71$te Jaargang MAANDAG 16 JUNI 1930 No. 21547 Dit nummer bestaat alt DRIE Bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD V t- DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN; PRIJS DER ADVERTENTIEN 90 Cb. per refrt root tórertenliën uii Leiden en pluben waar agentschappen ran ons Blad jevestijd rijn. Voor allo andere advertentiën 35 Cts. pet regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cb. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cb. Bureau Noordeindsptein Telefoonnummer» voor Directie én Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week.v.V.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. INTREDE Ds. J.C.v.APELDOORN. Ds. J. C. van Apeldoorn. Na des morgens bevestigd te zijn met een predikatie over Matth. 13: 3b (Een zaaier ging uit om te zaaien) door ds. K. J. van den Berg van Amersfoort heeft gisteravond in een stampvolle Pieterskerk ds. J. C. van Apeldoorn, gekomen van Bennekom zijn in trede gedaan in de Ned. Herv. Gem. van Leiden, waar hij de plaats zal innemen van wijlen ds. G. H. Beekenkamp. Onder de aanwezigen waren o. a. de wet houders T. S. Goslinga en G. Splinter, ver tegenwoordigers van de classis Leiden der Ned. Herv. Kerken, het bijna voltallig mi nisterie van predikanten en vertegenwoor digers van de verschillende kerkelijke col leges en commissiën, enz. Aan het begin van de godsdienstoefening werd gezongen Ps. 89: 1, 3 en 6. Gelezen werd Filipp. 2: 11. Reeds in het begin van den dienst richtte spr. een persoonlijk woord tot enkele perso nen en colleges. In de eerste plaats tot de aanwezige leden van den gemeenteraad, als deel uitmakende van de overheid, aan wien een ieder volgens het apostolisch woord, onderworpen moet zijn. Spr. bracht dank aan den bevestiger ds. v. d. Berg voor zijn vriendschap, terwijl hij zich voorts aanbe val in de vriendschap en liefde van zijn collega's, waarbij hij speciaal dank bracht aan ds. Meeter, die hem zoo vriendelijk is tegemoetgekomen bij zijn komst in Leiden. Ook met de leden van den kerkeraad hoopte spr. prettig samen te werken, terwijl hij hen getrouwheid en standvastigheid toewenschte in hun ambt. Voorts richtte spr. zich tot de loden van de gemeente-commissie, de orga nist, de koster, collectanten en suppoosten, terwijl hij een speciaal woord sprak tot de broeders van het bestuur van Wijk IV ?n welke wijk hoofdzakelijk zijn werk ligt. De genen die tijdens de vacature het werk in de wijk hebben verricht, bracht spr. dank. Eén naam wilde spr. tenslotte nog noemen, namelijk dien van D. Beekenkamp, in wiens plaats hij is getreden en wiens heen gaan zoo'ji groote slag is geweest voor de kerk van Leiden en voor het gezin dat hij achter liet. Na voorgegaan te zijn in gebed noemde spr. als het woord van zijn tekst Philipp 4: 19: „Doch mijn God zal naar zijn rijk dom vervullen al Uw nooddruft, in heerlijk heid, door Christus Jezus". Ds. van Apeldoorn begon zijn predikatie met te zeggen dat hij de roeping naar Lei den met een beklemd gemoed heeft aan vaard. Spr. heeft er nooit naar verlangd stadspredikant te worden en ook anderszins waren er bezwaren. Evenwel als deze din gen bij spr. opkomen, dan is daar het woord van den tekst: Doch mijn God zal naar zijn rijkdom vervullen al Uwe nooddruft. Spr. zet deze tekst in zijn verband. De ge meente van Filippi lag spr. na aan het hart Het blijkt uit dezen geheelen brief. De Phi- lippenzen hebben Paulus zeer veel liefde bewezen. Daarom deze brief en dit tekst woord. Het tekstwoord is een geloofswoord. Pau lus wreekt uit ondervinding. God