Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten f UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. DE AVONTUREN VAN ADAMSON. BENTHUIZEN. Uitslag Veetelling. Bij de gehouden 10 jaarlijksche veetelling bleek de veestapel alhier te beslaan uit: 22 veulens; 26 paarden beneden 3 j 10 type rij- en tuigpaarden boven 3 j.; 128 trekpaar den; 8 bitten; 20 springstieren; 779 melk en kalfkoeien; 1 mestkalf; 157 st. ander mestvee41 stuks jongvee boven 1 jaar; 169 6t. beneden 1 j.; 138 schapen; 271 lamme ren; 24 st bokken en geilen; 376 varkens beneden 6 weken; 253 varkens van 6 we ken tot 60 K.G.; 102 van 60 tot 100 K.G.; 23 st. boven de 100 K.G.; 165 fokzeugen; 2598 kippen; 1686 kuikens; 72 eenden; 26 kuikens; en 21 stuks korven en kaslen met bijen. HAARLEMMERMEER. i Aanrijding. Gisteren werd op den Aalsmeerderweg een meisje, dat uil school kwanf en bij het naderen van een auto op hel laatste ooger.- blik den weg wilde oversteken, door het mo torrijtuig aangereden. Zij kwam zoodanig te vallen, dat zij aan het hoofd en den mond verwondingen bekwam en zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. I Zwaar onweder: Tijdens het zware onweder, dat zich bo ten den Haarlemmermeerpolder ontlastte en met hevige plasregens gepaaid ging, werden op verschillende plaatsen de electrische ge leidingen door den bliksem getroffen en ge heel of gedeeltelijk vernield. Te Hoofddorp sloeg de bliksem in een op het dak van de woning van den heer v. D. staanden schoor steen, die doormidden werd geslagen. De bewoners hebben door den hevigen slag en den dikken zwaveldamp, die in huis was doorgedrongen, angstige oogenblikken door leefd. Aan den Kruisweg werd een rozenkas ge troffen, hetgeen vernieling van eenige rui ten tengevolge had. Onder een anto geraakt. Op den Lisserweg in Haarlemmermeer geraakte gisteren een man onder een in snelle vaart passeerende auto. In bewusle- lcozen toestand werd hij opgenomen en bij den heer V. binnengedragen, alwaar genees kundige hulp werd ingeroepen. De bestuur der van hel motorrijtuig reed in volle vaarl door, zoodal letter en nummer niet konden worden opgenomen. Tol onderwijzer aan de bijzondere school te Nieuwvennep alhier (hoofd da heer J. A. van Arkel) is benoemd de heer J. Snel te Abcoude. De Siert. no. 113 b'evat de stalulen van de Bad- en Zweminrichting Hoofddorp, gevestigd aldaar. KATWIJK-AAN-ZEE. Het open terrein ten Oosten van den 'Drie Plassenweg is in verband met het slui ven met helm beplant. Deze helmbeplanting wordt de jeugd niet ontzien, zelfs beschadigd. Thans zal langs den geheelen weg een draadafzelting gemaakt worden, zoodat men van de wegzijde het terrein niet meer be treden kan. o OEGSTGEEST. Het bericht als zou reeds een leider zijn aangewezen voor de gymnastiekver. O. G. A. V. blijkt op een misverstand te be rusten. Er is wel in de ledenvergaderingen over gesproken om hel gevoelen der leden te vernemen, doch de beslissing is regle mentair aan het bestuur. In dit verband wijzen wij op do in dit nummer voorkomen de advertentie. RECLAME. 