„BELLE VUE" AGENDA. MUSEA. HEDEN ONTVANGEN: HOEDEN HEMDEN EN DASSEN SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. DE OMGEVING VAN DE TELEMOJO. HEDEN: K a t w ij k-a a n-Z e e (Casa Cara)Spr. d? Zandt van Delft. 7'h uur nam. Zondag. Centx. Isr. Wees- en Doorgangshuis. Ledenvergadering half vijf nam. Haandan. Voorschoten (Raaphorst): Zendings- feest, 2 nur nam. Woensdag. In den Vergulden Turk: Alg. ledenverg. „Leidsche Kunstkring voor Allen". 8.15 uur nam. Pieterskerk: Kerkeoncert „Sur6um CoTda". 8 uur nam. Stedelijk Mnseum de Lakenhal, Lange Seheistraat 2 Geopend in November, De cember, Januari en Februari vao 103 u.; in Maart. April en Mei van 104 uur; in Juni. Juli, Augustus en September van 105 uur-, In October van 10—1 uur Zon dags vanaf halféén Entrêe Zondags koste loos Maandags f 0 26. overige dagen f 0 10 Rijksmnsenm van Ondheden. Rapenburg 28 1 Dec.1 Febr van 103 uur; 1 Febr. tot I April van 104 uur-, 1 April1 Oct van 105 uur; 1 Oct—1 Dec van 10t uur Zondags van 1i uur Entrêe Maan dags f 0 25. overige dagen f 010 Geologisch Mineralogiscb Mnsenm, Garen- markt lederen dag van 9—12 en van 1.304 uur Zondagen gesloten Kosteloos, Efhnopraphisch Mnsenm, Rapenburg 67— 69 en Breestraat 18 Op werkdagen van 10I uur Entree Maandags F'0 25; overige dagen f 0.10. Riiksmnsenm v. Nat. Historie, v d. Werff- park Werkdagen 8.3012; 1.305 Zater dags 8.3012 Kosteloos. Frentenkabiret, Rapenburg 71. Tijdelijk gesloten Herbarinm, Nonnensteeg Dagelijks van 912 30 en 26 uur Kosteloos Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April—30 Sept 96 uur; 1 October31 Maart 94 uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 10—i uur. Kosteloos. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. ..Luror-theater". Stationsweg- Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur ..Trianon-Theater", Breestraat; Bioscoop- tn Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiemalinée. „City-theater" Haarlemmerstr.Bioscoop voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woen- dag9 en 's Zaterdag? matinée te 2 uur. Donderdag: fnst. v. Praeventieve Ge neeskunde: Consultatiebureau voor Alcoho listen 810 uur nam. Den Haag. Scala. Bouwmeester- Revue, „Turf in je ransel". 8 uur. Den Haag: (Dierentuin): Voorjaars- fecst 212 nam. De avond-, nacht -en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Juni (lsten Pinksterdag) a.s. waar genomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502; D. J. v. Driesum, Mare 76. telef. 406. Maandag 9 Juni, 2den Pinksterdag, neemt waar apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523. RECLAME. EEN ZEER APARTE COLLECTIE: •JidBwrdenhuti 1 A.KLAAööZiïö Yiithmarkt 7 LëIDLN. Chr. Geref. Kerk: Zondagcoorm. half tien en nam, 6 uur en Maandagvoorm. halltien, ds. Bijdemast. EvangelisatieZondagvoorm. halltien, de heer l.ijklema van Waddinxveen; nam. 6 uur, ds. Haring van Benthuizen. Salvatori: Zondagvoorm. haiftien, de lieer De Jonge; nam. b uur, ds. Langman van Wassenaar; Maandagvoorm. hall tien, ds. Kiehl van Hazerswoude. Remonstr. Kerk: Maandagvoorm. 10 uur, 'ds. van Nooten. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Zondagvoorm. 10 uir, ds Tonnon; Maandagvoorm. halfelf, ds. Evjkman van Zoeterwoude. DE KAAG. Ned Herv, Kerk: Zondagvoorm. 10 uur, ds. Tonw; Maandagvoorm. 10 uur, de heer Van der Meer van Abbenes. KATWIJK AAN DEN RUN. Ned. Herv. Kerk: Zondagvoorm. halflien eu nam. 6 uur en Maandagvoorm. 10 uur, ds. Bruyn. Geref. Kerk: Zondagvoorm. haiftien en nam. 6 uur, ds. Metering; Maandagvo-irm, 10 uur, ds. Houtzagers van Voorschoten. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk; Zondagvoorm. 10 uur, da de Bruin van Alphen; nam. halfzeven, da Riemens van Leiden; Maandagvoorm. 