71ste Jaargang ZATERDAG 7 JUNI 1930 No. 21541 BERICHT. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per reeel roor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cis. pet regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein -Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per poet f. 2.35 '-K portokosten. ƒ0.18 „0.18 nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Tweeden Pinksterdag zal ons Blad niet verschijnen en zijn onze Bureaux den geheelen dag gesloten. DE DIRECTIE. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Openbare Bewaarscholen in het Elisabethshof, aan de Van der Werffstraat en in de Groenesteeg tot en met den 28en Juni a.s. gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen en wel des voor- middags van kwart vóór 9 tot half tien en uitgezonderd Woensdag9 en Zaterdags des namiddags van kwart vóór 2 tot kwart na 2 uur. 2466 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 Juni 1930. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: lo. dat tot en met 28 Juni a.s. gelegenheid kt inschrijving van nieuwe leerlingen be slaat, gedurende een half uur vóór deïi aanvang van eiken schooltijd aan: a. de Jongensschool voor il 1. o. aan de Pieterskerkstraat; b. de Meisjesschool voor u. 1. o. aan de Breestraat; c. de opleidingsschool voor Gymnasium «n H. B. S. aan de Aalmarkt; d. de opleidingsscholen voor u. 1. o. aan de Langebrug, de Heerenstraat, de Vrouwenkerksteeg, den Maresingefl, de Boommarkt, de Driftstraat; e. de overige o. 1. scholen aan: het Schuttersveld, de Duivenbodestraat, de Haver9traat, de Paul Kruger9traat, den Zuidsingel, de Medusastraat; f. de Centrale school voor het 7e en 8ste leerjaar aan de Oude Vest, ingang Caecilia- straat; 2o. dat bij de inschrijving een geboorte bewijs moet worden vertoond; 3o. dat de kinderen met uitzondering van die waarvoor toelating tot de u. 1. o. scholen of tot de Centrale school wordt ge vraagd op 1 September a.s den leeftijd van 5 1/2 jaar moeten hebben bereikt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN. Secretaris Leiden, 7 Juni 1930. 2467 H. M. SASSE. t Een werkzaam leven afgesneden. Na een kortstondige ongesteldheid is in het Diaconessenhuis alhier op 65-jarigen leeftijd overleden de heer H. M. Sasse, in leven directeur van het plaatselijk kantoor der Bankassociatie. Bovendien was de overledene commissaris der Maatschappij van Weldadigheid. Groote werkzaamheid heeft de heer Sasse ontwikkeld als secretaris van de gemeente- commissie van de Ned. Herv. Gemeente, welke functie hij gedurende ong. 22 jaar be kleed heeft, terwijl hij meer dan 40 jaar lid is geweest van de Vereen, voor Christelijk Onderwijs. In deze kringen zal zijn heen gaan dan ook ongetwijfeld gevoeld worden als een groot verlies. Gedurende zijn zij het dan ook kort stondige zitting voor de Chr.-Historische Partij in den gemeenteraad, heeft de over ledene zich met zijn groote werkkracht ge dijd aan de behartiging der gemeenschaps belangen. Zeer velen zullen zijn verscheiden gevoelen als een zware slag De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats vinden a.s. Woensdag middag te 12 uur op de begraafplaats Bhijnhof. HET LUSTRUM. Het Leidsch Studenten Tooneel zal op Donderdagavond 26 Juni van de week van Leiden's Lustrumviering een tooneel stuk opvoeren: Rembrandt's zoon van Tor Hed- berg. De Regie heeft Louis van Gasteren, die ook zijn twaalf en een half jarig regisseur- schap bij het. Leidsch Studenten Tooneel op dien dag zal vieren. Oud Hollandsclie muziek wordt voor enkele actes gespeeld onder leiding van den dirigent Coeherg. Het stuk is uit het Zweedsch vertaald door Mej. Wettre. De décors zijn in handen van J. R. van Blom en de costuums wor den ontworpen door de Amslerdamsche firma Coïni. Na de voorstelling