NIEUWE ORANJE-PENNINGEN. BINNENLAND. DE ZENDTIJDVERDEELING. 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 Juni 1930 Tweede Blad No. 21541 1 Een belangwekkende historische tentoonstelling. Op een dezer dagen gehouden persconfe rentie ten huize „Berbice" te Voorschoten heeft de directeur van de Koninklijke Zil- verfabriek Jhr. Ir. von Weiier ons het een en ander medegedeeld betreffende de door hem georganiseerde tentoonstelling van ge schiedkundige Oranje-penningen, die in ge tale van 24 stuks ter gelegenheid van den oOsten verjaardag van H.M. de Koningin vrorden uitgegeven. De verjaardag van Koningin Wilhelmina valt tezamen met het feit, dat 50 jaar gele den Anthonie Begeer te Utrecht den grond slag legde van den nieuwen opbloei der pen- ringkunst in Nederland na de periode van verval, waarin de eertijds zoo bloeiende penningkunst in de 18e en de eerste helft der 19e eeuw was geraakt. Deze omstandigheden bracht de directie er toe tot deze merkwaardige, artistiek zoo wel als historisch belangwekkende uitgave, welker voorbereiding drie jaren duurde, te besluiten. Een schat van gegevens ligt hieraan ten grondslag, tallooze besprekingen van Jhr. von Weiier met vooraanstaande heraldici gingen er aan vooraf, zoodat wij dan ook met groot vertrouwen kunnen ver- blaren, dat deze uitgave tot in de kleinste détails voortreffelijk verzorgd is. Doel hiervan is, in de eerste plaats de j liefde voor ons vorstenhuis aan te kwee- ben en de kennis omtrent de geschiedenis van ons Vorstenhuis in breede kringen van bet huis Oranje-Nassau op te wekken en te bevorderen. Mede vond de directie de firma Holkema "b Warendorf te Amsterdam bereid, hun b°ek Oranje Boven" uit te geven over de geschiedenis van 't Huis van Oranje, dat op Pakkende en enthousiaste wijze geschre ven werd door den heer E. Molt. Op de ten toonstelling was een z.g. dummie of reis- exemplaar aanwezig: tevens zal er een goedkoope schooleditie van verschijnen. Den minister van O., K. en W. is ver zocht, te willen bevorderen, dat op de scholen voordrachten gehouden worden over de geschiedenis van ons Vorstenhuis, evenals dit ter gelegenheid van de Unie van Utrecht geschiedde. De fraaie penningen in zilver en brons, zijn ontworpen door den bekenden portret- medailleur Jac. J. van Goor te Utrecht en toonen aan de voorzijde de beeltenissen der vorsten en vorstinnen uit het Oranjehuis, vanaf Prins Willem I van Oranje, omgeven door een naamrandschrift. terwijl op de keerzijde het wapen is afgebeeld met een kernspreuk, waaraan mede bijzondere aan dacht werd gewijd, tot randschrift. Wij zagen voorts de beeltenissen van Louise de Coligny, Maurits, Frederik Hen drik, Amalia van Solms, Willem II, Maria Sluart, Willem III, Maria II Stuart, Johan Willem Friso, Maria Louise van Hensen Gassel, Willem IV, Anna van Groot Brittan- nië, Willem V, Fred. Sophia Wilh. van Pruisen, Kon. Willem I, Fred. Louise Wilh. van Pruisen, Koning Willem II, Anna Pau- lowna van Rusland, Koning Willem III, Em ma van Waldeck Pyrmont, H. M. Koningin Wilhelmina, Z. K. H. Prins Hendrik en Prin ses Juliana. Men ziet het: hier is een prachtige ge- i legenheid Uw historische kennis eens op te frisschen, mede met behulp van het ->ek van den heer Molt, dat tal van interressante bijzonderheden op objectieve en origineele wijze schenkt De penningen, uitgegeven in serie's van 24, 15 en 9 stuks en vervat in sierlijke etui's, zijn echter ook per stuk verkrijgbaar, teneinde in het bijzonder de jeugd in de gelegenheid te stellen op den duur deze waarlijk unieke verzameling te comple- tecren. Tevens is de mogelijkheid opengesteld zich een fraai paneel aan te schaffen (zie foto in ons blad), waarop in z.