10 uur, de heer Stroo. Gerei Kerk: Zondagvoorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Haspers; Maandagvoorm. IC uur, ds. Djjk van Laderdorp. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Zondagvoorm. 10 uur en nam. halfacht en Maandagvoorm. 10 nar, ds. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Zondagvoorm. halfelf, lees- dienst; nam. halfacht, ds. Speelman van Nieuw veenMaandagvoorm. halfelf, de heer Kamper van Alphen. Remonstr. Kerk: Zondagvoorm. 10 uur, ds. Mispelblom Beijer. NOORDWUKERHOUT Ned. Herv. Kerk: Zondagvoorm. 10 uur, ds. Schooneveld van Kethel; Maandagv.m. 10 uur, ds. Hofstede. OEGSTGEZST. Ned. Herv. Gem. (Groene Kerkje): Zon dagvoorm. 10 uur, ds. Jansen Schoonhoven. Irene: Zondagnarn. 5 uur, ds. Henne- mann; Maandagvoorm. 9 uur, ds. Jansen Schoonhoven. OUDE- EN NIEUWE-WETERING. Ned. Herv. Kerk: Zondagvoorm. haiftien ea Maandagvoorm. halltien. ds. Proever. RIJNSBURG. Chr. Geref. Kerk: Zondagvoorm. haiftien en nam .5 uur en Maandagvoorm. 10 uur, ds. Jansen van Den Haag. SASSENHEIM Ned. Herv. Kerk: Zondagvoorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp; Maandagvoorm. haiftien, ds. de Bel van Warmond. Geref. Kerk: Zondagvoorm. haiftien eu nam. 5 nur, ds. Kuiper; Maandagvoorm, 10 uur, dezelfde. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Zondagvoorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Hermanides: Maan dagvoorm. 10 nur, ds. van Haaften. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Zondagvoorm. 10 uur en nam. halfzeven en Maandagvoorm, 10 uur, ds. de Looze. Geref. Kerk: Zondagvoorm, 10 en nam. 6 uur en Maandagvoorm. 10 uur, ds. Smidt. Chr. Afg. Gem.: Zondagvoorm. 10 en nam. 6 uur en Maandagvoorm. 10 uur, ds. Grisnigt. Remonstr. Kerk: Zondagvoorm. 10 uar, ds. van Nooten. WARMOND. Nea. Herv. Kerk: Zondagvoorm. 10 uur, ds. de Bel; nam. 6 uur, ds. Mondt van Lei derdorp; Maandagvoorm. haiftien. ds. Kvjj- kamp van Sassenheim. WASSENAAR. Ned. Frot. Bond: Zondagvoorm. haUblf, ds. P. van dei- Veer V3n Draohten. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Keik: Zondagvoorm. hallef ds. EijkmanMaandagvoorm. halfelf, ds. Tonnon van Hoogmade. NED. HERV KERK. Drietal: Te Bemmei, G. Mol, te Heerlen; J. Kloots, te Heukelum; en J. J. Ploos van Amstel, te Rekken (Gld.), Beroepen: Te Den Burg op Texel, Th. J. Mudde, te Musselkanaal; te Bergambacht (toezegging): J. van Amstel (e Putten; te Garrelsweer: J. Sikken, cand. te Groningen; te Streefkerk: C. G. H. Blok, cand. te Delft; te Wilnis: B. van Ginkel. cand. te Zeist. Bedankt: Voor Zierikzee (toez.) dr. J. W. Santberg Ie Delden (O.); voor Vreeswijk dr. Samberg te Delden (O.); voor Vreeswijk ds. GEREF KERK. Beroepen: Te Opheusden, ds. J. Fraanje, te Barneveld. o P. OOSTERLEE f Te Nijmegen is gisterochtend overleden de heer P. Oosterlee, directeur van de vroe gere normaalschool, thans bijzondere kweek school de Klokkenberg aldaar. Met hem is een man van groote beteekenis. vooral op onderwijsgebied, heengegaan. Hij werd 14 Januari 1863 te Valkenburg geboren Zijn opleiding tot onderwijzer ontving hij aan ge noemde kweekschool, welke toen stond onder directie van den heer Gerretsen. zijn schoonvader. Achtereenvolgens was hi) onderwijzer te Zetten, aan het voormalige instituut Noordthey bij Voorschoten, hoofd eener school te Franeker en leeraar aan de Klokkenberg. fn 1905 volgde zijn benoeming tot directeur dier onderwijsinrichting, toen hij den heer Gerretsen opvolgde. De volgende passagierschepen zijn Zater dag 7 Juni in radio-telegrafische verbin ding met de daarnaast vermelde kust- stations en via die stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld door de N.T.M. Radio Holland N.V. Alphacca, Amaralina Radio Buh-eran Scheveningen Radio Commewijne, Rugby Radio Crynssen, Ouessant Radio Flandria, Rugby Radio Insulindc, Sche veningen Radio Jan Piet Goen. idem Johan de Wit. idem Leerdam, St. Geor ges Radio Nipuw Amsterdam, Marion Radio W.C.C Orania. Scheveningen Radio Patria, idem PC. Hooft, idem Pr der Nederl., idem Rotterdam, idem Slamat, idem Statendam, idem Venezuela, idem Volendam, New York Radio WNY. Zosma, Aden Radio. RECLAME. 