TANDHEELKUNDE KATWIJKERS BIESIOT'S LIMONADESIROPEN Firma H.M.BIESIOT UIT DE RIJNSTREEK. UIT BE OMSTREKEN. LEIDSCHDAGBLAD W. VAN BEELEN Cz. SPREEKCEL RADIOTELEFONIE MET SCHEPEN OP ZEE. Een gnaprek met Indië goed geslaagd. De proefnemingen met het voeren van telefoongesprekken aan boord van het s.s. „Prinses Juliana" van de Maatschappij Zee land met den vasten wal, worden regelma tig voortgezet. Eergisteren werd door ir. Visser van den Nederlandschen Rijksradiodienst een over tocht medegemaakt, speciaal met hel oog merk na te gaan, welke verbeteringen nog in de verbinding konden woTden aange bracht. Beproefd werd o.m. welke doorgeef- systeem op het Rijkstelefoonkantoor te Am sterdam het best voldeed. Eveneens door het aanbrengen van nog enkele wijzigingen in de installatie aan boord, hadden de gevoerde gesprekken een nog vlotter verloop dan de eerste maal. Tevens werd een proefgesprek gevoerd met Ned. Indië. De installaties werden daartoe te Am sterdam doorverbonden met de zend- en op vanginrichting van den Rijksradiotelefoon- verbinding met Indië; ook dit gesprek slaag de naar wensch. Tijdens de proeven werd voorts de oor zaak nagegaan van een eigenaardig ver schijnsel, dat zich voordeed bij het naderen van den duinenrij op het eiland Walcheren en dat een ongunstigen invloed op de ver binding uitoefende. DE UTRECHTSCHE DOCUMENTEN. Een voorstel van Ward Hermans verworpen. De Brusselsche correspondent van de „Msb." seint; In de kamerzitting van gisternamiddag (kwam een voorstel van den Frontafgevaar digde Wart Hermans ter sprake, waarbij deze bij het parlement aandrong, een par lementaire commissie van onderzoek in te stellen naar de kwestie van de Utrechtsche documenten en parallel daarmede aan drong op openbaarmaking van het Fransch- Belgisch geheim militair verdrag. De Frontafgevaardigde Vos zeide, dat de kamer, als zij wil, hiertoe kan overgaan. Men heeft Hermans verweten een oneer lijke daad te hebben gepleegd en wij geven u gelegenheid door een onderzoek uit to «naken of dit al dan niet waar is. De socialist Brunet, oud-kamerpresident vond het voorstel-Hermans ongepast en ab normaal. Hermans heeft zich reeds vroeger in een interpellatie trachten te rechtvaar digen. Ook openbaarmaking van het militair ver- Brag vond spreker buitensporig. De minister-president Jaspar gaf toe, dat een onderzoek als door Hermans gevraagd kan ingesteld worden, doch spreker vond het voor dit geval niet noodig, daar de regee ring reeds driemaal uitleg over de docu mentenzaak heeft gegeven. Het land heeft niet het minste belang bij het uitlokken van een nieuw incident over deze aangele genheid. Hierna werd het voorstel-Hermans met 126 stemmen (katholieken, liberalen, socia listen) tegen 10 stemmen (Fronters, com munist en drie onthoudingen van socialis ten) verworpen. VEREENVOUDIGING VAN DEN POSTQUITANTIEDIENST. Met ingahg van 1 Juli a.s. zal in de postale inspectie-afdeelingcn Haarlem eu Maastricht een proef worden genomen met een vereenvoudiging van het bestaande in- vorderingsstelael der poetquitanties, door beperking van de administratie, zoowel als door het geven van een zekere mate van zelfstandigheid aan de hulpkantoren. Onder meer worden bij de nieuw ontwor pen regeling de quitanties, waarvan de in- vordering door een bepaald hoofd bij, -f hulp-postkantoor moet geschieden, thans rechtstreeks aan het kantoor, dat met de invordering is belast, toegezonden in stede van, zooals gebruikelijk, alle aan het be trokken hoofdkantoor. Dit laatste wordt dus op dit punt voor de daaronder ressorteerende hij- en hulp kantoren tot zeker opzicht uitgeschakeld, waardoor ook een niet onbelangrijke admi nistratieve besparing verwacht wordt. RECLAME. VERSPREIDE BERICHTEN. Jhr. mr. W. v. d. Poll, burgemeester van Vnght en kamerheer in b. d. van H. M. de Koningin, is ernstig ziek. Gistermorgen was zpn toestand zeer ernstig. Mr. H. P. Marchant de voorzitter van Be V. D. Tweede Kamer-fractie is mor gen. naar de „Tel." meldt. 