van 26 Juni tijdens het Lustrum volgt nog eene op Zon dagavond 29 Juni, beide in den Lcidschen Schouwburg. Gisteravond is het bestuur voor de com missie in de Kraaierstraat als volgt samen gesteld: K. Op den Velde (voorzitter), C. K. Boom, H. Rooijakkers, C. Osinga, Gebf. Briejer. ADRES AAN DEN RAAD. Over de militaire gaskamer. De besturen van de afdeelingen Leiden van „Kerk en Vrede" en van de „Jongeren Vredes Actie" hebben het volgende adres aan den Raad van de gemeente Leiden ge zonden: Heeft de Raad der gemeente Leiden ken nis genomen van de jongste Memorie van Antwoord, van onzen Minister van Defensie aan de Eerste Kamer der Staten-Generaai, waarin deze Minister het volgende heeft verklaard: (blz. 5) „In het wetsontwerp inzake de goedkeuring van het Protocol nopens den chemischen en bactenologischen oorlog van 17 Juni 1925, is in artikel 2 het voorbehoud gemaakt, dat dit Protocol van rechtswege zal ophouden verplichtend te zijn voor de Nederlandschp Regeering. tegenover iederen vijandelijken Staat, wiens strijdmacht of wiens bondgenooten de in het Protocol neer gelegde verbodsbepalingen niet zullen eer biedigen. Aangezien nu in het Protocol geen bepalingen zijn opgenomen, die een hand having van het gestelde verbod in voldoen de mate kunnen waarborgen, en voorts reke ning gehouden moet worden met het feit, dat een land. dat een chemische industrie van eenige beteekenis bezit, deze veelal op eenvoudige wijze kan inrichten voor den aanmaak van strijdgassen, zal, gelet ook op hetgeen de wereldoorlog te dezen heeft ge leerd. ook na ratificatie van het Protocol, de kans blijven bestaan, dat de verbods bepalingen zullen worden overtreden, zoo dat het dan ook noodzakelijk zal blijven om in de uitrusting met defensieve middelen (gasmaskers e. a te blijven voorzien. Mocht derhalve in geval van oorlog de tegenpartij tot daadwerkelijk gebruik van chemische strijdmiddelen haar toevlucht ne men. dan zullen de passieve weermiddelen ons in staat stellen daaraan onmiddellijk het hoofd te bieden In zoodanig geval zal echter met een zui ver passieve verdediging niet kunnen wor den volstaan en zal ook onzerzijds aanwen ding van chemische strijdmiddelen in agres sieven zin noodzakelijk blijken. De opvatting, dat ons land wegens gemis aan collectieve onderaardsche schuilplaat sen gedwongen zal zijn in enkele dagen of uren alle gewapend verzet te laten varen, moet ondergeteekende geheel laten voor re kening van de leden, die haar huldigen blz. 6). Reeds in de Memorie van Ant woord op bel Voorloopig Verslag van de Commissip van Rapporteurs over het ont werp van wet tot vaststelling van dp De- fensiebegrooling voor het dienstjaar 1929 werd er op gewezen. d3t. wat de behoefte aan gasmaskers betreft, men tijdens een gasaanval de burgerbevolking als in twee groepen verdeeld moet beschouwen en wel in- a. een kleine groep, waartoe o m. politie, brandweer en personeel van den eersten hulp- en ontsmettingsdienst behooren en b een groote groep, omvattende alle overigen De leden van de eerste alzoo actief op tredende groep moeten tijdens en dade lijk na een aanval daadwerkelijk optreden, en zich daartoe zonder bezwaar in een met gas bezwangerde atmosfeer kunnen bege ven. Voor deze groep zijn o. m. gasmaskers noodig en dient de organisatie en opleiding in vredestijd te worden voorbereid De andere gToep daarentegen kan zich, na tijdige alarmeering. door het betrekken van te voren ingerichte collectieve schuil plaatsen aan de inwerking van bet gas ont trekken. Voor deze groep zijn gasmaskers niet on misbaar is oefening tevoren niet bepaa'd noodzakelijk °n kan met het verstrekken van juiste voorlichting in vredestijd om trent de wijze, waarop en de plaatsen, waar bescherming kan worden verkregen, wor den volstaan. Omtrent het inrichten