DE WEDSTRIJDEN VAN „HOLLANDIA" Go Ahead Voetbalkampioen van Nederland. 71ste Jaargang Maandag 2 Juni 1930 No. 22 De Zeilwedstrijden. Het voornaamste nieuws van heden. tbim TELEFOON DlRfèn ADMIN. 25ÜO BED. 1507 iiiiiumiuumuiiuiiHiiuujiniiiiiiiiiiiiiiiiiiMiHiiuiiiiiiul Njord wint drie eindwedstrijden w.o. het hoofdnummer. De Vliet boekt eveneens successen. Hollandia bij de zeilwedstrijden snelste der Regenbogen De Hollandia-roeiwedstrijden 1930 be- hooren weer tot het verleden en met vol doening mag worden geconstateerd, dat de organisatie voortreffelijk is geweest en alles naar wensch is verloopen. Voor ons Leide- naars geven de uitslagen wel in bijzondere raafe reden tot tevredenheid, immers wisten ce Leidsche studenten drie eerste prijzen in de wacht te sleepen, n.l. in de nummers Jonge Vier B, Oude Skiff en last not least, in het hoofdnummer: de Oude Acht. En zonder ons aan Leidsch chauvinisme «chuldig te maken, mogen we zeggen, dat de drie races, waarin een Njord-ploeg de zege wist te behalen, de beste waren van het geheele programma. N'jord's jonge B overwon in een stijl, die aller bewondering afdwong én de beide an dere overwinningen werden na een zeer spannend verloop, eerst op de laatste meter9 voor de finish behaald, dank zij een groo- lere Ausdauer van de Leidsche 9tuds dan waarover de tegenstanders bleken te be schikken. Alleen de Oude Vier stelde bitter teleur, door zich door de Laak te laten kloppen en van D.T.R.V. niet dan op het uiterste nip pertje te winnen. Ook de Leidsche dames hadden succes. Mej, Posthuma won het nummer dames- stijlroeien oude skiff, terwijl de acht, even eens in prima stijl zegevierde. Voor het verloop der vérdere wedstrijden .verwijzen wij naar onderstaand verslag: Jonge Skiff A boei 1. Die Leythe (B. iïauta), 2. Triton (Tjalma). Na een gelijke start nam do Triton-skif- I feur door een iets hooger tempo de leiding en hoewel Nauta kranig partij bleef geven kon hij toch niet verhinderen, dat Tjalma in het laatste rechte eind zijn voorsprong, ttelke tot dusverre 1 lengte had bedragen, .vergrootte tot 4 lengten. De tijd van den winnaar was 8 min. 312/5 sec., die van Nauta 8 min. 40 4/5 s. Even na de finish werd Tjalma aangeva ren door een motorschuit, waardoor zijn boot ernstig werd beschadigd. Hulpvaardige handen trokken deii drenkeling spoedig bin nen boord. Jonge Vier A: 1. Nereus, 2. Triton, 3. Argo. Triton en Argo namen door een hooger lempo dan Nereus direct na het startsein den kop. Tegen de verwachting in hielden de Utrechtenaren over de geheele baan een tempo van 36 slagen per minuut vol. Ne reus zette eerst in het laatst van de race op, doch toen was het te laat om Argo nog te kunnen achterhalen. 1. Triton in den fraaien tijd van 7 min. 25 sec.; 2. Argo in 7 min. 37 sec.; 3. Nereus (1 lengte). De winnaars waren: P. van Heeteren, hoeg, W. J. Brouwer, Chr. de Jong, F. Molt- Zer. slag, D. Croll, et. Jonge Twee B: 1. Willem Hl, 2. de Hoop. De Hoop-ploeg had tot driekwart van de baan de leiding; toen kwam Willem III ge lijk om vervolgens gemakkelijk te winnen in 8 min. 38 2/5 sec.; 2. de Hoop in 8 min. «4/5 sec. De winnaars waren: H. J. Bols (boeg), D. de Zwart (slag), L. K. Sie (st.). Oude Vier: 1. Njord, 2. de Laak. 3. D.T.R.V. (buiten mededinging). Na de start trokken de Laak en D.T.R.V. er meteen tusschen uit; de Duitschers hiel- uep zich kranig, doch hadden geen fut ge noeg om Veerstand te bieden, toen de Laak °P 1000 M. hen met eenige „harde" slagen passeerde. In prachtige stijl roeiende, ver grootte de Laak haar voorsprong tot 3 •'ngtcn, terwijl Njord met een uiterste krachtsinspanning erin slaagde de Duit sers een halve lengte achter zich te laten. 