heeft steeds zijn eigen nooddruft vervuld en daarom kan hij zoo spreken. Mijn God, zegt Paulus. Als zoodanig heeft hij Hem leeren kennen op den weg naar Damascus en later steeds meer. Daardoor was het hem mogelijk alles te weerstaan als het er op aankwam den Christus te prediken. Hij was getrouw omdat hij verzekerd was van de getrouwheid Gods. Hij was een medearbei der Gods. Is er iels heerlijkers? Daarom kon hij de Philippenzen aldus toespreken. God zal de nooddruft vervullen, 'oor zijn rijkdom. Meer dan overvloedig boven alles wat wij bidden of denken, zal God ons schenken. De rijkdom Gods is onuitputtelijk. Als dit woord goed verstaan wordt, dan voelen we ons blij en sterk. "We moeten daarbij echter verstaan, dat God niet alleen zegent met vreugde maar ook met smart. Zijn liefste kind slaat God dikwijls het hardst. De weg naar boven is de kruisweg. Paulus ontleent aan de ver drukking roemenstof, omdat verdrukking lijdzaamheid wekt en de lijdzaamheid be vinding en de bevinding hoop en de hoop beschaamt niet. Zoovelen kennen de nooddruft niet, die Paulus bedacht. Ze kennen niet de dorst naar God. Verzoening met God, dat is de wezenlijke nooddruft voor de menschenziel. We moeten verstaan dat we verloren zijn en alleen kunnen verlost worden door de liefde van Christus. Zalig mij als deze nood druft bij ons leeft en ons dringt naar boven uit de sleur van het dagelijksch leven. Het kruis van Jezus moet geplant zijn op den bodem onzer ziel. Dit Evangelie wil spr. brengen aan de gemeente van Leiden, niet iets nieuws, maar deze boodschap van Jezus. Onbekeerden" wil spr. probeeren wakker te schudden; dorstigen, die snakken naar het levende water, wil spr. laven met het Woord van God. De dienaar kan uit zich zelf niets. Maar God kan door den dienaar veel. Door hem kan Hij zijn schapen toe brengen, opdat het tenslotte worde één kudde en één leider. Aan het eind van den dienst zong de ge meente haar nieuwen leeraar toe Ps. 119 9, waarvoor de predikant met enkele woorden dankte. Fa. J. BUURMAN ZOON. Zestig jarig zaken-jubileum. Gisteren was het zestig jaren geleden, dat de heer J. Buurman in het perceei Utrechtsch Jaagpad 10 een bloemenkwee- kerij begon en daar mede den grondslag legde voor het huidige welbekende bedrijf. Was oorspronkelijk alles in een hand ver- eenigd, thans is gespecialiseerd, doch met dien verstande, dat de onderlinge homogeni teit gehandhaafd is gebleven. Hedenmorgen hebben wij onder de be kwame leiding van de heeren Buurman een bezoek gebracht aan de verschillende kwee- kenjen. Alvorens een aanvang werd ge maakt met den rondgang huldigde de heer Ballego de gebroeders A. en H. Buurman, als de firmanten, met het jubileum namens de afdeeling Leiden van de Koninkl. Neder landse he Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Spr. wees op de talrijke inzen dingen der firma op binnen- en buitenland- sche exposities, doch ook op die der afdee ling zelve was de firma altijd tegenwoordig, terwijl hare exposities steeds door prachtige exemplaren en hoogstaande arrangementen uitmuntten. Den zoons van den heer H. Buurman resp. gezeteld in de BreeStraat en Endegeesterstraatweg, raadde hij dan ook aan de voetsporen van hun vader en oom te volgen. Nadat de heer H. Buurman als oudste firmant voor de hartelijke woorden bedankt had, werd met.de bezichtiging een aanvang gemaakt. Hoewel gelijk gezegd het onderling ver band tusschen de bedrijven steeds gehand haafd blijft, dient onderscheid gemaakt te worden tusschen de kweekerijen aan het Utrechtsch Jaagpad en