2809 VEUR. GEMEENTERAAD. Dp raden van Stompwijk en Veur kwa men in gecombineerde openbare zitting on der voorzitterschap van den burgemeester bijeen. Wegens ziekte van den secretaris wordt diens iunctie waargenomen door den wd. secretaris den heer Trapman. Nadat de ingekomen stukken, waaron der een mededeeling van het lid de heer Schmal, dat hij door ziekte verhinderd is de vergadering bij te wonen, voor kennis geving zijn aangenomen, wordt overgegaan tot vaststelling van de overeenkomst met de gemeenten Katwijk, Oegstgeest en (Voorschoten, inzake een voor gezamenlijke rekening in te stellen schoolartsendienst. De heer Verheyen doet het genoegen dat eindelijk na 10 jaar de schoolarts er komen zal. De regeling is beter dan het toezicht op te dragen aan een plaatselijken medi cus; bij de behandeling van de artikelen zal hij nader eenige voorstellen doen. De voorzitter is verheugd dat over deze zaak rijpelijk is gedacht en niet te over- haast is gehandeld, thans krijgt men eet .volte man die zich dus alleen met dit toe zicht bezig houdt. Art. 1 t/m 8 worden zonder stemming goedgekeurd. Art. 9. De heer Verheyen dringt er bij de vertegenwoordigers van beide gemeen ten op aan dat een specialist wordt be noemd, betgeen door den voorzitter wordt toegezegd. Art. 9 t/m 11 worden onveranderd vast gesteld. Art. 12. De heer Verheyen heeft er be zwaar tegen dat alles aan de gemeente Katwijk wordt overgelaten, voornamelijk wat betreft de instructie en stelt voor dat elke aangesloten gemeente het recht moet hebben wijzigingen te kunnen aanbrengen. De voorzitter merkt den heer Verheyen Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten op, dat elke afgevaardigde van een aange sloten gebeente voorstellen als door den heer Verheyen bedoeld, kan indienen. Het voorstel van den heer Verheyen wordt niet 'ondersteund en maakt dan ook geen punt van verdere discussie uit. Art. 12 wordt hierna goedgekeprd. Art. 13. De heer Borst maakt een opmer king mede in veTband met art. 15. het welk te zijnen genoegen door den voorzit ter wordt verduidelijkt. Art. 13 t/m 19 worden hierna vastge steld. Art. 20 t/m 24 worden hierna en hier mede de geheele verordening vastgesteld. Instructie aan te stellen schoolarts. Art 1 t/m 2 worden vastgesteld. Art. 3. De heer Verheyen heeft bezwaar dat de arts zelf zijn standplaats bepaalt, en wenscht ook opgenomen te zien, dat de arts geen andere bezoldigde ambten waar neemt. De voorzitter is van meening dat de heer Verheyen te ver gaat. Trouwens de com missie moet daartoe verlof geven. Het za! kunnen gebeuren, dat een dergelijk persoon woTdt uitgenoodigd voor een examencom missie of voor het houden van een vakvoor dracht, volgens de heer Verheyen zou dft niet mogen. De heer Raaphorst voelt in principe wel iets voor het voorstel van den heer Ver heyen, doch vreest daarnaast dat het sa laris geen vol bestaan oplevert en dus een bijverdienste noodig zal zijn. De heer Willemsen wenscht vastgelegd to zien dat de functionaris moet wonen in een der aangesloten gemeenten, anders zouden wij hem betalen cn een andere ge meente van hem financieel profiteered De heer Verheyen zal voor het vooTstei ran den heer Willemsen stemmen, men kan den aan te stellen arts keus laten doen uit een der aangesloten gemeenten. De heer Van den Bosch wethoudeT, heeft de idee van de heeren Verheyen en Wil lemsen reeds naar voren gebracht, doch vindt het wenschelijk dat de commissie eenigszins de vrije hand wordt gelaten. De heer Willemsen kan zich wel vereenï- "gen met de gedachtengang van den wet houder, laat daarom in die richting wor den gewerkt. Art, 3 t/m 4 worden hierna vastgesteld. Art. 5 en 6. De hëer Verheyen wenschf; 'de kinderen te doen onderzoeken zonder eerst contact te hebben met de ouders. De schoolartsendienst moet samenwerken met het Burgerlijk Armbestuur, wanneer het betreft ondervoeding, kleeding of schoei- selgebrek. Blijkt dat een en ander