van de hiervoor noodige collectieve gasdichte schuilplaatsen zijn in de hiervoren genoem de „Aanwijzingen Luchtbeschermings dienst" reeds eenige aanwijzingen gegeven. (blz. 7). De meening, dat de bescherming van de burgerbevolking in nog veel sterkere mate een Rijkstaak zou zijn dan de bescher ming der bevolking tegen epidemieën en andere natuurrampen kan ondergeteekende niet deelen. Wel zal hier door de Regeering leiding dienen te worden gegeven, doch, 'evenmin als bij hel doorvoeren van maat regelen b.v. tegen brandgevaar, de kosten van de door de gemeenten en bevolking te- treffen voorzieningen (brandweer e. a.) door het Rijk behooren te worden gedragen, kan er hier sprake van zijn, dat de tegen lucht aanvallen te treffen maatregelen (eerste- hulpdienst. onlsmettingsdienst. voorberei ding van schuilplaatsen e. a.) ten laste van het Rijk zouden moeten worden gebracht"? Is het den Raad der gemeente Leiden be kend dal het Internationaal comité van het Roode Kruis in April 1929 een special? „studiecommissie inzake de bescherming der burgers tegen de chemische oorlog" heeft bijeengeroepen, welke volgens de ver taling van den Nederlandsrhen gedelegeerde, generaal Schrijver in de Militaire Spectator van .Tuil 1929, pag. 350 tot de volgende con clusies is gekomen- „Indien een toekomstige oorlog gevoerd zal worden met de chemische, balistieke cn aeronautische middelen, overeenkomstig met die welke toegepast zijn in den laat- sten wereldoorlog, zal het mogelijk zijn een groot gedeelte van de burgerbevolking, zelfs in de groote bevolkingscéntra onder te bren gen in schuilplaatsen. De organisatie van de bescherming dient te omvatten: a. de transformatie van een groot aantal kelders in voorloopige schuilplaatsen, met voorziening in de technische middelen om de toegangen volledig af te sluiten, de in gangen te voorzien van z.g. luchtsluizen, en er een voorraad van neutraliseerende stof fen in op te leggen-. b. de organisatie van een zeker aantal ondergrondsche verblijven, waarin een deel der bevolking langeren tijd kan vertoeven; deze verblijven met twee in (uit)-gangen moeten goed gasdicht gemaakt worden, een ventflatie-inrichting hebben, die het moge lijk maakt de lucht een filter te laten pas- seeren, aangesloten zijn aan waterleiding, electrische leiding en rioleering, en uitge rust zijn met materieel tot neutralisatie van gassen c. de organisatie van enkele ondergrond sche verblijven voor langdurig verblijf van personeel dat benoodigd is voor bepaalde diensten van vitaal belang; voor deze ver blijven moet de mogelijkheid onder oogen worden gezien tot zuivering van de adem- halingslucht door toevoer van zuurstof en binding van het uitgeademde koolzuuT. Deze organisatie van de collectieve be scherming vormt slechts een onderdeel van de gasbescherming. Zij moet gepaard gaan met een degelijke organisatie van de indivi- dueele bescherming. De commissie erkent eenparig, dat de middelen, die zij hiervoor beoogt en die een uiterst ingewikkelde organisatie en zeer zware financieele offers met zich brengen, aan de burgerbevolking geen volledige be scherming verzekeren". Is het den Raad der gemeente Leiden bekend dat de conclusies van het Gifgas- rapport van den Volkenbond in 1924 ver schenen en <Jie van de studieconferentie in zake de chemische oorlog, georganiseerd door den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, den 46 Januari 1929 te Frankfurt a. M.. waaraan vele internatio naal erkende deskundigen meewerkten, eveneens luiden, dat voldoende bescherming van burgers en militairen tegen gasaanval len practisch en finantieel onmogelijk is? Mogen de inwoners der gemeente Leiden uit het feit dat de Raad harer gemeente tot nu toe geen enkele maatregel heeft bespro ken. inzake de bescherming der burgerbe