71ste Jaargang DINSDAG 10 JUNI 1930 No. 21542 STADSNIEUWS. GEVEILDE PERCEELEN. Het voornaamste nieuws van heden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. RECHTZAKEN. SPREEKCEL. LAND- EN TUINBOUW. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cfs. per rejef voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbt Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post I. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DE PINKSTERDRUKTE. Enorme drnkte op de wegen. De Tweede Pinksterdag behoort van ouds her tot de uitgaansdagen bij uitnemendheid. Dagen tevoren zijn de plannen voor een fiets- of wandeltocht al gemaakt en de te leurstelling neemt schier den omvang van een nationale ramp aan, wanneer het op dien dag regent. De weerprofeten voor spelden ons Zondagmiddag mooi weer; de tijdelijke afkoeling was het gevolg van een onweersbuitje, zoo beweerden ze en voor morgen beloofde het alles goeds. Vreemd genoeg hebben de uitkomsten de voorspellers ditmaal in het gelijk gesteld: hoog straalde de zon gistermorgen al vroig aan den hemel en lokte de menschen hun bed en hun woning uit. Inderhaast werd ontbeten en vóór 9 uur begon de groote trek naar buiten al. Honderdtallen fietsen, waar van de bagagedragers dreigden te bezwij ken onder den geweldigen last van boter hammen, sinaasappelen, bananen en ver dere lekkernijen, vormden met elkaar een fonkelend 9talen lint langs den wegkant. De trams vertrokken stampvol, zoowel in de richting Wassenaar en Den Haag als van onze badplaatsen Katwijk en Noordwijk; de treinen konden den steeds groeienden shoom van reizigers ternauwernood verwer ken, kortom, overal heerschte een drukte van belang, zooals we de laatste jaren zel den op Tweeden Pinksterdag hebben gezien. Zóó druk als het met de Pinksterdagen bij de Ned. Spoorwegen ook is geweest, is in geen jaren voorgekomen. Reeds Zaterdag begon de uittocht; er heerschte ook hier op het station in de middaguren een geweldige drukte, zoodat alle vóór- en de gewone trei nen overbezet waren. Op sommige stations o. a. in Utrecht was de drukte eveneens geweldig groot. Door de vele extra treinen raakte de dienstregeling in Utrecht in de war, zoodat de treinen in alle richtingen met één uur vertraging cn meer vertrokken en ook hier met zéér veel vertraging uit die richting aankwamen. Zondag was het stiller, maar gisteren be gon de drukte reeds vroeg; in alle richtin gen waren alle treinen overbezet. Dank zij de genomen maatregelen, verliep alles uit stekend, ook de voortreinen naar Alphen a. d. Rijn voldeden uitstekend. Van de vacan- tiekaarten en de gezelschapsbiljetten werd dit jaar een zeer druk gebruik gemaakt. Op het strand te Noordwijk, Katwijk, maar waarschijnlijk wel het ergst bij de Wassenaarsche Slag krioelde het van de dagjesmenschen,.die elk op hun manier pro fiteerden van het heerlijke warme zomer weer en de vrije natuur. De koffiehuizen in de omgeving maakten drukke zaken; de zonnehitte had de kelen uitgedroogd en de glazen met melk en roode of gele limonade verdwenen even snel ais de boterhammen met kaas en koek. Ook in Meyendell was van de gewone boschrust maar heel wejnig overgebleven, overal tus- schen de boomstammetjes doken de men- schengestalten op en de mogelijkheid „om uren te loepen zonder iemand tegen te ko men", was ten eenenmale uitgesloten. Het strand was gisteravond als bezaaid met forten van allerlei vorm en afmetingen. De zeilbooten, welke korte tochten langs de kust maakten, waren den geheelen dag dicht bezet met passagiers, kortom er werd van alle kanten geprofiteerd. Hoe druk het gisteren aan het Katwijk- sche strand was. daarover vertelt onze cor respondent hieronder: Nooit, bij menschen heugenis heeft men op tweeden Pinksterdag zulk een massa menschen te Katwijk aan Zee gezien. Het scheen wel of de wereld buiten Kat wijk minstens de helft grooter geworden was. Het krioelde op en langs het strand. Den geheelen dag door reden trams, auto's, ja alle mogelijke vervoermiddelen af en aan. Zelfs had men zich niet ontzien