2211 H^irzySJE.VAH OANUA lar. ...U moet op het echte merk letten f O PO LA kt GTXGQON'NGEN DE ALGEMEENE TOESTAND. De belangrijke wereldvraagstukkon, ondanks vele conferenties, onopgelost - Mr. Limbnrg is pessimist. In de openingsvergadering te Genèvevan den Wereldbond van Volkenbondsliga s, heeft onze landgenoot, rar. Limburg, gisterenden algemeenen toestand onder de ioupe geno men op een toon, die verre van optimistisch moet worden genoemd! In de elf jaren van zijn bestaan zoo zeide spreker heelt de Volkenbund zich in velerlei richting ontvik. keld, terwijl ook sedert de eerste bijeen komst van den Wereldbond van Volken, fcondsliga's te Genève in 1920 vorderingen zjjn gemaakt, doch op verschillende belaag, rjjke gebieden zijn de verwachtingen der volkeren niet vervuld. Vooral de uitslag van het streven naar ontwapening is tea eenen male onbevredigend. Ook de Londen- sche vlootconierentie heeft belangrijke vraagstukken onopgelost gelaten. Zonder be. vredigend resultaat bleven de conferenties voor een wapenstilstand op tarielgebied en voor de codificatie van het internationale recht. De schuld daarvan meende mr. Lim burg te moeten wijten aan de openbare mee ning, die verzuimd heeft voldoenden druk op de regeeringen uit te oefenen. De belangrijkste gebeurtenis op het gebied van de internationale politiek van dit jaar noemde spreker Briand's memorandum vooi d9 organisatie van een Europeescbe fede ratie. In een groot deel der openbare meening is de vrees merkbaar geworden, dat dit plan afbreuk zou doen aan den Volkenbond. Mr. Limbnrg sprak als zijn overtuiging uit, dat Eriand, als een der ijverigste vrienden van dea Volkenbond, de eerste zal zijn, die in een wijziging van zijn plan zal toestemmen, Indien dit gevaar mocht bestaan. Sir Eric Drummond, secretaris-generaai van den Volkenbond, sprak hierna en be antwoordde in het kort de opmerkingen van mr. Limburg, waar die op den Volkenbond sloegen. Bij de critiek op dezen bond, zoo zeide hij, mag «iet over het hoofd worden gezien, dat s edert het bestaan van den Vol kenhond in de behandeling van internatio nale vraagstukken in zooverre een principi- eeie verandering is 'gekomen, dat deze vraagstukken meer dan vroeger in het licht der openbaarheid behandeld worden. DUITSCHLAND. Besluiten van het rijkskabinet Hervor ming dei werkloozenverzekering Ophetiing van communistische bladen. Hot rijkskabinet is gisteren, onder voor zitterschap van dr. Bruning, voor de laatste maai voor Pinksteren bijeengekomen. Olii- rieel wordt gemeld, dat de verscheidene weken geduurd hebbende besprekingen dez rijksregeering over de werkloozenverzeke ring en de overige met den moeilijken eco- nomiscben en iinancieel-politieken toestand samenhangende kwesties ten einde zijn ge. voerd. Het rijkskabinet besloot tot hervor ming van de werk.oozenverzekering in ver strekkende aansluiting op de besluiten der rijksinrichting voor werkloozenverzekering, echter met de bepaling, dat de bijdrage verhoogd zal worden van 3ys op 4yj. De essentieele veranderingen in de wet, waar onder de vaststelling der bijdrage, "jjn be perkt tot 31 Maart 1931. Een verlichting van het huishouden zal dan door een ge lijktijdig ingediend