UW BOEKHOUDING IN ORDE 71ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 Juni 1930 Derde Blad No. 21541 EEN WANDELING DOOR IDEN LEIDSCHEN HORTUS. Buitenl. Weekoverzicht. DE PARIJSCHE JAARBEURS ANECDOTA LEIDENS1A. Onder de bekoring van een stukje Wild- gardening, zooals ons de natuur, die na jaren pas geven kan, wordt onze aandacht onwillekeurig op de omlijsting van dit ge heel overgebracht. Een keur van bloesem en den-heesters en .boomen in borders en vakken gegroepeerd, de lucht met hun heerlijke geuren vervul lend, geeft dit tuingedeelte wel iets bijzon, der aantrekkelijks. Een groote witte Meidoorn en een dub- belwitbloeiende kastanje staan achter ons, terwijl op den voorgrond, onderbroken door een zeldzaam exemplaar van den Adams gouden regen, den boom met zijn tot over de helft met gele, daarna tot aan den uiter sten top met rose bloesems overladen tak ken, een bruine eschdoorn, een zwaar lijvige linde en een niet minder indruk wekkende waringinachtige treurbeuk dit ge deelte van den tuin afsluiten. Wij komen in de omgeving der kroonkas, het zomerhuis der Victoria Regia, een sieraad op het gebied van kassenbouw. Naast de daarin reeds uitgeplante rijst, in diverse caladiumvariëteiten, welke laat ste door hun zeer fijn getinte bladeren onze aandacht trekken is ook de Vic toria Regia reeds uitgeplant. Een plant merkwaardig om haar bladeren van onge kende grootte en draagkracht alsmede om haar bloeiwijze die een ieder in verruk king brengt. Deze kas en haar omgeving, het ven, de omringende borders de hooger gelegen rotstuin met zijn rijke varenflora en an dere plantengroepeeringen, zijn zeker een van de mooiste gedeelten van den Hortus Wij zoudeD den Hortus wel een border- tuin kunnen noemen; waar wij gaan, overal zijn het de borders die als randen langs perken en gazons, of geheel vrij staande, onze belangstelling door hun plantenrijk- dom opwekken. Er is mij geen tuin bekend, waar de border-aanleg zoo overstelpend is als in den Leidschen Hortus. Wij treffen ze in alle erscheidenheden a-anbeplant met een jarige kruiden, overblijvende gewassen, of vaste planten en heesters, tot struik- en boomgewassen toe, alles gegroepeerd, met een achtergrond die zich bij het geheele milieu aansluit tot een groot en zeer har monisch geheel. De bloemenpracht volgt zich in deze bor ders snel achter elkaar op.Een sohoone col lectie tulpen in bun frisch geel en roode tinten gaven met de vele teer getinte en mooi gevormde bloemen der Aquilegia's, met op den achtergrond een enkel exem plaar van den Amandelboom vol rose bloe- semweelde en het donker groenend struik gewas der vele rozen soorten een fleurige kleurentinteling. Wij naderen het oude stadsbolwerk. nu slechts een zacht glooiende breede heu velrug. Daar, waar onze weg zich verbreedt, staan eenige zware boomen, de een een vleugelnoot, de andere een. linde. De bloe- menaren der vleugelnoot, welke boom al merkwaardig is door de op ongeveer twee Meter van den grond af ontwikkelde lucht wortelbundels, hangen iD rijke overdaad als zware franje naar beneden. Wij hebben het achterste deel van den tuin betreden. Links van ons groote vak ken met Malus eD Crataegus (Appel en Meidoorn)-soortenvan deze laatste zijn wel plm. 25 soorten vertegenwoordigd. Een Pyrussinayca verdient wel een nadere be schouwing; hoewel het vruchtvleeseh onge nietbaar is, is het vruchtsap zeer smake lijk en suikerhoudend. De groote groep berken met hun zilve ren stammen, brengt onze gedachten naaF de woudrijke streken van ons land. Ook hier weer lang gerekte borders waar in de Aiquilegia-hybriden in hun verschei den kleurnuances van rose, rose rood, rood Indigoblauw, blauw, crème-wit