de schuld is van de ouders, dan moet tegen deze scherp worden opgetreden. Wanneer de regeling een poosje heeft gewerkt, zal spr. voorstellen in die richting doen. Art. 5 t/m 9 worden vastgesteld. Art. 10 De heer De Lange wenscht be paald" te zien wat gebeuren zal wanneer de arts niet in staat is zijn werkzaamheden te verrichten. Dé heer Willemsen meent 3at in geval van ontstentenis de arts zelf moet zorgen voor een plaatsvervanger. Dp voorzitter kan de heeren Dö Lange én Willemsen gerust stellen, de commissie zal wel zorgen dat de dienst bij ontsten tenis géén stagnatie ondervindt. De geheele instructie woTdt thans met ale:. stemmen vastgesteld. Vaststelling van de in georganiseerd over leg ontworpen loonregeling voor de ge meente -werkl i ed en De voorzitter zegt dat dé loonregeling de vrucht is van het overlég met den R.-K. Bond St, Paulus, alleen de arbeidscon- ïracteTs komen e-r nief in voor. dit laatste als antwoord óp een vraag van den heer Raaphorst. De heer Verheyen juicht de voorgestelde" recreling toe. Dë regeling wordt" hierna aangenomen. 'Als leden van dé commissie tot nazien van de bedriifsrekeningen werden aange wezen voor Veur zonder stemming de hefl- rên Borst, Blonk. Hendriks en De Koning: voor Stompwijk werden gekozen de heeren Mooyman, Schmal. De Lange mef 9 stem. men. de heeren Waayer en Willemsen met 8 stemmen. Op de heeren Verheyen, Hoo- geveén, Van Dam én v. d. Meer waren resp. 2, 3, 1, 1 stem uitgebracht. Hierop volgde dé sluiting. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN, Breestraat 154, Firma A. HILLEN Stationsweg, Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2 W. G. J. VERBURG Sigarenhandel, Heerenstraat 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade. en bij JOH. HOGERVORST Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN, H. Rijndijk 74 ALPHEN. Aanvullingsagenda. De agenda van de a.s. Maandagavond te houden raadsvergadering werd alsnog aan gevuld met punt 21. Voorstel van B. en W. inzake het aangaan van een geldleening groot f. 185.000.Dit punt is in de verga ring van 2 Mei jl. aangehouden en zal vermoedelijk nu aan de orde kunnen wor den gesteld. Ongeldige rijbewijzen. Bij de gisleren in onze gekmeente gehou den controle ter uitvoering van de wet op de wegenbelasting werd door de politie legen talrijke auto- of motorbestuurders proces-verbaal opgemaakt, wegens het rij den zonder geldig rij- en of nummeihewijs. Automobilisten weest dus op uw hoede, daar tegen overtreders, evenals tegen wiet- rijdenKsters) die zich niet stipt houden aan de verkeersregelen en aanwijzingen in onze gemeente streng zat worden opge treden. Gevonden voorwerpen. 1 hengel, 1 dames vosbont, 1 dames- taschje met inhoud ,1 damesbadpak, 1 bruine portemonnaie mei inhoud, 1 leeren portefeuille met inhoud, en 1 dames jas (beige). Inlichtingen politiebureau. Auto-botsing. Onder onze gemeente 19 aan den West- kanaalweg ter hoogte van de galgmachine de automobielbestuurder J. Sn. van Ter Aar jn botsing geweest met een hero van achteren passeerende auto, die te spoedig naar rechts ophaalde. De wagen van Sn. kantelde na de botsing en werd beschadigd, terwijl de bestuurder 'er goed af kwam. Tot op heden zijn echter letter en num mer van de auto onbekend. Ernstigs aanrijding. Omstreeks 7 uur had gisteravond we derom op den Steoklerweg eenj ernstig verkeersongeval plaats, Het 9-jarig zoon tje van den woonsrihö 1 tbewoticr M werd gegrepen door een passeerende auto. loen de jongen die in