jlste JaargangLEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 6 Juni 1930Tweede BladNo. 21540 GEMENGD NIEUWS. DE WIJDING VAN Z. D. -H. Mgr. J. H. G. JANSEN tot aartsbisschop van Utrecht is gisteren voltrokken. Mgr. J. H. G. Jansen op den Aartsbisschoppelijken troon. DE HILVERSUM is gisteren het huwelijk voltrokken tuaschen gene raal G. J. Snijders en mevrouw A. J. ThomasMeyer. Het echt paar zal zich te Hilversum vestigen. Hierboven het bruidspaar bij den ingang van het Stadhuis te Hilversum. DE LEDEN VAN DEN HAAGSCHEN GEMEENTERAAD hebben gisteren een be zoek gebracht aan het vliegveld Schiphol bij Amsterdam. De burgemeester van Den Haag, de heer Patijn, 'bekijkt een jagertoestel van de Fokker-fabrieken. DE VIERDE NOORD-LIMBURGSCHE FOKDAG TE HORST is door oud-minister Kan officieel geopend. Een aardig snapshot van deze paardenshow, die- veel belangstelling trok. DE KINDERVERLAMMING TE GOUDA. Nog twee gevallen met doodelijken afloop. Dezer dagen meldden wij dat zich te Gouda gevallen van kinderverlamming hebben voorgedaan, waarbij 'reeds een der patiëntjes kort na opname in het Van Iter- son Ziekenhuis overleed. Van een ander kind was de toestand zeer ernstig. Naar het persbureau Vaz Dias thans ver neemt waren er Woensdagavond reeds zes gevallen, waarbij behalve bovengenoemd geval er nog twee met doodelijke afloop Waren. Het verloop dezer ziekte is zeer snel. De patientjes waren van twee tot zes jaar oud In verband met het gevaar van een sneile uitbreiding der ziekte, had gisteren ten stadhuize te Gouda in tegenwoordigheid van den burgemeester en onder leiding van den inspecteur voor de Volksgezondheid een conferentie plaats, waaraan alle Goudsche medici deelnamen Het resultaat is geweest dat alle bewaarscholen en kinderbewaar plaatsen gesloten zijn en van gemeentewege affiches zijn verspreid met de waarschu wing aan het publiek, in verband met h°t gevaar van besmetting, geen kinderen teza men te brengen. DE ZAANSCHE SCHATGRAVERS. Een welgeslaagde 6rap. Naar uit het onderzoek van de politie in Terband met het opgraven te Zaandam van hel vermaarde ijzeren geldkistje is gebleken, deze zaak inderdaad een grap geweest en hebben twee politieagenten daarbij hun me dewerking verleend Deze beiden zijn daar- yoor gestraft met inhouding van twee ver- •>Het Volk" weet het volgende mee te doelen: Een combinatie van zes heeren, onder wie een vertegenwoordiger van een plaatselijk blad, een raadslid en twee agenten van politie, verzon een grap, die de vorige week geheel Zaandam in rep en roer bracht en nog alle tongen in beweging houdt. Deze heeren wisten aan een werkelijk middel eeuw sc he geldkist te komen. Eén ding was jammer: de kist zat nog te goed in de verf, immers een kist die ruim 300 jaar onder den grond zit, moet verveloos zijn en roestig. Ook hier wist men een middel op. De kist werd met een steekvlam afge brand en gelukkig zat onder de verf een dikke roestlaag. De kist, die ongeveer 60 E.G. woog, en geheel van staal was met looden binnenwand, werd gesloten met als inhoud een gouden oorbelletje en een wek kerveertje. Nu was het wachten op een geschikte ge. legenheid en tot dat doel werd de kist-bij een bij het graafterrein wonenden winkelier in den kelder gezet. Op een der nachten van de vorige week werd de kist uit den kelder gesjord en naar een der putten op het oude kerkhof gebracht. Behoedzaam liet men de kist in den put zakken en bedekte deze met een laagje veen Op dit moment kwam een zekere E met een helderziende, die volgens haar verklaring alleen helderziend is als zij niel door omstanders gehinderd wordt, het terreinvop. Ook zij kwam in trance, terwijl eenige van de grappenmakers die juist de kist verborgen hadden, achter haar aanliepen. Men hoorde op dit stille kerkhof in het nachtelijke uur alleen het ruischen van de boomen en de onheilspellende klanken van de slapende juffrouw, die maar immer door- prevelt. water klei veen.veen water en bij den put met de kist goud goud stamelde Den anderen morgen omstreeks negen uur vond mgn de kist Daar de sleutel in het 9lot opzettelijk was stukgedraaid, kon men de kist niet openen en het heeft meer dan een uur geduurd eer men den wand van de kist had opengescheurd Bij het vinden van de kist was de helder ziende tegenwoordig Na het openen is zij verdwenen en niet meer teruggekomen. Eenige dagen daarna is ook de Duitscher Langhirt vertrokken De kist staat nu als groote bezienswaardigheid op de Zaansche tentoonstelling van handel en industrie en is werkelijk een attractie. Dezer dagen is weer een andere, eveneens j Duitsche, combinatie aan het graven ge- j togen en heeft zich andermaal verzekerd van de medewerking van madame Sylvia. De gegraven putten op het kerkhof zijn nog dieper, het werken geschiedt nog geheim zinniger, doch het resultaat is en blijft tot nog toe'water en veen. INBREKER GEARRESTEERD. Te Heerenveen is gevankelijk binnen