1- de Laak in 7 min. 18 1/5 sec.; 2. Niord ln 7 min. 26 3/5 sec. De winnende ploeg was als volgt samen gesteld: P S. Ileerema (boeg), R. E. J. Weber, H. M. Boers, G. Slotboom (slag), N. Slotboom (èt.). Damesstijlroeien Oude Skiff: 1. de Vliet. 2 de Laak. innaar de Vliet (mej. J. H. Posthuma). Damesvieren. Waar dit de eerste race u,or•dames was. die hier te lande werd ver- r"p|fl. bestond hiervoor begrijpelijkerwijze 8roote belangstelling. Df' W illem Ill-ploeg was iets eerder weg ei1 stond de leiding niet meer af om ten slotte met vrij groolen voorsprong de finish te passeeren in den tijd van 3 min. 41/5 sec.; 2. Dord in 3 min. 14-2/5 sec. De winnende ploeg, bestaande uit de da mes F. lyi. Schroder (boeg), A. Vriend, N. Slag. R. Kayser (slag) en A. B. M. Peters (stvr.) werd met kransen omhangen en roeide een eerebaantje. Jonge Acht B. 1. Nereus, 2. Laga, 3. Triton. Alle drie de ploegen startten met een hoog tempo, waarbij Laga zich iets naar voreniwist te werken. Op 1000 M. was Laga een neu-slengte voor op Triton en Nereus en eenige „harde" gaven den Delftcnaren een halve lengte voorsprong. In de eind spurt liep Laga nog iets uit en won met ruim een lengte in 6 min. 401/5 sec.; f Triton in 6 min. 44 3/5 sec.3. Nereus (3/4 lengte). Do winnende ploeg bestond uit: C. van Leeuwen (boeg), J. Stenger, C.G. Heyning, K. A. Poortman, M. T. Lambrechtsen, J. A. Verstecgh, D. L. Asjes, W. Geurts (slag), D. Wester veld (st.). Oude Skiff. 1. Njord (O. A. v. d. Meét); 2. Nereus (L. H. Levie). Kort na do start nam Levie de leiding 'en na 500 Meter lag de Amsterdammer M '4 lengten voor, zoodat iedereen geloofde in oen hoofdstedelijke overwinning. Maar v. der Meer dacht er anders over. Op 500 Me ter voor do finish, toen hij nog circa lengten achter lag, voerde hij het temp? op. Iedere slag bracht hem iets dichter bij zijn tegenstander, die allo moeite deed om den afstand to bewaren. Edoch, langzaam maar zeker liep de Leidcnaar in. Op '25 Meter voor de finish bedroeg zijn achter stand nog slechts 1/2 lengte: Van der Meer gooide er nog een laatste schepje op efl juist toen hij den Amsterdammer eenige metera voor de finish passeerde. Net deze loopen. Dank zij z'n kranige eindspurt won Van der Meer met. 1/2 lengte in 8 min. 26 1/5 see.2. Levie in .8 min. 28 3/5 sec. Dubbel scull. Nautilus (tow over} in 8 min. 6 1/5 sec. De winnaars warenM. Frankfort, (bg.) en B. O. de Mooy (sl.) De Willem III roeiers Alofs en Jens wa ren zoo bereidwillig als tegenpartij te fuo- geerenze hielden zichkranig, doch de meerdere geoefendheid der Nautilus-men- sohen gaf den doorslag. De tijd van Willem III bedroeg 8 min. 16 2/5 sec. Damesstijlroeien Oude Vier. 1. Laak, 2. Dord, 3. Spaarne Uitslag: 1. Spaarne (mej. N. van Par- reeren, boeg. mej. T. Timmermans, mej. C. Brakel, mej. E. B. Vifnema slag. mej. F. Polderman (stuurvrouw). 2. Laak; 3. Dord. Dames double scull. Nautilus (row ovct). De ploeg bestemd uit mej. L. v. d. Hoeven (bg.) en mej N. Jon gort (sl.) Dames achten. 