en wit wel de meeste sier geven. De schitterende bloeiende spiraeahaag aan de overzijde vormt de grenslijn van Hortus en Sterre nacht. Rechts van' ons een groot gazon met zwaar hoogopschietend geboomte. De drie groote liisterbesboomen, een schitterende roode Meidoorn een Aria succica, een Ze- kowa verschaffeltü en nog vele anderen vormen met een groep zware wilgen aan den singelkant een waardige afsluiting van t Hortusgeheel. Langs den singelkant tref fen wij enkele mooie heestervakken aan; wij noemen slechts de met schitterende rose en roode bloemen overladen takken dtr Diervilla's. Een groepje Salin Uraien sis en Spiraea-malata, flankeeren de wa- terzijde langs onzen weg. De singelgracht met haar aan de over zijde ietwat dichte beplanting van kastan jes, past zoo bij het Hortusgeheel, dat al leen het drukke verkeer een onaangename storing geeft aan deze anders zoo ydilli- sclje waterpartij. Een groepje agaven, hier en daar ter weerszijden van onzen weg op gesteld, geeft een aangename onderbre king. Waren het tot nu toe heesterborders met een enkele boomgroep aan den water kant, hier krijgen wii weer de bloembor- ders van kruidachtige gewassen. Centau rea m on tan a L. alba, en andere alsook ver scheidene Chrysanthemum, Anchusa, Papa ver, Cnicus, Lupine en Doronicum-soorten zijn wel diegene welke heden in bloei staan of zeer spoedig in bloei komen. Een Fagus sylvatica, een Populus yunnaensis en een iets ter zijde staande gouden regen be- heerschen den ingang tot den z.g. „zaad- tuin", het biologisch en pharmaceutische gedeelte van den Hortus. Ook hier treffen wij vele om hun groei ën bloei als anderszins merkwaardige plan ten aan. Het merkwaardigste is wel wat aaD het eind van dit tuingedeelte in de cactuskas te zien is.... een grasje dwars door de cactee heen gegroeid, zooals bijgaande af beelding Iaat zien. J. H. FABER. Pclitieke onrust door de vlooikwestie Van ontwapening naer bewapening? Schober's ontwapeningswet De burgeroorlog in China. Een sfeer van politieke onrust is gescha pen door het le Londen behandelde vloor- traclaat, dat in hoogste instantie nog de goedkeuring behoeft van de parlementen der deelnemende landen! Een motie der con servatie-ven lot het benoemen van een com missie, die tot taak zou hebben de portee van het verdrag nog eens nader le toetsen, is door het Britsche Lagerhuis verworpen, zoodat op ratificatie van Engeland bereids mag worden gerekend, doch anders is het in Japan en de Vereenigde Staten, waar een felle oppositie wordt gevoerd tegen een over eenkomst. die volgens liet oordeel der Ja- pansc'he en Amerikaansche marine-staven hun landen veel onthoudt van datgene, waarop zij rechl meenen te hebben 1 De drang, in Amerika uitgeoefend, op presi dent Hoover om het verdrag voorloopig niet aan de orde te stellen en dus de zaak op de lange baan te schuiven tot de gelegenheid zich zou voordoen er zich geheel van af te maken, heeft geen succes gehad, doch dil beteekent allerminst dat daarmede der op positie de wind uit de zeilen is genomen. Feller is misschien nog het verzet in het land van de rijzende zon, waar admiraal Ifiato zich met alle leden van den marine staf tegen ratificatie heeft verklaard en waar ook admiraal Takarabe. de minister van marine, ontevreden heet te vn over de gesloten overeenkomst Geruchten over een kabinetscrisis, die hieruit zou voortvloeien, mede doordat het volledige ministerie achter Takarabe zou staan, werden tot dusver echter niet beves tigd. Op het bereiken van overeenstemming in het belang van den wereldvrede lijkt het voorloopig in ieder geval nog maar heel weinig, zóó weinig, dat een Fransch blad dezer dagen niet