wetsvoorstel betreffen de hervorming van de ziekenverzekering, worder. nagestreefd. Vervolgens behandelde bet kabinet de verdere wetsontwerpen, die moeten dienen om de uitgaven op sociaal gebied en de mindere inkomsten der begrooting te dek ken. Verder werden verschillende middelen besproken tot werkverschaffing, o.a. hel bouwen van kleine woningen; zoo bestaan er plannen tot den bouw van 35 tot 40.000 woningen, waardoor aan ca. 150.000 bouw arbeiders werk zou kunnen worden versciialt. Het kabinet besloot in dit verhand tot in diening van een wet, waarbjj de minister van arbeid gemachtigd wordt tot algemeens regelingen, die de doelmatige aanwending van de beschikbare openbare middelen waar borgen. Een algemeen wegenplan is in bui the genomen. Het verschaffen der daartoe be- noodigde middelen wordt voorbereid. Ten slotte ging het kabinet over tot be- spreking van de mogelijkheid van een alge. meene daling der productiekosten en prg. zen. Deze beraadslagingen worden na Pink steren voortgezet. Ook de onderhandelingen over den in- duslrieelen vrede waarover gisteren méér werd gemeld zijn opgeschort tol na Pinksteren. Naar de „Voss. Ztg." meldt, zullen de communistische partijorganen te Jena, Suhï en Gotha worden opgeheven en de drukke rijen worden verkocht- Ook 'de communisti- scho drukkerij te Leipzig, een der hest in gerichte bedrijven der K.P.D.. zon worden stopgezet. ENGELAND. De hervorming van het kabinet Pogingen tot opheffing van den nood in den landbouw De regeering tegen het Tnnnelplan. In verband met de hervorming van Mac Donald's kabinet heeft de koning de benoe mingen goedgekeurd van J. H. Thomas tot minister van dominions; van Vernon Harts horn (lid van de commissie van Simon) tot lord grootzegelbewaarder in de plaats van Thomas; van dr. Cristopher Addison tot mi nister van landbouw en visscherijen, in de plaats van Noel Buxton,, die is afgetreden; van Graaf de la Warr tot parlementair secretaris van hel departement van land bouw en plaatsvervangend minister van visscherijen: van Lord Marlcy tot parlemen tair onderstaatssecretaris van oorlog in de plaats van graaf De la Warr; van Emanuel Shinwell lot minister voor mijnwezen in de plaats van Ben Turner, die is afgetreden; en van Stephen Sanders tot financieel secre taris van oorlog in de plaats van Shinwell. Lord Passfield blijft minister van kolo niën. Thans is ook de brief gepubliceerd, waarin Noel Buxlon ontslag vraagt als minister. Hij schrijft aan den premier, dat zijn gezond heid hem niet langer in staat stelt zijn ambt waar te nemen. In zijn antwoord wijst Mac Donald op de verdiensten van Buxton als minister, speciaal de instelling van wette lijk vastgestelde loonen voor landarbeiders cn van een bemarktingsafdeeling aan zijn departement. Zooals men weet is Noel Bux ton deze week tot peer verheven. Mac Donald heeft gisteren in het Lager huis meegedeeld, dat hij tot de leiders der oppositie partijen, Baldwin en Lloyd George, de uitnoodiging gericht had om gezamenlijk te willen beraadslagen over de mogelijkhe den tot opheffing van den nood in den land bouw. Lloyd George had zich onmiddellijk bereid verklaard, Baldwin had eenige nadere ge gevens gevraagd, die hem verstrekt zouden worden. In het Lagerhuis heeft de premier verder meegedeeld, dat de régeering zich tegen den tunnel onder het Kanaal verklaard heelt. Hij voegde er aan toe, dat hij meende dat de publieke opinio voor het plan ook zeer verdeeld was, maar als de beide partijen der oppositie op een behandeling in het Huis stonden, zou hij hiertoe gelegenheid geven. De redenen, waardoor de regeering zich bij haar besluit had laten leiden, waren in een witboek opgesteld, dat gisteren