1. Vliet, 2. Nereus. Hoewel do Vliet voor dit nummer alleen stond ingeschreven, werd in allerijl eer. Nereus-pioeg in elkaar gezet om partij t" geven. Ónder deze omstandigheden viel hot' de Vliet niet moeilijk de overwinning te behalen. Maar dat neemt niet weg, dat do Leidsche ploeg een uitstekenden indruk maakte. Als zoovele anderen hebben ook wij in principe een afwijzend standpunt in. genomen tegen raceroeien door dames. Maar na de wedstrijden van Zaterdag moeten we eerlijk toegeven, dat er heel wat meer actie inzit dan in het gewone stijl- roeien. Waar de baanlengte slechts 800 Meter bedraagt, moet een ploeg al werke lijk heel weinig geoefend hebben, wil ze bij de finish uitgeroeid zijn en daardoor komt het raceroeien in dezen vorm prao- tisch neer op stijlroeien in sneller en daar door aantrekkelijker tempo. Zooals gezegd, maakten de Leidsche dames een uitsteken den indruk, hoewel ook een woord van lof toekomt aan de Amsterdamschc dames, die gezien de heterogene samenstelling van de ploeg, allerminst een mal figuur sloegen. De winnende dames warenH. Spaarsraren boeg, F. Ie CosquinoDe Bussy, H. M. A. Land, J. H Posthuma,E. J. Schuurman, A. A. P. Couvée, J. H. Uden van Drooge, K. Akkerman (slag), H. D. Goddard (st.vr.) Oude Acht (hoofdnummer): 1. Maas, 9. Laga. 3. Njord. Onder overweldigende belangstelling werd tenslotte het hoofdnummer verroeid. En dat hoofdnummer is een race geworden. waaraan we nog lang zullen blijven terug denken. Njord won en vrijwel op dezelfde wijze, waarop Van der Meer in het num mer oude skiff zegevierde. Dc Leidenaars waren met een tempo van 36 slagen het eerste weg; Laga en Maas sloegen iets lager, maar alras namen de Delftenaren den kop, terwijl Njord en de Maas boord aan boord bleven. Gedurende de eerste 1500 Meter lag Laga 1/2 lengte voor op Njord, dat op zijn beairt. Maa« weer 1 rQ lengte achter zich liet. Zou Laga na de Jonge Acht A en B thans ook op het hoofd nummer beslag leggen! Het had er alle schijn van, want op 200 meter voor dc finish was do oositie nog ongewijzigd. En toen begon Njord to spurten; Laga probeerde het- ook nog even, maar kon het tegen de taaie Leidenaars niet volhouden. Njord liep ziendeToogen in, maar zou de afstand tot do finish nog voldoende zijn om den ach terstand in te halen. De Njord-roeiers trokken met een laatste krachtsinspanning aan de riemen; 3 Meter voor de finish lagen do booten naast el kaarLaga was óp en met 1 Meter voor sprong ging Njord onder daverend gejubel van alles wat Leidsch student heette, als eerste door de finish. 1. Njord in 6 min. 46 1/5 6ec.2. Laga in 6 min. 47 2/5 sec.3. Maas (l lengte). De winnaars waren: S. W. Tromp boeg, C. A. van Hees, H. Beucker Andreae. J. A. James, F. H. C. Gaymans, H. M. C. Poort man, J. J. Vriesendorp, R. O. TT. F. Werd- muller von Elgg (slag), L. S. Sie (st.) Direct na afloop heeft dc voorzitter van „Hollandia", de heer II. Fokker met, een toepasselijk woord de prijzen uitgereikt. i Do zeilwedstrijden op hot Braassomer- raeer sluiten ieder jaar het Hollandia-feeat, dat ditmaal reeds op Hemelvaartsdag is in gezet. Do belangstelling van deelnemers en publiek is er echter gewoonlijk heel wat minder groot dan langs de boorden ran den Rjjn bij 's Molenaars, waar somtijds duizen den zich in enerveerende spanning verdrin gen om den strijd der favorieten te aan schouwen! Nu is de zeilsport niet direot een sport, welke tot luidruchtige