ge bracht een ongeveer 40-jarige man, ver dacht van inbraken in het najaar van 1929 gepleegd in de garage van Graaf van Lim burg Stirum te Oranjewoud, de Goóp. Zuivel fabriek te Oudeschoot en in twee boerderijen te Katlijk en Bontebok. Bij het verhoor ontkende hij iets van de inbraken af te weten; hij beweerde destijds in Luxemburg vertoefd te hebben en na 1926 niet in deze omgeving te zijn geweest. Verscheidene personen te Heerenveen hebben hem echter in de dagen van de in braken gezien Hij werd met deze personen geconfronteerd, doch bleef ontkennen. De man is daarop in preventieve hechtenis ge steld en zou heden naar Leeuwarden worden overgebracht om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. BRAND. Gisteravond ruim zeven uur werd brand ontdekt in een flesschenmagazijn aan de Van Hogendorpslraat in den Haag. Aanvan kelijk liet het zich aanzien als een kleinen binnenbrand, op de melding waarva.D een motorspuit van den Rijswijkscheweg uit rukte, die echter bij aankomst een zoo felle vuurzee tegenover zich vond. dat onmiddel lijk een tweede motorspuit van de Van der Vennestraat wenschelijk ble»i, al thans de bemanning daarvan, om haar col lega te assisteeren Inmiddels was de bemanning van de eer ste spuit met een kleine en twee groote stralen aan het blusschen getogen en na enkele minuten won zij reeds terrein. Zoo wel aan de achter- als aan de voorzijde werd op de brandende kisten- en stroo- ma9sa het water-offensief voortgezet, met het resultaat, dat na tien minuten geen vlammen meer waren te bespeuren. De tweede spuit behoefde geen water te geven. Er was echter voor de beide bemanningen nog heel wat werk aan den winkel om ruimte te maken in den nog hevig rooken den en smeulenden chaos in het pakhuis. Ook hadden de vlammen het plafond op een plaats doorboord, waardoor deze nog het boven trapportaal hadden verteerd. De mo gelijkheid werd nog aanwezig geacht, dat de brand door kortsluiting in de electrische geleiding in de vloer van de eeTste verdie ping was ontstaan. De juiste oorzaak viel echter nog niet uit te maken De eigenaar van den flesschenhandel, de heer P. M., vertoeft in Duilschland; zijn be. diende was afwezig toen de brand uitbrak, doch arriveerde kort daarop om inlichtingen te verschaffen. Hij had in den laten na middag het perceel verlaten, doch na hem was de compagnon van den heer M. nog in het pakhuis geweest. Men wist echter op dit oogenblik niet waar de compagnon zich bevond. Het pakhuis is vrijwel geheel uitgebrand. In het bovenhuis, waar zich het kantoor der firma bevindt, is de schade gering. VERKEERSONGEVALLEN. Op den hoek van de Willebrordstraat le IJmuiden (Oost) kwamen gisteren twee per sonenauto's met elkander in botsing. Beide auto's resp. eigendom van Mevr Q van U te Bloemendaal en den heer T. G. uit Heem stede, werden zeer ernstig beschadigd Per soonlijke ongevallen kwamen evenwel niet Gisteravond te ongeveer half negen reed zekere O. uit Breda op zijn motor op den rijksweg te Gilzen in de richting Tilburg Op het kruispunt onder de gemeente Gilze wilde bij den in de richting Rijen gaanden vrachtauto van den kolenhandelaar Welters te Gilze voorlangs passeeren. Daarbij kwam O. in botsing met den auto, waardoor hij viel en een zijner beenen verbrijzeld werd. Dr. van Glabeek uit Rijen die de eerste hulp verleende, liet O. naar het ziekenhuis te Breda vervoeren. Gistermorgen kwam een sneltram der G.T.M. te Doesburg in botsing met een auto bus dier maatschappij. De locomotief werd uit de rails gedrukt en zou gekanteld zijn als de trottoirband dit niet had voorkomen. De autobus bleef onbeschadigd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. SCHADE VAN HONDERDEN GULDENS. Herhaaldelijk kwamen bij de Centrale Slachterij van den Noord Brabantschen Chr. Boerenbond te Boxel, klachten binnen van de zijde van grossiers en kleine boeren, dat het te Tilburg afgeleverde vleesch naar rato lang niet zooveel opbracht als te Den Bosch Eindhoven en Nijmegen. Op toevallige wijze heeft men nu de oorzaak hiervan ontdekt. Op het gemeentelijk slachthuis, aan de Enschotschestraat te Tilburg bleek namelijk, dat de bascule niet regelmatig werkte, ver moedelijk doordat het zoogenaamde weeg- blok niet zuiver op het nulpunt was inge steld. Men kwam tot de ontdekking, dat de gewogen varkens ongeveer acht pond minder gewicht aangaven, dan zij in werkelijkheid wogen Maandag alleen reed? haddpn de grossiers en boeren, die de varkens aan de slachters verkoopen hierdoor een schade ge leden van totaal ongeveer vierhonderd gulden. Waar de klachten reeds zoo geruimen tijd binnenkwamen moet worden aangeno men, dat de in totaal geleden schade in de duizenden loopt. Naar aanleiding van een en ander heb ben zich de grossiers thans met een voor loop ig schrijven tot B. en W gewend met het verzoek van gemeentewege schadever goeding te ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5