de Zoeterwoudsche Singel met als punten van verkoop eerstge noemde kweekerij en de winkel in de Bree- straat, de zaak aan 'len Rijnsburgerweg en de kweekerij aan de Endegeesterstraatweg. De beide eerstgenoemde immers zijn gericht op den verkoop van snijbloemen, al of niet in den vorm van bouquelten, terwijl de zaak aan den Rijnsburgerweg, onder leiding van den heer A. Buurman, speciaal is bedoeld voor den aanleg van tuinen en de kweekerij aan den Endegeesterstraatweg tenslofle haar hoofdbron put uit den handel in orchi deeën. Achtereenvolgens hebben wij daarna de verschillende kweekerijen bezichtigd, welke alle den soliden naam van de firma alle eer aandeden. Ten huize van den heer A. Buurman aan den Rijnsburgerweg. waar een oogenblik vertoefd weid, wenschle de heer E. Th. Witte, hortulanus en oud-voorzit^r der afdeeling Leiden van de Knninkl. Ne- derlandsche Maatschappij voor Tuinbouw-' en Plantkunde de firma geluk met haar jubileum. De vele cliënten en zakenvrien den der firma gaven door telegrammen f brieven blijken van belangstelling met dit waarlijk niet veel voorkomende jubileum. NED. BOND VAN PERSONEEL) IN OVERHEIDSDIENST AFD. LEIDEN. DE LUSTRUM-FEESTEN. Nog slechts één week scheidt ons van de komende Lustrumfeesten. In verschillende wijken is men hedenmorgen begonnen met de versiering der straten, voornamelijk het timmerwerk. In het Noordeinde. waar de commissie het gansche ontwerp in eigen beheer uitvoert en heel wat overleg is noodig geweest om alles zoo economisch mogelijk tot stand te brengen, was men druk bezig met het oprichten der groote eerepoort op het Noordeindsplein. Ook aan de Bree- straatzijde zal een zoodanige eerepoort ver rijzen. Piopaganda-feestavond. Zaterdag belegde bovengenoemde bond ónder leiding van den voorzitter J. H. Schüller een propaganda-feestavond in de concertzaal van ,,Het Volksgebouw" met medewerking van het, Jaszband muziekge zelschap „Aufgepast" onder leiding van den heer J. Gerritsen. Nadat eenige- muzieknummers waren ge speeld, zeide de voorzitter in zijn ope ningswoord dat deze gezellige bijeenkomst was belegd uit voldoening over het feit dab in verloop van enkele maanden 50 nieuwe leden van het Rijkspersoneel tot de orga nisatie zijn toegetreden en om te trachten nog meerderen voor de organisatie te win nen. Na opsomming van nog eenige feiten de organisatie betreffende, kreeg het lid van het hoofdbestuur de heer D. J. Tieper, uit Amsterdam, het woord. Deze had tot onderwerp gekozen Waarom lid van den Bond v. Personeel in Overheidsdienst Spreker begon zich af te vragen, is het nog noodig de arbeiders aan te raden zich te organiseeren 1 En deze vraag moest hij met ,,ja" beantwoor den, want de overheid zelve dwingt ons daartoe. In de dagen van 1916 tot 1920, den tijd van de hoogconjunctuur, was de posi tie van het Rijkspersoneel behoorlijk ge regeld. Tot in 1920 de regeering Colijn aan het bewind kwam en daarmede de misère begon. Onder het motto van bezuiniging •moest het Rijkspersoneel verschillende ader latingen ondergaan, zoo zelfs, dat voor sommige groote groepen het loon in enkele jaren tijds met totaal 25 pCt. achteruit ging. Daarnaast kwam de stopzetting van promoties en die van aanvulling van vaca tures. Toen nog de instelling van het aan gaan van loon op arbeidscontract waardoor het toen aangenomen personeel in den zin der Pensioenwet geen ambtenaar was en dus geen uitzicht of recht op pensioen had. En op dit oogenblik heeft het Rijk nu reeds 15000 van zulke ambtenaren en werk lieden in dienst, welke dus geheel