Uitingen van enthousiasme aanleiding geeft, doch het kan toch niet worden ontkend; cat da belangstelling voor dit deel van het Hollan- dia-festijn eigenlijk ieder jaar weer teleur stelt, al moge het dan in het grijs verleaan aanmerkelijk beter zijn geweest. Zóóver ia het bereids gekomen dat er van afgezien was een volgboot te laten varen van Lei den, via Alphen,, naar het meer, en het gevolg was dat al diegenen, die andere jaren uit hoofde van hun lidmaatschap op de gioote Volharding-boot 3e races vólgden, voor zoover zulks mogelijk was, thans rus tig thujp konden blijven. Helaas wa3 de Pers in een minder gunstige positie. Op haar aandringen bracht een particulier, ao vliegenier Sillevis, haar in z'ijn fraaie mo torboot van Oudewetering naar het start- terrein, dat anders niet t« bereiken is, en voor do rest moeeten de heeren van de krant zelf maar zien hoe zij iets opstaken omtrent het verloop van de wedstrijden. Vanaf de twee aan elkaar gebonden zol derschuiten (met den wat overdreven moeien naam van: bestuursvaartuig betiteld), waar verslaggevers en fotograven den geheeien dag mochten vertoeven en waar behalve voor hei bestuur en bijbehoorende familie leden eten nog drinken te bekomen was, waren start en finish te aanschouwen, doch ecu boot om do races te volgen ontbrak. In don middag werd dit „beter" en werd do sleepboot, bestemd om de kleinere scheep jes to volgen, op Pers en fotograven los gelaten! Niet echter om te kijken naar den kamp van Zesmetors, Regenbogen <.1 U-booten, doch om te varen terwijl geen enkei ander schip meer in de baan was achter een viertal groote boeiers, welker verrichtingen den toeschouwers slechts ma tige belangstelling inboezemden, hoe into. ressant zij op zichzelf dan ook mochten zijn. Ten slotte kon nog de race der jollen ge volgd worden, doch daarmede was 3e maat der welwillendheid tegenover de Pers, wier medewerking men anders zoo gaarne in roep;, dan ook volkomen vol, en zelfs heeft het moeite gekost om de sleepboot Ter be- schikking te krijgen, teneinde na afloop het gezelschap terug to brengen naar de jacht haven Indien Hollandia inderdaad prijs stelt op een verslag, zal zjj in dit opzicht toch wer kelijk haar organisatie dienen te herzien. De toestand van thans is niet houdbaar! Hieronder laten wij thans de uitslagen volgen. Slechts zij er nog op gewezen dat 9a proef met het wedstrijd-nummer voorcano's op een mislukking is uitgeloopen ten ge- vclgc van den zeer harden wind. die de hoo- ge golven in de bootjes sloeg en oorzaak was dat negen van de elf deelnemers uoor volgbooten nit het water moesten worden opgepikt! De uitslagen luiden als volgt: 45 Meterklasse, len wedstrijd: 1. Benati. II (B. Fenenga), T.19.3.; 2, Föhn (P. Mole naar), 1.19.21. 2e wedstrijd: 1', Föhn, 1.19.32; 2. Benati II, 1.19.48. Zesraeterklasse, le wedstrijd: 1. Lou (Os car Nathan), 1.18.18; 2. Kitty (Van Aspe- ren), 1.18.29; 3. Braassemermeer (Hans Na than), 1.19.11. 2o wedstrijd1'. Kitty (W. Schouten), 11 10.16; 2. Lou, 1.17.39; Braassemermeer, opgegeven wegens het raken van een boer. Regenbogen, le wedstrijd: 1. Hollandia (C. van Staveren), 1.26,43 2. De Leede 111 (W. V. d. Mey), 1.28.29 3. Karekiet (J. M. van Ryn), 1.19.1; 4. Ariola (C. A. Schoe- maker), 1.83.2. 