30 jaar lid der Tweede Kamer. Gistermiddag beeft in hotel Panlez te Den Haag het noenmaal plaats gehad, dat de Ned. Journalistenkring aanbood aan den heer mr. Loder. Behalve vele journalisten was ook dr. J. Th. de Visser aanwezig. De heer D. Hans sprak een welkomstwoord, waarna mr. Loder een rede heeft gehouden over .(Internationaal recht en toekomst." Bij beschikking van den directeur- generaal der posterijen, telegrafie en tele fonie is. met ingang van 1 Augustus 1930, aangewezen als directeur van het post-, te legraaf- en telefoonkantoor te Naaldwijk life adjunct-referendaris der posterijen, telegra fie en telefonie A. van der Marei, te Utrecht (Inspectie). Bij Kon. besl is benoemd tol burge meester der gemeente Hedikhuizen J. A. J. van Heereveld I perüfl.90ct. 'A. 50 cl. 'A.23d. Frambozen Citroen Grenadine Ananas Sinaasappel (Helder en Troebel. Bij aankoop van een fiesch Limonade ontvangt Zl een pakje. Limonaderietjes cadeau..— Statiegeld perk! enüfl. I5ct. ft /Oct. 3466 ALPHEN. Raadsagenda. De agenda van de Maandag 16 uni a.s. des 7 uur te houden gemeenteraadsvergade ring luidt als volgt: 1. Voorstel van B. en W. tot aankoop van rentegevend eigendommen voor het waar borgfonds inzake woningbouw. 2. Voorstel van B. en W. inzake hel adres van het bestuur der bijz. school voor bui tengewoon onderwijs alhier, om kosteloos grond aan de Jongkindt Coninckstraat be schikbaar le stellen voor schoolbouw en om het recht van voorkeur te verleenen van een perceel grond naast het le stichten schoolgebouw (dit punt is in de vergadering van 2 Mei jl. aangehouden. 3. Voorstel van B. en W. lot verkoop vin een perceel bouwgrond aan de Jongkindt Coninckstraat aan S. D. van Homsbergen q.q alhier. 4. Voorstel om te voldoen aan het verzoek van het gymnastieklokaal der openbare school aan de Oudshoornscheweg ,aan J. P. Albbinga e.a. 6. Voorstel om te voldoen aan het verzoek van L. F. Scheepers om een gedeelte van een kamer in het door hem bewoond pand in tc richten als winkel. 6. Voorstel van B. en W. tot het toeken nen van een subsidie aan de plaatselijke commissie voor een te houden tentoonstel ling van kunstnijverheid en architectuur. 7. Voorstel van B. en W. lot het aangaan van een tijdelijke kasgeldleening. 8. Voorstel van B. en W. tot afwijzing van hel verzoek van B. en W. van Gouda om een bijdrage in de ko9ten van het buitenge woon onderwijs. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van eon uitbreiding van het bouwverbod op gronden langs den Heerenweg. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening ingevolge art. 114 bis der gemeentewet voor de water en lichtbedrijven 11. Voorstel van B. en W. löt vaststelling van een: a. verordening op dep keuringsdienst van vee en vleesch. b. verordening op de heffing van keur en slachtloonen. c. verordening op de invordering der sub. b. vermelde rechten. d. verordening op de noodslachlplaats. e. verordening tot aanvulling van de alg. politieverordening inzake het kenmerken v winkels waar buitenlandse^ bevroren vlee9ch verkocht wordt 12. Voorstel van de commissie voor het ontwerpen van stTalverordeningen lot aan vulling van de algemeene politieverordening 13. Voorstel van B. en W. om goed te keuren het besluit van het algemeen arm bestuur tot tijdelijke handhaving van den weesvader. 