zonder reden heeft opgemerkt, dat men gevaar loopt dat de eindelooze pogingen tot ontwapening ten slotte ontaarden in een wedloop in bewa- pening...! Snorkende redevoeringen, als die j van Mussolini en zijn trouwen discipel I Grandi, zijn er om te bewijzen dat het I inderdaad in deze richting gaat, indien j men er niet spoedig in slaagt tot een duur zaam vergelijk te komen. En helaas is de i kans op dit laatste niet heel groot! Ook de kwestie der pariteit tusschen Italië en Frankrijk vormt op dezen weg een barri- cade, welke niet zonder veel moeite geno- I men zal kunnen worden. Frankrijk is een groote koloniale mogendheid en wil dit blijven. Italië wil het worden en voelt zich door den uitslag van den wereldoorlog in dezen drang gesterkt. Het gevolg is een wrijving tusschen de twee concurrenten van de Middellandsche zee, die zioh telkens weer uit, en ook aan den dag is gekomen bij de besprekingen ter vlootoonferentie. Grandi heeft in zijn overigens weinig be dachtzame redevoering nu het voorstel ge daan om het op stapel zetten van schepen voor 1930 te schorsen en op die manier een rustige atmosfeer te scheppen, waarin dan een oplossing kan worden gezocht voor de moeilijkheden, die de verstandhouding tusschen beide landen al zoo lang ver storen. Of hef zal worden aangenomen door Frankrijk is echter een vraag, die waar schijnlijk ontkennend moet worden beant woord. En wel om verschillende redenen! Ten eerste omdat het stopzetten van den nieuwen aanbouw de Fransche vloot tegen over de andere landen automatisch in een slechtere positie zou brengen; ten tweede omdat men twijfelt aan den ernst van Mus solini's, door Grandi overgebrachte voorstel, en ten derde omdat men afwijzend staat tegenover den eisch lot uitvoering van het verdrag van Londen van 1915. waarbij aan Italië voordeelen werden toegezegd, wan neer het in den ooTlog kwam. Een meer ver zoenende houding van den duce schijnt eer ste voorwaarde voor het scheppen van een voor onderhandelingen geschikte sfeer! Onrust over de vlootkwestieonrust over de binnenlandsche bewapening in Oos tenrijk en de pogingen om haar te bestrij den. Dr. Schober, de bondskanselier, heeft getracht in het buitenland een leening ge plaatst te krijgen voor zijn land, doch hij is 9teeds weer afgestooten op de vrees voor den hewapeningswedijver tusschen de fascisti sche Heimwehren en de links-georienteerde Selbst-schützverbande, die onafwijsgaar lei den moet tot een botsing van ernstigen aard, indien niet tijdig ingegrepen wordt. Bevreesd dat de builenlandsche mogendhe den tusschenbeide zullen komen heeft dr Schober zelf #de kat den bel aangebonden en zijn bekende ontwapeningswet ontwor pen, die (hans door de juridische commissie van den Nationalen Raad in behandeling is genomen en stellig op grooten tegenstand za! stuiten. Wordt deze wet aanvaard dan zijn daarmede de linksch zoowel als de reehtsche organisaties van hun gevaarlijke strijdmiddelen beroofd en het spreekt van zelf dat heel de politieke machine in actie wordt gebracht door de bedreigde groepen om dit voor hen dreigende ..gevaar" te voorkomen. Van veel belang is daarbij de houding der christelijk-socialen, wier af- of goedkeuring voor het ontwerp van wet beslissend zal zijn. Benijdenswaardig is hun positie in dit opzicht niet: steunen zij de regeering dan vinden zij voortaan in de Heimwehr-organi- saties van thans felle tegenstanders, geven zij gehoor aan den dezerzijds op hen uitge- oefenden drang om verwerkelijking der plan nen te voorkomen dan zijn zij de oorzaak van het heengaan van dr Schober, hetgeen eeti overwinning voor de sociaal-democra ten zou beleekenen. Het is te voorzien dat dit