71sle Jaargang ZATERDAG 31 MEI 1930 No. 21535 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel root advertentiên uil Leiden en plaatsen waai agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week70 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, peT week „0.18 Franco per post f. 2 35 -f- portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DE LUSTRUMFEESTEN. In een gisteravond onder leiding van den heer J. Bronsgeest gehouden vergadering van de bewoners der 1ste Groenesteeg zijn reeds voorloopige besprekingen gevoerd. De buurtcommissie 1ste Groenesteeg is als volgt samengesteld: J. Bron9geest, voorzitter; J. v. Leeuwen, secretaris; P. Burgerhout, penningmeester; P. Jasperse, commissaris; A. Dreef, com missaris. „MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX". Algemeene jaarlijksche vergadering. Gisteravond is in den foyer van de Stads gehoorzaal de algemeene jaarlijksche ver gadering gehouden van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix". Na de opening door den voorzitter, prof. dr. W. van der Woude, las de secretaris, mr. H. A. Sijpkens, de notulen, die onveran derd werden gearresteerd. De kascommissie bracht bij monde van 'den heer v. Eijk verslag uit. Alles was in de beste orde bevonden, zoodat de penning meester onder dank voor zijn gehouden, be heer hiervan werd gedechargeerd. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredenden, de heeren prof. dr. W. v. d. Woude, Jos. M. Rademaker en W. van der Laan herkozen. De heer ir A. M. Touw was niet her kiesbaar. In zijn plaats werd gekozen dr. P. T. Holst Weber. Daarna hield de voorzitter zijn gebruike lijke rede over de gebeurlijkheden van het afgeloopen jaar, waaraan we het volgende onlleenen: ,Het jaar is voor M.S.G. en haar school arm aan bijzondere gebeurtenissen geweest. Spr. herdacht met ekele woorden den ver scheiden oud-directeur, den heer J. Verwey de Winter en herinnerde voorts aan het eerste proces, dat Mathesis bezig is te voe ren, een novum in haar geschiedenis. Het bestuur voelt zich gesterkt door het besef, dat het alvorens de zaak in handen van zijn verdediger te geven, zoover mogelijk te gemoetkomendheid heeft betoond. Het op kaart brengen van de boeken der bibliotheek is gereed gekomen. De heeren Rademaker en Verwijs werken thans aan de systematische indeeling en wetenschappe lijke catalogiseering. Bij het eindexamen van Mathesis deed zich het vorig jaar het geval voor, dat het resultaat van het onderwijs aan de klasse 5 c (bouwkunde) voor de klasse en haar ge heel, d.w.z. voor meer dan twee derde der leerlingen allerdroevigst bleek. Gedeeltelijk ^as dat verklaarbaar uit het feit, dat de leerlingen des daags in de practijk zijn en des avonds een maximum aantal lesuren hebben. Gelukkig waren de vorderingen van klasse 5 c gedurende dit jaar weer normaal en was het eindexamen bevredigend. Toch meende het bestuur maatregelen te moeten nemen tegen een herhaling van 'n dergelijke catastrophe. De electrotechnische vervolgcursus is de kroon op het werk van Mathesis; het is lot dusver niet mogen gelukken de school uit te breiden dóór een dergelijken bovenbouw aan de opleiding der bouwkundigen of der werktuig bouwkundigen te verbinden. Spr. wees verder op de medewerking van de directeuren en den conservator van het Natuurkundig Laboratorium ondervonden en sprak den wen9ch uit, dat deze samen- Werking nog vele jaren zal blijven bestaan. Den heer De .Tong, die de school gaat ver laten wegens het bereiken van den 65- jarigen leeftijd wenschte spr. nog vele goede cn rustige jaren toe. Spr. bracht dank aan de heeren A. C Pijl en G. Opzoomer voor bun medewerking bij de examens van den el'r,lrotechn!Schen cursus. H l genootschap telt op het oogenblik 5 leden van verdienste. 