£. intarsia, in verschillende houtsoorten geincrusteerd de stamboom van het buis Oranje Nassau is afgebeeld, terwijl de penningen op de daarvoor aangewezen pflaats zijn aange bracht. Het ontwerp, van de hand van den sierkunstenaar C. J. van der Hoef, stelt voor het silhouet van het stamslot der Oran. je'sj de Dillenburg, waaruit de Hollandsche en de Friesche stam oprijzen. Aan den voet van beide stammen is het dubbelwapen aangebracht van de Stamouders Willem de Rijke en Juliana van Stolberg. Dit paneel, een waardig sieraad voor gezantschaps- of directiegebouwen, voor officieele en open bare gebouwen van Rijk-, Provincie en Ge meente, universiteiten, sociëteiten etc. werd vervaardigd door de firma Mutters te *9-Gra ven hage. Wij wenschen de directie van de Kon. Begeer geluk met het genomen initiatief en met de vervaardiging van deze waarlijk schitterende collectie penningen, die in zulk een kostelijke uitvoering vervaardigd werd! In het bijzonder Jhr. Ir. Von Weiier, die zich met de leiding van een en ander belastte. De nauwgezetheid daarvan uit zich o.a. in de juiste keuze der kernspreuken, die dik wijls veel hoofdbrekens veroorzaakte. Im mers, het was moeilijik voor een ieder de treffendste woorden te vinden. Zoo staat b.v. op de achterzijde van de beeltenis van Maria Stuart: „Sic vir mulieris caput ut ec clesiae Christus, d.w.z. „de man is het hoofd van de vrouw en Ohristus het hoofd van de gemeente". Deze woorden werden door Ma ria Sfuart gesproken toen Haar. door den uit Engeland uitgeweken Engelschen dominé Burnet werd medegedeeld, dat Zij alléén bij haar Vaders dood (Jacobus ID volgens de Engelsche wet Koningin van Engeland kon worden, maar haar echtgenoot (Willem in) niet. Deze woorden teekenen de karakter- grootheid van deze nobele vorstin immers zij beduidden tegenover haar echtgenoot: óf beiden Koning en Koningin, of niet. Willem TTT wa« door deze woorden ten diep- st*1 getroffen en rindsdien zoo heet het. kwam er een geheele ommekeer in hef aan vankelijk minder gelukkige huwelijk Zoo werd als spreuk voor Prins Willem T geko zen: „Saevis tranquillis in undis", „Kalm temidden der onstuimige baren". voor Koning Willem UI: „Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor Nederland doen", woor den door Z.M. gesproken in 1863 bij de grondlegging van het gedenkteeken 1813 in Den Haag. Bij de beeltenis van Koningin Emma zien wij. „Mijn land zij groot in alles, waar- ook een klein land groot kan zijn", bij H.M. de Koningin „Je Maintiendrai", Z.K.H. Pr. Hendrik toont: „Per Aspera ad Astra", „Door het moeilijke naar de sterren" (wa pendevies van het familiewapen van den Prins). Voor Prinses Juliana „last not least" werd gevonden „L'orange fleurira", ont leend aan het opschrift op den oudst be kenden Oranjepenning, die gevonden werd bij Maartensdijk. Deze nieuwe verzameling penningen zal niet nalaten in breede kringen de aandacht te trekken. Het enthousiasme voor ons Vor stenhuis, dat in veler harten onverwoest baar door de eeuwen heen blijft voortle ven, zal er zeker nog meer dan vooriieen door aangewakkerd worden. De inwerkingtreding van het besluit op 29 Juni a.s. Zooals bekend is, bevat de beschikking ran den Minister van Waterstaat inzake de verdeeling