een sloot langs den weg aan het vissollen was plotseling acliler een tioom vandaan kwam. Hoewel de bestuur der onmiddellijk' zwaar remde, kon hij een aanrijding niet voorkomen. Het ventje dat een klap kreeg van een lantaarn, werd tegen den grond gesmakt en bekwam een ernstige hersenschudding, benevens een arm en een beenbreuk en verschillende uit wendige verwondingen. Na voorloopig door dr. Schr. te zijn behandeld werd hei kerel tje in hoogst bedenkelijken toestand naar het Aead Ziekenhuis le Leiden overge bracht, waar het hedennacht aan de ver wondingen is overleden. Naar men ons mededeelde .heeft het onderzoek uilgewe zen dal den bestuurder der aulo niet de m'insle schuld trefl. Dezer dagen hebben de leden der Mec canoclub een uitstapje naar Rotterdam ondernomen, waar o.m. het postkantoor en de havenbedrijven werden bezichtigd. De opbrengst van de busjes van uil- 'bouw van de Ned. Herv. Kerk over de maand Mei bedraagt f. 206.23/V terwijl de gehouden collecle gedurende de Pinkster dagen len bate der zending pt.m. 295. heefl opgebracht In de van Mandersloostraa! werd gis termiddag de wielrijder H Sell, met zijn rijwiel geladen met een kist bier aange reden door de melkauto van v. d. S. Het groot aantal fleschjes bier viel aan gruze lementen op de slraat terwijl de jas van den wielrijder scheurde. Sch. deed aan gifte bij de politie De Zondag in de Evangelisalic Hooft- slraal gehouden collecle ten bate der Ger. zendingsibond bracht f. 96.op. In de Julianaslraat kwam de bestuur der van de vrachtauto van de wasscherij van den heer H. gistermorgen in botsing met den geladen melkwagen van den melk handelaar van der Kw. De wagen kantelde terwijl een groote hoeveelheid der melk verloren ging. ALKEMADE. GEMEENTERAAD. (vervolg) ADAMSON ONTDEKT, DAT DE HOED SOMS DEN MAN MAAKT! Verordening besmettelijke ziektewet De Typhru-epidemie De waterleiding- plannen. Aan de orde komt thans punt 2 der agen da: vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van bijdragen, be doeld in art. 21 van de Besmettelijke Ziek- tenwet De voorzitter doet voorlezing van het naar aanleiding van dit punt door B. en W. uitgebrachte jwae-advies waarin zij mededeelen dat deze nieuwe wet aan den Burgemeester een zeer ruime bevoegdheid geeft tot het treffen van verschillende maat regelen, waaruit voor de gemeenten linan- tieele gevolgen voortvloeien Ten einde de kosten door de getroffen maalregelen hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk te verhalen op de belanghebbenden, geeft arl. 21 dier wet aan de gemeente de bevoegdheid een veror dening in het leven te roepen, terwijl art. 20 bepaalt dal uit 'sRijks kas aan de ge meenten een bijdrage van 50 ten honderd kan worden verleend voor de kosten van reiniging, ontsmetting en vernietiging bij ziekten bij algemeenen maatregel van be stuur te roemen voor zoover deze koslen niet door belanghebbenden kunnen worden gedragen. B. en W. stellen dan ook den Raad voor tol de vaststelling van een bijdragen-veT- ordening le besluiten. De verordening wordt door den Voorzitter arlikelsgewijze voorge lezen. De heer Rielbroek vraagt naar de kosten van verpleging, want het kan bij meerdere gevallen in een gezin best ge beuren, dat deze kosten voor iemand die een belastbaar inkomen heeft van f. 1000. of meer. doch minder dan f. 1500.niet door belanghebbende kunnen worden ge dragen al behoeft deze slechts 25 pCt. in de kosten bij te dragen. De Voorzitter anl- woordt, daf B, en W. omtrent de tarieven