laatste bij de christelijk-socialen ten slotte het zwaarste zal wegen, waardoor de ontwapeningswet wordt goedgekeurd en een haard van voortdurende onrust uit het hartije van Europa wordt weggenomen! Onrust, blijvende onrust, ook in Ohina, waar de heer Tsjang Kai Sjek, als president der Xanking-regeering niet bij machte schijnt te zijn de orde te hand-haven. Op standige generaals Feng en Jen, dringen met vrij groote snelheid naar het Zuiden onverschillig schijnbaar voor de beroemde zilverlingen, die Tsjang Kai Sjek's voor naamste wapenen zijn! en zelfs tegen spraken uit het andere kamp zijn voorloo pig niet meer in staat twijfel te doen rijzen aan hun overigens heel slecht te contro- leern successen. Te moeilijker wordt de situatie voor de Nanking-regeering. waar in het Zuiden de zoogenaamde ijzeren divisie, d. i. het roode leger, tot den aanval is over gegaan en ook al aan de winnende hand blijkt te zijn. Tot een beslissing is het nog niet gekomen maar dat de toestand voor Tsjang en zjjn aanhang ongunstig is mag worden geconclu deerd uit het feit, dat Japan voorloopig heeft afgezien van de overeenkomst met de regee ring om Japansche officieren als instruc teurs te zenden naar de militaire school te Nanking. Intusschen wil dit alles nog niet zeggen dat het weldra gedaan zal zgn met Tsjang Kai Sjek's heerschappij Chineesche soldaten vechten voor den broode, maar ajj maken er ook gaarne een opstandje voor en het is al meer. gebleken in ernstige om standigheden dat de tegenstand rs van Tsiang maar al te gaarne bereid waren naar hem over te loopen. indien zij het slechts eens kenden worden over den koopprijs De bedoeling van de Parijsche Jaarbeurs is volstrekt niet alleen om ééns per jaar ge durende twee weken een tentoonstelling te houden van al wat de Fransche industrie 9inds het vorige jaar aan nieuws heeft voortgebracht. Ze is meer een soort parade, een revue, die een algemeen overzicht wil geven van de geheele activiteit der Fransche industrie en van de verschillende producten, die ze voortbrengt ter voorziening in alle behoeften van het moderne beschaafde leven, zóó als zich dat tot nu toe ontwikkeld heeft. En men moet erkennen, dat het werke lijk indrukwekkend is, wat de organisatoren hebben weten bijeen te brengen op de -42 hectaren grond, waarover ze te beschikken hadden. Men is zelfs verwonderd, dat die enorme verzameling van halls, paviljoens, tenten, stands en open toonbanken, waar bijna alles te vinden i9 wat de iheele beschaafde men9ch'heid geproduceerd heeft (en men kan hier heusch wel spreken van de heeie men9chheid. daar er 31 buitenland9che nationaliteiten met 707 exposanten aan deelnemen) van reusachtige motoren tot grafsleenen toe daar slechts voor den zoo korten tijd van twee weken is- bijeenge bracht. Te meer wanneer men in aanmer king neemt, dat de Jaarbeurs in totaal 74S5 exposanten telt, waaronder er ver scheiden zijn, die hónderden artikelen ten toonstellen! Wat de bezoekers-menigte betreft, die dagelijks toestroomt naar dat wonder-stadje, dat ieder jaar weer voor korten tijd aan de porte de Versailles herrijst dit jaar was de drukte er nog veel grooler dan de vorige jaren. Er waren dagen, dat de orde-dienst der politie er bijna het hoofd bij kwijt raakte en de heele tentoonstelling als één enorm mierennest was, waar de menschen in dichte massa's dooreenkrioelden, en dat niet alleen in de overdekte halls, maar even goed op de open breede wegen. Voor sommige stands, vooral voor die der voedingsmiddelen en voor de Wijn-stands (Wijn met een groote W omdat wijn een der belangrijkste nationale producten i9, waar heel wat Franschen veel trotscher op zijn dan op hun