van den zendtijd de bepaling, dat de in die beschikking getroffen regeling in werking treedt op een nader vast te stel len datum, welke in geen geval later zal worden gestc'.d dan 1 Juli 1930. Ten einde dezen datum te doen samenval len met den d&g, waarop de radio-program ma's voor pen bepaalde week aanvangen, n.l. den Zondag, heeft de minister beslist, dat de zendtijdregeling werking treedt op Zondag 29 Juni 1930. De verzorging van het algemeen program ma op Maandag 30 Juni a.s. zal voor den eersten keer geschieden door de VARA; het algemeen programma op Vrijdag 4 Juli a.s. zal voor dfc eerste maal worden verzorgd door den KRO. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND IN 1929. Wederom mei ruim 100.600 toegenomen. Dezer dagen is verschenen de jaargang 1929 der Jaarcijfers voor Nederland", door het Centraal Bureau voor de Statistiek be werkt en bij de Algemeene Landsdrukkerij verkrijgbaar gesteld. Blijkens deze publicatie vermeerderde de bevolking van ons land in 1929 wederom met ruim 100.000 inwoners, waardoor op 31 December j.l. het totaal van 7.832.911 werd bereikt, dit is ongeveer het drievoudige van een eeuw geleden. Deze toeneming is natuurlijk niet in alle provincies dezelfde. De toeneming in de provincies met de groote steden komt belangrijk boven die van het Rijk uit; Limburg vertoont gedu rende de laatst© 30 jaren sterken vooruit gang. Wat huwelijken, geboorte en sterfte be treft, zien we de cijfers der gesloten hu welijken vrij constant blijven (tusschen 7 en 8 per 1000 der bevolking), de geboorte cijfers regelmatig dalen (in 1929 22.8 per 1000 inwoners) en de sterftecijfers in de laatste jaren op en neer gaan. In 1928 werd het laagste cijfer (9.6 per 1000 der bevol king) bereikt, waarna 1929, door groote sterfte in het bijzonder koude eerste kwar taal, een stijging vertoont (10.7). GOUVERNEUR VAN SURINAME Aan den heer dr. A. A. L. Rutgers, Gou verneur van Suriname is, met ingang van den dag in de maand Juli a.s. waarop hij Suriname zal verlaten in 's Lands belang vier maanden verlof naar Europa verleend. Als waarnemend gouverneur zal na het vertrek van den heer Rutgers optreden de heer mr dr. L. J van Haaren. ondervoor zitter van den Raad van Bestuur. DE „SOUTHERN CROSS" met kapitein Kingsford Smith en piloot Van Dijk is deze week op het Baldonel-vfiegveld nabij Dublin gearriveerd om voorbereidingen te maken voor de vlucht over den Oceaan. Een welgemoed groepje. Van 1 n. r.capt- SaulKingsford Smith Van Dijk en Stannage, rac&o- tnlegrafisL BIJEN IN DE ROTTERDAMSCHE DIERGAARDE. De firma Hans Matthes te Breu- kelen heelt aan den Rotterdamschen Dieren tuin een bijenstand met lerende bijen ge schonken, voor welke nienwe aanwinst veel belangstelling bestaat. Ben zwerm is bezig zich te nestelen. Hel imposante paneel met 24 zilveren penningen, dat ter gelegenheid van den 50slen j BAElRENDS hoofdinstructeur bij de in- verjaardag van H M. de Koningin werd uitgegeven door de Koninklijke Zilverfabriek -fanterie te Nijmegen in den ouderdom Begeer te Voorschoten. De prachtig geslaagde kleurschakeenngen kunnen helaas op van j^. overleden, onz» foto niet tot uitdrukking bomen. (Zie het artikel hieronder.) DE COMMANDANT R. W. RLACKLOK van het Engelsche onderzee booten-eskader dat een bezoek aan de hoofdstad brengt, vond bet interessant te TJmuiden vanaf de grootste sltrisdeur der wereld zijn eskader te fotograleeren.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5