volking tegen eventueele gasaanvallen, doch niettemin het gemeentebestuur door den Mi nister van Defensie hiervoor volkomen ver antwoordelijk wordt-gesteld, afleiden, dat de door genoemden Minister in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer 1939 genoemde .Aanwijzingen Luchtbescher mingsdienst" geen voldoende beschermings maatregelen aangeven, zoodat de Raad der gemeente Leiden evenals de voornoemde studiecommissies van den Volkenbond. ..Het Roode Kruis", enz., de mogelijkheid niet ziet om de burgerbevolking in oorlogstij'd behoorlijke bescherming tegen eventuele gasaanvallen te waarborgen? Mocht de Raad der gemeente Leiden het inderdaad niet mogelijk achten om de bur gerbevolking in oorlogstijd voldoende be scherming tegen eventueele gasaanvallen te waarborgen, acht ze het dan niet als haar zedelijke plicht, om de groote verantwoor delijkheid. haar door den Minister van De fensie op de schouders gelegd, met de meeste beslistheid af te wijzen en genoemden Mi nister te verklaren, dat zij onmogelijk in staat is voor de veiligheid van de bevolking zoodanige maatregelen te nemen, dat zij zich daartegenover verantwoord acht? Het adres was geteekend door beide be sturen. LEIDSCHE BUITENSCHOOL. Financieele steun noodzakelijk. Onder voorzitterschap van Prof. dr. E. Gorter had gistermiddag in een der lokalen van den Geneeskundigen Dienst de jaarver gadering van de Leidsche Buitenschool plaats. Na een kort openingswoord van den voor zitter, verkreeg de waarnemend secretaris, dr. M. D. Horst, gelegenheid tot het voor lezen der notulen der vorige vergadering, die ongewijzigd werden gearresteerd Ver volgens las de voorzitter de diverse jaar verslagen voor. In het jaarverslag van den Secretaris werd melding gemaakt van de verschillende mutaties, die het onderwijs personeel in het afgeloopen jaar onderging. Met vreugde werden de opening van het internaat ((4 Jan.) en de ontvangst van een belangrijke gift voor het op te richten kleu- terhuis, dal naar men hoopt nog in den loop van dit jaar tot stand zal komen, ge memoreerd. Het verslag van den onderwij zer ging vergezeld van een statistisch over zicht van het aantal gegeven lessen, in to taal 434 waarvan 335 builen en 99 binnen. Tevens bleek dat het aantal leerlingen va rieerde van 59 tot 63. Door het vertrek van de vorige directrice, die als medica tevens het medisch onderzoek waarnam en de aan stelling van een niet-bevoegde opvolgster, werd het engageeren van een medicus, dr. De Boer, noodzakelijk. Door periodieke on derzoeken bleef deze op de hoogte van den gezondheidstoestand der patiëntjes, terwijl' ook voor opname of vrijlating zijn advies werd gevraagd. Zeer groote diensten bewe zen hierbij de Kinderkliniek als observatie post en de inlichtingen van de huisbezoek ter van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. Doch ook het tandheelkundig onderzoek, door de belangelooze hulp der Leidsche tandartsen mogelijk geworden, wierp goede vruchten af. Door opening van een tweetal zaaltjes is het thans mogelijk geworden patientjes, die thuis doorloopend aan besmetting blootstaan, hieraan te ont trekken. Nog te veel echter worden de ge troffen anti-besmettingsmaatregelen bij be zoek van familieleden niet voldoende door deze gewaardeerd De duur van opname der kleuters varieerde van twee tot acht maanden, terwijl reeds bij een kortstondig verblijf gewichtstoename en somtijds reeds vooruitgang kon worden geconstateerd. Waren de voorgaande jaarverslagen op timistisch gesteld, het overzicht van den penningmeester, mr. Van der Eist was be paald pessimistisch en helaas niet ten on rechte! Uit de winst- en verliesrekening toch bleek dat voor het Herstellingsoord f. 22.511.24 en voor de school f. 6.980179" of in totaal f. 29.494.97 ontvangen was, ter wijl