vliegtuig- of auto-motoren) waar kleine proefjes voedingsmiddelen en héél kleine glaasjes met niet meer dan één of twee vingerhoedjes wijn of cider erin den bezoekers gratis aangeboden wer den, daar stonden steeds lange, lange, dicht- ineengedrongen rijen menschen, die soms uren lang geduldig wachtten om eindelijk ook aan de beurt te komen voor het proeven van.... het vingerhoedje kleurig, heerlijk vocht. Voor andere stands, waar Ier meerdere aantrekking en verduidelijking het een of ander werk uitgevoerd wordt, waar bij voorbeeld een motor in werking gesteld is, of zooals voor die, waar een enorme zagerij geïnstalleerd is, waar kolossale boomstam men voor het oog der toeschouwers in een minimum van tijd tot dunne plankjes her leid worden dAAr staan de beroemde Parijsche „badauds" (nieuwsgierige slen teraars) uren en uren voor als vastgenageld. Voldaan en genietend kijken ze naar de ge baren der werklui, het gedraai der wielen en drijfriemen, luisteren ze naar het lawaai der motoren, het knarsende gesuis van de zaag en vergeten de heele rest. Tegen die menigte, die alles zien wil, en lang en goed zien.wil, in elk geval dAt. waar ze zich op het oogenblik vóór bevindt, en die soms uren lang in stomme of geamu seerde bewondering een zelfde tent in be slag neemt, en zoo de echte cliënten, de van heinde en ver toegestroomde zakenlui, ver hindert om op hun beurt een kijkje le nemen en misschien een bestelling le doeD van de tentoongestelde producten tegen die menigte heeft men ten slotte 9trenge maat regelen moeten nemen. Goed iD 't zicht is voor verscheiden tenten en paviljoens een bord opgehangen met de waarschuwing, dat alleen maar zulke bezoekers zullen worden toegelaten, die een bewijs van eventueel kooper kunnen overleggen, en dat de toe- ga ne voor alle anderen streng verboden is. Dit jaar is er iels nieuws gekomen in do organisatie van de Parijsche Jaarbeurs. Men ziet er geen of bijna geen groepen meer van stands befhoorende tot eenzelfde nationali teit, waar alles wat zoon nationaliteit heeft willen tentoonstellen tot een ensemble ver- eenigd i3. De buitenlandsche exposanten zijn dit jaar verspreid over de verschillende halls, volgens den aard hunner producten. Sommigen is deze vernieuwing zeer naar den zin. maar anderen beklagen zich erover dat ze op deze manier in de massa verloren gaan, en lang niet zooveel zaken afsluiten als vroeger. En ons inziens verliest de Jaarbeurs zelf door deze vernieuwing een zekere pitto- reskheid, een speciale aantrekking. Inder daad, zou het niet veel interessanter zijn om alles wat bij voorbeeld Italië voortbrengt in zijn gefheel, bij elkaar, tentoongesteld le zien, in plaats van, zooals nu. Italië te moe ten gaan zoeken eerst in een hoekje van de hall der voedingsmiddelen, dan in die van het ameublement, dan in die van de me chaniek, enz. Karakteristiek voor de Parijsche Jaarbeurs 1*9 zijn lawaai. Lieve hemel, wat een lawaai! Reeds dadelijk bij uw binnenkomen krijgt ge een onverwachten, hevigen schrik-schok door een geluid dat vanuit de lucht over u neer komt donderen. Een reusachtige luid spreker, geplaatst op een meters-hooge kolom ontvangt u met bulderende stem om u het eene of andere bizonder interessante product, of de eene of andere bizondere interessante stand aan te kondigen. Van verderaf klinkt u het gefluit, gestamp en geraas van motoren toe. En zoo uw nieuwsgierigheid u verleidt om de zaal der schrijfmachines binnen te gaan, die der radio-apparaten, of wat nóg erger is, die der gramofoons wee uw arme ooren! Stel u voor duizend gramofoons (waar schijnlijk zijn het er nog meer) waarvan verscheiden nog voorzien zijn van machtige geluid-versterkers