2e wedstrijd: 1. Hollandia, 1.29.13; 2. Jan (H. Veldhuizen), 1.30.33 3. De I^ede m. 1.31.27: 4. Karekiet, 1.31.51. i2-voetsjollen, le wedstrijd: 1. Mieke (W. Pakker), 0.53,27 2. Hunter (G. F. Bohré), 0.54.16; 3. Mamselle X (A. Eakker), 0.54.29; 4. Kever (H. Crommelin), 0.54.51. 2e wedstrijd: 1. Hunter. 0.56.9; 2 en 3, Vivo (O. G. ter Gast) en Mieke (W. Bakker), 0.57.22; 4. II. Tigretto (D. Rutgers), 0.57.46. 12-voetsjolien, gevaren 'door dames: 1. Dobbertje (mej. G. Oudshoom), 0,54,59; 2. Mieke (mej. M. Roozen). Cano's: 1. Snuffel (M. Ruytenachildtl, 1.3. 56; 2. Watergeus (G. Landsman), 1.26.8. Groote boeiers: 1. Offemia (Graaf v. Lim burg Stirum), 1.26.57 2. Salamander (Schuyl), 1.31.5; 3. Seven Bells (Keus). DOOR EEN 4—1 OVERWINNING OP VELOCITAS. Ajax won met 72 van Willem II. Go Ahead is kampioen van Nederland! Maakte Ajax de Willem Ilers af, Go Ahead deed met minder fraai werk en won met 41 van Velocitas, De Devenlenaren bereikten daarmede een puntenaantal van 10 en zijn daardoor kampioen. Het is thans voor de derde maal, dat Go Ahead den titel verovert, n.l. in het seizoen 19161917, 19211922 en in dit seizoen. Vooral in deze kampioenscompetitie heeft het geducht gespannen. Na een uitstekend begin brachten Ajax en Velocitas eenige deuken in den opmarsch. Maar na de laatste overwinning op Blauw-Wit en gisteren in Groningen op Velocitas eindigt Deventer definitief als eersle. De laatste ontmoeting Willem IIVelocitas is nu niet meer van belang. De stand is nu: gsp. gew. gel. verl. pnl. v.-t. Go Ahead 8 4 2 2 10 15—13 Ajax 8 4 1 3 9 19—8 Velocitas 7 2 3 2 7 10—16 Willem II 7 2 2 3 6 14—15 Blauw Wit 8 2 2 4 6 8—17 VELOCITAS—GO AHEAD 1—4. Ofschoon zich omstreeks één uur boven Groningen 'n klein onweersbuiljc ontlastte, waarbij een grooie hoeveelheid regen viel, was de belangstelling voor den kampioens wedstrijd VelocitasGo Ahead grooter dan ooit te voren in Gronigen het geval is ge weest. Reeds lang voor den tijd was er in het Be Quick Stadion geen plaatsje meer te krijgen. Er waren wel tc veel plaatsbewij zen verkocht, waardoor er voor de over dekte tribune een groot aantal stoelen moest worden neergezet, hetgeen het uitzicht van dc tribune belemmerde. De regenbuien hadden inmiddels het veld uiterst glad gemaakt, waardoor het spel veel te lijden had. Ook de belangrijkheid van den wedstrijd droeg er toe bij, dat er weinig fraais werd geboden. Het was dikwijls niet meer dan een zenuwachtig heen en weer trappen. Een gunstige uitzondering vorm den de gebroeders Halle bij Go Ahead, ter wijl eveneens goed werd gespeeld door den groen-witten vleugel MeulemaBonsema. Niettemin mocht de overwinning der Deventenaren stellig verdiend worden ge noemd. De volgende elftallen stelden zich onder leiding van Chr. Aerts (A'dam) op: Velocitas: Hozcma De Wolf Sr. Witlox De Wolf Jr. Zuidema Knol Fransen v. d. Velde Bonsema Nuininga Meulema 0 De Vries Stenvert Brilleman J. de Kreek Th. de Kreek Romeyer J. Halle Schimmekes Udink Brookman L. Halle Go Ahead: Velocitas is aanvankelijk het meest in den aanval. Na zes minuten spelens schiet van der Velde goed in, doch Halle stopt ten koste van een corner. Bij de talrijke aan- Da roei- an zedlwedatrijden van Hollan dia; successen van Njord. Go Ahead ia voetbalkampioen van Neder land. De Leidsche Lawntennie-club kampioon van haar afdeeling. Nederland met 32 geslapen door Tjecho- Slowaktje in den wedetrijd voor den Devis- Cnp. De keeper, dfc niet ronder geluk zijn doel echoon hield. vallen