onder de leden van het Huis verspreid zou wordsn. Sir Austin Chamberlain deelde in het La- gerhuiq, na Mac Donald's verklaring, na mens de conservatieve partij mede, dat ver schillende leden van de oppositie het met de beslissing van de regeering een9 waren. In tegenwoordigheid van mevrouw Fooh en haar twee dochters, prins Arthur van Connaught, den hertog van Connaught, mi nisters, staatslieden, diplomaten, hooge offi cieren van land- en zeemacht en een talrijke menigte heeft de prins van Wales gisteren het standbeeld van maarschalk Foch in Grosvenor Gardens tegenover het Victoria- station te Londen onthuld. Do prins bracht uit naam van het Britsche volk ontroerd hulde „aan den grooten sol- daal van Frankrijk", „den grootsten mili tairen meester van zijn tijd, die de verbon den legers tor overwinning voerde, maar in het uur dier overwinning nieis anders dan een duurzamen vrede nastreefde". OOSTENRIJK. De ontwapeningswet aan de orde - Rede van dr. Scbober. De beraadslagingen over de ontwapening?, wet zijr. begonnen! Zij worden gevoerd in de juridische commissie van den Natioaalen Kaad. Bp den aanvang heelt bondskanselier Schober, die met de meeste andere ministers aanwezig was, het woord gevoerd en er den nadruk op g'élegd, dat het regeeringsvoor- stel een noodzakelpe uitbreiding is van de bestaande wetten. Hjj wees er op dat de toestand des lands in den vorigen zomer een Oostenrpksche leening niet bijzonder aanbevelenswaardig heeft gemaakt. Enkele dagen na zjjn ambtsaanvaarding was hij er van op de hoogte gesteld, dat toonaangeven de kringen in het buitenland zich tot hun regec-ringen hadden gewend met het ver zoek in Oostenrijk te intervenieeren, tenein de de gevaren, die van het Centrum van Europa misschien ook de omliggende sta ten zouden bedreigen, nog tijdig af te wen den. Zijn regeering heeft bereikt, dat de interventie niet plaats gevonden heeft. In. tegendeel, een vriendschappelijke vrhou- ding is gevolgd. Men is tot de opvatting ge komen, dat men deze regeering zooveel vertrouwen moet geven, dat een interven, tie overbodig wordt. Na de grondwetsveran dering, zijn de vriendschappelijke raadge- vingen van de buitenlandsche regeeringen herhaald. In de Haagsche Conferentie is dit probleem eveneens in particuliere gesprek ken te berde gebracht. Men had spr. ei opmerkzaam op gemaakt, dat vooral de bui tenlandsche financieele kringen de toestan. den in Oostenrijk opmerkzaam gadesloe gen. Spr. heelt echter steeds de meening verdedigd, dat het hier een binnenlandsche aangelegenheid van Oostenrijk betreft, is tot de overtuiging gekomen, dat de v-«. trouwenskwestie een nog veel grootere tii speelde en dat het noodzakeipk was de beslaande wetten met nog een wet te ver. volmaken. Bij andere gelegenheden beeft hij geweigerd stadhouder van het buitenland in Oostenrijk te zijn, hetgeen hij ook in dit geval weigerde. Derhalve heeft hij den Ge. zant te Genève gemachtigd den Secretari,. Generaal van den Volkenbond te verzoeken, de nota nog voor den lsten Mei te publi. ceeren. Hierdoor werd bereikt, dat de Oen. tenrjjksche leening onmiddellijk zal aanslui. ten bjj de Duitsche. ITALIË. Invoerrechten voor graan- en meelprodncten verhoogd. Een bericht van het Holl. Nieuwsbureau uit Rome meldt, dat het invoerrecht voor graan is verhoogd met onmiddellijke ww. king. Ook dat voor meelproducten wordt verhoogd. Men hoopt ex in te slagen ds broodprijzen op hetzelfde peil te houden. CHINA. De positie der regeeringstroepen critiek. Enkele vage tegenspraken zijn niet ia staat den stetiigen indruk weg te nemen, dat het er met de regeeringstroepen wei. nig gunstig vóór staat. „Wij komen vooruit", seinen de beve.hebbers zoo nu