pen- sioenreehtloos zijn. Spreker noemt dit een schande want de pensioenwet wordt daardoor tot een pas kwil gemaakt. Het spreekt vanzelf dat onze bond tegen dergelijke maatregelen steeds een feilen parlementairen strijd heeft ge voerd en het Kamerlid de heer v. d. Tem pel heeft de regeering dan ook toegevoegd dat zij haar personeel als koelie's behan delt. Daarna kwam het ministerie De Geer en daarmede ook eenige verlichting. Mede door de felle actie werden de aanstellin gen van groote groepen op arbeidscontract stop gezet; geregeld hebben besprekingen plaats met de reseeringsvertegenwoordi- gers; een bedrag van 3 millioen gulden werd voor verhooging beschikbaar gesteld, welk bedrag inmiddels reeds is gestegen tot 8 millioen, terwijl de groote strijd nu nog gaat* om een algeheele loonsverhoo- ging, waar de regeering een technische her ziening der salarisschalen wil doorvoeren. Op deze en nog meerdere andere zaken vestigde spreker de aandacht en zeide dat de hond daarin een zeer groot werkzaam aandeel heeft gehad e.n nog heeft. Wat het Acad. Ziekenhuis betreft, zeide spreker, dat daar op het oogenblik Teeds 300 man personeel is en wanneer het geheel in dienst is gesteld, zal dit aaütal 500 be dragen. En waar de directeur, de heer Maas, een voorstander is van personeel op arbeidscontract, behoeft men niet te vragen waarheen dit dan gaat. Dat nu al reeds 90 pCt. op arbeidscontract werkt, zegt ge noeg. Om alle deze redenen wekte spreker dit personeel dan ork op zich te organi- ren in onzen bond wijl deze de beste waarborgen voor succes geeft Spreker had nog de gelegenheid te wijzen op het per soneel aan de Garnizoenswerkplaats, in het Noordeinde, alwaar een ontslag van 12 man dreigde, maar dat door tiidig ingriinen on zerzijds werd voorkomen door den Minister te verzoeken minder werk aan de gevan genissen te geven en aldus voor werkver ruiming zorg te dragen. Met een krachtige opwekking tot toetre ding tot de organisatie, eindigde spreker zijn luid toegejuichte rede, waarna eenige personen zich als lid opgaven. Hierna, werd het verdere gedeelte van het programma afvewerkt en bleef men nog eenige uren gezpllig biieen Het was voor de verceniging een goede avond. VEREEN. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Excursie naar de Glasfabrieken te Leerdam. Begunstigd door prachtig zomerweer, maakte een 25-tal leden en introducó's dit jaar de traditioneele excursie, thans naar de Glasfabriek te Leerdam. Te circa halfelf aan de fabriek ontvan gen, werden de deelnemers al aanstonds in twee groepen verdeeld, die onder geleide van de heeren Montenberg en Copier den tocht door het groote fabrieks-complex aanvaardden. Allereerst werd de oude fabriek bezocht waar de heeren kennis namen van het bla zen der bollen voor gloeilampen en van mooie vazen, waarbij bijzonder opviel hoo uit zoo'n luttel bolletje glas uit den oven, in een minimum van tijd zulk een pracht- vaas, met oor en tuit compleet, ontstaat. De reis werd vervolgd naar de vertrek ken waar de grondstoffen zand, soda, enz. gemengd worden en afgevoerd naar de glasovens, die een inhoud hebben van 30 M3. De smelttijd is 12 uur, terwijl de tem. peratuur van het gesmolten glas 1400 gr. bedraagt. Het kolenverbruik aan de fa briek bedraagt 100 ton en er wordt gere kend op 1 K.G. per K.G. glas^ Daarna werden verder bezocht de herstelplaats voor de machines; de vormenmakerij, de centrale, voorzien van een vloer van glas tegels de kunstslijperij en etserijde afd. voor kunstnijverheidsglas, om te eindigen in de modelkamer, waar de