de uitgaven resp f 29 738.261/2 en f. 7.316.21 bedroegen. Alzoo een nadeelig saldo van in totaal f. 7.559,50 1/2, resp. f 7.227.021/2 en f. 322.48 Als oorzaken hiervoor gelden voor het Herstellingsoord de oprichting van het Internaat en voor de schoolfondsen de aanschaffing van meubi lair en leermiddelen. Ter gedeeltelijke dek king van dit tekort zal aan den gemeente raad 'n vermeerdering der subsidie gevraagd worden, terwijl in afwachting van een des betreffend comité de penningmeester tot op heffing van het resteerende tekort gaarne giften in ontvangst zal nemen Door de kas- f commissie bestaande uit de heeren Buur man en Viervant Tukker was een schrijven gezonden waarin aan de heeren Van der Eist en De Boer als len en 2en penning meester. Onstveen als administrateur en de inmiddels afgetreden directrice mevr. La- seur hulde gebracht werd voor het gevoprde beheer. Aan mei Zoeterlief Tromp werd op haar verzoek eervol ontslag verleend al9 assistente aan de Buitenschool Hierna werd overgegaan tot de behandeling van epnige huishoudelijke zaken. BINNENLAND. De verdeeling van den radio-zendtijd treedt op Zondag, 29 Jnni, in werking (Bin nenland, 2e Blad). De bevolking van Nederland is in 1929 weer met honderdduizend toegenomen (Binnenland, 2e Blad). BUITENLAND. Het Dnitsche nood-offer brengt aanzien lijke belasting-verhooging (Buitenl., Ie Blad) Scherpe oppositie tegen Stalin; de partij dag nitgesteld (Buitenl., Ie Blad). De Zeppelin is te Friedrichshaien geland (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). HET VEREENIGINGSGEBOUW VAN S. S. L. B. De onlangs hier ter stede opgerichte ge mengde Studentenvereeniging Societas Stu- diesorum Lugdano Batavorum heeft thans de beschikking gekregen over een eigen vereenigingsgebouw, namelijk over het per ceel Rapenburg 6, eertijds bewoond door de familie Viruly en later door de firma Jong- mans. Deze zal voorloopig nog in het be neden gedeelte gevestigd blijven. De bovenverdiepigenn zullen in gebruik komen bij de S.S.L.B. Op de eerste verdie ping zal een gToote conversatiezaal worden ingericht alsmede een aparte zaal voor man nelijke en een voor vrouwelijke studenten, voorts een senaatskamer, een commissie kamer cn een spreekkamer. De 2de verdie ping zal voor studentenkamers worden in gericht, welke aan de leden kunnen worden verhuurd. Het bovenste gedeelte zal worden inge richt tot slaapzaal voor spoorstudenten, die door omstandigheden genoodizaakt zijn zoo nu en dan te Leiden te overnachten. Het ligt in de bedoeling, dat het nieuwe gebouw den len September officieel in ge bruik zal worden genomen. Vermoedelijk zal bij deze gelegenheid een optocht door de stad worden gehouden. Naar wij vernemen telt de nieuwe ver eeniging thans ongeveer 200 leden. ONTSPORING TE GOUDA. Tengevolge eener ontsporing van een lo comotief te Gouda, waren hedenmorgen alle treinen van Rotterdam Maas Den Haag en Gouda naar Groningen en Arnhem belangrijk te laat. De treinen uit de richting Woerden naar Leiden ondervonden geen vertraging, wei moesten de reizigers uit Leiden te Woerden op de aansluiting wachten. Om 9 uur was de locomotief weer op het goede spoor en was de versperring weer zoo gced als opgeheven. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Leidsche Coöperatieve Melkinrichting ,.de Landbouw". Leiden. Opheffing filiaal: Leiden. Heerengracht 94. Joh. Kaapaan, Hooge Rijndijk 116, Leiden. Kapperszaak- en handel in parfumerieën Bijvoeging uitgeoefend bedrijftevens win kel in rigaren. en dameskapsalon. Vergeet niet gedurende Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende No wonende -(straat)- icenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf-- tl--opgezonden te hébhen aan ondei-staand adres:

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1