3 .buitengewone leden en 37' gewone leden, tegenover het vorig jaar 6 lenen van verdienste, 3 buitengewone en 3&7 gewone leden Na de mutaties in het leerarencorps ge- m. mor-erd te hebben, behandelde-spr de zaken de leerlingen betreffende. Op 1 Jen. 1930 bedroeg het aar'al leerlingen 362 tegenover 380 op 1 Jan 1S29. waarvan 10-1 (vorig jaar 106) van buiten Leiden kwamen °f waarvan de ouders elders gevestigd waren. Van de 53 leerlingen die aan het eind examen 5de klasse deelnamen moesten 18 worden afgewezen. 35 slaagden, terwijl aan 2 leerlingen die wegens ziekte niet konden nemen, gelegenheid zal worden gegeven zich zoo spoedig mogelijk aan een nieuw exnnaen te onderwerpen De 8 cand'daten voor het eindexamen van den vervolgcursus Bouwkunde slaagden allen. Van ét 6 deelnemers aan het eind examen beschrijvende meetkunde en. pers pectief slaagden er .3. Aan 11 van de 15 candidaten werd het diploma electrotech- niek M.S.G. uitgereikt. Een 1ste klasse ver volgcursus bouwkunde kon niet gehouden worden, waarmee het voor deze klasse ge bruikelijke prijsteekenen verviel. Spr. herinnerde voorts aan de excursies die gehouden zijn en noemde de geschenken, die ontvangen zijn ten dienste van het on derwijs. terwijl hij aan het eind van zijn rede den directeur, de dames leeraressen en de heeren leeraren, dank bracht voor de wijze, waarop zij hun taak hebben opgevat, de oud-leerlingen voorspoed wenschte op hun levenspad en de tegenwoordige leerlin gen aanspoorde tot ijver en goeden wil. Na deze door applaus telkens onderbroken rede, had de uitreiking der diploma's plaats. De voorzitter bracht nog dank aan de Vereeniging van Oud-Leerlingen van M S.G. voor hun belangstelling in het Genootschap, o.a. getoond door de gift van f. 50 voor de bibliotheek. De leerling P. P. J. Metscher vertolkte vervolgens de gevoelens van dank. die de oud-leerlingen tegenover bestuur, directeur en leeraren vervult, voor welke woorden van waardeering de voorzitter dank zegde, waarna de vergadering werd gesloten De aanwezigen begaven zich daarna naar de groote zaal beneden om de tentoonstel ling van werksluJcken van de leerlingen in oogenschouw te nemen. WITKGEBOUW „GELOOF, HOOP, LIEFDE". Verkort jaarverslag In dit verslag over het werkjaar 1929 193Q wordt allereerst gememoreerd, dat 20 October 1929 de voorzitter van het wijkge- bouw, de heer A. J. de la Court Sr., zijn SOsten verjaardag met opgewektheid te mid den van vele vrienden vierde. Het clubwerk, vooral voor jonge kinderen, bloeide; vele dames en heeren studenten en niet te vergeten de afdeeling van den V.C.J.B. hier ter stede, 50 personen onge veer, gaven met ijver hun vrijen tijd. Een handarbeid-tentoonslelling gaf het goede resultaat aan. De Zondagsschool nam zeer in kindertal toe, ook voornamelijk dank zij de genoemde afdeeling van den V.C.J.B. Kerstfeest en lentefeest verliepen uitstekend. De vacantie- kolonies in vrijzinnigen geest herbergden voor een maand een aantal kinderen in Oost-Voome en Lunteren. Kerstgaven van vele getrouwen stelden het bestuur in staat vele gezinnen met Kerstmis verlichting te brengen. Ook enkele fabrieken en instellin gen. gaven kleeren enz. Een groep meisjes en jongens bracht respectievelijk in Nun- speet en Oisterwijk een zonnigen tijd door. Dit jaar zullen beide groepen naar Gorsel trekken. Op den teekencursus werd met ple zier gewerkt. De tentoonstelling mocht er stellig wezen. Tooneelclub en zangkoor hadden de be langstelling van de meisjes en jongens. Het aloude S. Nicolaasfeest wa9 een genoegen voor jong en oud. Onze kinderbibliotheek trok een aardig aantal kinderen. De Spaarkas „Onderlinge hulp" tot geza- menlijken aankoop van brandstoffen, be hield hetzelfde aantal leden. Ten slotte woi^t dank gebracht aan de velen, die door hun hulp het werk mogelijk maakten. Dit vaak zoo moeilijke werk geeft ten slotte toch voldoening Voor ooien moet worden gehouden dat elk menschenleven zijn on eindige waarde heeft. Daarom is het, dat met lust wordt voortgearbeid. BEROEPEN. Na gehouden stemming is lieroepen hij de Christ. Geref. Kerk te Rijnsburg, ds. J. Jansen alhier. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Sterrekunde, mej. J- M. Bruggeman (Leiden), voor het carhdaatsex. Klassieke letteren, de neer J. Stam (Dordrecht) en voor het voorberei dend Kerkelijk examen, de heer R. W. 01- deman (Ve!p). Voor het apothekers-assistenten-examen slaagden de dames J. Th. S. van Oordt (Cairo), J. Bioemink (Den Haag) en II. M. Th. van 't Hoff ("Rotterdam) en de heer J. Tadema Wielandt (Bangil op Borneo). PARKCONCERT. Het program voor het Parkconcert op Dmsdag 3 Juni, 8 uur, luidt: 1. ..Die Ehrenwache". marsch Lehnhardt 2. Ouverture „Berlin wie es Weint und Lacht' Conradi. 3. Rote Rosen", wals Lehar 4. Fnntaisie „Ein Walzertraum" Strauss 5a. „Schmeichelkatzchen"Eilenberg 5b. „Loin du bal" Gillet 6. „La plus belle", wals Waldteufel 7. „Soldiers in the park", marsch, Monckton NEDERLANDSCHE^ BOND VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING. De algemeene vergadering. Hedenmorgen vond onder groote belang stelling, in het Nieuw-Academisch Zieken huis alhier de jaarvergadering plaats van den Nederlandschen Bond voor Ziekenver pleging Gisteravond weiden de talrijke afgevaar digden en deelnemers met eenige' hartelijke woorden door den voorzitter der afdeeling Leiden en omstreken, dr. Seret, welkom geheeten, waarna een cabaret-avond plaats vond onder welwillende medewerking van de tooneelvcreeniging „Litteris Sacrum". De afdeeling Leiden fungeerde als gast heer, terwijl dr. Maas, directeur van het Academisch Ziekenhuis, en lid van het be stuur der afdeeling zich met de veelomvat tende voorbereiding dezer jaarvergadering, ondanks zijn drukke werkzaamheden, had belast, waardoor de regeling in ieder op zicht voortreffelijk was. Onder de aanwezigen merkten wij op het voltallige hoofdbestuur en het bestuur van de afd. Leiden, alsmede burgemeester v. d. Sande Bakhuyzen De voorzitter, dr. Velthuyzep, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzon der den burgemeester, dr. Terburgh, hoofd inspecteur van de Volksgezondheid en ir. B. A. Verwey, vertegenwoordiger van het departement van Arbeid. Allereerst behandelde de voorzitter het een en ander over de arbeidsbemiddeling voor de verpleging' en las een gedeelte, voor van het verslag, uitgebracht over dit jaar, van den hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid en dat van een groot ver trouwen in den Bond voor Ziekenverple ging getuigde Vervolgens gaf spr. een sta tistisch overzicht van het getal der bij tien Bond aangesloten vemleegsters, dat in 1923 het maximum bereikte, evenals van het aantal der aanvragen om hulpverleening, dat eveneens een maximum in 1929 aan wees. Het afgeloopen jaar is dus een re cordjaar geweest voor de diverse bureauxv De organisatie dezer bureaux voldoet aan de hoogste eischen. Een uitgebreide recla me zorgt voor dè noodzakelijke bekend heid bij doctoren en publiek. Wat de ad ministratie betreft, deze zal volgens spt. moeten berusten bij het Ned. Centraal Bu reau. Inzake de werkloosheid der verpleeg sters, merkt spr. op, dat deze veelal haar oorzaak vindt in het weigeren van verple gingen in bepaalde ziekenhuizen etc. door de verpleegsters zelve. Dikwijls mecnen zij met te weinig verantwoordelijkheid te wor den belast, of weigeren zij nachtdienst te verrichten. Na nog eenige algemeene beschouwingen opende de voorzitter de vergadering. Hierna nam burgemeester v. d. Sand© Bakhuyzen het woord. Deze achtte het een bijzonder voorrecht voor Leiden dat deze belangrijke vergadering hier gehouden wordt Spr. hoopte dat voor de deelnemers hier veel interessants te zien zal zijn en noemt in dit verband o.a. het St. Elizabethseieken- huis, waar Boerhaave zijn zetel had, het Pesthuis (tegenwoordige Psychopathen-asyl) het Oude Academisch Ziekenhuis, Wallon, het St. Elisabeth's Gasthuis, het