die allemaal tegelijk in een goed overdekte en betrekkelijk ge sloten zaal aan het werk zijn, en probeeren elkaar in lawaai te overtreffen, zich boven de andere uit te doen hooren. En de bezoekers-menigte zelf spreekt ook niet fluisterend 1 Het is een volks-menigte, die met luide stemmen praat, en soms, wan neer een gramofoon 'n mode-liedje uitschall. het laatste succes-nummer van een geliefd Chansonnier, onfstaat er ineens een koortje, dat den onzichtbaren. maar door zijn ver sterkte stem méér dan in werkelijkheid aanwezigen kunstenaar begeleidt. Uit al dat lawaai vandaan te komen, en een wandelingetje te gaan maken door het dorp der huizenbouwers, is bijna een rust. De ondernemers van knusse nestjes", van villa'tjes „Mon Repos" of „Mon T)ésir" wed ijveren er met elkaar in ingenieusheid, ia sierlijke aanvalligheid en in lage prijzen. Maar ongelukkig voor hen wordt de lief hebberij voor de „lotissementen" hoe langer hoe minder, en zóóveel „nestjes" en villa tjes veranderden tijdens regenachtige jarea in regenbakken en rheumatiekkweekerijen, dat de belangstelling voor 't bouwdorp der Jaarbeurs niet ook maar half zoo geani meerd meer is als vroeger. Het is waar# daarbij komt ook. dat 9inds de frank ge stabiliseerd is, het publiek minder zoekt zijn- geld te beleggen in terreinen en huizen met een zeer problematische toekomst. Maar van alle afdeelingen is de aantrek kelijkste, de vroolijkste, de meest geva rieerde, de rijkste in kleuren en vormen, en zelfs in kunstwerken, wel de meubel- afdeeling. De hall van het ameublement alléén be slaat bijna 2 1/2 hectare. En de Fransche meubel-kunst, zelfs waar het serie-meube len betreft, komt hier voor den dag met een bewonderenswaardige combinatie van mo dernen geest en superieuren smaak. Het is opmerkelijk met welk een aanpas singsvermogen de Fransche meubel-fabri kanten zich open gesteld hebben voor en Leidsche Bokalen. Schout, Schepenen en Griffier van Lei den plachten oudtijds bij hun wekelijksch samenzijn, een pittigen dronk te nuttigen en benutten voor het bewaren der vier bo kalen een sierlijk kistje De eeMe bokaal v/as gewijd aan de Edel Grootmogende Hee- ren Slaton van Holland en West-Friesland: d- tweede beker aan het Doorluchtig1 Huis van Oranje Nassau; de derde bokaal aan de Gerechtigheid en de vierde aar. de Vriend schap. Op alle vier was een gedicht ver vaardigd en zelfs „het kasjé, daar de vier Bekaaien in bewaard worden" was bezon gen, Dc dichter of dichters? is (zijn) ietwat breedsprakig in hun poëtische ont boezemingen. zoodat wij ons tot citaten moeten bepalen, wat dit ter geruststelling van den nvuwsbegeerigen lezer aan het kunstgenot intusschen geen 9chade berok kent. „Op het eerste glas" barstten de be zielde snaren van d^en Leidschen poëet aldus los j.Wie zou eed'ler dronk begeeren, 't Geldl hier Hollands Overheid; |t Geldt haar Magt. haar Majesteit; 't Geldl hier Leydens Burgerheeren, Die 't Sieraad van 't Glas vermeeren" Het slot couplet op het eerste glas luidt: Leeft, o wettige Overheen. Onder Gods bescherming, veilig! Uw regeeringsvorm blijv' heilig! Leeft bemind en aangebeen! Leeft tot zegen van 't Gemeen! Het tweede glas. „den Doorluchtigen Hui ze van Oranje-Xassau gewijd" werd als volgt bezongen Laat ons 't Prinslijk Huis van Oranje, Door een reine Huwlijksvlam, Naauw vermaagschapt aan Brittanje; Laat ons Nassaus grijze Stam, Wijd vermaard door dappre Helden, Die voor 't heil van 't Vaderland, Zich. met hun gevreesde hand Moedig in de bre9se stelden; Laat ons Neerlands Oogelijn Met dit Glas gedachtig zijn". Het derde glas der Gerechtigheid ge wijd gaf den dichter aanleiding tot een uitstapje op het gebied