van Go Ahead, die volgen, onder scheidt zich de groen-witte back Witlox, die telken male opluchting brengt. Hij ver goedde veel van het zwakke spel vaa zijn partner de Wolf Sr. Geleidelijk komt Velo citas er beter in en na 20 minuten valt Velocitas onverwacht aan. Halle loopt uit, van de Velde schiet in, doch een dor Go Ahead achterspelers weet den bal juist weg te tippen. Drie minuten later wordt een wijfelen van do Wolf Sr. Velocitas nood lottig. Th. de Kreok profiteert er van als hij den bal ontvangt. Hij schiet deze van vlak voor doel onhoudbaar in (01). Drie minu ten later onderneemt Bonsema een snellen aanval, welke hij met een Bcherp schot be sluit, dat Hallo te machtig is (11). Er is oen 40-tal minuien gespeeld, als Bonsema L. Halle uit doel heeft gelokt. De Velocitas- man schiet naar het verlaten doel, doch de bal rolt juist naast. Na de thee volgt na 8 minuten een aan val der Deventenaren. De Velocitas-achler- spelers blijven even staan, wegens ver meend buitenspel, doch Brilleman treuzelt niet, loopt door en profiteerendc van de ge legenheid maakt hij het tweede doelpunt, dat niet onhoudbaar schijnt te zijn (12). Velocitas pakt hierna goed aan, doch als succes uitblijft verslappen de groen-willen en geleidelijk neemt Go Ahead het spel in handen om de laatste 30 minuten vrijwel steeds het sterkst te zijn. Het derde doel punt kwam uit een scrimmage na 20 mi nuten spelen, gescoord door Brilleman (1-3). Velocitas probeert weliswaar nog alles, wijzigt het elftal,-doch het juiste schot ont breekt. Drie minuten voor het einde vol trekt Jan de Kreek het vonnis door epn voorzet van Stenvert met een lange schui ver in de hoek te plaatsen fl4). AJAX—WILLEM II 7—2. Een zonderling verloop heeft de laatste kampioenswedstrijd te Amsterdam zeker gehad. Het begon met een beslist over wicht van Ajax, zeker een kwartier, waar in Van Recneti c.s. het niet konden vin den. En twee aanvallen van' Willem II leverden daarna evenveel doelpunten op. Een 2—0 achterstand in oen kampioens wedstrijd kan somtijdB fnuikend voor den- gene, die achterstaat, zijn. Niet alzoo t>if Ajax. Het werkte wel eenigszins deprimec- rend, maar de middenlinie komt den lof' toe den moed niet te hebben laten zakken en dit drietal zette de voorhoede steeds aan hot werk. En weer kwam er een Am- sterdamsch overwicht, dat nog voor dc pauze beloond werd met een tegenpunt. De aanvang van de tweede helft was sensationeel. Van den aftrap ging Van Rce- nen c.s. er van door en het leder lag ach ter van der Aa. En nog geen minuut later herhaalde zich het zelfde spelletje en een 21 achterstand was omgezet in een 32 Ajaxvoorsprong. En met dezen voorsprong ontwikkelde Ajax een spel, dat Willem II te machtig bleek. Toen na eenige minuten nummero vier in Van der Aa's doel was gedeponeerd, was het gedaan en kalm brachten de Ajaxieden den stand op 72. Even goed had de score overigens 10i kunnen geweest zijn, want de Willem II achterhoede was er finaal uit en vertoonde onrustbarend veel open plekken. Wanneer wij beide ploegen beschouwen in verband met het gisteren vertoonde «pel, dan valt al dadelijk bij de Amsterdammers in het oog, dat er één linie superieur was, n.l. de middenlinie. Niet zoozeer individueel hebben de drie middenspelers uitstekend gespeeld, maar qua linie was ze bet.er dan

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 11