de algemeene prflzenmalaiae, natuurlijker wijze een ongunstigen invloed heeft op da inkomsten van het land. Het gevolg is hiervan, de noodzaak om deze inkomsten te versterken. Tot dit doel worden eenige tijdelijke lichte varhoogin- feu voorgesteld van de Inkomstenbelasting, e winstbelasting en de importtarieven, zulks voor een jaar of ten hoogste voor een paar jaar en waarvan de opbrengst In totaal wordt geraamd op 15i/s milüoen gul den per jaar. Voorts wordt voorgesteld om het toe gangsgeld, dat vereenigingen moeten tota len om te worden toegelaten in Nedarl.- Indit', te verhoogen van 100 tot 150 gul den en ten slotte worden nog eenige maat- legelen van minder belang voorgesteld, wel ker opbrengst gezamenlijk een paar jaar op 2>/t milüoen gulden warden beraamd. 8—2 AALSMEER. Gelukkig gered. Het 6-jarig dochtertje van den heer Arn. N. aan de Seringenstraat, geraakte in een onbewaakt oogenblik te water in de vei- lingsloot. Het meisje werd door buurvrou wen behouden op bet droge gebracht. 9 HILLEGOM. T. VAN WAVEBEN t Pionier in hel BloembolIenbedrifL De heer T. van Waveren, de president gedelegeerd commissaris der N.V, Hillegom- sche Bloembollenkweekerij en -Handel v.h. M. van Waveren Zonen Ie Hillegörn, wiens stoffelijk overschot Zaterdag te Heem stede op de Algeméefip Begraafplaats ter aarde is besteld, was op verscheiden terrein in hel bloembollenbedrijl een pionier. Onder leiding werd de firma jaren geleden omgezet in een naarrltooze vemnooisrihap. Dat was de eerste N.V. in het vak. wat vélen verbaasde en bewoog een zeer scherpe crifiek uit te oefenen. In den lóóp der tijden kwamen er echter steeds meer naarnlooze vennoot schappen bij tot ze nu als paddenstoelen uit den grond hier juister gezegd, uil het zand opschieten. Hij was de eerste die brak inet de ge woonte, dat alleen de patroons naar het buitenland gingen om de bollen te verkoo- pen. Hij zond reizigers uit en nog wol rei zigers buiten het vak. Dat was iels onge hoords en wederom ontbrak het niet aan veroordeeiingen. De metbode heelt de zaak groot gemaakt en elke bloemist zendt nu reizigers uit. Zijn hart klopte warm voor het personeel der zaak. hij leelde mee en hielp als er ge holpen moest worden, Toen er nog geen sprake was van den vrijen Zaterdagmiddag begon hii om op de Zaterdagen niet langer dap vier uur te laten werken. De héér „Theodoor" was de eerste, die een pensioenfonds vormde voor hol personeel. De loonen en de arbeidsvoorwaarden van hot aan de zaak verbonden personeel wer den onder zijn leiding veel verbeterd. Een en ander bewijst wel, dat de over ledene een pionier in Zijn vak wa». o- KA-tWIjK-AAN-ZEE. Nou juist gered. Gisteren waren eenige kinderen aafi het baden in RijnlaJidsch Uitwateringkanaal. Plotseling verloren een tweetal door de schuine helling van den zandbodem het evenwicht en zakten in de diepte. Door dadelijk toegeschoten hulp konden beiden weer op het droge gebracht worden. Voorzichtigheid is vooral dhhr geboden. NOORDWIJKERHOUT. Do auto van den bloembollenlrandc- iaitr v. D uit Veizen, reed bi) hol achteruit rijden in de Leidacbe Trekvaart, nabij Piet Gljzenbrug. De twee ingezetenen willen er bijtijds uit te epriiigen De auto moest op getakeld wordon. -o Urgentie-program van het X. N. L. C. Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- Comité, heelt iD verband met den toestand waarin de h'ederlandsche Landbouw op het oogenblik verkeert, een urgentie-programma samengesteld, waarin zijn aangegeven on derscheidene directe en indirecte middelen, welke naar de overtuiging van het Comiié zullen bijdragen tot een verbetering van den toestand. In dit programma worden als directe mid delen aangegeven: 1. Maatregelen tegen dumping. 2. Het openen van de mogelijkheid van ons autonoom larie! van invoerrechten met behoud van de onvoorwaardelijke meesl- bezunsliging. 3 Hel verleenen va.i regeeringssteun aan de suikerbietenteelt. 4. Het verleepen van tijdelijken steun aan de Goöp, Aardappelmeeiinduslrie, hetzjj In den vorm van een renteloos voorschot, hetzij op andere wijze. 5. Uitvaardiging van een z.g. maalgebod, waarbij wordt voorgeschreven, dat van het bakmeel, hetwelk hier te lande wordt ge bruikt bij de broodbereiding, een zeker per centage moet afkomstig zijn van inlandsche tarwe. 6. Afschaffing van den vleeechaccijns. 7: Verlaging van de vrachttarieven der «poor- en tramwegen voor land- en tuin bouwproducten. 8: Tijdelijke ontheffing van ha landbouw, bedrijf van de laaien der sociale verzeke ring. 9; Afschaffing van de criaisopcenten op de grondbelasting. 10: Schatting van de waarde van vaste goederen voor de successie- en vermogens belasting naar de gebruikswaarde inplaata van naar de verkoopwaarde. 11. Bevordering van het gebruik van Ne- derlnndache iand- en tuinbouwproducten bij overheidsbedrijven en instellingen. 12. Verlaging van de kosten verbonden aan den uitvoer van vee, als daar zijn de keurloonen, kosten ter voorbehoedende in entingen enz. Als indirecte middelen, waarvan dc toe passing niet onmiddellijk tol verbetering van den toesland van den landbouw voert, wordon genoemd: 1. Instelling van een afzonderlijk Minis terie van Landbouw; 2e Medeaanstelling van een Directeur-Generaal van den Land bouw; 3e. uitbouw van den binnenlandschen en buitenlandcehen landbouwvoorltchtings- dienst, uitbreiding van het landbouwonder wijs inzonderheid van hel lager landbouw onderwijs, alsmede belere outillage van de Directie van den Landbouw; 4e krachtige uitvoering van de Landbouw-uitvoerwet en öe krachtige sleun van de regeering ten aan zien van telefoon, waterleiding, vcmtote- ring der verkeersmiddelen, verbetering der tertiaire wegen e.d waardoor de bewoon baarheid van hel platteland wordt be vorderd. en de trek naar de steden wordt tagengegann. Ten slotte is hel Kon Ned. Landhouw- comlté van oordeel dat door de Regeering in studie dient te worden genomen de aange legenheid van het verschaffen van finan- cieelon 6lcun en/of garantie bij liet verlee nen van hypothecaire en bedrijfscrcdiet.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6