Diacones- senhuis, Endegeest en uiteindelijk het Nieuw Academisch Ziekenhuis, dat de nieuwste snufjes biedt. Spr. hoopt dat de agenda spoe dig afgehandeld moge zijn en men nog ge legenheid zal hebben, de verschillende zie kenhuizen te dezer stede te bezichtigen Spr. eindigde met de beste wenschen voor de vergadering. De Hoofdinspecteur van de Volksgezond heid, vervolgens het woord voerende sprak de wensch uit dat de te treffen maatregelen inzake de arbeidsbemiddeling voor de ver- piependen een verdere verbetering zullen inhouden, evenals Ir. Verwey die zulks wenschte in zijn functie van vertegenwoor diger van den Rijksdienst en de Arbeidsbe middeling. Het verslag van den staat van werkzaam heden van den Bond over 1929 werd goed gekeurd, evenals de verslagen van de pen ningmeesteres en van de commissie voor het nazien der rekening en verantwoording '29. Deze commissie werd z.h.st. herkozen. Volgde goedkeuring van de begrooting voor 1931. Tijdens punt IX der agenda, betreffende het verslag van de Commissie van Bemid deling verzocht mej. Hugenlhollz, afgevaar digde Amsterdam, de noodige aandacht te willen schenken omtrent inlichtingen be treffende plaatsing van Zusters in Indie Volgt stemming betreffende uitbreiding van het Hoofdbestuur met een lid. Met alge. meene stemmen aangenomen. Met algem. slemincn wordt de contributie 1931 weder op f. 3.65 bepaald. Wordt be sloten uit het saldo 1929 f. 1000 uit te keeren aan het T.O.V. De afd 's-Gravenhage en Omstreken noo- digt het Hoofdbestuur uit een onderzoek in te stellen inzake de werkloosheid der ver- plegenden, zoo noodig maatregelen daar tegen te beramen. Dr. Brantjes uit Den Haag dringt aan op het instellen van een enquête betreffende deze kwestie. Dr. Terburgh merkt op dat het aantal verpleegsters bij den Bond (1116) aangeslo ten, slechts ruim een tiende uitmaakt van het totaal aantal (10.000) ingeschrevenen. Men zal goed doen, na te gaan of ook bij de niet aangeslotenen de werkloosheid waar lijk zoo groot is. Daarvan heeft spr. nog niet gehoord. BINNENLAND. De openingsrede van mr. D. Fock in de algemeene vergadering van den Vrijheids- vond. (Binnenland, 2e Blad.) Vergaderingen van personeel bij den dienst der Posterijen, Telegrafie en Telefonie (Binnenland, 2e Blad.) De voortgezette roeiwedstrijden van Hol- landia (Sport, 3e en le Blad.) De algemeene vergadering te Leiden van den Ned. Bond voor Ziekenhnisverpleging. (Laatste Berichten, le Blad.) Wordt de Indië-zender bniten werking gesteld? (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. De verplichte schoolleertijd in Engeland met een jaar uitgebreid. (Buitenland, le BI.) Kans op een regeeringscrisis in Zweden en Japan. (Buitenland, le Blad.) Be Graf Zeppelin te Lakehurst gearriveerd. (Tel., le Blad.) Voorts wij9t hij op de verkeerde houding van vele verpleegsters, wanneer zij vast willen houden aan zelf gekozen vacanlie- dagen. Tenslotte wijst spr. op de mogelijk heid, dat er tegenwoordig een teveel aar. verpleegsters bestaat. Wellicht is beper king van hot aantal leerling-verpleegsters le overwegen. liet hoofdbestuurslid dr. Le Rütte (Deven ter) wijst er echter op, dat dikwijls gediplo meerde verpleegsters onmiddellijk de zie kenhuizen verlaten teneinde in particuliere verpleging te gaan, waardoor beperking van het aantal leerling-verpleegsters niet wen- schelijk is. Dat de gediplomeerde verpleeg sters de ziekenhuizen verlaten is zeer te betreuren: immers, er zijn tat- vain zieken huizen en gestichten, waar het den zusters in elk opzicht zoo aangenaam mogelijk ge maakt wordt en waar zij verzekerd zijn van een beter bestaan dan in particulieren dienst of in het onzekere buitenland. IIET HOOFDBESTUUR VAN DEN BOND VOOR ZIEKENVERPLEGING MET HET BESTUUR DER AFDEELING LEIDEN. DEZE BOND VERGADERDE HIER HEDEN IN HET ACAD, ZIEKExNHUIS.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1