en dan, maar uit de veel uitvoeriger en nauwkeuriger me. dedeelingen van de tegenpartij, blijkt toch wel het tegendeel. Ten Zuiden van Hankow wordt de positie der regeeringstroepen cri- tiek genoemd. Hochien, de gouverneur van de provin. cie Hoenan, heeft, daar het hem niet m». gelijk was de verdediging te orgamseeren, zijn ontslag genomen. De druk van de Noordelijke legers op Tsi. nan wordt dagelijks sterker. De overheden ontruimen de stad. De Oostelijke voorstad is in brand gestoken en duizenden huizen staan daar in vlammen. De buitenlanders te Tsinan hebben van ds Noordelijke troepen een officieele aanzeg, ging ontvangen, dat het plan bestaat om de stad te bestormen. De buitenlanders moeten daarom de stad verlaten of anders de Zuidelijke troepen bewegen om zonder strijd terug te trekken. RECLAME. HOTEL - CAFE RESTAURANT STEENSTRAAT 59 - TELEF. 126 Sinds wij de ORCHESTROPE, het wonder der techniek in ons Restaurant hebben opgesteld, zijn wij in etaat onze Cliënteel) den geheelen dag mnzlek op elk gebied Ie verechaiien. Komt U ook eens luisteren 1 DE STREEK DER JONGSTE UITBARSTING Over een berg op Java, zelfs een van bijna 2000 meter, wordt niet gesproken tenzij hij zich ernstig laat hooren en gevoe len. De Telemojo, een en al rust, werd niet genoemd en zijn naam werd slechts uitge sproken door de bezoekers van een landelijk hotelletje, die wel de Telemojo op wilden, een uitstap voor een voormiddag. Nu hij onlangs op het onverwachtst een ontzaglijke golf van modder uit zijn inge wand heeft uitgeworpen, is hij opeens een machtige geworden, tot wien aller oogen in de omgeving opzien en omtrent wiens ge draging eiken dag berichten worden afge wacht cn. gevreesd. Hij is met één slag op gelijke lijn gekomen met die kolossen, die steeds werkzaam zijn en van tijd tot tijd rommelen en schudden of zelfs een vun- gen gloed op hun kruin dragen. En er is er een in de buurt, die steeds do vrees gaande houdt, de Merapi. Trekt men een lijn van Semarang zuid waarts tot Jogja, dan kan men zich langs die lijn een weinig westwaarts drie vulka nen denken van noord tot zuid: de Oenga- ran, de Merbaboe en de Merapi. Oengaran en Merbaboe hielden zich al zóó lang stil, dat men ze voor gedoofd houdt, maar de Me rapi werkt steed9. De Telemojo is een voorberg van de Mer baboe en juist hij heeft zich nu doen ken nen als geenszins gedoofd. Het onheil-, onlangs aangericht, is in zijn soort heel matig. De modderbandjirs zijn in den regel als vulkanische uitbarsting groo- ter en heviger. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat de menschen van het dorpje Lika- san een ware ramp hebben ondergaan en men moet een Javaanschc gemeente hebben gezien in de ure van groot bandjirgevaar om te weten hoe wanhopig en hoe ontredderd de menschen zijn. Bij de nadering van wa ter- of modderstroom wordt alarm geroepen en in hun verschrikking zijn de meesten h hoofd kwijt Men grijpt uit de huisjes nulte- looze dingen en vergeet naar een kind om te zien Ofschoon de desa-menschen alle pa den in alle richtingen kennen en ze in dof- kersten nacht kunnen vinden, is het in groot gevaar alsof zij een vreemdeling zij" '■tt eigen buurt en zij loopen rechts cn links gejaagd en stuurloos. Daarom is hc-1 ecu bijzonder geluk, wanneer er ouderen of hoof1- den tegenwoordig zijn, die dan wel besef fen dat men het hoofd er bij moet houden en die de menschen weten te dwingen naar den weg tot behoud Wie zich herinnert de uitbarstingen van de Keloet, in twintig jaar twee zware weet ook hoezeer de modderbandjirs toen vetl meer offers eischten, modderbandjirs w zelfs het stadje Blitar bereikten. Wie niet 2-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2