sierlijke pro ducten der fabriek werden tentoongesteld ieder voordien van het eigen merk van den artist-ontwerper. Hiermede was de lang durige omgang afgeloopen. Voor hen die nimmer een glasfabriek in werking hadden gezien, was deze rondgang een waar genot geweest en al was de temperatuur op dezen zomerdag in de fabriek nu juist niet ver kwikkend te noemen, het was bijzonder in teressant om deze fabriek waar circa 1300 mannen en vrouwen arbeiden, in volle wer king te aanschouwen. Nadat de voorzitter de heer J. A\ Ver hoog eenige vriendelijke woorden van dank tot den geleider had gesproken, was deze excursie te circa 1 uur geëindigd en be gaven de heeren zich naar het vriendelijk recreatiegebouw „Ons Huis", waar de Di- rectie van de glasfabrieken had gezorgd, dat de lunch gereed stond. Op de terugreis werd te R'dam een heer lijk riviertochtje gemaakt per Spido-boot naar het vliegveld Waalhaven, waar o.m. de hangars met aanwezige vliegtuigen wer den bezichtigd en waar ten slotte een 8-tal deelnemers voor het eerst van hun leven in den goeden zin des woords de lucht in vlo- egn, om te genieten van het wonderbaarlijk panorama, wat Rotterdam van een 450 M. hoogte te aanschouwen geeft. Hierna begaven de heeren zich huiswaarts dankbaar voor het genotene, aldus schrijft ons de heer Fred. A. Wempe. FIETSENDIEF AANGEHOUDEN De politie alhier heeft aangehouden als verdacht van rijwieldiefstal den 19-jarigen M. de G van beroep kellner. Bii 'hel verhoor bekende de G. een viertal fietsen te hebben ontvreemd.. ZILVEREN JUBILEUM. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Schouten, wagenmeester bij de Nederlandsche Spoorwegen, aan het station alhier bij de Holl. IJz. Spoorweg-Maat- schapij in dienst trad. In den middag werd de jubilaris op het bureau van den opzichter van locomotief- en treindienst, toegesproken door den op zichter, den heer Barthen, die in de aller, eerste plaats den jubilaris met zijn 25-jarig jubileum gelukwenschte en den wensch uit sprak, dat de jubilaris nog vele jaren, me* dezelde opgewektheid zijn dienst bij de Ned. Spoorwegen mocht vervullen. Namens de Di- rectie der Ned. Spoorwegen bood hij den jubilaris het gebruikelijke geschenk onder couvert aan, wat vergezeld ging van c-en oorkonde voor trouwe dienstvervulling. Ge roerd dankte de jubilaris voor het cadeau en de goede wenschen. KINDERFEEST „ONS DOEL" Begunstigd door schoon weder had Zater dagmiddag het laatste feest der herdenking van het 25-jarig bestaan der Coöp. Vereen. ,.Ons Doel" plaats namelijk een optocht der kinderen van de leden en een rondvaart over de Klager en Brasemer meren. Aangetreden werd te kwart over tweeën op de Hooglandsche Kerkgr., waar de kin deren elk voorzien werden van een vlaggetje met de jaartallen van de Coöperatie er op. Te kwart over tweeën werd afgemarcheerd onder de vroolijke tonen der muziek van de Chr. Harmonie Vereeniging lang9 Hoog landsche Kerkgracht, Kerksteeg, Haarlem merstraat en Janvossensteeg naar de Oude Vest, waar twee booten lagen om de ca. 500 kinderen en geleiders te ontvangen. De kinderen werden gedurende de rondvaart getracleerd op versnaperingen en limonade; ze hebben zich dan ook kostelijk vermaakt; alles had een prachtig en vlot verloop. Om even zeven uur kwamen ze onder groot ge jubel de Haven binnenstoomen. De voorzitter der feestcommissie bracht daarna een woord van dank aan de dames en heeren voor hun medewerking. BINNENLAND. Inhede van ds. J. C. van Apeldoorn als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). De kinderverlamming te Gonda; thans 10 patiënten. (Gemengd, 2e Blad). De tram ZutphenEmmerik met 24 pas sagiers tegen een hefbrng gereden; eenige personen gewond. (Gemengd, 2e Blad). Groote fabrieksbrand te Roosendaal. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Overleden is de vroegere Fransche mini»' ter Klotz. (Buitenl. le Blad). Uitgezet is de commandant dei Oosten- rijksche Heimwehren Pabst. (Buitenl. le BI.), Een eigenaardig geval te Memel. (Buitenl. le Blad). Weer een incident aan de DnitschPool- sche grens, (Buitenl., le Blad). In de Vereenigde Staten is de tarief wet aangenomen. (Buitenl. le Blad). EXCURSIE M. S. G. Zaterdag j.l. heeft een 26-tal leerlingöa van het genootschap M .S. G. een excursie gemaakt naar Antwerpen onder leiding van den heer Van Batenburg Doel van deze excursie was do wereldtentoonstelling.; Om halfelf arriveerde het gezelschap aatf het station, waarna onmiddellijk do ten toonstelling werd bezocht. Allereerst werd bezichtigd de ingang die bestaat uit drie groote poorten, waaronder de standbeelden staan van Albert 1 den tegenwoordigen koning van België; den vroegeren koning Leopold II en Leopold I, den grootvader, van Albert I. De poort, die geheel uit zand steen is opgetrokken is schitterend mooi, evenals de 3 standbeelden en de plafond versiering, welke geheel van brons zijn.- Dc excursisten bezochten daarna de vele paviljoens, en vanzelfsprekend ook het Ne derlandsche, dat bij de jongelui evenwel niet erg in den smaak bleek te vallen. Kwestie van persoonlijke appreciatie ten slotte. Na nog een bezoek gebracht te hebben aan oud-België verliet het gezelschap d9 tentoonstelling en bezocht nog de Onze Lieve Vrouwekerk, Groote Markt met Gil- dehuizen en het Stadhuis. Hierna ging men weder huiswaarts om zeer voldaan om halfelf in de Sleutelstad terug te keeren. NED. BLINDBNBOND. Woensdag wordt alhier de jaarvergadering gehonden. Op Woensdag 18 Juni a.s. zal de Ned. Blindenbond in „Oud-Hortuazicht" aan den Witte-Singel zijn 35ste alg. vergadering houden. Een groot aantal blinden uit alle deelen van het land zal dan te zamen komen om dit lustrum te vieren. Echter is dit niet het eenige doel. Evenals voor afgaande jaren zal de Ned. Blindenbond ter gelegenheid van de jaarvergadering een groote demonstratie voor de verlangens en eischen der blinden organiseeren, n.l. ver plicht onderwijs voor het blinde kind, een goede vakopleiding en tewerkstelling voot blinden, die productieven arbeid kunnen en willen verrichten, steun aan oude en niet meer werkkrachlige blinden. Om tot oplos sing van deze vraagstukken te komen, wordl gemeenschaps-blindenzorg niet alleen werschelijk, maer dringend noodzakelijk ge acht Voor bereiking van dit doel wenscht de Ned. Blindenbond te strijden en te de- monstreeren. Een zeer groot aantal blinden uit geheel Nederland zal aan de demonstratie, dia voorafgegaan zal worden door het Politie- Muziekcorps, deelnemen. Toepasselijke transparanten en vaandels zullen worden me degenomen. Uitdrukkelijk wenscht het bestuur van den Ned. Blindenbond er evenwel de aan dacht op te vestigen, dat een dergelijks demonstratie niet wordt gehonden om het medeleden met hen, die niet zien kunnen, op te wekken of op eenigerlei wijzen wil trachten op het gemoed te werken. Dit ligt geenszins in de bedoeling en hier tegen wordt dan ook met de meeste stel ligheid stelling genomen door de olinden zelve. Wat de blinden vragen is gelijkberech tiging met hun ziende medemenschendit is het doel van deze demonstratie.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1