14 (Voorstel) Benoeming van een onder wijzer a. d. openbare schaal aan den Ouds hoornscheweg. Voorgedragen worden de vol gende heeren: 1. F. H. T. Jasperse .onder wijzer te Oosterland2. A. C. van Dijke, onderwijzer te Hoedekenskerke3. A. de Nooyer, tijdelijk onderwijzer le Goes. 15. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van ontwerpbesluiten tot af en overschrij ving op de begrooting voor 1929 van de water en lichtbedrijven. 16 Voorstel van B. en W. tol wijziging var do gemeentebegrooting dienst 1929 en 1930. - LEIDERDORP. £en gouden huwelijksjubileum. Dinsdag 10 Juni a.s. zal het 60 jaar ge leden zijn dat onze dorpsgenooten Corne lls Evert Kok en Petronella de Ruiter in den echt werden verbonden. Al die jaren heeft het eebtpaa-r in hetzelfde huisje ge woond, waarin huD groene bruiloft werd gevierd, en waarin ze lief eD leed hebben gedeeld. De bruidegom telt 75 en de bruid 77 jaren. Hun huwelijk werd gezegend met een zevental kinderen 1 zoon en 6 doch ters, waarvan zij er drie, één zoon en twee dochters in den bloei der jaren zagen heen gaan. Hoewel de gebreken van den ouder dom zich doen gevoelen, verricht de man nog dagelijkscben arbeid op de steenfa briek van de firma KoniDg en Zonen, waar- aan hij 62 jaar verbonden is geweest, ter wij! de vrouw haar huiselijke plichten waar neemt, zooveel dit mogelijk is. De kinderen bereiden zicb voor, den huwelijksdag tot een genotvollen te maken. NIEUWKOOP. Tegen H.M. uit Dedemsvaarl is proces verbaal opgemaakt wegens kennelijken staat van dronkenschap en het venten in deze ge meente zonder vergunning. AALSMEER. Ouden van dagen. Dezer dagen maakten de ouden van da gen in het gesticht „Rustoord" alhier hun jaar.ijksch uitstapje per auto. Het reisje werd ditmaal gedaan door de schoone dre ven van Kennemir-and, Haarlem, Santpoort, Beverwijk, Velzen enz. Heen werd gere den langs de N.-Oostzijde van den Haar- lemmermeerpolder en terug langs de meer Z.-VV. zjjde. Onderweg werden de oudjes herhaalde malen getracteerd op vartris- schende dranken en versnaperingen. Onge twijfeld hebben zij, ongeveer 80 in totaal, esn heerlijken middag beleefd. Zij, die hun auto's, in het geheel een 20-tal, daarvoor be schikbaar stelden of op andere wijze het reis je hebben gesteund, verdienen daarvoor veel dank. Zij hebben de ouden van dagen, wier levensavond toch al somber genoeg is, al hebben zij het dan ook nog zoo goed in ons „Rustoord" ,ten zeerste aan zich ver plicht. De predikant, ds. Van Elden en zijn echtgenoote, benevens regenten en regen, tessen, rfc-.jkten het uitstapje, dat door schitterend weer werd begunstigd, mede. Te water geraakt. Een kind van de familie De V. te Oost einde .geraakte in een onbewaakt oogenblik in de bij de woning gelegen sloot. Dadelijk slaagde men er in het kind op den wal te brengen, doch het bleek reeds bewusteloos te zijn. Dr. B„ die ter hulp werd ontboden, slaagde er in het kind weer tot bewust zijn te brengen. o HAARLEMMERMEER. Conconrg-Hippique. Een der meest populaire nummers van het concours-hippique is wel het „caroussel- rijden". Bij de vereeniging „Vooruit" bestaat het plan dit attractienummer ook dit jaar we der in het programma op te nemen. Het is te hopen dat het