om de oudste karkassen uit schuur, garage en stal te halen en daarmede naar ons strand te komen. En fietsen! Het was overweldigend. Vooral des namiddags kon men pas goed zien, hoeveel menschen er wel waren. Ureu aaneen stonden de reizigers op gevaar van flauwvallen in de rij, achter de aange brachte afzetting bij de tram tot ver in het Waaigat, slechts een kleine ruimte overla tend voor passage van voetgangers en rij- verkeer in de richting BadstraatSluisweg, vice versa. Hierbij trad de politie ordelijk op, zoodat een en ander een geregeld verloop had. Zij, die begrepen dat zij voorloopig per tram niet vervoerd konden worden, en dat waren er talloozen. maakten gretig gebruik van autobussen, auto's rijtuigen en alles wat maar voor vervoer geschikt was. Overbodig te zeggen dat de kooplieden zoowel op het strand als in het dorp dicht bij zee, een goeden dag hadden. Als een bijzonderheid kunnen wij vermel den, dat de strandtenten in huur, bij auto- vrachten werden aangebracht en 's avonds op dezelfde wijze weer teruggehaald. Waren des morgens vroeg slechts eenige badkoetsen voor de badenden op het strand disponibel, niet lang duurde het of bij 3 tegelijk werden zij van stal gehaald en naar het strand gereden, cm de liefhebbers van een verfrisschend zeebad te laten genieten. Het was dan ook een uitgelezen dag. Heerlijk warme niet te warme zon en haast geen wind! Een dag om niet licht te vergeten. m Tot zoover de drukte te Katwijk. Des avonds stroomden de Pinkstergangers bruinverbrand weder huiswaarts. Zij had den genoten van een der schoonste zomer- sche dagen, die men zich had kunnen wen- schertl MILITARIA. Reserve-kapitein C. L. van Wachem, re serve 1ste luitenants mr. M. J. A. Oost- woude Wrjdener, E. L. Swart en J. R. Hoger- zeil, van het 6de reg. veldart., zijn tot 24 dezer voor herhalingsoefeningen onder de wapenen gekomen. De wachtmeesters Van Waard en Van Well beiden van het 6de R.V.A., zullen van 1 September tot half December a.s. gedeta cheerd worden te Breda tot het volgen van een cursus voor opperwachtmeester-instruc teur. Kolonel W. H. E. Vrijdag, commandant der Ie artillerie-brigade te 's-Gravenhage, zaï van 13 tot en met 24 dezer in de leger plaats bij Oldebroek de schietoefeningen bij wonen van het 6de reg. veldart. uit Leiden, welke oefeningen onder leiding staan van majoor J. E. Haitsma Muiier, hoofdinstruc teur van dat korps: STICHTING VAN EEN COHEN-FONDS? Aan een groot aantal ingezetenen is onderstaande circulaire gezonden; De Israëlietische Gemeente te Leiden heeft een zwaar verlies geleden. De man, die gedurende 33 jaar haar leeraar en leider was, die haar op zoo gevoelvolle en melo- dieuse wijze voorging in het gebed, die haar kinderen opvoedde tot goede joden, zich ver heugde in haar blijdschap, haar troostte in tegenspoed, is het eeuwige leven ingegaan. Zij die hem gekend en in zijn vruchtbaar werk gadegeslagen hebben, zullen hem nim mer vergeten. Maar ook voor het nage slacht dient zijn naam bewaard te worden. En hoe zou dit beter kunnen geschieden dan door dien te verbinden aan een fonds of stichting ten bate van het godsdienstonder wijs in het bijzonder of ter bevordering van de godsdienstige belangen der gemeente in het algemeen? Uitgaande van deze gedachte en overtuigd dat allen, die wijlen H. I. Cohen als hun vriend beschouwden, het op prijs zullen stellen te kunnen medewerken aan het be reiken van dit doel, hebben ondergetee- kenden zich vereenigd tot een commissie ter inzameling van gelden voor het boven aangegeven plan. Te zijner tijd hoopt de commissie nader te bepalen, welke bestemming aan de inge komen gelden gegeven zal worden De Commissie voornoemd. Opperrabbijn I. Maarsen, Eere-Voorz., E. Loeb, Voorz.; Is. Leman, Vice-Voorz.; S. J. Koppelman, Secr.; S. ItaliëSchaap, Penningmeesteres, Giro 116714 C. Alter, E. Levie; S. W. Marsman; D. Klein. AANBESTEDING. Door B. en W. dezer gemeente is heden aanbesteed het verbreeden van den straat- wand van het Gangetje, en gedeeltelijke verbouwing der aangrenzende perceelen. Er was als volgt ingeschreven; Fa. J. J. Planjer, Leiden, f 16.725; D. Kaay en Zn., Leiden, f. 13.950; A. J. de Later en Ph. Meyers, Leiden, f. 13.200; Th. G. Barthen, Leiden, f. 12.980, fa. Marcelis en Heemskerk, Leiden, f. 11.978; fa. J. van Riet, Leiden, f. 11 969-, G. v. d. Lelie en A. J. Kanlebeen, Leiden, f. 11.814. v. d. Velden en de Jongh, Oegslgeest, f. 11.777. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: W. van Driel, Dorpsstraat 24, Benthuizen Graanhandel. Eigenaar: W. van Driel, Bent huizen. A- P- van Driel, Dorpsstraat 25, Bent huizen. Graanhandel. Eigenaar: A. P. van Driel, Benthuizen. Opheffing: Gebrs. van Driel, Dorpsstraat 25, Bent huizen. Graanhandel. CENTRAAL ISRAELIETISCH WEES- EN DOORGANGSHUIS. De jaarlijksche algemeene vergadering. In het gesticht van de vereeniging Cen traal Israëlietisch Wees- en Doorgangshuis alhier is gistermiddag onder voorzitterschap van prof. dr. J. L. Palache de jaarlijksche algemeene ledenvergadering' gehouden. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter den heer H. I. Cohen, leeraar-secre- taris der Joodsche gemeente alhier, die zich voor het Leidsche weeshuis zeer verdienste lijk had gemaakt. Aan het jaarverslag, door den regent- secretaris den heer L. Levisson vervolgens uitgebracht, is het volgende ontleend: Het jaar 1929 was belangrijk voor onze vereeniging om meer dan een oorzaak. Het nieuwe huis kwam tot stand en werd in ge bruik genomen. De bouw en de inrichting konden worden voltooid zonder dat het stamkapitaal behoefde te worden aangetast, integendeel, het z.g.n. bouwfonds, waarvan de rente werd gebruikt tot aanvulling der middelen, welke voor de exploitatie van het gesticht dienden, kon voor een belangrijk deel blijvend aan het stamkapitaal worden toegevoegd. Voor feiten en cijfers den bouw betref fende, wordt naar het verslag van de bouw commissie verwezen. Er is samenwerking bereikt met zuster verenigingen. Verdere slappen in die rich ting zijn in voorbereiding. Drie der belangrijke weezenfondsen hier te lande hebben daadwerkelijk getoond met de instelling samen te willen gaan. Het werken der vereeniging in het belang der aan haar zorgen toevertrouwde kinde ren werd in groote mate verlicht door de opgewektheid en liefde waarmee directie en haar medewerksters haar taak vervulden. Het aantal verpleegden op 1 Januari 1929 was 27, waarvan 16 jongens en 11 meisjes; op 31 December 1929 waren deze cijfers onderscheidenlijk 39, 25 en 14. In 1929 werden opgenomen 16 kinderen, ten weten 10 jongens en 6 meisjes, terwijl in 1929 het gesticht verlieten 4 kinderen, n.l. 1 jongen en 3 meisjes. Het aantal verpleeg- dagen in 1929 bedroeg 11.456. Afkomstig waren uit Amsterdam 20, Haar lem 2, Rotterdam 5, Groningen 2, Den Haag 11, Utrecht 1 en Wormerveer 2 kinderen; hiervan zijn: een wees, 16 halfweezen en 26 onverzorgd. Dank wordt onder meer gebracht aan dr. J. G. M. Timmermans te Leiden en dr. de Ruiter Zijlker te Katwijk voor hun welwil lend verleende geneeskundige en aan den heer Bollin te Leiden voor tandheelkundige hulp. Aan mej. L. van Itallie wordt ook dank gebracht voor de welwillend verleende medewerking. Aanvulling <van de bibliotheek van het gesticht is dringend gewenscht. De regent-penningmeester, de heer E. Vis- koper Szn. bracht hierna het financieel verslag uit. Hieruit blijkt o.m. dat het afge- loopen jaar ook uit financieel oogpunt een zeer belangrijk jaar is geweest. In geen ja ren werd zooveel voor het gesticht bijge dragen, waardoor het mogelijk werd het ideaal, om tot den bouw van een nieuw ge sticht over te gaan, te bereiken Ondanks de zooveel hoogere exploitatiekosten van dit nieuwe gebouw sluit de rekening slechts met een tekort van f. 446, terwijl dit tekort ruimschoots wordt gedekt door de kapitaals- verhooging in 1929- bedroeg bet kapitaal saldo op 1 Jan. 1929 f. 37.132, op het einde van het jaar bedroeg dit bedrag f. 40.001, een vermeerdering dus met ruim f. 2700. De ontvangsten hebben bedragen f 23.469 w o verpleeggelden f. 3706. feestavonden f. 