van ontsmetting en reiniging juist bericht hebben ontvangen van hel Groene Kruis. Verder hebben B. en W. eenigen tijd gele den een onderhoud geil ad met den directeur van liet Aead Ziekenhui? te Leiden. Het ziekenhuis verklaarde zich bereid patiënten lijdende aan een besmettelijke ziekte in zijn. barakken le doen opnemen, voor zoover de plaatsruimte zulks toelaat. Het verpleeg- geld bedraagt f. 2.50 per dag. Thans heelt de inspecteur van de volksgezondheid een circulaire gericht tot de gemeentebesturen, betreffende de oprichting van barakken. Verschillende gemeenten kunnen op grond van art. 18 samenwerken om te komen tot de gezamenlijke stichting van een barak, daar vele plattelandsgemeenten niet in slaat zijn een barak zelfstandig op te richten, want de kosten van oprichting van een dergelijke barak voor ongeveer 10 perso nen komt de gemeente op een uitgaaf te slaan van f 20 000 tot f. 30.000. Daar deze gemeente en nog vete plaatsen rondom Leiden met de gemeente Leiden zal moeten komen tot de stichting van een dergelijke barak, daar hebben B. en W. zjch reeds tot het gemeentebestuur ran Lei den gewend, met verzoek het initiatief te willen nemen om belanghebbende gemeen tebesturen tol een conferentie uit te noodi- gen Mocht uit de practijk blijken dat de bij. dragen welke van belanghebbenden worden gevorderd le boog zijn, dan kan de verorde ning len allen tijde gewijzigd worden. Na deze uitvoerige toelichting wordt de verorde ning z.h.s. aangenomen. 3o. Voorstel van B en W tot het ver- lcenen van eervol ontslag aan C W. Spruijt. wegwerker, en zulks met ingang van 15 Juni e.k B. en W stellen den Raad voor, Spruijt, die voor de verdere waarneming van zijn betrekking ongeschikt is verklaard mei in gang van genoemden datum eervol ontslag te verleenen, waartoe z.h.s. wordt besloten. Ingekomen zijn voorts een aantal recta- mes Schoolgeld en Hondenbelasting Deze worden afgeliandeld overeenkomstig voor stel van B. en W Bij de bespreking wij ziging begrooting dienstjaar 1929 en 1930 bespreekt de heer Rielbroek de wenschelijk- heid, gezien het feit dat de post onvoorziene uitgaven een bedrag aanwijst van f. 11.000 lot het beschikbaar stellen van een crediet voor extra te nemen politiemaatregelen in verband met de vele inbraken welke den taatslen lijd alhier voorkomen. In verband met den komenden rooitijd der bloembollen acht spr een verscherpt toezicht zeer ge- wenscbl De Voorzitter antwoordt dat de ze zaak zijn volle aandacht heeft. De poli tie doet vooral des nacht* vee! dienst en spr, is reeds geruimen tijd met verschillen de politieautoriteiten in onderhandeling. De heer Rotteveel is er voor aan perso nen. die betrouwbare inlichtingen aan de politie verschaffen welke resultaat opleve ren een premie uit de gemeentekas fe ver schaffen De Voorzitter voelt hiervoor veel en zegt toe deze zaak met de wethouders te zullen bespreken. De wijziging van de begrooting wordt hierna onveranderd vast gesteld. Tot de Ingekomen Stukken behoort hel verslag van den toestand der gemeente ov er het jaar 1929, een adres van den heer J. Jedema, rijksontvanger, om een tegemoet koming uit de gemeentekas te mogen ont vangen voor het bezoeken van de openbare lagere school te Leiden door zijn leerplich tig dochtertje. B. en W. stellen den Raad voor 75 pCt. vergoeding te geven voor een spoorabonnement 3e klasse LeidenRoelof- arendsveen. Z.h.s. wordt hiertoe besloten; voorts een verzoek van het bestuur der Chr. Bijzondere School te Nieuwe^ Wetering om gelden beschikbaar te stellen voor aanschaf fing van drie nieuwe schoolbanken, wegens uitbreiding van het aantal leerlingen. De aangevraagde gelden groot f. 52.50 worden beschikbaar gesteld. Voorts een adres van Th. van Ruiten te Roelofarendsveen om de door hem van gemeentewege gehuurde wo ning te doen bestemmen voor zijn broeder J van Ruiten die thans bewoont de hem in eigendom toebehoorende woning. B. en W. talen 't oordeel over aan den Raad Na am pele bespreking wordt besloten afwijzend op het verzoek te beschikken. Mededeeling wordt gedaan dat W. van Leeuwen voor rekening dezer gemeente is verpleegd geworden in het gesticht St. Ba- vo te Noordwijkerhout. De Raad gaat hier mede accoord. In bespreking wordt gebracht de typhus-epidemie. De Voorzitter deelt mede, dat (e Roelofarendsveen 30 typhus- gevallen zijn geconstateerd waarbij helaas een patiënt is overleden. In overleg mei den plaatselijken geneesheer Dr. van Doo- ren en de inspecteur van de volksgezond heid zijn de noodige voorzorgsmaatregelen genomen om het typhusgevaar le bestrij den. Door de welwillende medewerking van den Stationschef kon goed drinkwater aan de besmette gezinnen worden verstrekt, zoodat spr. hier van deze plaats gaarne een woord van dank brengt aan den heer Hout man voor zijn medewerking. Verder heeft de zuster van het Wit-Gele Kruis, mejuffr. Sinnige een zwaren taak gehad om de pa tiënten te verplegen. Zij heeft dit gedaan met een voorbeeldigen ijver, zoodat ook haar een woord van dank niet mag onthouden worden. De werkzaamheden van haar wa ren evenwel van dien aard, dat bij eenige uitbreiding zij de patiënten niet naar be lmoren kon verplegen, zoodat het bestuur van het Wit-Gele Kruis zich tot het ge meentebestuur heeft gewend, om bij nood zakelijkheid een assistent verpleegster er bij le nemen en deze kosten voor rekening der gejneente te nemen. Gelukkig is deze maatregel niet noodig geweest. De patiënten maken het alien goed, zooda( gevaar voor uitbreiding waarschijnlijk niet meer le vreezen zal zijn. Mocht onverhoopt deze ziekte zich weer uilbreiden, dan vraagt spr. den Raad machtiging de kosten voor assi stentie voor rekening der gemeente te ne men. De Raad machtigt hiertoe B. en W. Het gevolg van de typhus is voorts nog geweest, dat de sloot achter de woningen der woningbouwvereeniging, die in erger lijke mate door sommige bewoners wordt verontreinigd op advies van den inspecteur der volksgezondheid moet gedempt worden. Het bestuur der woningbouwvereeniging. heeft tegen deze demping geen bezwaar, doch is niet in staat de kosten aan deze demping verbonden voor zijn rekening le nemen. De directie der Ned. Spoorwegen is wel bereid aan deze demping mede te wer ken. doch zij wil slechts een derde gedeelte in de kosten bijdragen. Uit een door de di rectie opgemaakte begrooting blijkt dat de kosten van demping met bijkomende werken waaronder (e verslaan, het maken van een behoorlijke afrastering worden begroot op f SOOO Aangezien deze koslen vee! te hoog zijn, kunnen B en W. dit werk op deze wijze niet ter hand nemen. Spr. vraagt den Raad machtiging deze zaak nader onder oogen te zien, met de Spoorwegen nader in onderhandeling ie tre den om doD t.z.t. met een begrooting in den Raad le komen. De heer Rotteveel merkt op, dal de schering niet voor rekening van de gemeente genomen kan worden, daar de Spoorwegen verplicht zijn de spoorbaan behoorlijk afgescheiden le houden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6