anntal deelnemers en deelneemsters ook thans weer de verwacht- ting zal overtreffen Door hen, die zich al hebben aangemeld, wordt reeds flink ge oefend. De politie alhier is er in geslaagd een der vermoedelijke daders van de in de Haar lemmermeer gepleegde kippendiefstallen, de koopman S. aan te houden Hii werd ier beschikking van de juslilie gesteld. HILLEGOM. Gevonden voorwerpen. Aanwezig en te bevragen aan hel Raad huis iederen werkdag van 78 uur nam. de onderstaande gevonden voorwerpen: Was doeken tasch inh. brood; nummerplaat van een automobiel H. 45300; Bruine jachthond; Rijwiel Belastingmerk aan touwtjegehaakt kindermutsje. Aanwezig en 1e bevragen aan de onder- slaande adressen de daarvoor vermelde voorwerpen; donkerbruin lederen portm. inh. eenig geld, N. S. Brusse, Leidschestraat 75; nikkelen heeren-polshorloge A. Kooy, Meer straat 54; belashngmerk in etui. U Buwalda, Leidschestraat 110; zilveren potlood H. Rik- kers, Palrimoniumplein 25. ADVERTEERT IN BET Het blad voor Katwijk en Omstreken. Geeft Uw advertentien en abonnementen op aan den agent die alle inlichtingen verstrekt. 836 KATWIJK. Stand der werkloosheid. Bp het correspondentschap der Arbeids bemiddeling zijn thans ingeschreven 56 werk- zoekenden, zijnde: 21 grondwerkers, 'i met- selaais, 2 opperlieden, 25 losse werklie den, 1 kuiper, 1 matroos (groote vaart), 3 visscters, 1 bouwkundig teekenaar. KATWIJK AAN DEN Rijft. Excursie naar de Zuiderzeewerken. Dezer dagen maakte een groep Katwrjk- sehe tuinders een autotocht naar de Wicrin. germeerpolder. Van to voren had men zich van de voor- lichting verzekerd van een ter zake deskun dige, n.l. den dijkgraaf van Wieringen, den heer Maarts, die zich geheel belangloos be schikbaar stelde. Met een goed uitgeruste wagen van de firma Jac. Heemskerk te Vogelenzang, werd 's morgens te zeven uur de tocht aanvaard. Na een prettigen tocht kwam men te onge- vee» 12 uur bij de Zuiderzeewerken aan. Van 12 tot 5 uur bezichtigde men de ver schillende werkzaamheden, onder de deskun. dige leiding van den heer Maarts. Men wandelde over den drooggelegden grond van den Wieringermeerpolder en eenparig was men van oordeel, dat de gronden niet alleen uiterst vruchtbaar zullen zjjn, maar ook ge makkelijk te bewerken. Overweldigend was ook de aanblik van de bruggen, sluizen, bouwwerken en verdere werkzaamheden, verband houdende met den te maken afsluitdijk naar Friesland1. Het kan niet anders of het is in het be lang van alle tuinders om deze werken te gaan bezichtigen. Het is evenwel raadzaam van te voren een geleider aan te vragen, die gaarne ter beschikking wordt gesteld. Geheel voldaan kwam men des avonds om streeks 11 uur weer in Katwijk aan. De maandeiijksche collecte voor het bouwionds der Geref. Kerk heeft opge bracht de som vqn f 135,35. Eovendien werd een gift ontvangen van f. 50 voor het tekort over 1929. In ons verslag over de opening van de zuivelfabriek ,,De Hoop" staat abusievelijk als spreker vermeld dr. Van Eek dit moet zijn dr. Van Praag. KATWIJK-AAN-ZEE. Voorzitter C.J.M.G. Padvinders. Op de algemeene vergadering van de C. J. M. G. Padvinders in Nederland, die gehou den werd op de Ernistemhoeve, is met algemeene stemmen tot voorzitter ^skozen ds. W. M. A. Kalkman alhier. Door de>za beneeming is ds. Kalkman tevens commis saris geworden van het hoofdkwartier der N. P. V. (Nederlandsche Padvinders Veree niging) in Den Haag. Arme kleine. Het 2ys-jarig dochtertje van G. uit de Stengelinstraat 14 alhier, liep gisteren al