1800, contributies f. 11.326, opbrengst busjes f. 3090. interest f. 2477, de uitgaven hebben bedragen f. 23.915 w.o. levensmidde len f. 7437,. salarissen en loonen f. 5127, ad ministratie en propaganda f. 2290, kleeding f. 2271. De staat van bezittingen en schulden ver meldt o.m.: activa in totaal f. 215.974; ge bouw Stille Rijn f. 5000, effecten f. 78.628, bouwfondsrekening f. 123.200; passiva: bouwfondsrekening f. 173.468, kapitaalre kening f. 40.901. Aan giften en legaten kwam in totaal binnen voor een bedrag van f. 5376. Beide verslagen werden goedgekeurd onder dankzegging aan secretaris en pen ningmeester en aan het accountantskantoor Rutten, dat belangeloos een financieel rap port had uitgebracht. De aftredende regenten operrabbijn Hirsch uit Zwolle en de dames J. M. NijkerkHer- schen uit Amsterdam en A. NovaSankal- den uit Arnhem werden herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door de ontslag name van dr. L. M. Lansberg uit Rotterdam werd voorzien door de benoeming van de heeren H van Daelen en J. Flesseman bei den uit Rotterdam. Ten slotte hechtte de vergadering haar goedkeuring aan den definitieven verkoop van het pand Stille Rijn no. 4 en aan den aankoop van een stuk grond achter het nieuwe gesticht. BRAND IN DE VROUWENSTEEG. Gisteravond te ongeveer kwart over elf bemerkte mevr. Z., wonende aan den Apo- thekersdijk, hoek Vrouwensteeg, dat op de bovenverdieping van het aangrenzende per ceel Vrouwensteeg 9, bewoond door den kleermaker J. M. van E. brand was uitge broken. Zij waarschuwde onmiddellijk de politie, die zeer snel ter plaatse was en onmiddellijk het vuur met een slang op de brandkraan bestreed. Eenige oogenblikken later arri veerde ook de motorspuit, die met drie slan gen het gevaar spoedig wist te bezweren. De bovenverdieping brandde evenwel geheel uit. Een hoeveelheid buskruit van den wa penhandelaar M., werd door den bewoner zelf onmiddellijk na het brandalarm onder water gezet, terwijl een aantal patronen, enz. naar het politiebureau werd gebracht. De belendende perceelen kregen aanzien lijke waterschade De commandant en on dercommandant, de heeren Verhoog en van Lith, de commissaris en hoofdinspecteur van politie, de heeren Meyer en Eskens zoomede eenige inspecteurs waren op het terrein aanwezig. De inboedel was door van E. ongeveer een maand geleden voor f. 4000 verzekerd. Bij het uitbreken van den brand was hij niet thuis, doch hij schijnt omstreeks half- twaalf nog in de straat te zijn gezien. De politie heeft hem in den loop van den nacht aangehouden en een verhoor afgeno men. Hedenmiddag om 12 uur was hij nog 9teeds niet op vrije vcteten. f Met ingang van Vrijdag 20 Juni a.s. wordt de machinist der Nederlandsohe Spoorwegen A. van E9 overgeplaatst van het station alhier naar Uithoorn. De Chr. zangvereeniging ,,Zang zij onze Leus", alhier, directeur de heer A. Tel- jeur, behaalde gisteren op het Nationaal zangconcours te Zeist, uitgeschreven door het Zeister Mannenkoor", in de Eere-afdee- ling gemengde koren een tweeden prijs met 290 punten. D jury bestond uit de heeren P. Versloot, H. Altink en R. Davidson. Zondag a.s. zal er een goedkoop© trein loopen van Leiden naai- Nijmegen en terug. De te Leiden tot arts bevorderde semi- arts A. M. Stipriaan Luïseins is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2de kl. bij het reserve-presoneel van den genees kundigen dienst der landmacht. De Leidsche Chr. Harmonie Vereeni ging behaalde gisteren op het concours te Nieuwkoop een 3den prjjs met 236 punten in do 1ste afdeeling en een lsten prys in den marschwedstrijd met 45 punten en lof der jury. Voorwaar een mooie prestatie voor deze vereeniging, die pas 6 7 weken bestaat. Zaterdagavond omstreeks 9 uur zijn op verzoek van den stationschef tien per sonen door de politie uit den trein verwij derd, die zich onbehoorlijk gedroegen. Uit een perceel in de Koenesteeg is een paar schoenen entvreemd, terwijl te vens de inhoud van den muntgasmeter werd meegenomen De politie is den vermoede- lijken dader, zekeren S., op het spoor. Zaterdagmiddag te ongeveer 2 uur is het 6-jarig zoontje van den heer de V. in de Cobetstraat te water geraakt. De knaap was reeds tweemaal met zijn hoofd boven water gekomen en verdween juist voor de derde maal, toen een voorbijganger, de heer A. van Laarhoven gekleed te water sprong °n er in slaagde den bijna bewusteloozen jon gen behouden op het droge te brengen. Een woord van hulde aan den dapperen Tedder is zeker op zijn plaats. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Volwassen Datum personen. Kind. Totaal. Maandag 2 Juni 30 30 Dinsdag 3 Juni 30 30 Woensdag 4 Juni 30 30 Donderdag 5 Juni 30 30 Vrijdag 6 Juni 28 28 Zaterdag 7 Juni 27 27 Gehouden Verkooping in het Notarishuis te Leiden op Vrijdag 6 Juni 1930 ten over staan van: A. J. C. van der Heiden, Notaris te Leiden. Heerensingel 19. 20. 21, 22 en 23, kooper H. D. v. Weizen, qq. voor f, 8748, Groen- hazengracht 15, P. van der Kley, qq. voor f.490; Groenh a zen gracht 19, Zwijnshoorn- steeg 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13 en 15, G. de Kier, qq voor f.1702; Varkenmarkt 15. H. van Zoelen qq. voor f. 2158. BINNENLAND. Het PinksterzangcoEcouiB op Poelgeest. (3e Blad). De reis van de Koningin en de Prinses naar hei Noorden. (Binnenland, 3e Blad). Feest op Huize Doorn. (Binnenland, 3e Blad.) Begrafenis van mr. Verkouteren. (Binnen land, 3e Blad). De Indische zendtijd; het advies van den Radio-raad vindt weinig instemming. (Bin nenland, 3e Blad). Een groot aantal ongevallen op den weg. (Gemengd, 2e Blad). Te Oldeboorn is een autobus met 25 per sonen te water gereden; 5 menschen wer den gewond. (Laatste Berichten. Ie Blad), BUITENLAND. Prins Carol van Roemenië bestijgt als koning Carol n den troon. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). Het eerste deel der commissie Simon inzake Britsch-Indië is verschenen. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). De Duitsche gezant te Lissabon dood geschoten. (Buitenl. Ie Blad). NED. HERV. KERK. Beroepen; Te Tjerkgaast, A. W. Feen- stra, te Lollum; te Spijk, d6r. J. J. Wolden- dorp, te Stedum. Bedankt: Voor Marken. M. Verwey, zand1, te Benschop; voor Opheusden, H. A. de Geusj te Huizen (N.-H.); voor Ierseke, J. H. Wes- sel, te Burum; voor Apeldoorn, da. G. Ph. van Ittersum te Alblasserdamvoor Groot? Ammers ds. H. A. Leenmans, te Delft. GEREF. KERK. Tweetal: Te Grrjpskerk: C. M. Huizenga te Scharnegoutum en J. Schelhaas te Tzum- marum. GEREF. GEMEENTE. Bedankt: Voor Kalamazoo (Michigan, N. Amerika) ds. A. Verhogen te Middelburg. HET SPOORWEGONGELUK BIJ SMILDE. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den 64-jarigen hoofdconducteur U. E. H. te Meppel vrijgesproken en den 33-jarigen ondermachinist J. H. L. te Zwollekarspel veroordeeld tot een maand hechtenis in ver band met het spoorwegongeval onder Havelte, waarbij de locomotief in de Drent- sche Hoofdvaart i9 gereden doordat de brug openstond. De rechtbank te Assen had elk van beiden een maand hechtenis opgelegd. DE LFIDSCHE GRACHTEN. De heer S. R., theologisch student alhier spreekt zijn heftige verontwaardiging nog maals uit over den stank, dien de Leidsche grachten verspreiden en waardoor aan de Waard-, Middelste- en andere open riool- grachten de t. b. c. erger woekert dan waar anders hier ter stede KaD het ook andersl zoo vraagt hij, DE CRISIS IN DEN LANDBOUW. De heer L. de Visser heeft aan den minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid, in verband met den noodtoestand, waarin tengevolge van de agrarische crisis de kleine boeren op dit mo ment verkeeren, de noodige maatregelen te nemen, waardoor voor deze categorie van de bevolking geen faillissementen kunnen wor den uitgesproken en geen executies worden ten uitvoer gelegd? 2. Is de minister levens bereid, ten spoe digste de noodige maatregelen te nemen, waardoor aan de kleine boeren, voor zoover hun inkomen tot beneden de 1. 1500.per jaar is gedaald, een wekelijksche crisissteun wordt verleend?

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1