der wijsbegeerte: „Nu eens ten boorde vol geschonken, En 't Glas. met eerbied, leeg gedronkenl GerechtigheidI gij Hemelspruit. Lokt onzen wensch ten boezem uit U, u. o zuil van Troonen. Staaten. O. Scherm en Schut der Onderzaaten. U, wier alwijze en dierb're wet. De Boosheid straft, haar paaien zet, En Weeuw en Wees en Deugd beveiligt U zij onze aandacht toegeheiligdl Het vierde glas heeft, wijl het den vriend schap toegedacht was. een weer meer luch tige cadans- Heische Tweedragt berst van spijt Als zij ons dit Glas ziet leegen 't Welk, der Vriendschap toegewijd, Ook heeft Eendragts naam verkreegen." Na een drietal tusschen-coupletten ein digt deze rijmelarij- Vriendschap' Eendragt! laat uw' geest Staêg door dit Gezelschap zweevenl Eeuwig zij 't een Vreugdefeest! Vriendschap is het zout van 't leeven." Het kistje, waarin de vier bokalen be waard werden, komt er dichterlijk nog 't meest bekaaid af Slechts vier regels worden „aan het Kasje" gewijd- „Berg, vrolijk in uw ingewanden. Een viertal onwaardeerbre Panden I Draag zorg er voor! hun konstrijke Eer, O, Pronkstuk! is. als Glas. zo teêr." Leidsche Industrie-pionieren? In 1575 den 20en Maart van dat jaar diende een Gorinchem's industrieel, Cor. nelis Jonsz Houbraecken bij de Leidsche regeering een verzoek in om zijn ..fabriek en handel" (de maD was speldenfabrikant en had te Gorinchem 300 personen aan het werk) naar Leiden te mogen overbrengen, waarmede deze stad zeer gebaat zoude wor- I den. Hij stelde echter de volgende voor waarden: le De 9lad zou hem f. 1200.zonder interest, voor den tijd van 5 jaren leenen. 2e Vrijdom van accijns en huishuur voor hem en zijn familie. 3e Verzekering voor 2 jaren, dat hij in de fabriek mocht plaatsen 50 jongens en 15 meisjes bovep de 9 jaren oud; na die 2 jaren zoude hij hen loon geven, ten min ste f. 10.voor het eerste jaar, en meer al naar gelang van hunne bekwaamheden. 4e. Indien er jongens boven de ,15 jaren waren, zou hij ze binnen den tijd van 3 ja ren (behalve de verdiensten van 12, 13 en 14 gld die zij in het 3e jaar zouden heb ben") bekwaam maken om in het 4e jaar, 6. 7 of 8 stuivers daags te verdienen Op dit request werd aan Houbraecken geantwoord, dat hij zich wel te Leiden mocht vestigen, waar men hem alle moge lijke „adres9e" zou doen doch dat men hem de f. 1200en den vrijdom van ac cijnzen niet kon geven; de re9t van zijn voorwaarden werd hem toegestaan Twee jaren later 1577 verzochten de gebroeders Pieter en Jasper de Morimont, die eertijds te Antwerpen „allerlei suiker geraffineerd' hadden en evenals de vorige requestrant bij de komst van Alva naar Engeland vertrokken waren, eveneens aan de Leidsche stedelijke regeering om zich te Leiden le mogen vestigen en er „allerlei sui ker" te raffineeren „welke nering volgens hun zeggen nooit in deze stad hun9 we tens. gebruikt is geweest, hopende zoo veel suiker en siroop te bezorgen, dat het gan- sche land van Holland en omliggende lan« den daarmede genoeg zullen gediend ziin, en lot zulken redelijken prijs al9 men den suiker en sieroop lot Antwerpen zoude kun nen koopen." Deze requestranten verzoch ten tevens vrijdom van bier- en wijn-accijns j en, omdat zij ongeveer 60 jaren oud waren, vrijstelling van de schutterij en inkwartie ring. De Leidsche overheid schonk hen het poorterschap en vrijstelling van scbullerij en inkwartiering, terwijl de vrijdom van ac cijnzen opgeschort werd in afwachting van wat zij zouden fabriceeren. Van beide gevallen is het niet bekend of vestiging te Leiden inderdaad heeft plaats gehad. RECLAME. VANAF f.5— PEB MAAND Brieven Bur. van dit Blad onder No. 9334.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9