spelend in een niet goed gesloten riool kelk der gemeente aan de Voorstraat alhier. De gemeente-tuinman en zjjn helper C. van Zjjst en C. van Dujjn, schoten dadelijk toe en mochten het genoegen smaken de kleine meid spoedig uit haar benarde en onsmake lijke positie te redden. Het strand en het badseizoen. Op het strand staan thans 16 verver- schingstenten en wel: 3 fruit, 4 limonade, chocolade enz., 3 ijsco's; voor Hotel de Zwaan, 1 ijsco aan het einde van de Seer. Varkevisserstraat, 2 consumptiekiosken op 't stille strand ten Noorden van het Rjjnl. Uit wateringsksnaal en 3 ten Zuiden van den Vuurtoren. Voor het drjjven van ezels werd aan C. de Haas alhier en J. Brand van Scheve- ningen vergunning verleend. De vergunning om met paarden op het strand te staan, werd dit jaar niet verleend. Actie Katw. Reddingsbrigade. Dinsdag as. konlt de Katwjjksche Red- óingbrigade dit seizoen in actieven dienst. Als „nieuws" kunnen wjj melden het ->tótio- neeren van een vlet op het stille strand om de Zuid. De heer R. Puik, onderwijzer aan de Herv. School V alhier is met ingang van 1 September als zoodanig benoemd te Wage- ningen, hoofd de heer Van Raalten. In zijn plaats is alhier benoemd de heer J. van Elk, thans als tjjdeljjk onderwijzer aan dezelfde school alhier werkzaam. KATWIJK-AAN-ZEE. Eiken Maandag en Woensdag houdt HARTOGS spreekuur v. 103 uur VOORSTRAAT 4 b. d. Boulevard. Tarief: Kunsttanden vanat t. 2.pijnloos trekken inbegrepen. Plombeeren v.ai i. 2.50. Onbreekbare gebitten met voortdurende garantie. 1871 LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Greetje, dochter van J. J. Beijer en van P A. Lijkles, Petrus Andreas, zoon van C. J. Zoet en van C Sprokkelen- hurg Andries Cornelis, zoon van J. de Visser en van C. v. Dreunen Catharina Alberdina en Cornelis, dochter en zoon van C. v. d. Bent en van C. A. Nieuwenhuys Alida Anna Sophia, dochtr van C. L. Weijers en van P. C. Schrama Cornelia Maria, dochter van A. v. d. Poel en M. J. M. Maas. Ondertrouwd: H. G. Veenendaal en W A. in 't Veld J. v. d. Berg en W. Bakker. Overleden: Theodora Schrama, wed van van C v. d. Zwet, oud 62 jaren. Vertrokken: Mej. E. Mesman naar Heem slede Mej. P. Kozijn naar Noordwijk Mej. E. B G. v. d. Laar naar Heemslede. Mej A C Bus naar Hillegom Wed. 11. ElferinkRuierok naar Sassenlieim H. Th G. Dorrestijn naar Anna-Pauwlowna H. Hijzelendoorn en gezin naar Sassenheim Gevestigd: Mej. T. Vink van 's-Graveri- hage, Heereweg 463 M. A. Opgeldcr. van Kampen, Kanaalstraat 1-43. NOORDWIJK. Bij het alhier gevestigd correspondent schap voor arbeidsbemiddeling zjjn deze week als werkzoekenden ingeschreven 21 perso- sen, n.l. 13 landarbeiders, 10 visschers, 2 losse arbeiders, 2 metselaars, 2 opperlie den, 1 stucadoor en 1 straatmaker. RIJNSBURG. De Bloemenhandel. Dal met zulk weer als wij dezeT dagen hebben, de aanvoer van bloemen zeer groot is, kan men zich gemakkelijk indenken. En ook op de prijzen heeft dit invloed. Betaald werd per 100 Margrieten wit f. 0.100.20; Juliaantjes 1. 0.080.14. Bruidsanjers f. 0.06 0.12, Groenhart f. 0.180.26; Annemonen 1. 0.18—0.40; Lathyrus 1. 0.150.25: Irissen f. 0.301.20; Papavers f. 0.30220; Py. rethrums in diverse soorten en kleuren f. 0.20—0.70; Astertjes f. 0.08—0.10. Rozen per 100 f. 1.50—8.—; Pioenen 1. 1.10 —2.30 SASSENHEIM. „Crescendo" geeft morgen avond 8 uur een concert in de muziektent aan de Cliar- bonlaan. Uitgevoerd zullen worden o.a. de nummers waarmede op het concours te Baarn ,de beide le prijzen werden behaald. VOORHOUT. Verdronken. De zestienjarige zoon Gerard van den hoofd-onderwijzer van den Berghe is gister avond bij het zwemmen in een sloot onder Noordwijkerheut verdronken. Burgerlijke Stand. Gehuwd: P. Romijn, Heemstede en Adri- ana Heerings, alhier; H. W. v. d. Burg en Gerarda M. Heering9, beiden alhier. Geboren: Antonius Cornelis Martinus, z. van Ch. C, v. d Vlugt en C. M. M. Prins Maria Alida Antonia, d. van H. Zeestraten en Ant. Griffioen. Naar aanleiding van ons bericht betref, lende de „zeer ernstige aanrijding" van een zuster der wijkverpleging door den heer L. te Leiden, kwam deze laatste ons in goede gezondheid mededeelen, dat dat geval zich niet geheel toegedragen heelt, zooals ver. meld werd. In den toestand van de zuster, welke zwaar gewond werd, en die zich aan. vankelgk zeer érnstig liet aanzien, schijnt nu een verbetering gekomen te zijn. Haar moest evenwel een nier afgenomen worden, die geheel vermorzeld was. Het politie-onderzoek zal overigens wel uitwijzen, hoe een en ander zich in details heeft afgespeeld. VOORSCHOTEN. Benoemd is tot lid van het Provinciaal Utiredhtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen dr. W. D. van Wijngaarden alhier. WASSENAAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerardus Johannes, zoon van J. J. Jonker en G. van der Plas Leonardos loannes Raymundes, zoon van F. J. F. van der Klaauw en H. G. P. Borsboom - Jo annes, zoon van H. Borsboom en A H, van Staveren Dirk Jan, zoon van J. Pel en G. A. Y. A. Stigter Johanna Leonards, d. van D. L. Donker en J. van Kuylenborg Hester Johanna Maria, d. van J. J. vaa Benten en E. M. Dobbe Erik Robert Fre- derik, z. van P. Th. Hugenhollz en G. R. Doornbos Aleida Luberfa, d. van W. C. Veloo en A. L. van der Woude. Ondertrouwd: Jhr. W. P. de Koek en H. A M. L. Rambaldo di Collallo J. van Doorn en B. Klingen A. H. Hermans en A. M. P. van den Eeckhout Th. J. Ruijg- rok en A. D. M. Heemskerk D. Bakker en L. Mosterd. Aan het Wassenaarsche slag is een wielrijder aangereden door een motorrijwiel Het ongeval liep met malerieele schade al. Op dên Rijksweg nabij de Periijn- laan is een auto welke uit de richting Was senaar kwam, terwijl hij een voor hem rij dende auto wilde passeeren, door teveel naar links uit wijken in botsing gekomen met een motorrijwiel bestuurd door P. uit den Haag. P. en de duorijdster werden tegen den grond geslingerd. P. beliep ernstige verwondingen aan een been. terwijl de duo- rijdster er vrij goed afkwam. Beide werden naar het ziekenhuis aan den Zuidwal in den Haag overgebracht. De aulo werd in be slag genomen. KLACHT OVER DE POST BESTELLING TE NOORD- WIJKERHOUT. Men schrijft ons: Op Woensdag 4 Juni j.l. werd in de brie venbus staande Decimastraat te Leiden le plm. 18 00 uur. een briefkaart geworpen, welke Vrijdag plm. 10.30 uur le Noordwij- ki-rhout besteld werd aan de Kerkhoflaan. Dit geschiedt daar gewoonlijk in zoo'n vlug tempo, waardoor menigeen teleurgesteld wordt. TERREIN SCHOLENBOUW. In een aan ons gericht schrjjven te- spreekt een onzer Katwjjksche abonné's de houding van het bestuur der Hervormde Scholen tegenover den gemeenteraad. Vol gens schrijver is het bouwen van een lagere school aan eeD strandboulevard strijdig met de belangen van een badplaats. Onze abonne vraagt zich af. of er in Katwijk geen ander geschikt terrein te verkrijgen was en wmt het heen moet als een schoolbestuur aan den gemeenteraad de wet gaat voorschrijven. 2-2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6